Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 1M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,0%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 267 75,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    356

Anderssen_

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2013
Μηνύματα
7.728
Like
3.136
Πόντοι
506

χρηστος1011

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Οκτ 2013
Μηνύματα
14.718
Like
2.484
Πόντοι
606
Περιπου 2.500€ καθαρα
τυ :hi: θα του το πω το κανει 4 χρονια συνεχομενα και κάθε φορα ποτ πινουμε φραπε μαζι με λεει ότι στην γερμανια θα επερνε γιαυτην την δουλεια και 1200 ευρω αν του πω 2,500 θα πηδηξει από το μπαλκονι :grin: όταν θελει λιγο να κοιμηθεί  με συνεννοηση με τα αφεντικα του παντα(παλι καλα :grin:) τον σκαντζαρει ο αδερφος του να ριξει λιγο υ΄πνο που και που :grin:
 
Εγγρ.
9 Μαρ 2008
Μηνύματα
12.037
Κριτικές
4
Like
16.698
Πόντοι
3.936
:hi: παιδια φιλος νυχτοφυλακας στην ελλαδα δουλευει 30 μερες τον μηνα 10 το βραδυ με 6 το πρωι και περνει 800 ευρω :grin:  Αν εκανε το ιδιο γερμανια ποσα θα επερνε? χωρις ρεπο ολο τον μηνα..

Τον τρώνε και δουλεύει καταχρηστικά πάνω από 40 ώρες την εβδομάδα.
Αν ήταν δηλωμένος σαν νυχτοφύλακας και δούλευε πενθήμερο αυτά τα ωράρια έπρεπε να παίρνει αυτά τα λεφτά σίγουρα και κάτι παραπάνω,ίσως έφτανε τα 1000 ευρώ.
Ας τους κάνει μια καταγγελία να τους γαμήσει.
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.355
Πόντοι
4.765
Φουκαρακη απο τον 6/2018 εως 6/2020 περασαν 2 χρονια.
Σε αυτα τα 2 χρονια συνεβησαν πραματα και θαύματα στον κοσμο.
Με αποκορυφωμα τον κορωνοιο.  Τον τραμπ  προεδρο, τον πουτιν να συμμαχει με τον ερντογαν, το αεροπλανο της ουκρανιας να ανατιναζεται στο ιραν, τον παοκ να παιρνει το πρωταθλημα, τον μπασκετικο ολυμπιακο να πεφτει κατηγορια, τον αδωνι γεωργιαδη υπουργο.

Κι εσενα σου φαινεται παραξενη μια ρυθμιση σε τραπεζα ελληνικη ,που ο πελατης δεν γουσταρει να πληρωσει κ η τραπεζα δεν το θελει πισω με τιποτα οπως συμβαινει με χιλιαδες ακινητα???

Αητος εισαι μωρ αδελφακι μου.

Ξαναπαρε τις φωτογραφιες απο θεματα που προφητικα ανοιξα πριν πολυ καιρο, γιατι ηξερα απο τοτε πως τον ιουνιο του 2020 θα ηθελε ο δημητρακης αποδειξεις που δεν τολμαει να βαλει μια φωτογραφια το μπανιο του.

Που ειναι το μπανιο οεο?
Ναι άλλαξαβ πάρα πολλά σε 2 χρόνια  :2funny:από στούμπος το πολύ 1.60 στη μία φωτογραφία έγινες 1.75  :2funny:και η τράπεζα σου χάρησε της 80.000 ευρώ που χρώσταγες πριν 2 χρόνια  :2funny:μας δουλεύεις? :jerking: :2funny:διακανονισμός γίνεται σίγουρα αλλά όχι χάρισμα του χρέους.Και οι τράπεζες δεν είναι ηλίθιες πάνε να σου τα πάρουν όσο βλέπουν ότι έχεις,σου πίνουν το αίμα  :2funny:Δηλαδή από 850 ευρώ τη δόση πόσο στην έκανε?50  :jerking: :2funny:?γιά 3 χρονια και τα υπόλοιπα στα χάρισε? :jerking: :2funny:
  Ναι η Ελεηνίδα πρώην γυναικα σου στη χάρισε  :jerking: :2funny:ακόμα φαντάζομαι σε τραβάει στα δικαστήρια  :tickedoff:.Όσο γιά τη διατροφή εσύ το είχες γράψει ότι δίνεις 500 ευρώ.
  Ναι με το θέμα μας έπεισες  :jerking: :2funny:θα πάω κ'εγώ τώρα να ανοίξω θέμα γιά αγορά Lear Jet  :2funny:και μετά θα στο βάλω σαν απόδειξη ότι το πήρα  :2funny:Στη σχιζοφρένεια σου άλλα γράφεις τη μία και άλλα την άλλη  :jerking: :2funny:
 Μα δουλεύεις σα το μαύρο  :2funny: διπλοβάρδιες  :2funny: και τη στολή δε τη βγάζεις ποτέ  :2funny:.
 Εδώ αποδειξα ότι έχω ακίνητα στη Ρωσσία αξίας που ούτε στα όνειρα σου δε θα δεις κ'εσύ μου ζητάς να σου βάλω τουαλέτες και μπάνια  :jerking: :2funny:.
 Απλός είσαι ένας φουκαράς  :2funny:άφραγκος  :2funny:γκαστερμπά'ι'τερ στη Γερμανία γιά να μην πεθάνεις  :2funny: :2funny: :2funny:
 

Christos Savvidis

Μέλος
Εγγρ.
9 Νοε 2018
Μηνύματα
7.704
Like
822
Πόντοι
146
Τον τρώνε και δουλεύει καταχρηστικά πάνω από 40 ώρες την εβδομάδα.
Αν ήταν δηλωμένος σαν νυχτοφύλακας και δούλευε πενθήμερο αυτά τα ωράρια έπρεπε να παίρνει αυτά τα λεφτά σίγουρα και κάτι παραπάνω,ίσως έφτανε τα 1000 ευρώ.
Ας τους κάνει μια καταγγελία να τους γαμήσει.

H καταγγελια σε τι θα τον ωφελησει τυπε; Θα αλλαξει το συστημα; Θα γινει πιο πλουσιος; Θα μεγαλωσει η πουτσα του;

Το πιο πιθανο ειναι να μη βρει ποτε ξανα δουλεια, κανεις δεν θελει καποιον που εκανε καταγγελια, δεν τους απασχολει εαν ειχες δικιο ή οχι, εχουν στρατιες ανεργων που παρακαλανε, δεν θα ασχοληθουν με τη χ περιπτωση, θα τον γραψουν απλα στα αρχιδια τους.

Το θεμα ειναι να βρει το θαρρος να αντιμετωπισει τη ζωη και να βαλει το μυαλο του να δουλεψει να ξεφυγει απο το "δουλευω για αλλους" και να αρχισει να δουλευει για τη παρτη του.

  :hi:
 

χρηστος1011

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Οκτ 2013
Μηνύματα
14.718
Like
2.484
Πόντοι
606
Τον τρώνε και δουλεύει καταχρηστικά πάνω από 40 ώρες την εβδομάδα.
Αν ήταν δηλωμένος σαν νυχτοφύλακας και δούλευε πενθήμερο αυτά τα ωράρια έπρεπε να παίρνει αυτά τα λεφτά σίγουρα και κάτι παραπάνω,ίσως έφτανε τα 1000 ευρώ.
Ας τους κάνει μια καταγγελία να τους γαμήσει.
εις γνωση του το κανει :hi: δεν είναι σε εταιρια σεκιουριτι . Απλα φυλαει καποιες επιχειρησεις που τυγχανει να είναι η μια διπλα στην άλλη και τις φυλαει ολες μαζι δια του 3 τον πληρωνουν δηλαδη 800 δια του 3. Τι να κανει το παλικαρι απο οτι με λεει απο το να πηγαινε σε εργοστασιο και να του φανε το ζουμι :grin:  καλυτερα ειναι σεκιουριτας καθετε και βολταρει με την δροσια φυσικα εννοειτε ειναι η επικινδυνοτητα του επαγγελματος τι να πεις :grin:
 
Εγγρ.
9 Μαρ 2008
Μηνύματα
12.037
Κριτικές
4
Like
16.698
Πόντοι
3.936
H καταγγελια σε τι θα τον ωφελησει τυπε; Θα αλλαξει το συστημα; Θα γινει πιο πλουσιος; Θα μεγαλωσει η πουτσα του;

Το πιο πιθανο ειναι να μη βρει ποτε ξανα δουλεια, κανεις δεν θελει καποιον που εκανε καταγγελια, δεν τους απασχολει εαν ειχες δικιο ή οχι, εχουν στρατιες ανεργων που παρακαλανε, δεν θα ασχοληθουν με τη χ περιπτωση, θα τον γραψουν απλα στα αρχιδια τους.

Το θεμα ειναι να βρει το θαρρος να αντιμετωπισει τη ζωη και να βαλει το μυαλο του να δουλεψει να ξεφυγει απο το "δουλευω για αλλους" και να αρχισει να δουλευει για τη παρτη του.

  :hi:

Να ξέρεις πως το γαμημένο εργατικό δίκαιο στην Ελλάδα είναι δομημένο να προστατεύει τον εργαζόμενο.Ακόμα και αν δεν έχει δίκιο κάποιες φόρες.
Στο λέει κάποιος που έχει,όχι πολλά,15 άτομα προσωπικό.
Μπορεί λοιπόν να κερδίσει δεδουλευμένα με προσαυξήσεις χωρίς καμία επίπτωση στο μέλλον του για να βρει δουλειά,εκτός αν είναι τόσο βλάκας και το γράψει στο βιογραφικό του.
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.355
Πόντοι
4.765
Περιπου 2.500€ καθαρα
Ο Βλάκμαν σε ξέσκισε άστο  :2funny:αυτός στο νοσοκομείο βγάζει 5.000 ευρώ  :2funny:και η Τραμοπουστάρα στην Αγγλία 20.000 λίρες το μήνα :2funny:κ'εσύ μόνο 2.500? :2funny:
  Γιά να μη γράφεις  :jerking:ο μισθός του σεκιουριτά είναι γύρω στα 1.500 ευρώ γιά το 8ωρο,τώρα αν δουλεύεις σα το σκλάβο 13-14ωρα φτάνει της 2.200-2.300.
  Γ'αυτό και γερνάτε όλοι κάθε χρόνο γιά 10 και δε σας σηκώνετε  :2funny:
  Θέλεις γιά ενοίκιο γιά ένα δωματιάκι σα το δικό σου 600-700 ευρώ αν είσαι σε μεγάλη πόλη όπως λες  :headbang:και οι τιμές στα μαγαζιά είναι φωτιά  :headbang:θυμάμαι τα χα παίξει με της τιμές  :headbang:οπότε θέλεις και άλλα 400-500 γιά τα έξοδα σου γιά να ζεις  :vomit:Δηλαδή 1.000 ευρώ έξοδα γιά να γεράσεις και να κακοπερνάς σαν τον βλάκμαν  :headbang:
  Μη γράφεις  :jerking:και πάρεις στο λαιμό σου κόσμο  :jerking: :headbang:
 

Christos Savvidis

Μέλος
Εγγρ.
9 Νοε 2018
Μηνύματα
7.704
Like
822
Πόντοι
146
Να ξέρεις πως το γαμημένο εργατικό δίκαιο στην Ελλάδα είναι δομημένο να προστατεύει τον εργαζόμενο.Ακόμα και αν δεν έχει δίκιο κάποιες φόρες.
Στο λέει κάποιος που έχει,όχι πολλά,15 άτομα προσωπικό.
Μπορεί λοιπόν να κερδίσει δεδουλευμένα με προσαυξήσεις χωρίς καμία επίπτωση στο μέλλον του για να βρει δουλειά,εκτός αν είναι τόσο βλάκας και το γράψει στο βιογραφικό του.

Δεν εχει καμια σημασια το ποσα ατομα απασχολει μια επιχειρηση. Σημασια εχουν τα οικονομικα στοιχεια και μονο.

Θεωρω οτι οι μεγαλες εταιριες εχουν προσβαση σε πληροφοριες οπως αυτη, δεν χρειαζεται να τους το γραψει στο βιογραφικο του ουτε να εχει βαλει καπελο με φωτεινη πορτοκαλι επιγραφη.
 
Εγγρ.
9 Μαρ 2008
Μηνύματα
12.037
Κριτικές
4
Like
16.698
Πόντοι
3.936
Δεν εχει καμια σημασια το ποσα ατομα απασχολει μια επιχειρηση. Σημασια εχουν τα οικονομικα στοιχεια και μονο.

Θεωρω οτι οι μεγαλες εταιριες εχουν προσβαση σε πληροφοριες οπως αυτη, δεν χρειαζεται να τους το γραψει στο βιογραφικο του ουτε να εχει βαλει καπελο με φωτεινη πορτοκαλι επιγραφη.

Εγώ σου λέω πως μπορεί να βρει το δίκιο του.
Εσύ λες πως δεν θα βρίσκει δουλειά στο μέλλον.

Σαν να με δείρεις στο δρόμο και εγώ να μην πάω να σου κάνω μήνυση επειδή φοβάμαι μήπως ξανά φάω ξύλο.
Τέλος πάντων,ο τύπος το κάνεις αυτοβούλως,οπότε τσάμπα η κουβέντα. 
 

Christos Savvidis

Μέλος
Εγγρ.
9 Νοε 2018
Μηνύματα
7.704
Like
822
Πόντοι
146
Εγώ σου λέω πως μπορεί να βρει το δίκιο του.
Εσύ λες πως δεν θα βρίσκει δουλειά στο μέλλον.

Σαν να με δείρεις στο δρόμο και εγώ να μην πάω να σου κάνω μήνυση επειδή φοβάμαι μήπως ξανά φάω ξύλο.
Τέλος πάντων,ο τύπος το κάνεις αυτοβούλως,οπότε τσάμπα η κουβέντα.   

Τυπε τα παντα ειναι θεμα timing και προσωπων.

Πανω σε αυτο που εγραψες, εαν κανεις μηνυση στο λαθος ανθρωπο, οχι μονο μπορει να ξαναφας ξυλο αλλα να οδηγηθεις σε μονοπατια που δεν ειχες φανταστει καν την υπαρξη τους.

Καλο ειναι να εχουμε διακριση. Δεν ειναι ολα για ολους.
 
Εγγρ.
9 Μαρ 2008
Μηνύματα
12.037
Κριτικές
4
Like
16.698
Πόντοι
3.936
Τυπε τα παντα ειναι θεμα timing και προσωπων.

Πανω σε αυτο που εγραψες, εαν κανεις μηνυση στο λαθος ανθρωπο, οχι μονο μπορει να ξαναφας ξυλο αλλα να οδηγηθεις σε μονοπατια που δεν ειχες φανταστει καν την υπαρξη τους.

Καλο ειναι να εχουμε διακριση. Δεν ειναι ολα για ολους.

Η συζήτηση είναι ατέρμονη,μιλάμε πάνω σε διαφορετική βάση.
:hi:
 

Esitopes

Μέλος
Εγγρ.
13 Αυγ 2016
Μηνύματα
602
Like
451
Πόντοι
26
χρηστος1010 τα κερασια και τα βερυκοκα που βγαζετε τα στελνεται εκτος ελλαδος?
Εχω και γω χωραφια με ελιες και λεμονιες και να κανω το λαθος να πηγαινω σπανια
2-3 φορες το χρονο. τα αναλαμβανει ο πατερας μου που ειναι συνταξιουχος.
Εγραψες πριν λιγες μερες οτι εχουνε αντοχες οι ανθρωποι που μεγαλωσανε στα χωραφια στην γη
που ειχανε απο μικρα παιδια και συμφωνω μαζι σου. Βλεπω το πατερα μου και τον αδερφο του που ειναι μεγαλη σε ηλικια
και εχω να πω οτι ο καθενας τους βαζει κατω 2 εικοσιπενταρηδες, στο εργασιακο κοματι μιλαμε ετσι. ξερω ενα αλλο 92 χρονων που δεν σταματα ουτε μερα να δουλευει στα χωραφια και αυτος και ειναι γερος ακομη.   
 

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.714
Κριτικές
1
Like
4.509
Πόντοι
1.706
Ναι άλλαξαβ πάρα πολλά σε 2 χρόνια  :2funny:από στούμπος το πολύ 1.60 στη μία φωτογραφία έγινες 1.75  :2funny:και η τράπεζα σου χάρησε της 80.000 ευρώ που χρώσταγες πριν 2 χρόνια  :2funny:μας δουλεύεις? :jerking: :2funny:διακανονισμός γίνεται σίγουρα αλλά όχι χάρισμα του χρέους.Και οι τράπεζες δεν είναι ηλίθιες πάνε να σου τα πάρουν όσο βλέπουν ότι έχεις,σου πίνουν το αίμα  :2funny:Δηλαδή από 850 ευρώ τη δόση πόσο στην έκανε?50  :jerking: :2funny:?γιά 3 χρονια και τα υπόλοιπα στα χάρισε? :jerking: :2funny:
  Ναι η Ελεηνίδα πρώην γυναικα σου στη χάρισε  :jerking: :2funny:ακόμα [size=10pt]φαντάζομαι[/size] σε τραβάει στα δικαστήρια  :tickedoff:.Όσο γιά τη διατροφή εσύ το είχες γράψει ότι δίνεις 500 ευρώ.
  Ναι με το θέμα μας έπεισες  :jerking: :2funny:θα πάω κ'εγώ τώρα να ανοίξω θέμα γιά αγορά Lear Jet  :2funny:και μετά θα στο βάλω σαν απόδειξη ότι το πήρα  :2funny:Στη σχιζοφρένεια σου άλλα γράφεις τη μία και άλλα την άλλη  :jerking: :2funny:
 Μα δουλεύεις σα το μαύρο  :2funny: διπλοβάρδιες  :2funny: και τη στολή δε τη βγάζεις ποτέ  :2funny:.
 Εδώ αποδειξα ότι έχω ακίνητα στη Ρωσσία αξίας που ούτε στα όνειρα σου δε θα δεις κ'εσύ μου ζητάς να σου βάλω τουαλέτες και μπάνια  :jerking: :2funny:.
 Απλός είσαι ένας φουκαράς  :2funny:άφραγκος  :2funny:γκαστερμπά'ι'τερ στη Γερμανία γιά να μην πεθάνεις  :2funny: :2funny: :2funny:

Παραληρημα μαρκελακη?? Χαχαχαχα

Ξαναεγινες κοκκινος και φουγαρο απο τα νευρα σου?? :2funny: :2funny: :2funny:

Βλεπεις τι ηρεμα σου μιλαω? Ξερεις γιατι? Οποιος γαμαει ειναι ηρεμος χαχαχα χαζουλη.

Οπως βλεπεις και μονος σου γραφεις οτι "φανταζεσαι". Στο ειχα πει πως εισαι φαντασιοπληκτος. Σου ειπα κ οταν κοιμασαι τρεχουν σαλια στο μαξιλαρι. Μη ρωτας που το ξερω.
Επισης ξερω απο φαληρο μεριά πως εισαι αποκληρωμενος λογω βλακειας. Ψεματα λεω??  :2funny: :2funny:

Πουντο μπανιο βρεεεε μπουαχαχαχα  :2funny: :2funny:

Μαρκελακη γεμιστανα

 

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.714
Κριτικές
1
Like
4.509
Πόντοι
1.706
Ο Βλάκμαν σε ξέσκισε άστο  :2funny:αυτός στο νοσοκομείο βγάζει 5.000 ευρώ  :2funny:και η Τραμοπουστάρα στην Αγγλία 20.000 λίρες το μήνα :2funny:κ'εσύ μόνο 2.500? :2funny:
  Γιά να μη γράφεις  :jerking:ο μισθός του σεκιουριτά είναι γύρω στα 1.500 ευρώ γιά το 8ωρο,τώρα αν δουλεύεις σα το σκλάβο 13-14ωρα φτάνει της 2.200-2.300.
  Γ'αυτό και γερνάτε όλοι κάθε χρόνο γιά 10 και δε σας σηκώνετε  :2funny:
  Θέλεις γιά ενοίκιο γιά ένα δωματιάκι σα το δικό σου 600-700 ευρώ αν είσαι σε μεγάλη πόλη όπως λες  :headbang:και οι τιμές στα μαγαζιά είναι φωτιά  :headbang:θυμάμαι τα χα παίξει με της τιμές  :headbang:οπότε θέλεις και άλλα 400-500 γιά τα έξοδα σου γιά να ζεις  :vomit:Δηλαδή 1.000 ευρώ έξοδα γιά να γεράσεις και να κακοπερνάς σαν τον βλάκμαν  :headbang:
  Μη γράφεις  :jerking:και πάρεις στο λαιμό σου κόσμο  :jerking: :headbang:

Συνεχιζεις το παραληρημα ψευταρακη29 .
Εσυ μεχρι χτες ελεγες πως παιρνω 1.200. Τωρα το εκανες 1.500? Μου εκανες αυξηση?
Ευχαριστω.
Βαλε την φωτογραφια το ρημαδι σου που ειναι η κοκκινη γραμμη και ευχαριστως σε ξεκατινιαζει ο σκλαβος ακομη χειροτερα.

 

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.714
Κριτικές
1
Like
4.509
Πόντοι
1.706
Εγώ σου λέω πως μπορεί να βρει το δίκιο του.
Εσύ λες πως δεν θα βρίσκει δουλειά στο μέλλον.

Σαν να με δείρεις στο δρόμο και εγώ να μην πάω να σου κάνω μήνυση επειδή φοβάμαι μήπως ξανά φάω ξύλο.
Τέλος πάντων,ο τύπος το κάνεις αυτοβούλως,οπότε τσάμπα η κουβέντα. 
παντου η νομοθεσια ειναι υπερ του εργαζομενου.
Αν τηρειτε βεβαια.

Το να κανεις μηνυση για κατι που ηξερες απο πριν δεν ειναι τιμιο.
Αν του λεγαν 800 και του δωσαν 600 τοτε ναι.
Αλλα αν του λεγαν 800, δεχτηκε ,και μετα να κανει μηνυση δεν ειναι σωστο.

Γνωμη μου
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom