Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 1M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,0%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 267 75,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    356

χρηστος1011

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Οκτ 2013
Μηνύματα
14.718
Like
2.483
Πόντοι
606
χρηστος1010 τα κερασια και τα βερυκοκα που βγαζετε τα στελνεται εκτος ελλαδος?
Εχω και γω χωραφια με ελιες και λεμονιες και να κανω το λαθος να πηγαινω σπανια
2-3 φορες το χρονο. τα αναλαμβανει ο πατερας μου που ειναι συνταξιουχος.
Εγραψες πριν λιγες μερες οτι εχουνε αντοχες οι ανθρωποι που μεγαλωσανε στα χωραφια στην γη
που ειχανε απο μικρα παιδια και συμφωνω μαζι σου. Βλεπω το πατερα μου και τον αδερφο του που ειναι μεγαλη σε ηλικια
και εχω να πω οτι ο καθενας τους βαζει κατω 2 εικοσιπενταρηδες, στο εργασιακο κοματι μιλαμε ετσι. ξερω ενα αλλο 92 χρονων που δεν σταματα ουτε μερα να δουλευει στα χωραφια και αυτος και ειναι γερος ακομη.   
:hi:  καλημέρα σε ολους. Καταρχήν να πω ότι είμαι εργάτης γης εποχιακος εργάτης σε μαζεμα φρουτων και εποχιακος εργάτης σε εργοστασια καλοκαιρινα :hi: Απο εκει και περα οτι μαζευω ο παραγωγος τα πουλαει σε εμπορα και ο εμπορας τα στελνει αναλογα που εχει πουλησει αυτος δηλαδη ειτε εξωτερικο η ελλαδα οπου τον συμφερει να τα σπρωξει. Τα συμπιρινα ροδακινα οι παραγωγοι δηλαδη τα ροδακινα που ειναι για κονσερβα κομποστα τα πανε απευθειας στο εργοστασιο κονσερβοποιιας και πληρωνται απο εκει :) Κοιτα το χωραφι και η δουλεια στο χωραφι ναι ειναι δυσκολη αλλα ολα ειναι θεμα θελησης προσωπικα μαρεσει  βλεπω οτι δυναμωνει το σωμα μου με την δουλεια στο χωραφι . Ναι πολύ μεγαλοι σε ηλικια ανθρωποι 82, 85 ετων παραγωγοι δουλευουν σαν σκυλια  στα χωράφια και όπως τους ακουω είναι ακρως πολύ καλα δοιανοητικα γιατι το μυαλο δουλευει δεν σταματάει παραληλα με το σωμα. Ο ανθρωπος μπορει να κανει την οποιαδήποτε δουλεια οσο δυσκολη και αν είναι αυτό που τον καταστρεφει είναι το αγχος όχι η δουλεια το αγχος είναι αυτοδημιουργητο οσο και σκληρη εργασια να κανεις μετα θα ξεκουραστείς αν εχεις όμως αγχος για τη  εργασια που κανεις δεν θα ξεκουραστείς ποτε θα σε εχει καταβαλει την ψυχη και το σωμα το στρες :grin: :grin: :hi: Παντως χρειαζεται ο ανθρωπος να εργαζεται να εχει εργασια να κανει το οτιδηποτε να μην τον καταβαλει η τεμπελια η τεμπελια καταστρεφει το μυαλο το κανει μελιτζανα :hi: Το καλυτερο θα ειναι να κανει κατι να του αρεσει λιγο εκει ειναι τελεια :hi:
 

dCorso

Μέγας
Εγγρ.
8 Μαΐ 2015
Μηνύματα
8.110
Κριτικές
33
Like
7.348
Πόντοι
4.746
Δεν ψήλωσες στην πρώτη φωτογραφία είσαι εσύ μετά έβαλες τη φωτογραφία άλλου  αντί γιά σένα στο σά'ι'τ  :2funny:
ελα μωρε δανειστηκε μια φωτο το παιντι, απο καποιον αλλον για να δειχνει πιο macho, πως κανεις ετσι και εσυ  :)
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.870
Κριτικές
15
Like
11.876
Πόντοι
3.846
 Πολυ καλο ποστ. Ρεαλιστικο.

  :hi: :hi: :hi:
Καλά δεν έγραψε κάτι καινούριο το παιδί.

Τα ίδια γράφουμε ανάμεσα στις ντομάτες του Δημήτρη όλοι όσοι κάνουμε σοβαρά ποστ σε αυτό το θέμα.
Ότι το ενοίκιο έχει σημασία για το τι ποιότητα ζωής θα κάνεις.
Όσο για βαθμούς που γράφει κλπ από εξετάσεις. Αυτά ίσως ισχύουν για κανένα φοιτητή σε καμία πρακτική εργασία.
Σε σοβαρές εταιρείες, κανείς δεν νοιάζεται για βαθμούς, πολλοί δεν ρωτούν καν για πτυχία.
Έχω και μεταπτυχιακό και έχω αλλάξει πάνω από 4 εταιρείες στο εξωτερικό. Καμία δεν ρώτησε για πτυχί ακαι βαθμούς. Τους νοιάζει μόνο τι ξέρεις στην πράξη.
 

Christos Savvidis

Μέλος
Εγγρ.
9 Νοε 2018
Μηνύματα
7.704
Like
822
Πόντοι
146
:hi:  καλημέρα σε ολους. Καταρχήν να πω ότι είμαι εργάτης γης εποχιακος εργάτης σε μαζεμα φρουτων και εποχιακος εργάτης σε εργοστασια καλοκαιρινα :hi: Απο εκει και περα οτι μαζευω ο παραγωγος τα πουλαει σε εμπορα και ο εμπορας τα στελνει αναλογα που εχει πουλησει αυτος δηλαδη ειτε εξωτερικο η ελλαδα οπου τον συμφερει να τα σπρωξει. Τα συμπιρινα ροδακινα οι παραγωγοι δηλαδη τα ροδακινα που ειναι για κονσερβα κομποστα τα πανε απευθειας στο εργοστασιο κονσερβοποιιας και πληρωνται απο εκει :) Κοιτα το χωραφι και η δουλεια στο χωραφι ναι ειναι δυσκολη αλλα ολα ειναι θεμα θελησης προσωπικα μαρεσει  βλεπω οτι δυναμωνει το σωμα μου με την δουλεια στο χωραφι . Ναι πολύ μεγαλοι σε ηλικια ανθρωποι 82, 85 ετων παραγωγοι δουλευουν σαν σκυλια  στα χωράφια και όπως τους ακουω είναι ακρως πολύ καλα δοιανοητικα γιατι το μυαλο δουλευει δεν σταματάει παραληλα με το σωμα. Ο ανθρωπος μπορει να κανει την οποιαδήποτε δουλεια οσο δυσκολη και αν είναι αυτό που τον καταστρεφει είναι το αγχος όχι η δουλεια το αγχος είναι αυτοδημιουργητο οσο και σκληρη εργασια να κανεις μετα θα ξεκουραστείς αν εχεις όμως αγχος για τη  εργασια που κανεις δεν θα ξεκουραστείς ποτε θα σε εχει καταβαλει την ψυχη και το σωμα το στρες :grin: :grin: :hi: Παντως χρειαζεται ο ανθρωπος να εργαζεται να εχει εργασια να κανει το οτιδηποτε να μην τον καταβαλει η τεμπελια η τεμπελια καταστρεφει το μυαλο το κανει μελιτζανα :hi: Το καλυτερο θα ειναι να κανει κατι να του αρεσει λιγο εκει ειναι τελεια :hi:


  :hi: :hi: :hi:
 

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
6.478
Κριτικές
1
Like
6.167
Πόντοι
2.356
Σε σοβαρές εταιρείες, κανείς δεν νοιάζεται για βαθμούς, πολλοί δεν ρωτούν καν για πτυχία.
Έχω και μεταπτυχιακό και έχω αλλάξει πάνω από 4 εταιρείες στο εξωτερικό. Καμία δεν ρώτησε για πτυχί ακαι βαθμούς. Τους νοιάζει μόνο τι ξέρεις στην πράξη.
Σωστά, αλλά όχι σε όλα τα επαγγέλματα. Φαντάζομαι πτυχίο ιατρικής θα ζητήσουν στη Γερμανία π.χ.
 

kakiasmenoprovato

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Μαΐ 2020
Μηνύματα
2.417
Κριτικές
1
Like
2.108
Πόντοι
456
Ενα καλο σαιτ που συγκρινει τιμες , κοστος ζωης κλπ ειναι το numbeo. Ειναι αρκετα ακριβες θα ελεγα.

Δεν εχει τιμες απο βιζιτες βεβαια, τουλαχιστον οχι ακομα!
 

kakiasmenoprovato

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Μαΐ 2020
Μηνύματα
2.417
Κριτικές
1
Like
2.108
Πόντοι
456
Σωστά, αλλά όχι σε όλα τα επαγγέλματα. Φαντάζομαι πτυχίο ιατρικής θα ζητήσουν στη Γερμανία π.χ.

Νομιζω ειναι αναλογα και που θα δουλεψεις και τι θεση.

Στις εταιριες που δουλεψα εγω μου κανανε παντα background check και ζητησαν ποινικο μητρωο απο καθε χωρα στην οποια εμεινα καθως και ολα τα πτυχια που εχω.

Τωρα αν αυτα τα ψαξανε μετα η οχι δε ξερω.

Απο αποψη προσοντων βεβαια δεν επαιξε κανενα ρολο το πτυχιο (μετα την πρωτη δουλεια). Ολοι ερωτησεις πανω στο αντικειμενο κανανε.

 

kakiasmenoprovato

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Μαΐ 2020
Μηνύματα
2.417
Κριτικές
1
Like
2.108
Πόντοι
456
Με μια εξαιρεση ομως.

Ειχα κανει συνεντευξη σε μια δουλεια με μανατζερ Ελλεηνιδα. Αυτη με πηδηξε στις ερωτησεις γιατι εβγαλα τη σχολη σε 5.5 χρονια.

Και γενικα ηταν επιθετικη στη συνεντευξη

Στο ενδιαμεσο ειχα προυπηρεσια, προαγωγες, μαστερ στο εξωτερικο. Απο ολες τις συνεντευξεις που εχω κανει η τις δουλειες π πηρα μονο αυτη με ρωτησε.

Μετα καταλαβα, ηταν επειδη προσελαβε για τη θεση το γκομενο της αδερφης της (ειναι μικρος ο κοσμος τελικα)

Σουρεαλ κατασταση
 

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
6.478
Κριτικές
1
Like
6.167
Πόντοι
2.356
Νομιζω ειναι αναλογα και που θα δουλεψεις και τι θεση.

Απο αποψη προσοντων βεβαια δεν επαιξε κανενα ρολο το πτυχιο (μετα την πρωτη δουλεια). Ολοι ερωτησεις πανω στο αντικειμενο κανανε.
Στο ΙΤ που είμαι εγώ, σίγουρα δεν παίζει ρόλο το πτυχίο. Για το εξωτερικό μιλάμε πάντα. Όχι Ελλάδα.

Αλλά ξαναλέω, σε άλλα επαγγέλματα το αποκλείω να βρει δουλειά κάποιος χωρίς πτυχίο.
 

Christos Savvidis

Μέλος
Εγγρ.
9 Νοε 2018
Μηνύματα
7.704
Like
822
Πόντοι
146
Με μια εξαιρεση ομως.

Ειχα κανει συνεντευξη σε μια δουλεια με μανατζερ Ελλεηνιδα. Αυτη με πηδηξε στις ερωτησεις γιατι εβγαλα τη σχολη σε 5.5 χρονια.

Και γενικα ηταν επιθετικη στη συνεντευξη

Στο ενδιαμεσο ειχα προυπηρεσια, προαγωγες, μαστερ στο εξωτερικο. Απο ολες τις συνεντευξεις που εχω κανει η τις δουλειες π πηρα μονο αυτη με ρωτησε.

Μετα καταλαβα, ηταν επειδη προσελαβε για τη θεση το γκομενο της αδερφης της (ειναι μικρος ο κοσμος τελικα)

Σουρεαλ κατασταση

Τυπε εαν της εριχνες κανα γαμησι, ισως γινοταν κατι.
 

Christos Savvidis

Μέλος
Εγγρ.
9 Νοε 2018
Μηνύματα
7.704
Like
822
Πόντοι
146
Στο ΙΤ που είμαι εγώ, σίγουρα δεν παίζει ρόλο το πτυχίο. Για το εξωτερικό μιλάμε πάντα. Όχι Ελλάδα.

Αλλά ξαναλέω, σε άλλα επαγγέλματα το αποκλείω να βρει δουλειά κάποιος χωρίς πτυχίο.

Στο IT δεν θα παιξει ποτε ρολο το πτυχιο.

Εχει απειρους πιτσιρικαδες ανα το κοσμο που ειναι τσακαλια και δεν εχουν παει καν πανεπιστημιο.

Ειναι απο τους ελαχιστους τομεις οπου δεν παιζει κανενα ρολο το πτυχιο.
 

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
6.478
Κριτικές
1
Like
6.167
Πόντοι
2.356
Φυσικά. Γνωστά πράγματα.

Μάλιστα ούτε καν μπορούμε να ανταγωνιστούμε τους Ασιάτες που μπορούν να δουλεύουν στο laptop 14 ώρες σερί, για ψίχουλα. :S
 

kakiasmenoprovato

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Μαΐ 2020
Μηνύματα
2.417
Κριτικές
1
Like
2.108
Πόντοι
456
Εχουμε εναν στη δουλεια στο ΙΤ , λυκειο εχει βγαλει. Ειναι ισως η μονη κατηγορια που δεν παιζει καθολου ρολο.

Ο τυπος ομως ειναι ο ορισμος του νερντ αν τον δεις. Και μιλαμε για μεγαλη εταιρια, εξωτερικο.

Τωρα για στελεχη, οταν ζητανε ΜΒΑ προφανως και θα κοιταξουν τι και απο που
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.355
Πόντοι
4.765
Μπράβο,αν δεν ησουν τόσο βλάκας θα ήξερες ότι στη Γερμανία δίνουν στοιχεία πριν την πληρωμη των φόρων,συνταξιοδοτικό και υποχρεωτική ασφάλεια,οπότε παίρνεις στο χέρι 1.200 ευρώ! :2funny:όπως το είπα  :2funny:
  Και οι βορειοκορεάτες εργάτες στα δάση της Ρωσσίας παίρνουν μισθό γύρω στα 1.000 $ το μήνα ΑΛΛΆ όταν γυρνάνε στην Κορέα δίνουν (εθελοντικά) στο κόμμα το 90% του μισθού τους (τόλμα να πεις δεν τα δίνω :2funny:) και έτσι δουλεύοντας έξι μήνες παίρνουν πριν το 90% που δίνουν στο κόμμα (εθελοντικά) 6.000 $ !Ενώ στην πράξη παίρνουν 600$  :headbang:
Ενω εσυ εισαι στην ασπρη ξενιτια.
Ασπρη μονο οταν χιονιζει χαχαχαχα


Ακου εκει σπιταρονα το γιαπι
Αυτή είναι η διαφορά μας ότι εγώ δεν είμαι γκαστερμπά'ι'τερ φουκαράς που ήρθα εδώ γιά να δουλέψω :2funny:ούτε ονειρεύομαι να γυρίσω Ελλάδα  :jerking: :2funny:έφυγες στο εξωτερικό και κουβαλάς μαζί σου τη μιζέρια και την αθλιότητα της Ελλάδας.Όσο γιά το γιαπί εσύ Ελλάδα δεν έχεις τίποτα μόνο χρέη  :2funny:.Ευτυχώς εδώ φουκαράδες σταμάτισαν να έρχονται  :2funny:πάνε στη Γερμανία που παίρνουν τον κατώτατο μισθό και κάτι τους φένεται  :2funny:
  Ρώτησα χτες τον κλωνο μου και μου έδωσε άδεια να βάλω την αλληλογραφία μας :2funny:πάνω από μιά βδομάδα γράφω με τον εαυτό μου  :2funny:.
 
 

Συνημμένα

  • Снимок экрана 2020-06-26 в 12.56.20.png
    Снимок экрана 2020-06-26 в 12.56.20.png
    686,6 KB · Εμφανίσεις: 47
  • Снимок экрана 2020-06-26 в 12.57.27.png
    Снимок экрана 2020-06-26 в 12.57.27.png
    527,3 KB · Εμφανίσεις: 57
  • Снимок экрана 2020-06-26 в 12.57.45.png
    Снимок экрана 2020-06-26 в 12.57.45.png
    671,2 KB · Εμφανίσεις: 45
  • Снимок экрана 2020-06-26 в 12.58.00.png
    Снимок экрана 2020-06-26 в 12.58.00.png
    557,9 KB · Εμφανίσεις: 49

kakiasmenoprovato

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Μαΐ 2020
Μηνύματα
2.417
Κριτικές
1
Like
2.108
Πόντοι
456
1300 κατωτατος καθαρα Γερμανια, χωρις φορο εκκλησιας.

Αλλα φανταζομαι πληρωνουν και κατι παραπανω, ειδικα αν μενεις σε πολη.

Και σιγουρα παιζουν επιδοματα (νοικι κλπ) απο το κρατος.

Λιγα ειναι, αλλα ειναι καλυτερα απο το αν δεν εχεις στον ηλιο μοιρα στην Ελλαδα. Τα νοικια επισης δεν ειναι τοσο ακριβα (αναλογικα τουλαχιστον)
 

Christos Savvidis

Μέλος
Εγγρ.
9 Νοε 2018
Μηνύματα
7.704
Like
822
Πόντοι
146
Μητσο απο οτι ειδα στα μηνυματα που ανεβασες, παιζεις και χρηματιστηριο;

Εισαι φορτωμενος μαρουλι επενδυτης τυπε;


 
Εγγρ.
13 Ιουν 2012
Μηνύματα
5.280
Κριτικές
8
Like
7.313
Πόντοι
2.636
1300 κατωτατος καθαρα Γερμανια, χωρις φορο εκκλησιας.

Αλλα φανταζομαι πληρωνουν και κατι παραπανω, ειδικα αν μενεις σε πολη.

Και σιγουρα παιζουν επιδοματα (νοικι κλπ) απο το κρατος.

Λιγα ειναι, αλλα ειναι καλυτερα απο το αν δεν εχεις στον ηλιο μοιρα στην Ελλαδα. Τα νοικια επισης δεν ειναι τοσο ακριβα (αναλογικα τουλαχιστον)

Τυπε εχεις σχεση με Γερμανια ή ακους τιποτα μαλακιες που σ λεν Ελληνες της Στουτγκαρδης;

Ελα κ συ να παρεις 1300 τον κατωτατο,κανε και τα χαρτια να σου πληρωσει το κρατος το ενοικιο του σπιτιου,καθως υπαρχει κ ειδικο επιδομα ενταξης των κατοικων νοτιας ευρωπης μη τους ερθει αποτομα η αλλαγη κλιματος απ τον νοτο στο βορρα.

Ρε τι μαλακιες θα διαβασουμε εδω,εκτος του Δημητρακη κ του Κμαν που μας εκαψαν τ αρχιδια ο ενας τεμπελοσκυλο κ ο αλλος γοης επι πληρωμη
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom