Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 1M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,0%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 267 75,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    356

kakiasmenoprovato

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Μαΐ 2020
Μηνύματα
2.417
Κριτικές
1
Like
2.108
Πόντοι
456
Τυπε εαν δεις τους περισσοτερους Ρουμανους ή Πολωνους θα τους γνωρισεις επειδη τους λειπουν ολα τα δοντια ή στην καλυτερη τα χουν χρυσα & τους αναφερεις ως μετρο συγκρισης να τους μοιασουμε;Αυτοι συνηθως οταν ερχονται στη βαλιτσα των αποσκευων εχουν δεκα μπουκαλια βοτκα γις να την παλεψουν.Δυστυχως πολλοι Ελληνες ερχονται μ αυτο το σκεπτικο

χαχαχαχχχχαχα αυτο με τη βοτκα ειναι τελειως αληθεια ναι. Ερχονται βαφουν και μετα αφηνουν πισω τη ζουμπροφκα.

Η οπτικη μου ειναι οτι απο καπου ξεκινας. Πρωτη δουλεια, πρωτη χωρα και εξυπνος να εισαι θα σε γαμησουν γιατι δε ξερεις, Το θεμα ειναι να προσαρμοστεις στη χωρα και να βρεις κατι καλυτερο γρηγορα.

Σε ξενη χωρα πας, αν δε εχεις καθολου μορφωση εισαι σαν τους αλβανους π ερχονταν το 90
 
Εγγρ.
13 Ιουν 2012
Μηνύματα
5.280
Κριτικές
8
Like
7.313
Πόντοι
2.636
Παραδοξως δεν εχω ακουσει ποτε για Ελληνες η αλβανους, πιστευω οτι λογω ραιαν/τοποθεσιας οι πολωνοι ειναι η ευκολη λυση

Ενω με ρουμανους πρεπει να προσεχεις την καρωτιδα σου

Δεν ακουσες γιατι η ελλαδα εχει 10 μυρια πλυθησμο κ τα σκιπταρια 4-5.Ποσοι απ αυτους να ειναι μεταναστες!Ενω Ρουμανοι με πολωνοι ειναι μαζι 80 μυρια & το ιδιο ποσοστο να κρατησεις φαντασου ποσοι βγαινουν.
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
Γερμανία αν δουλεύεις πολλές ώρες και έχεις πτυχίο μπορείς να βγάλεις αρκετά λεφτά.Πλούσιος δε θα γίνεις αλλά θα είσαι αρκετά καλά.
Αν είσαι ψωλοβρώντας,παράσιτο,βλάκας,ψάχνεις την κομπίνα,τη λαμογιά κτλ,εννοείται θα πιάσεις τα αρχίδια σου.Θα σε γαμήσει το κοινωνικό σύνολο.
 

kakiasmenoprovato

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Μαΐ 2020
Μηνύματα
2.417
Κριτικές
1
Like
2.108
Πόντοι
456
Απλα νομιζω οτι Ελλαδα, παιζει πολυ η λυση ειμαι 40 χρονων παω να μεινω με τη μανα μου απο το να φυγω/τρεχω για τριχες λεφτα
 
Εγγρ.
13 Ιουν 2012
Μηνύματα
5.280
Κριτικές
8
Like
7.313
Πόντοι
2.636
χαχαχαχχχχαχα αυτο με τη βοτκα ειναι τελειως αληθεια ναι. Ερχονται βαφουν και μετα αφηνουν πισω τη ζουμπροφκα.

Η οπτικη μου ειναι οτι απο καπου ξεκινας. Πρωτη δουλεια, πρωτη χωρα και εξυπνος να εισαι θα σε γαμησουν γιατι δε ξερεις, Το θεμα ειναι να προσαρμοστεις στη χωρα και να βρεις κατι καλυτερο γρηγορα.

Σε ξενη χωρα πας, αν δε εχεις καθολου μορφωση εισαι σαν τους αλβανους π ερχονταν το 90

Τυπε οταν γραφω εχω στο μυαλο μου ενα μελλον καλυτερο σε μια χωρα που σ δινει τη δυνατοτητα.Εννοω πενθημερη εργασια,οκταωρη,ενοικιαση διαμερισματος να απολαμβανεις τον χωρο σου,μια ζωη οπως γνωριζουμε στην ελλαδα τη δεκαετια του 2000 κ καλυτερη;Θα ρωταγες το 2000 ποτε στην ελλαδα εαν το αφεντικο σ παρεχει στεγη;Γερμανια γιατι;Θα λεγες ποτε φιλαρακι σου να πατε να μεινετε μαζι να εξοικονομησετε χρημα;Στην Γερμανια γιατι;Τους ακουγες τους αλβανους πως μιλουσαν τοτε κ τους κοροϊδευαμε;Στην γερμανια γιατι να μην μαθεις γερμανικα κ να σαι εσυ ο αλβανος τους;

Στην Ελλαδα του 2000 ειχες ως αυτοσκοπο να δεις τον αποταμιευτικο λογαριασμο να μεγαλωνει ή τα γλεντουσες ολα;Γερμανια γιατι να την βγαζεις με ντονερ κ φραπε κ να μην πηγαινεις αμστερνταμ,πολωνια,αυστρια,γαλλια, οπου στην ελλαδα θες αεροπορικα να τα επισκεφθεις ενω εδω 2-4 οδηγηση κ εισαι μεσα.

Να μην αναφερω τα θεομουνα που εχει τα οποια προσεγγιζονται με γλωσσα.Αυτα εννοω εγω ανθρωπινα πραγματα κ ομορφους στοχους,οτι αλλο ειναι κακομοιρια κ τον λογο εχει ο δημητρακης
 

kakiasmenoprovato

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Μαΐ 2020
Μηνύματα
2.417
Κριτικές
1
Like
2.108
Πόντοι
456
ΚΜΑΝ, Γερμανια η φορολογια ειναι τεραστια. Οι κρατησεις ειναι γαμησε τα, δε ξερω καν αν αξιζει.

Η Εταιρια μου παντως (και η προηγουμενη δουλεια μου) ειχαν γραφεια γερμανια, υπερωριες δεν πληρωναν
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
Απλα νομιζω οτι Ελλαδα, παιζει πολυ η λυση ειμαι 40 χρονων παω να μεινω με τη μανα μου απο το να φυγω/τρεχω για τριχες λεφτα

Και αν πεθάνει η μαμά και κοπεί η σύνταξη τι θα κάνει ο μπούλης?Από τα επιδόματα θα ζει?
 
Εγγρ.
13 Ιουν 2012
Μηνύματα
5.280
Κριτικές
8
Like
7.313
Πόντοι
2.636
Γερμανία αν δουλεύεις πολλές ώρες και έχεις πτυχίο μπορείς να βγάλεις αρκετά λεφτά.Πλούσιος δε θα γίνεις αλλά θα είσαι αρκετά καλά.
Αν είσαι ψωλοβρώντας,παράσιτο,βλάκας,ψάχνεις την κομπίνα,τη λαμογιά κτλ,εννοείται θα πιάσεις τα αρχίδια σου.Θα σε γαμήσει το κοινωνικό σύνολο.

Ρε τυπε γραφεις ξανα για τις πολλες ωρες κ τα πολλα λεφτα.Για τις νορμαλ ωρες κ την προσωπικη ζωη δεν εχεις ακουσει;
 

Christos Savvidis

Μέλος
Εγγρ.
9 Νοε 2018
Μηνύματα
7.704
Like
822
Πόντοι
146
Επειδή δεν τα ξέρετε καλά ...

Πολίτες της ευρωπαϊκής ένωσης διακινούνται ελεύθερα εντός της Ε.Ε. και δεν ελέγχει κανείς ανδουλεύουν και που πάνε κττ ...

Όποιος ξέρει τύπους στο ελλαδιστάν που παίρνουν εργολαβίες διάφορες ... εργασίες ....

ξέρει ότι πάνε ομάδες ολόκληρες στη γερμανία ... δουλεύουν 5-10-20 μέρες ...
κοιμούνται συχνά μέσα στο κτίριο που κάνουν τη δουλειά ...
δουλεύουν εννοείται 16-18 ώρες τη μέρα .... ο υπεύθυνος τους πάει .... λουκάνικα , στρούντελ , μπύρες και ... άπφελβάϊν ...
μέχρι να τελειώσουν και τον πούλο ......

Το έργο έτσι βγαίνει στο 1/3 της τιμής από αυτά που θα κόστιζε αν γινόταν δηλωμένο με γερμανικές τιμές , ένσημα κτλ .

Τώρα μπορείτε να συνεχίσετε για ΙΤάδες που παίρνουν 3000 χρυσές λίρες ημερησίως, έχουν εταιρικές μέϋμπαχ ,
κυκλοφορούν με πιστωτικές με διαμάντια και έχουν γιωτ μεγαλύτερα από τα αεροπλανοφόρα των αμερικάνων !

Λακη εχω παρατηρησει και σε αλλα σου ποστ (που εβγαζες μετρα και κοστολογια για τα πλακακια) οτι γνωριζεις αρκετα πανω στο χωρο της οικοδομης.

Ο ενας στο υπογειο ειναι βαφεας (του πηγαινει ακομα τσιγαρα και καφε η ψηλη;), τα μαπα ποτα τα χαρακτηριζεις διαλυτικα πινελου, η αλλη που σε πηγε βολτα με το νεο της αμαξι ειναι βοθος νυχους, βερνικοκατασταση.

 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
Τυπε οταν γραφω εχω στο μυαλο μου ενα μελλον καλυτερο σε μια χωρα που σ δινει τη δυνατοτητα.Εννοω πενθημερη εργασια,οκταωρη,ενοικιαση διαμερισματος να απολαμβανεις τον χωρο σου,μια ζωη οπως γνωριζουμε στην ελλαδα τη δεκαετια του 2000 κ καλυτερη;Θα ρωταγες το 2000 ποτε στην ελλαδα εαν το αφεντικο σ παρεχει στεγη;Γερμανια γιατι;Θα λεγες ποτε φιλαρακι σου να πατε να μεινετε μαζι να εξοικονομησετε χρημα;Στην Γερμανια γιατι;Τους ακουγες τους αλβανους πως μιλουσαν τοτε κ τους κοροϊδευαμε;Στην γερμανια γιατι να μην μαθεις γερμανικα κ να σαι εσυ ο αλβανος τους;

Στην Ελλαδα του 2000 ειχες ως αυτοσκοπο να δεις τον αποταμιευτικο λογαριασμο να μεγαλωνει ή τα γλεντουσες ολα;Γερμανια γιατι να την βγαζεις με ντονερ κ φραπε κ να μην πηγαινεις αμστερνταμ,πολωνια,αυστρια,γαλλια, οπου στην ελλαδα θες αεροπορικα να τα επισκεφθεις ενω εδω 2-4 οδηγηση κ εισαι μεσα.

Να μην αναφερω τα θεομουνα που εχει τα οποια προσεγγιζονται με γλωσσα.Αυτα εννοω εγω ανθρωπινα πραγματα κ ομορφους στοχους,οτι αλλο ειναι κακομοιρια κ τον λογο εχει ο δημητρακης

Αμα μένεις σε Wohnheim είναι η καλύτερη φάση γιατί σου μένουν όλα τα λεφτά.Φαντάσου να παίρνεις 4 χιλιάρικα το μήνα και να σου μένουν όλα στο χέρι αφού η εταιρία σου πληρώνει τη διαμονή.Το πολύ να σου αφαιρούν ένα διακοσάρι από το μισθό για το δωμάτιο.
Απλά συνήθως σου παραχωρούν τέτοιες ευκολίες για εξάμηνο,μετά πρέπει να βρεις κανονικό διαμέρισμα.
Μακάρι να έμενα ακόμη σε Wohnheim,θα είχα ξεσκιστεί στα γούστα ή θα αγόραζα καινούργιο διαμέρισμα κάθε τριετία.
Με το Wohnheim έχεις φοβερή ρευστότητα,κάνεις αυτό που θες πραγματικά.Βέβαια είναι μαλακία άμα είσαι με γκόμενα,παντρεμένος κτλ.
 

Christos Savvidis

Μέλος
Εγγρ.
9 Νοε 2018
Μηνύματα
7.704
Like
822
Πόντοι
146
Γερμανία αν δουλεύεις πολλές ώρες και έχεις πτυχίο μπορείς να βγάλεις αρκετά λεφτά.Πλούσιος δε θα γίνεις αλλά θα είσαι αρκετά καλά.
Αν είσαι ψωλοβρώντας,παράσιτο,βλάκας,ψάχνεις την κομπίνα,τη λαμογιά κτλ,εννοείται θα πιάσεις τα αρχίδια σου.Θα σε γαμήσει το κοινωνικό σύνολο.

Εσυ σε ποια κατηγορια ανηκεις τυπε;

Διπλωμα οδηγησης σου εχουν επιτρεψει να βγαλεις;
 

kakiasmenoprovato

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Μαΐ 2020
Μηνύματα
2.417
Κριτικές
1
Like
2.108
Πόντοι
456
Τυπε οταν γραφω εχω στο μυαλο μου ενα μελλον καλυτερο σε μια χωρα που σ δινει τη δυνατοτητα.Εννοω πενθημερη εργασια,οκταωρη,ενοικιαση διαμερισματος να απολαμβανεις τον χωρο σου,μια ζωη οπως γνωριζουμε στην ελλαδα τη δεκαετια του 2000 κ καλυτερη;Θα ρωταγες το 2000 ποτε στην ελλαδα εαν το αφεντικο σ παρεχει στεγη;Γερμανια γιατι;Θα λεγες ποτε φιλαρακι σου να πατε να μεινετε μαζι να εξοικονομησετε χρημα;Στην Γερμανια γιατι;Τους ακουγες τους αλβανους πως μιλουσαν τοτε κ τους κοροϊδευαμε;Στην γερμανια γιατι να μην μαθεις γερμανικα κ να σαι εσυ ο αλβανος τους;

Στην Ελλαδα του 2000 ειχες ως αυτοσκοπο να δεις τον αποταμιευτικο λογαριασμο να μεγαλωνει ή τα γλεντουσες ολα;Γερμανια γιατι να την βγαζεις με ντονερ κ φραπε κ να μην πηγαινεις αμστερνταμ,πολωνια,αυστρια,γαλλια, οπου στην ελλαδα θες αεροπορικα να τα επισκεφθεις ενω εδω 2-4 οδηγηση κ εισαι μεσα.

Να μην αναφερω τα θεομουνα που εχει τα οποια προσεγγιζονται με γλωσσα.Αυτα εννοω εγω ανθρωπινα πραγματα κ ομορφους στοχους,οτι αλλο ειναι κακομοιρια κ τον λογο εχει ο δημητρακης

Τυπε τους αλβανους του κοροιδευουμε,αλλα τα τελευταια χρονια εχω αρχισει να τους σεβομαι πολυ. Ηρθαν με το απολυτο τιποτα και τωρα τα παιδια τους σπουδαζουν εξωτερικο, εχουν σπιτια, δεν τα πηγανε ασχημα.

Ο στοχος πρεπει να ειναι αυτο που λες ακριβως, ταξιδια, μουνακια, λιγη δουλεια ,κοινωνικη ασφαλιση και να μαζεψεις κανα φραγκο.

Αν ομως Ελλαδα δεν εχεις σπιτι, μανα με συνταξη η ΔΥ δεν εχεις πολλες επιλογες.

Ακομα και σκλαβος του 12ωρου να ημουν θα το προτιμουσα Γερμανια γτ τουλαχιστον υπαρχει ενα κοινωνικο διχτυ ασφαλειας
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
Ρε τυπε γραφεις ξανα για τις πολλες ωρες κ τα πολλα λεφτα.Για τις νορμαλ ωρες κ την προσωπικη ζωη δεν εχεις ακουσει;

Εγώ είμαι οπαδός του work hard,party hard.Είμαι άνθρωπος των άκρων.Excess που λένε.
 

kakiasmenoprovato

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Μαΐ 2020
Μηνύματα
2.417
Κριτικές
1
Like
2.108
Πόντοι
456
Αποκλειεται να σε αφηναν με 4 χιλιαρικα να μεινεις wohnheim.

Ειχα γνωρισει μια Τουρκαλα που εμενε σε κατι παροιμοιο, αλλα αυτη δουλευε στο δημο ημιαπασχοληση και ειχε και την υπηκοοτητα.

Και αγοραζε μπαφο με το μισθο της. Σοφη ανακατανομη πλουτου
 

kakiasmenoprovato

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Μαΐ 2020
Μηνύματα
2.417
Κριτικές
1
Like
2.108
Πόντοι
456
Εγώ είμαι οπαδός του work hard,party hard.Είμαι άνθρωπος των άκρων.Excess που λένε.

Απο ενα σημειο και μετα δεν εχει νοημα να δουλευεις σκληρα με αυτη τη φορολογια.

Να ειχες τη δικη σου επιχειρηση το καταλαβαινω, αλλα να σου κρατανε το 50% απο οτι βγαζεις ειναι κλεψια
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
Αποκλειεται να σε αφηναν με 4 χιλιαρικα να μεινεις wohnheim.

Ειχα γνωρισει μια Τουρκαλα που εμενε σε κατι παροιμοιο, αλλα αυτη δουλευε στο δημο ημιαπασχοληση και ειχε και την υπηκοοτητα.

Και αγοραζε μπαφο με το μισθο της. Σοφη ανακατανομη πλουτου

Ενα εξάμηνο σε αφήνουν.Μετά τον πούλο.
Βέβαια στις μεγάλες πόλεις έχει πολλά WG αλλά είναι λίγο ανώμαλο να μείνει εκεί ένας τύπος με εισόδημα 5 χιλιάρικα για να κάνει σεξοεκδρομές,να βγάζει γούστα ή να αποταμιεύει.
 
Εγγρ.
13 Ιουν 2012
Μηνύματα
5.280
Κριτικές
8
Like
7.313
Πόντοι
2.636
Αποκλειεται να σε αφηναν με 4 χιλιαρικα να μεινεις wohnheim.

Ειχα γνωρισει μια Τουρκαλα που εμενε σε κατι παροιμοιο, αλλα αυτη δουλευε στο δημο ημιαπασχοληση και ειχε και την υπηκοοτητα.

Και αγοραζε μπαφο με το μισθο της. Σοφη ανακατανομη πλουτου

:2funny: :2funny: :2funny:
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
Απο ενα σημειο και μετα δεν εχει νοημα να δουλευεις σκληρα με αυτη τη φορολογια.

Να ειχες τη δικη σου επιχειρηση το καταλαβαινω, αλλα να σου κρατανε το 50% απο οτι βγαζεις ειναι κλεψια

Οντως τρώνε πολλά.Είναι ο φόρος που πληρώνεις στους ψωλάδες για να σε αφήνουν να δουλέψεις.Είναι το σοσιαλδημοκρατικό μοντέλο.
Δύση όλοι υπερασπίζονται μετά μανίας τα δικαιώματά τους,μην τους τραβήξω κανάν πούτσο.Δεν καταλαβαίνουν τη βαλκανική ανωτερότητα.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom