Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 1M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,0%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 267 75,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    356
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
Βερολίνο έχω ζήσει(1100Ε ενοίκιο το σπίτι που έμενα) και έχω σαφή άποψη!

Όσοι έχουν μια ανακαινισμένη τρύπα νομίζουν  ότι έχουν πιάσει τη ζωή από τα μαλλιά!
Είναι η γενική ψυχολογία της πόλης που όταν βλέπεις τα χάλια στις γειτονιές του kreuzberg και της Warschauer str λες πάλι καλά που έχω ένα σπίτι και δεν είμαι άστεγος!
Είναι κατάντια να μένεις σε μια τέτοια πόλη!
Δεν μπορεί νορμάλ άνθρωπος να μείνει πάνω από 6 μήνες...
Ακόμα και τα γατιά του Μήτσου κάνουν ζωάρα σε σχέση με όσους μένουν στη Γερμανία!

Γενικα στις πρωτευουσες εχει πολλα σκατοσπιτα που νοικιαζονται για χρυσαφι. Ειναι λογω της μεγαλης ζητησης. Ειδικα στη Γερμανια που δε χτιζουν η και αν χτιζουν εχει αυστηρους συντελεστες, υπαρχει τρελη ελλειψη νορμαλ σπιτιων. Το μεγαλύτερο χαλι ομως πιστευω ειναι στο Λονδινο και σε μερικες πολεις της Αμερικης (LA, New York, κλπ) Με το που κατεβαινες απο το αεροπλανο σε αυτες τις πολεις, ξεχνας αμεσως τι σημαινει κανονικη διαμονη, κανονικο σπιτι, κανονικος χωρος. Ειτε θα μπλεξεις με συγκατοικηση, ειτε θα χρυσοπληρωνεις εναν χωρο που στην Ελλαδα θα εδινες το 20%
Η μεγαλυτερη μαγκια αυτα τα χρονια ειναι να δουλευει καποιος εξ αποστασεως απο Ελλαδα σε εταιριες που εδρευουν σε αυτες τις πολεις, ωστε να απολαμβανει τους υψηλους μισθους τους, χωρις να χρυσοπληρωνει για κλουβια με ιδιοκτητες Πακιστανους, Ινδους, Αραβες
 

kakiasmenoprovato

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Μαΐ 2020
Μηνύματα
2.417
Κριτικές
1
Like
2.108
Πόντοι
456
Βερολίνο έχω ζήσει(1100Ε ενοίκιο το σπίτι που έμενα) και έχω σαφή άποψη!

Όσοι έχουν μια ανακαινισμένη τρύπα νομίζουν  ότι έχουν πιάσει τη ζωή από τα μαλλιά!
Είναι η γενική ψυχολογία της πόλης που όταν βλέπεις τα χάλια στις γειτονιές του kreuzberg και της Warschauer str λες πάλι καλά που έχω ένα σπίτι και δεν είμαι άστεγος!
Είναι κατάντια να μένεις σε μια τέτοια πόλη!
Δεν μπορεί νορμάλ άνθρωπος να μείνει πάνω από 6 μήνες...
Ακόμα και τα γατιά του Μήτσου κάνουν ζωάρα σε σχέση με όσους μένουν στη Γερμανία!

Τι σπιτι ειχες και που? Ακουγονται πολλα.

Εμενα ηταν Wedding, διπλα τελειως στο μετρο. Δεν ηταν ασχημα, αλλα καμια σχεση με κλασατες περιοχες
 

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.716
Κριτικές
1
Like
4.527
Πόντοι
1.706
:hi:
5αρι ειναι... εχει ποσταρει βεβαια πολυ καλυτερες παλιοτερα
6,5αρια και 7αρια πχ αυτες 7,5-8αρι πχ αυτο Στην Παταγια το 90% ειναι 2αρια και 3αρια ...

Για να ξερουμε τι λεμε αν και αυτο με την βαθμολογια ειναι υποκειμενικο στο +/- 1  :grin:

Εισαι αντικειμενικος.

Το να μενεις στον μουνοπαραδεισο και να τους βγαζεις ολους φουκαραδες ενω το peek σου ειναι 5αρια ειναι τρελο.

Οι ασιατισες εχουν φαν που τις βλεπουν 8αρια και haters που τις βλεπουν 2αρια. Τι να κανουμε.
Εγω δεν ειμαι φαν τους. Ο φιλος μου στην παταγια ειναι μεγαλος σε ηλικια και δεν νομιζω πως ψαχνει μοντελακια αλλα καλη παρεα για βολτες, ρεστοραν, καμμια πιπα, κτλ. Και να τις αλλαζει τακτικα.

Πραγματικα το rating ειναι υποκειμενικο στο +/-1 :hi:


Δυο "μαιμουνια" που ειχα ειναι στην μιση μου ηλικια ,
χωρις λεφτα....μονο κερασμα...
Φιλιπινες
 

Συνημμένα

  • 20200616_150128.jpg
    20200616_150128.jpg
    177,6 KB · Εμφανίσεις: 38
  • 79269687_2423221951235156_8570217947627257856_n.jpg
    79269687_2423221951235156_8570217947627257856_n.jpg
    39,3 KB · Εμφανίσεις: 18
  • 78279413_2411985589119492_4831148702540234752_n.jpg
    78279413_2411985589119492_4831148702540234752_n.jpg
    60,7 KB · Εμφανίσεις: 15

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.716
Κριτικές
1
Like
4.527
Πόντοι
1.706
Αυτό μάλιστα,είναι εύκολα 7άρι+ :hi:
https://[URL unfurl="true"]www.bourdela.com/forum/index.php?action=dlattach;topic=45007.0;attach=919833;image[/img[/URL]]

Ενώ αυτό 5 πάρα τέταρτο μετά από 2 μπουκάλια βότκα...
[img]https://[URL unfurl="true"]www.bourdela.com/forum/index.php?action=dlattach;topic=192757.0;attach=1247704;image[/img[/URL]]
[/quote]
Χαιρομαι που εχετε τον πηχυ ψηλα στο rating ,γιατι κοντευα να...... παραγγειλω γυαλια.
8 ,9, δεν μπαινουν ευκολα.
Για μενα δεκαρι ειναι μονο η Αντριανα Σκλεναρικοβα στα peek της
 

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.716
Κριτικές
1
Like
4.527
Πόντοι
1.706
Αυτες που βαζει ο τασος ειναι πουτανες και σεμιπρος οποτε λογικό να είναι πιο εμφανισιμες.
Αυτες που βάζει ο δημητρακης ειναι τζαμπε οποτε λογικο να ειναι μπαζακια.
Οταν ποστάρει γκόμενες απο σαλον είναι πολυ καλύτερες.

Αυτες που βαζω εγω είναι σπονσορετς οποτε λογικό να είναι πολύ εμφανισιμες.
Χωρίς λεφτά να γαμησεις ανω των 45 πολυ εμφανισιμη,χλωμό.Γινεται αν εισαι διάσημος ή έχεις καποια πολύ σημαντική θέση ή αν είσαι διαολεμενα εμπειρος.
Ειναι σα να ζητάς απο 45αρη να είναι γκολτζης.Γινεται υπο όρους.
Εγώ μπορώ να γαμησω εφταρι τζάμπα σαν πορνοτουριστας λιγων ημερών αλλα θα μου βγει η Παναγία.Ειναι τοσο  κοπιαστικο που δεν αξίζει.
Το θέμα είναι τι κάνεις υπο συνθήκες χωρικων,χρονικων και οικονομικων περιορισμων,πως αποδίδεις οταν έχεις λιγο χρονο,λιγα λεφτά και τελεις υπο συνθήκες κοπωσης,ελλειψης υπνου και φαγητού.Το θέμα είναι τι κάνειςεκει στη δυσκολη κατάσταση πώς αντιδράς οταν όλα είναι εναντίον σου.
Ας γαμαει ο καθενας οτι θελει, κεχαγιας στον πουτσο κανενος δεν θα γινουμε.
Αν περναει καλα ο αλλος δεν μας πεφτει λογος.
Εγω δεν ειμαι κανενας μοντελοπνιχτης αλλα δεν μπορει να μας ζαλιζει τα μεζεα επι χρονια ενας λουζερ της ζωης. Βαζουμε καποια πραματα στην θεση τους.

Εγω δεν γαμαω μοντελα, γαμαω ομως, και δεν κοροιδευω κανεναν επειδη δεν γαμαει ή επειδη δεν εχει καλο μισθο κ σπιτι κτλ
Ο κμαν γαμαει καπου καπου πληρώνοντας επι 5 και χαλοντας την πιατσα
Ο ψευταρακης γαμαει σπανια, μπαζα ομως γιατι ειναι αχρηστος. Η ευκολια και η ποιοτητα στην χωρα που μενει  ειναι μεγαλη. ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΧΡΗΣΤΟΣ.
Αν εμενε στον Λιβανο δεν θα τα λεγαμε αυτα.
 

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.716
Κριτικές
1
Like
4.527
Πόντοι
1.706
Παρά ζει φτωχικά  :2funny:Αυτό το δωμάτιο στη Γερμανία έχει ενοίκιο 500 ευρώ μπορεί και παραπάνω  :2funny:στέλνει καιναλλα 500 στην Ελλάδα,αν βγάζει 1.500 το μήνα τι του μένουν 500 ευρώ  :2funny:. Τώρα αν εσύ νομίζεις ότι με 500 ευρώ στη Γερμανία ζεις σε αυτό το δωμάτιο εγώ τι να πω  :2funny:
Ψευταρακη μπουφε,
Ουτε 500 ενοικιο εχω
Ουτε στελνω 500 γιατι το κρατος εδω στελνει 200 καθε μηνα μεσω της υπηρεσιας familienkasse,που ειναι δικαιωμα του καθενος εδω στην γερμανια. Συν σπιτι ιδιοκτητο που πηρα στο παιδι μου κτλ.
Ουτε 1500 βγαζω αλλα ......κατι παραπανω.

Ολα τα αλλα βρισκοντε στο παλαβό σου μυαλο που βλεπει οραματα σαν τηνν αγια του αιγαλεω

Χαχαχχαχαχαχαχ
Δονκιχωτακη
 

Le Blanc

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Νοε 2018
Μηνύματα
1.945
Κριτικές
27
Like
4.303
Πόντοι
1.446
Ψευταρακη μπουφε,
Ουτε 500 ενοικιο εχω
Ουτε στελνω 500 γιατι το κρατος εδω στελνει 200 καθε μηνα μεσω της υπηρεσιας familienkasse,που ειναι δικαιωμα του καθενος εδω στην γερμανια. Συν σπιτι ιδιοκτητο που πηρα στο παιδι μου κτλ.
Ουτε 1500 βγαζω αλλα ......κατι παραπανω.

Ολα τα αλλα βρισκοντε στο παλαβό σου μυαλο που βλεπει οραματα σαν τηνν αγια του αιγαλεω

Χαχαχχαχαχαχαχ
Δονκιχωτακη


Μην ασχολείσαι ρε με το ναυάγιο Deutschland Deutschland Uber alles!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!11
 

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.716
Κριτικές
1
Like
4.527
Πόντοι
1.706
Ετοιμασου ντοματακη29 να σε  ξεκατινιασω με αποδειξεις ξαναπαλι

:2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
 

kakiasmenoprovato

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Μαΐ 2020
Μηνύματα
2.417
Κριτικές
1
Like
2.108
Πόντοι
456
Ετοιμασου ντοματακη29 να σε  ξεκατινιασω με αποδειξεις ξαναπαλι

:2funny: :2funny: :2funny: :2funny:

Τον Ρωσο Τραβελο μην ξαναποσταρεις μονο. Την βλεπεις αυτη και δε σου ξανασηκωνεται (και μας την πλασαρει για 7αρι)
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
Οι άλλοι θέλουν ευνοϊκή μεταχείριση για το Δημητράκη σαν ΑΜΕΑ.Αν αυτές του Δημητράκη τις ποσταρα εγώ θα γελούσαν και τα τσιμέντα.
Αν μια από τις δικές μου πόσταρε ο Δημητράκης θα τη δείχνανε ένα εκατομμύριο φορές.
Επιβάλλω αυθαίρετα τα στάνταρντ.
 

Μεγάλος Λευκός

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Μαρ 2020
Μηνύματα
2.052
Like
1.049
Πόντοι
216
Μα η διαφωνια μου με το Λακη δεν ηταν αυτη. Η διαφωνια ηταν στο κομματι Ορμπαν vs Κουλης με αφορμη την επιμονη του να φυγει απο τη χωρα και να αλλαξει και υπηκοοτητα.

Του τα εγραψα και εγω οτι Αγγλια, Γαλλια, Γερμανια, Σουηδια κλπ κλπ εχουν πολλους σκουρους απο πολιτικη επιλογη ενω Ουγγαρια απ οτι λετε δεν εχει.

Η διαφωνια ειναι στη συγκριση με Ελλαδα γιατι δυστυχως η Ελλαδα δεν εχει επιλογη. Ειδικα οταν περασε και ο αρμαγεδων των ανθελληνων λαθρολαγνων Παπαδημουληδων που τα γαμησε τη μανα ολα.

Ρε μπαροκ η διαφορα Ορμπαν-Κουλη δεν εγειται μονο στο λαθρομεταναστευτικο. Εκει που εχεσε ο ενας φυτρωσε ο αλλος ( και ο καθε γιουνανος πολιτικος).
Παμε τωρα στα αλλα. Απο το να σεβεσαι τα ανθρωπινα δικαιωματα ως θαλασσια πυλη εισοδου λαθρομεταναστων  μεχρι να τους ξεσκιζεις στη φορολογια τους πολιτες σου για να τους στεγαζεις και τους ταιζεις απεριοριστα και οσους ερθουν υπαρχει μια καποια αποσταση ε?
 

dCorso

Μέγας
Εγγρ.
8 Μαΐ 2015
Μηνύματα
8.110
Κριτικές
33
Like
7.348
Πόντοι
4.746

Συνημμένα

  • 104437549_3365980850079318_4530894052980791711_n.jpg
    104437549_3365980850079318_4530894052980791711_n.jpg
    210,9 KB · Εμφανίσεις: 15

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.716
Κριτικές
1
Like
4.527
Πόντοι
1.706
Οι άλλοι θέλουν ευνοϊκή μεταχείριση για το Δημητράκη σαν ΑΜΕΑ.Αν αυτές του Δημητράκη τις ποσταρα εγώ θα γελούσαν και τα τσιμέντα.
Αν μια από τις δικές μου πόσταρε ο Δημητράκης θα τη δείχνανε ένα εκατομμύριο φορές.
Επιβάλλω αυθαίρετα τα στάνταρντ.

Σε αυτο συμφωνω
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606

Απλά ο άλλος αρνείται να καταβάλει όλη αυτή την προσπάθεια.Πρέπει να κάνει μόνος του τη χρηματοδότηση,μόνος να βρει τη γκόμενα,μόνος να την κυκλοφορήσει,να τη γαμήσει,δε μπορεί να αναθέτει καθήκοντα.Π.χ. ένας να βάλει τα λεφτά άλλος τα κοννέ άλλος να κάνει το καμάκι κτλ.
Οι περισσότεροι ψαρώνουν με το βαθμό δυσκολίας,σου λέει δε θέλω να σκοτωθώ να μου βγει ο κώλος για το μουνί,θέλω τα εύκολα,τα απλά τα προσιτά κτλ.Δε θέλω να προσπαθώ απέναντι σε δύσκολες αντικειμενικά συνθήκες με την κερκίδα εναντίον μου.
Εγώ μπαίνω στην αρένα και τα κάνω όλα μόνος μου.Τα θηρία είναι εκεί αλλά εσύ είσαι πιο τρομακτικός.
Βασικά πρέπει να μπεις στο μαγαζί και να τους φας όλους οι άλλοι να μείνουν με τη χούφτα και εσύ να βγεις με τη γκόμενα.Αυτό είναι το mindset.Χρειάζεται ψυχολογία νικητή.
 

kakiasmenoprovato

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Μαΐ 2020
Μηνύματα
2.417
Κριτικές
1
Like
2.108
Πόντοι
456
Απλά ο άλλος αρνείται να καταβάλει όλη αυτή την προσπάθεια.Πρέπει να κάνει μόνος του τη χρηματοδότηση,μόνος να βρει τη γκόμενα,μόνος να την κυκλοφορήσει,να τη γαμήσει,δε μπορεί να αναθέτει καθήκοντα.Π.χ. ένας να βάλει τα λεφτά άλλος τα κοννέ άλλος να κάνει το καμάκι κτλ.
Οι περισσότεροι ψαρώνουν με το βαθμό δυσκολίας,σου λέει δε θέλω να σκοτωθώ να μου βγει ο κώλος για το μουνί,θέλω τα εύκολα,τα απλά τα προσιτά κτλ.Δε θέλω να προσπαθώ απέναντι σε δύσκολες αντικειμενικά συνθήκες με την κερκίδα εναντίον μου.
Εγώ μπαίνω στην αρένα και τα κάνω όλα μόνος μου.Τα θηρία είναι εκεί αλλά εσύ είσαι πιο τρομακτικός.
Βασικά πρέπει να μπεις στο μαγαζί και να τους φας όλους οι άλλοι να μείνουν με τη χούφτα και εσύ να βγεις με τη γκόμενα.Αυτό είναι το mindset.

ΚΜΑΝ αν ο τραβελος του δημητρακη ηταν 5αρι , η ιταλιδα σου ηταν εννιαρι τουλαχιστον. Σε χτυπανε γιατι ζεις το ονειρο σου δινεις λεφτα σε γκομενες που κανονικα δεν θα ειχες
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
ΚΜΑΝ αν ο τραβελος του δημητρακη ηταν 5αρι , η ιταλιδα σου ηταν εννιαρι τουλαχιστον. Σε χτυπανε γιατι ζεις το ονειρο σου δινεις λεφτα σε γκομενες που κανονικα δεν θα ειχες

Εγώ δε συμβιβάζομαι.Συνέχεια χτυπάνε,προσπαθούν να σε μειώσουν κτλ αλλά δεν καταλαβαίνουν το μεγαλείο μας.
Εγώ πάντα το ίδιο επίπεδο γαμούσα.Απλά όσο μεγαλώνεις,ζητάνε λεφτά όλο και παραπάνω.Αν δε βελτιώσεις την οικονομική σου κατάσταση αντιστοίχως κάποια στιγμή σε παίρνουν τα χρόνια και σε ξεπερνά η τεχνολογία γίνεσαι irrelevant και πρέπει να αποσυρθείς.
Αν βελτιώνεις την κατάστασή σου όσο περνάνε τα χρόνια αντιρροπίζεις και παραμένεις μάχιμος,μπορείς να γαμάς το ίδιο επίπεδο με πριν απλά ξοδεύοντας περισσότερα.
Το θέμα είναι το leverage,τι αντιπροσωπεύεις,η ισχύς πυρός που λένε.
Αν περιμένει κάποιος να ξύνει τα αρχίδια του και να βρέχει γκόμενες είναι μακράν γελασμένος.Εχει τρελλό ανταγωνισμό για το μουνί αν κάποιος έχει παθητική προσέγγιση και τα περιμένει όλα στο πιάτο,τον τρώει ο ανταγωνισμός.Είναι πολύ σκληρές οι γκόμενες,δε δίνουν το πήδημα του ελέους.
Γενικά θέλουν αποφασιστικούς,μάχιμους που ξέρουν τι θέλουν και ρισκάρουν για να το αποκτήσουν.
 

kakiasmenoprovato

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Μαΐ 2020
Μηνύματα
2.417
Κριτικές
1
Like
2.108
Πόντοι
456
Εγώ δε συμβιβάζομαι.Συνέχεια χτυπάνε,προσπαθούν να σε μειώσουν κτλ αλλά δεν καταλαβαίνουν το μεγαλείο μας.
Εγώ πάντα το ίδιο επίπεδο γαμούσα.Απλά όσο μεγαλώνεις,ζητάνε λεφτά όλο και παραπάνω.Αν δε βελτιώσεις την οικονομική σου κατάσταση αντιστοίχως κάποια στιγμή σε παίρνουν τα χρόνια και σε ξεπερνά η τεχνολογία γίνεσαι irrelevant και πρέπει να αποσυρθείς.
Αν βελτιώνεις την κατάστασή σου όσο περνάνε τα χρόνια αντιρροπίζεις και παραμένεις μάχιμος,μπορείς να γαμάς το ίδιο επίπεδο με πριν απλά ξοδεύοντας περισσότερα.
Το θέμα είναι το leverage,τι αντιπροσωπεύεις,η ισχύς πυρός που λένε.
Αν περιμένει κάποιος να ξύνει τα αρχίδια του και να βρέχει γκόμενες είναι μακράν γελασμένος.Εχει τρελλό ανταγωνισμό για το μουνί αν κάποιος έχει παθητική προσέγγιση και τα περιμένει όλα στο πιάτο,τον τρώει ο ανταγωνισμός.Είναι πολύ σκληρές οι γκόμενες,δε δίνουν το πήδημα του ελέους.
Γενικά θέλουν αποφασιστικούς,μάχιμους που ξέρουν τι θέλουν και ρισκάρουν για να το αποκτήσουν.

Ετσι οπως τα λες. Οταν εισαι στα 30, γυμνασμενος ωραιος, με λεφτα σε θελουν ολες. Αν εισαι πιο χοντρουλης η αφραγκος πρεπει να προσφερεις κατι αλλο. Αν πας 45 και δεν εχεις στατους η εισαι ωραιος (που και να εισαι μειωνεται η αγελη που μπορεις να φας ) πρεπει να ριξεις χρημα.

Γενικα νομιζω μετα τα 35 αρχιζει η πτωση
 

dCorso

Μέγας
Εγγρ.
8 Μαΐ 2015
Μηνύματα
8.110
Κριτικές
33
Like
7.348
Πόντοι
4.746
Εγώ μπαίνω στην αρένα και τα κάνω όλα μόνος μου. Τα θηρία είναι εκεί αλλά εσύ είσαι πιο τρομακτικός.
Βασικά πρέπει να μπεις στο μαγαζί και να τους φας όλους οι άλλοι να μείνουν με τη χούφτα και εσύ
να βγεις με τη γκόμενα. Αυτό είναι το mindset. Χρειάζεται ψυχολογία νικητή.
:cool2:
Το μεν πνεύμα πρόθυμον, η δε σαρξ ασθενής
 

Συνημμένα

  • jdexoA.jpg
    jdexoA.jpg
    735,4 KB · Εμφανίσεις: 20

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom