Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 1M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,0%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 267 75,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    356
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
Καλησπέρα!

Κοιμήθηκα από νωρίς χτες και δεν είδα την απάντησή σου.

Που λες, μου έλεγε ένας τύπος ότι στο Βέγκας όταν κερδίζεις κρατάει επιτόπου το Καζίνο ένα ποσοστό για εφορία. Δεν προλάβαμε να συζητήσουμε λεπτομέρειες, δεν κατάλαβα πως γίνεται, στο cash-out η κάτι άλλο.

Αντιλήφθηκες κάτι τέτοιο η παπαριες μου έλεγε?

Αυτο που λες ισχυει για τα τουρνουα ποκερ. Καθε Ιουνιο εκει γινεται το μεγαλυτερο τουρνουα στον κοσμο. Για τους Ελληνες νομιζω ειναι 30% !!!
Δες εδω τι πληρωσαν οι παικτες που εφτασαν στο τελικο τραπεζι στο περσινο μεγαλο τουρνουα με 10.000 δολλαρια εισοδο

 

Wrath_

Μέλος
Εγγρ.
17 Απρ 2020
Μηνύματα
744
Like
588
Πόντοι
86
Ωραίοι οι Άγγλοι, αφορολόγητοι :rockon:

Στους άλλους πέφτει το 45αρι% βροχή.

Στην πράξη βέβαια δεν νομίζω ότι πληρώνουν εφορία αυτοί. Έχουν βρει την άκρη.

Αυτός που βγήκε 1ος έχει ακουστεί πολλές φορές το όνομα του για φορολογικούς "ελιγμούς".
 

Potistiss

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Ιουλ 2016
Μηνύματα
1.818
Κριτικές
6
Like
2.138
Πόντοι
496
Απο ποιοτητα ζωης μονο ελλαδα
Εχω δουλεψει Λονδινο,Ναπολι,Μοναχο,Βενετια
Τα λεφτα αξιζουν ειδικα στην Αγγλια στο εππαγγελμα μου ηταν τα τετραπλασια απο εδω με πολλυ καλυτερες εργασιακες συνθηκες.Γερμανια το κοστος ζωης/αμοιβη ειναι περιπου σαν και εδω,οι Γερμανοι ειναι φουλ ανωμαλοι κανουν ωραια παρτι αν και εχουν πολλυ κυριλε μπουρδελα Sauna Clubs λεγονται εχουν ωραια μουνια αν δικτυωθεις με τιπτα ravers κανουν γαμω τα παρτι με ανωμαλομουνα που τα φορτωνεις υπερανετα..Στα μειον οι πολλυ αραβοτουρκοι,Στο Μοναχο ειναι far west...Ιταλια μονο μπορει να συγκριθει απο ποιοτητα ζωης,αλλα και παλι αυτη η αισθηση κρεπαλης που εχεις στην Ελλαδα ΔΕΝ υπαρχει...
 

pitas00

Μέλος
Εγγρ.
29 Μαρ 2009
Μηνύματα
502
Like
49
Πόντοι
6
Απο ποιοτητα ζωης μονο ελλαδα
Εχω δουλεψει Λονδινο,Ναπολι,Μοναχο,Βενετια
Τα λεφτα αξιζουν ειδικα στην Αγγλια στο εππαγγελμα μου ηταν τα τετραπλασια απο εδω με πολλυ καλυτερες εργασιακες συνθηκες.Γερμανια το κοστος ζωης/αμοιβη ειναι περιπου σαν και εδω,οι Γερμανοι ειναι φουλ ανωμαλοι κανουν ωραια παρτι αν και εχουν πολλυ κυριλε μπουρδελα Sauna Clubs λεγονται εχουν ωραια μουνια αν δικτυωθεις με τιπτα ravers κανουν γαμω τα παρτι με ανωμαλομουνα που τα φορτωνεις υπερανετα..Στα μειον οι πολλυ αραβοτουρκοι,Στο Μοναχο ειναι far west...Ιταλια μονο μπορει να συγκριθει απο ποιοτητα ζωης,αλλα και παλι αυτη η αισθηση κρεπαλης που εχεις στην Ελλαδα ΔΕΝ υπαρχει...
ρε φίλε τι πινεις..για πια ποιοτητα ζωης μιλάς στο ελλαδισταν..οτιναναι
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.355
Πόντοι
4.765
:2funny: Μην το γελας γιατι οι περισσοτεροι ετσι καταντουν
γνωστος μου πηγε στην Κολωνια για δουλεια στα μεσα Δεκεμβριου και ειχα μιλησει μαζι του τελευαια φορα τον Ιανουαριο(1.100 ευρω μου ειχε πει οτι παιρνει)
Ξαναμιλησαμε πριν καμια βδομαδα στο whatsapp με καμερα και σοκαριστηκα ... σε 4 μηνες εχει γερασει 4 χρονια ... :S
Κοιτα η Ρωσια δεν ειναι πλεον τοσο ακριβη οσο ας πουμε πριν 10 χρονια
ειδικα Αγια Πετρουπολη βρηκα λογικες τις τιμες σε ολα , οποτε γιατι να μην βγαινεις εξω?
με ενα εισοδημα 2.000 το μηνα και δικο σου σπιτι περνας υπεροχα με γκομενες,σεμιπρος,πουτανες και οτι γουσταρεις ...
Όλοι στη Γερμανία είναι να τους λυπάσαι  :headbang:Δες γιά παράδειγμα τον Βλάκμαν  :2funny:κ'αυτός έγινε γέρος στη Γερμανία! :headbang:
  Κ'αυτος στο εργοστάσιο τόσα παίρνει ας λέει ότι παίρνει 5.000  :2funny: απλός κάνει διπλοβάρδιες και μπορεί να βγαίνει το πολύ 2.000 ευρώ.
  Λογικό είναι να γεράσει κάποιος όταν μένει σε ένα πάρκινγκ που μετέτρεψε σε διαμέρισμα και το δαγκώνει το χειμώνα  :2funny:θυμάσαι τα ηλεκτρικά καλοριφεράκια που είχε Οκτώβριο στην μπρίζα :2funny:!Σκέψου χειμώνα τι ψωφόκρυο θα κάνει  :2funny:
  Σημερα ο Βλάκμαν πέταξε μιά τρομερή  :jerking: :jerking: :jerking: :2funny: :2funny: :2funny:.Λέει ότι οι πουτάνες στην Ρωσσία έχουν ίδια τιμή με την Γερμανία  :headbang: :headbang:Γιά να λέει τέτοιες  :jerking:κάποιος πρέπει να είναι εντελώς άσχετος  :headbang: :2funny:.
  Στην Ρωσσία  :knockinb: με 25-30 ευρω ΤΗΝ ΩΡΑ πολύ καλύτερες από επίπεδο  city tour .Στη Γερμανία στα FKK είναι κάτι Ουκρανές 30+ ετών που εδώ θα έπαιρναν 1.100-1.300 ρούβλια την ώρα! :headbang:με τίποτα αυτες δεν έπιαναν 2.500-3000 την ωρα!Όσο γιά τα city tour πηγαίνουν συνήθως αυτές που στα σαλόν δεν βγάζουν λεφτά γιατί είναι πολύ σπάνια της διαλέγουν .Οι πρωτοκλασάτες δεν πάνε Ευρωπη γιατί στο σαλόν έχουν δουλειά.Αυτά γιά να μην ακούω  :jerking:από τον κάθε άσχετο  :jerking: :2funny:.
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.870
Κριτικές
15
Like
11.876
Πόντοι
3.846
Απο ποιοτητα ζωης μονο ελλαδα
Εχω δουλεψει Λονδινο,Ναπολι,Μοναχο,Βενετια
Τα λεφτα αξιζουν ειδικα στην Αγγλια στο εππαγγελμα μου ηταν τα τετραπλασια απο εδω με πολλυ καλυτερες εργασιακες συνθηκες.Γερμανια το κοστος ζωης/αμοιβη ειναι περιπου σαν και εδω,οι Γερμανοι ειναι φουλ ανωμαλοι κανουν ωραια παρτι αν και εχουν πολλυ κυριλε μπουρδελα Sauna Clubs λεγονται εχουν ωραια μουνια αν δικτυωθεις με τιπτα ravers κανουν γαμω τα παρτι με ανωμαλομουνα που τα φορτωνεις υπερανετα..Στα μειον οι πολλυ αραβοτουρκοι,Στο Μοναχο ειναι far west...Ιταλια μονο μπορει να συγκριθει απο ποιοτητα ζωης,αλλα και παλι αυτη η αισθηση κρεπαλης που εχεις στην Ελλαδα ΔΕΝ υπαρχει...
Έχεις μπερδέψει την βούρτσα με την Λούτσα..

Ποιότητα ζωής δεν είναι μεγάλε μόνο ο φρεντο και οι μεζέδες. Που και σε αυτό λάθος είσαι, γιατί τα βρίσκεις μια χαρά και σε άλλες χώρες.

Μάθε να γράφεις σωστά λοιπόν. Αναφέρεσαι σε διασκέδαση μόνο; Γιατί η ποιότητα ζωής περιλαμβάνει και καθαρό αέρα, εγκληματικότητα, νοσοκομεία, ωραίες περιοχές, αξιοκρατία και άλλα πολλά.
Ε προφανώς λοιπόν, η Ελλάδα,.ΔΕΝ έχει καλή ποιότητα ζωής αν συγκριθεί με πολλές ευρωπαϊκές χώρες.
Από διασκέδαση όμως δεν αντιλέγω, σούπερ αν σε νοιάζει μόνο η παραλία και η ταβέρνα ή τα μπουζούκια.
 
OP
OP
duskolieggrafi

duskolieggrafi

Τιμημένος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2011
Μηνύματα
5.008
Κριτικές
203
Like
5.131
Πόντοι
17.436
Εμενα πάντως η δουλειά με γέρασε πριν την ώρα μου. Οταν ξεκίνησα την "καριέρα" μου ημουν 24 και έμοιαζα 18, τώρα είμαι 34 και μοιάζω 44. Χώρια τις όποιες επιπτώσεις όλου αυτού του άγχους στην υγεία μου, οι οποίες θα βγουν στην επιφάνεια αργότερα...
 

τασος3

Σπουδαίος
Εγγρ.
7 Νοε 2010
Μηνύματα
6.438
Like
7.965
Πόντοι
2.356
   Σημερα ο Βλάκμαν πέταξε μιά τρομερή  :jerking: :jerking: :jerking: :2funny: :2funny: :2funny:.Λέει ότι οι πουτάνες στην Ρωσσία έχουν ίδια τιμή με την Γερμανία  :headbang: :headbang:Γιά να λέει τέτοιες  :jerking:κάποιος πρέπει να είναι εντελώς άσχετος  :headbang: :2funny:.
   Στην Ρωσσία  :knockinb: με 25-30 ευρω ΤΗΝ ΩΡΑ πολύ καλύτερες από επίπεδο  city tour .Στη Γερμανία στα FKK είναι κάτι Ουκρανές 30+ ετών που εδώ θα έπαιρναν 1.100-1.300 ρούβλια την ώρα! :headbang:με τίποτα αυτες δεν έπιαναν 2.500-3000 την ωρα!Όσο γιά τα city tour πηγαίνουν συνήθως αυτές που στα σαλόν δεν βγάζουν λεφτά γιατί είναι πολύ σπάνια της διαλέγουν .Οι πρωτοκλασάτες δεν πάνε Ευρωπη γιατί στο σαλόν έχουν δουλειά.Αυτά γιά να μην ακούω  :jerking:από τον κάθε άσχετο  :jerking: :2funny:.
Βασικα κανει τον εξυπνο και τον παντογνωστη για καταστασεις που δεν γνωριζει και για μερη που δεν εχει καν επισκεφθει .. μερικα παραδειγματα
Κισιναου δεν ειναι σλαβικη πολη :grin: Νεα Υορκη κανει για καμακι(εδω κατουριεσαι απο τα γελια) πραγματι στο rockefeller center ολες παιζουν και σε κοιτανε στα ματια :2funny: Μοσχα θελεις τοσα για να ζησεις + περισπουδαστες αναλυσεις για την συμπεριφορα των γυναικων εκει :grin: και πολλα αλλα ...

Μεχρι ενος σημειου καλα ειναι για να διασκεδαζεις λιγο αλλα μετα κατανταει ανουσιο και βαρετο.
 
Εγγρ.
13 Ιουν 2012
Μηνύματα
5.280
Κριτικές
8
Like
7.313
Πόντοι
2.636
Εμενα πάντως η δουλειά με γέρασε πριν την ώρα μου. Οταν ξεκίνησα την "καριέρα" μου ημουν 24 και έμοιαζα 18, τώρα είμαι 34 και μοιάζω 44. Χώρια τις όποιες επιπτώσεις όλου αυτού του άγχους στην υγεία μου, οι οποίες θα βγουν στην επιφάνεια αργότερα...

Σε ποια χωρα βρισκεσαι τυπε ;

Γενικα ο ελληνας της ξενιτιας ειναι Μεγας μαλακας ,τουλαχιστον οσοι εχω γνωρισει,γι αυτο κ κοβω περα διατηρωντας την ψυχικη μου ηρεμια σε υψηλα επιπεδα.Η καθημερινοτητα τους ειναι δουλεια και με το περας αυτης,σπιτι με ουισκυ και τσιγαρο,μ αυτον τον τροπο δεν χρειαζονται φαι εξοικονωμοντας χρηματα μιας που το σιγουρο ειναι θα επιστρεψουν ελλαδα καποια στιγμη,ας ειναι με τα περισσοτερα δυνατα χρηματα.

Ξενιτια ομως χωρις γλωσσα,επαγγελματικα δεν πας πουθενα,τουλαχιστον οχι πανω απο 1500€.Θελοντας να κανεις "περιουσια" με 1500€ βαζεις προβληματα στο κεφαλι σου με αποτελεσμα γεραζεις πριν την ωρα σου.
 
Εγγρ.
13 Ιουν 2012
Μηνύματα
5.280
Κριτικές
8
Like
7.313
Πόντοι
2.636
Απο ποιοτητα ζωης μονο ελλαδα
Εχω δουλεψει Λονδινο,Ναπολι,Μοναχο,Βενετια
Τα λεφτα αξιζουν ειδικα στην Αγγλια στο εππαγγελμα μου ηταν τα τετραπλασια απο εδω με πολλυ καλυτερες εργασιακες συνθηκες.Γερμανια το κοστος ζωης/αμοιβη ειναι περιπου σαν και εδω,οι Γερμανοι ειναι φουλ ανωμαλοι κανουν ωραια παρτι αν και εχουν πολλυ κυριλε μπουρδελα Sauna Clubs λεγονται εχουν ωραια μουνια αν δικτυωθεις με τιπτα ravers κανουν γαμω τα παρτι με ανωμαλομουνα που τα φορτωνεις υπερανετα..Στα μειον οι πολλυ αραβοτουρκοι,Στο Μοναχο ειναι far west...Ιταλια μονο μπορει να συγκριθει απο ποιοτητα ζωης,αλλα και παλι αυτη η αισθηση κρεπαλης που εχεις στην Ελλαδα ΔΕΝ υπαρχει...

Τι θεωρεις ποιοτητα ζωης τυπε;Ετσι για να παιρνουμε τα πραγματα απ την αρχη.

Γιατι εγω στα 40 που ειμαι,εχοντας προϋπηρεσια απ τα 20 και εχοντας ξεκινησει απ τα 14 μου,στο ιδιο παντα επαγγελμα,ποιοτητα ζωης θεωρω πρωτα να εργαζομαι σε οποιο επαγγελμα επιλεγω (ασχετα εαν εγω προτιμω το δικο μου που γνωριζω καλα)και δευτερον να αμοιβομαι σχετικα μ αυτο που παραγω κ οχι σχετικα με την "οικονομικη κατασταση της χωρας"

Απο κει και περα,προπερσι επεστρεψα ελλαδα για εννια μηνες προσπαθωντας να δω την ποιοτητα ζωης που προσφερει η συγχρονη ελλαδα.Ουτε να ξερασω,μου θυμισε ελλεηνιδα γκομενα τυπου βγαινω εξω σινιε μινιε,ριχνω ακυρο σε οποιον δεν ειναι "πουλ-μουρ" με κερνανε ολα τα μαγαζια γιατι ειμαι μουναρα και μολις παω σπιτι βαζω να βρασει νερο στην κατσαρολα για να καβω ντους και αναβω τη σομπα να ζεσταθω
 

χρηστος1011

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Οκτ 2013
Μηνύματα
14.715
Like
2.476
Πόντοι
606
:hi: Παντως παιδια  λογο της δουλειας μου στα χωράφια εργάτης γης. Εχω διαπιστωσει ότι καποιοι ηλικιωμένοι 82 προπερσι που ειχα δουλεψει με έναν 82 και έναν 80αχρονο ο μεν 82 χρονος μαζευε βερυκοκακα στον ιδιο ρυθμο με έναν 25χρονο φρεζερνε ραντιζε το χωραφι ποτιζε φορτωνε(μαζι με τους εργατες) τα κλουβάκια με τα βερυκοκα στο αγροτικο και πηγαινε τα παρεδιδε στο  διαλογητηριο - εργοστασιο. Τον δε χειμωνα κλαδευε μονος του 50 στρεματα το μυαλο του διανοιτικα ηταν για 82 ετων απιαστο τσακαλι οδηγουσε την κουρσα σαν 35αρις τρακτέρ . Τι καταλαβα ότι η σκληρη δουλεια  με ρεγουλα (καναμε το διαλειμμα  μας και όταν μας αφηνε τους εργατες και εφευγε να φρεζαρει η να παραδωσει βερυκοκα περνοντας κανα 2 για το ξεφωρτομα μας ελεγε όταν κουράζεστε θα καθεστε λιγακι χωρις να είμαι εγω εδώ μαζι σας εχω να κερδισω περισοτερα από το αν ειστε ξεκουρατσοι από το να ειστε καταρακωμενοι) σκεψη παντα σε κραταει ακμεο φυσικα προσεχε την διατροφή του δεν επηνε αλκολ δεν επινε καφεδες αλλα το βασικο δεν ειχε αγχος τον ειχε δυναμωσει η δουλεια πνευματικα και σωματικα δεν πηγαινε στο καπι ποτε κτλ κτλ. ο Γιος του και ο γαμπρος του αναγκαστικα πηγαιναν στο χωραφι επειδι πηγαινε αυτος. ενταξει ειχαν τις δικες τους δουλειες αλλα παιδια. η Τεμπελιά καταστρεφει τον ανθρωπο και σωματικα και κυριος πνευματικα :hi:  Αυτό σαν κατι γενικο  :hi:
 

kakiasmenoprovato

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Μαΐ 2020
Μηνύματα
2.417
Κριτικές
1
Like
2.108
Πόντοι
456
Απο ποιοτητα ζωης μονο ελλαδα
Εχω δουλεψει Λονδινο,Ναπολι,Μοναχο,Βενετια
Τα λεφτα αξιζουν ειδικα στην Αγγλια στο εππαγγελμα μου ηταν τα τετραπλασια απο εδω με πολλυ καλυτερες εργασιακες συνθηκες.Γερμανια το κοστος ζωης/αμοιβη ειναι περιπου σαν και εδω,οι Γερμανοι ειναι φουλ ανωμαλοι κανουν ωραια παρτι αν και εχουν πολλυ κυριλε μπουρδελα Sauna Clubs λεγονται εχουν ωραια μουνια αν δικτυωθεις με τιπτα ravers κανουν γαμω τα παρτι με ανωμαλομουνα που τα φορτωνεις υπερανετα..Στα μειον οι πολλυ αραβοτουρκοι,Στο Μοναχο ειναι far west...Ιταλια μονο μπορει να συγκριθει απο ποιοτητα ζωης,αλλα και παλι αυτη η αισθηση κρεπαλης που εχεις στην Ελλαδα ΔΕΝ υπαρχει...

Αναλογα το τι θεωρεις ποιοτητα ζωης. Για μενα ειναι τα παρακατω :

1)Να μη φοβαμαι σαν πεζος-ποδηλατης οτι θα με σκοτωσουν στο δρομο, η οτι θα τρακαρουν το αμαξι μου
2)Αν εχω θεμα υγειας να μη πληρωσω φακελακι κλπ
3)Να μπορω να κανω τις δουλειες μου με το δημοσιο χωρις θεματα και χωρις καν να χρειαζεται να παιρνω αδειες
4)Να εχω δικαιωματα και στη δουλεια και αν χασω τη δουλεια μου, να εχω ευκαιριες να βρω κατι καλυτερο και να μην ανεχομαι μαλακες
5)Να εχω γκομενακια χωρις να μου βγει η πιστη
6)Να υπαρχουν ασχολιες να μπορω να κανω μετα τη δουλεια χωρις να χρυσοπληρωσω
7)Καλο φαγητο και καλος καιρος

Απο τα παραπανω, η Ελλαδα μονο το 7 εχει. Το εξωτερικο ειναι για τα πανηγυρια σε αυτο συμφωνω (πλην Βιεννης,Ντουμπαι η μεσογειου)
Αντε πες να βαλω και το 6, αν ζεις κοντα στη θαλασσα κλπ.

Στο εξωτερικο εχεις σιγουρα ολα τα υπολοιπα.
 

kakiasmenoprovato

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Μαΐ 2020
Μηνύματα
2.417
Κριτικές
1
Like
2.108
Πόντοι
456
Σε ποια χωρα βρισκεσαι τυπε ;

Γενικα ο ελληνας της ξενιτιας ειναι Μεγας μαλακας ,τουλαχιστον οσοι εχω γνωρισει,γι αυτο κ κοβω περα διατηρωντας την ψυχικη μου ηρεμια σε υψηλα επιπεδα.Η καθημερινοτητα τους ειναι δουλεια και με το περας αυτης,σπιτι με ουισκυ και τσιγαρο,μ αυτον τον τροπο δεν χρειαζονται φαι εξοικονωμοντας χρηματα μιας που το σιγουρο ειναι θα επιστρεψουν ελλαδα καποια στιγμη,ας ειναι με τα περισσοτερα δυνατα χρηματα.

Ξενιτια ομως χωρις γλωσσα,επαγγελματικα δεν πας πουθενα,τουλαχιστον οχι πανω απο 1500€.Θελοντας να κανεις "περιουσια" με 1500€ βαζεις προβληματα στο κεφαλι σου με αποτελεσμα γεραζεις πριν την ωρα σου.

Πιστευω οτι αναφερεσαι στις πιο παλιες γενιες? Πολλοι απο αυτους οντως ειναι για κλαμματα.
 

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.714
Κριτικές
1
Like
4.509
Πόντοι
1.706
Αναλογα το τι θεωρεις ποιοτητα ζωης. Για μενα ειναι τα παρακατω :

1)Να μη φοβαμαι σαν πεζος-ποδηλατης οτι θα με σκοτωσουν στο δρομο, η οτι θα τρακαρουν το αμαξι μου
2)Αν εχω θεμα υγειας να μη πληρωσω φακελακι κλπ
3)Να μπορω να κανω τις δουλειες μου με το δημοσιο χωρις θεματα και χωρις καν να χρειαζεται να παιρνω αδειες
4)Να εχω δικαιωματα και στη δουλεια και αν χασω τη δουλεια μου, να εχω ευκαιριες να βρω κατι καλυτερο και να μην ανεχομαι μαλακες
5)Να εχω γκομενακια χωρις να μου βγει η πιστη
6)Να υπαρχουν ασχολιες να μπορω να κανω μετα τη δουλεια χωρις να χρυσοπληρωσω
7)Καλο φαγητο και καλος καιρος

Απο τα παραπανω, η Ελλαδα μονο το 7 εχει. Το εξωτερικο ειναι για τα πανηγυρια σε αυτο συμφωνω (πλην Βιεννης,Ντουμπαι η μεσογειου)
Αντε πες να βαλω και το 6, αν ζεις κοντα στη θαλασσα κλπ.

Στο εξωτερικο εχεις σιγουρα ολα τα υπολοιπα.

Η γερμανια που ζω Εκτος απο το 7 και το 5 (που εχει ομως αμετρητα fkk με χαμηλο κοστος)εχει ολα τα υπολοιπα.
Εχει ομως κι αλλα πολλα που δεν τα αναφερεις
Πχ
-Πολλα κ φτηνα αεροδρομια, ταξιδευεις ευκολα προς παντου.
-Συνθηκες εργασιας
-φτηνο κ ποιοτικο supermarket
-ατελειωτη ποικιλια κ ποιοτητα σε μπυρες αν πινεις μπυρα, σε καλη τιμη.
-ιατροφαρμακευτικη περιθαλψη ιδιωτικου τυπου
-θα παρεις συνταξη μια μερα. Απο ελλαδα δυσκολο να παρεις.
-ευκολο να αλλαζεις αμαξι καθε χρονο

Κι αλλα πολλα
 

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
6.478
Κριτικές
1
Like
6.167
Πόντοι
2.356
Η γερμανια που ζω....

Κι αλλα πολλα
Θα πω αυτό που λέω σε συγγενείς και φίλους που έχουν παιδιά και με γράφουν στα @@ τους.

Αγγλικά / Γερμανικά / Η/Υ από το δημοτικό και μετά τα 18, Γερμανία και τέλος. 9 μήνες στρατό αν έχει κανείς αγόρι και μετά τον πούλο. Ούτε Πανελλαδικές, ούτε λεφτά πεταμένα και μαλακίες.

Να τον βράσω τον καιρό στη μπουρδελο-ελλάδα των δημοσίων υπαλλήλων, των τσάτσων και όλων των γαμημένων επαγγελμάτων της φοροδιαφυγής.
 

midas69

Σπουδαίος
Εγγρ.
22 Φεβ 2012
Μηνύματα
15.721
Like
11.699
Πόντοι
2.406
Θα πω αυτό που λέω σε συγγενείς και φίλους που έχουν παιδιά και με γράφουν στα @@ τους.

Αγγλικά / Γερμανικά / Η/Υ από το δημοτικό και μετά τα 18, Γερμανία και τέλος. 9 μήνες στρατό αν έχει κανείς αγόρι και μετά τον πούλο. Ούτε Πανελλαδικές, ούτε λεφτά πεταμένα και μαλακίες.

Να τον βράσω τον καιρό στη μπουρδελο-ελλάδα των δημοσίων υπαλλήλων, των τσάτσων και όλων των γαμημένων επαγγελμάτων της φοροδιαφυγής.
η ελλαδα εχει τελειωσει εργασιακα
οσοι μπορειτε φυγετε να σωθειτε
οσοι μεινουν τους περιμενουν χαλεποι καιροι
 

kakiasmenoprovato

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Μαΐ 2020
Μηνύματα
2.417
Κριτικές
1
Like
2.108
Πόντοι
456
Η γερμανια που ζω Εκτος απο το 7 και το 5 (που εχει ομως αμετρητα fkk με χαμηλο κοστος)εχει ολα τα υπολοιπα.
Εχει ομως κι αλλα πολλα που δεν τα αναφερεις
Πχ
-Πολλα κ φτηνα αεροδρομια, ταξιδευεις ευκολα προς παντου.
-Συνθηκες εργασιας
-φτηνο κ ποιοτικο supermarket
-ατελειωτη ποικιλια κ ποιοτητα σε μπυρες αν πινεις μπυρα, σε καλη τιμη.
-ιατροφαρμακευτικη περιθαλψη ιδιωτικου τυπου
-θα παρεις συνταξη μια μερα. Απο ελλαδα δυσκολο να παρεις.
-ευκολο να αλλαζεις αμαξι καθε χρονο

Κι αλλα πολλα


Μπραβο φιλε τα αεροδρομια το ξεχασα. Απειρες φτηνες πτησεις για μερη που ουτε καν ηξερες οτι υπαρχουν. Αν εχεις και αυτοκινητο οργωνεις χωρες ολοκληρες. (κατω απο τα δικαιωματα που εβαλα εννουσα και συνθηκες εργασιας συνταξη κλπ).

Αναφορικα με το 5 που λες, η Γερμανια ειναι περιεργη χωρα. Αν μιλας πολυ καλα γερμανικα μπορεις να ενταχθεις. Επισης αν μενεις Βερολινο μπορεις να ριξεις πολλες γκομενες μιας και η κουλτουρα εκει ειναι τελειως διαφορετικη.

Αυτο το προβλημα το εχουμε κυριως οι αντρες και κυριως σε μερη που δεν εχουν τοσους ξενους. Πχ αν πας Αυστρια και μεινεις Βιεννη η Ζαλτζμπουργκ, η εμπερια θα ειναι τελειως διαφορετικη. Βιεννη εχει πολλους ξενους οποτε ευκολα θα βρεις γκομενα. Ζαλτσμπουργκ θα εισαι μοναχος.
 

kakiasmenoprovato

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Μαΐ 2020
Μηνύματα
2.417
Κριτικές
1
Like
2.108
Πόντοι
456
Θα πω αυτό που λέω σε συγγενείς και φίλους που έχουν παιδιά και με γράφουν στα @@ τους.

Αγγλικά / Γερμανικά / Η/Υ από το δημοτικό και μετά τα 18, Γερμανία και τέλος. 9 μήνες στρατό αν έχει κανείς αγόρι και μετά τον πούλο. Ούτε Πανελλαδικές, ούτε λεφτά πεταμένα και μαλακίες.

Να τον βράσω τον καιρό στη μπουρδελο-ελλάδα των δημοσίων υπαλλήλων, των τσάτσων και όλων των γαμημένων επαγγελμάτων της φοροδιαφυγής.

Αν τα παιδια θελουν να σπουδασουν, ισως να χρειαζονται οι Πανελλαδικες για εισοδο σε καποια πανεπιστημια. Αν εχεις παιδι που εχει περασει σε αλλη πολη, δεν εχει κανενα νοημα να το στειλεις να σπουδασει εκει σε ενα πανεπιστημιο του κωλου.

Το στελνεις Γερμανια η Ολλανδια. Τα πτυχια ειναι τριετη (οποτε δε θα ειναι 4-5 χρονια μεχρι να αποφοιτησει οπως ελλαδα και δε υα σου βγει τοσο ακριβα).

Ειδικα αν ξερεις Γερμανικα, Ολλανδικα μαθαινεις σε 18 μηνες. Παιρνεις και υπηκοοτητα και εισαι μια χαρα.

Μακαρι να ειχα κανει το ιδιο οταν ημουν 18, αλλα δεν υπηρχε κριση τοτε
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom