Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 1M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,0%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 267 75,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    356

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Μιλαμε παντα για συμβολαιο-κοντρακτορ ετσι; Οχι μονιμος (αοριστου)
Εκει ο μεσος μισθος ειναι περιπου στα 110-120.000 CHF και οι καλοι πιανουν τα 150.000 CHF το χρονο. Οι πολλοι καλοι μπορει να δουν και τα 200.000 αλλα αρκετα δυσκολα. Παιζει ρολο και το industry. Πχ οι τραπεζες και οι φαρμακευτικες πληρωνουν καλυτερα

και για contractor μόνο σε πολύ υψηλή εξειδίκευση και θέση στο έργο... δεν μιλάς για developers μιλάς για senior enterprise architects, senior solution designers, project directors σε έργα με budget πάνω από 50μύρια ευρώ...
 

fylobios30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2012
Μηνύματα
11.051
Κριτικές
2
Like
2.207
Πόντοι
606
για την ακρίβεια έχει τιμή ζώνης 2150 ηλίθιε... οπότε μονον με το ρετιρε που είναι (6ος όροφος) και την πρόσοψη σε πάρκο πάει εύκολα στα 2.500

Ας πούμε ότι είναι έτσι .
Εσύ πόσο την πήρες αυτή τη μαλακία ρε βλάκα ;
Βρήκες ευκαιρία από κανέναν τελειωμένο ;;;;;
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
και για contractor μόνο σε πολύ υψηλή εξειδίκευση και θέση στο έργο... δεν μιλάς για developers μιλάς για senior enterprise architects, senior solution designers, project directors σε έργα με budget πάνω από 50μύρια ευρώ...

Ειπα οι καλοι. Δηλαδη πανω απο τον μεσο ορο, που φτανουν σε ανωτερες θεσεις οπως αυτες που περιγραφεις. Εδω μια σχετικη συζητηση:

 

fylobios30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2012
Μηνύματα
11.051
Κριτικές
2
Like
2.207
Πόντοι
606

Christos Savvidis

Μέλος
Εγγρ.
9 Νοε 2018
Μηνύματα
7.704
Like
822
Πόντοι
146
Ρε μαλάκα γέρο ... ΘΑ ΜΑΣ ΠΕΘΑΝΕΙΣ ΣΤΟ ΓΕΛΙΟ ;;;;;;;;;;

Μας τρολάρεις ρε πούστη !!!!!!!!

Δεν έχω γελάσει τόσο στη ζωή μου !!!!!!!

Πες μας και για τη διαμερισματάρα στο ... ιππποκράτειο !!!!!!!!!!

Βάλε και λίγο αυγοτάραχο !!!!!!!!!!


Υ.Γ. Ο Σαββίδης, γιατί λείπει τέτοια βραδιά ;;;;;;

Ελα τι εγινε φιλε;

Τωρα το ειδα.  :S :S :S

Τι παιζει με τον Τραμου, σου κολλαει;

Τι θες ρε Τραμου με τον Λακη;  :s&m_1: :s&m_1: :s&m_1:
 

fylobios30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2012
Μηνύματα
11.051
Κριτικές
2
Like
2.207
Πόντοι
606
Τι παιζει με τον Τραμου, σου κολλαει;

Τι θες ρε Τραμου με τον Λακη;  :s&m_1: :s&m_1: :s&m_1:

Ο τραμού είναι ψυχαγωγία σκέτη !


Ομολογώ πάντως ότι ... πληγώθηκα λίγο χθες, επειδή κατηγορήσατε τη γρεναδίνη που ανακάτευα με τη βότκα , το κόκκινο μαρτίνι και το τσέρυ μαρνιέ.

Σήμερα, για να είμαι της καλής κοινωνίας, αλλά επειδή πάλι ήθελα κοκτέηλ προς το γλυκό ....

ξηγιέμαι βότκα με κουαντρό και χυμό ράσπερυ και πορτοκάλι
 

Christos Savvidis

Μέλος
Εγγρ.
9 Νοε 2018
Μηνύματα
7.704
Like
822
Πόντοι
146
Ο τραμού είναι ψυχαγωγία σκέτη !


Ομολογώ πάντως ότι ... πληγώθηκα λίγο χθες, επειδή κατηγορήσατε τη γρεναδίνη που ανακάτευα με τη βότκα , το κόκκινο μαρτίνι και το τσέρυ μαρνιέ.

Σήμερα, για να είμαι της καλής κοινωνίας, αλλά επειδή πάλι ήθελα κοκτέηλ προς το γλυκό ....

ξηγιέμαι βότκα με κουαντρό και χυμό ράσπερυ και πορτοκάλι

Φιλε ζητω συγνωμη εαν σε πληγωσα.

Δεν ειχα προθεση για κατι τετοιο.

Οτι σου γραφω στα γραφω για να σε πειραζω και να γινεται χαβαλες.

  :hi: :hi: :hi:

Παντως, δεν το περιμενα απο εσενα να πινεις κατι αλλο εκτος ουισκι-βοτκα-κρασι. Εστω ενα ρεντ, να ειναι ουισκι. Πως και επελεξες να πινεις ολα αυτα ρε Λακη; Τι παιχτηκε;

  :S
 

hustler

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Οκτ 2005
Μηνύματα
1.975
Κριτικές
1
Like
4.812
Πόντοι
456
Σαβ Πόσο πάνε τα κεράσα σήμερα ?
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.870
Κριτικές
15
Like
11.876
Πόντοι
3.846
Στη Λάρνακα μενεις;
Είσαι προβοκάτορας όμως, φίλε. :2funny:

Θα μπει σε λίγο - ξέρεις ποιος - και θα σου πει για 1000, 1500, 2000 το πολύ, με ενοίκια του χιλιάρικου, σε τρώγλες, σε αποθήκες, σε γκαράζ κλπ. :jerking:
Βρε ας πει ότι θέλει το τριχωτό πιθηκι.
Με τέτοιο μυαλό και νοημοσύνη  δεν θα έπρεπε καν να αναφέρεται για επαγγέλματα που δεν έχει καν άποψη

Στην Κύπρο ευτυχώς υπάρχουν αρκετές ξένες εταιρείες που πληρώνουν αδρά για άτομα με γνώσεις σε ΙΤ ή Digital marketing.
Βέβαια παίζει ρόλο και το πού μένεις, γιατί τα νοίκια έχουν τεράστιες διαφορές.

Και επίσης κάτι σημαντικό. Χωρίς αυτοκίνητο δεν επιβιώνεις εδώ.
 

midas69

Σπουδαίος
Εγγρ.
22 Φεβ 2012
Μηνύματα
15.715
Like
11.697
Πόντοι
2.406
Ελβετια ο μεσος ορος στο ΙΤ πιανει 100-110CHF την ωρα και οι καλοι περιπου 160-170 δηλαδη 1360CHF η 1280 EUR στο οκταωρο. Μεικτα παντα
οχι ρε φιλε
Αυτά είναι πολυ ιδανικα
Ισως στην γκουγκλ επερνε ενας 16000 το μηνα κι αμφιβαλω αν ειναινκντοσα
Εσυ μιλας γιαν30000 το μηνα
Ξεχαστο
Σε μαγςλη εταιρεια αντιστοιχη του e bay για όλο τον χρονο επιτελικη θεση 10000 το μηνα μεικτά προσφορα σε φιλο μου κολητο
Ζητησε και 20000 μπονους με στοχο
Καιντουβειοαν οχι
Take it or leave it
Υοαρχουν αλλοι δεκα με σουπερ βιογραφικά να παρουν την θεση
Τον μεγάλο plus ειναι οτι στο Τσουγκ που εχει εδρα η εταιρεια τα λεφτα θαβειχαν φορο κατω απο 8%
Αυτο το γνωριζει φυσικα η εταιρεία κ πρατει αναλογα
Ελβετία σε δουλειές που ειναι με λιγες ωρες πχ 4 ωρα παιζει νανδθνουν τα χρήματα που λες 100 φρωτην ωρα αν κ δυσκολο το βλεπω
Σε δουλειές φεστ ομως με συμβιλαιο κλπ παροχες πανω απο 10000 το μηνα μονο σε τραπεζικές υψηλες υοηρεσιες θα τα δεις οχι σε ΙΤ
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
64.410
Like
23.063
Πόντοι
5.506
οχι ρε φιλε
Αυτά είναι πολυ ιδανικα
Ισως στην γκουγκλ επερνε ενας 16000 το μηνα κι αμφιβαλω αν ειναινκντοσα
Εσυ μιλας γιαν30000 το μηνα
Ξεχαστο
Σε μαγςλη εταιρεια αντιστοιχη του e bay για όλο τον χρονο επιτελικη θεση 10000 το μηνα μεικτά προσφορα σε φιλο μου κολητο
Ζητησε και 20000 μπονους με στοχο
Καιντουβειοαν οχι
Take it or leave it
Υοαρχουν αλλοι δεκα με σουπερ βιογραφικά να παρουν την θεση
Τον μεγάλο plus ειναι οτι στο Τσουγκ που εχει εδρα η εταιρεια τα λεφτα θαβειχαν φορο κατω απο 8%
Αυτο το γνωριζει φυσικα η εταιρεία κ πρατει αναλογα
Ελβετία σε δουλειές που ειναι με λιγες ωρες πχ 4 ωρα παιζει νανδθνουν τα χρήματα που λες 100 φρωτην ωρα αν κ δυσκολο το βλεπω
Σε δουλειές φεστ ομως με συμβιλαιο κλπ παροχες πανω απο 10000 το μηνα μονο σε τραπεζικές υψηλες υοηρεσιες θα τα δεις οχι σε ΙΤ


Aν έρθω βοηθός νεκροθάφτη πόσα θα μου δίνεις;  :think:
 

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
6.478
Κριτικές
1
Like
6.167
Πόντοι
2.356
Στην Κύπρο ευτυχώς υπάρχουν αρκετές ξένες εταιρείες που πληρώνουν αδρά για άτομα με γνώσεις σε ΙΤ ή Digital marketing.
Βέβαια παίζει ρόλο και το πού μένεις, γιατί τα νοίκια έχουν τεράστιες διαφορές.

Και επίσης κάτι σημαντικό. Χωρίς αυτοκίνητο δεν επιβιώνεις εδώ.
Άψογος!

Thanx, m8. :grin:
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.355
Πόντοι
4.765
Φίλε άλλη φορά να μιλάς πιο συγκεκριμένα γιατί αυτά που γράφεις δεν ισχύουν για όλους.

Ξέρω άτομα που βγάζουν στον ιδιωτικό τομέα 3-5 χιλιάρικα τον μήνα.
Αν οι μόνες επαφές σου είναι οικοδόμοι και σερβιτόροι τότε ναι θα είναι χαμηλοί οι μισθοί.
Σε σχέση όμως με Ελλάδα, είναι πολύ καλύτερα όλοι οι μισθοί, εκτός αν δεν έχεις καμία εμπειρία.

Επίσης ποια ζωή είναι ακριβή;
Πού στην Ελλάδα βρίσκεις φουλ μερίδα φαγητό με 4-5€ Εγώ;
Επίσης ρεύμα, νερό φτηνότερα από Ελλάδα. Μάλλον έχεις λάθος πηγές, γιατί αν έμενες εκεί θα ήξερες τι να γράψεις.
Πολύ ωραία τη βγάζεις  :2funny:ξέχασες να γράψεις ότι κάνει και ζέστη και δε χρειάζεται να αγωράσεις μπουφάν  :2funny:και γαλότσες σαν τον Βλάκμαν και να ξοδευτείς  :2funny:
  Για το φα'ι' σου έχω τη λύση γιά πιό φτηνά μπορείς να πας στην Αρχιεπισκοπή λογικά θα δίνει δωρεάν μερίδες φαγητού  γιά τους άπορους :2funny:αν δε σου δώσουν μπορείς να φας και τα  :shit: σου  :2funny:
  Αμάξι δε χρειάζεσαι πας με τα πόδια,της γκόμενες τι να της κάνεις αφού βολεύεσαι με τη μαλακία  :2funny:και γεμάτο τσόντες είναι το ιντερνέτ  :jerking: :2funny:.
  Η πλάκα είναι οτι οι κομπιουτεράκηδες έφαγαν μεγάλο καβλί τώρα ακούω μισθούς ΙΤ 1.000 $  :headbang: :2funny: οι Ινδοί σας γάμησαν την αγορά  :2funny:.
  Μπράβο το φτηνό ρεύμα είναι πολύ θετικό γιατί τώρα που έπιασαν οι ζέστες θα μπορείς να αναβεις το αρκουδίσιον  :2funny:

Ρωσία οι μισθοί είναι κάπου στα 500 ευρώ μηνιαίως εκτός Μόσχας.Σιγά μην αγοράζει κάποιος διαμέρισμα 80000 με αυτά λεφτά.
Για αυτό ο δημητράκης θεωρεί οτι έχει πλεονέκτημα,παπάρια μάντολες δηλαδή.
Αυτά σου λένε οι τελειωμένες που σου τρώνε τα λεφτά και δεν σου κάθονται να της  :knockinb: :2funny:.Ποιός παίρνει 500 Ευρώ μισθό εκτός Μόσχας? :2funny:.Στη Νότια Ρωσσία 200 παίρνουν!Στον Καύκασο μπορεί και 100  :headbang:
  Σε πόλεις του 1.000.000 τα 300 ευρώ είναι ένας καλός μισθός.
  Ξέχασες και το άλλο διαμέρισμα μου που κάνει 200.000 και ένα τρίτο που έχω....και μεγάλο τζιπ....και ντύσιμο και στυλ.
  Και λεφτά κάθε μήνα,ενώ εσύ μένεις σε ένα πάρκινγκ που σου μετέτρεψαν σε διαμέρισμα και δουλεύεις στο εργοστάσιο με τους άλλους μετανάστες γιά να μην πεθάνεις από την πείνα  :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:.
   
   
Μην τα πετας ετσι βραδιατικα ... μου θυμιζεις φιλο μου αθηναιο(sic) που οταν ημουνα στο Πητερ με πηρε και με ρωτησε αν υπαρχει πολυ φτωχεια εκει  :grin:
Διάβασε να δεις τι γράψανε να πεθάνεις στα  :2funny: :2funny: :2funny:έχει πλάκα που ο Βλάκμαν το βούλωσε ότι βγάζει 5.000 ευρώ γιατί βγήκε ένας άλλος που είναι μετανάστης στη Γερμανία  και είπε την αλήθεια γιά μισθό 1.100 το μήνα  :2funny:.Μιλάει ακόμα γιά την Αμερική όμως που πήγε 2 φορές  :2funny: (στον ύπνο του)  :2funny:.
  Η Τραμοπουστάρα ξέφυγε τελείως  :2funny:750 λίρες τη μέρα λέει παίρνει  :2funny: :2funny: :2funny:έχει λέει και περιουσία εκατομμύρια  :2funny: :2funny: :2funny:
  Έχει πλάκα που οι μετανάστες της Αγγλίας και της Γερμανίας τα λένε αυτά στις καφετέριες στην Ελλάδα  :2funny:και όταν πας εκεί να τους βρεις όλο σου λένε ότι είναι απασχολημένοι γιά να μην δεις τα χάλια τους  :2funny: :2funny: :2funny:

    Σχετικά με την Ρωσσία έχει μιλήσει και ο Βλάκμαν και ο Βολταίρος  :2funny:που αποκάλυψε ότι είπα ψέματα ότι πηγα Νέα Υόρκη  :2funny:θυμάσαι που δεν είχα να σας βάλω φώτο ή βίντεο από Η.Π.Α που είπα ψέματα ότι πήγα  :2funny:γιατί της είχα στο άλλο κομπιούτερ  :2funny:και ο Βλάκμαν αμέσωςσου έβαλε φώτο και βίντεο από της Η.Π.Α όταν αμφισβίτησες ότι πήγε Η.Π.Α και σε βούλωσε  :2funny: :2funny: :2funny:
  Δηλαδή λέει ψέματα ο Βολταίρος?Δεν είδες ότι είχε παντού σραβαλιασμένα,σκουριασμένα Lada ?Δεν είδες τα φορτηγά της δεκαετίας του '80 με καροτσάκια που ρυμουλκούσαν? :2funny:.Στο τρένο δεν βρώμαγε?δεν ξερνάγαν?δεν πήγαινε με 40χλμ. την ώρα και είσασταν ο ένας πάνω στον άλλον?Δεν ήταν στην Αγία Πετρούπολη και στη Μόσχα όλοι ρακένδυτοι και πεινασμένοι? :2funny:.Δεν μπορεί αυτά τα σοβαρά μέλη του σά'ι'τ ο Βλάκμαν και ο Βολταίρος που έχουν πάει πάρα πολλές φορές στην Ρωσσία  :jerking: να γράφουν ψέματα! :2funny:
 
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Βρε ας πει ότι θέλει το τριχωτό πιθηκι.
Με τέτοιο μυαλό και νοημοσύνη  δεν θα έπρεπε καν να αναφέρεται για επαγγέλματα που δεν έχει καν άποψη

Στην Κύπρο ευτυχώς υπάρχουν αρκετές ξένες εταιρείες που πληρώνουν αδρά για άτομα με γνώσεις σε ΙΤ ή Digital marketing.
Βέβαια παίζει ρόλο και το πού μένεις, γιατί τα νοίκια έχουν τεράστιες διαφορές.

Και επίσης κάτι σημαντικό. Χωρίς αυτοκίνητο δεν επιβιώνεις εδώ.

πραγματικά η Κύπρος ΔΕΝ ΕΧΕΙ καθόλου ΜΜΜ... και αυτά τα λίγα που έχει είναι για τα μπάζα...

βεβαια το να νοικιάσεις αυτοκινητο είναι μπιρ παρά ...

με 380 ευρώ νοικιάζεις για έναν μήνα Golf me 280 Corsa me 450 Nissan Juke...

 

The-Sex-Pistols

Μέλος
Εγγρ.
13 Φεβ 2020
Μηνύματα
596
Like
113
Πόντοι
6
Ο τραμού είναι ψυχαγωγία σκέτη !


Ομολογώ πάντως ότι ... πληγώθηκα λίγο χθες, επειδή κατηγορήσατε τη γρεναδίνη που ανακάτευα με τη βότκα , το κόκκινο μαρτίνι και το τσέρυ μαρνιέ.

Σήμερα, για να είμαι της καλής κοινωνίας, αλλά επειδή πάλι ήθελα κοκτέηλ προς το γλυκό ....

ξηγιέμαι βότκα με κουαντρό και χυμό ράσπερυ και πορτοκάλι
Παίξε λίγο και με lime.
Εκτός άμα σου αρέσουν μόνο πολύ γλυκά, άρα οκ.
Χρειάζεται ισορροπία όμως το cocktail.
 

The-Sex-Pistols

Μέλος
Εγγρ.
13 Φεβ 2020
Μηνύματα
596
Like
113
Πόντοι
6
τα cocktail ειδικά τα γλυκά είναι για αδελφές...
Δεν ξέρω άμα θες απλά να την πεις στον Λάκη.
Αλλά προφανώς και δεν ισχύει.
Όπως εκτιμάς ένα ολοκληρωμένο φαγητό η τις περίπλοκες  γεύσεις ενός καλού κρασιού έτσι είναι και με τα cocktail.
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Δεν ξέρω άμα θες απλά να την πεις στον Λάκη.
Αλλά προφανώς και δεν ισχύει.
Όπως εκτιμάς ένα ολοκληρωμένο φαγητό η τις περίπλοκες  γεύσεις ενός καλού κρασιού έτσι είναι και με τα cocktail.

μέχρι dry martini ή champagne cocktail παραπέρα αηδιάζω
 

τασος3

Σπουδαίος
Εγγρ.
7 Νοε 2010
Μηνύματα
6.438
Like
7.965
Πόντοι
2.356
    Σχετικά με την Ρωσσία έχει μιλήσει και ο Βλάκμαν και ο Βολταίρος  :2funny:που αποκάλυψε ότι είπα ψέματα ότι πηγα Νέα Υόρκη  :2funny:θυμάσαι που δεν είχα να σας βάλω φώτο ή βίντεο από Η.Π.Α που είπα ψέματα ότι πήγα  :2funny:γιατί της είχα στο άλλο κομπιούτερ  :2funny:και ο Βλάκμαν αμέσωςσου έβαλε φώτο και βίντεο από της Η.Π.Α όταν αμφισβίτησες ότι πήγε Η.Π.Α και σε βούλωσε  :2funny: :2funny: :2funny:
   Δηλαδή λέει ψέματα ο Βολταίρος?Δεν είδες ότι είχε παντού σραβαλιασμένα,σκουριασμένα Lada ?Δεν είδες τα φορτηγά της δεκαετίας του '80 με καροτσάκια που ρυμουλκούσαν? :2funny:.Στο τρένο δεν βρώμαγε?δεν ξερνάγαν?δεν πήγαινε με 40χλμ. την ώρα και είσασταν ο ένας πάνω στον άλλον?Δεν ήταν στην Αγία Πετρούπολη και στη Μόσχα όλοι ρακένδυτοι και πεινασμένοι? :2funny:.Δεν μπορεί αυτά τα σοβαρά μέλη του σά'ι'τ ο Βλάκμαν και ο Βολταίρος που έχουν πάει πάρα πολλές φορές στην Ρωσσία  :jerking: να γράφουν ψέματα! :2funny:  
:2funny: Εγω με το φτωχο μου το μυαλο ξερω οτι δεν υπαρχει Ελληνας που να εχει παει Αμερικη και να μην εχει φωτο ...
οσο για την Ρωσια πραγματι ειναι ολα χαλια και τα δε τρενα ακομα χειροτερα  :grin:
αντε εχω ορεξη σημερα  :2funny: :2funny: :2funny:
 

Συνημμένα

  • pic1.jpg
    pic1.jpg
    801,6 KB · Εμφανίσεις: 61
  • pic3.jpg
    pic3.jpg
    210,1 KB · Εμφανίσεις: 24
  • pic4.jpg
    pic4.jpg
    545 KB · Εμφανίσεις: 42

Wrath_

Μέλος
Εγγρ.
17 Απρ 2020
Μηνύματα
744
Like
588
Πόντοι
86
Τυπε τζογαρες στο Βέγκας?

Ήθελα να μου λύσεις μια απορία αν ξέρεις.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom