Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 999K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 9 άτομα (0 μέλη και 9 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,0%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 267 75,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    356
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
Πλάκα κάνετε; Την Αγγλια βρηκατε να ειρωνευτειτε για τα κοστουμια;
Παιζει να ειναι η πρωτη χωρα στον κοσμο σε ντυσιμο κοστουμιου απο τον ανδρικο πληθυσμο. Σε μικρες πολεις των 30.000 βγαινεις το μεσημερι και  οι μισοι αντρες αλλα ακομα και μικρα παιδια 20 χρονων, ακομα και μαθητες 15 χρονων κυκλοφορουν με κοστουμι. Οι τιμες των κοστουμιων ειναι εξευτελιστικες, με 100 ευρω και λιγοτερα βρισκεις κοστουμια μια χαρα (η αληθεια ειναι οτι και στην Ελλαδα φθηνηναν μεσα στην κριση, πριν απο την κριση δεν εβρισκες νορμαλ κοστουμι με κατω απο 200 ευρω)

Στην Ελλαδα αν πας σε πολη των 30.000 το μεσημερι κστουμι φορανε μετρημενοι στα δαχτυλα επαγγελματιες (ενας ο εισαγγελεας, ενας ο ανακριτης, 5 οι διευθυντες τραπεζων, 3 λογιστες, και 9 δικηγοροι) συν τους μεγαλους ανω των 70 ετων που ειχαν σεβασμο για το κοστουμι απο μικροι

Απο τους υπολοιπους, ηλικιας 20-45 ετων η πλειοψηφια εχει φορεσει κοστουμι 3 φορες στη χωη του, στο γαμο της αδερφης, στην ορκομωσια για το πτυχιο (και αυτο με αμφιβολια) και την Κυριακατικη στολη του στρατου για τον Κυριακατικο εκκλησιασμο

Κοστουμια οι Ελληνες φορουσαν το 60, απο τα 80'ς και μετα και την επελαση των μπλου τζιν (αλλη μια νικη των μεγαλων εταιριων μιας και το τζιν δε ραβεται σε ραφτη της γειτονιας) εχει ξεχαστει σαν ντυσιμο
 

fylobios30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2012
Μηνύματα
11.051
Κριτικές
2
Like
2.207
Πόντοι
606
Τζωρτζ ... τα 100€ είναι για ποκάμισο ή γραβάτα. Εκτός κι αν λες για καμιά πολυέστερ κινέζικη μαλακία.

ΕΠΙΣΗΣ ΑΝΑΦΕΡΘΗΚΑ ΣΕ ΚΑΤΙ ΠΟΛΥ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ.
ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΑΓΓΛΙΑ ΝΟΙΚΙΑΖΟΥΝ ΣΑΚΚΑΚΙΑ.

Στην αγγλία, υπάρχουν επιχειρήσεις που νοικιάζουν σακκάκια.
Και υπάρχει και κάμποσος κόσμος ΠΟΥ ΤΗΣ ΣΤΗΡΙΖΕΙ. Νοικιάζει δηλαδή κοστούμι , αντί να αγοράζει.
Για γάμους και άλλες περιστάσεις.

Προφανώς φοράνε πολλοί,  αλλά πολλοί φοράνε νοικιασμένα ! Ειδικά τα επίσημα για γάμους !!!!!!

Στην ελλάδα δεν φοράνε κοστούμι γραβάτα, γιατί έχει επικρατήσει η αριστερά.
Τις ξέρουμε τις ιστορίες, είναι γνωστές. Και τα παραδείγματα.
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
Τζωρτζ ... τα 100€ είναι για ποκάμισο ή γραβάτα. Εκτός κι αν λες για καμιά πολυέστερ κινέζικη μαλακία.

ΕΠΙΣΗΣ ΑΝΑΦΕΡΘΗΚΑ ΣΕ ΚΑΤΙ ΠΟΛΥ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ.
ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΑΓΓΛΙΑ ΝΟΙΚΙΑΖΟΥΝ ΣΑΚΚΑΚΙΑ.

Στην αγγλία, υπάρχουν επιχειρήσεις που νοικιάζουν σακκάκια.
Και υπάρχει και κάμποσος κόσμος ΠΟΥ ΤΗΣ ΣΤΗΡΙΖΕΙ. Νοικιάζει δηλαδή κοστούμι , αντί να αγοράζει.
Για γάμους και άλλες περιστάσεις.

Προφανώς φοράνε πολλοί,  αλλά πολλοί φοράνε νοικιασμένα ! Ειδικά τα επίσημα για γάμους !!!!!!

Στην ελλάδα δεν φοράνε κοστούμι γραβάτα, γιατί έχει επικρατήσει η αριστερά.
Τις ξέρουμε τις ιστορίες, είναι γνωστές. Και τα παραδείγματα.

Και ομως, βρισκεις αξιπρεπες κοστουμι με 100 ευρω. Μιλαμε βεβαια για καθημερινα κοστουμια τη δουλειας, οχι για ακριβα κοστουμια για γαμους, και συγκεκριμενες περιστασεις. Φυσικα οσο περισσοτερα, τοσο καλυτερα, αλλα βρισκεις και με 100.
Σκεψου δηλαδη εναν επαρχιωτη 30 χρονων που τον προσλαμβανει η Eurobank στα κεντρικα και ερχεται στην Αθηνα με 900 μισθο. Νοικιαζει σπιτι, αγοραζει επιπλα κλπ και βγαινει για να αγορασει 3-4 κοστουμια για τη δουλεια του. Νομιζεις οτι θα ψαξει των 500 ευρω; Και οικονομικως δε θα βγαινει. Θα παρει ενα η δυο καλουτσικα με 200-250 ευρω το καθενα και αλλα 2-3 των 100 ευρω για να φοραει κατι Δευτερες Νοεμβρη με βροχη, το γραφειο μισοαδειο, κλπ δηλαδη σα στολη εργασιας
Δε μιλαμε για Διευθυντες η υπουργους η μεγαλοδικηγορους που μιλανε με κοσμο ολη μερα και εχουν μεγαλες απολαβες, εκει ναι θα ραψεις δικα σου με αρκετα χιλιαρικα

Για τους Αγγλους, το βρισκο πολυ λογικο να νοικιασει καποιος κοστουμι για γαμο (τον δικο τους, της αδερφης του, κλπ), ακριβως οτι γινεται εδω δηλαδη με τα νυφικα. Αν θελεις κατι πολυ καλο που θα φορεσεις μια φορα στα ποσα χρονια και μονο σε αυτην την περιπτωση, γιατι να μην το νοικιασεις;
 
Εγγρ.
15 Ιαν 2017
Μηνύματα
396
Like
276
Πόντοι
21
Πρακτικά μυαλά οι Άγγλοι  :grin:

Πάντως κι εσένα Μήτσο είναι λίγο γτπ το σακάκι σου, σα σακί σου πέφτει. Και η γραβάτα ατσουμπαλη, πολυ πλατιά και περίεργα δεμένη.

Aφου το χει ζουλιγμενο απο πεθαμενο
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Τζωρτζ ... τα 100€ είναι για ποκάμισο ή γραβάτα. Εκτός κι αν λες για καμιά πολυέστερ κινέζικη μαλακία.

ΕΠΙΣΗΣ ΑΝΑΦΕΡΘΗΚΑ ΣΕ ΚΑΤΙ ΠΟΛΥ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ.
ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΑΓΓΛΙΑ ΝΟΙΚΙΑΖΟΥΝ ΣΑΚΚΑΚΙΑ.

Στην αγγλία, υπάρχουν επιχειρήσεις που νοικιάζουν σακκάκια.
Και υπάρχει και κάμποσος κόσμος ΠΟΥ ΤΗΣ ΣΤΗΡΙΖΕΙ. Νοικιάζει δηλαδή κοστούμι , αντί να αγοράζει.
Για γάμους και άλλες περιστάσεις.

Προφανώς φοράνε πολλοί,  αλλά πολλοί φοράνε νοικιασμένα ! Ειδικά τα επίσημα για γάμους !!!!!!

Στην ελλάδα δεν φοράνε κοστούμι γραβάτα, γιατί έχει επικρατήσει η αριστερά.
Τις ξέρουμε τις ιστορίες, είναι γνωστές. Και τα παραδείγματα.

τραλαλάκη και στην Ελλάδα νοικιάζουν κοστούμια... τι θες να πείς με αυτό ?
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.870
Κριτικές
15
Like
11.876
Πόντοι
3.846
Πως τα κονομησες δημητρακη.
Αφου ετοιμο ζεστο ελληνικο χρημα βρηκες απο τους γονεις σου κ επελεξες να ζησεις αλλου.
Δεν τα δουλεψες. Δεν εκανες επενδυση, ουτε μπιζνα.
Στο σαιτ εχω γνωρισει ατομα με πολυ μεγαλυτερη ακινητη περιουσια αλλα ουτε το αναφερουν. Απο προσωπικη γνωριμια το εμαθα.
Εσυ κοκορευεσαι ως επιτυχια για κατι που βρηκες ετοιμο ή σχεδον ετοιμο.

Παντως ειναι γεγονος πως οι κρισεις φερνουν και ευκαιρειες. Λιγες μεν, ευκαιρειες δε.
Για οποιον εχει ανοιχτα ματια, αυτια, το κοκαλακι της νυχτεριδας και διαθεση.
Για αυτό απορώ τι δουλειά έχει ένας τέτοιος κοπριτης στο θέμα εδώ.
Ούτε δούλεψε ποτέ σοβαρά, ούτε βγήκε στην αγορά να δει πώς βγαίνει το χρήμα.

Και παίζει να είναι τόσο καθυστερημένος που είναι ο μόνος που χαίρεται για την κρίση. Όλος ο κόσμος καίγεται και σκέφτεται τι θα γίνει με την αγορά σε μερικούς μήνες και αυτός σκέφτεται μόνο να βρει κανένα πιο φτηνό γκομενάκι. Τόσο κακομοίρης που να ψάχνει την φτήνια δεν μου κάνει για άτομο με 3-4 διαμερίσματα πάντως. Μου κάνει χειρότερο ξεφτίλα από άλλους που ούτε να νοικιάσουν δεν έχουν.

Άσε που τον είδα στο video και πρόσεξα ότι έχει και τικ. Όλα τα στραβά πάνω του.
 
Εγγρ.
9 Μαρ 2008
Μηνύματα
12.037
Κριτικές
4
Like
16.698
Πόντοι
3.936
Άσε που τον είδα στο video και πρόσεξα ότι έχει και τικ. Όλα τα στραβά πάνω του.

Το πέταγμα τους λαιμού λες...δεν είναι τικ,είναι μυστικό ερωτικό κάλεσμα στα γκομενάκια :headbang2: :headbang2: :headbang2:
 

fylobios30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2012
Μηνύματα
11.051
Κριτικές
2
Like
2.207
Πόντοι
606
τραλαλάκη και στην Ελλάδα νοικιάζουν κοστούμια... τι θες να πείς με αυτό ?

Στην ελλάδα ρε βλαμμένε , αυτοί που νοικιάζουν κουστούμι είναι ελάχιστη μειοψηφία.
Όπως αυτοί που ... δεν έχουν ΙΧ !!!!
Στην αγγλία είστε πολλοί χωρίς ΙΧ και ενοικιαστές κουστουμιών !!!!!!!!!

Τρελή φτώχια στην αγγλία τύπε.

Εγώ βέβαια αν έρθω αγγλία, θα ψωνίσω δίκαννο από εδώ
932622a164496b4a415c86265729b15a.jpg


και θα πηγαίνω για σκοποβολή έτσι
https://[URL unfurl="true"]www.gunsonpegs.com/files/full/images-gvYPPzQsvJD9AFhXd-1T1A1119.jpg[/img[/URL]]

Θα σε πάω και για απογευματινό τσάϊ στο μπολ ρουμ του ριτζ στο πικαντίλυ , να γίνεις άρχοντας στα τελευταία σου.
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Στην ελλάδα ρε βλαμμένε , αυτοί που νοικιάζουν κουστούμι είναι ελάχιστη μειοψηφία.
Όπως αυτοί που ... δεν έχουν ΙΧ !!!!
Στην αγγλία είστε πολλοί χωρίς ΙΧ και ενοικιαστές κουστουμιών !!!!!!!!!

Τρελή φτώχια στην αγγλία τύπε.

Εγώ βέβαια αν έρθω αγγλία, θα ψωνίσω δίκαννο από εδώ
932622a164496b4a415c86265729b15a.jpg


και θα πηγαίνω για σκοποβολή έτσι
https://[URL unfurl="true"]www.gunsonpegs.com/files/full/images-gvYPPzQsvJD9AFhXd-1T1A1119.jpg[/img[/URL]]

Θα σε πάω και για απογευματινό τσάϊ στο μπολ ρουμ του ριτζ στο πικαντίλυ , να γίνεις άρχοντας στα τελευταία σου.

[/quote]

τραλαλάκη τι να το κάνεις το δίκανο ? εσύ δεν μπορείς να βρείς την κατσαρόλα στο ένα μέτρο
 

fylobios30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2012
Μηνύματα
11.051
Κριτικές
2
Like
2.207
Πόντοι
606
τραλαλάκη τι να το κάνεις το δίκανο ? εσύ δεν μπορείς να βρείς την κατσαρόλα στο ένα μέτρο

Είμαι παλιός στο άθλημα γέρο .
Είναι για ... μεγάλες ηλικίες έτσι κι αλλιώς !
Άρχισέ το . Στο προτείνω !!!!!
Στην αγγλία ασχολούνται αριστοκράτες.

Στο προτείνω !!!!!

Εδώ θα πας να τραγουδήσεις.
Θα βρεις σιτεμένα τεμάχια ματσό .


Άρχοντα θέλω να σε κάνω !!!!!!!
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Είμαι παλιός στο άθλημα γέρο .
Είναι για ... μεγάλες ηλικίες έτσι κι αλλιώς !
Άρχισέ το . Στο προτείνω !!!!!
Στην αγγλία ασχολούνται αριστοκράτες.

Στο προτείνω !!!!!

Εδώ θα πας να τραγουδήσεις.
Θα βρεις σιτεμένα τεμάχια ματσό .


Άρχοντα θέλω να σε κάνω !!!!!!!

τραλαλάκη εγώ έμαθα να βαράω με Enfield με Μ1 και Μ1Α1... ααα ναι έχω και εμπειρία σε Thomson και 45αρι...

και δύο χρονάκια είχα το Glock το 17αρι πάντα μαζί μου... ξέρεις που ήμουν ... 

εσύ τι να μας πεις από την ζωή σου ... σιγά μην πάω να βαράω τσιροπούλια και χωμάτινους δίσκους...
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
Λοιπον, θελω να παρω συνεντευξη καποιον απο τους δυο σας για το φορουμ μου.
Και οι δυο εχετε βαρυ βιογραφικο, καλα skills και ενδιαφερουσες πολιτικες-οικονομικες-κοινωνικες αποψεις

Το θεμα ειναι οτι ειναι μεγαλο το διλλημμα.

Ποιος απο τους δυο σας πιστευετε οτι εχει την καλυτερη ιστορια για να διαβαστει απο το κοινο και να γινει οδηγος ζωης;

(η συνεντευξη θα μπει εδω )
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
Υποψηφιος τιτλος για τον tramou:

"Η Οδυσσεια απο τα ριζοχωραφα του Εβρου ως τα μεγαλα σαλονια της Γηραιας Αλβιώνας"

Υποψηφιος τιτλος για Λακη:

"Ο τριακονταετης πολεμος με το αδηφαγο τερας του Ελληνικο Δημοσιου"
 

fylobios30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2012
Μηνύματα
11.051
Κριτικές
2
Like
2.207
Πόντοι
606
σιγά μην πάω να βαράω τσιροπούλια και χωμάτινους δίσκους...

O πήλινος στόχος τύπε, έχει σασπένς και μαζεύει αριστοκρατία.
Παίζω και πρακτική , αλλά είναι πιο βλαχοκατάσταση .
Σε ξενοδοδεία στο εξωτερικό , αν ρίξεις σε πήλινο και έχεις εμπειρία 6ψήφιου αριθμού φυσιγγίων όπως εγώ,
είσαι πρώτη μούρη !

Εγώ να σε φτιάξω θέλω, αλλά εσύ είσαι αμετανόητος μπαστουνόβλαχος γιδοβοσκός από τα χωριά του δεδέαγατς.
Αν έχεις φράγκα, για χαρτούρα αγγλία θες 200 λίρες , 3 χιλιάρικα συμπαθητικό μτχ δικανο , 1000 λίρες στολή ,
500 κάτι ωτοασπίδες σένιες , τσάντες κτλ και είσαι λόρδος.
Σιγά τα λεφτά.

Κάθε βόλτα στο σκοπευτήριο 50 λιρίτσες πούλες και φυσίγγια. Μπριζόλες , μπύρες κοκτέηλ κτλ εξτρά.
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
Τα εγγονια σας θα διαβαζουν το αρθρο το 2082 και θα κλαινε απο συγκινηση...

(ελπιζω να εχει λεφτα ο εγγονος μου να πληρωνει τον server  :S )
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
O πήλινος στόχος τύπε, έχει σασπένς και μαζεύει αριστοκρατία.
Παίζω και πρακτική , αλλά είναι πιο βλαχοκατάσταση .
Σε ξενοδοδεία στο εξωτερικό , αν ρίξεις σε πήλινο και έχεις εμπειρία 6ψήφιου αριθμού φυσιγγίων όπως εγώ,
είσαι πρώτη μούρη !

Εγώ να σε φτιάξω θέλω, αλλά εσύ είσαι αμετανόητος μπαστουνόβλαχος γιδοβοσκός από τα χωριά του δεδέαγατς.
Αν έχεις φράγκα, για χαρτούρα αγγλία θες 200 λίρες , 3 χιλιάρικα συμπαθητικό μτχ δικανο , 1000 λίρες στολή ,
500 κάτι ωτοασπίδες σένιες , τσάντες κτλ και είσαι λόρδος.
Σιγά τα λεφτά.

Κάθε βόλτα στο σκοπευτήριο 50 λιρίτσες πούλες και φυσίγγια. Μπριζόλες , μπύρες κοκτέηλ κτλ εξτρά.

Εχεις κανει σκοποβολη και με κινουμενο στοχο η μονο με σταθερο;
 

fylobios30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2012
Μηνύματα
11.051
Κριτικές
2
Like
2.207
Πόντοι
606
Τύπε Τζωρτζ .... εγώ θα αποσυρθώ σε χωριό στην ουγγαρία ....

Όλως τυχαίως ... έμαθα ότι μια παλιά μου αγάπη , στην αυστρία χήρεψε ....

Οπότε θα πάω κάπου σένια , "κοντά"  στην αυστρία ... για να πετάγομαι !!!! (κοντά εννοώ λιγότερα από 500χλμ).


 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
Τύπε Τζωρτζ .... εγώ θα αποσυρθώ σε χωριό στην ουγγαρία ....

Όλως τυχαίως ... έμαθα ότι μια παλιά μου αγάπη , στην αυστρία χήρεψε ....

Οπότε θα πάω κάπου σένια , "κοντά"  στην αυστρία ... για να πετάγομαι !!!! (κοντά εννοώ λιγότερα από 500χλμ).
http://[URL unfurl="true"]https://koszegibor.hu/wp-content/uploads/2013/04/kalvaria_templom.jpeg[/img[/URL]]

[/quote]

Ειναι αυτη που ζησατε μαζι Ελβετια;
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom