Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 1M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,0%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 267 75,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    356

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Δυστηχώς δεν το δικαιούμαι  :2funny:γ'αυτους τους 2 λόγους :2funny:Το κακό είνα τώρα ότι δεν θα το πάρει κανένας πιά  :headbang:
  Για να το πάρεις έπρεπε στην πράξη να έχεις δικό σου διαμέρισμα ή να στο έχει παραχωρίσει κάποιος συγγενείς σου.Αν μένεις μαζί με τον πατέρα σου και την μητέρα σου δυσκολο να το πάρεις γιατί στην ηλεκτρονικη αιτηση πρέπει να βαλεις και το ΑΦΜ τους  :headbang:οποτέ αν είναι μισθωτοί ή συνταξιούχοι και έχουν εισοδήματα σε κώβουν :headbang:.
 

μπορείς να το παρεις δημητράκη... στα ΑΜΕΑ το χορηγούν χωρίς πολλά κριτήρια...
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.355
Πόντοι
4.765
Εχεις περιουσια στην Ελλαδα και σε πιανει το οριο των 100.000;
Δυστηχώς ή ευτυχώς ναι.Άρα παίρνω ένα αρχήδι  :2funny:Ετσι κ'αλλιως ο Κούλης τα κώβει τώρα,φίλοι μου που έπαιρναν 200 τώρα παίρνουν 100 και σπό το νεο ετος θα τους τα κώψει κ'αυτά  :headbang:.Μην παραξενεύεστε αν ξαναβγεί Τσίπρας σε 3.5 χρόνια  :2funny:
 
μπορείς να το παρεις δημητράκη... στα ΑΜΕΑ το χορηγούν χωρίς πολλά κριτήρια...
Δες μας είπες η πουστάρα της φωτογραφίας είσαι εσύ?Αν είσαι εσύ πάντος είσαι πολύ συχαμένος και αποκρουστικός  :vomit:ούτε να σε  :shit: λυπάμαι τα σκατάκια μου  :2funny:.
  Εσύ μπορεί να βγάζεις 20.000 λίρες το μήνα  :jerking: :2funny:αλλά στην Ελλάδα μπορεί να παίρνεις και το επίδομα  :2funny:
 

Συνημμένα

  • 12.jpg
    12.jpg
    361,2 KB · Εμφανίσεις: 63

kostakis_ss

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
15.648
Κριτικές
29
Like
195
Πόντοι
1.390
Εγγρ.
13 Ιουν 2012
Μηνύματα
5.280
Κριτικές
8
Like
7.313
Πόντοι
2.636
Ti μαλάκας είναι αυτός;Απο μαλακία σε μαλακία το πήγε!!

Καλύτερα! Να φεύγουν οι μαλακες, να ξεβρωμιζει ο τόπος! Κάτι τέτοιοι "Κωτσιδες" βγάζουν κακό όνομα για τον Έλληνα.Απορω με τέτοια φάτσα τι είδους ελλεηνιδα παντρεύτηκε! Και τα παιδάκια που κάνει ο κάθε Κώτσιος τι τραβάνε τα καημένα.

-Πρωτη μαλακια, δική του-του άρθρου, σιγά το άρθρο βέβαια.Αναφερει ότι η υπάλληλος της αεροπορικής θυμόταν τον τύπο που εξέδωσε τρία εισιτήρια.Σε ποιόν κόσμο γίνονται αυτά;
-Δευτερη μαλακια και γι αυτό και το σχολιο μου! Πήγαινε μόνο σε Έλληνες, γιατί δεν λέει όμως! Γιατί δεν ήξερε γερμανικά, τόσο απλό.Οταν βρωμάει όλο το ίντερνετ να γράφουμε, ΜΆΘΕΤΕ ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ ΣΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΊΑ ΠΟΥ ΘΑ ΕΡΓΑΣΤΕΊΤΕ,απανταν
-ε, εμένα δεν θα μου χρειαστούν
-το τζομπ σέντερ δεν μ πληρώνει τα μαθήματα
-σιγα μην μάθω κωλογερμανικα
-προσπαθησα αλλά είναι πολύ δύσκολα
-θελω πρώτα να βγάλω κάνα φράγκο να πατήσω στα πόδια μου και ύστερα θα κάνω μαθήματα

Παρ τ αρχιδια μου τώρα!

Όποιος θέλει να έρθει Γερμανία, ως ανειδίκευτος ή ως τεχνικός, δεν ξέρω στο κομμάτι της πληροφορικής και της επιστήμης τι γίνεται, ΠΡΈΠΕΙ να μάθει Γερμανικά, αλλιώς θα δυσκολευτεί και θα δυσκολεύεται συνεχώς και οικονομικώς θα είναι κάποιες βαθμίδες πιο κάτω απ'το να γνώριζε την γλώσσα
 

Mitsos_35

Μέλος
Εγγρ.
5 Σεπ 2019
Μηνύματα
658
Κριτικές
2
Like
410
Πόντοι
26
Δημητρακη τι εχεις να πεις για τους ομογενεις του εξωτερικου? Εχουν κοινοτητες σε διαφορες χωρες,που και που βλεπω τιποτα κουστουματους,λες να πετυχαν οικονομικα? Στην κοινοτητα της νεας υορκης στα καφενεια τα ελληνικα στην αστορια η περισσοτεροι ειναι γεροι  που παιζουν ταβλι ολη μερα  :2funny:  Το 90% των μεταναστων ελληνων στην Αμερικη ζουν σε ενοικια,δουλευουν απο το πρωι μεχρι το βραδυ,φυσικα μπορει να μην ειναι στην καταντια οπως θα ηταν αν ζουσαν ελλαδα,γερμανια,αγγλια κλπ, η ελληνες παλι τα ιδια,αυστραλια παλι τα ιδια,δεν εχω δει κανεναν με διαμερισματα,αμαξια ,κλπ ...Ολοι δουλευουν σαν μαλακες 14 ωρες την ημερα,και νοικιαζουν γκαρσονιερες για οικονομια ,λες να ζει ο κμαν καλυτερα απο αυτους, η αυτοι καλυτερα απο τον κμαν? Φραγκα μπορει να βγαλανε το κυμα μεταναστων δεκαετιας 70-80,κανα 2 κανανε και ονομα, πχ γιαννης κατσιματιδης με τα σουπερ μαρκετ στην αστορια,παντως της επομενες δεκαετιες,φραγκα,φημη,επιτυχιες με αμερικανες  δεν εχω δει κανεναν να κανει στην ελληνικη ομογενεια,μονο εργασια 18 ωρες το 24ωρο,εσυ τι εχεις να πεις? Παντως κατι αλβανους γνωστους που ειχα που πηγανε αμερικη το 2017,και επεστρεψαν φυσικα γιατι το συστημα ειναι πολυ διαφορετικο,μου λεγανε οτι πηγαιναν σε κοινοχρηστα πλυντηρια να πλενουν τα ρουχα,σπιτι δεν ειχαν μενανε σε χοστελ  :2funny: Ε που ειναι το αμερικανικο ονειρο? Που ειναι η σωτηρια της οικονομικης μεταναστευσης?Μηπως κατερευσε εδω και χρονια? Εγω σκεφτομαι να παμε παρεα με τον δοπα γερμανια  :gay:
 

Επισκέπτης
Δημητρακη τι εχεις να πεις για τους ομογενεις του εξωτερικου? Εχουν κοινοτητες σε διαφορες χωρες,που και που βλεπω τιποτα κουστουματους,λες να πετυχαν οικονομικα? Στην κοινοτητα της νεας υορκης στα καφενεια τα ελληνικα στην αστορια η περισσοτεροι ειναι γεροι  που παιζουν ταβλι ολη μερα  :2funny:  Το 90% των μεταναστων ελληνων στην Αμερικη ζουν σε ενοικια,δουλευουν απο το πρωι μεχρι το βραδυ,φυσικα μπορει να μην ειναι στην καταντια οπως θα ηταν αν ζουσαν ελλαδα,γερμανια,αγγλια κλπ, η ελληνες παλι τα ιδια,αυστραλια παλι τα ιδια,δεν εχω δει κανεναν με διαμερισματα,αμαξια ,κλπ ...Ολοι δουλευουν σαν μαλακες 14 ωρες την ημερα,και νοικιαζουν γκαρσονιερες για οικονομια ,λες να ζει ο κμαν καλυτερα απο αυτους, η αυτοι καλυτερα απο τον κμαν? Φραγκα μπορει να βγαλανε το κυμα μεταναστων δεκαετιας 70-80,κανα 2 κανανε και ονομα, πχ γιαννης κατσιματιδης με τα σουπερ μαρκετ στην αστορια,παντως της επομενες δεκαετιες,φραγκα,φημη,επιτυχιες με αμερικανες  δεν εχω δει κανεναν να κανει στην ελληνικη ομογενεια,μονο εργασια 18 ωρες το 24ωρο,εσυ τι εχεις να πεις? Παντως κατι αλβανους γνωστους που ειχα που πηγανε αμερικη το 2017,και επεστρεψαν φυσικα γιατι το συστημα ειναι πολυ διαφορετικο,μου λεγανε οτι πηγαιναν σε κοινοχρηστα πλυντηρια να πλενουν τα ρουχα,σπιτι δεν ειχαν μενανε σε χοστελ  :2funny: Ε που ειναι το αμερικανικο ονειρο? Που ειναι η σωτηρια της οικονομικης μεταναστευσης?Μηπως κατερευσε εδω και χρονια? Εγω σκεφτομαι να παμε παρεα με τον δοπα γερμανια  :gay:
δε θα σε εκανε παρεα ο ντοπας
 

Mitsos_35

Μέλος
Εγγρ.
5 Σεπ 2019
Μηνύματα
658
Κριτικές
2
Like
410
Πόντοι
26
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
Κατσε τωρα με τον δοπα θα ερθει η ωρα του,περιμενω αποψη δημητρακη περι ομογενων που παιζουν ταβλι ολη μερα και δεν εχουν κανει περιουσιες

Γιατι νομιζεις οι ντοπιοι κανουν περιουσιες;
Οι Αμερικανοι χρωστανε απο 20 πιστωτικες ο καθενας με επιτοκια 25% το χρονο, σπουδαστικα δανεια, στεγαστικα 400.000 $ κλπ
Πρακτικα ειναι κατεστραμμενοι οι περισσοτεροι και δεν το ξερουν

Οι μονοι που πλουτισαν τα τελευταια 30 χρονια στον κοσμο, ηταν οι Αλβανοι που ηρθαν Ελλαδα.
Εβγαζαν 500 ευρω το μηνα που στην Αλβανια μετρουσαν για 7500.
Ολα μαυρα και χωρις να ξοδευουν τιποτα
Με 3 χρονια δουλεια, μαζευαν 200.000 αλβανικα λεφτα και πηγαιναν Αλβανια και εχτιζαν σπιτια και ξενοδοχεια.

Πουθενα αλλου δεν εγινε αυτο στον κοσμο. Τοσο μεγαλο κυμα (οι μισοι αντρες της χωρας σχεδον) σε μια χωρα τοσο φιλικη και ξεφραγη ακριβως διπλα και με τοσο μεγαλη διαφορα συναλλαγματος
 

χρηστος1011

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Οκτ 2013
Μηνύματα
14.712
Like
2.473
Πόντοι
606
παιδια πιο γρηγορα τρενα εχει η ιαπωνια η η  αλβανια?
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.355
Πόντοι
4.765
Δημητρακη τι εχεις να πεις για τους ομογενεις του εξωτερικου? Εχουν κοινοτητες σε διαφορες χωρες,που και που βλεπω τιποτα κουστουματους,λες να πετυχαν οικονομικα? Στην κοινοτητα της νεας υορκης στα καφενεια τα ελληνικα στην αστορια η περισσοτεροι ειναι γεροι  που παιζουν ταβλι ολη μερα  :2funny:  Το 90% των μεταναστων ελληνων στην Αμερικη ζουν σε ενοικια,δουλευουν απο το πρωι μεχρι το βραδυ,φυσικα μπορει να μην ειναι στην καταντια οπως θα ηταν αν ζουσαν ελλαδα,γερμανια,αγγλια κλπ, η ελληνες παλι τα ιδια,αυστραλια παλι τα ιδια,δεν εχω δει κανεναν με διαμερισματα,αμαξια ,κλπ ...Ολοι δουλευουν σαν μαλακες 14 ωρες την ημερα,και νοικιαζουν γκαρσονιερες για οικονομια ,λες να ζει ο κμαν καλυτερα απο αυτους, η αυτοι καλυτερα απο τον κμαν? Φραγκα μπορει να βγαλανε το κυμα μεταναστων δεκαετιας 70-80,κανα 2 κανανε και ονομα, πχ γιαννης κατσιματιδης με τα σουπερ μαρκετ στην αστορια,παντως της επομενες δεκαετιες,φραγκα,φημη,επιτυχιες με αμερικανες  δεν εχω δει κανεναν να κανει στην ελληνικη ομογενεια,μονο εργασια 18 ωρες το 24ωρο,εσυ τι εχεις να πεις? Παντως κατι αλβανους γνωστους που ειχα που πηγανε αμερικη το 2017,και επεστρεψαν φυσικα γιατι το συστημα ειναι πολυ διαφορετικο,μου λεγανε οτι πηγαιναν σε κοινοχρηστα πλυντηρια να πλενουν τα ρουχα,σπιτι δεν ειχαν μενανε σε χοστελ  :2funny: Ε που ειναι το αμερικανικο ονειρο? Που ειναι η σωτηρια της οικονομικης μεταναστευσης?Μηπως κατερευσε εδω και χρονια? Εγω σκεφτομαι να παμε παρεα με τον δοπα γερμανια  :gay:
Γερμανία κανένας δεν έκανε τίποτα μιά ζωή στην πείνα ήτανε,στην καλύτερη περίπτωση αγωράσαν 2-3 διαμερίσματα και κάνα μαγαζι στην Αθήνα μετά από 25-30 χρόνια δουλειάς.
  Δείτε τον Βλάκμαν μιά ζωη στα  :shit: ειναι.
  Αμερική όσοι πήγαν το 1960-1970 και ήταν λίγο έξυπνοι πλούτισαν.Ένα ταξιτής έπαιρνε τότε 2.000$ το μήνα μιά παράγκα στην Αστόρια με 8 διαμερίσματα έκανε 39.000$ τώρα ο ταξιτης παιρνει 2.500 $ το μηνα και η παράγκα κανει 2.000.000$ οπότε το Αμερικάνικο όνειρο τελείωσε!Οποιος πήρε μιά παράγκα αυτή τη στιγμή έχει καθαρά 8.000-10.000 $ το μήνα από ενοίκια χωρίς τους φόρους παίρνει 12.000$-16.000$.
  Και στην Ρωσσία οι ευκαιρίες τελειώσανε!Αν είχα έρθει πριν από 3-4 χρόνια το μονο που θα μπορούσα να είχα πάρει θα ήταν ένα στούντιο 24 τετραγωνικά  :rockon:Αντε στα 10 χρόνια να είχα πάρει 2 στούντιο 24 τετραγωνικά.Δυστηχώς οι εποχές αλλάξαν.Δυστηχως το να πλουτίσει κανείς σήμερα είναι πρακτικά αδύνατον!
 

ludoka64

Μέλος
Εγγρ.
7 Νοε 2017
Μηνύματα
12
Like
0
Πόντοι
0
Οι λόγοι που φεύγει κανείς από τη χώρα του είναι τόσοι, όσοι και οι άνθρωποι που επιλέγουν τον δρόμο αυτό. Δύο όμως ξεχωρίζουν. Ο πρώτος και πιο προφανής είναι η οικονομική ανάγκη. Αυτή ήταν η βασική αιτία της μεγάλης μετανάστευσης που σημειώθηκε μετά το 2009 και όχι οι παθογένειες της χώρας – ήταν μήπως η Ελλάδα λειτουργική και αξιοκρατική πριν από το 2009, όταν δεν έφευγε κανείς; Ο δεύτερος είναι η φιλοδοξία. Οι μεγάλες ευκαιρίες φυσιολογικά συσσωρεύονται σε λίγα και πολύ συγκεκριμένα γεωγραφικά σημεία. Αν πιστεύεις πως διαθέτεις ταλέντο και δεξιότητες και επιθυμείς να τα αναπτύξεις στο έπακρο, αναπόφευκτα θα επιδιώξεις να βρεθείς στους τόπους εκείνους όπου συγκεντρώνονται οι καλύτεροι έτσι ώστε να συναναστραφείς με αυτούς, να μάθεις και να συνεργαστείς μαζί τους. Πώς θα αναπτύξεις πλήρως τις ικανότητές σου εάν απλά παραμείνεις εκεί όπου το έφερε η τύχη να γεννηθείς; Πώς θα πετάξεις αν δεν ανοίξεις τα φτερά σου; Αναπόφευκτα οι τόποι αυτοί βρίσκονται έξω από την Ελλάδα, όχι γιατί η χώρα μας είναι αποτυχημένη αλλά γιατί είναι μικρή. Η επιλογή της μετακίνησης στην περίπτωση αυτή δεν έχει καμία σχέση με την καταθλιπτική και δακρύβρεχτη διαδικασία που (σε μουσική υπόκρουση Στέλιου Καζαντζίδη) κυριαρχεί στον δημόσιο λόγο. Είναι το ακριβώς αντίθετο· μια επιλογή αισιοδοξίας, και αυτό ισχύει όσο δεμένος και αν είναι κανείς με τον τόπο του.

()


Δεν θα συζητήσω τα προσωπικά οφέλη που προκύπτουν όταν αφήνει κάποιος την υπερπροστατευτική μεσογειακή οικογένεια για να μείνει σε μία από τις σπουδαίες πόλεις του πλανήτη. Σίγουρα όμως η «επιστροφή εγκεφάλων» δεν έχει μόνο το φανερό κόστος της επιδότησης που ορίζει η κυβέρνηση, αλλά και το αφανές, πολύ μεγαλύτερο, του χαμένου εισοδήματος για το ίδιο το άτομο και την οικογένειά του. Αν σκεφτούμε ότι υπάρχουν πολλοί άξιοι Ελληνες που έμειναν πίσω και ιδρώνουν σε κακές θέσεις εργασίας, πληρώνοντας παράλογους φόρους και εισφορές, για να τους προσβάλλουμε δηλώνοντας ότι «τα καλά μυαλά έφυγαν», απορεί κανείς αν έστω ένα ευρώ πρέπει να ξοδευτεί για την ευημερούσα διασπορά, αντί να βελτιώσει τη δική μας γωνιά. Τελικά, αν διορθωθεί η χώρα για τους μέσα, θα επιστρέψουν και οι έξω. Αλλιώς, μήπως να τους αφήσουμε έξω ήσυχους να διαπρέψουν;

()
 

χρηστος1011

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Οκτ 2013
Μηνύματα
14.712
Like
2.473
Πόντοι
606
:hi: δημητρακη θελω βυσμα  να δουλεψω αμβερσα σαν μεταφορεας- κουριερ  διαμαντιων  :hi:
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
Οι λόγοι που φεύγει κανείς από τη χώρα του είναι τόσοι, όσοι και οι άνθρωποι που επιλέγουν τον δρόμο αυτό. Δύο όμως ξεχωρίζουν. Ο πρώτος και πιο προφανής είναι η οικονομική ανάγκη. Αυτή ήταν η βασική αιτία της μεγάλης μετανάστευσης που σημειώθηκε μετά το 2009 και όχι οι παθογένειες της χώρας – ήταν μήπως η Ελλάδα λειτουργική και αξιοκρατική πριν από το 2009, όταν δεν έφευγε κανείς; Ο δεύτερος είναι η φιλοδοξία. Οι μεγάλες ευκαιρίες φυσιολογικά συσσωρεύονται σε λίγα και πολύ συγκεκριμένα γεωγραφικά σημεία. Αν πιστεύεις πως διαθέτεις ταλέντο και δεξιότητες και επιθυμείς να τα αναπτύξεις στο έπακρο, αναπόφευκτα θα επιδιώξεις να βρεθείς στους τόπους εκείνους όπου συγκεντρώνονται οι καλύτεροι έτσι ώστε να συναναστραφείς με αυτούς, να μάθεις και να συνεργαστείς μαζί τους. Πώς θα αναπτύξεις πλήρως τις ικανότητές σου εάν απλά παραμείνεις εκεί όπου το έφερε η τύχη να γεννηθείς; Πώς θα πετάξεις αν δεν ανοίξεις τα φτερά σου; Αναπόφευκτα οι τόποι αυτοί βρίσκονται έξω από την Ελλάδα, όχι γιατί η χώρα μας είναι αποτυχημένη αλλά γιατί είναι μικρή. Η επιλογή της μετακίνησης στην περίπτωση αυτή δεν έχει καμία σχέση με την καταθλιπτική και δακρύβρεχτη διαδικασία που (σε μουσική υπόκρουση Στέλιου Καζαντζίδη) κυριαρχεί στον δημόσιο λόγο. Είναι το ακριβώς αντίθετο· μια επιλογή αισιοδοξίας, και αυτό ισχύει όσο δεμένος και αν είναι κανείς με τον τόπο του.

()


Δεν θα συζητήσω τα προσωπικά οφέλη που προκύπτουν όταν αφήνει κάποιος την υπερπροστατευτική μεσογειακή οικογένεια για να μείνει σε μία από τις σπουδαίες πόλεις του πλανήτη. Σίγουρα όμως η «επιστροφή εγκεφάλων» δεν έχει μόνο το φανερό κόστος της επιδότησης που ορίζει η κυβέρνηση, αλλά και το αφανές, πολύ μεγαλύτερο, του χαμένου εισοδήματος για το ίδιο το άτομο και την οικογένειά του. Αν σκεφτούμε ότι υπάρχουν πολλοί άξιοι Ελληνες που έμειναν πίσω και ιδρώνουν σε κακές θέσεις εργασίας, πληρώνοντας παράλογους φόρους και εισφορές, για να τους προσβάλλουμε δηλώνοντας ότι «τα καλά μυαλά έφυγαν», απορεί κανείς αν έστω ένα ευρώ πρέπει να ξοδευτεί για την ευημερούσα διασπορά, αντί να βελτιώσει τη δική μας γωνιά. Τελικά, αν διορθωθεί η χώρα για τους μέσα, θα επιστρέψουν και οι έξω. Αλλιώς, μήπως να τους αφήσουμε έξω ήσυχους να διαπρέψουν;

()

Εντάξει,αυτός που έφυγε έξω την έκανε απλά για να μην πληρώνει γόνους,ψωλάδες και γενιά Πολυτεχνείου.Εντάξει ο γόνος λέει εγώ γαμώ και δέρνω τις ει,ελέγχω τα πάντα όλα σούπερ βύσμα φάση ποιος είσαι εσύ?Ο ψωλάς λέει εγώ είμαι φυσικός ψωλάς αλλά Ελληνας είμαι και εγώ έχω δικαιώματα,μπορώ να ψωλάρω και να με πληρώνετε.Η γενιά Πολυτεχνείου λένε εμείς αγωνιστήκαμε,επικρατήσαμε,παίξαμε μπάλλα γαμήσαμε και ποιος είσαι εσύ κτλ?
Βασικά όλοι λένε το ίδιο?
Τις ει?Γάιδαρος από το νησί.Ποιος είσαι?
Είμαι αυτός που σε γαμάει φίλε μου.Τώρα ήρθα εγώ.Νέα γούστα.Γαμιάς της γειτονιάς φάση.Δε με νοιάζει πόσους αγώνες κέρδισε η γενιά Πολυτεχνείου,τα δίκαια του ψωλά και τι πιστεύουν οι γόνοι.Επιβάλλω την ανωτερότητά μου τοις πράγμασι.

Ενας αρχίδουλας Βαλκάνιος δεν κάθεται να σκεφτεί όλες αυτές τις πίπες και τις θεωρίες,σου λέει άσε τους ψωλοβρώντες να ξεσκίζονται στη μαλακία,θα πάω Δύση να κονομάω τετραπλά για την ίδια δουλειά.Το βλέπει ρεαλιστικά το ζήτημα.
Και καλά κάνει.
Δηλαδή τι είναι όλοι αυτοί,γόνοι,ψωλάδες κτλ?Τι αντιπροσωπεύουν τι ειδικό βάρος έχουν?Ποιος τους γαμάει που λένε?
Μπορούν να κάνουν κάτι να αντιρροπήσουν την κατάσταση?
Η είναι απλά ... ψωλοβρώντες όπως όλοι τους βλέπουν?
Κάπως έτσι είναι η βασική σκέψη των αντιψωλάδων.
Ενάξει θεωρητικά δεν είναι έτσι ή δε θα έπρεπε να είναι έτσι ή μάχεσθαι και διατί δεν εμαχέσθης.Αρχίδια καπαμά φάση που λένε.Ετσι είναι γιατί είναι έτσι.
Το πρόβλημα είναι γιατί η Generation X δε διατύπωσε ενιαία ριζοσπαστική θεωρία αντιψωλισμού,πιστεύω είναι λόγω οκνηρίας.Οι πάλιουρες ήταν πιο κωλοπετσωμένοι στις διεκδικήσεις τους,εμείς είμαστε κάπως μαλθακοί,passive aggressive style.
Πάμε να τα πούμε αλλά μετά σκέφτεται κάποιος αξίζει τον κόπο?Κάτσε να γαμήσω καλύτερα,να κονομήσω και να επωφεληθώ ατομικά.Αυτό δεν το έκαναν οι παλαιοί ήταν πιο αφοσιωμένοι και κολλεκτιβίστες.
Ηταν καλύτεροι οι παλαιοί οι πούστηδες,αν και είμαστε από το ίδιο γενετικό στοκ,τώρα γιατί ήταν τόσο καλύτεροι και πιο σκληροί και πιο μάγκες θέλει ανάλυση.
Ηταν πιο πούστηδες και είχαν πιο πολύ τσαγανό,άλλη φάση.

Οταν γνωρίζω σε γκόμενες τον πατέρα μου που είναι 35 χρόνια μεγαλύτερος μου λένε οτι ο πατέρας μου είναι πολύ πιο ωραίος και πολύ πιο έξυπνος από εμένα.
Είναι κουλό αλλά δείχνω πώς παίζει το σκηνικό επίγονοι,απόγονοι.Γενικώε θεωρούμαστε κατώτεροι από τους παλαιούς.
 

fylobios30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2012
Μηνύματα
11.051
Κριτικές
2
Like
2.207
Πόντοι
606
Για τους ψωλάδες που κωλοβαράνε .... μην τους υποτιμάτε.

Σε αρβανιτοχώρια της αττικής, που ο πληθυσμός υπερδεκαπλασιάστηκε από τον πόλεμο και μετά ,
έπεσε πολύ χρήμα.

Οι ντόπιοι , είχαν βοσκοτόπια και μποστάνια, τα οποία ξαφνικά άρχισαν να τα πουλάνε οικόπεδα.
Εκτός από αυτά που πούλησαν , πολλά τα έχτισαν οι ίδιοι και εισπράτουν απίστευτα ενοίκια.
Οι τύποι είναι μεγιστάνες εισοδηματίες.

Μαρκόπουλο , δροσιά , μενίδι , ασπρόπυργος ....

Υπάρχουν τύποι στη γενιά της δική μου, 45-55 που δεν έκαναν τίποτε στη ζωή τους ποτέ
ΚΑΙ ΟΙ ΠΑΤΕΡΑΔΕΣ ΤΟΥΣ ΤΟ ΙΔΙΟ και έκαναν ζωάρα. Κουστούμι κάθε μέρα, καφενές, ταβέρνα, χαρτάκι
και απλά διαχειρίζονταν τα ακίνητα.

Υπάρχουν ζευγάρια αυτή τη στιγμή που τσεπώνουν από 10 ως 500 χιλιάρικα το μήνα ενοίκια.
Και δεν είναι 5 και 10 σε κάθε ένα απόαυτούς τους δήμους και άλλους.
Είναι εκατοντάδες.
 
Εγγρ.
18 Σεπ 2014
Μηνύματα
2.770
Κριτικές
14
Like
808
Πόντοι
326
Αυτο που λεει ο λακης το προσυπογράφω. Εχω εξοχικο στο δημο σαρωνικου. Οι τυποι εκτος που μοσχοπουλησαν τα χωράφια τους που έγιναν μεζονέτες, εκμεταλευονται και το φιλετο της παραλίας που έχει γεμίσει μπιτσομπαρα απο οταν αλλαξε ο δημαρχος για μια πενταετία (γιατι τωρα ξαναβγηκε ο παλιός).
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom