Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 1M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,0%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 267 75,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    356

Επισκέπτης
Συνήθως όλοι πάνε σε κάποια εταιρία που κάνει αυτή τη δουλειά.Δεν ξέρω αν έχουν έτοιμες εταιρίες και στις πουλάνε ή σου ανοίγουν εσένα?Θέλει μια (εικονική) διεύθυνση που έχει 100-200 εταιρίες,και 300 Ευρώ που βάζεις σε ένα λογαριασμό που ανοίγεις και τα παίρνεις αμέσως.
  Η νορμάλ ζωή ποιά είναι?Του Βλάκμαν?που μένει στο μαγαζί και δουλεύει 14 ώρες τη μέρα  :headbang: :2funny:Οι μόνοι που ζούνε μιά νορμάλ ζωή είναι αυτοί που πήγαν πριν 30 χρόνια και ήταν έξυπνοι και αγώρασαν εκεί κάποια διαμερίσματα που τότε ήταν σχετικά φτηνά και πήραν τώρα τρομερή αξία.
  Επειδή μου αρέσει να λέω την αλήθεια ο Τραμουντάνα σε αυτό που μένει γιά Αγγλία μπορώ να πω ότι είναι πάνω από το μέσο όρο των Ελλήνων!
  ζει σε ενα απλό παλιο διαμέρισμα με μιά καποια επισκευή δε θα έλεγα ότι ζει φριχτά!Εντάξει τα οικονομικά του δε του επιτρέπουν να έχει αμάξι,και ίσα ίσα τη βγάζει αλλά δε ζει σε φριχτές συνθήκες.Που να δεις πως ζούνε οι άλλοι Ελληνες εκει :headbang:Ξέρεις πόσοι Ελληνες εκεί θα ζήλευαν αυτό το μικρό διαμέρισμα που έχει? :headbang:
    Οι Ελληνες στο εξωτερικό μένουν σε κάτι κελιά 4 τετραγωνικά ή σε χόστελ! :headbang:είδες ο Βλάκμαν που μένει στο μαγαζί που πιθανον του παραχώρησαν από τη δουλειά!κ'εσύ λες ότι ο Τραμουντάνα ζει χάλια! :rockon:
  Όλοι στο εξωτερικό περάσαμε δύσκολα το κακό είναι ότι αυτοί που πήγαν τώρα δεν έχουν κανενα μέλλον!Κ εγώ πέρασα δύσκολα κάποιες στιγμές τη δεκαετία του '90 εξαιτίας του εκβιασμού που δέχτηκα απο τους γονείς μου αλλά δεν έμεινα ποτέ έξω από την πόλη και σε τόσο χάλια συνθήκες.Ο Βλάκμαν και σε 10 χρόνια θα ζει έτσι όπως τώρα δε θα μπορέσει να κάνει τίποτα.Και ο Τραμουντάνα το ίδιο,ένα μισθό ίσα ίσα το ενοίκιο του άντε και να ψώνίσει κανέναν ψολαρά αράπη γιά να τον πηδήξει  :2funny:
Εγώ αύριο θα πάω στο άλλο διαμέρισμα που με περιμένει η κόρη μου και οι γάτες μου  :).
 
ποντικοτρυπες μου φαινονται ολα, δεν εχει νοημα να πουμε αν ειναι 4 ή 5 τετραγωνικα η τρυπα του τραμου. Ολο το ετος εκει ζει μεγαλος ανθρωπος. Κριμα δε νοιαζονται τα παιδια του να τον βαλουν σε ενα γηροκομειο να κοιμαται ανθρωπινα
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
παικτη, risk tolerance ειναι υποκειμενικο.

η στρεβλωση στο yield curve UST, ενδεικτικο παραδειγμα.

Δεν απαντας στο ερωτημα ομως:

Μπορεις να αναφερεις μια επενδυση με υψηλη αποδοση χωρις υψηλο ρισκο;
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.870
Κριτικές
15
Like
11.876
Πόντοι
3.846
να μια ωραια αποψη.

Ποσα λεφτα αξιζει να χασεις για την εμπειρια; Μην ξεχνας οτι απευθυνεσαι σε ανεργους.
Όσα αντέχει ο καθένας.
Ένας μπορεί να ψάξει 4 μήνες χωρίς δουλειά, αν έχει λεφτά στην τσέπη, μέχρι να βρει κάτι σούπερ.
Αν ο άλλος δεν έχει μια, ξεκινάει από χαμηλά και δουλεύει κατευθείαν σε ότι βρει, μέχρι να του κάτσει κάτι καλύτερο.
Δεν έχεις λεφτά για νοίκι να μείνεις μόνος σου; Συζεις με άλλους.
Λύσεις για εργατικούς υπάρχουν. Και τουλάχιστον στο εξωτερικό μπορεί να βρεις κάτι γρήγορα,. ανάλογα πόσο μάγκας είσαι. Στην Ελλάδα τι θα βρεις;
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.355
Πόντοι
4.765
Εχει Ελληνες επιχειρηματες εκει;
Από Ελληνες η chippita και ο όμιλος Κοπελούζου που είχε αναλάβει τα καινούργια κτήρια του αεροδρομίου και έκανε ένα τερατούργημα  :2funny: σε μιά πόλη με κλασική αρχιτεκτονική έφτιαξαν ένα αεροδρόμιο που είναι σαν το Σταρ Τρεκ  :2funny:.Κάτι ναυτηλιακές είχε παλια δεν ξερω αν είναι ακόμα.Εεπίσης ο όμιλος Μουζενίδη έχει δραστηριότητα.
 Από Ρωσσοπόντιους (επιχειρηματίες) πάντος είναι γέμάτο :2funny:
 Συνήθως έχει Ελληνες που ήρθαν εδώ με μιά γυναίκα (πολλές φορές πρώην μπαρόβια ή καθαρίστρια) έχουν χάσει στην Ελλάδα τη δουλειά τους και ήρθαν εδώ νομίζοντας ότι θα βγάλουν λεφτά.
 
ποντικοτρυπες μου φαινονται ολα, δεν εχει νοημα να πουμε αν ειναι 4 ή 5 τετραγωνικα η τρυπα του τραμου. Ολο το ετος εκει ζει μεγαλος ανθρωπος. Κριμα δε νοιαζονται τα παιδια του να τον βαλουν σε ενα γηροκομειο να κοιμαται ανθρωπινα
Με τα Ελληνικά δεδομένα σίγουρα ειναι ποντικότρυπα αλλά με τα στάνταρ των Ελλήνων της Αγγλίας είναι σε πληροφωρώ πολύ πάνω από το μέσο όρο  :headbang:εδώ μένουν σε 4 τετραγωνικά και σε χόστελ και αυτός έχει 38 τετραγωνικά διαμέρισμα!Ξέρεις πόσοι Ελληνες στην Αγγλία θα την ονειρεύονταν αυτη την ποντικότρυπα?
  Το αν αξίζει να πάει κάποιος στο εξωτερικό γιά να δουλέψει το βλέπετε από της συνθήκες που ζούνε  :headbang:Εννοείται ότι αν έχεις διαμέρισμα με τους γονείς σου και 300-400 ευρώ το μήνα στην Ελλάδα είσαι ΘΕΟΣ σε σχέση μ'αυτούς  :2funny: :2funny:.
  Κ'εγω αυτό που είμαι τώρα 42 τετραγωνικά είναι ΑΛΛΑ δε μένω μόνο εδώ.Εχω και το άλλο διαμέρισμα που είναι 80 τετραγωνικά.Σίγουρα αν ηταν να μένω μονο στο μικρό διαμέρισμα που έχω δεν θα ήμουν καθόλου άνετα.
  Καταρχήν στη φωτογραφία δε φένεται μεγάλος.Η πλάκα είναι ότι λέει ότι είναι του 1956 αλλά τα χαρτιά από την εταιρία του που μας έβαλε  :jerking: :2funny:γράφουν 1962  :2funny:.
  Τα παιδιά πως τα έκανε? :2funny:αφού αυτός μόνο τον παίρνει και από την κωλογαμία δε γκαστρώθηκε κανένας ακόμα  :headbang: :2funny:
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.355
Πόντοι
4.765

Δημητράκη, ακόμα και οι επιστήμονες τρελάθηκαν εκεί στη μαμά Ρωσία.
Αυτά δείξτε τα του Βλάκμαν  :2funny:ο 63χρονος είχε 2 γκόμενες μιά 24 χρονη και μία 25χρονη μισθό  :shit: 500 ευρώ!Και μιλάμε γιά Αγία Πετρούπολη!
  Αυτό γιά να δείτε τη γελοιότητα του Βλάκμαν  :2funny: ο φτωχός γέρος έχει 2 γκόμενες που λογικά της τα'ι'ζει καμιά τυρόπιτα  :2funny:και ο Βλάκμαν στη επαρχία χρειάζεται 200-500 Ευρώ τη μέρα γιά να του κάτσουν χωριάτισες  :2funny: :2funny: :2funny:
 

Christos Savvidis

Μέλος
Εγγρ.
9 Νοε 2018
Μηνύματα
7.704
Like
822
Πόντοι
146
Δημητρακη ειναι ευκολο για Ελληνα να ανοιξει επιχειρηση στη Ρωσια;
Τι χρειαζεται;

Υπαρχει αρμοδιο τμημα στην Ελληνικη πρεσβεια εκει. Παιρνεις τηλεφωνο, μιλας με αρμοδιους ανθρωπους πανω στο θεμα και λαμβανεις σοβαρες και εγκυρες απαντησεις;

Τι δεν εχεις καταλαβει;
 

bordelman

Μέλος
Εγγρ.
2 Απρ 2007
Μηνύματα
1.675
Κριτικές
2
Like
16
Πόντοι
16
εγω είμαι στην Ρουμανία και ενώ έχουμε φτηνό κόστος ζωής οι μισθοί είναι για το μπούτσο. Το μό που με σώζει είναι φτηνο γρηόγορ ιντερνετ 7 ευρω μηνα unlimited, 15 euros συμβολαιο κινητης, ηλεκτρισμός 7 ευρώ το μήνα και κάτι άλλα. Πάντως το μουνί κοστίζει και εδώ όχι σαν τη Ελλάδα αλλά δεν είναι τσάμπα. Μόλις γύρισα απο μια εσκορτότσαρκα 30 ευρώ περίπου 20 λεπτά. Και τέλειωσα και με hand job γαμω τη τρέλλα μου μέσα  :headbang:
 

bordelman

Μέλος
Εγγρ.
2 Απρ 2007
Μηνύματα
1.675
Κριτικές
2
Like
16
Πόντοι
16
μη λε΄τε σε άλλους οτι το εξωτερικό είναι παράδεισος γιατι θα αφήσω τα εσκορτάκια και θα γαμήσω ΕΣΑΣ και το σόι σας ολάκερο.
 

χρηστος1011

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Οκτ 2013
Μηνύματα
14.712
Like
2.473
Πόντοι
606
:hi: παιδια εδω  εχω κανει ενα βλογκ για την καθημερινη εβδομαδιαια  μου ρουτινα :hi: το εχω κανει στα αγγλικα γιατι το youtube  το παρακολουθει ολη η οικουμενη   ελπιζω να σας αρεσει :hi:
 

dude33

Μέλος
Εγγρ.
10 Νοε 2007
Μηνύματα
9.196
Like
767
Πόντοι
146
εγω είμαι στην Ρουμανία και ενώ έχουμε φτηνό κόστος ζωής οι μισθοί είναι για το μπούτσο. Το μό που με σώζει είναι φτηνο γρηόγορ ιντερνετ 7 ευρω μηνα unlimited, 15 euros συμβολαιο κινητης, ηλεκτρισμός 7 ευρώ το μήνα και κάτι άλλα. Πάντως το μουνί κοστίζει και εδώ όχι σαν τη Ελλάδα αλλά δεν είναι τσάμπα. Μόλις γύρισα απο μια εσκορτότσαρκα 30 ευρώ περίπου 20 λεπτά. Και τέλειωσα και με hand job γαμω τη τρέλλα μου μέσα   :headbang:
Δηλαδή τυπε τι λεφτά παίρνεις;
 

fylobios30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2012
Μηνύματα
11.051
Κριτικές
2
Like
2.207
Πόντοι
606
ποντικοτρυπες μου φαινονται ολα, δεν εχει νοημα να πουμε αν ειναι 4 ή 5 τετραγωνικα η τρυπα του τραμου. Ολο το ετος εκει ζει μεγαλος ανθρωπος. Κριμα δε νοιαζονται τα παιδια του να τον βαλουν σε ενα γηροκομειο να κοιμαται ανθρωπινα

Ρε τεράστιε, βάζετε κανένα warning πριν από τέτοια!
Χέστηκα στο γέλιο μιλάμε .
Με έπιασε λόξυγγας.
 

fylobios30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2012
Μηνύματα
11.051
Κριτικές
2
Like
2.207
Πόντοι
606
εγω είμαι στην Ρουμανία και ενώ έχουμε φτηνό κόστος ζωής οι μισθοί είναι για το μπούτσο. Το μό που με σώζει είναι φτηνο γρηόγορ ιντερνετ 7 ευρω μηνα unlimited, 15 euros συμβολαιο κινητης, ηλεκτρισμός 7 ευρώ το μήνα και κάτι άλλα. Πάντως το μουνί κοστίζει και εδώ όχι σαν τη Ελλάδα αλλά δεν είναι τσάμπα. Μόλις γύρισα απο μια εσκορτότσαρκα 30 ευρώ περίπου 20 λεπτά. Και τέλειωσα και με hand job γαμω τη τρέλλα μου μέσα  :headbang:

Χλιδάτο διαμέρισμα , σύγχρονο , για ένα άτομο , κάπου 60-70τμ , πόσο θα κοστίζει ;
Όχι στο κέντρο της πρωτεύουσας, περιφερικά.
Με όλα τα έξοδα μέσα, νερό, ρεύμα, θέρμανση , ίντερνετ.

Χρειαζόμαστε πληροφορίες από χύστες εδώ μέσα, όχι κολλεγιόπαιδα΄.

Η 30 ευρώ εσκορτότσαρκα, με μπρίζωσε άσχημα !!!
 

tomcat00

Μέλος
Εγγρ.
28 Δεκ 2008
Μηνύματα
2.976
Κριτικές
1
Like
27
Πόντοι
16
Δεν απαντας στο ερωτημα ομως:

Μπορεις να αναφερεις μια επενδυση με υψηλη αποδοση χωρις υψηλο ρισκο;

σου απαντησα / ειναι υποκειμενικο το ρισκο.

Τρεχω ρ/ε Βαλκανια / χαμηλο ρισκο για μενα, μη αποδεκτο για αλλους.
 

dude33

Μέλος
Εγγρ.
10 Νοε 2007
Μηνύματα
9.196
Like
767
Πόντοι
146
Καλός μισθός αλλά παίρνουν και καλύτερους.Πχ οδηγος σε αυτοκινητάμαξα στην Ντατσια.2000€ τον μήνα.Γενικά μου λένε ότι βρίσκεις δουλειά πανέυκολα,ψάχνουν υπάλληλους με το ντουφέκι.
 

bordelman

Μέλος
Εγγρ.
2 Απρ 2007
Μηνύματα
1.675
Κριτικές
2
Like
16
Πόντοι
16
Χλιδάτο διαμέρισμα , σύγχρονο , για ένα άτομο , κάπου 60-70τμ , πόσο θα κοστίζει ;
Όχι στο κέντρο της πρωτεύουσας, περιφερικά.
Με όλα τα έξοδα μέσα, νερό, ρεύμα, θέρμανση , ίντερνετ.

Χρειαζόμαστε πληροφορίες από χύστες εδώ μέσα, όχι κολλεγιόπαιδα΄.

Η 30 ευρώ εσκορτότσαρκα, με μπρίζωσε άσχημα !!!
καλό διαμέρισμα 60 τμ έχει 500 ευρώ το μήνα. Τα έξοδα νερό, ρεύμα, θέρμανση , ίντερνετ ΔΕΝ συμπεριλαμβανονται. Για τις τσάρκες αυτή είναι μια μέση τιμή αλλά γνώρισα ένα ταξιτζή και μου είπε αν θελω πληροφοριες για καλά μέρη που ξέρει μονο αυτός να τον καλέσω. Οπότε είδωμεν επόμενη φορά.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom