Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 998K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 6 άτομα (0 μέλη και 6 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,0%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 267 75,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    356

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.355
Πόντοι
4.765
Εμένα με έχουν δει μέλη του φόρουμ με γκόμενες και μπορούν να καταθέσουν τη γνώμη τους για την ποιότητα.Το έχουν ήδη κάνει δηλαδή.
Ναι σε ειδε ο Φιντέλ στην Κρακοβία  :2funny:έσκισες εκεί  :2funny:έφαγες καμιά κατοστή χυλόπιτες και παραλίγο να σε πετάξουν και έξω  :2funny:
Ποιος σε γαμάει εσένα,που του χρόνου μπορεί να είσαι κκε..
Καλά στον εαυτό σου απαντάς και βρίζεις τον εαυτό σου? :headbang: :2funny: τελικά η αφραγκία και η αγαμία βαράει άσχημα στο κεφάλι  :headbang: :headbang: :headbang:
 

Επισκέπτης
Ακομσ με τον βαλκανιο ψευταρα απο τον δενδροποταμο ασχολειστε;
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.355
Πόντοι
4.765
καλημερα χρονια πολλα με υγεια σε ολους :hi:  πριν καμια ωρα και κατι. ειδα εναν γνωστο μην τα πολυλογω :grin: δουλεψε σε ελληνικο εστιατοριο στην γερμανια 14 ωρες την ημερα. Χωρις να του καλυπτει  στεγη ο Ελληνας ιδιοκτητης . 50 ευρω του εδινε για 14 ωρες και φυσικα γυρισε ελλαδα :hi:
Συγγνώμη πόσα έπρεπε να του έδινε?Επειδή ακούτε εδώ τους ψεύτες που λένε ότι βγάζουν 5.000, 20.000 ,800.000  :jerking: νομίζετε ότι όλα αυτά είναι στ'αλήθεια? :jerking: :2funny:
    Ενας υπάλληλος σε ένα Ελληνικό εστιατόριο στη Γερμανία τόσα παίρνει!Συνήθως 1.000 με στέγη ή 1.200 χωρίς στέγη!
  Ο φίλος σου έβγαζε και παραπάνω!Αν δουλεύει 28 μέρες το μήνα (2 ρεπό το μήνα) βγάζει 1.400 ευρώ!Δεν είναι και λίγα!
 
Ακομσ με τον βαλκανιο ψευταρα απο τον δενδροποταμο ασχολειστε;
Μιά Ρωσσική παροιμία λέει,τον χαζό φόβησε τον και θα κάνει τα λάθη μόνος του  :2funny:
  Εχει φάει το μεγαλύτερο ρεζίλεμα στο σά'ι'τ  :2funny:η πλάκα είναι ότι τα θελε και τα παθε  :jerking: :2funny:.Δες τον Τραμουντάνα,λέει βγάζω 20.000 το μήνα  :2funny:εβαλε κάτι χαρτιά μούφα,αν του ξαναζητήσεις θα βάλει τα ίδια πάλι  :2funny:αλλά δεν έβαλε μούφα φώτο να πει ότι είναι το σπίτι του (έβαλα εγώ σε τι περίπου μένει :2funny:).Ο Βαλκάνιος φουκαράς νόμισε ότι επειδή έσβισε τα γύρω γύρω από τη φώτο δεν θα την βρούνε στο ιντερνετ  :2funny:αλλά αποδείχτηκε μέγας βλάκας  :jerking: :2funny:
 

Συνημμένα

  • paralirima.jpg
    paralirima.jpg
    221,9 KB · Εμφανίσεις: 68
Εγγρ.
13 Ιουν 2012
Μηνύματα
5.280
Κριτικές
8
Like
7.313
Πόντοι
2.636
Σωστός. Κάθε Έλληνας τσογλανος εστιάτορας να τονίσω καθώς αυτά τα κόλπα δεν περνάνε σε γερμανικά εστιατόρια. Παρόμοιες ιστορίες έχω ακούσει για αντίστοιχα εστιατόρια ομοϊδεατών Συρων, Ιορδανων κτλ

Κάτι δεν καταλαβαίνετε σωστά! Δεν είναι τσογλανος ο εστιατορας,ο κάθε πικραμένος που ανεβαίνει όχι απλά χωρίς τίποτα, έτσι ανέβηκα και γω, αλλά χωρίς καν ένα στόχο να μάθει την γλώσσα έως ένα -χ- επίπεδο για να διεκδικήσει ότι καλύτερο θεωρεί για τον εαυτό του.

Έλεος με αυτή την καραμέλα, ότι οι Έλληνες εστιατορες εκμεταλλεύονται Έλληνες εργαζόμενους, που στην ουσία ανέβηκαν αυτοι Γερμανία να βρούν κάποιον μαλακα αλλά δεν τους έκατσε.

Έχουν περάσει τόσα χρόνια που μέσω ίντερνετ έχει βρωμισει ο τόπος πληροφορία, στην Γερμανία χωρίς γνώση της γλώσσας μην ανεβαίνεις γιατί θα σ βγει η πουτσα απ'το στόμα, καθίστε Ελλάδα και μάθετε πέντε πράγματα τουλάχιστον, ή φρόντισε να μπεις σ ένα σχολείο παράλληλα με την δουλειά για να πας ένα βήμα παραπέρα.

Αντ αυτού, έχω δει σε αναρτήσεις στο fb μέχρι ο άλλος να ζητάει να τον φιλοξενήσουν γιατί τα χρήματα που πληρώνεται είναι λίγα και δεν θέλει να τα διαθέσει σε ενοίκιο γιατί έχει σκοπό να μασει σε ένα χρόνο όσα μπορεί περισσότερα για να επιστρέψει Ελλάδα.

 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
Κάτι δεν καταλαβαίνετε σωστά! Δεν είναι τσογλανος ο εστιατορας,ο κάθε πικραμένος που ανεβαίνει όχι απλά χωρίς τίποτα, έτσι ανέβηκα και γω, αλλά χωρίς καν ένα στόχο να μάθει την γλώσσα έως ένα -χ- επίπεδο για να διεκδικήσει ότι καλύτερο θεωρεί για τον εαυτό του.

Έλεος με αυτή την καραμέλα, ότι οι Έλληνες εστιατορες εκμεταλλεύονται Έλληνες εργαζόμενους, που στην ουσία ανέβηκαν αυτοι Γερμανία να βρούν κάποιον μαλακα αλλά δεν τους έκατσε.

Έχουν περάσει τόσα χρόνια που μέσω ίντερνετ έχει βρωμισει ο τόπος πληροφορία, στην Γερμανία χωρίς γνώση της γλώσσας μην ανεβαίνεις γιατί θα σ βγει η πουτσα απ'το στόμα, καθίστε Ελλάδα και μάθετε πέντε πράγματα τουλάχιστον, ή φρόντισε να μπεις σ ένα σχολείο παράλληλα με την δουλειά για να πας ένα βήμα παραπέρα.

Αντ αυτού, έχω δει σε αναρτήσεις στο fb μέχρι ο άλλος να ζητάει να τον φιλοξενήσουν γιατί τα χρήματα που πληρώνεται είναι λίγα και δεν θέλει να τα διαθέσει σε ενοίκιο γιατί έχει σκοπό να μασει σε ένα χρόνο όσα μπορεί περισσότερα για να επιστρέψει Ελλάδα.

Το οτι τους πληρωνουν 3.5 την ωρα αντι για το νομιμο 9.19 ευρω την ωρα φταιει το οτι δεν ξερουν τη γλωσσα η το οτι ειναι απιστευτοι καφροι;

Το οτι καποιος δεν ξερει την γλωσσα, το πληρωνει με το να μπλεξει με τετοιου ειδους δουλειες, που θα πλενει πιατα στις 1 το βραδυ ορθιος με παγωμενο νερο, αντι να ειναι αραχτος στη ζεστη μπροστα σε εναν Η/Υ και μονο τα πρωινα, οπως ενας σουδαγμενος

Το οτι τον πληρωνουν 9.19 αντι 3.5 ειναι αποκλειστικη ευθυνη και πουστια του εργοδοτη, αλλα και του αθλιου Γερμανικου κρατους που κανει τα στραβα ματια ενω ξερει πολυ καλα τι γινεται
 

Anderssen_

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2013
Μηνύματα
7.728
Like
3.135
Πόντοι
506
«O άρχοντας της Βουλγαρίας»

Είναι Βασιλιάς με 450 Ευρώ τον Μήνα

Μαθήματα επιβίωσης από έναν 74χρονο συνταξιούχο που έφυγε από την Ελλάδα και πήγε στη Βουλγαρία.

«Δεν πήγαινε άλλο η κατάσταση στην Ελλάδα. Έπαιρνα τη σύνταξή μου και μέσα σε 15 ημέρες είχε κάνει “φτερά”. Βάλε μέσα στα έξοδα τους λογαριασμούς, τη βενζίνη και τα φάρμακα, ε, δεν θέλεις και πολλά ακόμη για να τα βροντήξεις και να φύγεις». Έτσι πριν από εννέα χρόνια τα βρόντηξε και διέσχισε οριστικά την απόσταση που χωρίζει το χωριό του από το Σαντάνσκι, ένα από τα πιο γνωστά θέρετρα της νοτιοδυτικής Βουλγαρίας. «Ερχόμουν εδώ για βόλτα μετά το θάνατο της γυναίκας μου κι αντάμωνα πολλούς ακόμη Έλληνες. Το κόστος ζωής δεν έχει καμία σχέση με την Ελλάδα. Ο καφές; Ένα λέβα, δηλαδή μισό ευρώ.  Να κάτσουμε να φάμε και να πιούμε πέντε άτομα, δεν θα δώσουμε περισσότερα από 25 ευρώ. Κάποιοι έρχονταν για να ψωνίσουν κι έφευγαν φορτωμένοι με ρούχα και τρόφιμα και κάποιοι άλλοι ζούσαν μόνιμα. Ε, αυτό είπα να κάνω κι εγώ και δεν μετάνιωσα.  Όταν ο μέσος μισθός για τους Βούλγαρους είναι μετά βίας 150 ευρώ, άδικα λέω ότι με τα 450 ευρώ μου είμαι από τους πιο πλούσιους Έλληνες στη Βουλγαρία;», λέει και πνίγεται στα γέλια.

Σε μία από τις βόλτες του στο Σαντάνσκι, επισκέφθηκε το σπίτι κάποιων γνωστών κι εκεί γνώρισε την κατά 26 χρόνια νεότερη σύζυγό του. Πράος χαρακτήρας, γλυκομίλητη και χρυσοχέρα. «Με έχει σαν τα μάτια της, έτσι; Οφθαλμίατρος βλέπεις!», μου λέει.  Έπειτα από δύο χρόνια γνωριμίας, η σχέση τους επισημοποιήθηκε και πλέον είναι ανδρόγυνο. «Της έταξα γάμο κι εγώ τον λόγο μου τον κρατώ!», τονίζει με το ύφος άνδρα παλαιάς κοπής που λογαριάζει τον λόγο του σαν το σημαντικότερο πράγμα που κουβαλά. «Χιλιάδες Έλληνες είναι παντρεμένοι με Βουλγάρες, βέβαια ο πιο τυχερός είμαι εγώ. Φοβερή γυναίκα η Μαρία. Και με αγαπάει. Με σύστησε και στην μητέρα της, διότι με τέτοια ζητήματα δεν παίζουμε». 

Η δικαίωση της απόφασής του, έρχεται και από τα λόγια των φίλων και συγγενών του, όποτε επισκέπτεται το Αγιοχώρι. «Όταν πηγαίνω πίσω και με βλέπουν, μου λένε όλοι «Μπράβο ρε Χρήστο, καλά έκανες και πήγες». Βλέπουν ότι αντί να γερνάω, γίνομαι πιο νέος. Σου είπα, ζούμε καλά εδώ, δεν έχω το άγχος της επιβίωσης που «τρώει» τους φίλους μου στην Ελλάδα.


 

Anderssen_

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2013
Μηνύματα
7.728
Like
3.135
Πόντοι
506
Πολυ παλιο αρθρο
Πλεον εχει αλλαξει η κατασταση στη Βουλγαρια
Ναι, εχει βελτιωθει καπως η κατασταση.

Το 2008, σχεδόν ένας στους δύο Βουλγάρους βρίσκονταν στο όριο της φτώχειας!
Το 2019, περίπου το 33% του πληθυσμού βρίσκεται στο όριο της φτώχειας.


«Πρωταθλήτρια» στη φτώχεια η Βουλγαρία
18/10/2019 18:56

Βουλγαρία: Φτώχεια, πενιχροί μισθοί και άθλιες συνθήκες εργασίας
2019-02-12, euronews

Βουλγαρία: Στο όριο της φτώχειας περίπου 2,3 εκατομμύρια άνθρωποι!
Αυτό προκύπτει από στοιχεία που ανακοίνωσε η Ευρωπαϊκή Στατιστική υπηρεσία Eurostat.
8.10.2019

Από τα στοιχεία αυτά αποκαλύπτεται ότι, περίπου 2,3 εκατομμύρια άνθρωποι στη Βουλγαρία ζουν με εισόδημα γύρω από το όριο της φτώχειας,
που είναι 350 λέβα (1 ευρώ = 1,9552 λέβα).



 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
Ναι, εχει βελτιωθει καπως η κατασταση.

Το 2008, σχεδόν ένας στους δύο Βουλγάρους βρίσκονταν στο όριο της φτώχειας!
Το 2019, περίπου το 33% του πληθυσμού βρίσκεται στο όριο της φτώχειας.


«Πρωταθλήτρια» στη φτώχεια η Βουλγαρία
18/10/2019 18:56

Βουλγαρία: Φτώχεια, πενιχροί μισθοί και άθλιες συνθήκες εργασίας
2019-02-12, euronews

Βουλγαρία: Στο όριο της φτώχειας περίπου 2,3 εκατομμύρια άνθρωποι!
Αυτό προκύπτει από στοιχεία που ανακοίνωσε η Ευρωπαϊκή Στατιστική υπηρεσία Eurostat.
8.10.2019

Από τα στοιχεία αυτά αποκαλύπτεται ότι, περίπου 2,3 εκατομμύρια άνθρωποι στη Βουλγαρία ζουν με εισόδημα γύρω από το όριο της φτώχειας,
που είναι 350 λέβα (1 ευρώ = 1,9552 λέβα).




Παιζει πολυ μαυρο στη Βουλγαρια, που δε λαμβανεται υποψη σε τετοιες ερευνες
Επισης, εχουν φυγει παρα πολλοι δυτικη ευρωπη τα τελευταια χρονια, και στελνουν τρελο συναλλαγμα, που δεν υπολογιζεται και αυτο στους παραπανω δεικτες
Γενικα παραμενει φτωχη χωρα, αλλα οχι τοσο χαλια οπως παλια και σιγουρα ε 450 δε ζεις βασιλιας στο Σταντανσκι που ειναι διπλα στα συνορα και την εχουν δει
 

fylobios30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2012
Μηνύματα
11.051
Κριτικές
2
Like
2.207
Πόντοι
606
Εγώ θα πάω με 3-4 χιλιάρικα στην ουγγαρία.
Θα γίνω ο νέος Κριστώφ Κλάρκ !!!!
 

τασος3

Σπουδαίος
Εγγρ.
7 Νοε 2010
Μηνύματα
6.437
Like
7.957
Πόντοι
2.356
Πηγαινε Βουδαπεστη ,θα του πω καλα λογια για σενα  :grin:

εδω μαζι με τον Κριστοφ στη Venus Berlin το 2010 οταν ειχαμε επισκεφτει το περιπτερο του marc dorcel
αριστερα ειμαι ...
 

Συνημμένα

  • im1023.jpg
    im1023.jpg
    46,7 KB · Εμφανίσεις: 16

julian73

Μέλος
Εγγρ.
29 Νοε 2005
Μηνύματα
430
Κριτικές
4
Like
73
Πόντοι
1
Τάσο, περιττή η διευκρίνιση. Με τον Κριστόφ μεγαλώσαμε...
 

τασος3

Σπουδαίος
Εγγρ.
7 Νοε 2010
Μηνύματα
6.437
Like
7.957
Πόντοι
2.356
Και εγω το ιδιο φιλε ,ειχα την τυχη να τον γνωρισω προσωπικα και να βγουμε εξω δυο φορες(Βουδαπεστη και Βερολινο).
εχει αποσυρθει τωρα αλλα ειχε προλαβει να μου πασαρει την Liza Del Sierra ... το μακρινο 09 βεβαια
 

julian73

Μέλος
Εγγρ.
29 Νοε 2005
Μηνύματα
430
Κριτικές
4
Like
73
Πόντοι
1
Και εγω το ιδιο φιλε ,ειχα την τυχη να τον γνωρισω προσωπικα και να βγουμε εξω δυο φορες(Βουδαπεστη και Βερολινο).
εχει αποσυρθει τωρα αλλα ειχε προλαβει να μου πασαρει την Liza Del Sierra ... το μακρινο 09 βεβαια
Ωραίος φίλε, μπράβο. Ωραίες εποχές τότε..
 

aegeanorg

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2018
Μηνύματα
3.755
Like
2.191
Πόντοι
456
Και εγω το ιδιο φιλε ,ειχα την τυχη να τον γνωρισω προσωπικα και να βγουμε εξω δυο φορες(Βουδαπεστη και Βερολινο).
εχει αποσυρθει τωρα αλλα ειχε προλαβει να μου πασαρει την Liza Del Sierra ... το μακρινο 09 βεβαια
Φίλε Τάσσο έχεις ζήσει τη ζωή μας Χ φορές!! :hi:

Να πούμε στους νεότερους πως όταν ένα μέρος έχει πορνοιστορία, παραμένει, ακόμα και εν έτη 2019 με όλες τις δυσκολίες, ΔΥΝΑΤΟ!
Φέτος το κοντέρ μου έχει γράψει εκτός των άλλων και δύο Ουγγαρέζες πολύ δυνατές συν κάτι φασώματα στο Morisons 5 και το άλλο το Barcelona κάτι! Ο καθένας που θα πάει και θα ψαχτεί θα βρεί τις άκρες του!  :rockon: :rockon: :rockon:

 

fylobios30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2012
Μηνύματα
11.051
Κριτικές
2
Like
2.207
Πόντοι
606
Πηγαινε Βουδαπεστη ,θα του πω καλα λογια για σενα  :grin:

εδω μαζι με τον Κριστοφ στη Venus Berlin το 2010 οταν ειχαμε επισκεφτει το περιπτερο του marc dorcel
αριστερα ειμαι ...

Δάσκαλε !!!!!!!!!!!!!!!!!!!! (master)

 

τασος3

Σπουδαίος
Εγγρ.
7 Νοε 2010
Μηνύματα
6.437
Like
7.957
Πόντοι
2.356
Φίλε Τάσσο έχεις ζήσει τη ζωή μας Χ φορές!! :hi:

Να πούμε στους νεότερους πως όταν ένα μέρος έχει πορνοιστορία, παραμένει, ακόμα και εν έτη 2019 με όλες τις δυσκολίες, ΔΥΝΑΤΟ!
Φέτος το κοντέρ μου έχει γράψει εκτός των άλλων και δύο Ουγγαρέζες πολύ δυνατές συν κάτι φασώματα στο Morisons 5 και το άλλο το Barcelona κάτι! Ο καθένας που θα πάει και θα ψαχτεί θα βρεί τις άκρες του!  :rockon: :rockon: :rockon:
Ετσι ακριβως ,θυμαμαι επισης που ειχες γραψει περυσι νομιζω οτι ειχες περασει καλα οταν επισκεφθηκες την Βουδαπεστη.

:hi:

εμενα παντως αυτη η πολη θα μεινει παντα βαθια χαραγμενη μεσα μου ,πρωτη επισκεψη 1988 στην τρυφερη ηλικια των 22
 

fylobios30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2012
Μηνύματα
11.051
Κριτικές
2
Like
2.207
Πόντοι
606
πρωτη επισκεψη 1988 στην τρυφερη ηλικια των 22

Εσύ πήγες πρώτη φορά όταν ήταν ακόμη τα κουμμούνια!
Εγώ πήγα αμέσως μετά.

Απίστευτα μουνιά.
Ωραίο φαγητό , ευχάριστα μέρη για βόλτες και χόμπυ.
 

aegeanorg

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2018
Μηνύματα
3.755
Like
2.191
Πόντοι
456
Εσύ πήγες πρώτη φορά όταν ήταν ακόμη τα κουμμούνια!
Εγώ πήγα αμέσως μετά.

Απίστευτα μουνιά.
Ωραίο φαγητό , ευχάριστα μέρη για βόλτες και χόμπυ.
Σε αυτές τις χώρες ΕΝΑ μόνο Χόμπυ υπάρχει----> :knockinb:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom