Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 998K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,0%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 267 75,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    356

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.594
Κριτικές
1
Like
304
Πόντοι
386
Εδώ δεν συζητάμε για τις απειραριθμες παθογένειες του ελλαδικού μπουρδελου. Συζητάμε για το κατά πόσο η μετανάστευση αποτελεί κάποιου είδους μονοδρομο και αναγκαστική επιλογή για την πλειονότητα του πληθυσμού και κατά πόσο το συνολικό προσωπικό ισοζύγιο είναι εγγυημένα θετικό για τους μετανάστες.

Η δική μου λοιπόν απάντηση είναι ότι ούτε η μετανάστευση είναι μονόδρομος ούτε ότι εκτός των τοίχων  βρίσκεται ο παράδεισος και εντός η κόλαση. Και αυτά τα βλέπω σε πελάτες και συνεργάτες καθημερινά.

Ε οι παθογενειες δεν επηρεάζουν και συ σχετίζονται με την εργασια το εισοδημα κλπ των πολιτων;
 

centrino

Μέλος
Εγγρ.
6 Φεβ 2008
Μηνύματα
6.210
Like
657
Πόντοι
146
Η αγορά "μου" ξεπερνάει τα 40κ καθαρά. Ατομικά.
Δεν ξέρω τι συζητάς με πελάτες και συνεργάτες καθημερινά και ποιά είναι η βιωμένη επαγγελματική σου πραγματικότητα, αλλά θα ήθελες να μας πείς ποιός είναι ο εισαγωγικός μισθός μιας πολυεθνικής στην Ελλάδα, της 3Ε ή κάποιας από τις Ζυθοποιίες πχ κι αν περιλαμβάνει και leasing αυτοκίνητο;
Ο μισθός Διευθυντού καταστήματος Τραπέζης ποιός είναι; Και ο μισθός ενός μέσου υπαλλήλου Τραπέζης ποιός είναι;
Ο μισθός ενός διευθυντού καταστήματος S/M πολυεθνικής ποιός είναι;

Εισαγωγικός μισθός πολυεθνικής σε ποιο τομέα και με ποιο ρόλο?

Να σου μιλήσω για τον τομέα μου :

Μηχανικός Η/Υ με μηδενικη εμπειρία, σε πολυεθνική στον τομέα πληροφορικής 1100 ευρω καθαρά, με εταιρικό αυτοκίνητο + καύσιμα + συνταξιοδοτικό + ιατροφαρμακευτικο + κουπόνια + υπερωριες + εκπαίδευση 6 μηνών σε Ελλάδα και εξωτερικό.

Πραγματικός μέσος καθαρός  μισθός σε μέσης ηλικίας ανθρώπους πανεπιστημιακής εκπαίδευσης σε ΙΤ τράπεζας στην Ελλάδα  κάτω από 1500 ευρώ το μήνα + παροχές απλά δεν υπάρχει.

Αυτά τα ολίγα και από εκεί και πέρα ας ζει ο καθένας με τις ψευδαισθήσεις του ...
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
Τα πράγματα είναι απλά.Τα χρήματα που εισπράττεις καθορίζονται από τις επιδόσεις των άλλων.Αυτά που παίρνουν αυτοί καθορίζονται από τις δικές σου επιδόσεις.
Σε ένα περιβάλλον ψωλάδων,βυσμάτων κτλ όπως Ελλάδα οι αποδοχές σου εξαρτώνται από τις μηδενικές επιδόσεις των τελευταίων ενώ αυτοί περιμένουν να φάνε από εσένα.
Δύση εισπράττεις από την καλή ποιότητα της εργασίας του περιβάλλοντος και παρέχεις τα δέοντα σε αυτούς.
Συνεπώς η αντίληψη οτι Ελλάδα ο ανταγωνισμός είναι για τον πούτσο,όλοι ακατάρτιστοι και σκιτζήδες,τεμπέληδες είναι οπότε θα ξεχωρίσω εύκολα και θα κονομήσω είναι λάθος.Γιατί ναι μεν ισχύει αλλά από αυτούς τρως.
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.594
Κριτικές
1
Like
304
Πόντοι
386
Η αγορά "μου" ξεπερνάει τα 40κ καθαρά. Ατομικά.
Δεν ξέρω τι συζητάς με πελάτες και συνεργάτες καθημερινά και ποιά είναι η βιωμένη επαγγελματική σου πραγματικότητα, αλλά θα ήθελες να μας πείς ποιός είναι ο εισαγωγικός μισθός μιας πολυεθνικής στην Ελλάδα, της 3Ε ή κάποιας από τις Ζυθοποιίες πχ κι αν περιλαμβάνει και leasing αυτοκίνητο;
Ο μισθός Διευθυντού καταστήματος Τραπέζης ποιός είναι; Και ο μισθός ενός μέσου υπαλλήλου Τραπέζης ποιός είναι;
Ο μισθός ενός διευθυντού καταστήματος S/M πολυεθνικής ποιός είναι;

Στον ιδιωτικο τομεα περα απο ναυτιλιακες η τιποτα φαρμακευτικες δεν εχω υποχη να πληρωνονται ιδιαιτερα υψηλοι μισθοί σε χαμηλά και μεσαία στελεχη
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
Εδώ δεν συζητάμε για τις απειραριθμες παθογένειες του ελλαδικού μπουρδελου. Συζητάμε για το κατά πόσο η μετανάστευση αποτελεί κάποιου είδους μονοδρομο και αναγκαστική επιλογή για την πλειονότητα του πληθυσμού και κατά πόσο το συνολικό προσωπικό ισοζύγιο είναι εγγυημένα θετικό για τους μετανάστες.

Η δική μου λοιπόν απάντηση είναι ότι ούτε η μετανάστευση είναι μονόδρομος ούτε ότι εκτός των τοίχων  βρίσκεται ο παράδεισος και εντός η κόλαση. Και αυτά τα βλέπω σε πελάτες και συνεργάτες καθημερινά.

Η μετανάστευση είναι η εύκολη επιλογή.Οπως απλά θέτοντας εαυτόν 2000 χλμ μακράν εντός σλαβικής Ευρώπης ξαφνικά βλέπεις την αξία σου στο αντίθετο φύλο να πολλαπλασιάζεται απλά γιατί και μόνο επανατοποθετήθηκες έτσι και διακτινιζόμενος στο δυτικό περιβάλλον βλέπεις τις αποδοχές σου να τριπλασιάζονται αυτόματα ενώ έχεις μείνει ακριβώς ο ίδιος και κάνεις την ίδια δουλειά.Δηλαδή Δύση αναβαθμίζεσαι από κάθε άποψη με εντελώς αυτόματο τρόπο.
Ελλάδα είναι καλά για Δ.Υ.,άτομα με έτοιμη οικογενειακή επιχείρηση,κληρονόμους και εισοδηματίες.
 

prokos 00

Μέλος
Εγγρ.
9 Οκτ 2019
Μηνύματα
371
Like
1
Πόντοι
1
Εισαγωγικός μισθός πολυεθνικής σε ποιο τομέα και με ποιο ρόλο?

Να σου μιλήσω για τον τομέα μου :

Μηχανικός Η/Υ με μηδενικη εμπειρία, σε πολυεθνική στον τομέα πληροφορικής 1100 ευρω καθαρά, με εταιρικό αυτοκίνητο + καύσιμα + συνταξιοδοτικό + ιατροφαρμακευτικο + κουπόνια + υπερωριες + εκπαίδευση 6 μηνών σε Ελλάδα και εξωτερικό.

Πραγματικός μέσος καθαρός  μισθός σε μέσης ηλικίας ανθρώπους πανεπιστημιακής εκπαίδευσης σε ΙΤ τράπεζας στην Ελλάδα  κάτω από 1500 ευρώ το μήνα + παροχές απλά δεν υπάρχει.

Αυτά τα ολίγα και από εκεί και πέρα ας ζει ο καθένας με τις ψευδαισθήσεις του ...
αν εαν εισαι παντρεμενος  και ειδικα με καμια ψωνισμενη ...
αυτα δε φτανουν ουτε για ζητω ..
 
Εγγρ.
6 Οκτ 2018
Μηνύματα
9.502
Like
6.655
Πόντοι
1.106
Εισαγωγικός μισθός πολυεθνικής σε ποιο τομέα και με ποιο ρόλο?

Να σου μιλήσω για τον τομέα μου :

Μηχανικός Η/Υ με μηδενικη εμπειρία, σε πολυεθνική στον τομέα πληροφορικής 1100 ευρω καθαρά, με εταιρικό αυτοκίνητο + καύσιμα + συνταξιοδοτικό + ιατροφαρμακευτικο + κουπόνια + υπερωριες + εκπαίδευση 6 μηνών σε Ελλάδα και εξωτερικό.

Πραγματικός μέσος καθαρός  μισθός σε μέσης ηλικίας ανθρώπους πανεπιστημιακής εκπαίδευσης σε ΙΤ τράπεζας στην Ελλάδα  κάτω από 1500 ευρώ το μήνα + παροχές απλά δεν υπάρχει.

Αυτά τα ολίγα και από εκεί και πέρα ας ζει ο καθένας με τις ψευδαισθήσεις του ...
Αυτή τη στιγμή λοιπον πτυχιούχος ΑΕΙ στις πωλήσεις ή στο οικονομικό, εισαγωγικός 680 καθαρά. Στις πωλήσεις leasing αυτοκίνητο + καύσιμα + κινητό + μικρό bonus ΑΝ πιάσεις τους στόχους. Συνταξιοδοτικό μόνον σε διευθυντές για όσο παραμένουν διευθυντές της εταιρείας. Ιατροφαρμακευτικό ανάλογα με το βαθμό. Μισθός νεοεισερχόμενου διευθυντού πριν την κριση 3000. Τώρα 2200 και βαίνει μειούμενος.
Μισθός διευθυντού μέσου καταστήματος Τραπέζης γύρω στα 2500 κι αυτά διαμορφούμενα ανάλογα με τα μπόνους.
Μισθός διευθυντού s/m delhaize πχ. 1500 συν τα όποια μπόνους.

Πραγματικός μέσος καθαρός μισθός σε Τράπεζα είναι ο μισθός υπαλλήλου ΙΤ; Γιατί εδώ κάτι άλλο μας έγραψες

Τα 40κ είναι ένα νούμερο που άνετα μαζεύεται από ένα ζευγάρι μέσου μισθοδοτικού κλιμακίου και ηλικίας τραπεζο-υπαλληλων - και όλα αυτά στην χρεωκοπημένη Ελλάδα του 2019.
Ότι το εξωτερικό δεν είναι λύση για όλους συμφωνώ. Αλλά για τα υπόλοιπα που γράφεις είναι κάπως διαφορετική η πραγματικότητα.





 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.594
Κριτικές
1
Like
304
Πόντοι
386
Εισαγωγικός μισθός πολυεθνικής σε ποιο τομέα και με ποιο ρόλο?

Να σου μιλήσω για τον τομέα μου :

Μηχανικός Η/Υ με μηδενικη εμπειρία, σε πολυεθνική στον τομέα πληροφορικής 1100 ευρω καθαρά, με εταιρικό αυτοκίνητο + καύσιμα + συνταξιοδοτικό + ιατροφαρμακευτικο + κουπόνια + υπερωριες + εκπαίδευση 6 μηνών σε Ελλάδα και εξωτερικό.

Πραγματικός μέσος καθαρός  μισθός σε μέσης ηλικίας ανθρώπους πανεπιστημιακής εκπαίδευσης σε ΙΤ τράπεζας στην Ελλάδα  κάτω από 1500 ευρώ το μήνα + παροχές απλά δεν υπάρχει.

Αυτά τα ολίγα και από εκεί και πέρα ας ζει ο καθένας με τις ψευδαισθήσεις του ...

Ποσες τέτοιες θεσεις υπαρχουν στην ελληνικη οικονομια; Πχ τοσες εταιρειες αυτου του τομεα τοσα τμηματα τοσες θέσεις.
Ας παρουμε τραπεζες. Υπαρχουν 4 μεγαλες συν καποιες μικροτερες η ξενες. Το τμημα η τα τμηματα ΙΤ στα κεντρικα της καθεμιας ποσα ατομα να εχει; Καμια 20; Ολοι ολοι μαζι αυτοι ειναι 200 ;
Οι αλλες πολυεθνικες ΙΤ ποσες ειμαι και ποσο προσωπικο απαχολει η καθεμια; 10;20; και πολλες λεω. Κατα μεσο ορο 100 ατομα απασχολούν; Παλι πολλα λεω. Σε καθε περιπτωση μιλαμε για προσωπικο 2000 ατομα,στο μαξιμουμ.
Απο κει και περα αλλες εταιρειες στυλ EY ποσα ατομα απασχολει η καθε μια σε αυτες τις ειδικοτητες;
Τελος τα νουμερα που ανέφερες αφορουν συγκεκριμένες περιπτωσεις στις οποιες αυτο ειναι το ταβάνι.
Γενικα δηλαδη αντε να μιλαμε για τις συγκεκριμενες ειδικοτητες ποσοι συνολικά απαχολουνται στην & Ελλαδα; ΙΤ οποιαδηποτε ειδίκευση. 10 χιλιαδες; 15;Βαλε και αλλες καλοπληρωμενες ειδικοτητες πχ auditors η ορκωτοι, βαλε ναυτιλιακες και μεσαια προς υψηλα στελεχη πολυεθνικών. Ολοι αυτοι να είναι βαρεια 50 χιλιαδες. Απο εκει και περα σε μεμονωμενες μικρες εταιρειες καποιοι υπαλληλοι μετρημενοι στα δαχτυλα να φτανουν τετοια νούμερα.
Δηλαδη με έναν χαλαρο κιολας υπολογισμο μσξιμουν 100 χιλιαδες εργαζομενοι του Ιδιωτικου τομεα φτανουν τα νουμερα που αναφερεις.
 
Εγγρ.
6 Οκτ 2018
Μηνύματα
9.502
Like
6.655
Πόντοι
1.106
Στον ιδιωτικο τομεα περα απο ναυτιλιακες η τιποτα φαρμακευτικες δεν εχω υποχη να πληρωνονται ιδιαιτερα υψηλοι μισθοί σε χαμηλά και μεσαία στελεχη
Και σε φαρμακευτικές κάποιους φίλους που έχω ιατρικούς επισκέπτες μου λένε ότι ζόρισαν πολύ τα πράγματα.
Μόνον στα ΕΛΠΕ ξέρω ανθρώπους που παίρνουν καλά χρήματα, πάνω από το μέσο όρο του ιδιωτικού.
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
Οι περισσότεροι κάνουν τα ίδια ακριβώς αναμενόμενα λάθη.
1.Θεωρία του ελατηρίου.Αφού η Ελλάδα ήταν έτσι προ 2008,θα γίνει και πάλι έτσι.Εχουμε αναλύσει γιατί η θεωρία ελατηρίου ήταν θεμελιωδώς λάθος.
2.Αν έχω σπιτάκι να μένω,καλύτερα να μη ρισκάρω και να μείνω Ελλάδα γιατί μπορεί να φτιάξουν τα πράγματα αντί να ταλαιπωρούμαι εξωτερικό.
3.Αν οι γέροι μου έχουν ακόμα λεφτά ή σύνταξη καλύτερα Ελλάδα να τσιμπάω καμιά σύνταξη,εισοδήματα κτλ μέχρι να φτιάξουν τα πράγματα και να βολευτώ.
4.Αν έχω γκόμενα Ελλάδα καλύτερα να μείνω αντί να πάω εξωτερικό και να χάσω τα γαμήσια να γίνω αυνάνας κτλ
Γενικά όλοι κάνουν το ίδιο ακριβώς λάθος και είναι ακριβώς αυτό που έχουμε αναλύσει.
Με τη συσσώρευση ψωλάδων,γόνων δεν υπάρχει καμιά απολύτως πιθανότητα να φτιάξουν τα πράγματα Ελλάδα την επόμενη εικοσαετία μέχρι δηλαδή να περάσει μια γενιά.
Αν αυτό το παρεις σα δεδομένο,αξίωμα που αποδεικνύεται αλλά θέλει περίπλοκους συλλογισμούς και στατιστικές αναλύσεις που βαριέμαι να περιγράψω,τότε βλέπεις το φως το αληθινό.Αν παρασυρθείς από παπαροθεωρίες,ελατήριο,θα φτιάξουν τα πράγματα,οικονομικός κύκλος,ελληνικό δαιμόνιο,υποσχέσεις πολιτικών,οικονομολόγων κτλ,μάλλον την έκατσες.
Δεν είναι θέμα ηττοπάθειας ή πατριωτισμού είναι οτι αυτοί δεν αφήνουν έτσι κι αλλιώς την αντίθετη άποψη να εκφραστεί οπότε δε θα διαβάσεις τίποτα αντίστοιχο σε mainstream.
Δε μας αφήνουν να εκφραστούμε,εμείς τους γράφουμε στα αρχίδια μας,τώρα ποιος έχει δίκιο ψάξτο.Μπορεί να έχει δίκιο και ο άλλος που είναι εναντίον και έχει λάθος αλλά το υποστηρίζει σθεναρά.Θέλει ψάξιμο.Πλήρες επιχείρημα δεν υπάρχει γιατί η Generation X βαριέται.Η πληρότητα,διεκδίκηση,αγώνας,ολοκλήρωση επιχειρήματος και η παρουσίαση δεν ήταν ποτέ τα δυνατά μας σημεία.Η το πιστεύεις ως έχει ή όχι.Κανείς δε σου προσφέρει πλήρη απόδειξη στο πιάτο.Δεν είμαστε σαν τους παλαιούς,δεν πολεμάμε ιδιαίτερα.
Δηλαδή και να βγούμε αληθινοί,αυτοί θα πούνε είναι αυτοεκπληρούμενη προφητεία.Γιάνης κερνάει Γιάννης πίνει.Δεν τους πιάνεις πουθενά.Για αυτό και ουσιαστικά είναι συζήτηση άνευ νοήματος.
Είναι σαν ένας τερματοφύλακας να λέει θα φάω γκολ και να φάει γκολ τελικά.Είχε δίκιο ή μήπως έπαιζε αυτοεκπληρούμενη προφητεία?Για αυτό λέμε είναι για τον πούτσο,δεν μπορούν να κάνουν πρόβλεψη.
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.594
Κριτικές
1
Like
304
Πόντοι
386
Και σε φαρμακευτικές κάποιους φίλους που έχω ιατρικούς επισκέπτες μου λένε ότι ζόρισαν πολύ τα πράγματα.
Μόνον στα ΕΛΠΕ ξέρω ανθρώπους που παίρνουν καλά χρήματα, πάνω από το μέσο όρο του ιδιωτικού.

Σε καθε περιπτωση το ταβανι των εργαζομενων που βγαζουν τετοια χρηματα στον ιδιωτικο τομεα ειναι 100 χιλ στο πιο αισιοδοξο, στην πραγματικότητα καποιες δεκαδες χιλιαδες.
Υπαρχουν τα στοιχεια αλλα, βαριέμαι να τα δω.
Για φαρμακευτικες μιλαω για βιολογους χημικους η υψηλα στελεχη τα οποια ποσα ειναι; η Glaxo η η Novartis ποσο προσωπικο απασχολουν η καθε μια;
100 χιλ σε 4 εκ περίπου εργαζομενων ιδιωτικου τομεα ειναι 2,5 %.
Δηλαδη τα νουμερα και η κατασταση των εργαζομενων του ιδιωτικου τομεα αφορουν ενα 2%.
Απο επιχειρηματιες; Γυρευε πόσοι χρεοκωπουν οχι τι κερδιζουν.
Αντε βαλε ΕΕ. Γιατροι συμβολαιογραφοι δικηγοροι μηχανικοι. Πόσοι, σε αριθμο, φτανουν τα 40κ καθαρά;; Αμφιβαλλω αν είναι πανω απο 50 χιλιαδες.
 

Mounokwlaraki

Ανώτερος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2016
Μηνύματα
1.337
Κριτικές
61
Like
3.078
Πόντοι
7.216
Αντε βαλε ΕΕ. Γιατροι συμβολαιογραφοι δικηγοροι μηχανικοι. Πόσοι, σε αριθμο, φτανουν τα 40κ καθαρά;; Αμφιβαλλω αν είναι πανω απο 50 χιλιαδες.

Είμαι μηχανικός ΕΕ.
Δεν θα μιλήσω για μένα.
Το 90% των φιλων μου (συμφοιτητές) είναι υπάλληλοι. Εχω κανα δυο που είναι στο χιλιάρικο και όλοι οι υπόλοιποι είναι από 1.500 και πάνω εδώ και χρόνια.
Ηλικίες late 30's
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.594
Κριτικές
1
Like
304
Πόντοι
386
Και σε φαρμακευτικές κάποιους φίλους που έχω ιατρικούς επισκέπτες μου λένε ότι ζόρισαν πολύ τα πράγματα.
Μόνον στα ΕΛΠΕ ξέρω ανθρώπους που παίρνουν καλά χρήματα, πάνω από το μέσο όρο του ιδιωτικού.

Επισης ο  centrino δίνει ασχετη απαντηση. Ισχυριζεται οτι "υπάρχουν ευκαιριες" και βαζει... ατομα που ηδη εργαζονται λεγοντας βγαζουν τοσα. Δεν αποδεικνυει κατι αυτο.
Ποσες ανοιχτες θεσεις υπαρχουν η ποσες θεσεις υπήρχαν το τελευταίο έτος. Στην συγκεκριμενη εταιρεία, στην ειδικοτητα η στον κλαδο συνολικα.
Αυτο θα δειξει αν υπαρχουν ευκαιριες οχι οι ηδη καπαρωμενες θεσεις.
 

fylobios30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2012
Μηνύματα
11.051
Κριτικές
2
Like
2.207
Πόντοι
606
Στην χώρα υπάρχουν κάποιες 100δες χιλιάδες που υποφέρουν και πολλές 10δες χιλιάδες που περνάνε μια χαρά - όλοι οι υπόλοιποι είναι κάπου ανάμεσα. Δεν υπάρχει λόγος για υπερβολές, όποιος θέλει να φύγει αναζητώντας την τύχη του στο εξωτερικό ας το κάνει ... Ας ξέρει όμως ότι εντός Ελλάδας υπάρχουμε πολλοί που μια χαρά περνάμε και βολευόμαστε με αυτά που βγάζουμε (πολλά ή λίγα). Μην καταλήξουμε να συζητάμε για τα προφανή - σπάνια υπάρχει αμιγές μαύρο-άσπρο στον πραγματικό κόσμο, κυρίως γκρί είναι τόνοι που ζούμε.


Αναφέρομαι σε συγκεκριμένες κατηγορίες επαγγελματιών !!!!!

ΙΑΤΡΟΙ-ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΟΙ-ΔΙΚΗΓΟΡΟΙ-ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ

Ευμερεί ένα 1% ;;
Και πάει καλά ένα άλλο 5%-10% ;;;;

ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ;;; ΕΓΩ ΛΕΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΚΑΤΑ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ.
Έχουν βουλιάξει όλοι.


Πολλοί , έχουν συνολικές ετήσιες αμοιβές, ΜΕΤΑ ΦΟΡΩΝ, κάτω από αυτές ενός ανειδίκευτου 20ρη .


ΤΕΤΟΙΑ ΞΕΦΤΙΛΑ.
 

fylobios30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2012
Μηνύματα
11.051
Κριτικές
2
Like
2.207
Πόντοι
606
Στην αγορά "σου" ή στην αγορά "μου"? Τα όσα γράφω τα συζητάω καθημερινά με πελάτες και συνεργάτες και είναι μέρος της βιωμένης επαγγελματικής μου πραγματικότητας.


Ρε φίλε ....

ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ LEASING στην ελλάδα ;;;;

Μιλάμε για vitara, auris , avensis, insignia ;;;;;;

Γελάνε τα τσιμέντα.
 

fylobios30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2012
Μηνύματα
11.051
Κριτικές
2
Like
2.207
Πόντοι
606
Η αγορά "μου" ξεπερνάει τα 40κ καθαρά. Ατομικά.
Δεν ξέρω τι συζητάς με πελάτες και συνεργάτες καθημερινά και ποιά είναι η βιωμένη επαγγελματική σου πραγματικότητα, αλλά θα ήθελες να μας πείς ποιός είναι ο εισαγωγικός μισθός μιας πολυεθνικής στην Ελλάδα, της 3Ε ή κάποιας από τις Ζυθοποιίες πχ κι αν περιλαμβάνει και leasing αυτοκίνητο;
Ο μισθός Διευθυντού καταστήματος Τραπέζης ποιός είναι; Και ο μισθός ενός μέσου υπαλλήλου Τραπέζης ποιός είναι;
Ο μισθός ενός διευθυντού καταστήματος S/M πολυεθνικής ποιός είναι;


Να πούμε πόσο είναι ο μισθός ΝΕΥΡΟΧΕΙΡΟΥΡΓΟΥ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗ Α' του ΕΣΥ ;;;;;;;;;
Αν το πούμε .... πρέπει να ντραπούμε που είμαστε έλληνες και να αρχίσουμε να μιλάμε τούρκικα.
 

fylobios30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2012
Μηνύματα
11.051
Κριτικές
2
Like
2.207
Πόντοι
606
Εισαγωγικός μισθός πολυεθνικής σε ποιο τομέα και με ποιο ρόλο?

Να σου μιλήσω για τον τομέα μου :

Μηχανικός Η/Υ με μηδενικη εμπειρία, σε πολυεθνική στον τομέα πληροφορικής 1100 ευρω καθαρά, με εταιρικό αυτοκίνητο + καύσιμα + συνταξιοδοτικό + ιατροφαρμακευτικο + κουπόνια + υπερωριες + εκπαίδευση 6 μηνών σε Ελλάδα και εξωτερικό.

Πόσοι έρχονται για κάθε θέση ;;;
1000 ;;;
Για να προσληφθεί 1 ;;;;;;;

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΕΤΟΙΕΣ ΘΕΣΕΙΣ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΡΟΣΟΝΤΑ ;;;;;;;
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.355
Πόντοι
4.765
Καταρχήν οι δημόσιες συγκοινωνίες είναι παντού και αποτελεσματικές.
Υπάρχουν S-Bahn,U-bahn, Bus, Taxi, Carsharing,Bikesharing, Tram, ποδήλατα, από το καλοκαίρι και τα e-scooter.
Οι περισσότερες πόλεις είναι πεζοδρομημένες και φιλικές προς το ποδήλατο.
Δεν υπάρχει πραγματικά ανάγκη για αυτοκίνητο,  ως εργαζόμενος και εργένης,
άλλωστε  ιδιωτικός χώρος στάθμευσης είναι πάρα πολύ ακριβός στις μεγαλουπόλεις.
Η νοοτροπία διαφέρει , σε σχέση με υπανάπτυκτες χώρες χωρίς βιομηχανία,(Βουλγαρια,Ρουμανια,Ρωσια,Ελλαδα,Αλβανια κ.α) που αρέσκονται στο να
μοστράρουν αυτοκίνητα, χωρίς να έχουν την απαραίτητη ρευστότητα για λόγους status.
Όπως και η αγορά αξιόλογου διαμερίσματος κοστίζει από 500000 € και πάνω.

Νομίζω πως στο έχω ξαναπεί, ως εισοδηματίας που δεν εργάστηκες από ότι φαίνεται ποτέ σε επιχείρηση
και δεν γνωρίζεις την γερμανική πραγματικότητα ,
άσε καλύτερα να μιλήσουν κάποιοι που ζουν εδώ, δεκαετία και εργάστηκαν σε εταιρείες και πολυεθνικές.
Αυτό το αν θέλω παίρνω αυτοκίνητο και αν θέλω παίρνω διαμέρισμα το λένε όλοι οι φτωχομπινέδες  :2funny:Και ο Βλάκμαν αυτά λέει αν θέλω αγοράζω αμάξι και αν θέλω αγοράζω διαμέρισμα αλλά μένει στην αποθήκη
  Αυτοί που εργάζονται στις πολυεθνικές και στις εταιρίες εινσι το πλαγκτόν των γραφείων που δεν παράγουν τίποτα και στην πρώτη μείωση προσωπικού τους διώχνουν!
  Ξέρω παρα πολλους τέτοιους παιρνουν 1500-2.000 το πολύ.Τουλάχιστον αυτοί νοικιάζουν διαμέρισμα  :2funny:με 700-1.000 το μήνα και κάτι τους μένει.Οχι βέβαια για να πάρουν Μερσεντές και διαμερισμα αλλά για να μην πεθάνουν.
  Εσύ βέβαια βγάζεις 1.000.000 το μήνα  :2funny:αλλά ούτε εσύ παίρνεις Μερσεντές ούτε αγοράζεις διαμέρισμα γιατί δε σου χρειάζεται  :2funny:Όπως δε χρειάζεται και του Βλάκμαν  :2funny:
 

centrino

Μέλος
Εγγρ.
6 Φεβ 2008
Μηνύματα
6.210
Like
657
Πόντοι
146
...
Πραγματικός μέσος καθαρός μισθός σε Τράπεζα είναι ο μισθός υπαλλήλου ΙΤ; Γιατί εδώ κάτι άλλο μας έγραψες
...

Ισχύουν ΕΠΑΚΡΙΒΩΣ τα όσα έγραψα γενικώς για τραπεζοϋπαλλήλους: υπολογιστής μικτών αποδοχών βάσει συλλογικής εδώ , επικαιροποιημένη εδώ υπολογιστής καθαρών αποδοχών εδώ
Αναφέρθηκα στο ειδικό ζήτημα του ΙΤ λόγω επαγγελματικής ενασχόλησης με αυτό - όχι ως Τραπεζοϋπάλληλος.
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
Σημασία έχει μόνο το διαθέσιμο εισόδημα και το κόστος ζωής.Π.χ. βγάζεις 5000 ευρώ καθαρά το μήνα Γερμανία.
1.Ο ένας προτιμά να αποταμιεύει,να μαζεύει 100000 ευρώ κάθε 3 χρόνια,να αγοράσει 3 διαμερίσματα σε 10 χρόνια και μετά να αράξει και να εισπράττει ενοίκια ξύνοντας τα αρχίδια του
2.Ο άλλος προτιμά να παντρευτεί,να κάνει παιδιά μειώνοντας ακόμα περισσότερο τα έξοδα άμα δουλεύει και η γυναίκα του και λόγω μείωσης φορολογίας και κοινών εξόδων και σε 10 χρόνια να βρεθεί με σπίτι,εξοχικό,παιδιά,σκυλιά κτλ
3.Ο άλλος προτιμά να μαζεύει για να επενδύσει σε νέα επιχείρηση με ρίσκο αλλά αν του κάτσει να τριπλασιάσει εισόδημα
4.Ο άλλος αποταμιεύει για να μαζέψει 400000 ευρώ σε 15 χρόνια να τα βάλει σε ιδιωτική ασφάλεια και να αράξει Ελλάδα με 1500 ευρώ μηνιαίως
5.Ο άλλος προτιμά να αγοράσει ένα πορσικό ή άλλο σουπερκάρ με 100000 ευρώ και να το αλλάζει κάθε 3 χρόνια
6.Ο άλλος προτιμά να τα τρώει όλα σε γκόμενες,διακοπές,ταξίδια κτλ.
7.Ο άλλος προτιμά να τα παίζει όλα στον τζόγο και τα άλογα μήπως και γίνει κάποτε πλούσιος ή απλά για την έξαψη.
Το τι κάνει ο καθένας είναι προσωπική επιλογή.Για εμένα οι επιλογές 2-5 μου φαίνονται εντελώς μαλακία,οι επιλογές 1 και 7 πολύ μέτριες και μόνο η επιλογή 6 απολύτως λογική,άλλοι τα βλέπουν αντίστροφα.

Το τι θα κάνεις με τα λεφτά είναι δικό σου θέμα μπορείς να κάνεις και συνδυασμούς των ανωτέρω επιλογών όπως κάνουν οι περισσότεροι μη ακραίοι,ο μέσος όρος δηλαδή.Αν βγάζεις δηλαδή τα χρήματα,πού θα τα διαθέσεις είναι καθαρά θέμα ατομικών προτεραιοτήτων,δεν υπάρχει λογική.
Το πρόβλημα είναι οτι αν δε βγάζεις λεφτά,δεν μπορείς να κάνεις τίποτα από τα παραπάνω οπότε γίνεσαι αμπελοφιλόσοφος.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom