Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 998K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 7 άτομα (0 μέλη και 7 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,0%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 267 75,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    356

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
Είναι τελείως διαφορετικές περιπτώσεις.Αλλο ο τύπος από το χωριό της Ηπειρου που τρέχει εδώ και εκεί να βρει δουλειά άνεργος συνεχώς,βουτηγμένος στα χρέη και πάει Γερμανία να βγάλει μεροκάματο και άλλο ο τύπος με τα 5 ακίνητα στην Ελλάδα και 3000 ευρώ εισόδημα το μήνα που πάει εξωτερικό για να βγάζει 10000.
Γενικά είναι τεράστιες οι διαφορές των μεταναστών οικονομικά,κοινωνικά,δεν υπάρχουν καθόλου κοινά.
Και στην Ελλάδα δεν μπορούν να ομαδοποιήσουν το φαινόμενο ή να το βάλουν σε καλούπια γιατί είναι τεράστια γκάμα από προφίλ.
Μετανάστης νέτα σκέτα δε λέει πλέον τίποτα.
Πολλοί μετανάστες βγάζουμε πολύ περισσότερα και έχουμε πολύ μεγαλύτερες περιουσίες από τους ντόπιους.Κάτι σα χλιδομετανάστες σε λίγο θα αποκαλούμαστε expats αντί για immigrants.
 
Εγγρ.
13 Ιουν 2012
Μηνύματα
5.280
Κριτικές
8
Like
7.313
Πόντοι
2.636
Ότι να ναι...

Τουλάχιστον στην Γερμανία που είμαι απ'το 2015, όποιος διαβάζει τα του Κμαν ότι θα υπογράψει ένα χαρτί για εθελοντική εργασία πέραν των 40ωρων εβδομαδιαίως αγγίζοντας μισθούς 4000-5000 ευρώ,ας έχει και έναν δικηγόρο καλύτερα αγκαζε,αν και πρώτα θα κάνει μία μεγάλη δωρεά στην γερμανική εφορία.

Εδώ οι μισθοί πηγαίνουν με την ώρα και μιλάμε πάντα για μικτους μισθούς,ο καθαρός εξαρτάται από το εάν είσαι παντρεμένος ή εργένης κυρίως.

Εγώ ως εργένης είμαι στην ψηλότερη κλίμακα φορολογικως, όσο περισσότερες ώρες εργάζομαι τόσο ανεβαίνει αυτός ο συντελεστής κατά συνέπεια τα χρήματα που παίρνω αγγίζουν αυτά του 40ωρου και τα υπόλοιπα παν στην εφορία.

Είναι το νούμερο ένα που μαθαίνει κάποιος ερχόμενος στην Γερμανία
 
Εγγρ.
25 Απρ 2016
Μηνύματα
7.755
Κριτικές
1
Like
9.940
Πόντοι
2.356
Η αγορά ακινήτου εξωτερικό συμφέρει μόνο αν έχεις οικογένεια και θες να μείνεις ισοβίως στην ίδια πόλη.
Δηλαδή πρακτικά αντί να σκας 600 ευρώ μηνιαίως για ενοίκιο δίνεις τα ίδια,βάζει άλλα τόσα και η γυναίκα σου και πληρώνεις τις δόσεις για το διαμέρισμα των 150000 ευρώ που αγόρασες με 1% επιτόκιο.Οπότε αντί να πληρώνεις ενοίκια,ουσιαστικά αποταμιεύεις τα χρήματά σου σε ακίνητη περιουσία.

Aν μιλάμε για ακίνητο στο οποίο μπορεί να μείνει οικογένεια, θέλεις πάνω από χιλιάρικο ενοίκιο και πάνω από μισό μύριο αγοραστική αξία.
Εκτός αν πας να αγοράσεις στο μπίλεφεντ και στο ντούισμπουργκ,καταδικάζοντας τα παιδιά σου να μεγαλώσουν μαζί με γύφτους και αραβοτουρκους

Στη Γερμανία αυτή την περίοδο ΔΕΝ αξίζει να αγοράσεις ακίνητο,εκτός αν ξεπλένεις μαύρο χρήμα.
Οι τιμές δεν είναι ρεαλιστικές και επίσης μπορεί να αγοράσεις ένα σπίτι σε καλή γειτονιά και να τους καυλώσει να φέρουν δίπλα σου καμιά χιλιάδα λάθρο,όπως έχει συμβεί σε ανθρώπους που ξερω.

Παίζει μεγάλο ρόλο και ο σκοπός που πας για το εξωτερικό.
Αλλος πάει να πλουτίσει.
Αλλος ..................

Έχεις δίκιο σε αυτό.
Άλλον μόλις τον είδαν οι γονείς του στο μαιευτηριο ότι έχει μάτια γουρλωμένα που δεν τα ανοιγοκλείνει κιόλας και μετά που γαμούσε τις γάτες και τα πεπόνια,του αγορασαν διαμέρισμα όσο πιο μακριά γινόταν,για να απαλλαγούν από τη θλιβερή του παρουσία.
Αλλά δυστυχώς το καραφλό αυτό μογγολάκι από το οποίο νόμιζαν ότι ησύχασαν για πάντα, επανεμφανιστηκε στην οθόνη τους μέσα από την εκπομπη του λαζόπουλου.




 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
Εδώ οι μισθοί πηγαίνουν με την ώρα και μιλάμε πάντα για μικτους μισθούς,ο καθαρός εξαρτάται από το εάν είσαι παντρεμένος ή εργένης κυρίως.

Εγώ ως εργένης είμαι στην ψηλότερη κλίμακα φορολογικως,

Τα έχουμε γράψει αυτά πολλές φορές.

45-50% εφορία.Τι αλλη μαλακια θα ακούσουμε απο το dimitrakis?Άντε να βάλουμε τις Steuerklassen.


Για 65000 ευρώ εισόδημα,20000 ευρώ πληρώνεις εφορία στην ανώτερη φορολογική κλιμακα(άγαμος,χωρίς παιδιά) και 13000 ευρώ στην κατώτερη.Ποιο 45% και μαλακίες?

Εγώ είμαι Steuerklasse 1 και πληρώνω τρελλούς φόρους κάπου 2500 ευρώ μηνιαίως.
Οι φόροι και οι ασφαλιστικές εισφορές είναι τεράστιο πρόβλημα,πρόκειται περί κλοπής ειδικά αν σκεφτεί κανείς οτι ένα ποσό πάει για τα δικαιώματα των λαθρο(με τα Hilfspacket που πάνε Ελλάδα δεν έχω πρόβλημα).
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
Aν μιλάμε για ακίνητο στο οποίο μπορεί να μείνει οικογένεια, θέλεις πάνω από χιλιάρικο ενοίκιο και πάνω από μισό μύριο αγοραστική αξία.

Οι τιμές που αναφέρεις ισχύουν για ακριβές πόλεις όπως Μόναχο,Αννόβερο,Αμβούργο.Αλλού είναι πιο βατά τα πράγματα.Δηλαδή με 300000 ευρώ βρίσκεις καλό διαμέρισμα.
Το πρόβλημα είναι οτι δεν ξέρεις τι θα γίνει στο μέλλον,θα ανέβουν οι τιμές των ακινήτων λόγω αθρόας εισαγωγής μεταναστών και αύξησης της ζήτησης ή θα πέσουν λόγω μαζικής εισόδου λαθρο και υποβάθμισης ή λόγω οικονομικής κρίσης?Είναι δύσκολο θέμα.
Πάντως τα στεγαστικά είναι πάμφθηνα Γερμανία 1-1.5% επιτόκιο πληρώνεις το πολύ και το δίνουν ανετότατα αν βγάζεις άνω των 3000 ευρώ μηνιαίως.
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
Και κάτι ακόμα  που οι περισσότεροι παραβλέπουν : Ο βαθμός αντοχής του καθενός στην υποδόρια ειρωνία και το ελαφρά σηκωμένο φρύδι των ντόπιων έναντι του εκάστοτε μετανάστη.

Δεν πά να είσαι ο γκουρού και να τους διδάσκεις από καθέδρας ... « Για εκείνους είσαι και θα παραμείνεις πάντα ξένος, πάντα κάτι λιγότερο από αυτούς » ...

Πανσωστο ποστ
 

_Paixtis_

Μέλος
Εγγρ.
30 Νοε 2010
Μηνύματα
196
Like
3
Πόντοι
1
Τα ακίνητα στην Ευρωπη παραμένουν πολύ καλή επένδυση για κάποιον που μπορεί να αποταμιευει ένα σοβαρό πόσο.
 

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
6.478
Κριτικές
1
Like
6.167
Πόντοι
2.356
Μ' αρέσει που μιλάτε για μισθωτούς μόνο.

Ρε τύποι, τα χαμένα δις κάθε χρόνο από τη φοροδιαφυγή τα περνάτε έτσι για πλάκα;

Πόσα επαγγέλματα δηλώνουν το 5000 το χρόνο, ενώ βγάζουν 50000; Πλάκα κάνετε νυχτιάτικα;

Τι μεταπτυχιακά και παπάρια μάντολες; Δύο έχω κι εγώ. Και λοιπόν; Η κομμώτριά μου βγάζει πιο πολλά από μένα με μόνο €10 το κεφάλι.

Αλλά να πούμε και για μισθωτούς. Όλο το κωλο-δημόσιο ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΚΡΙΣΗ, ρε τύποι. ΕΛΕΟΣ!!!

Ζευγάρι στον κύκλο μου είναι στην ίδια δουλειά 30 χρόνια (ΔΕ και οι δύο παρακαλώ) και καθαρίζουν 1700 καθαρά ο καθένας (με οικογενειακά επιδόματα κλπ).

Κρίση κι αρχίδια να πούμε.
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
Αλλά να πούμε και για μισθωτούς. Όλο το κωλο-δημόσιο ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΚΡΙΣΗ, ρε τύποι. ΕΛΕΟΣ!!!

Ζευγάρι στον κύκλο μου είναι στην ίδια δουλειά 30 χρόνια (ΔΕ και οι δύο παρακαλώ) και καθαρίζουν 1700 καθαρά ο καθένας (με οικογενειακά επιδόματα κλπ).

Κρίση κι αρχίδια να πούμε.


Μα αυτό λέμε.Οτι τους ΔΥ δεν τους συμφέρει να μεταναστεύσουν.Δε νομίζω να παραιτήθηκε κανένας ΔΥ επί κρίσεως για να βρει δουλειά στο εξωτερικό σα μετανάστης.
 
Εγγρ.
25 Απρ 2016
Μηνύματα
7.755
Κριτικές
1
Like
9.940
Πόντοι
2.356
Οι τιμές που αναφέρεις ισχύουν για ακριβές πόλεις όπως Μόναχο,Αννόβερο,Αμβούργο.Αλλού είναι πιο βατά τα πράγματα.Δηλαδή με 300000 ευρώ βρίσκεις καλό διαμέρισμα.
Το πρόβλημα είναι οτι δεν ξέρεις τι θα γίνει στο μέλλον,θα ανέβουν οι τιμές των ακινήτων λόγω αθρόας εισαγωγής μεταναστών και αύξησης της ζήτησης ή θα πέσουν λόγω μαζικής εισόδου λαθρο και υποβάθμισης ή λόγω οικονομικής κρίσης?Είναι δύσκολο θέμα.

Που βρίσκεις εν έτη 2019 καλό διαμέρισμα με 300.000 για οικογένεια στη Γερμανία;

θες το παιδί σου να έρχεται από το σχολείο και να μιλάει τούρκικα;

Οι τιμές δεν πάνε παραπάνω,όχι γιατί το λέω εγώ...

Αλλά γιατί η γερμανική κοινωνία,η εκπαίδευση,οι υπηρεσίες,κ.λ.π. υποβαθμίζονται καθημερινά.
Μόνο συγκεκριμένοι τομείς του ιδιωτικού τομέα καλπάζουν..


 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
Που βρίσκεις εν έτη 2019 καλό διαμέρισμα με 300.000 για οικογένεια στη Γερμανία;

θες το παιδί σου να έρχεται από το σχολείο και να μιλάει τούρκικα;

Οι τιμές δεν πάνε παραπάνω,όχι γιατί το λέω εγώ...

Αλλά γιατί η γερμανική κοινωνία,η εκπαίδευση,οι υπηρεσίες,κ.λ.π. υποβαθμίζονται καθημερινά.
Μόνο συγκεκριμένοι τομείς του ιδιωτικού τομέα καλπάζουν..

Ρηνανία Βεστφαλία έχει.Αλλά γενικά έχεις δίκιο,οι τιμές κάπως ξεφεύγουν.
 

_Paixtis_

Μέλος
Εγγρ.
30 Νοε 2010
Μηνύματα
196
Like
3
Πόντοι
1
Ακίνητο δεν αγοράζεις απαραίτητα για ιδιοκατοικηση. Διαμερισματα (1 bedroom έως max 2 bedroom) σε καλές περιοχές σοβαρών πόλεων δε χάνουν ποτέ αξία σε ορίζοντα 20ετιας.

Εννοείται ότι οι τιμές θα συνεχίσουν να ανεβαίνουν.

 

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
6.478
Κριτικές
1
Like
6.167
Πόντοι
2.356
Μα αυτό λέμε.Οτι τους ΔΥ δεν τους συμφέρει να μεταναστεύσουν.Δε νομίζω να παραιτήθηκε κανένας ΔΥ επί κρίσεως για να βρει δουλειά στο εξωτερικό σα μετανάστης.
Γιατί συμφέρει το φούρναρη; Την κομμώτρια; Το μηχανικό αυτοκινήτων; Το φαρμακοποιό; Τον υδραυλικό; Τον δικηγόρο; Τον συμβολαιογράφο;

Έχει δώσει δικηγόρος ποτέ απόδειξη στην Ελλάδα; Συμβολαιογράφος; Μεσίτης; Ηλεκτρολόγος;

Το εξωτερικό τύπε μου, είναι για εκείνον τον γαμάτο μηχανικό ή γιατρό, που στο εξωτερικό θα χτυπήσει 60-80-100 χιλιάρικα το χρόνο όταν στη Λαϊκή Δημοκρατία του Γιουνανιστάν, θα βγάζει κανά τάλαρο όπως ο Βέγγος στις ταινίες του 60.

IT με γνώσεις και όρεξη για δουλειά, γαμάς και δέρνεις στην Ευρώπη. Αμερική για IT, sky is the limit.
 
Εγγρ.
25 Απρ 2016
Μηνύματα
7.755
Κριτικές
1
Like
9.940
Πόντοι
2.356
Ρηνανία Βεστφαλία έχει.Αλλά γενικά έχεις δίκιο,οι τιμές κάπως ξεφεύγουν.

Ρηνανία Βεστφαλία έχει,γιατί είναι από τα πιο μπουρδέλο κρατίδια της Γερμανίας.

Έσσεν,Ντόρντμουντ,Ομπερχάουσεν,Ντούισμπουργκ,Μπίλεφελντ,κ.λ.π. είναι χειρότερα από μια μέση ελληνική πόλη.

Κάποιες γωνιές από Κολωνία με κατεύθυνση Βόννη, από Konigswinter και κατά μήκος του Ρήνου κρατάνε αξία..

Η Γερμανία ειναι πολύπλοκο θέμα.
Η δουλειά που κάνεις και το κρατίδιο/πόλη που μένεις είναι καθοριστικό για την επαγγελματική/κοινωνική/προσωπική ζωή σου.

 

dude33

Μέλος
Εγγρ.
10 Νοε 2007
Μηνύματα
9.196
Like
767
Πόντοι
146
Ρε παιδιά πολλά κατεβατά, ελάχιστοι γράφετε πραγματικές αλήθειες, έχω ξαδέρφια Αγγλία, Γερμανία, ΗΠΑ κλπ από σόι μάνας, πατέρα κλπ, η πληροφορία για έναν ανιδεικευτο εκεί πέρα πχ στην Αγγλία είναι 7.5 λίρες την ώρα άιντε 8 με 8.5 επί 24 μέρες τον μήνα μας κάνουν γύρω στης 1400 με 1500 λίρες καθαρά, άιντε ένας πτυχιούχος να πάρει 2200 με 2500, τι υπερβολές γράφετε ορισμένοι για 5 και 7 χιλιάδες το μήνα? Μόνο ο διευθυντής της interpol βγάζει τόσα, η μόνη δουλειά που θα βγάλεις κάτι έξτρα είναι το σερβιτοριλικη με τα τιπς, αλλά πάλι θα σε πεθάνουν στην δουλειά.Το ρέμα μεταναστών 60 και 70 έκανε περιουσίες, το Ρέμα Ελλήνων μεταναστών σήμερα μην πω έχει μπει και μέσα, η λύση ειναι κάπως η ΗΠΑ και η Αυστραλία, αλλά πρέπει να σου βγει ο πάτος στην κυριολεξία για Να μαζέψεις Μαξ 30 με 40 χιλιάδες σε 4 με 5 χρόνια αλλού δεν βγάζεις, Νορβηγία 3ος ξάδερφος του τα κρατάει τα μισά το κράτος, πάνε να βγάλουν και νόμο ότι επίδομα βγάζεις εκεί να τα ξοδεύεις εκεί, γιατί όσοι βγάζουν εκει τα στέλνουν πισω στης πατρίδες, μαλακές είνσι η Νορβηγοί νομίζετε? Γερμανία πάλι νέος εργαζόμενος μετανάστης 8 με 9 ευρώ την ώρα άιντε καθαρά με υπερωρίες να βγάλεις 2Κ.. Εγώ θα πήγαινα μια βόλτα Αυστραλία γιατί και το αμερικανικό όνειρο έχει πεθάνει, θα άντεχα κάποιο καιρό και θα προσπαθούσα να πάρω κάποιο δάνειο από κάποια τράπεζα να κάνα κάτι δικό μου μετά, η αποταμίευση και να έρθω πίσω Ελλάδα να αγοράσω διαμέρισμα.. Αλλιώς πουλο, σε ευρωπαϊκές χώρες λεφτά δεν θα κάνεις, σταματήστε να παραπλανητε με τα ψέματα σας
8,21£ την ώρα μικτά στην Αγγλία.κοιτα και για μισθους
 

poppop

Μέγας
Εγγρ.
30 Ιουλ 2006
Μηνύματα
12.194
Κριτικές
13
Like
4.591
Πόντοι
4.765
Γιατί συμφέρει το φούρναρη; Την κομμώτρια; Το μηχανικό αυτοκινήτων; Το φαρμακοποιό; Τον υδραυλικό; Τον δικηγόρο; Τον συμβολαιογράφο;
ρε τυπε τι ειναι αυτα που λες,ειναι εκτος πραγματικοτητας, μαλλον  εισαι δυ ,οι περισσοτεροι απο αυτους που αναφερειςεχουν πτωχευσει,μεταναστευσει η αυτοκτονησει, το εξωτερικο ειναι μονοδρομος για οσους δεν ειναι στο δημοσιο  και δεν εχουν οικογενειακη περιουσια,οι αλλοι που δεν εχουν κατι απο τα 2 ειναι χαμενοι μακροπροθεσμα αν και σε λιγο θα αναγκαστουν και αυτοι να μεταναστευσουν για λογους ασφαλειας αφου ο πασοκισμος και το δημοσιουπαλληλικι κατεστρεψαν την χωρα η οποια θα καταρευσει υπο το βαρος των γεωπολιτικων εξελιξεων που ο σαπιος πασοκικος κρατικος μηχανισμος δεν θα μπορεσει να αντιμετωπισει με αποτελεσμα η χωρα να ισλαμοποηθει ατάκτως και βιαίως οπότε θα εγκαταλειφθει με ρυθμους Συρίας
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
Γιατί συμφέρει το φούρναρη; Την κομμώτρια; Το μηχανικό αυτοκινήτων; Το φαρμακοποιό; Τον υδραυλικό; Τον δικηγόρο; Τον συμβολαιογράφο;

Φαρμακοποιός,συμβολαιογράφος είναι κλειστά προστατευόμενα επαγγέλματα με στάνταρντ ποσοστά επί του προιόντος με του οποίου την παραγωγή δεν έχουν καμία σχέση που φυσικά δε θα έχουν τα ίδια δικαιώματα εξωτερικό.
Δικηγόρος δύσκολα θα μεταναστεύσει κάποιος αφού υπάρχει το εμπόδιο της γλώσσας και το δίκαιο είναι διαφορετικό στη Δύση.
Φούρναρης δεν έχει μέλλον αφού τα Bäckerei ουσιαστικά είναι πρατήρια και παίρνουν το ψωμί έτοιμο,πολύ καλής ποιότητας σε ανταγωνιστικές τιμές.
Η κομμώτρια μάλλον θα έβγαζε περισσότερα εξωτερικό.Ο σοβαρός,εκπαιδευμένος μηχανικός αυτοκινήτων με γνώσεις και εμπειρία επίσης.
 

Mitsos_35

Μέλος
Εγγρ.
5 Σεπ 2019
Μηνύματα
658
Κριτικές
2
Like
410
Πόντοι
26
ρε τυπε τι ειναι αυτα που λες,ειναι εκτος πραγματικοτητας, μαλλον  εισαι δυ ,οι περισσοτεροι απο αυτους που αναφερειςεχουν πτωχευσει,μεταναστευσει η αυτοκτονησει, το εξωτερικο ειναι μονοδρομος για οσους δεν ειναι στο δημοσιο  και δεν εχουν οικογενειακη περιουσια,οι αλλοι που δεν εχουν κατι απο τα 2 ειναι χαμενοι μακροπροθεσμα αν και σε λιγο θα αναγκαστουν και αυτοι να μεταναστευσουν για λογους ασφαλειας αφου ο πασοκισμος και το δημοσιουπαλληλικι κατεστρεψαν την χωρα η οποια θα καταρευσει υπο το βαρος των γεωπολιτικων εξελιξεων που ο σαπιος πασοκικος κρατικος μηχανισμος δεν θα μπορεσει να αντιμετωπισει με αποτελεσμα η χωρα να ισλαμοποηθει ατάκτως και βιαίως οπότε θα εγκαταλειφθει με ρυθμους Συρίας
Αυτο λέω και εγώ, μας πρήξανε με της ανακρίβειες τους
 

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
6.478
Κριτικές
1
Like
6.167
Πόντοι
2.356
ρε τυπε τι ειναι αυτα που λες,ειναι εκτος πραγματικοτητας, μαλλον  εισαι δυ ,οι περισσοτεροι απο αυτους που αναφερειςεχουν πτωχευσει,μεταναστευσει η αυτοκτονησει, το εξωτερικο ειναι μονοδρομος για οσους δεν ειναι στο δημοσιο  και δεν εχουν οικογενειακη περιουσια,οι αλλοι που δεν εχουν κατι απο τα 2 ειναι χαμενοι μακροπροθεσμα αν και σε λιγο θα αναγκαστουν και αυτοι να μεταναστευσουν για λογους ασφαλειας αφου ο πασοκισμος και το δημοσιουπαλληλικι κατεστρεψαν την χωρα η οποια θα καταρευσει υπο το βαρος των γεωπολιτικων εξελιξεων που ο σαπιος πασοκικος κρατικος μηχανισμος δεν θα μπορεσει να αντιμετωπισει με αποτελεσμα η χωρα να ισλαμοποηθει ατάκτως και βιαίως οπότε θα εγκαταλειφθει με ρυθμους Συρίας
Στο Δημόσιο είμαι; :2funny: :2funny: :2funny:

Τι λες ρε τύπε που έχουν αυτοκτονήσει, να πούμε. Πάμε μία έξω στη Φιλαδέλφεια για καμιά μπύρα και άμα βρούμε να κάτσουμε πουθενά Τρίτη βράδυ, εγώ κερνάω το πιο ακριβό city tour στην πόλη. :grin:

Αυτοκτονούν λέει. :2funny:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom