Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 998K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 25 άτομα (0 μέλη και 25 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,0%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 267 75,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    356

Mounokwlaraki

Ανώτερος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2016
Μηνύματα
1.337
Κριτικές
61
Like
3.078
Πόντοι
7.216
Αυτο που περιεγραψε ο Χρηστος, δεν πληρωνεται με τον βασικο
Ετσι οπως τα ειπε, η δουλεια ειναι 67 ωρες τη βδομαδα, δηλαδη περιπου 3.5 ευρω την ωρα, οταν στη Γερμανια ο βασικος ειναι πανω απο 8 την ωρα και με ασφαλιση
Ακόμα κι έτσι ο μισθός του θα βγει στα 2.000.
Πιο είναι το κόστος ζωής στην Γερμανία και τι θα περισσεύουν τελικά στο επίδοξο μετανάστη.

Τα έχουμε πει χιλιες φορές. Το εξωτερικό αξίζει μόνο για τον εξειδικευμένο εργαζόμενο.
Εκεί υπάρχει διαφορά στην αμοιβή, τη στιγμή που στην ελλάδα θα αμοίβεται με 3 και εξήντα, αν τελικά καταφέρει να κάνει κάτι σχετικό με την εξειδίκευσή του.
Για τους ανειδίκευτους (βλ. να κόβουν σαλάτες) οι μισθοί σε αντιστοιχία είναι οι ίδιοι.
 

Anderssen_

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2013
Μηνύματα
7.728
Like
3.135
Πόντοι
506
[size=16pt]Γερμανία: Λεφτά. Βυζί. Άνεση.[/size]

4E9.jpg



Σύμφωνα με πρόσφατη έκθεση της HSBC, με δείγμα από 22.000 εκπατρισμένα άτομα από 163 χώρες, διαμορφώθηκε η λίστα σχετικά με την επαγγελματική σταδιοδριομία σε ξένες χώρες.

Πιο συγκεκριμένα, η έρευνα «Expat Explorer» επικεντρώθηκε σε οκτώ κριτήρια:

- Στην ικανότητα απόκτησης νέων δεξιοτήτων
- στην ισορροπία οικογενειακής και επαγγελματικής ζωής,
- στην κουλτούρα της εργασίας ,
- στην ασφάλεια της εργασίας,
- στην εξέλιξη,
- στην προσωπική επιτυχία στην εργασία,
- στις παροχές στους εργαζομένους και στις προοπτικές.

Οι χώρες της Ευρώπης και της Μέσης Ανατολής κυριάρχησαν στον κατάλογο,
με τη Γερμανία να κερδίζει την πρώτη θέση.

Γιατί η Γερμανία; Οι εργαζόμενοι που ζουν στο εξωτερικό επισήμαναν την αποτελεσματικότητα της χώρας σχετικά με την εργασία, αλλά και την γενική εργασιακή κουλτούρας της. Σύμφωνα με την έρευνα, η Γερμανία βαθμολογήθηκε ως η καλύτερη χώρα στον κόσμο για την επαγγελματική εξέλιξη  με το 65% να την χαρακτηρίζει παραγωγική, ενώ το 70% των εργαζομένων ισχυρίζονται ότι η ισορροπία μεταξύ της εργασίας και της ζωής τους βελτιώθηκε μετά τη μετακίνησή τους στη χώρα.

Μάλιστα αξιοσημείωτο είναι το γεγονός, πως ορισμένες γερμανικές εταιρείες απαγορεύουν στους εργαζομένους τους να διαβάζουν μηνύματα ηλεκτρονικού ταχυδρομείου το Σαββατοκύριακο. Όπως αναφέρεται χαρακτηριστικά αυτές οι ώρες είναι καλύτερο να δαπανώνται σε ψυχαγωγικού τύπου δραστηριότητες.

Ακολουθεί ο πλήρης κατάλογος με τις 10 χώρες, που χαρακτηρίζονται, ως οι καλύτερες για τις εργασιακές συνθήκες, που προσφέρουν σε εκπατρισμένο εργατικό δυναμικό.

1. Γερμανία
2. Μπαχρέιν
3. Ηνωμένο Βασίλειο
4. Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα
5. Ελβετία
6. Σουηδία
7. Σιγκαπούρη
8. Ηνωμένες Πολιτείες
9. Καναδάς
10. Χονγκ Κονγκ


 
Εγγρ.
6 Οκτ 2018
Μηνύματα
9.502
Like
6.655
Πόντοι
1.106
Μονο Ελβετια μπορει να δει κανεις χαιρι
4000 ο ελαχιστος μισθος  :headbaning1:
Oύτε καν. Την εποχή που δούλεψα εκεί έγινε δημοψήφισμα για να πάει ο κατώτατος στα 3300 και οι Ελβετοί ψήφισαν όχι. Είναι αρκετοί εκείνοι που ζουν στο πατρικό τους. Παρεκτός που το κόστος ζωής είναι πολύ υψηλό.
 

Mounokwlaraki

Ανώτερος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2016
Μηνύματα
1.337
Κριτικές
61
Like
3.078
Πόντοι
7.216
Γενικά υπάρχουν κάποιοι που δεν έχουν ιδέα και παρολαυτά εκφράζουν και άποψη...

(βλ. kman, george71, peter van porden κλπ)
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
Ίσα ίσα εγώ την αλήθεια λέω.Απλα είναι δυσάρεστη και ο άλλος δε γουστάρει να τα ακούει αυτά.
 

Mounokwlaraki

Ανώτερος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2016
Μηνύματα
1.337
Κριτικές
61
Like
3.078
Πόντοι
7.216
Ίσα ίσα εγώ την αλήθεια λέω.Απλα είναι δυσάρεστη και ο άλλος δε γουστάρει να τα ακούει αυτά.

Ποια είναι η δυσάρεστη αλήθεια σου τύπε; Οτι όποιος είναι πουτσαράς να πάει εξωτερικό και θα 'κονομήσει;
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
Ποια είναι η δυσάρεστη αλήθεια σου τύπε; Οτι όποιος είναι πουτσαράς να πάει εξωτερικό και θα 'κονομήσει;

Όχι.Η αντοχή και η απεριόριστη εργασία.Αμα ο άλλος παίρνει 10 ευρώ την ώρα αλλά δουλεύει 100 ώρες τη βδομάδα θα κονομαει 4000 ευρώ το μήνα,οπότε γαμεί και δέρνει.Τους λέω να ρίξουν πολλές ώρες εργασίας για να γίνουν ανταγωνιστικοί.Η ποσότητα φέρνει ποιότητα.
Οι άλλοι λένε τα αντίθετα.Δουλεψε λίγο,τσίμπα επιδοματακια κτλ.
Εγώ τους λέω να σκίσουν το δυτικό σύστημα δια τυφλού φανατισμού.
 
Εγγρ.
25 Απρ 2016
Μηνύματα
7.755
Κριτικές
1
Like
9.940
Πόντοι
2.356
Bασικά όποιος είναι ανειδίκευτος, δεν γνωρίζει τη γλώσσα ή είναι 40 και άνω,
αν δεν χρωστάει σε τίποτα τοκογλύφους και μπορεί να επιβιώσει στην Ελλάδα υποτυπωδώς,
να ΜΗΝ ανέβει στη Γερμανία.

Το πιο πιθανό είναι να δουλεύει σε κανά ελληνικό μαγαζί 6 μέρες τη βδομάδα και η μόνη του επαφή με Γερμανίδες είναι όταν μαζεύει τα αποφάγια τους από τα τραπέζια.

Επί μάρκου,με τα τότε ενοίκια και μισθούς στη Γερμανία,
ακόμη και ένας ανειδίκευτος εργάτης κατέβαινε μετά από 5 χρόνια Ελλάδα με αμαξάρα και έχτιζε και σπίτι.

Τώρα αν δεν είσαι εξειδικευμένος ή επιχειρηματίας,απλά φυτοζωείς..
 
Εγγρ.
6 Οκτ 2018
Μηνύματα
9.502
Like
6.655
Πόντοι
1.106
Όχι.Η αντοχή και η απεριόριστη εργασία.Αμα ο άλλος παίρνει 10 ευρώ την ώρα αλλά δουλεύει 100 ώρες τη βδομάδα θα κονομαει 4000 ευρώ το μήνα,οπότε γαμεί και δέρνει.Τους λέω να ρίξουν πολλές ώρες εργασίας για να γίνουν ανταγωνιστικοί.Η ποσότητα φέρνει ποιότητα.
Τύπε 100 ώρες την εβδομάδα είναι 14 ώρες, 7 ημέρες την εβδομάδα. Τι να γαμήσεις και τι να δείρεις; Δεν περνάς κανένα σκοινί στο λαιμό σου καλύτερα;
 

Mounokwlaraki

Ανώτερος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2016
Μηνύματα
1.337
Κριτικές
61
Like
3.078
Πόντοι
7.216
Όχι.Η αντοχή και η απεριόριστη εργασία.Αμα ο άλλος παίρνει 10 ευρώ την ώρα αλλά δουλεύει 100 ώρες τη βδομάδα θα κονομαει 4000 ευρώ το μήνα,οπότε γαμεί και δέρνει.Τους λέω να ρίξουν πολλές ώρες εργασίας για να γίνουν ανταγωνιστικοί.Η ποσότητα φέρνει ποιότητα.
Με 100 ώρες την βδομάδα, όντως τύπε γαμείς και δέρνεις το εαυτό σου... :S
Δηλαδή αν κάποιος είναι ανειδίκευτος εργάτης και κουβαλάει μπάζα, με την πολύ δουλειά θα κονομίσει και θα καταφέρει να γαμεί και να δέρνει.
Οι δεξιότητες δεν παίζουν κανένα ρόλο;
 

miloss

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Μαρ 2008
Μηνύματα
1.323
Κριτικές
4
Like
1.467
Πόντοι
216
Bασικά όποιος είναι ανειδίκευτος, δεν γνωρίζει τη γλώσσα ή είναι 40 και άνω,
αν δεν χρωστάει σε τίποτα τοκογλύφους και μπορεί να επιβιώσει στην Ελλάδα υποτυπωδώς,
να ΜΗΝ ανέβει στη Γερμανία.

Το πιο πιθανό είναι να δουλεύει σε κανά ελληνικό μαγαζί 6 μέρες τη βδομάδα και η μόνη του επαφή με Γερμανίδες είναι όταν μαζεύει τα αποφάγια τους από τα τραπέζια.

Επί μάρκου,με τα τότε ενοίκια και μισθούς στη Γερμανία,
ακόμη και ένας ανειδίκευτος εργάτης κατέβαινε μετά από 5 χρόνια Ελλάδα με αμαξάρα και έχτιζε και σπίτι.

Τώρα αν δεν είσαι εξειδικευμένος ή επιχειρηματίας,απλά φυτοζωείς..
Είμαι 40, έχω 2 πτυχία (Πληροφορική και Ηλεκτρολόγος), δεν ξέρω Γερμανικά (έχω Lower) και είμαι άνεργος. Με παίρνει?
 
Εγγρ.
25 Απρ 2016
Μηνύματα
7.755
Κριτικές
1
Like
9.940
Πόντοι
2.356
Όχι.Η αντοχή και η απεριόριστη εργασία.Αμα ο άλλος παίρνει 10 ευρώ την ώρα αλλά δουλεύει 100 ώρες τη βδομάδα θα κονομαει 4000 ευρώ το μήνα,οπότε γαμεί και δέρνει.Τους λέω να ρίξουν πολλές ώρες εργασίας για να γίνουν ανταγωνιστικοί.Η ποσότητα φέρνει ποιότητα.
Οι άλλοι λένε τα αντίθετα.Δουλεψε λίγο,τσίμπα επιδοματακια κτλ.

Οι άλλοι λέμε δούλεψε έξυπνα,ειδικά αν είσαι υπάλληλος και μη χαρίζεις τη ζωή σου για πενταροδεκάρες.

Γιατί για πενταρόδεκάρες πρόκειται όταν πλήρωνα μόνος 1000ευρώ νοίκι και με γαμάνε ακόμη λόγω Steuerklasse

Εν τω μεταξύ στο 99% των συμβολαίων εργασίας οι ώρες σου είναι καθορισμένες,ακόμη και οι υπερωρίες που μπορείς να δουλέψεις,οπότε αυτά με τις 100 ώρες...

Εσύ είναι μοναδική περίπτωση, δεν έχεις κοινωνικές/γκομενικές σχέσεις στο μέρος που ζεις, δεν έχεις χόμπι,δεν αλληλεπιδράς με τον κοινωνικό ιστό.

Μη ζητάς από τους άλλους να ζήσουν έτσι..

 

Sad_man

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Αυγ 2017
Μηνύματα
10.066
Like
3.712
Πόντοι
606
Όχι.Η αντοχή και η απεριόριστη εργασία.Αμα ο άλλος παίρνει 10 ευρώ την ώρα αλλά δουλεύει 100 ώρες τη βδομάδα θα κονομαει 4000 ευρώ το μήνα,οπότε γαμεί και δέρνει.Τους λέω να ρίξουν πολλές ώρες εργασίας για να γίνουν ανταγωνιστικοί.Η ποσότητα φέρνει ποιότητα.
Οι άλλοι λένε τα αντίθετα.Δουλεψε λίγο,τσίμπα επιδοματακια κτλ.
Εγώ τους λέω να σκίσουν το δυτικό σύστημα δια τυφλού φανατισμού.

Τί 100 ώρες τη βδομάδα ρε αρχηγέ,έλεος  *P

Και ποιες δουλειές θέλουν τόσες ώρες;
 

gravatakias

Μέλος
Εγγρ.
19 Νοε 2017
Μηνύματα
1.260
Like
815
Πόντοι
96
Σκεφτείτε να τον είχατε εργοδότη και να δουλεύετε για αυτόν για 100 ώρες την εβδομάδα
 

diopos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Αυγ 2018
Μηνύματα
640
Κριτικές
14
Like
826
Πόντοι
376
Είμαι 40, έχω 2 πτυχία (Πληροφορική και Ηλεκτρολόγος), δεν ξέρω Γερμανικά (έχω Lower) και είμαι άνεργος. Με παίρνει?

Αν θέλεις να δουλέψεις σαν πληροφορικάριος, την παλεύεις με τα Αγγλικά, σαν Ηλεκτρολόγος θέλει απαραιτήτως γερμανικά, γενικά πολλές εταιρείες (ακόμα και μικρές) σε στέλνουν να μάθεις. Αν δεν σε στείλουν από την δουλειά, βρες μόνος σου.

Το πόσο γρήγορα θα βρεις δουλειά εξαρτάται βασικά από την προυπηρεσία σου.
Αν κάνεις το βήμα πάντως, ο πρώτος καιρός θα είναι δύσκολος (εύρεση κατοικίας, προσαρμογή στα νέα δεδομένα κλπ). Οπότε σκέψου , αν θεωρείς ότι στα 40 σου έχεις τις αντοχές.

Ελπίζω να βοήθησα
 
Εγγρ.
25 Απρ 2016
Μηνύματα
7.755
Κριτικές
1
Like
9.940
Πόντοι
2.356
Είμαι 40, έχω 2 πτυχία (Πληροφορική και Ηλεκτρολόγος), δεν ξέρω Γερμανικά (έχω Lower) και είμαι άνεργος. Με παίρνει?

Αν δεν ξέρεις γερμανικά,μπορείς να στείλεις βιογραφικά σε εταιρείες που τους αρκούν μόνο αγγλικά.
Ξέρω άτομα που δουλεύουν Amazon,Huawei και αλλού,οι οποίοι δεν ξέρουν καθόλου γερμανικά.
Κοινωνικά/γκομενικά όμως είσαι αναγκασμένος να κάνεις παρέα μόνο με ξένους που επίσης  δεν ξέρουν γερμανικά.

Τα πτυχία σου θα αναγνωριστούν μετά από την αντίστοιχη διαδικασία, η κατοχή τους θα σε οδηγήσει σε υψηλότερο μισθό,αλλά μεγάλο ρόλο παίζει η προϋπηρεσία σου,οι ικανότητες σου και πόσο επίκαιρα έχεις κάποια πράγματα στον τομέα σου.

 

troubakhs

Ανώτερος
Εγγρ.
6 Φεβ 2017
Μηνύματα
67.999
Like
28.473
Πόντοι
5.506
Όχι.Η αντοχή και η απεριόριστη εργασία.Αμα ο άλλος παίρνει 10 ευρώ την ώρα αλλά δουλεύει 100 ώρες τη βδομάδα θα κονομαει 4000 ευρώ το μήνα,οπότε γαμεί και δέρνει.Τους λέω να ρίξουν πολλές ώρες εργασίας για να γίνουν ανταγωνιστικοί.Η ποσότητα φέρνει ποιότητα.
Οι άλλοι λένε τα αντίθετα.Δουλεψε λίγο,τσίμπα επιδοματακια κτλ.
Εγώ τους λέω να σκίσουν το δυτικό σύστημα δια τυφλού φανατισμού.
τυπε πιπες λες...δεν βγαινει 100 ωρες με τιποτα...αλλα ακομα και αν το κανεις μονο για 4000 εισαι τρομπας και θα ψοφησεις και γρηγορα αφηνοντας ψιχουλα πισω
 

Syrios

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Μαΐ 2012
Μηνύματα
1.944
Κριτικές
8
Like
1.780
Πόντοι
216
Είμαι 40, έχω 2 πτυχία (Πληροφορική και Ηλεκτρολόγος), δεν ξέρω Γερμανικά (έχω Lower) και είμαι άνεργος. Με παίρνει?

Στειλε βιογραφικο κατι θα βρουν να σε βολεψουν χαχα

URL]]
 

Mounokwlaraki

Ανώτερος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2016
Μηνύματα
1.337
Κριτικές
61
Like
3.078
Πόντοι
7.216
Εντομεταξύ έχει φτάσει 50 χρονών μαντράχαλος και δεν έχει καταλάβει οτι για να κονομήσεις "νομιμα" υπάρχει μόνο ένας τρόπος.
Να εκμεταλλεύεσαι τον κόπο του εργάτη.

Υπαλληλική θέση που να κονομάς δεν υπάρχει.
Ή μαλλον υπάρχει αλλά είναι τόσες λίγες, και οι περισσότερες κληροδοτούμενες, που είναι σαν να μην υπάρχει.
 

centrino

Μέλος
Εγγρ.
6 Φεβ 2008
Μηνύματα
6.210
Like
657
Πόντοι
146
Σε τι μπουρδελα δουλεύετε που επιτρέπουν τέτοια ωράρια δεν μπορώ να καταλάβω ρε ‘σείς  ... Σε σοβαρή φάμπρικα παντού στην πολιτισμένη Ευρώπη ανεξαρτήτως αντικειμένου απαγορεύεται δια ροπάλου μέση εβδομαδιαία εργασία διαρκείας μεγαλύτερης των 48 ωρών με περίοδο αναφοράς τους 4 μήνες για λόγους συμμόρφωσης με τους κανονισμούς ασφαλείας και τις σχετικές εργασιακές οδηγίες της ΕΕ.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom