Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 998K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 67 άτομα (0 μέλη και 67 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,0%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 267 75,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    356

miloss

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Μαρ 2008
Μηνύματα
1.323
Κριτικές
4
Like
1.467
Πόντοι
216
Δούλεψα πολλά χρόνια στις τηλεπικοινωνίες, αλλά στους αυτοματισμούς και στον προγραμματισμό έχω μόνο θεωρητική γνώση. Υπάρχει πιθανότητα τώρα στα 40 να κάνω κάτι ή να κάτσω στα αυγά μου?
 

Syrios

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Μαΐ 2012
Μηνύματα
1.944
Κριτικές
8
Like
1.780
Πόντοι
216
Δούλεψα πολλά χρόνια στις τηλεπικοινωνίες, αλλά στους αυτοματισμούς και στον προγραμματισμό έχω μόνο θεωρητική γνώση. Υπάρχει πιθανότητα τώρα στα 40 να κάνω κάτι ή να κάτσω στα αυγά μου?

URL]]
 

Anderssen_

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2013
Μηνύματα
7.728
Like
3.135
Πόντοι
506
Είμαι 40, έχω 2 πτυχία (Πληροφορική και Ηλεκτρολόγος), δεν ξέρω Γερμανικά (έχω Lower) και είμαι άνεργος. Με παίρνει?


next shooting:
11.10 at 14:00 in Berlin
25.10 at 14:00 in Berlin

BEGINNERS ARE VERY WELCOME

Η συμμετοχή είναι δωρεάν. Για κάθε αξιόλογη εκσπερμάτωση στο πρόσωπο σου δίνουν 50 ευρώ.


ps. ....Πληροφορική και Ηλεκτρολόγος= θα βρείς αμέσως δουλειά.....
 

Syrios

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Μαΐ 2012
Μηνύματα
1.944
Κριτικές
8
Like
1.780
Πόντοι
216
Η ερώτηση μου είναι σοβαρή και σταμάτα να μιλάς με φωτογραφίες

Τι δεν καταλαβαινεις ρε τυπε ??  :cheesy:

Τυπε για να ρωτας εδω μαλλον σε τηλεφωνικο κεντρο θα δουλευες και τα πτυχια σου θα ειναι απο ιεκ και επαλ.
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Δούλεψα πολλά χρόνια στις τηλεπικοινωνίες, αλλά στους αυτοματισμούς και στον προγραμματισμό έχω μόνο θεωρητική γνώση. Υπάρχει πιθανότητα τώρα στα 40 να κάνω κάτι ή να κάτσω στα αυγά μου?


τηλεπικοινωνίες ψάξε Αγγλία...
 

miloss

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Μαρ 2008
Μηνύματα
1.323
Κριτικές
4
Like
1.467
Πόντοι
216
Τι δεν καταλαβαινεις ρε τυπε ??  :cheesy:

Τυπε για να ρωτας εδω μαλλον σε τηλεφωνικο κεντρο θα δουλευες και τα πτυχια σου θα ειναι απο ιεκ και επαλ.
Μιλάς επειδή δεν ξέρεις, ήμουν τεχνικός σε μεγάλη εταιρεία τηλεπικοινωνιών και τα πτυχία μου είναι απο ΤΕΙ και ΑΕΙ
 

Anderssen_

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2013
Μηνύματα
7.728
Like
3.135
Πόντοι
506
Είμαι 40, έχω 2 πτυχία (Πληροφορική και Ηλεκτρολόγος), δεν ξέρω Γερμανικά (έχω Lower) και είμαι άνεργος. Με παίρνει?
Elektriker
Ηλεκτρολόγοι

Düsseldorf (563 σελίδες.....)

Berlin (533 σελίδες)

München (660 σελίδες)

Stuttgart (534 σελίδες)

Hamburg (560 σελίδες)


.......ορίστε

 

miloss

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Μαρ 2008
Μηνύματα
1.323
Κριτικές
4
Like
1.467
Πόντοι
216
Elektriker
Ηλεκτρολόγοι

Düsseldorf (563 σελίδες.....)

Berlin (533 σελίδες)

München (660 σελίδες)

Stuttgart (534 σελίδες)

Hamburg (560 σελίδες)


.......ορίστε
Elektriker
Ηλεκτρολόγοι

Düsseldorf (563 σελίδες.....)

Berlin (533 σελίδες)

München (660 σελίδες)

Stuttgart (534 σελίδες)

Hamburg (560 σελίδες)


.......ορίστε
Ευχαριστώ φίλε αλλά χωρίς Γερμανικά δεν είναι δύσκολο?
Έχω κάνει κάποιες μεμονωμένες προσπάθειες αλλά δεν έλαβα σε κάποιες περιπτώσεις απάντηση, και σε κάποιες έλαβα αρνητική.
 

Katz

Σπουδαίος
Εγγρ.
30 Οκτ 2017
Μηνύματα
491
Κριτικές
33
Like
3.440
Πόντοι
2.591
Οι άλλοι λέμε δούλεψε έξυπνα,ειδικά αν είσαι υπάλληλος και μη χαρίζεις τη ζωή σου για πενταροδεκάρες.

Γιατί για πενταρόδεκάρες πρόκειται όταν πλήρωνα μόνος 1000ευρώ νοίκι και με γαμάνε ακόμη λόγω Steuerklasse

Εν τω μεταξύ στο 99% των συμβολαίων εργασίας οι ώρες σου είναι καθορισμένες,ακόμη και οι υπερωρίες που μπορείς να δουλέψεις,οπότε αυτά με τις 100 ώρες...

Εσύ είναι μοναδική περίπτωση, δεν έχεις κοινωνικές/γκομενικές σχέσεις στο μέρος που ζεις, δεν έχεις χόμπι,δεν αλληλεπιδράς με τον κοινωνικό ιστό.

Μη ζητάς από τους άλλους να ζήσουν έτσι..

Συμφωνώ μαζί σου. τα τελευταία 5 χρόνια λόγω δουλειας μένω τον περισσότερο χρόνο στη Γερμανία και δεν αντέχω άλλο. Είναι δύσκολη η ζωή εδώ και αν κάποιος δεν είναι πυρκαυλος να έρθει και να κάνει τεράστια προσπάθεια να μάθει τη γλώσσα, να ενταχθεί στο σύστημα κτσ καλύτερα να κάτσει στα αβγά του ή να πάει σε πιο ανθρώπινη χώρα. Ο καθένας φυσικά κάνει όπως του αρέσει. Πάντως τα τελευταία 2 χρόνια κάνω αμάν να φύγω και να επιστρέψω.
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
Καθιστε Ελλαδαρα ρε μαγκες, τι τις θελετε τις Γερμανιες.
Να πατε και να σας κοιτανε και να σας φερονται οι αλλοι σαν παρακατιανους;
Καθηστε στα σπιτακια σας, στους φιλους σας, στη γλωσσα που ξερετε
Μια ειναι η Ελλαδαρα και δε θα βρειτε αλλη στο ντουνια
 

poppop

Μέγας
Εγγρ.
30 Ιουλ 2006
Μηνύματα
12.194
Κριτικές
13
Like
4.591
Πόντοι
4.765
Εντομεταξύ έχει φτάσει 50 χρονών μαντράχαλος και δεν έχει καταλάβει οτι για να κονομήσεις "νομιμα" υπάρχει μόνο ένας τρόπος.
Να εκμεταλλεύεσαι τον κόπο του εργάτη.

Υπαλληλική θέση που να κονομάς δεν υπάρχει.
Ή μαλλον υπάρχει αλλά είναι τόσες λίγες, και οι περισσότερες κληροδοτούμενες, που είναι σαν να μην υπάρχει.
τυπε τωρα που θα βγουν τα ρομποτ ο υπαλληλος θα πάρει ποδι και δεν θα τον εκμεταλευεται ο αφεντικος και θα ζει με επιδομα και  ο  αφεντικος θα απολαμβανει μονος το κοπο του μυαλου του χωρις να εχει βαρος τον στοκο τον υπάλληλο
 

ΑΝΤΩΝΗΣΑΝΤΩΝ19

Σεβαστός
Εγγρ.
9 Δεκ 2015
Μηνύματα
893
Κριτικές
20
Like
1.273
Πόντοι
1.076
Καλά τα λες φίλε Γιώργο και συμφωνώ μαζί σου αλά αν υπάρχει θέμα επιβίωσης συν υποχρεώσεις  ο άλλος ΤΙ να κάνει να μην μεταναστευσει; ο καθένας ψάχνει για το καλύτερο.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.322
Κριτικές
1
Like
32.266
Πόντοι
8.006
Όχι.Η αντοχή και η απεριόριστη εργασία.Αμα ο άλλος παίρνει 10 ευρώ την ώρα αλλά δουλεύει 100 ώρες τη βδομάδα θα κονομαει 4000 ευρώ το μήνα,οπότε γαμεί και δέρνει.Τους λέω να ρίξουν πολλές ώρες εργασίας για να γίνουν ανταγωνιστικοί.Η ποσότητα φέρνει ποιότητα.
Οι άλλοι λένε τα αντίθετα.Δουλεψε λίγο,τσίμπα επιδοματακια κτλ.
Εγώ τους λέω να σκίσουν το δυτικό σύστημα δια τυφλού φανατισμού.
100 ωρες την εβδομαδα, μαλιστα
Για να γαμεις και να δερνεις με 4.000 ευρω το μηνα
Με 14 ωρες εργασια καθε μερα

Τύπε πρεπει να εισαι πολυ ευχαριστημενος που στον διαγωνισμο εχεις περασει στα κουφά

 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
Καλά τα λες φίλε Γιώργο και συμφωνώ μαζί σου αλά αν υπάρχει θέμα επιβίωσης συν υποχρεώσεις  ο άλλος ΤΙ να κάνει να μην μεταναστευσει; ο καθένας ψάχνει για το καλύτερο.

Αν υπαρχει προβλημα επιβιωσης τοτε ειναι μονοδρομος.
Αν και πιστευω υπαρχουν λυσεις και στην Ελλαδα για αν καποιος ειναι σε απογνωση.
Αν υπαρχουν πολυ μεγαλες οικονομικες αναγκες (χρεη, πολλες υποχρεωσεις κλπ) και χρειαζεται μεγαλος μισθος, τοτε ναι, παιρνεις το διαβατηριο στο χερι, κλεινεις τα ματια και μπαινεις στο αεροπλανο
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
Ελλάδα είναι καλά μόνο αν είσαι ΔΥ ή εισοδηματίας ή έχεις έτοιμη δουλειά από γονείς.
Για όλους τους άλλους είναι καλύτερα στο εξωτερικό.
 

Syrios

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Μαΐ 2012
Μηνύματα
1.944
Κριτικές
8
Like
1.780
Πόντοι
216
Μιλάς επειδή δεν ξέρεις, ήμουν τεχνικός σε μεγάλη εταιρεία τηλεπικοινωνιών και τα πτυχία μου είναι απο ΤΕΙ και ΑΕΙ

Τυπε ο τροπος που ψαχνεις να βρεις δουλεια στο εξωτερικο στα 40 σου , μου φερνει στο νου το προηγουμενο background που ανεφερα. Οπως θα γαμησει ο τυπος που ψαχνει call girl για κυθνο αλλο τοσο εσυ θα βρεις δουλεια γερμανια
 

miloss

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Μαρ 2008
Μηνύματα
1.323
Κριτικές
4
Like
1.467
Πόντοι
216
Επίσης έχω πιστοποιήσεις από σεμινάρια PLC , και διάφορες γλώσσες προγραμματισμού όμως και πάλι οι πιθανότητες να βρω δουλειά είναι περισσότερες πάνω στην προυπηρεσία και όχι στις ειδικότητες που έχω από τα πτυχία?
 

Katz

Σπουδαίος
Εγγρ.
30 Οκτ 2017
Μηνύματα
491
Κριτικές
33
Like
3.440
Πόντοι
2.591
Επίσης έχω πιστοποιήσεις από σεμινάρια PLC , και διάφορες γλώσσες προγραμματισμού όμως και πάλι οι πιθανότητες να βρω δουλειά είναι περισσότερες πάνω στην προυπηρεσία και όχι στις ειδικότητες που έχω από τα πτυχία?

αν ψήνεσαι όντως να δοκιμάσεις την τύχη σου στη Γερμανία, έλα και κάνε ausbildung του τέστιν ειδίκευση στα γερμανικά πάνω στον τομέα που θες να εργαστείς. Η αρχή είναι δύσκολη και έχει αρκετή χαρτούρα με εγγραφές, ασφάλειες κτσ. Άπαξ και πιάσεις δουλειά θα έχεις έναν καλό μισθό και το κυριότερο - ίσως ο βασικός λόγος  που είμαστε ακόμα εδω - είναι όταν σου λένε κάτι, γίνεται. τόσο απλά. Σε αντίθεση με την Ελλάδα που σου τάζουν λαγούς με πετραχήλια και παίρνεις συνήθως από τα τρία το μακρύτερο. Η ζωή πέραν της εργασίας εδώ είναι τελείως διαφορετική από τον μεσογειακό τρόπο ζωής με τα συν και πλην...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom