Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 998K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 21 άτομα (0 μέλη και 21 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,0%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 267 75,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    356

miloss

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Μαρ 2008
Μηνύματα
1.323
Κριτικές
4
Like
1.467
Πόντοι
216
αν ψήνεσαι όντως να δοκιμάσεις την τύχη σου στη Γερμανία, έλα και κάνε ausbildung του τέστιν ειδίκευση στα γερμανικά πάνω στον τομέα που θες να εργαστείς. Η αρχή είναι δύσκολη και έχει αρκετή χαρτούρα με εγγραφές, ασφάλειες κτσ. Άπαξ και πιάσεις δουλειά θα έχεις έναν καλό μισθό και το κυριότερο - ίσως ο βασικός λόγος  που είμαστε ακόμα εδω - είναι όταν σου λένε κάτι, γίνεται. τόσο απλά. Σε αντίθεση με την Ελλάδα που σου τάζουν λαγούς με πετραχήλια και παίρνεις συνήθως από τα τρία το μακρύτερο. Η ζωή πέραν της εργασίας εδώ είναι τελείως διαφορετική από τον μεσογειακό τρόπο ζωής με τα συν και πλην...
Εκπαίδευση που να κάνω, πάνω στην ειδικότητα ή στην γλώσσα? Και πως θα βρώ άκρη? Δεν έχω κανέναν γνωστό να με βοηθήσει. Που θα μείνω, που θα ψάξω? Πρέπει να τα έχω ερευνήσει απο Ελλάδα?
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
Ελλάδα είναι καλά μόνο αν είσαι ΔΥ ή εισοδηματίας ή έχεις έτοιμη δουλειά από γονείς.

Και αγροτης. Ισως το κορυφαιο πλεον, με την καλυτερη ποιοτητα ζωης, μακραν
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
Εκπαίδευση που να κάνω, πάνω στην ειδικότητα ή στην γλώσσα? Και πως θα βρώ άκρη? Δεν έχω κανέναν γνωστό να με βοηθήσει. Που θα μείνω, που θα ψάξω? Πρέπει να τα έχω ερευνήσει απο Ελλάδα?

Linkedin εχεις;
 

Katz

Σπουδαίος
Εγγρ.
30 Οκτ 2017
Μηνύματα
491
Κριτικές
33
Like
3.440
Πόντοι
2.591
Εκπαίδευση που να κάνω, πάνω στην ειδικότητα ή στην γλώσσα? Και πως θα βρώ άκρη? Δεν έχω κανέναν γνωστό να με βοηθήσει. Που θα μείνω, που θα ψάξω? Πρέπει να τα έχω ερευνήσει απο Ελλάδα?

αν είσαι στο Φβ υπάρχει μια σελίδα greek berliners (δεν είναι μόνο για βερολίνο) και εκεί θα βρεις πολλές χρήσιμες πληροφορίες, αλλιώς ρωτάς στην πρεσβεία ή προξενείο της πόλης που ενδιαφέρεσαι να πας.
 

ΝΑΣΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΑΔΗΣ

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
26 Ιαν 2016
Μηνύματα
27.375
Κριτικές
49
Like
22.819
Πόντοι
24.596
Εκπαίδευση που να κάνω, πάνω στην ειδικότητα ή στην γλώσσα? Και πως θα βρώ άκρη? Δεν έχω κανέναν γνωστό να με βοηθήσει. Που θα μείνω, που θα ψάξω? Πρέπει να τα έχω ερευνήσει απο Ελλάδα?
τυπε στα αρχιδια σου,μην μασας,βρες κονε με Ελληνα ταβερνιαρη στην Γερμανια,θα πας εκει,θα σε βοηθησει αυτος,χαρτια,ασφαλειες,τα παντα ολα :S :S :S
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556

miloss

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Μαρ 2008
Μηνύματα
1.323
Κριτικές
4
Like
1.467
Πόντοι
216
Πολλές φορές σκέφτομαι ότι έφτασα 40 και με πήραν τα χρόνια χωρίς να έχω κάνει τίποτε. Δεν ξέρω αν έχω περιθώρια να ψαχτώ και να κάνω μια νέα αρχή σε τέτοια ηλικία
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
Πολλές φορές σκέφτομαι ότι έφτασα 40 και με πήραν τα χρόνια χωρίς να έχω κάνει τίποτε. Δεν ξέρω αν έχω περιθώρια να ψαχτώ και να κάνω μια νέα αρχή σε τέτοια ηλικία

Πολλοι φευγουν σε αυτην την ηλικια, μη σε τρομαζει.
Ορεξη για δουλεια και περιπετεια να χεις και μη φοβασαι τιποτα
 

Επισκέπτης
Εκτος αν παθει κανα τετοιο στο τελος
οποιος δεν τρωει τα λεφτα του και τα αποταμιευει ειναι μεγαλο κοροιδο. Τα νιατα ειναι μια φορα. Ουσιαστικα αν ζουμε μεχρι τα 80 η μιση ζωη μας μονο εχει αξια. Η αλλη μιση ειναι φλουδα.
 

ΝΑΣΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΑΔΗΣ

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
26 Ιαν 2016
Μηνύματα
27.375
Κριτικές
49
Like
22.819
Πόντοι
24.596
Πολλές φορές σκέφτομαι ότι έφτασα 40 και με πήραν τα χρόνια χωρίς να έχω κάνει τίποτε. Δεν ξέρω αν έχω περιθώρια να ψαχτώ και να κάνω μια νέα αρχή σε τέτοια ηλικία
τυπε μην κολωνεις,μια νεα ζωη ανοιγεται μπροστα σου :S :S :S
 

Συνημμένα

  • αρχείο λήψης (5).jpg
    αρχείο λήψης (5).jpg
    11,3 KB · Εμφανίσεις: 24

madrach

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
29 Σεπ 2015
Μηνύματα
2.136
Κριτικές
10
Like
1.582
Πόντοι
506
αν ψήνεσαι όντως να δοκιμάσεις την τύχη σου στη Γερμανία, έλα και κάνε ausbildung του τέστιν ειδίκευση στα γερμανικά πάνω στον τομέα που θες να εργαστείς. Η αρχή είναι δύσκολη και έχει αρκετή χαρτούρα με εγγραφές, ασφάλειες κτσ. Άπαξ και πιάσεις δουλειά θα έχεις έναν καλό μισθό και το κυριότερο - ίσως ο βασικός λόγος  που είμαστε ακόμα εδω - είναι όταν σου λένε κάτι, γίνεται. τόσο απλά. Σε αντίθεση με την Ελλάδα που σου τάζουν λαγούς με πετραχήλια και παίρνεις συνήθως από τα τρία το μακρύτερο. Η ζωή πέραν της εργασίας εδώ είναι τελείως διαφορετική από τον μεσογειακό τρόπο ζωής με τα συν και πλην...
τι παπαρια για ausbildung του λες, δεν διαβασες οτι εχει εργασιακη εμπειρια και πτυχιο τει; Θα γελανε και οι πετρες εαν ρωτησει κατι τετοιο!
αυτους που εχουν κανει aυsbildung, εαν εχεις εργασιακη εμπειρια τους εχεις για σρταγαλια.
Ο τυπος κολαει στα γερμανικα, δεν ξερει γλωσσα και δυσκολευεται να κανει κατι για αυτο
 

Επισκέπτης
[size=16pt]Γερμανία: Λεφτά. Βυζί. Άνεση.[/size]

4E9.jpg



Σύμφωνα με πρόσφατη έκθεση της HSBC, με δείγμα από 22.000 εκπατρισμένα άτομα από 163 χώρες, διαμορφώθηκε η λίστα σχετικά με την επαγγελματική σταδιοδριομία σε ξένες χώρες.

Πιο συγκεκριμένα, η έρευνα «Expat Explorer» επικεντρώθηκε σε οκτώ κριτήρια:

- Στην ικανότητα απόκτησης νέων δεξιοτήτων
- στην ισορροπία οικογενειακής και επαγγελματικής ζωής,
- στην κουλτούρα της εργασίας ,
- στην ασφάλεια της εργασίας,
- στην εξέλιξη,
- στην προσωπική επιτυχία στην εργασία,
- στις παροχές στους εργαζομένους και στις προοπτικές.

Οι χώρες της Ευρώπης και της Μέσης Ανατολής κυριάρχησαν στον κατάλογο,
με τη Γερμανία να κερδίζει την πρώτη θέση.

Γιατί η Γερμανία; Οι εργαζόμενοι που ζουν στο εξωτερικό επισήμαναν την αποτελεσματικότητα της χώρας σχετικά με την εργασία, αλλά και την γενική εργασιακή κουλτούρας της. Σύμφωνα με την έρευνα, η Γερμανία βαθμολογήθηκε ως η καλύτερη χώρα στον κόσμο για την επαγγελματική εξέλιξη  με το 65% να την χαρακτηρίζει παραγωγική, ενώ το 70% των εργαζομένων ισχυρίζονται ότι η ισορροπία μεταξύ της εργασίας και της ζωής τους βελτιώθηκε μετά τη μετακίνησή τους στη χώρα.

Μάλιστα αξιοσημείωτο είναι το γεγονός, πως ορισμένες γερμανικές εταιρείες απαγορεύουν στους εργαζομένους τους να διαβάζουν μηνύματα ηλεκτρονικού ταχυδρομείου το Σαββατοκύριακο. Όπως αναφέρεται χαρακτηριστικά αυτές οι ώρες είναι καλύτερο να δαπανώνται σε ψυχαγωγικού τύπου δραστηριότητες.

Ακολουθεί ο πλήρης κατάλογος με τις 10 χώρες, που χαρακτηρίζονται, ως οι καλύτερες για τις εργασιακές συνθήκες, που προσφέρουν σε εκπατρισμένο εργατικό δυναμικό.

1. Γερμανία
2. Μπαχρέιν
3. Ηνωμένο Βασίλειο
4. Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα
5. Ελβετία
6. Σουηδία
7. Σιγκαπούρη
8. Ηνωμένες Πολιτείες
9. Καναδάς
10. Χονγκ Κονγκ


Μακη μου δεν αντεχω το κρυο και τη συννεφια. Θα παω στην Ισπανια.
 

Επισκέπτης
Δούλεψα πολλά χρόνια στις τηλεπικοινωνίες, αλλά στους αυτοματισμούς και στον προγραμματισμό έχω μόνο θεωρητική γνώση. Υπάρχει πιθανότητα τώρα στα 40 να κάνω κάτι ή να κάτσω στα αυγά μου?
εξαρταται απο το ατομο καθως δεν ειναι ολοι οι 40ρηδες ιδιοι

Το καλοκαιρι στις διακοπες γαμησες; και τι ηλικια;

Αν γαμησες εικοσαρα μπορεις να τα βγαλεις περα

Αν γαμησες μιλφ ισως τα καταφερεις με δυσκολια

Αν δε γαμησες καθολου, ξεχασε το

Στο καμακι φαινεται η ζωτικη δυναμη που εχουμε μεσα μας
 

Επισκέπτης

next shooting:
11.10 at 14:00 in Berlin
25.10 at 14:00 in Berlin

BEGINNERS ARE VERY WELCOME

Η συμμετοχή είναι δωρεάν. Για κάθε αξιόλογη εκσπερμάτωση στο πρόσωπο σου δίνουν 50 ευρώ.


ps. ....Πληροφορική και Ηλεκτρολόγος= θα βρείς αμέσως δουλειά.....
Μακη το "σου" θελει οπωσδηποτε τονο. Ελπιζω.
 

Επισκέπτης
Μακη εχουμε αλλα βιντεο απο Tanja; Παιρνει πολυ ωραιες εκφρασεις.
 

Επισκέπτης
Όχι.Η αντοχή και η απεριόριστη εργασία.Αμα ο άλλος παίρνει 10 ευρώ την ώρα αλλά δουλεύει 100 ώρες τη βδομάδα θα κονομαει 4000 ευρώ το μήνα,οπότε γαμεί και δέρνει.Τους λέω να ρίξουν πολλές ώρες εργασίας για να γίνουν ανταγωνιστικοί.Η ποσότητα φέρνει ποιότητα.
Οι άλλοι λένε τα αντίθετα.Δουλεψε λίγο,τσίμπα επιδοματακια κτλ.
Εγώ τους λέω να σκίσουν το δυτικό σύστημα δια τυφλού φανατισμού.
υπαρχουν δυο ειδων εργασιες: Εντασης εργασιας και εντασης γνωσης

Αυτος που στα νιατα του θα κατσει να παρει μεταπτυχιακα, δοκτορα, θα μπορεσει κατοπιν να βγαλει πολλε λεφτα σε δουλειες που δεν εχουν τρελα ωραρια.

Οποιος δεν εχει αυτα τα εφοδια, μονο δουλευοντας απανθρωπα θα μπορεσει να δει καλα λεφτα

Οτιδηποτε αλλο δεν ειναι εργασια. Εγω ας πουμε βγαζω λεφτα απο νοικια γιατι ειμαι κληρονομος. Αλλος εχει μεσον στην κλεπτοκρατια και διοριστηκε νυχτοφυλακας σε μουσειο.
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.870
Κριτικές
15
Like
11.876
Πόντοι
3.846
Είμαι 40, έχω 2 πτυχία (Πληροφορική και Ηλεκτρολόγος), δεν ξέρω Γερμανικά (έχω Lower) και είμαι άνεργος. Με παίρνει?
Ποτέ δεν είναι αργά, αλλά βρε Τυπε δεν μπόρεσες να μάθεις καλά αγγλικά, θες και γερμανικά;
Δεν πας καμία Κύπρο καλύτερα;
 

miloss

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Μαρ 2008
Μηνύματα
1.323
Κριτικές
4
Like
1.467
Πόντοι
216
Ποτέ δεν είναι αργά, αλλά βρε Τυπε δεν μπόρεσες να μάθεις καλά αγγλικά, θες και γερμανικά;
Δεν πας καμία Κύπρο καλύτερα;
Προσπαθώ φίλε να εμπλουτίσω το βιογραφικό μου, τι να κάνω. Απλά δεν έχω την ίδια όρεξη. Κουράστηκα πια....
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom