Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 998K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 39 άτομα (0 μέλη και 39 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,0%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 267 75,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    356

Επισκέπτης
@tramou, kman

προσπαθώ να τον καλμάρω και σεις μου τον αγριεύεται .

Θα μπει και θα αρχίσει τις "ιστορίες" του πάλι.   :S
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.355
Πόντοι
4.765
Δημητράκη να μας μεταφέρεις τα της Ρωσίας καλύτερα.

Για Γερμανίες , Αγγλίες  κλπ. . δεν το ‘χεις

Δυστυχώς μεταφέρεις ιστορίες των νεοαφιχθέντων-μεταναστών ,

των ανειδίκευτων,
αυτών που δεν άντεξαν και  επέστρεψαν,
η των παλαιών του 60-70
και σίγουρα όχι εκείνων που έχουν εδραιωθεί επιτυχημένα στις  παραπάνω χώρες.

Τώρα που το ξανασκέφτομαι ούτε της Ρωσίας μπορείς να μεταφέρεις αξιόπιστα,
από τη στιγμή που

• δεν εργάζεσαι καν εκεί,

• απλά εισπράττεις ενοίκια ,  εκμεταλλευόμενος τη διαφορά ισοτιμίας ευρώ-ρουβλιού

• και επιβιώνεις σε διαμέρισμα οικοδομής Plattenbau ή Khrushchyovka.

Μια ιδέα:

Αγόρασε εξοπλισμό κάμερας  για video blogging  και μετέφερε μας εικόνες και βίντεο από τις 2-μετρες Ρωσιδες εκεί.
Κανε και τις αναλύσεις σου live, με ωραίο Background θηλυκών υπάρξεων και άσε τις διενέξεις.
Δηλαδή ο Βλάκμαν και ο τραμουντάνα είναι στην κατηγορία των αποτυχημένων κατά τη γνώμη σου  :2funny:.Γιατι αυτοι ζούνε έτσι όπως γράφω  :2funny:.
 Έχω πάει και εχω δει πως ζούνε και οι ειδικευμένοι και οι ανειδίκευτοι  :2funny:Στη Γερμανια οι ανειδικευτοι παιρνουν 1.000-1.200 και κοιμουντε στο σουβλατζιδικο οι ειδικευμένοι παίρνουν 1.800-2.300 και αν μπορέσουν νοικιάζουν ένα διαμέρισμα.
 Στην Αγγλία πάνω από 2.500 ελάχιστοι παίρνουν.Εχουμε παράδειγμα τον ΤΑΚΜΑΝ με μεταπτυχιακό στην Αγγλία,δουλεύει στη στατιστική υπερησια της Αγγλιας και παίρνει γύρω στις 2.000 λίρες.
 Τωρα αν δεν ξέρεις να ξεχωρίσεις ένα σπίτι Χρουσόφκα από τα δικά μου εγώ τι να πω!
 Οσο για το Βλάκμαν ούτε με 2.000 εδώ δε θα βγει ραντεβού μαζί του γκόμενα  :2funny:ακτινοβολεί τη μιζέρια της Ελλάδας  :2funny:είναι σαν κακομοίρης μπορεί να νομίσουναν τον δούνε έτσι ντυμένο ότι είναι ζητιάνος  :2funny:.
 Όσο για τη ζωή στη Γερμανία   :headbang:είναι νεκρές πόλεις μετά της 20.00 δεν υπάρχει ψυχή!Της Κυριακές μου θύμισε νέο έτος στη Ρωσσία (1 ιανουαριου) όλα κλειστά και άδειοι δρόμοι!Για τους αράπηδες και τους ζητιανους δεν το συζητάω που ειναι παντού.
 Εγώ κατάφερα αυτα τα Χρόνια να πάρω 3 διαμερίσματα εδώ αυτα τα χρονια και 1 στη Βαρσοβια.Ολοι Όσοι ξέρω στην Αγγλία και τη Γερμανία δυσκολεύονται να βρουν να νοικιάσουν διαμέρισμα!Αγορά ούτε στα όνειρά τους!μένουν όλοι 100χλμ. από το.Λονδινο  :2funny:
 Για να μην γράφουν οι ηλίθιοι ότι εινσι φτηνά εδώ τα διαμερίσματα  :jerking:Σας είχα βάλει αγγελία ένα παρόμοιο διαμέρισμα με το δικό μου που έκανε 80.000 ευρώ 40 τετραγωνικά.Το τριάρι (80 τετραγωνικα)που εχω και είμαι τώρα που ειναι 80 τετραγωνικα και ειναι σε ακριβότερη περιοχή κάνει παραπάνω από 2.000 ευρώ το τετραγωνικό,και έχω και 1 τρίτο διαμέρισμα.
 Απλός σε αυτούς τους φουκαράδες δε φτάνει το μυαλό τους για τίποτα μόνο να δουλεύουν για να μην πεθανουν.Και για να μην ακούω μαλακίες ότι με βοήθησαν οι γονείς μου  :jerking:Αυτά τα καθάρματα έκαναν το παν για να μην εχω εδώ τίποτα και να μένω Ελλάδα.
  Όσο για τη ζωή στη Γερμανία δεν μπορώ να περιγράψω το πόσο αθλια ζουνε με λεξεις :vomit:Ακόμα και στην Ελλάδα που για μένα είναι όλα  :shit: :shit:Σε σχεση  με την Γερμανια είναι καλύτερα!
 

Mounokwlaraki

Ανώτερος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2016
Μηνύματα
1.337
Κριτικές
61
Like
3.078
Πόντοι
7.216
Φορολογία δεν έχει τόσο μεγαλη. το κόστος ζωής όμως είναι 4:1. Με τον ελάχιστο λοιπόν στην Ελβετία (που δεν είναι 4000, είναι κάτα κάτι μικρότερος) είναι σαν να είσαι Ελλάδα και να παίρνεις 1.
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
Εξωτερικό είναι μεγάλα τα πάγια που πληρώνεις γιατί έχουν σχέση με τη γενική ποιότητα ζωής.Χοντρικά Γερμανία είναι σα να παίρνεις τα ίδια με Ελλάδα μείον 1500.Δηλαδή 4500 ευρώ Γερμανία καθαρά το μήνα ίσον 3000 ευρώ Ελλάδα.Που αλλάζει βέβαια αν είσαι παντρεμένος με παιδί αφού έχεις φοροαπαλλαγή 800 ευρώ δηλαδή τα 4500 ευρώ γίνονται 5300 ευρώ καθαρά.
Γερμανία τα στεγαστικά είναι τζάμπα,1.5% επιτόκιο έχουν.Αν θες να αγοράσεις σπίτι με 300000 ευρώ και έχεις εισόδημα πάνω από 4000 ευρώ μηνιαίως στο δίνουν το στεγαστικό για πλάκα.Αυτά που γράφει ο δημητράκης είναι μαλακίες.Αμάξι Μερσεντές Kompressor και σπίτι με 300000 ευρώ αγοράζεις ανετότατα εδώ.Αν σε ενδιαφέρει βέβαια να το κάνεις και έχεις τα εισοδήματα που προανέφερα.Αμα δουλεύει και η γκόμενά σου ή σύζυγος απογειώνεσαι,πιάνεις ακόμα και 10000 ευρώ καθαρά μηνιαίως οικογενειακό εισόδημα..Αν δουλεύεις σκληρά βέβαια.
Εμένα δε με ενδιαφέρουν σύζυγοι,αμάξια,διαμερίσματα,παιδιά,σκυλιά,με ψιλοβρίζουνε εδώ.Είμαι τελείως κολλημένος με το μουνί.Τους άλλους τους ενδιαφέρουν,για αυτό τα αναφέρω.Οι περισσότεροι στη θέση μου θα είχαν κάνει αυτά που προαναφέρω,εγώ δεν τα κάνω γιατί δε με εκφράζουν.Σιγά μην κάτσω να παντρευτώ για φοροαπαλλαγές και να δεσμεύσω όλη τη ρευστότητα σε ακίνητα αντί να γαμάω ανηλεώς στο μπλοκ.
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
Αλλά αν κάποιος θέλει και είναι εργατικός Δύση μπορεί άνετα να εξοικονομεί 2000-3000 ευρώ μηνιαίως.Μιλάμε πάντα για τον αρχιδαρά Ελληναρά νεομετανάστη με τις απεριόριστες φυσικές αντοχές και τα τεράστια προσόντα,τον ογκόλιθο επιδόσεων.Δε μιλάμε για γιωτάδες,χέστηδες και πουτσιφλέκια.
Αν δηλαδή ο Ελληναράς πουτσαράς βάλει στόχο να αποταμιεύει 3000 ευρώ μηνιαίως μπορεί να το πετύχει χαλαρά.Είναι εύκολο στο δυτικό μπλοκ με σκληρή δουλειά αν δουλεύεις μόνο και δεν έχεις γκόμενες να σου τα τρώνε.Οι πιο πολλοί ονειρεύονται να μαζέψουν 400000 ευρώ σε 15 χρόνια,να αγοράσουν 4 ακίνητα στην Ελλάδα να τα νοικιάσουν με 500 ευρώ μηναίως έκαστο και να ραχατεύουν για το υπόλοιπο του βίου τους αλλά αυτό είναι ψιλοχαζή νοοτροπία αν είσαι μουνάκιας γιατί τα χρόνια περνούν.Αν είσαι μουνάκιας δε σου φτάνουν καν τα 5000 ευρώ καθαρά μηνιαίως πρέπει να ξεδιπλώσεις ταλέντο και να περάσεις στα 10000 ευρώ καθαρά για να είσαι ανταγωνιστικός.
Βέβαια στα 10000 ευρώ δίνονται σκληρές μάχες,είναι εντελώς άλλο επίπεδο,dog eat dog.Ολοι κοιτάνε να σου φάνε τη θέση,πρέπει να είσαι πραγματικά καλός για να επιβιώσεις.
 

Mounokwlaraki

Ανώτερος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2016
Μηνύματα
1.337
Κριτικές
61
Like
3.078
Πόντοι
7.216
Αλλά αν κάποιος θέλει και είναι εργατικός Δύση μπορεί άνετα να εξοικονομεί 2000-3000 ευρώ μηνιαίως.

Μέγα ψέμα. όπως πάντα άλλωστε σε ότι γράφει ο κμαν.
Σαφώς και υπάρχει κόσμος που μπορεί να κάνει το παραπάνω αλλά μόνο σε συγκεκριμένες χώρες, με συγκεκριμένα προσόντα και φυσικά σε συγκεκριμένα πόστα.
Άρα άνετα δεν το λες.
 

poppop

Μέγας
Εγγρ.
30 Ιουλ 2006
Μηνύματα
12.194
Κριτικές
13
Like
4.591
Πόντοι
4.765
 
Βέβαια στα 10000 ευρώ δίνονται σκληρές μάχες,είναι εντελώς άλλο επίπεδο,dog eat dog.Ολοι κοιτάνε να σου φάνε τη θέση,πρέπει να είσαι πραγματικά καλός για να επιβιώσεις.
Εσυ τυπε τα εχεις καταφερει με σκληρη δουλεια και παιζεις με τα 10k και τα μουνετα απο τα σλαβομουνολιβαδα προσκυνουν στο περασμα σου,ποσοι ομως θα μπορεσουν να καταφερουν αυτο που εχεις καταφερεις εσυ?μη δημιουργεις ψευτικες ελπιδες γιατι οι περισσοτεροι πολυ απλα δεν θα μπορεσουν να ζησουν τη ζωη που ζεις εσυ
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
Μέγα ψέμα. όπως πάντα άλλωστε σε ότι γράφει ο κμαν.
Σαφώς και υπάρχει κόσμος που μπορεί να κάνει το παραπάνω αλλά μόνο σε συγκεκριμένες χώρες, με συγκεκριμένα προσόντα και φυσικά σε συγκεκριμένα πόστα.
Άρα άνετα δεν το λες.

Ανετα αν είσαι αρχιδαράς,πουτσαράς.Αν ξεφεύγεις από το μέσο όρο.Μόνο το 5% των Γερμανών κονομά πάνω από 4000 ευρώ καθαρά,γιατί να το πετύχεις εσύ ο μαλάκας ο ξένος?Πρέπει να αυξήσεις τις επιδόσεις σου πολύ πάνω από του μέσου Γερμανού αλλά πρέπει να έχεις παραπάνω φυσική αντοχή,ταχύτητα,εξυπνάδα,προσαρμοστικότητα και δύναμη,σκληρότητα για να το πετύχεις αυτό ή να είσαι απλά κωλόφαρδος.
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
Εσυ τυπε τα εχεις καταφερει με σκληρη δουλεια και παιζεις με τα 10k και τα μουνετα απο τα σλαβομουνολιβαδα προσκυνουν στο περασμα σου,ποσοι ομως θα μπορεσουν να καταφερουν αυτο που εχεις καταφερεις εσυ?μη δημιουργεις ψευτικες ελπιδες γιατι οι περισσοτεροι πολυ απλα δεν θα μπορεσουν να ζησουν τη ζωη που ζεις εσυ

Σιγά μην έχω φτάσει στα 10 Κ.Ονειρο απατηλό.Εγώ απλά λέω στα παιδιά να προσπαθήσουν Δύση γιατί sky is the limit στο δυτικό κόσμο αν έχεις ικανότητες,να μην ακούνε τις μαλακίες του μπουχέσα για εκμετάλευση,οτι θα ζούνε στα σκατά αν μεταναστεύσουν κτλ.
Εγώ είμαι τώρα στα 5000 ευρώ το μήνα καθαρά και θεωρώ οτι ανεπαρκώ πλήρως για το όνειρο που επιδιώκω.Είναι γελοίο το ποσό.Η προσπάθεια και το ρίσκο δεν έχουν ποτέ όριο,πρέπει κάπως να εξαντλήσει κανείς τις δυνάμεις του,work hard or die trying.Για να έχει τουλάχιστον την ικανοποίηση οτι εξήντλησε όλες τις πιθανότητες.
 

Mounokwlaraki

Ανώτερος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2016
Μηνύματα
1.337
Κριτικές
61
Like
3.078
Πόντοι
7.216
Ανετα αν είσαι αρχιδαράς,πουτσαράς.Αν ξεφεύγεις από το μέσο όρο.Το 5% μόνο των Γερμανών κονομά πάνω από 4000 ευρώ καθαρά,γιατί να το πετύχεις εσύ ο μαλάκας ο ξένος?

Τύπε άσε τις ασυναρτησίες και μίλα μια φορά σαν άνθρωπος.
Αν είσαι πουτσαράς το πολύ να παίξεις σε καμια τσόντα.
Η μόνη διαφορά Ελλάδας εξωτερικού είναι οτι μπορεί να απορροφήσει (και να πληρώσει φυσικά αντίστοιχα) high skilled προσωπικό.
Αν η μόνη σου δεξιότητα είναι να τυλίγεις σουβλάκια, δεν μπα να είσαι και ο ροκο σιφρέντι, τα αρχίδια σου θα πιάσεις όπου και να πας.
 

Επισκέπτης
Αλλά αν κάποιος θέλει και είναι εργατικός Δύση μπορεί άνετα να εξοικονομεί 2000-3000 ευρώ μηνιαίως.Μιλάμε πάντα για τον αρχιδαρά Ελληναρά νεομετανάστη με τις απεριόριστες φυσικές αντοχές και τα τεράστια προσόντα,τον ογκόλιθο επιδόσεων.Δε μιλάμε για γιωτάδες,χέστηδες και πουτσιφλέκια.
Αν δηλαδή ο Ελληναράς πουτσαράς βάλει στόχο να αποταμιεύει 3000 ευρώ μηνιαίως μπορεί να το πετύχει χαλαρά.Είναι εύκολο στο δυτικό μπλοκ με σκληρή δουλειά αν δουλεύεις μόνο και δεν έχεις γκόμενες να σου τα τρώνε.Οι πιο πολλοί ονειρεύονται να μαζέψουν 400000 ευρώ σε 15 χρόνια,να αγοράσουν 4 ακίνητα στην Ελλάδα να τα νοικιάσουν με 500 ευρώ μηναίως έκαστο και να ραχατεύουν για το υπόλοιπο του βίου τους αλλά αυτό είναι ψιλοχαζή νοοτροπία αν είσαι μουνάκιας γιατί τα χρόνια περνούν.Αν είσαι μουνάκιας δε σου φτάνουν καν τα 5000 ευρώ καθαρά μηνιαίως πρέπει να ξεδιπλώσεις ταλέντο και να περάσεις στα 10000 ευρώ καθαρά για να είσαι ανταγωνιστικός.
Βέβαια στα 10000 ευρώ δίνονται σκληρές μάχες,είναι εντελώς άλλο επίπεδο,dog eat dog.Ολοι κοιτάνε να σου φάνε τη θέση,πρέπει να είσαι πραγματικά καλός για να επιβιώσεις.
αυτοι ειναι νεκροι και δεν το ξερουν

Μονο οποιος ειναι μεσα στο παιχνιδι ζει
 
Εγγρ.
25 Απρ 2016
Μηνύματα
7.755
Κριτικές
1
Like
9.940
Πόντοι
2.356
λάθος.

Work smart και χωρίς υπερωρίες τύπε.

ΠΑΝΤΑ


Έτσι είναι..

Έχω ξαναγράψει ότι πολλοί Γερμανοί συνάδελφοι έχουν επιλέξει εργασιακά μοντέλα τύπου Περισσότερη άδεια->ελαφρά μειωμένος μισθός.
Εργασία Δευτέρα έως Πέμπτη-ελαφρά μειωμένος μισθός.

Αν το καλοσκεφτεί κάποιος το θέμα, στη Γερμανία αξίζει να δουλεύεις τέρμα γκάζια μόνο αν έχεις προσδοκίες να κάνεις καριέρα ή αν καθαρίζεις τουλάχιστον 3.500 καθαρά.

Όλοι οι άλλοι που δουλεύουν πλήρες είναι απλά κορόιδα γιατί χαρίζουν τη ζωή τους για πενταροδεκάρες και για να ζει τζάμπα ο κάθε λάθρο και ο κάθε τεμπέλης.
 

poppop

Μέγας
Εγγρ.
30 Ιουλ 2006
Μηνύματα
12.194
Κριτικές
13
Like
4.591
Πόντοι
4.765
Εγώ είμαι τώρα στα 5000 ευρώ το μήνα καθαρά και θεωρώ οτι ανεπαρκώ πλήρως για το όνειρο που επιδιώκω.Είναι γελοίο το ποσό.Η προσπάθεια και το ρίσκο δεν έχουν ποτέ όριο,πρέπει κάπως να εξαντλήσει κανείς τις δυνάμεις του,work hard or die trying.Για να έχει τουλάχιστον την ικανοποίηση οτι εξήντλησε όλες τις πιθανότητες.
Τυπε πρέπει να ανεβασεις στροφες,βαλε να βλεπεις βιντεο για τη ζωη του Ζβαρντζενεγκερ να πορωνεσαι,πιστευω εισαι κοντα στο 10αρικο αν οχι φετος σιγουρα στον επομενο χρονο  θα το πιασεις ισως και να το ξεπερασεις και τοτε θα αρχισουν τα πραγματικα γουστα :rockon:
 

Επισκέπτης
:erection:[video]https://www.google.gr/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://www.youtube.com/watch%3Fv%3DbtPJPFnesV4&ved=0ahUKEwiX1prgmojlAhWawsQBHfbWA2kQ3ywITDAC&usg=AOvVaw0IvGkP0yaDdYp38fK49HEI[/video]
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
Έτσι είναι..

Έχω ξαναγράψει ότι πολλοί Γερμανοί συνάδελφοι έχουν επιλέξει εργασιακά μοντέλα τύπου Περισσότερη άδεια->ελαφρά μειωμένος μισθός.
Εργασία Δευτέρα έως Πέμπτη-ελαφρά μειωμένος μισθός.

Αν το καλοσκεφτεί κάποιος το θέμα, στη Γερμανία αξίζει να δουλεύεις τέρμα γκάζια μόνο αν έχεις προσδοκίες να κάνεις καριέρα ή αν καθαρίζεις τουλάχιστον 3.500 καθαρά.

Όλοι οι άλλοι που δουλεύουν πλήρες είναι απλά κορόιδα γιατί χαρίζουν τη ζωή τους για πενταροδεκάρες και για να ζει τζάμπα ο κάθε λάθρο και ο κάθε τεμπέλης.

Δεν είναι έτσι.Αν δουλεύεις πολλές ώρες αποκτάς τεράστια πρακτική εμπειρία οπότε γίνεσαι υπερχρήσιμος,πολύ γρήγορος,έμπειρος,δίνεις μεγάλο κέρδος στο αφεντικό και μπορείς να ψαρώνεις τους πάντες.Αυτός που δουλεύει λίγες ώρες,πάει πίσω.Εχει τεράστια σχέση με τη φυσική αντοχή,πόσες ώρες είσαι διατεθειμένος να ρίξεις στη δουλειά.Για αυτό και βλέπεις πολύ λίγες γυναίκες Γερμανία να ανεβαίνουνε,ευτυχώς δεν έχουν περάσει εδώ τόσο πολύ τα φεμινιστικά μοντέλα.
Οντως βέβαια σε πετσοκόβει η φορολογία κυρίως για τις ανάγκες ψωλάδων,λαθρο,επιδοματιών κτλ.Δηλαδή για να σου επιτέψουνε να δουλέψεις και να κονομήσεις,πληρώνεις μεγάλο κοινωνικό τίμημα.Είναι κάπως η σοσιαλδημοκρατία της Δυτικής Ευρώπης,αλλιώς θα έπαιζε κομμουνισμός ή άγριος καπιταλισμός αμερικανικού τύπου που εδώ βέβαια δεν αφήνουνε ποτέ εξ αρχής.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom