Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 998K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 43 άτομα (0 μέλη και 43 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,0%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 267 75,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    356

diopos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Αυγ 2018
Μηνύματα
640
Κριτικές
14
Like
826
Πόντοι
376
Καλησπέρα συμπολεμιστές, αν και νέος στο φόρουμ, επιτρέψτε μου να εκφράσω την γνώμη σου σαν νεομετανάστης, που τα τελευταία 6 χρόνια έχει ζήσει σε 3 διαφορετικές πόλεις της Γερμανίας.

- Η εύρεση κατοικίας στην Γερμανία , όπως και σε άλλες χώρες της Βόρειας Ευρώπης (Ολλανδία, Αγγλία ή Ελβετία) είναι σχετικά δύσκολη υπόθεση και ο λόγος είναι απλός , μεγάλη ζήτηση και χαμηλή προσφορά. Παρά το γεγονός ότι παντού στην Γερμανία χτίζονται οικοδομές, αυτό δεν αρκεί για να λύσει το πρόβλημα και να κρατήσει χαμηλές-λογικές τις τιμές. Κάτι αντίστοιχο με αυτό που γίνεται το καλοκαίρι στα νησιά ή σε διάφορες περιοχές της Αθήνας λόγω airbnb. Μεγάλο ρόλο βέβαια παίζει και η πόλη που θα πας να ζήσεις. Στην Γερμανία πχ είναι προφανές ότι τα ενοίκια στο Μόναχο ή την Φρανκφούρτη είναι πολύ ακριβότερα από την Βρέμη ή το Κίελο. Είναι πολύ εύκολο να ψάξεις και να βρεις ενδεικτικά τι ενοίκια παίζουν σε κάθε πόλη και να σκεφτείς αν σε συμφέρει να πας να ζήσεις εκεί.
Αν πχ είσαι γιατρός, ο μισθός σου θα σου επιτρέπει να βρεις παντού σπίτι.
Αν είσαι πχ ανειδίκευτος εργάτης και πας σε ακριβή πόλη, είναι πολύ πιθανό είτε να μείνεις σε κοινόβιο είτε να δίνεις σχεδόν όλο το μισθό σου στο ενοίκιο.
Αν δεν είσαι μόνος σου, αλλά έχεις και γυναίκα ή γκόμενα με μισθό, τότε είσαι παντού άνετος.

- Με ένα σοβαρό πτυχίο από την Ελλάδα (γιατρός ή μηχανικός ή πληροφορικάριος) είναι σχετικά εύκολο να βρεις δουλειά, με μισθό που θα εξαρτάται βασικά , από το πόσο καλά Γερμανικά μιλάς και από τα χρόνια προυπηρεσίας σου. Όλοι οι κλάδοι αναπτύσσονται στην Γερμανία και υπάρχει ανάγκη για προσωπικό. Επίσης, αν κάποιος έχει τις αντοχές, είναι σχετικά εύκολο να κάνεις και ένα μεταπτυχιακό σε γερμανικό πανεπιστήμιο (όποιος πήρε σοβαρό πτυχίο από ελληνικό πανεπιστήμιο, μπορεί να αποφοιτήσει από κάθε πανεπιστήμιο του κόσμου), γεγονός που θα σου ανοίξει όλες τις πόρτες, για να μπορείς να δουλέψεις πρακτικά σε όποιο αντικείμενο θες. Αν μείνεις δε πολλά χρόνια έξω και το κοντέρ γράψει πχ 15-20 χρόνια προυπηρεσία σε ένα αντικείμενο, τότε ακόμα και μισθοί σαν αυτοί που γράφει ο τραμουντάνα είναι ρεαλιστικοί.

- Αν δεν έχεις καθόλου πτυχία ή εχεις χαρτί από κάποιο επαρχιακό ΤΕΙ (με όλο το σεβασμό στα παιδιά που σπούδασαν εκεί) , τότε και πάλι έχεις καλύτερες προοπτικές από την Ελλάδα, αλλά γενικά χαμηλότερο ταβάνι. Το μόνο σίγουρο πάντως είναι ότι αν δουλέψεις σερβιτόρος ή οικοδόμος ή τεχνίτης στην Γερμανία, θα μπορείς να καλύπτεις τις βασικές σου ανάγκες και να βάζεις και κάτι στην άκρη, πράγμα που στην Ελλάδα θα ήταν αδύνατο.

- Η κοινωνικοποίηση στην Γερμανία είναι δύσκολη υπόθεση, γιατί οι Γερμανοί είναι γενικά επιφυλακτικοί και θέλουν να σε κρατούν σε απόσταση, ακόμα και αν είσαι Γερμανός και κατάγεσαι από άλλη πόλη. Αν βέβαια καταφέρεις και αρχίσεις νταραβέρια με Γερμανούς ή Γερμανίδες είναι δύσκολο να τακιμιάσεις , λόγω διαφορετικής νοοτροπίας και τρόπου σκέψης.
Απο κει και πέρα, στην Γερμανία υπάρχουν αρκετοί Έλληνες , νέοι και παλιοί μετανάστες, πολλοί Βαλκάνιοι και Μεσογειακοί με τους οποίους έχουμε περισσότερα κοινά, οπότε αν ψαχτεί κανείς θεωρώ δεν θα μείνει μόνος του, να κλαίει τη μοίρα του στο δωμάτιο.
 

whois

Μέλος
Εγγρ.
5 Απρ 2007
Μηνύματα
4.415
Like
469
Πόντοι
36
Η ασχετοσύνη πολλών είναι το χειρότερο μειονέκτημα Δημήτρη, όπως λες στα βίντεο σου ήρθαν διάφοροι εκεί έριξαν όλα τα λεφτά τους για να μάθουν τους Ρώσους να τρώνε παξιμάδια και σουβλάκια, η κακή πληροφόρηση από Έλληνες του εξωτερικού σε Έλληνες της Ελλάδας είναι ότι χειρότερο, ο κμαν μας λέει ότι βγάζει πολλά έχει πάει αοο χομπι και έχει αμύθητη περιουσία στην Ελλάδα, ο τραμουντανα λέει ότι βγάζει χιλιάδες ευρώ το μηνα, η μόνη αξιόλογη πηγή μέχρι στιγμής είναι ο παραλιμνιος, όλοι η υπόλοιποι δεν βοηθάνε καθόλου στο θέμα εργασία
βλακεντιε ολκης,ο (ΒΡΩΜΟΠΟΥΣΤΑΣ)τραμυ οντως χτυπαει χοντρο κασερι ανα μηνα-ετος..
Τοσο που εσυ κ το 99,90% των υπολοιπων μελων ΔΕΝ ΘΑ ΔΕΙΤΕ ΟΥΤΕ ΖΩΓΡΑΦΙΣΤΟ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΜΙΖΕΡΗ ΖΩΟΥΛΑ ΣΑΣ..
 

Mitsos_35

Μέλος
Εγγρ.
5 Σεπ 2019
Μηνύματα
658
Κριτικές
2
Like
410
Πόντοι
26
βλακεντιε ολκης,ο (ΒΡΩΜΟΠΟΥΣΤΑΣ)τραμυ οντως χτυπαει χοντρο κασερι ανα μηνα-ετος..
Τοσο που εσυ κ το 99,90% των υπολοιπων μελων ΔΕΝ ΘΑ ΔΕΙΤΕ ΟΥΤΕ ΖΩΓΡΑΦΙΣΤΟ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΜΙΖΕΡΗ ΖΩΟΥΛΑ ΣΑΣ..
Στην ποντικοφακα βαζει τιποτα, η το τρωει ολο δικο του  :2funny: :2funny: :2funny:
 

whois

Μέλος
Εγγρ.
5 Απρ 2007
Μηνύματα
4.415
Like
469
Πόντοι
36
Στην ποντικοφακα βαζει τιποτα, η το τρωει ολο δικο του  :2funny: :2funny: :2funny:
στην σουφρα ειναι τοις πασοι γνωστον οτι χωνει-του χωνουν τα παντα..
ΣΙΧΑΜΕΝΟΣ ΣΚΑΤΟΨΥΧΟΣ ΒΡΩΜΟΠΟΥΣΤΑΣ ΗΜΙΘΑΝΕΣ ΖΟΜΠΙ..
ΥΓ ΤΑ ΣΑΒΑΝΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΤΣΕΠΕΣ..
1,20 ΕΠΙ 2 ΘΑ ΠΑΡΕΙ Κ ΑΥΤΟΣ(ΟΣΟΝΟΥΠΩ)..
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
στην σουφρα ειναι τοις πασοι γνωστον οτι χωνει-του χωνουν τα παντα..
ΣΙΧΑΜΕΝΟΣ ΣΚΑΤΟΨΥΧΟΣ ΒΡΩΜΟΠΟΥΣΤΑΣ ΗΜΙΘΑΝΕΣ ΖΟΜΠΙ..
ΥΓ ΤΑ ΣΑΒΑΝΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΤΣΕΠΕΣ..
1,20 ΕΠΙ 2 ΘΑ ΠΑΡΕΙ Κ ΑΥΤΟΣ(ΟΣΟΝΟΥΠΩ)..

πρώτα θα σε νεκροφιλήσω, θα χέσω στον τάφο σου και μετά θα κλείσω τα μάτια μου...
 

whois

Μέλος
Εγγρ.
5 Απρ 2007
Μηνύματα
4.415
Like
469
Πόντοι
36
πρώτα θα σε νεκροφιλήσω, θα χέσω στον τάφο σου και μετά θα κλείσω τα μάτια μου...
α χα χα χα χα χα χα χα..
ΔΕΝ ΠΑΘΑΙΝΩ ΤΙΠΟΤΕ ΒΡΕ ΠΑΤΣΑΒΟΥΡΗ..
ΚΑΤΣΑΡΙΔΑ..
ΣΑΣ ΧΥΝΩ ΟΛΟΥΣ ΣΤΗΝ ΜΑΠΑ..
ΚΛΑΨΕ ΒΡΩΜΟΠΟΥΣΤΑ Κ ΤΡΑΒΑ ΧΩΣΕ ΚΑΝΑ ΡΟΠΑΛΟ ΣΤΗΝ ΞΕΦΤΙΛΙΣΜΕΝΗ ΣΟΥΦΡΑ ΣΟΥ ΝΑ ΣΤΑΝΙΑΡΕΙΣ ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΑΚΟ ΚΛΕΦΤΟΚΟΤΑ..
 

το πουλί

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Νοε 2014
Μηνύματα
18.273
Like
599
Πόντοι
246
α χα χα χα χα χα χα χα..
ΔΕΝ ΠΑΘΑΙΝΩ ΤΙΠΟΤΕ ΒΡΕ ΠΑΤΣΑΒΟΥΡΗ..
ΚΑΤΣΑΡΙΔΑ..
ΣΑΣ ΧΥΝΩ ΟΛΟΥΣ ΣΤΗΝ ΜΑΠΑ..
ΚΛΑΨΕ ΒΡΩΜΟΠΟΥΣΤΑ Κ ΤΡΑΒΑ ΧΩΣΕ ΚΑΝΑ ΡΟΠΑΛΟ ΣΤΗΝ ΞΕΦΤΙΛΙΣΜΕΝΗ ΣΟΥΦΡΑ ΣΟΥ ΝΑ ΣΤΑΝΙΑΡΕΙΣ ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΑΚΟ ΚΛΕΦΤΟΚΟΤΑ..
τυπε γιατι οταν ισοφαριστηκες στο ντερμπυ εκοψες λασπη και δε σε βρισκαμε για φατουρο πουθενα;
 

το πουλί

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Νοε 2014
Μηνύματα
18.273
Like
599
Πόντοι
246
ξεκωλιαζα την πατσαβουρα που σε γλυστραγε βλακεντιε..
και ενταξει εκοψες λασπη
γιατι εκανες να εμφανιστεις 2 βδομαδες;
εμεις μονο για φατουρο σε περιμεναμε ως γνωστος ερυθροσβερκος που εισαι
δε θα σε γαμουσαμε κιολας
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
α χα χα χα χα χα χα χα..
ΔΕΝ ΠΑΘΑΙΝΩ ΤΙΠΟΤΕ ΒΡΕ ΠΑΤΣΑΒΟΥΡΗ..
ΚΑΤΣΑΡΙΔΑ..
ΣΑΣ ΧΥΝΩ ΟΛΟΥΣ ΣΤΗΝ ΜΑΠΑ..
ΚΛΑΨΕ ΒΡΩΜΟΠΟΥΣΤΑ Κ ΤΡΑΒΑ ΧΩΣΕ ΚΑΝΑ ΡΟΠΑΛΟ ΣΤΗΝ ΞΕΦΤΙΛΙΣΜΕΝΗ ΣΟΥΦΡΑ ΣΟΥ ΝΑ ΣΤΑΝΙΑΡΕΙΣ ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΑΚΟ ΚΛΕΦΤΟΚΟΤΑ..

γνωστόν ότι τα πρεζόνια σαν και σένα έχουν ανοσία στα SMN... αλλά από overdose θα πας...
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
και ενταξει εκοψες λασπη
γιατι εκανες να εμφανιστεις 2 βδομαδες;
εμεις μονο για φατουρο σε περιμεναμε ως γνωστος ερυθροσβερκος που εισαι
δε θα σε γαμουσαμε κιολας

πάλι θα χαλβάδιαζε τίποτε ανήλικα ο ανώμαλος...
 

whois

Μέλος
Εγγρ.
5 Απρ 2007
Μηνύματα
4.415
Like
469
Πόντοι
36
γνωστόν ότι τα πρεζόνια σαν και σένα έχουν ανοσία στα SMN... αλλά από overdose θα πας...
χα χα χα χα χα..
ΠΟΣΟ ΧΑΖΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΡΕ ΒΡΩΜΟΠΟΥΣΤΑ???
ΠΑΡΑΚΑΛΑ ΚΑΜΙΑ ΤΕΛΕΙΩΜΕΝΗ ΝΑ ΣΕ ΣΤΡΑΠΟΝΙΑΣΕΙ Κ ΑΣΕ ΑΠΟ ΤΙ ΘΑ ΠΑΩ ΕΓΩ..
ΥΓ ΔΕΝ ΓΑΜΑΩ ΠΟΥΣΤΡΑΚΙΑ ΩΣ ΓΝΩΣΤΟΝ..
ΜΗΝ ΜΟΥ ΤΡΙΒΕΣΑΙ ΣΚΑΤΟΠΟΥΣΤΑ ΑΣΧΗΜΕ ΧΟΝΤΡΟΠΑΤΣΑΒΟΥΡΗ ΚΩΛΟΓΕΡΕ..
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
χα χα χα χα χα..
ΠΟΣΟ ΧΑΖΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΡΕ ΒΡΩΜΟΠΟΥΣΤΑ???
ΠΑΡΑΚΑΛΑ ΚΑΜΙΑ ΤΕΛΕΙΩΜΕΝΗ ΝΑ ΣΕ ΣΤΡΑΠΟΝΙΑΣΕΙ Κ ΑΣΕ ΑΠΟ ΤΙ ΘΑ ΠΑΩ ΕΓΩ..
ΥΓ ΔΕΝ ΓΑΜΑΩ ΠΟΥΣΤΡΑΚΙΑ ΩΣ ΓΝΩΣΤΟΝ..
ΜΗΝ ΜΟΥ ΤΡΙΒΕΣΑΙ ΣΚΑΤΟΠΟΥΣΤΑ ΑΣΧΗΜΕ ΧΟΝΤΡΟΠΑΤΣΑΒΟΥΡΗ ΚΩΛΟΓΕΡΕ..

όλοι ξέρουμε ότι ξερογλύφεσαι με ανήλικα μωρή ανώμαλη...
 

το πουλί

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Νοε 2014
Μηνύματα
18.273
Like
599
Πόντοι
246
χα χα χα χα χα..
ΠΟΣΟ ΧΑΖΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΡΕ ΒΡΩΜΟΠΟΥΣΤΑ???
ΠΑΡΑΚΑΛΑ ΚΑΜΙΑ ΤΕΛΕΙΩΜΕΝΗ ΝΑ ΣΕ ΣΤΡΑΠΟΝΙΑΣΕΙ Κ ΑΣΕ ΑΠΟ ΤΙ ΘΑ ΠΑΩ ΕΓΩ..
ΥΓ ΔΕΝ ΓΑΜΑΩ ΠΟΥΣΤΡΑΚΙΑ ΩΣ ΓΝΩΣΤΟΝ..
ΜΗΝ ΜΟΥ ΤΡΙΒΕΣΑΙ ΣΚΑΤΟΠΟΥΣΤΑ ΑΣΧΗΜΕ ΧΟΝΤΡΟΠΑΤΣΑΒΟΥΡΗ ΚΩΛΟΓΕΡΕ..
γιατι εγινες λαγος στην ισοφαριση ρε καθυστερημενε;
 

whois

Μέλος
Εγγρ.
5 Απρ 2007
Μηνύματα
4.415
Like
469
Πόντοι
36
όλοι ξέρουμε ότι ξερογλύφεσαι με ανήλικα μωρή ανώμαλη...
ξεφτιλισμενε βρωμοπουστα οση λασπη κ να ριχνετε,αυτοι που πρεπει να ξερουν,γνωριζουν παρα πολυ καλα πως ειμαι μιλφογκιλφακιας..
ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΞΕΦΤΙΛΟΠΟΥΣΤΕΣ ΝΑ ΓΑΜΑΜΕ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ ΣΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΜΑΣ..
ΥΓ ΤΟ ΟΤΙ Ο ΤΕΛΕΙΩΜΕΝΟΣ ΓΚΙΟΖΗΣ ΚΟΚΚΙΝΟΜΑΛΗΣ,ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΤΡΙΧΑ-ΤΡΙΧΙΑ ΓΙΑΤΙ ΤΟΥ ΞΕΝΕΡΩΝΑ ΤΑ ΒΛΑΜΜΕΝΑ ΠΟΥ ΑΡΜΕΓΑΝ,ΕΠΙΣΗΣ ΤΟΙΣ ΠΑΣΟΙ ΓΝΩΣΤΟΝ..
ΣΕ 100.000 ΠΟΣΤ ΜΟΥ,ΠΙΑΣΤΗΚΑΤΕ ΑΠΟ ΜΙΑ ΒΡΙΣΙΑ-ΕΚΦΡΑΣΗ ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΗΣ Κ ΜΟΥ ΚΟΛΗΣΑΤΕ Κ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΛΑΣΠΗ..
ΣΤΗΝ ΚΑΡΑΠΟΥΤΣΑΚΛΑΡΑ ΜΟΥ ΣΑΣ ΕΙΧΑ Κ ΣΑΣ ΕΧΩ ΓΡΑΜΜΕΝΟΥΣ..
ΕΝΑ ΠΣΚ ΜΟΥ,ΟΛΗ ΣΑΣ Η ΖΩΗ ΣΙΧΑΜΕΝΕ ΚΙΝΑΙΔΕ ΨΩΛΟΡΟΥΦΗΧΤΗ..
 

indianapacer11

Μέλος
Εγγρ.
11 Δεκ 2013
Μηνύματα
265
Κριτικές
6
Like
228
Πόντοι
1
Παιδια, για εργασια στο καταρ σε ποια sites ψαχνουμε?
 

Mitsos_35

Μέλος
Εγγρ.
5 Σεπ 2019
Μηνύματα
658
Κριτικές
2
Like
410
Πόντοι
26
Παιδια, για εργασια στο καταρ σε ποια sites ψαχνουμε?
Κάνει η emirates σεμινάρια των Οκτωβρίο, δεν ξέρω ακριβώς πότε, δεν έχεις να χάσεις κάτι.Νπες στο σαιτ τους στείλε βιογραφικό
 

flirter

Μέλος
Εγγρ.
10 Αυγ 2010
Μηνύματα
2.067
Like
238
Πόντοι
36

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom