Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 998K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,0%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 267 75,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    356

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.712
Κριτικές
1
Like
4.497
Πόντοι
1.706
εγω το εκανα.... χρησιμοποίησα δικηγόρο γιαυτό ... θέλει λίγο τρέξιμο... δες τα πμ σου
Εγω που κανω φορολ δηλωση ΚΑΙ στην γερμανια αλλα ΚΑΙ στην ελλαδα κανω κατι λαθος?
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.870
Κριτικές
15
Like
11.876
Πόντοι
3.846
Η ποιοτητα ζωης εχει πολλες κλιμακες.
Εσυ θελεις επιμονα να μας κανεις να παραδεχτουμε οτι στο εξωτερικο ειναι παραδεισος για ολους και οτι η Ελλαδα ειναι κολαση για ολους
Ε δεν ειναι ετσι, πως να το κανουμε
Παντου υπαρχει και ασπρο και μαυρο

Γραψε και κατι στραβο για εκει που ζεις, δε θα παθεις κατι, δοξα τω Θεο απο στραβα η Κυπρος εχει μπολικα
Επισης δε θα παθεις τιποτα αν γραψεις και κατι καλο για τον τοπο που σε γεννησε και σε μεγαλωσε και που νομοτελειακα θα γυρισεις σε λιγα χρονια, οταν βαρεθεις εξω, τ αρχιδια σου αρχισουν να τουμπανιαζουν και η ορμη που εχεις τωρα θα αρχισει να φευγει
Στραβά παντού υπάρχουν.
Αλλά μιλάς για ποιότητα ζωής;;
Ε κάτσε να σου πω λίγο.

Δεν πηζω εδώ στην κίνηση και στα καυσαέρια. Ο κόσμος είναι χαμογελαστός και παντού έχει ανοιχτά μαγαζιά με κόσμο.
Παίρνω 2 φορές περισσότερα λεφτά από όσα στην κρίση της Ελλάδος και έχω λιγότερη εφορία.
Βγαίνω έξω και δεν φοβάμαι αν στρίψω σε στενό χωρίς φώτα. Πάω γυμναστήριο, αφήνω το κινητό όπου βρω, γυρίζω πίσω και είναι στην θέση του.
Σε 7 λεπτά είμαι θάλασσα με τα πόδια και σε 40 λεπτά σε πράσινα νερά που αλλιώς στην Ελλάδα μόνο Λευκάδα/Ζάκυνθο βρίσκεις.
Νοικιάζω σε καινούριο διαμέρισμα επιπλωμένο, μπήκα πρώτος και έχω αποθήκη και πάρκινγκ μέσα. Κοινόχρηστα και παραριες να ψάχνουμε ποιος πληρώνει ή όχι στην πολυκατοικία είναι στάνταρ μέσα στο νοίκι.
Οι δρόμοι όλοι καινούρια άσφαλτο, καθαρά πεζοδρόμια και στην παραλία δεν βρίσκεις ούτε γοπα.


Και ένας τύπος που ρώτησε για δήλωση κατοικου εξωτερικού, μαλακιες του είπαν. Κανένας δικηγόρος δεν χρειάζεται, εύκολα τα κάνεις μόνος.
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.870
Κριτικές
15
Like
11.876
Πόντοι
3.846
Εγω που κανω φορολ δηλωση ΚΑΙ στην γερμανια αλλα ΚΑΙ στην ελλαδα κανω κατι λαθος?
Όχι καλά κάνεις
Και εισοδήματα να μην έχεις Ελλάδα, κάνε μηδενική να είσαι καλυμμένος
 

Pinoklis

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2018
Μηνύματα
1.935
Like
340
Πόντοι
36
Στραβά παντού υπάρχουν.
Αλλά μιλάς για ποιότητα ζωής;;
Ε κάτσε να σου πω λίγο.

Δεν πηζω εδώ στην κίνηση και στα καυσαέρια. Ο κόσμος είναι χαμογελαστός και παντού έχει ανοιχτά μαγαζιά με κόσμο.
Παίρνω 2 φορές περισσότερα λεφτά από όσα στην κρίση της Ελλάδος και έχω λιγότερη εφορία.
Βγαίνω έξω και δεν φοβάμαι αν στρίψω σε στενό χωρίς φώτα. Πάω γυμναστήριο, αφήνω το κινητό όπου βρω, γυρίζω πίσω και είναι στην θέση του.
Σε 7 λεπτά είμαι θάλασσα με τα πόδια και σε 40 λεπτά σε πράσινα νερά που αλλιώς στην Ελλάδα μόνο Λευκάδα/Ζάκυνθο βρίσκεις.
Νοικιάζω σε καινούριο διαμέρισμα επιπλωμένο, μπήκα πρώτος και έχω αποθήκη και πάρκινγκ μέσα. Κοινόχρηστα και παραριες να ψάχνουμε ποιος πληρώνει ή όχι στην πολυκατοικία είναι στάνταρ μέσα στο νοίκι.
Οι δρόμοι όλοι καινούρια άσφαλτο, καθαρά πεζοδρόμια και στην παραλία δεν βρίσκεις ούτε γοπα.


Και ένας τύπος που ρώτησε για δήλωση κατοικου εξωτερικού, μαλακιες του είπαν. Κανένας δικηγόρος δεν χρειάζεται, εύκολα τα κάνεις μόνος.

Δε διαφωνω, αλλα εκει που εισαι με το ζορι μπορει να θεωρηθει μεταναστευση
Μιλας τη γλωσσα σου, εχεις τον καιρο της Ελλαδας και εχεις την θαλασσα διπλα σου και ζεις σε σπιταρονα φθηνη (η Κυπρος εχει πολυ ωραια και φθηνα σπιτια, το εψαξα προσφατα). Και συζεις με συμπατριωτες κατα καποιο τροπο, τελος παντων με ανθρωπους που εχουμε πολλα κοινα

Πιασε κανα Αμβουργο η κανα Ροτερνταμ, φαε στη μαπα τα σκατα της βορειας Ευρωπης, φαε κανα μηνα συνεχομενης βροχης, κρυου και ομιχλης μεχρι να γινει το πουλι σου σα γαριδακι, να βλεπεις τη θαλασσα διπλα σου Ιουλη μηνα και να μη μπορεις να την αγγιξεις, φαε στη μαπα ρατσισμο (φανερο η σιωπηλο) απο τους ντοπιους, φαε στη μαπα ολα τα σκατα που αναφερει ο kman σε καθε ποστ, για τους χιλιαδες κανονες, και περιορισμους, πηγαινε ζησε σε δωματιο 2*3 με κοινη κουζινα και μπανιο με αλλους 5 η εναλλακτικα πληρωσε γκαρσονιερα για 1000 ευρω,και ΟΤΑΝ αρχισεις να τα βαριεσαι ολα αυτα, τοτε το ξανασυζηταμε

Η Κυπρος δεν ειναι αντιπροσωπευτικο δειγμα μεταναστευσης
Ειναι απλα σα να εισαι Κρητη με μισθους και φορολογια εξωτερικου
 
Εγγρ.
13 Ιουν 2012
Μηνύματα
5.280
Κριτικές
8
Like
7.313
Πόντοι
2.636
Εγω που κανω φορολ δηλωση ΚΑΙ στην γερμανια αλλα ΚΑΙ στην ελλαδα κανω κατι λαθος?

Ναι τυπε, πρέπει να αλλάξεις φορολογική κατοικία!

Εάν δεν έχεις εισοδήματα στην Ελλάδα, κάνεις μηδαμινή φορολογική δήλωση στην Ελλάδα, σωστά; Στην Γερμανία έχεις δουλειά και φορολογεισαι και κει κάθε μήνα! Βάση νόμου, έτσι κ γω έχω διαβάσει, πρέπει να διαλέξεις μια φορολογική κατοικία αλλιώς αποκρυπτεις εισοδήματα στην ελληνική εφορία απ'τους Γερμανούς.

Εάν πάλι έχεις εισοδήματα απ'την Ελλάδα, φαίνεται ότι τα αποκρυπτεις στους Γερμανούς!

Θα μ πεις που φαίνονται αυτά τώρα; Πουθενά! Όμως αν πάμε να ζητήσουμε τα χαρτιά για σύνταξη τότε θα ξεκαθαρίσουν όλα.

Πρέπει να φροντίσεις να το αλλάξεις, ρώτα λογιστή εδώ, Ελλάδα, finanzamt και εφορία
 
Εγγρ.
13 Ιουν 2012
Μηνύματα
5.280
Κριτικές
8
Like
7.313
Πόντοι
2.636
Όχι καλά κάνεις
Και εισοδήματα να μην έχεις Ελλάδα, κάνε μηδενική να είσαι καλυμμένος

Τυπε μην γράφεις ότι θες εάν δεν έχεις άποψη γιατί θα βρεθεί με κάνα καυλι στο πάτο ο άλλος
 
Εγγρ.
13 Ιουν 2012
Μηνύματα
5.280
Κριτικές
8
Like
7.313
Πόντοι
2.636
Δε διαφωνω, αλλα εκει που εισαι με το ζορι μπορει να θεωρηθει μεταναστευση
Μιλας τη γλωσσα σου, εχεις τον καιρο της Ελλαδας και εχεις την θαλασσα διπλα σου και ζεις σε σπιταρονα φθηνη (η Κυπρος εχει πολυ ωραια και φθηνα σπιτια, το εψαξα προσφατα). Και συζεις με συμπατριωτες κατα καποιο τροπο, τελος παντων με ανθρωπους που εχουμε πολλα κοινα

Πιασε κανα Αμβουργο η κανα Ροτερνταμ, φαε στη μαπα τα σκατα της βορειας Ευρωπης, φαε κανα μηνα συνεχομενης βροχης, κρυου και ομιχλης μεχρι να γινει το πουλι σου σα γαριδακι, να βλεπεις τη θαλασσα διπλα σου Ιουλη μηνα και να μη μπορεις να την αγγιξεις, φαε στη μαπα ρατσισμο (φανερο η σιωπηλο) απο τους ντοπιους, φαε στη μαπα ολα τα σκατα που αναφερει ο kman σε καθε ποστ, για τους χιλιαδες κανονες, και περιορισμους, πηγαινε ζησε σε δωματιο 2*3 με κοινη κουζινα και μπανιο με αλλους 5 η εναλλακτικα πληρωσε γκαρσονιερα για 1000 ευρω,και ΟΤΑΝ αρχισεις να τα βαριεσαι ολα αυτα, τοτε το ξανασυζηταμε

Η Κυπρος δεν ειναι αντιπροσωπευτικο δειγμα μεταναστευσης
Ειναι απλα σα να εισαι Κρητη με μισθους και φορολογια εξωτερικου

Τυπε,τον κωλο σου από κάτω να χτυπάς, εγώ ξέρω ότι πέρυσι που έμεινα Ελλάδα στα 40 μου μ λέγαν τα φιλαράκια να πάμε θάλασσα ν απολαύσουμε όλα αυτά και γω δεν είχα σεντ! Έτσι ξεκίνησα να πηγαίνω στο γύφτο να πουλάω τα ντεξιον του μαγαζιού που έκλεισα για να πάω καμία θάλασσα.

Ειδικά όταν πούλησα και χαλκό μαζί με μπρούτζο; Πήγα κ διακοπές...

Έχω δίπλα ένα γείτονα,γαμω τους ανθρώπους που τα βλέπει αυτά με κυάλια γιατί δεν υπάρχει σεντ τυπε
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.870
Κριτικές
15
Like
11.876
Πόντοι
3.846
Τυπε μην γράφεις ότι θες εάν δεν έχεις άποψη γιατί θα βρεθεί με κάνα καυλι στο πάτο ο άλλος
Τι αν δεν έχω άποψη βρε τουρίστα.
5 χρόνια είμαι έξω και έχω και λογιστή Ελλάδα που οπότε χρειαστώ ρωτάω.

Δηλαδή τι έγραψα λάθος. Για πες εσύ που νομίζεις ότι ξέρεις. Και πόσα χρόνια είσαι εξωτερικό;
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.870
Κριτικές
15
Like
11.876
Πόντοι
3.846
Δε διαφωνω, αλλα εκει που εισαι με το ζορι μπορει να θεωρηθει μεταναστευση
Μιλας τη γλωσσα σου, εχεις τον καιρο της Ελλαδας και εχεις την θαλασσα διπλα σου και ζεις σε σπιταρονα φθηνη (η Κυπρος εχει πολυ ωραια και φθηνα σπιτια, το εψαξα προσφατα). Και συζεις με συμπατριωτες κατα καποιο τροπο, τελος παντων με ανθρωπους που εχουμε πολλα κοινα

Πιασε κανα Αμβουργο η κανα Ροτερνταμ, φαε στη μαπα τα σκατα της βορειας Ευρωπης, φαε κανα μηνα συνεχομενης βροχης, κρυου και ομιχλης μεχρι να γινει το πουλι σου σα γαριδακι, να βλεπεις τη θαλασσα διπλα σου Ιουλη μηνα και να μη μπορεις να την αγγιξεις, φαε στη μαπα ρατσισμο (φανερο η σιωπηλο) απο τους ντοπιους, φαε στη μαπα ολα τα σκατα που αναφερει ο kman σε καθε ποστ, για τους χιλιαδες κανονες, και περιορισμους, πηγαινε ζησε σε δωματιο 2*3 με κοινη κουζινα και μπανιο με αλλους 5 η εναλλακτικα πληρωσε γκαρσονιερα για 1000 ευρω,και ΟΤΑΝ αρχισεις να τα βαριεσαι ολα αυτα, τοτε το ξανασυζηταμε

Η Κυπρος δεν ειναι αντιπροσωπευτικο δειγμα μεταναστευσης
Ειναι απλα σα να εισαι Κρητη με μισθους και φορολογια εξωτερικου

Μιλάς χωρίς να ξέρεις. Στο έχω ξαναπεί αυτό.
Κύπρο είμαι λίγο καιρό, Πριν πόσα χρόνια σε άλλη χώρα. Και δεν είναι μόνο η θάλασσα το θέμα μας.

Οσο για την γλώσσα μας και τους συμπατριώτες μου, ούτε με Έλληνες κάνω παρέα, ούτε η δουλειά μου είναι με κύπριους. Ξένη εταιρεία, αγγλικά μιλάμε
 

Επισκέπτης
γαμουσα τζανκι στην γερμανια, πλακωσε περιπολικο, μας φεξαν με ισχυρο φακό, μετα πηγαν μπροστα στο αμαξι. Ελεγξαν την πινακιδα. Επιβεβαιωσαν . Φυγαν
Μεσα στο αμαξι και σας παρενοχλησαν.  :jerking:

Και πως θα κανω ματι εγω αν ολοι πηδιουνται μεσα στα αμαξια; Γιατι να φυγω απ την Ελλαδα που ειναι ο παραδεισος του υπαιθριου σεξ;

Το πολυ να πηγαινα Κυπρο αν παιζουν εκει τετοια σκηνικα.
 

Souker

Μέλος
Εγγρ.
25 Οκτ 2018
Μηνύματα
2.932
Like
103
Πόντοι
16
Μεσα στο αμαξι και σας παρενοχλησαν.  :jerking:

Και πως θα κανω ματι εγω αν ολοι πηδιουνται μεσα στα αμαξια; Γιατι να φυγω απ την Ελλαδα που ειναι ο παραδεισος του υπαιθριου σεξ;

Το πολυ να πηγαινα Κυπρο αν παιζουν εκει τετοια σκηνικα.
χαιδαρι στον βοτανικο κηπο του διομηδους εχω πετυχει live τσιμπουκια 3 φορες ...
 
Εγγρ.
13 Ιουν 2012
Μηνύματα
5.280
Κριτικές
8
Like
7.313
Πόντοι
2.636
Τι αν δεν έχω άποψη βρε τουρίστα.
5 χρόνια είμαι έξω και έχω και λογιστή Ελλάδα που οπότε χρειαστώ ρωτάω.

Δηλαδή τι έγραψα λάθος. Για πες εσύ που νομίζεις ότι ξέρεις. Και πόσα χρόνια είσαι εξωτερικό;

Απάντησα παραπάνω στην ερώτηση
 

matzafasoula

Μέλος
Εγγρ.
16 Νοε 2012
Μηνύματα
1.247
Like
875
Πόντοι
96
Για τους οδοντίατρους
Παραδείγματα από γνωστους φίλους

1. Ορθοδοντικός 40άρης παντρεμένος χωρίς παιδιά, το έκλεισε λόγω έλλειψης πελατών / χρημάτων.
Τώρα είναι αυτός στο Ντουμπάι και η γυναίκα του δικηγόρος στην Αθήνα.

2.Νεαρός που μόλις αποφοίτησε, με θεία οδοντίατρο χωρίς παιδιά που θα του άφηνε στημένο οδοντιατρείο, δούλεψε ένα χρόνο στο οδοντιατρείο και την έκανε για Ολλανδία στην αρχή, Βέλγιο τώρα. Μαζί και άλλοι 2 οδοντίατροι φίλοι, δεν σκοπεύει κανένας να γυρίσει

3.Οδοντίατρος που δουλεύει στην Αθήνα. Τον σώζουν τα μαύρα. Στην αρχή της κρίσης μου έλεγε για πολλούς που δεν πληρώνανε, αλλάζανε πεζοδρόμιο γιατί ντρεπόντουσαν, τους έχανε και από πελάτες, καμμία ελπίδα μήπως τον ξεχρεώσουν ή του δώσουν κάτι.
Μετά από τοσα χρόνια κρισης, ξεσκάρταρε η πελατεία. Τώρα πληρώνουν.

4. Ο κουνιάδος μου, μηχανικός. Του πέφτανε τα δόντια, δεν πήγαινε σε οδοντίατρο γιατί δεν είχε μία, ανασφάλιστος βέβαια, νάναι καλά ο Τσίπρας που έδωσε την δυνατότητα να φτιάχνουν τα δόντια τους στο ΙΚΑ δωρεάν. Θλιβερές καταστάσεις.


Για κατοίκους εξωτερικού.

Ο καθένας έχει μία φορολογική κατοικία ή στην Ελλάδα ή έξω.
Υπάρχουνε προυποθέσεις για να βγείς κάτοικος εξωτερικού.
Ανάλογα με τις χώρες υπάρχουνε συμβάσεις περί μη διπλής φορολογίας.

Για ΕΕ αν ζεις και δουλεύεις τις μισές μέρες του χρόνου έξω και πληρώνεσαι, είσαι υποχρεωμένος να δηλωθείς κάτοικος εξωτερικού, αν δεν, πρέπει να δηλώσεις τα έξω εισοδήματα και στην Ελλάδα.

Προθεσμία υποβολής για να βγεις κάτοικος εξωτερικού στην Ελληνική εφορία 10 Μαρτίου, αλλιώς next year.
Aν πληρείς τις προυποθέσεις, Χριστούγεννα ρωτάς την εφορία σου στην Ελλάδα, μαζεύεις τα χαρτιά και μέχρι 10 Μαρτίου τα καταθέτεις.
Ανάλογα με το σε ποιά χώρα είσαι χρειάζεσαι και τα αντίστοιχα χαρτιά.
Μην εμπιστευόσαστε λογιστές έχουνε κάψει κόσμο. Μόνο την εφορία και είναι το μόνο γραφείο μέσα στην εφορία που έχει δουλειά :)

Μηδενική δήλωση δεν χρειάζεται να υποβάλεις.
Ορισμένα εισοδήματα που αποκτούνται στην Ελλάδα (πχ ενοίκια) δηλώνονται και φορολογούνται στην Ελλάδα.
Αλλα εισοδήματα (πχ κομπιουτεράς που πληρώθηκε από Ελληνική εταιρεία) δηλώνονται έξω.
Σε κάθε περίπτωση ρωτήστε τις εφορίες.
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.870
Κριτικές
15
Like
11.876
Πόντοι
3.846
Για τους οδοντίατρους
Παραδείγματα από γνωστους φίλους

1. Ορθοδοντικός 40άρης παντρεμένος χωρίς παιδιά, το έκλεισε λόγω έλλειψης πελατών / χρημάτων.
Τώρα είναι αυτός στο Ντουμπάι και η γυναίκα του δικηγόρος στην Αθήνα.

2.Νεαρός που μόλις αποφοίτησε, με θεία οδοντίατρο χωρίς παιδιά που θα του άφηνε στημένο οδοντιατρείο, δούλεψε ένα χρόνο στο οδοντιατρείο και την έκανε για Ολλανδία στην αρχή, Βέλγιο τώρα. Μαζί και άλλοι 2 οδοντίατροι φίλοι, δεν σκοπεύει κανένας να γυρίσει

3.Οδοντίατρος που δουλεύει στην Αθήνα. Τον σώζουν τα μαύρα. Στην αρχή της κρίσης μου έλεγε για πολλούς που δεν πληρώνανε, αλλάζανε πεζοδρόμιο γιατί ντρεπόντουσαν, τους έχανε και από πελάτες, καμμία ελπίδα μήπως τον ξεχρεώσουν ή του δώσουν κάτι.
Μετά από τοσα χρόνια κρισης, ξεσκάρταρε η πελατεία. Τώρα πληρώνουν.

4. Ο κουνιάδος μου, μηχανικός. Του πέφτανε τα δόντια, δεν πήγαινε σε οδοντίατρο γιατί δεν είχε μία, ανασφάλιστος βέβαια, νάναι καλά ο Τσίπρας που έδωσε την δυνατότητα να φτιάχνουν τα δόντια τους στο ΙΚΑ δωρεάν. Θλιβερές καταστάσεις.


Για κατοίκους εξωτερικού.

Ο καθένας έχει μία φορολογική κατοικία ή στην Ελλάδα ή έξω.
Υπάρχουνε προυποθέσεις για να βγείς κάτοικος εξωτερικού.
Ανάλογα με τις χώρες υπάρχουνε συμβάσεις περί μη διπλής φορολογίας.

Για ΕΕ αν ζεις και δουλεύεις τις μισές μέρες του χρόνου έξω και πληρώνεσαι, είσαι υποχρεωμένος να δηλωθείς κάτοικος εξωτερικού, αν δεν, πρέπει να δηλώσεις τα έξω εισοδήματα και στην Ελλάδα.

Προθεσμία υποβολής για να βγεις κάτοικος εξωτερικού στην Ελληνική εφορία 10 Μαρτίου, αλλιώς next year.
Aν πληρείς τις προυποθέσεις, Χριστούγεννα ρωτάς την εφορία σου στην Ελλάδα, μαζεύεις τα χαρτιά και μέχρι 10 Μαρτίου τα καταθέτεις.
Ανάλογα με το σε ποιά χώρα είσαι χρειάζεσαι και τα αντίστοιχα χαρτιά.
Μην εμπιστευόσαστε λογιστές έχουνε κάψει κόσμο. Μόνο την εφορία και είναι το μόνο γραφείο μέσα στην εφορία που έχει δουλειά :)

Μηδενική δήλωση δεν χρειάζεται να υποβάλεις.
Ορισμένα εισοδήματα που αποκτούνται στην Ελλάδα (πχ ενοίκια) δηλώνονται και φορολογούνται στην Ελλάδα.
Αλλα εισοδήματα (πχ κομπιουτεράς που πληρώθηκε από Ελληνική εταιρεία) δηλώνονται έξω.
Σε κάθε περίπτωση ρωτήστε τις εφορίες.

Συμφωνώ στα περισσότερα.

Επίσης να αναφέρουμε ότι είναι 2 διαφορετικες διαδικασίες.
Άλλο το δηλώνω κάτοικος εξωτερικού, άρα μπαίνω στην ΔΟΥ εξωτερικού και άλλο η μεταφορά φορολογικής κατοικίας. Αυτό με την εφορία ισχύει ότι εκεί είναι οι πιο αρμόδιοι και μάλιστα έχω ακούσει από πολλά παιδιά στο εξωτερικό να ζητάει η κάθε εφορία άλλα πράγματα.
Οπότε ρωτήστε μόνο στην εφορία της περιοχής σας.
 

χρηστος1011

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Οκτ 2013
Μηνύματα
14.703
Like
2.447
Πόντοι
606
:hi: παιδια ειδα εναν γνωστο εχθες ειναι αμερικη. με λεει ειναι πολυ καλα ειναι στην αριζονα εχει πολυ καλο καιρο και οι ανθρωποι ειναι εξω καρδια  :)
 

Επισκέπτης
:hi: παιδια ειδα εναν γνωστο εχθες ειναι αμερικη. με λεει ειναι πολυ καλα ειναι στην αριζονα εχει πολυ καλο καιρο και οι ανθρωποι ειναι εξω καρδια  :)

Μην πας Χρησταρα, δεν εχουν καλο τσιπουρο και τα προπατζικα κλεινουν νωρις εκει.

 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Εγω που κανω φορολ δηλωση ΚΑΙ στην γερμανια αλλα ΚΑΙ στην ελλαδα κανω κατι λαθος?

αν εχεις ΑΦΜ στην Ελλάδα θα κάνεις και στην Ελλάδα δήλωση... το θέμα δεν είναι η δήλωση αλλά το περιεχόμενο της ... αν είσαι φορολογικός κάτοικος ελλάδας τότε στην ελληνική δήλωση πρέπει να δηλώσεις και τα εισοδήματα σου στην Γερμανία και να φορολογηθείς γιαυτά (ενώ ήδη φορολογήθηκες στην Γερμανία)...

αντίθετα αν είσαι φορολογικός κάτοικος Γερμανίας στην ελληνική δήλωση δεν δηλώνεις τα εισοδήματα της Γερμανίας...

 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom