Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 998K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 28 άτομα (0 μέλη και 28 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,0%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 267 75,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    356

Επισκέπτης
Παραλίμνιε ... για μπουρδελιάρηδες πόρνους μεσόκοπους, πως σου φαίνεται η γερμανία ;;;
Αν πάω να χαλάω φράγκα που θα έρχονται από ελλάδα , μόνος , με 3-4 χιλιάρικα το μήνα , δεν θα περνάω καλά ;;;


Καλή περίπτωση δεν θα είναι ;
Πιστεύω αν περιφέρομαι όλη μέρα και κωλοβαράω και πίνω τις μπύρες μου σίγουρα θα χτυπάω
και εγχώρια σκυλιά που διψάνε για πούτσο και τα έχουν παραμελήσει οι ντόπιο φιόγκοι .

Μεγαλε με 3-4 χιλιαρικα στο Βερολινο εισαι αρχοντας. Αν εχεις και χρονο να γυριζεις σιγουρα θα γαμας γκομενες. Οι Γερμανιδες δεν το πολυ εξεταζουν αν θελουν να γαμηθουν.
Λιγο προσοχη με τα αλκοτεστ. Οι καριολιδες κανουν και μεσημερι κι αν σε βρουν πιωμενο σου παιρνουν το διπλωμα.
Τα μπουρδελα παντως εδω δεν αξιζουν εκτος ισως απο το Artemis που δεν εχω παει και δεν εχω αποψη. Γκομενες και υπηρεσιες Φυλης μπορει να τις πληρωσεις ως 60 ευρω.
 

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.712
Κριτικές
1
Like
4.497
Πόντοι
1.706
Παραλίμνιε ... για μπουρδελιάρηδες πόρνους μεσόκοπους, πως σου φαίνεται η γερμανία ;;;
Αν πάω να χαλάω φράγκα που θα έρχονται από ελλάδα , μόνος , με 3-4 χιλιάρικα το μήνα , δεν θα περνάω καλά ;;;


Καλή περίπτωση δεν θα είναι ;
Πιστεύω αν περιφέρομαι όλη μέρα και κωλοβαράω και πίνω τις μπύρες μου σίγουρα θα χτυπάω
και εγχώρια σκυλιά που διψάνε για πούτσο και τα έχουν παραμελήσει οι ντόπιο φιόγκοι .
Με 3-4 χιλιαρικα ετοιμα τον μηνα εχει πολυ καλυτερες επιλογες που μπορεις να ζεις  σαν βασιλιας
 

Pinoklis

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2018
Μηνύματα
1.935
Like
341
Πόντοι
36
Λοιπον αν καποιος εχει μια σχετικα καλη δουλεια και βγαζει 600 με 800 ή και παραπανω το μηνα, εχει δικο του σπιτι ή μενει με τους γονεις του  και δεν εχει τιποτα χρεη (ασφ. ταμεια, εφορια, τραπεζες) δεν το συζητω ΕΛΛΑΔΑ και παλι ΕΛΛΑΔΑ. Αν γαμαει κιολας ουτε να σκεφτεται το εξωτερικο. Η ζωη στην Ελλαδα ειναι μαλλον καλυτερη απο το εξωτερικο.
Τωρα αν ειναι ντελιβερας των 2,80 η ωρα, σεκιουριτας των 580 το μηνα με ενοικιο, ανω των 45 ανεργος ή καποιος που κανει 5-6 μεροκαματα το μηνα εννοειται εξωτερικο που υπαρχουν δουλειες, εστω και χαμαλικι το οποιο πληρωνετε ομως.
Εγω ασ πουμε στα 46 μισο ξενιτευτηκα, ανειδικευτος, χωρις γλωσσα κι εφτασα να καθαριζω μαζι με τα επιδοματα πανω απο 2000 ευρω το μηνα. Στην Ελλαδα ποιος θα μου τα εδινε αυτα τα λεφτα ? Δε λεω το γαμησι το εφαγα σε καποια μαγαζια που δουλεψα, αλλα περασα και καλα.
Οι αγροτικες δουλειες που εκανα στην Ελλαδα μηπως ηταν ευκολες ? Αντε κουβαλα στην πλατη τα σακια με τις ελιες  σε πλαγια, μαζευε ντοματες  ή τραβα για τρυγο και τα ελληνικα εστιατορια θα σου φαινονται παιδικη χαρα.

Thanks μαν, θα συμφωνησω μαζι σου, η ποιοτητα ζωης ειναι πολυ καλυτερη Ελλαδα, ειδικα εαν καποιος δε νιωθει οικονομικη πιεση

Το εξωτερικο ειναι καλο μονο για τις παρακατω κατηγοριες:

1. Αυτους που χρωστανε Ελλαδα (τραπεζες, εφοριες, διατροφες, ΙΚΑ, κλπ) και αν μεινουν στην Ελλαδα τους περιμενει ισοβιο τελμα

2. Αυτους που Ελλαδα δεν εχουν τα βασικα (ουτε σπιτι, ουτε δουλεια, ουτε αλλα εισοδηματα, κλπ) και δε μπορουν να επιβιωσουν

3. Τους work oriented (προσανατολισμενους στην εργασια) ανθρωπους, που στην Ελλαδα βιωνουν ρατσισμο και βγαζουν ψιχουλα, ενω στο εξωτερικο αποθεωνονται και πλουτιζουν. Συνηθως ειναι ατομα πολυ υψηλης καταρτισης με πτυχια, γλωσσες κλπ που δουλευουν πολυ και στην Ελλαδα τρωνε γαμησι και εκμεταλλευση για ψιχουλα και πολλες αδικιες

4. Αυτους που βαρεθηκαν την Ελλαδα (υπαρχουν και αυτοι), ταξιδεψαν σε ολα τα μερη της, εζησαν Αθηνα, Θεσσαλονικη, επαρχια κλπ και θελουν να ζησουν εμπειριες σε αλλες χωρες, με τον εναν η τον αλλον τροπο

5. Ζευγαρια που επιβιωνουν δυσκολα στην Ελλαδα στο ενοικιο (που σπανια δουλευουν και οι δυο, αν δουλευουν παιρνουν 500 μισθο, κλπ) και θελουν να δημιουργηθοουν (σπιτι, αυτοκινητο, παιδια, κλπ)

6. Μεσηλικες προς τη δυση της εργασιακης τους ζωης (55+ η και 60+) που εχουν μεγαλα παιδια, ισως και παντρεμενα, και εχουν ευκαιρια να πανε εξωτερικο με στρωμενη δουλεια-σπιτι και να ζησουν κατι διαφορετικο, προσφεροντας και λιγα χρηματα παραπανω πισω στην οικογενεια, πριν αποσυρθουν δια παντος απο τον εργασιακο βιο. Ξερω 2-3 τετοιες περιπτωσεις και ισως ειναι οι πιο ευτυχισμενοι απο ολους, συν οτι τα Σαββατοκυριακα ζουνε σαν φοιτητες, διασκεδαζοντας σε παμπ, χορευοντας, κλπ
 

fylobios30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2012
Μηνύματα
11.051
Κριτικές
2
Like
2.207
Πόντοι
606
Μεγαλε με 3-4 χιλιαρικα στο Βερολινο εισαι αρχοντας.

Μαλακισμένο όμως το βερολίνο και έχει πολλούς κάφρους.
Θα ήθελα κάτι πιο original  .
Επίσης θα ήθελα πιο δυτικά αν είναι δυνατόν , για να πηγαίνω και γαλλία για αλλαγή.
Μανχάϊμ ;;;(έχω και γνωστούς).
 

Pinoklis

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2018
Μηνύματα
1.935
Like
341
Πόντοι
36
Παραλίμνιε ... για μπουρδελιάρηδες πόρνους μεσόκοπους, πως σου φαίνεται η γερμανία ;;;
Αν πάω να χαλάω φράγκα που θα έρχονται από ελλάδα , μόνος , με 3-4 χιλιάρικα το μήνα , δεν θα περνάω καλά ;;;


Καλή περίπτωση δεν θα είναι ;
Πιστεύω αν περιφέρομαι όλη μέρα και κωλοβαράω και πίνω τις μπύρες μου σίγουρα θα χτυπάω
και εγχώρια σκυλιά που διψάνε για πούτσο και τα έχουν παραμελήσει οι ντόπιο φιόγκοι .

Βασικα με 3-4000 μπορεις να κανεις το γυρο του κοσμου εις αει.
Ξερω ατομο που τον εχει κανει 4 φορες εως τωρα απο τα 55 του οπου σταματησε να δουλευει σα σκυλι και εχοντας μαζεψει λεφτα, εως τα 70 του και συνεχιζει

Σε οποιαδηποτε πολη του κοσμου μπορεις να βρεις ξενοδοχειο με 40 ευρω και πρωινο. Οποτε με 1200 + αλλα 800 για φαγητο μπορεις με 2000 να εχεις εξασφαλισμενη την επιβιωση. Βαλε αλλα 300-500 για εισιτηρια, μετακινησεις, κλπ σου μενουν και αλλα 500-1500 για λοιπα γουστα, μουνι, κλπ
 

Pinoklis

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2018
Μηνύματα
1.935
Like
341
Πόντοι
36
Μαλακισμένο όμως το βερολίνο και έχει πολλούς κάφρους.
Θα ήθελα κάτι πιο original  .
Επίσης θα ήθελα πιο δυτικά αν είναι δυνατόν , για να πηγαίνω και γαλλία για αλλαγή.
Μανχάϊμ ;;;(έχω και γνωστούς).

Για μονιμα η κυανη ακτη ειναι η καλυτερη επιλογη
 

Pinoklis

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2018
Μηνύματα
1.935
Like
341
Πόντοι
36
Μιλάμε για 10Κ+ .
Στο Μαλιμπού είναι καλύτερα, αν χαλάς 15.000$το μήνα.

Σε ξεγελαει η διαφημιζομενη χλιδη. Μπορεις να βρεις αρκετα φθηνη και ποιοτικη διαμονη και τα υπολοιπα φυσικα (φαι, κλπ). Ειναι τεραστια η κυανη ακτη, δεν ειναι μονο το Μονακο
 

fylobios30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2012
Μηνύματα
11.051
Κριτικές
2
Like
2.207
Πόντοι
606
Σε ξεγελαει η διαφημιζομενη χλιδη. Μπορεις να βρεις αρκετα φθηνη και ποιοτικη διαμονη και τα υπολοιπα φυσικα (φαι, κλπ). Ειναι τεραστια η κυανη ακτη, δεν ειναι μονο το Μονακο

Τα γαλλικά μου όμως, είναι μόνο για να παραγγέλνω καφέ ... άντε και για κανένα ταξί .
Οι παραλίες μπροστά στις ελληνικές είναι κλανιόλ (οι παραλίες, όχι τα μουνιά) ....

Σε κάτι που μοιάζει με ελληνικό τοπίο δεν πήγαινα. Κεντρική ευρώπη είναι η βασική σκέψη , ειδικά ουγγαρία
λόγω του ότι οι γκόμενες είναι τσόντες !
 

Pinoklis

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2018
Μηνύματα
1.935
Like
341
Πόντοι
36
Τα γαλλικά μου όμως, είναι μόνο για να παραγγέλνω καφέ ... άντε και για κανένα ταξί .
Οι παραλίες μπροστά στις ελληνικές είναι κλανιόλ (οι παραλίες, όχι τα μουνιά) ....

Σε κάτι που μοιάζει με ελληνικό τοπίο δεν πήγαινα. Κεντρική ευρώπη είναι η βασική σκέψη , ειδικά ουγγαρία
λόγω του ότι οι γκόμενες είναι τσόντες !

Εδω χρειαζεται μαλλον τη γνωμη του αρχιστρατηγου kman
Εγω ειμαι ενας απλος επιλοχιας οσον αφορα το εξωτερικο :(
 

Επισκέπτης
Λοιπον αν καποιος εχει μια σχετικα καλη δουλεια και βγαζει 600 με 800 ή και παραπανω το μηνα, εχει δικο του σπιτι ή μενει με τους γονεις του  και δεν εχει τιποτα χρεη (ασφ. ταμεια, εφορια, τραπεζες) δεν το συζητω ΕΛΛΑΔΑ και παλι ΕΛΛΑΔΑ. Αν γαμαει κιολας ουτε να σκεφτεται το εξωτερικο. Η ζωη στην Ελλαδα ειναι μαλλον καλυτερη απο το εξωτερικο.
Τωρα αν ειναι ντελιβερας των 2,80 η ωρα, σεκιουριτας των 580 το μηνα με ενοικιο, ανω των 45 ανεργος ή καποιος που κανει 5-6 μεροκαματα το μηνα εννοειται εξωτερικο που υπαρχουν δουλειες, εστω και χαμαλικι το οποιο πληρωνετε ομως.
Εγω ασ πουμε στα 46 μισο ξενιτευτηκα, ανειδικευτος, χωρις γλωσσα κι εφτασα να καθαριζω μαζι με τα επιδοματα πανω απο 2000 ευρω το μηνα. Στην Ελλαδα ποιος θα μου τα εδινε αυτα τα λεφτα ? Δε λεω το γαμησι το εφαγα σε καποια μαγαζια που δουλεψα, αλλα περασα και καλα.
Οι αγροτικες δουλειες που εκανα στην Ελλαδα μηπως ηταν ευκολες ? Αντε κουβαλα στην πλατη τα σακια με τις ελιες  σε πλαγια, μαζευε ντοματες  ή τραβα για τρυγο και τα ελληνικα εστιατορια θα σου φαινονται παιδικη χαρα.
Τα εστιατορια σε σακατευουν. Επιδημια οι φλεβιτιδες και αλλες ασθενειες. Η δουλει στη φυση σε κανει δυνατο. Νομιζεις θα ειχες τις αντοχες να ξενιτευτεις αν ειχες δουλεψει σε εστιατορια αντι σε χωραφια;
 

dude33

Μέλος
Εγγρ.
10 Νοε 2007
Μηνύματα
9.196
Like
767
Πόντοι
146
Τα εστιατορια σε σακατευουν. Επιδημια οι φλεβιτιδες και αλλες ασθενειες. Η δουλει στη φυση σε κανει δυνατο. Νομιζεις θα ειχες τις αντοχες να ξενιτευτεις αν ειχες δουλεψει σε εστιατορια αντι σε χωραφια;
Είσαι πολύ χαζός,πιο χαζός και απο τα λάχανα!
 

Επισκέπτης
Τα γαλλικά μου όμως, είναι μόνο για να παραγγέλνω καφέ ... άντε και για κανένα ταξί .
Οι παραλίες μπροστά στις ελληνικές είναι κλανιόλ (οι παραλίες, όχι τα μουνιά) ....

Σε κάτι που μοιάζει με ελληνικό τοπίο δεν πήγαινα. Κεντρική ευρώπη είναι η βασική σκέψη , ειδικά ουγγαρία
λόγω του ότι οι γκόμενες είναι τσόντες !
για την ηλικια σου κοιτα βαλκανια ή ασια.
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.870
Κριτικές
15
Like
11.876
Πόντοι
3.846
Ο άλλος μιλάει για ποιότητα ζωής στην Ελλάδα...
Πού στην Ελλάδα!
Πού αυτοκτονανε κάθε μέρα από τα χρέη. Που έχει βρωμιά σε κάθε γωνιά και μετανάστες που θα σε σφάξουν για 5€.
Κίνηση, καυσαέρια, κακομοιρια, άστεγοι παντού...

Ο άλλος μιλάει για ποιότητα ζωής και νομίζει ότι μόνο φραπέ και παραλίες υπάρχουν.
Βέβαια τόσο φτάνουν τα μυαλά κάποιων.
 

Souker

Μέλος
Εγγρ.
25 Οκτ 2018
Μηνύματα
2.932
Like
103
Πόντοι
16
Του χρονου θα εχω στη κατοχη μου ξενοδοχειο στη  σαντορινη ...
θα χρειαστω  προσωπικο ... οποιος ψαχνεται να μου  πει.
 

Pinoklis

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2018
Μηνύματα
1.935
Like
341
Πόντοι
36
Ο άλλος μιλάει για ποιότητα ζωής στην Ελλάδα...
Πού στην Ελλάδα!
Πού αυτοκτονανε κάθε μέρα από τα χρέη. Που έχει βρωμιά σε κάθε γωνιά και μετανάστες που θα σε σφάξουν για 5€.
Κίνηση, καυσαέρια, κακομοιρια, άστεγοι παντού...

Ο άλλος μιλάει για ποιότητα ζωής και νομίζει ότι μόνο φραπέ και παραλίες υπάρχουν.
Βέβαια τόσο φτάνουν τα μυαλά κάποιων.

Ελλαδα δεν ειναι μονο η Αθηνα
Επισης Αθηνα δεν ειναι μονο η φτωχη Αθηνα, υπαρχει και η Φιλοθεη, η Πολιτεια, η Βουλα, κλπ
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom