Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 998K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 10 άτομα (0 μέλη και 10 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,0%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 267 75,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    356

Κώστας Λαδάκης

Σεβαστός
Εγγρ.
21 Απρ 2011
Μηνύματα
24.058
Κριτικές
7
Like
9.873
Πόντοι
1.686
Η ροη προς τα εξω εχει μειωθει και αρκετοι αρχιζουν να επιστρεφουν
Αναμενεται περαιτερω βελτιωση τα επομενα χρονια

Για βάλε λινκ με στατιστικές.

Αυτά που βλέπουμε , τείνουν στο αντίθετο.
 

Επισκέπτης
Τυπε εχω ψυχολογο γερμανιδα που σου δινει οτι χαρτι θελεις τζαμπα. Οχι ευκολα αλλα με λιγη πιεση γινεται η δουλεια. Τη γαμαει ενας φιλος μου. Αλλα θα χρειαστει να πληρωσεις το ατομο που θα μεταφραζει και θα σε συνοδευει στις υπηρεσιες.
τη γαμαω κι εγω αμα θελει δεν εχω προβλημα.

Θα δωσω και κανα μπαξισι δεξια αριστερα, δεν ειμαι τζαμπατζης ;)

Ολοι τρωνε οταν τρωει ο Ελληνας. Ειναι η ιδεολογια μου.
 

acapoeira

Μέλος
Εγγρ.
11 Νοε 2017
Μηνύματα
7.440
Like
233
Πόντοι
86
Η ροη προς τα εξω εχει μειωθει και αρκετοι αρχιζουν να επιστρεφουν
Αναμενεται περαιτερω βελτιωση τα επομενα χρονια

Μαζικη επιστροφη θα γινει οταν τα ελληνικα πανεπιστημια γινουν ιδιωτικα και κατα συνεπεια θα εχουν αξιοκρατικες προσληψεις..
Πολλοι ελληνες εξω δουλευουν ως ερευνητες
Επισης αν μειωθει η φορολογια ωστε οι επιτυχημενοι επαγγελματιες που δραστηροποιουνται εξω να επιστρεψουν ελλαδα χωρις να εχουν το κρατος να τους κλεβει

Βλεπεις να κανει κατι απο τα παραπανω ο κουλης??
 

Pinoklis

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2018
Μηνύματα
1.935
Like
341
Πόντοι
36
Μαζικη επιστροφη θα γινει οταν τα ελληνικα πανεπιστημια γινουν ιδιωτικα και κατα συνεπεια θα εχουν αξιοκρατικες προσληψεις..
Πολλοι ελληνες εξω δουλευουν ως ερευνητες
Επισης αν μειωθει η φορολογια ωστε οι επιτυχημενοι επαγγελματιες που δραστηροποιουνται εξω να επιστρεψουν ελλαδα χωρις να εχουν το κρατος να τους κλεβει

Βλεπεις να κανει κατι απο τα παραπανω ο κουλης??

Η αρχη των παντων θα γινει με το Ελληνικο
 

Pinoklis

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2018
Μηνύματα
1.935
Like
341
Πόντοι
36
Για βάλε λινκ με στατιστικές.

Αυτά που βλέπουμε , τείνουν στο αντίθετο.

Δυσκολο να βρεθουν αξιοπιστα στοιχεια
Ισως μονο τα στατιστικα ανα ετος για καποιες σημαντικες χωρες οπως η Γερμανια κλπ αλλα και αυτα δεν ειναι ενδεικτικα

 

χρηστος1011

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Οκτ 2013
Μηνύματα
14.705
Like
2.455
Πόντοι
606
:hi: ψαχνω γκομεναρα(μουναρα :grin:) για συγκατοικηση Εδιμβουργο
 

fylobios30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2012
Μηνύματα
11.051
Κριτικές
2
Like
2.207
Πόντοι
606
Μαζικη επιστροφη θα γινει οταν τα ελληνικα πανεπιστημια γινουν ιδιωτικα και κατα συνεπεια θα εχουν αξιοκρατικες προσληψεις..
Πολλοι ελληνες εξω δουλευουν ως ερευνητες
Επισης αν μειωθει η φορολογια ωστε οι επιτυχημενοι επαγγελματιες που δραστηροποιουνται εξω να επιστρεψουν ελλαδα χωρις να εχουν το κρατος να τους κλεβει

Βλεπεις να κανει κατι απο τα παραπανω ο κουλης??

Δεν πιστεύω ότι τα ρωτάς αυτά !!!!!
Ξ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΝΔ, ΕΙΧΕ ΤΗ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΕΠΙΤΡΕΨΕΙ ΙΔΙΩΤΙΚΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ 2004-2009.
ΤΙΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ.

Εκτός από ΣΥΡΙΖΑ/ΚΚΕ και η ΔΑΠ-ΝΔΦΚ βολεύει κόσμο στα μονοπωλιακά κρατικά πανεπιστήμια.

Ξέρω περίπτωση κλασσική ελληνικού πανεπιστημίου. Μπαμπάς ιατρός, από τους πρώτους στη λίστα λαγκάρντ. Είχε πειθαρχικό και ποινικά δικαστήρια , γιατί ξέκανε ασθενή σε εξέταση. ΞΕΛΑΣΠΩΣΕ ΠΑΝΤΟΥ ΑΝΕΤΑ. Γυναίκα στέλεχος ΚΚΕ, καθηγήτρια πανεπιστημίου. Και οι 2 ιατρεία στο κολωνάκι .
Κάτοικοι ΒΠ φυσικά.

Ο ΚΑΝΑΚΑΡΗΣ ΦΟΙΤΗΤΗΣ ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΙΚΗΣ.
ΕΔΩΣΕ ΠΡΟΦΟΡΙΚΑ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΦΑΡΜΑΚΟΛΟΓΙΑΣ ΜΑΖΙ ΜΕ 300 ΑΛΛΟΥΣ.
ΗΤΑΝ Ο ΜΟΝΟΣ ΠΟΥ ΠΕΡΑΣΕ ΜΕ 10.
ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΚΟΠΗΚΑΝ.

Το περιστατικό περιγράφει πλήρως το πανεπιστήμιο αθηνών .

Αν επιτραπούν ιδιωτικά, στα κρατικά θα πηγαίνουν μόνο λάθροι , γύφτοι και αναρχκομμουκούνια.
 

Επισκέπτης
Δεν πιστεύω ότι τα ρωτάς αυτά !!!!!
Ξ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΝΔ, ΕΙΧΕ ΤΗ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΕΠΙΤΡΕΨΕΙ ΙΔΙΩΤΙΚΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ 2004-2009.
ΤΙΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ.

Εκτός από ΣΥΡΙΖΑ/ΚΚΕ και η ΔΑΠ-ΝΔΦΚ βολεύει κόσμο στα μονοπωλιακά κρατικά πανεπιστήμια.

Ξέρω περίπτωση κλασσική ελληνικού πανεπιστημίου. Μπαμπάς ιατρός, από τους πρώτους στη λίστα λαγκάρντ. Είχε πειθαρχικό και ποινικά δικαστήρια , γιατί ξέκανε ασθενή σε εξέταση. ΞΕΛΑΣΠΩΣΕ ΠΑΝΤΟΥ ΑΝΕΤΑ.
τεστ κοποσεως του εκανε;
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.870
Κριτικές
15
Like
11.876
Πόντοι
3.846
Η ροη προς τα εξω εχει μειωθει και αρκετοι αρχιζουν να επιστρεφουν
Αναμενεται περαιτερω βελτιωση τα επομενα χρονια
Χαχαχα
Καλό ανέκδοτο.

Σαν τους άσχετους Έλληνες στην Κύπρο που ακούνε 4-5 άτομα ότι πουλάνε τα πράγματά τους για να γυρίσουν Ελλάδα, την στιγμή που αγνοούν ότι πάνε Κύπρο εκατοντάδες ..

Σοβαρά τώρα υπάρχει άτομο που γυρίζει Ελλάδα για δουλειά;;
Μόνο αν αποτύχεις έξω και υπάρχει σοβαρός οικογενειακός λόγος θα γυρίσει ένας επαγγελματίας του εξωτερικού..
 

gbeyyt11

Μέλος
Εγγρ.
30 Δεκ 2008
Μηνύματα
1.515
Like
143
Πόντοι
16
Πολλά θετικά αλλά δεν είναι και ο παράδεισος,δεν υπάρχει παράδεισος πουθενά.
Εγώ πάντως είμαι Αγγλία κάμποσους μήνες και θα το τραβήξω όσο μπορώ.

Τύπε σε ποια πόλη είσαι; Θα πάμε γι καμία μουνοτσαρκα;
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
Είμαι τώρα Αθήνα και βλέπω τα χάλια σε σχέση με Γερμανία.Τα αμάξια μπροστά από τη μεγάλη Βρετανία είναι τα ίδια με αυτά που βλέπω παρκαρισμένα μπροστά στη δουλειά.
Κακοτεχνίες παντού,χάλια προϊόντα,ετοιμόρροπα κτίρια,τρελλή λετσαρια,γυφταριο,μόνο στον καιρό είναι μπροστά η Ελλάδα.
Και οι γκόμενες μετριότατες Ελλάδα,μεγάλη μπαζιλα,οι Γερμανίδες τους ρίχνουν στα αυτιά.
Πολύ ραχάτι γενικώς.
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
Μαζικη επιστροφη θα γινει οταν τα ελληνικα πανεπιστημια γινουν ιδιωτικα και κατα συνεπεια θα εχουν αξιοκρατικες προσληψεις..
Πολλοι ελληνες εξω δουλευουν ως ερευνητες
Επισης αν μειωθει η φορολογια ωστε οι επιτυχημενοι επαγγελματιες που δραστηροποιουνται εξω να επιστρεψουν ελλαδα χωρις να εχουν το κρατος να τους κλεβει

Βλεπεις να κανει κατι απο τα παραπανω ο κουλης??

Ποια ιδιωτικά πανεπιστήμια?Αυτό που πρέπει να γίνει είναι να παταχτούν οι ψωλάδες,οι γόνοι κτλ.Εδωσες ρε αρχίδα καθηγητή μεταγραφή σε γόνο από εξωτερικό?Θα σε μπουρλοτιασω.
Φυσικά αυτό δεν πρόκειται να γίνει ποτέ.Δεν εκφράζεται καν η αντίθετη άποψη.
Μιλάμε για παράλληλες πραγματικότητες γόνων,βυσματων,ψωλάδων και των αντίθετων που ο ένας δεν ασχολείται και δεν ενδιαφέρεται για το τι πιστεύει ο άλλος.Αυτο δημιουργεί τα κωμικά αποτελέσματα.
 

Επισκέπτης
Είμαι τώρα Αθήνα και βλέπω τα χάλια σε σχέση με Γερμανία.Τα αμάξια μπροστά από τη μεγάλη Βρετανία είναι τα ίδια με αυτά που βλέπω παρκαρισμένα μπροστά στη δουλειά.
Κακοτεχνίες παντού,χάλια προϊόντα,ετοιμόρροπα κτίρια,τρελλή λετσαρια,γυφταριο,μόνο στον καιρό είναι μπροστά η Ελλάδα.
Και οι γκόμενες μετριότατες Ελλάδα,μεγάλη μπαζιλα,οι Γερμανίδες τους ρίχνουν στα αυτιά.
Πολύ ραχάτι γενικώς.
χτες ειχε κινηση εξω αλλα πολυ κακοντυμενες οι ελληνιδες. Μονο Π,Σ σουλουπωνονται. Αλλιως τη μερα με ηλιο να δεις καναν κωλο πιτσιρικας, γιατι ειναι και συντηρητικες οι μεγαλυτερες. Τα τρια κακα της μοιρας τους, χριστιανικη αραβια ειμαστε.
 

Επισκέπτης
Τυπε πες μας την αποψη σου
Εξωτερικο η Ελλαδα εν ετη 2019;

Λοιπον αν καποιος εχει μια σχετικα καλη δουλεια και βγαζει 600 με 800 ή και παραπανω το μηνα, εχει δικο του σπιτι ή μενει με τους γονεις του  και δεν εχει τιποτα χρεη (ασφ. ταμεια, εφορια, τραπεζες) δεν το συζητω ΕΛΛΑΔΑ και παλι ΕΛΛΑΔΑ. Αν γαμαει κιολας ουτε να σκεφτεται το εξωτερικο. Η ζωη στην Ελλαδα ειναι μαλλον καλυτερη απο το εξωτερικο.
Τωρα αν ειναι ντελιβερας των 2,80 η ωρα, σεκιουριτας των 580 το μηνα με ενοικιο, ανω των 45 ανεργος ή καποιος που κανει 5-6 μεροκαματα το μηνα εννοειται εξωτερικο που υπαρχουν δουλειες, εστω και χαμαλικι το οποιο πληρωνετε ομως.
Εγω ασ πουμε στα 46 μισο ξενιτευτηκα, ανειδικευτος, χωρις γλωσσα κι εφτασα να καθαριζω μαζι με τα επιδοματα πανω απο 2000 ευρω το μηνα. Στην Ελλαδα ποιος θα μου τα εδινε αυτα τα λεφτα ? Δε λεω το γαμησι το εφαγα σε καποια μαγαζια που δουλεψα, αλλα περασα και καλα.
Οι αγροτικες δουλειες που εκανα στην Ελλαδα μηπως ηταν ευκολες ? Αντε κουβαλα στην πλατη τα σακια με τις ελιες  σε πλαγια, μαζευε ντοματες  ή τραβα για τρυγο και τα ελληνικα εστιατορια θα σου φαινονται παιδικη χαρα.
 

fylobios30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2012
Μηνύματα
11.051
Κριτικές
2
Like
2.207
Πόντοι
606
Παραλίμνιε ... για μπουρδελιάρηδες πόρνους μεσόκοπους, πως σου φαίνεται η γερμανία ;;;
Αν πάω να χαλάω φράγκα που θα έρχονται από ελλάδα , μόνος , με 3-4 χιλιάρικα το μήνα , δεν θα περνάω καλά ;;;


Καλή περίπτωση δεν θα είναι ;
Πιστεύω αν περιφέρομαι όλη μέρα και κωλοβαράω και πίνω τις μπύρες μου σίγουρα θα χτυπάω
και εγχώρια σκυλιά που διψάνε για πούτσο και τα έχουν παραμελήσει οι ντόπιο φιόγκοι .
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom