Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 999K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 189 άτομα (0 μέλη και 189 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,0%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 267 75,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    356

Pinoklis

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2018
Μηνύματα
1.935
Like
341
Πόντοι
36
Ο έλληνας δεν χρειάζεται να ταξιδέψει στο εξωτερικό για να κάνει ... μπάνια ! Τα έχει εύκολα.
Κάτοικοι επαρχίας, δεν χρειάζεται καν να μετακινηθούν .
Φαντάσουν αυτόν που ζει στην κρήτη ... ή στην πελοπόνησο ... ΝΑ ΦΥΓΕΙ ΓΙΑ ΜΠΑΝΙΑ ;;;
Μόνο αν τον παρασύρει καμιά καριόλα που θέλει να βγάλει σέλφι .
Έχει από τις καλύτερες παραλίες του κόσμου ,  στα 10-20 χλμ από τη μόνιμη κατοικία του !!!

Επίσης λόγω ... διατροφικών συνηθειών ... ΘΑ ΠΑΕΙ Ο ΕΛΛΗΝΑΡΑΣ ΝΑ ΦΑΕΙ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ;;;;;
ΘΑ ΓΕΛΑΝΕ ΟΙ ΠΕΤΡΕΣ.

Τα τσουτσέκια που πήραν στεγαστικά και δεν τα πληρώνουν , είναι κάτι ναυάγια , μισθωτοί όλοι , γεννημένοι μετά το 1970.
Η ελλάδα που είναι για τον πέουλα δηλαδή.

Η διαφορά κόστους ζωής ... φαίνεται από το κόστος ΜΑΖΙΚΩΝ ΜΕΣΩΝ ΜΕΤΑΦΟΡΑΣ , για να μετακοινηθείς 5 χλμ απόσταση ...
ΠΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΛΟΝΔΙΝΟ ;;;;;;;;;

ή το αντίστοιχο για ... ταξί !!!!

Οποιοσδήποτε καθαρίζει πάνω από 1500 στην ελλάδα ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΣΠΙΤΙ, δεν συγκρίνεται με κάποιον στην αγγλία.

Εκτός αν αρχίσουμε να λέμε για εφοπλιστές !!!!!!

Δε διαφωνω καπου σημαντικα
Ηδη ειμαστε τοπος διακοπων με φοβερο κλιμα και φυση,
απλα δεν ταξιδευουμε το οποιο δεν ειναι καλο

Σχετικα με τα σπιτια, εχουνε γινει οργια τη δεκαετια του 2000 σε συνδυασμο και με την μετεπειτα κριση

Σχετικα με τα εργασιακα-μισθους κλπ χανουμε παντου κατα κρατος, γι αυτο και εφυγαν 700.000 κοσμος

Οσο για το 1500 μισθο + δικο του σπιτι που λες φυσικα και συμφωνω, εγω θα ελεγα 1000 + δικο του σπιτι ειναι αρκετο για να μεινει, εκτος αν ειναι προγραμματιστης η γιατρος οπου εξω θα βρει τα τριπλασια αμεσως

Φυσικα οταν λεμε δικο του σπιτι δεν εννοουμε το δωματιο του στο πατρικο του σπιτι, οπως κανουν οι μισοι και παραπανω, αλλα τουλαχιστον 50 τ.μ. δικο του χωρις δανειο
 

fylobios30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2012
Μηνύματα
11.051
Κριτικές
2
Like
2.207
Πόντοι
606
Δε διαφωνω καπου σημαντικα
Ηδη ειμαστε τοπος διακοπων με φοβερο κλιμα και φυση,
απλα δεν ταξιδευουμε το οποιο δεν ειναι καλο

Σχετικα με τα σπιτια, εχουνε γινει οργια τη δεκαετια του 2000 σε συνδυασμο και με την μετεπειτα κριση

Σχετικα με τα εργασιακα-μισθους κλπ χανουμε παντου κατα κρατος, γι αυτο και εφυγαν 700.000 κοσμος

Οσο για το 1500 μισθο + δικο του σπιτι που λες φυσικα και συμφωνω, εγω θα ελεγα 1000 + δικο του σπιτι ειναι αρκετο για να μεινει, εκτος αν ειναι προγραμματιστης η γιατρος οπου εξω θα βρει τα τριπλασια αμεσως

Φυσικα οταν λεμε δικο του σπιτι δεν εννοουμε το δωματιο του στο πατρικο του σπιτι, οπως κανουν οι μισοι και παραπανω

ιατροί φεύγουν οι βλάκες που θέλουν ντε και καλά να είναι μισθωτοί

αν είσαι ελεύθερος επαγγελματίας , μένεις και γαμάς με τα μαύρα

ΣΠΙΤΙΑ ΚΑΗΚΑΝ ΒΛΑΚΕΣ ΝΕΟΙ ΜΙΣΘΩΤΟΙ , ΠΟΥ ΠΑΡΑΣΥΡΘΗΚΑΝ ΑΠΟ ΜΟΥΝΙΑ ΚΑΙ ΠΗΓΑΝ ΚΑΙ ΠΗΡΑΝ ΑΚΡΙΒΑ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΑ ΣΕ ΑΚΡΙΒΕΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ .........

εγώ ήμουν από αυτούς που .... πούλαγαν σπίτια τότε και τα έπαιρναν χοντρά
 

Pinoklis

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2018
Μηνύματα
1.935
Like
341
Πόντοι
36
φίλε είσαι προφανώς από τους απίθανους , μουσάτους νέους , που στο ίντερνετ , είναι σχεδόν πλειοψηφία ... αλλά στην κοινωνία είναι γραφική μειοψηφία ....


αν θες να μιλήσεις με επιχειρήματα ,,, γράψε παραδείγματα με νοπύμερα ....


συγκεκριμένα , ξέρω ΚΑΛΑ, ιστορίες ανθρώπωνω που είναι στην αγγλία ....


οδηγός φορτηγού , παίρνει 1600 το μήνα στην αγγλία προ φόρων
η γυναίκα του παίρνει 1200 το μήνα σε κομμωτήριο ... σύνολο 2800
ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥΣ, σε αποδεκτή συνοικία , να έχει δηλαδή και κανέναν λευκό χριστιανό και να είναι χρισμένο μετά τον πρώτο παγκόσμιο πόλεμο ,  κοστίζει 1500 το μήνα

στην ελλάδα, αν τσίμπαγαν κανένα μαυρο εισόδημα στις ίδιες δουλειές , θα έβγαζαν 2000κάτι  το μήνα

έχω άπειρες περιπτώσεις με πληρη στοιχεία , γιατί ξέρω πολύ κόσμο



και το σπίτι , καλύτερο , μπορούσε να τους κοστίζει 600 τομήνα .......

Τα σπιτια ειναι πολυ φθηνοτερα απο 1500 που αναφερεις
Με 2800 ενα ζευγαρι Αγγλια κανει ζωαρα (εκτος Λονδινου), απο απο αποψη οικονομικης ανεσης

Το Λονδινο ειναι αλλος πλανητης απο μονο του
 

fylobios30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2012
Μηνύματα
11.051
Κριτικές
2
Like
2.207
Πόντοι
606
Τα σπιτια ειναι πολυ φθηνοτερα απο 1500 που αναφερεις
Με 2800 ενα ζευγαρι Αγγλια κανει ζωαρα (εκτος Λονδινου), απο απο αποψη οικονομικης ανεσης

Το Λονδινο ειναι αλλος πλανητης απο μονο του

Ποιό λονδίνο ρε ;
Για 1500 λέμε σε κλάση  brighton .... και βγάλε ........

φθηνές είναι οι τρύπες
και στην ελλάδα , οι τρύπες είναι φθηνότερες
 

Γαμαικανος.

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Ιουλ 2010
Μηνύματα
7.291
Like
1.348
Πόντοι
266
1. Στην Αγγλια ο κατωτατος ειναι 1200 και ισοδυναμει περιπου με 900 στην Ελλαδα. Τα 400 της Ελλαδας (δηλαδη ο μισθος του 50% των εργαζομενων) αντιστοιχει με 540 της Αγγλιας, δηλαδη κατω απο το μισο βασικο μισθο που δεν παιρνει ουτε ενας. Μιλαμε για μεγαλο χαλι που δε χωραει συγκριση

2. Στην Ελλαδα εχει δικο του σπιτι το 74% εναντι 63.5% στην Αγγλια


Επιπλεον, στην Ελλαδα οι περισσοτεροι ιδιοκτητες τα εχουν παρει με στεγαστικα δανεια στο 100% της αξιας του σπιτιου (δε βαλαν τιποτα απ την τσεπη τους), η οποια πλεον εχει πεσει κατω απο το 60% και τα δανεια μενουν απληρωτα η ρυθμιζονται καθε χρονο

3. Τα περισσοτερα εξοχικα της Ελλαδας ειναι σε χωρια, και ειναι εξ αδιαιρετου. Επιπλεον, τα περισσοτερα συντηρουνται ακομη απο τους γονεις, με αμφιβολο μελλον οταν αυτοι φυγουν απο τη ζωη

4. Αν βαλεις τα τριημερα και τετραημερα που παει ο Αγγλος σε αλλες χωρες θα κλαψεις. Αντιθετως, πανω απο το 70% των Ελληνων δεν εχουν ταξιδεψει ποτε εκτος Ελλαδας, ουτε καν στο Σταντανσκι για ν αγορασουν φθηνες σαγιοναρες

Υπαρχει καλη ποιοτητα ζωης στην Ελλαδα, συμφωνω, αλλα οχι σε αυτα που αναφερεις, οπου εκει χανουμε κατα κρατος σε ολα τα σημεια

Εγω ημουν τις προαλλες αλλωστε που επεμενα οτι καποιος που εχει 4-5000 εισοδημα στην Ελλαδα θα εχει απειρως καλυτερη ζωη απο το εξωτερικο
αντε γαμησου ρε μαλακα
σαν την ελλαδα δεν εχει
αντε παλιοπουστα με την σκατοζωη στις ευρωπες
 
Εγγρ.
13 Ιουν 2012
Μηνύματα
5.280
Κριτικές
8
Like
7.313
Πόντοι
2.636
ιατροί φεύγουν οι βλάκες που θέλουν ντε και καλά να είναι μισθωτοί

αν είσαι ελεύθερος επαγγελματίας , μένεις και γαμάς με τα μαύρα

ΣΠΙΤΙΑ ΚΑΗΚΑΝ ΒΛΑΚΕΣ ΝΕΟΙ ΜΙΣΘΩΤΟΙ , ΠΟΥ ΠΑΡΑΣΥΡΘΗΚΑΝ ΑΠΟ ΜΟΥΝΙΑ ΚΑΙ ΠΗΓΑΝ ΚΑΙ ΠΗΡΑΝ ΑΚΡΙΒΑ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΑ ΣΕ ΑΚΡΙΒΕΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ .........

εγώ ήμουν από αυτούς που .... πούλαγαν σπίτια τότε και τα έπαιρναν χοντρά

Καλά έγραψα είσαι επικίνδυνος!  :vomit:
 

Pinoklis

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2018
Μηνύματα
1.935
Like
341
Πόντοι
36
Ποιό λονδίνο ρε ;
Για 1500 λέμε σε κλάση  brighton .... και βγάλε ........

φθηνές είναι οι τρύπες
και στην ελλάδα , οι τρύπες είναι φθηνότερες

Οντως το Μραιτον ειναι ακριβο απ οτι βλεπω, θες τουλαχιστον 1200 για 2 bed house μαλλον επειδη ειναι απο τις πιο τουριστικες περιοχες της Αγγλιας
Παντως βρισκεις και πολυ φθηνοτερα, εγω εκει που δουλευα ανειδικευτα ζευγαρια με 2 μισθους νοικιαζαν αξιοπρεπη σπιτια με 700-800 λιρες και αγοραζαν αμαξι πενταετιας με 800 ευρω με το καλημερα και ζουσαν ανετα
Ελλαδα δε μπορει να κανει αυτο το απλο, ενα ζευγαρι ανειδικευτων με 2 βασικους μισθους χωρις να αγκομαχαει, αυτη ειναι η διαφορα. Και κυριως οτι μπορεις να βρεις ευκολα δουλεια οποτεδηποτε
 

Επισκέπτης
Για αποφυγή αρχιδολογιας (κλασικά)

Η διαδικασία επιδόματος ανεργίας στην Γερμανία δεν είναι καθόλου απλή υπόθεση,αποθαρυνοντας το κάθε επίδοξο λαμόγιο.

Όταν ένας εργαζόμενος αποφασίσει να λύσει το συμβόλαιο με τον εργοδότη, είναι υποχρεωμένος να του δώσει χρονικό περιθώριο που ορίζεται στο συμβόλαιο, συνήθως είναι τέσσερις βδομάδες.

Μ αυτό το χαρτί εάν θα πάει να πάρει επίδομα ανεργίας, δέχεται ποινή τριών μηνών,δλδ για τρεις μήνες δεν θα εισπράξει σεντ.

Εάν του δώσει ο εργοδότης παραίτηση, υποχρεούται σε τρεις μέρες απ την αναγραφομενη ημερομηνία να πάει να καταθέσει το χαρτί για την άμεση εξέλιξη στο επίδομα (άσχετα που θα οφείλει να δουλέψει άλλες τρείς βδομάδες, την απόλυση την θέλουν άμεσα).

Εάν δεν πας σε τρεις μέρες τρως ποινή! Δεν υπάρχει δεν γνώριζα, είχα δουλειά κλπ.Τοσο απλά.

Χρειάζονται τα χαρτιά από κάθε εταιρεία που προορίζονται για το ταμείο.Εαν σε περίπτωση η εταιρεία έκλεισε, υπάρχουν κακές σχέσεις, γενικώς το χαρτί (Arbeitsbescheinigung λέγεται) δεν κατατεθεί δεν προχωράει το ταμείο! Το χαρτί λοιπόν πρέπει να το ζητάμε από κάθε εργοδότη πριν φύγουμε, ακόμη και αν έχουμε βρει δουλειά και δεν θα χρειαστεί ταμείο.Γιατι αν κάποτε χρειαστεί να πάρουμε ταμείο, δεν προχωρά η διαδικασία.

Στο αρμπάιτσαμτ (έτσι λέγεται ο ΟΑΕΔ) αναλαμβάνει ένας υπάλληλος να μας βρει δουλειά.Σκοπος του ΟΑΕΔ δεν είναι να μας πληρώνει, το οποίο το κάνει στο ακέραιο, αλλά να μας βρει δουλειά.Εαν στον υπάλληλο του πούμε θέλω να πάρω το επίδομα που δικαιούμαι γιατί κουράστηκα και θέλω να ξεκουραστώ, έχει διακοπεί άμεσα το ταμείο.Εαν του πούμε ψάχνουμε δουλειά,την γαμησαμε.

Ο τύπος μας εκτυπώνει εταιρίες που αναζητούν προσωπικό, εάν δεν στείλουμε βιογραφικό μας κόβει το ταμείο.Επικοινωνει προσωπικά, κάνει την δουλειά του στο ακέραιο, για κάποιους που εδώ που γράφουν ότι τους κοροϊδεύουν και καλά.

Εάν έχουμε στείλει βιογραφικό αλλά δεν έχουμε βρει δουλειά, εξετάζει παράγοντες που συμβαίνει αυτό.Ο νούμερο ένα είναι η γλώσσα και σε στέλνει φροντιστήριο, εννοείται τα πληρώνει το ταμείο.Διαφορα σεμινάρια σε σχέση με την δουλειά και αυτά τα πληρώνει το ταμείο.

Και ζητά κάθε δύο βδομάδες ραντεβού ώστε να μαθαίνει εξέλιξη της διαδικασίας.

Αυτά γνωρίζω από πολύ προσωπικό χέρι.

Όποιος πιστεύει ότι θα πάει στην Γερμανία, θα δουλέψει κάποιος μήνες και μετά θα παίρνει μια ζωή ταμείο,ας διαβάσει τα παραπάνω γιατί ταμείο δεν πρόκειται να δει τον αιώνα τον άπαντα.Θα του το κόψουν και θα πει κ ευχαριστώ.

Αυτά για όποιον νομίζει το σύστημα ότι είναι ηλίθιο
δεν ειμαστε βλακες. Θα δηλωσουμε ψυχασθενεια. Πες μου εσυ υπευθυνα οτι δεν ειμαι ψυχασθενης.
 
Εγγρ.
13 Ιουν 2012
Μηνύματα
5.280
Κριτικές
8
Like
7.313
Πόντοι
2.636

dude33

Μέλος
Εγγρ.
10 Νοε 2007
Μηνύματα
9.196
Like
767
Πόντοι
146
1. Στην Αγγλια ο κατωτατος ειναι 1200 και ισοδυναμει περιπου με 900 στην Ελλαδα. Τα 400 της Ελλαδας (δηλαδη ο μισθος του 50% των εργαζομενων) αντιστοιχει με 540 της Αγγλιας, δηλαδη κατω απο το μισο βασικο μισθο που δεν παιρνει ουτε ενας. Μιλαμε για μεγαλο χαλι που δε χωραει συγκριση

2. Στην Ελλαδα εχει δικο του σπιτι το 74% εναντι 63.5% στην Αγγλια


Επιπλεον, στην Ελλαδα οι περισσοτεροι ιδιοκτητες τα εχουν παρει με στεγαστικα δανεια στο 100% της αξιας του σπιτιου (δε βαλαν τιποτα απ την τσεπη τους), η οποια πλεον εχει πεσει κατω απο το 60% και τα δανεια μενουν απληρωτα η ρυθμιζονται καθε χρονο

3. Τα περισσοτερα εξοχικα της Ελλαδας ειναι σε χωρια, και ειναι εξ αδιαιρετου. Επιπλεον, τα περισσοτερα συντηρουνται ακομη απο τους γονεις, με αμφιβολο μελλον οταν αυτοι φυγουν απο τη ζωη

4. Αν βαλεις τα τριημερα και τετραημερα που παει ο Αγγλος σε αλλες χωρες θα κλαψεις. Αντιθετως, πανω απο το 70% των Ελληνων δεν εχουν ταξιδεψει ποτε εκτος Ελλαδας, ουτε καν στο Σταντανσκι για ν αγορασουν φθηνες σαγιοναρες

Υπαρχει καλη ποιοτητα ζωης στην Ελλαδα, συμφωνω, αλλα οχι σε αυτα που αναφερεις, οπου εκει χανουμε κατα κρατος σε ολα τα σημεια

Εγω ημουν τις προαλλες αλλωστε που επεμενα οτι καποιος που εχει 4-5000 εισοδημα στην Ελλαδα θα εχει απειρως καλυτερη ζωη απο το εξωτερικο
Ξέρεις πόσο θα πληρώνεις ενοίκιο για μια τρύπα;Πόσα δημοτικά τέλη;Πόσα για μετακίνηση με λεωφορεία ή τρένα;
ΜΕ 1200£ μόνο σάντουιτς απο το Τεσκο θα μπορείς να τρως κάθε μέρα αν θες να βάζεις κάτι στην άκρη.Και αυτό αν έχεις μόνο το τομάρι σου.
 

fylobios30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2012
Μηνύματα
11.051
Κριτικές
2
Like
2.207
Πόντοι
606
Οντως το Μραιτον ειναι ακριβο απ οτι βλεπω, θες τουλαχιστον 1200 για 2 bed house μαλλον επειδη ειναι απο τις πιο τουριστικες περιοχες της Αγγλιας
Παντως βρισκεις και πολυ φθηνοτερα, εγω εκει που δουλευα ανειδικευτα ζευγαρια με 2 μισθους νοικιαζαν αξιοπρεπη σπιτια με 700-800 λιρες και αγοραζαν αμαξι πενταετιας με 800 ευρω με το καλημερα και ζουσαν ανετα
Ελλαδα δε μπορει να κανει αυτο το απλο, ενα ζευγαρι ανειδικευτων με 2 βασικους μισθους χωρις να αγκομαχαει, αυτη ειναι η διαφορα. Και κυριως οτι μπορεις να βρεις ευκολα δουλεια οποτεδηποτε

Δεν μας λες το που.
Και το τι είναι αξιοπρεπές ... είναι λίγο υποκειμενικό .
Σπίτια στην αγγλία, είναι από τα πιο σκατένια στον πολιτισμένο κόσμο .
Της υπόλοιπης ευρώπης είναι χλίδα , συγκριτικά . ΠΑΝΤΟΥ.

Π.χ. είπες για ιατρούς. Ξέρω πολλούς. Σπίτι στο leeds (για ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΜΕ ΠΑΙΔΙΑ) .... 1700 λίρες το μήνα
Μεροδούλι μεροφάϊ είναι , στην ελλάδα μόνο καλοκαίρια έρχονται , δεν φτάνουν φράγκα ούτε για αεροπορικά.
 

fylobios30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2012
Μηνύματα
11.051
Κριτικές
2
Like
2.207
Πόντοι
606
Ξέρεις πόσο θα πληρώνεις ενοίκιο για μια τρύπα;Πόσα δημοτικά τέλη;Πόσα για μετακίνηση με λεωφορεία ή τρένα;
ΜΕ 1200£ μόνο σάντουιτς απο το Τεσκο θα μπορείς να τρως κάθε μέρα αν θες να βάζεις κάτι στην άκρη.Και αυτό αν έχεις μόνο το τομάρι σου.

Αυτή είναι η πραγματικότητα , ΔΥΣΤΥΧΩΣ, για τους έλληνες στην αγγλία.
Αν είσαι ΤΕΧΝΙΤΗΣ , μπορείς να βγάλεις καλύτερα λεφτά.
Ο,τιδήποτε. Μαραγκός, Αλουμινάς, Σιδεράς, χτίστης , ηλεκτρολόγος,  υδραυλικός.
 

Pinoklis

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2018
Μηνύματα
1.935
Like
341
Πόντοι
36
Δεν μας λες το που.
Και το τι είναι αξιοπρεπές ... είναι λίγο υποκειμενικό .
Σπίτια στην αγγλία, είναι από τα πιο σκατένια στον πολιτισμένο κόσμο .
Της υπόλοιπης ευρώπης είναι χλίδα , συγκριτικά . ΠΑΝΤΟΥ.

Π.χ. είπες για ιατρούς. Ξέρω πολλούς. Σπίτι στο leeds (για ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΜΕ ΠΑΙΔΙΑ) .... 1700 λίρες το μήνα
Μεροδούλι μεροφάϊ είναι , στην ελλάδα μόνο καλοκαίρια έρχονται , δεν φτάνουν φράγκα ούτε για αεροπορικά.

Φιλος μου γιατρος εβγαζε κανα 5000 καθαρο και νοικιαζε δυαρι πολυ ωραιο ευρυχωρο μπροστα στην προκυμαια με 1100
Καθε βδομαδα φιλοξενουσε και μια διαφορετικη 'φιλη' απο Ελλαδα η και απο αλλου
 

dude33

Μέλος
Εγγρ.
10 Νοε 2007
Μηνύματα
9.196
Like
767
Πόντοι
146
δεν ειμαστε βλακες. Θα δηλωσουμε ψυχασθενεια. Πες μου εσυ υπευθυνα οτι δεν ειμαι ψυχασθενης.
Ψυχασθενής δεν ξέρω αλλά για βλαμένος όλο το φόρουμ μαζί με τα μπάνερ θα σου υπογράψει χωρίς δευτερη σκέψη.
 

dude33

Μέλος
Εγγρ.
10 Νοε 2007
Μηνύματα
9.196
Like
767
Πόντοι
146
φίλε είσαι προφανώς από τους απίθανους , μουσάτους νέους , που στο ίντερνετ , είναι σχεδόν πλειοψηφία ... αλλά στην κοινωνία είναι γραφική μειοψηφία ....


αν θες να μιλήσεις με επιχειρήματα ,,, γράψε παραδείγματα με νοπύμερα ....


συγκεκριμένα , ξέρω ΚΑΛΑ, ιστορίες ανθρώπωνω που είναι στην αγγλία ....


οδηγός φορτηγού , παίρνει 1600 το μήνα στην αγγλία προ φόρων
η γυναίκα του παίρνει 1200 το μήνα σε κομμωτήριο ... σύνολο 2800
ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥΣ, σε αποδεκτή συνοικία , να έχει δηλαδή και κανέναν λευκό χριστιανό και να είναι χρισμένο μετά τον πρώτο παγκόσμιο πόλεμο ,  κοστίζει 1500 το μήνα

στην ελλάδα, αν τσίμπαγαν κανένα μαυρο εισόδημα στις ίδιες δουλειές , θα έβγαζαν 2000κάτι  το μήνα

έχω άπειρες περιπτώσεις με πληρη στοιχεία , γιατί ξέρω πολύ κόσμο



και το σπίτι , καλύτερο , μπορούσε να τους κοστίζει 600 τομήνα .......
1600£ προ φόρων είναι περίπου 1300£ καθαρά.Εκεί τουλάχιστον τα λεφτά που σου δίνουν πάνε  καθαρά στην τσέπη και δεν σου ξαναζητάει η HMRC πάλι κάτι αρχές Απρίλη.
 

fylobios30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2012
Μηνύματα
11.051
Κριτικές
2
Like
2.207
Πόντοι
606
Φιλος μου γιατρος εβγαζε κανα 5000 καθαρο και νοικιαζε δυαρι πολυ ωραιο ευρυχωρο μπροστα στην προκυμαια με 1100
Καθε βδομαδα φιλοξενουσε και μια διαφορετικη 'φιλη' απο Ελλαδα η και απο αλλου

Που τα έβγαζε αυτά ;;
Σε κρατικό νοσοκομείο ... δεν ....
Και το σπίτι ... ένα 2πλο κρεβάτι θα είχε ...........
2άρι 1100

Με 1100 , σου βρίσκω 130τμ στην πολιτεία, 300μ από την πλατεία.
 

Pinoklis

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2018
Μηνύματα
1.935
Like
341
Πόντοι
36
Ξέρεις πόσο θα πληρώνεις ενοίκιο για μια τρύπα;Πόσα δημοτικά τέλη;Πόσα για μετακίνηση με λεωφορεία ή τρένα;
ΜΕ 1200£ μόνο σάντουιτς απο το Τεσκο θα μπορείς να τρως κάθε μέρα αν θες να βάζεις κάτι στην άκρη.Και αυτό αν έχεις μόνο το τομάρι σου.

Καλα ειναι για ζευγαρια, ιδιο κοστος σπιτιου δια δυο
Εργενης και ανειδικευτος, απλα φυτοζωει, οπως και παντου αλλωστε πλεον
 

Pinoklis

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2018
Μηνύματα
1.935
Like
341
Πόντοι
36
Που τα έβγαζε αυτά ;;
Σε κρατικό νοσοκομείο ... δεν ....
Και το σπίτι ... ένα 2πλο κρεβάτι θα είχε ...........
2άρι 1100

Με 1100 , σου βρίσκω 130τμ στην πολιτεία, 300μ από την πλατεία.

Κι ομως σε κρατικο ηταν
Φυσικα με 5000 Ελλαδα κανεις ζωη Ωναση, δεν τιθεται λογος, αλλα που...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom