Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 994K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,1%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 266 74,9%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    355

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
4.214
Like
3.488
Πόντοι
1.706
Δεν εχω συγκατοικησει ποτε με τοσα ατομα, αλλα φανταζομαι πως αν εχεις δικη σου τουαλετα και οι συγκατοικοι ειναι σχετικα ησυχοι, η φαση ειναι σαν ξενοδοχειο. Το μονο κακο η μαγειρικη που πρεπει να μοιραζεσαι την κουζινα με αλλους, αλλα και παλι αν ειναι καλα ατομα, ειναι ευκαιρια να πεις 2 κουβεντες με τους αλλους. Απο την αλλη εχω ακουσει και για αγριες καταστασεις με ασιατες ναρκομανεις, κλπ και μπολικη παρανοια γενικως.
Το Λονδινο παροτι ειναι γαματη πολη, για μενα εχει φαει Χ για αυτο το θεμα και μονο (υποχρεωτικη συγκατοικηση)
Τις πρώτες 45 μέρες στη Γαλλία έμεινα σε ένα κατάλυμα κι ήμασταν πάνω από 10 άτομα. Είχε πινακίδες στους τοίχους με το τηλέφωνο της ιδιοκτήτριας (και τα τηλέφωνα ανάγκης, όπως αστυνομία, πρώτες βοήθειες κλπ) και αυστηρή επισήμανση ότι αν δημιουργηθεί πρόβλημα θα κληθεί η αστυνομία πάραυτα.

Είχαμε κοινή κουζίνα και κοινό τηλέφωνο/φαξ (ιντερνέτ δεν είχαμε το 95), αλλά ατομικές τουαλέτες (το σημαντικότερο). Κι είχε και μεγάλη αυλή με ένα τραπέζι στη μέση και πάγκους και συζητάγαμε. Τα δωμάτια ήταν λουξ. Δεν ήθελα να φύγω, αλλά συνολικά μου έβγαινε ακριβά. Μετά νοίκιασα καλό σπίτι, αλλά τον πρώτο καιρό είχα μοναξιά και ξαναγύρναγα πολλά βράδια στο κατάλυμα για παρέα μέχρι που άρχισα να φτιάχνω κι εγώ σιγά σιγά τον κύκλο μου και ξέκοψα. Επίσης άλλαζαν και τα άτομα κι οι παλιοί κάποια στιγμή είχαν φύγει.
 

Xrononaytis1979

Μέλος
Εγγρ.
28 Αυγ 2019
Μηνύματα
181
Like
110
Πόντοι
1
Αναλογως τις καταστασεις τωρα ειναι καπως ζορικα το εξωτερικο , οχι παντα , εαν εισαι μονος χωρις οικογενεια μπορεις να πας και αναλογα την ηλικια αλλο 24 και αλλο 42 φευγα ... προτιμω τις χωρες τις ασιας για εργασια
 

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
4.214
Like
3.488
Πόντοι
1.706
Είπα να μην μιλήσω αλλά είσαι προκλητικός και τα θέλει ο κωλος σου. Τι παλάμες και κουραφέξαλα λες; Γι αυτό έμεινες με την παλάμη :jerking:

Οι ορδές αράβων στη Γαλλία που έχουν ξεμουνιασει τις Γαλλιδες με τις παλάμες ασχολούνται και είναι και 'μητριαρχικοι'.

Τελικά μίλησες και την πέταξες τη μαλακία σου. Βλακουράκιας, αναμενόμενο.

Ποιες ορδές Αράβων, μας λες, τα μουσλίμια εδώ είναι γάλλοι πολίτες. Όσοι έχουν υιοθετήσει τους κοινωνικούς κώδικες γαμάνε καλά, όσοι δεν το κάνουν απλά τρώνε άκυρα.
Οι προσαρμοσμένοι μουσουλμάνοι κάνουν καλύτερο καμάκι από τους γηγενείς. Είναι πολύ περιποιητικοί με τις γυναίκες μέχρι αγαπουλίασης και φαίνονται πιο αξιόπιστοι λόγω ηθικών αρχών του ισλάμ. Τα πατριαρχικά τα κρύβουν μέχρι να κάνουν τη δουλειά τους. Επίσης συνήθως δεν την πέφτουν σε πολλές γκόμενες ταυτόχρονα στον ίδιο χώρο και δεν κερατώνουν τη σχέση τους από τη δεύτερη μέρα όπως πολλοί γηγενείς.

Οι προσαρμοσμένοι μουσουλμάνοι φαντάζουν σαν ηθικές αξίες μπροστά στους γηγενείς που θυμίζουν ρωμαική παρακμή οργίων. Πολλές γαλλίδες τους προτιμούν για ξέσκισμα αλλά όταν αυτοί οι τύποι νομίσουν ότι έχουν δέσει το γάιδαρό τους κι αρχίσουν τα πατριαρχικά, τότε αυτές την κοπανάνε.
 

Sub-Zero

Μέγας
Εγγρ.
10 Οκτ 2021
Μηνύματα
13.729
Like
17.790
Πόντοι
3.656
Τελικά μίλησες και την πέταξες τη μαλακία σου. Βλακουράκιας, αναμενόμενο.

Ποιες ορδές Αράβων, μας λες, τα μουσλίμια εδώ είναι γάλλοι πολίτες. Όσοι έχουν υιοθετήσει τους κοινωνικούς κώδικες γαμάνε καλά, όσοι δεν το κάνουν απλά τρώνε άκυρα.
Οι προσαρμοσμένοι μουσουλμάνοι κάνουν καλύτερο καμάκι από τους γηγενείς. Είναι πολύ περιποιητικοί με τις γυναίκες μέχρι αγαπουλίασης και φαίνονται πιο αξιόπιστοι λόγω ηθικών αρχών του ισλάμ. Τα πατριαρχικά τα κρύβουν μέχρι να κάνουν τη δουλειά τους. Επίσης συνήθως δεν την πέφτουν σε πολλές γκόμενες ταυτόχρονα στον ίδιο χώρο και δεν κερατώνουν τη σχέση τους από τη δεύτερη μέρα όπως πολλοί γηγενείς.

Οι προσαρμοσμένοι μουσουλμάνοι φαντάζουν σαν ηθικές αξίες μπροστά στους γηγενείς που θυμίζουν ρωμαική παρακμή οργίων. Πολλές γαλλίδες τους προτιμούν για ξέσκισμα αλλά όταν αυτοί οι τύποι νομίσουν ότι έχουν δέσει το γάιδαρό τους κι αρχίσουν τα πατριαρχικά, τότε αυτές την κοπανάνε.

Δεν υπάρχει μουσουλμάνος και προσαρμοσμένος,πέραν των λεφτάδων,ποδοσφαιριστών κλπ

Η συντριπτική πλειοψηφία είναι αγάμητοι,περιθωριοποιημένοι και γεμάτοι μίσος για τους λευκούς χριστιανούς.Όσες λοβοτομημένες τους θέλουν για ξέσκισμα,παίζουν τη ζωή τους κορώνα γράμματα
 

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
4.214
Like
3.488
Πόντοι
1.706
Δεν υπάρχει μουσουλμάνος και προσαρμοσμένος,πέραν των λεφτάδων,ποδοσφαιριστών κλπ

Η συντριπτική πλειοψηφία είναι αγάμητοι,περιθωριοποιημένοι και γεμάτοι μίσος για τους λευκούς χριστιανούς.Όσες λοβοτομημένες τους θέλουν για ξέσκισμα,παίζουν τη ζωή τους κορώνα γράμματα
Αφομοιωμένοι δεν υπάρχουν, προσαρμοσμένοι υπάρχουν και μάλιστα πολλοί, βασικά όσοι θέλουν να ξεφύγουν από το περιθώριο. Αυτοί είναι υποχρεωμένοι να υιοθετήσουν τους κοινωνικούς κώδικες στο καμάκι αν θέλουν να γαμήσουν γαλλίδες.
Δεν γίνεται με χουφτώματα και δακτυλιάσματα αλά Kman. Θα παίξουν το ρόλο που πρέπει σαν κύριοι. Αργότερα βέβαια όταν τους βγει το πατριαρχικό μπορεί και να τις ξυλοφορτώσουν κι αυτές καθώς και τον επόμενο γκόμενό τους που τους πήρε την «ιδιοκτησία» :grin:
 

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.704
Κριτικές
1
Like
4.482
Πόντοι
1.706
.Όσες λοβοτομημένες τους θέλουν για ξέσκισμα,παίζουν τη ζωή τους κορώνα γράμματα
.....και πεφτει κατακόρυφα η αξία τ9υς στο μουνοχρηματιστηριο.
Κανεις δεν βλεπει σοβαρα πλεον καποια που ειχε σχεση με μουσλίμι.
 

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
4.214
Like
3.488
Πόντοι
1.706
Μας έχεις φλομώσει με μπουρδες. Μιλάμε για νοσηρή φαντασία. Που να αρχίσω και που να τελειώσω.

Απ το κοινόβιο του club med με σουίτες, ένα ολόκληρο 'μπιζνες' φόρουμ στην υπογραφή σου με χιλιάδες ποστ όλα σε μια βδομάδα που έκατσες και έφτιαξες και απαντούσες μόνος σου με διαφορά προφίλ και τον 20χρονο λαθρομετανάστη που μέσα σε δύο μήνες έβγαλε 14 χιλιάδες ευρώ στην Αγγλία μαζεύοντας κομματιασμένα πτώματα από τροχαία. οι Άγγλοι δηλαδή κάθε δύο μέρες κομματιάζονται σε Τροχαία.

Βαριέμαι να αναλύω τώρα . Ρουφα καμία 24αδα αυγά στρουθοκάμηλου τώρα και χαλάρωσε λίγο.

Παπάρα, βάλε προειδοποιητικό, γιατί μου βγήκε ο καφές από τη μύτη. :2funny: :2funny::2funny:
Έχεις κουμπώσει τίποτα ή είναι από τη ζέστη;

ΥΓ Το μπίζνες φόρουμ είναι του @George71 όχι δικό μου.
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.920
Κριτικές
15
Like
11.881
Πόντοι
3.846

tony1

Μέλος
Εγγρ.
15 Οκτ 2021
Μηνύματα
755
Like
915
Πόντοι
86
Δεν μπορώ να σκεφτώ την πιθανότητα να μην φύγω στο εξωτερικό και να μείνω εδώ ήδη με έχει πιάσει καταθλιψη
 

Velcoro

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιουν 2022
Μηνύματα
38
Like
65
Πόντοι
0
Εχει να κανει σε πολυ μεγαλο μερος και με το αντικειμενο σου. Οποιος κατεφυγε σε βορειες χωρες τυπου Σκανδιναβια με πτυχιο ή ακομα καλυτερα Masters στο τεχνολογικο κομματι(συστηματα, υπολογιστες, γεωφυσικη, ΙΤ κλπ) οχι απλα βρηκε ανετη δουλεια με καλα λεφτα αλλα κατα 99% δε θα χρειαστει να μαθει και ποτε τη γλωσσα, καθως στις μεγαλες εταιρειες και τα πανεπιστημια ειναι ολοι ξενοι.

Για ανθρωπους του θεωρητικου κλαδου ειναι μπαστουνια. Οτι και αν επαγγελεσαι(δασκαλος, κοιν. λειτουργος, καθηγητης) πρεπει οχι απλως να μαθεις fluent τη γλωσσα αλλα να αναπτυξεις και κυκλο ωστε να εμπιστευτουν να σε προσλαβουν καπου. Και το να κανεις κυκλο εξω φανταζει βουνο, ειδικα βορεια. Τεσσερις ωρες να στεκεσαι σε μια ουρα, μια καλημερα να πεις σε αγνωστο η σε γειτονα σε περνανε για κριπουλο.

Αν συζηταμε βεβαια για ανειδικευτες εργασιες ή χειρωνακτικες εχει ψωμι. Φτανει να αντεχεις το κλιμα και τις συγκυριες. Ειναι πολυ δυσκολο να κανεις φιλιες. Οπως επισης υψηλος μισθος δε σημαινει απαραιτητα και ιδιες τιμες στα αγαθα με την Ελλαδα.
 

foobar

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Ιαν 2010
Μηνύματα
923
Like
1.475
Πόντοι
206

Sub-Zero

Μέγας
Εγγρ.
10 Οκτ 2021
Μηνύματα
13.729
Like
17.790
Πόντοι
3.656
Δεν μπορώ να σκεφτώ την πιθανότητα να μην φύγω στο εξωτερικό και να μείνω εδώ ήδη με έχει πιάσει καταθλιψη

Αν σε πιάνει εδώ κατάθλιψη που τουλάχιστον έχεις τους δικούς σου,μιλάς τη γλώσσα σου,εκεί τί θα σε πιάσει;Που θα'σαι άγνωστος μεταξύ αγνώστων και θα πρέπει να μιλάς και άλλη γλώσσα; (εκτός αν πας καμια Κύπρο)
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.920
Κριτικές
15
Like
11.881
Πόντοι
3.846
Αν σε πιάνει εδώ κατάθλιψη που τουλάχιστον έχεις τους δικούς σου,μιλάς τη γλώσσα σου,εκεί τί θα σε πιάσει;Που θα'σαι άγνωστος μεταξύ αγνώστων και θα πρέπει να μιλάς και άλλη γλώσσα; (εκτός αν πας καμια Κύπρο)
Καμία σχέση.
Όλη μου τη ζωή την πέρασα στην Αθήνα.
Μετά από 1-2 χρόνια μακριά ένοιωσα τι θα πει αξιοκρατία και με παίρνω τα φράγκα που πρέπει και να περνάω όμορφα.

Πλέον έρχομαι Αθήνα, και σε 5 μέρες ανυπομονώ να φύγω από το χάλι που βλεπω τριγύρω.

Αν δεν έχεις μείνει εξωτερικό, δεν μπορείς να καταλάβεις το αίσθημα.
Καλοί οι φίλοι και η οικογένειά σου, αλλά να βγάζεις τα ωραία λεφτουδακια σου και να κάνεις τη ζωή που θες είναι ακόμα καλύτερο.
 

Vienezos1_

Μέλος
Εγγρ.
16 Φεβ 2022
Μηνύματα
315
Like
285
Πόντοι
21
έξω φεύγεις όταν είσαι ψυχικά αυτάρκης.....όταν νοιώθεις ότι το έχεις ανάγκη...όταν ήδη μέσα σου έχεις απαξιώσει το εδώ.Αλλά και κάτι πολύ σημαντικό για μένα : με τις σύγχρονες εύκολες μετακινήσεις, το έξω αν είναι Ευρώπη είναι δίπλα σου.Είναι εύκολο.Θέμα συζήτησης είναι Usa Australia Καναδάς...εκει ναι! Είναι εξω και είναι δίλημμα ,αλλά αν πρόκειται για ευρωπαική πόλη δώρο θεού το λες...όχι εξω...
 

tony1

Μέλος
Εγγρ.
15 Οκτ 2021
Μηνύματα
755
Like
915
Πόντοι
86
Καμία σχέση.
Όλη μου τη ζωή την πέρασα στην Αθήνα.
Μετά από 1-2 χρόνια μακριά ένοιωσα τι θα πει αξιοκρατία και με παίρνω τα φράγκα που πρέπει και να περνάω όμορφα.

Πλέον έρχομαι Αθήνα, και σε 5 μέρες ανυπομονώ να φύγω από το χάλι που βλεπω τριγύρω.

Αν δεν έχεις μείνει εξωτερικό, δεν μπορείς να καταλάβεις το αίσθημα.
Καλοί οι φίλοι και η οικογένειά σου, αλλά να βγάζεις τα ωραία λεφτουδακια σου και να κάνεις τη ζωή που θες είναι ακόμα καλύτερο.
Μάγκας θα παλέψω με νύχια και με δόντια να φυγω
 

Velcoro

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιουν 2022
Μηνύματα
38
Like
65
Πόντοι
0
Μαγκες και γω θελω να φυγω σαν τρελος εξω αλλα εχει και πολλα αρνητικα το πραγμα. Στα περισσοτερα ξεκινας απ το μηδεν.

Δυο γνωστοι μου εχουν φυγει ενας Ολλανδια ενας Νορβηγια και χεζονται στο ταλιρο αλλα ειναι του τεχνολογικου. Ο ενας πληροφορικαριος ο αλλος προγραμματιστης.

Αν μπορουσα να φυγω απ αυτο το μπουρδελο για καμια Ολλανδια Γερμανια κλπ θα το κανα χθες, αλλα προσωπικα με πτυχειο Παντειου δε παω ουτε μεχρι το περιπτερο. Απ οσο εχω ακουσει οι θεωρητικοι σαν ανειδικευτοι ειμαστε εξω.
 

tony1

Μέλος
Εγγρ.
15 Οκτ 2021
Μηνύματα
755
Like
915
Πόντοι
86
Μαγκες και γω θελω να φυγω σαν τρελος εξω αλλα εχει και πολλα αρνητικα το πραγμα. Στα περισσοτερα ξεκινας απ το μηδεν.

Δυο γνωστοι μου εχουν φυγει ενας Ολλανδια ενας Νορβηγια και χεζονται στο ταλιρο αλλα ειναι του τεχνολογικου. Ο ενας πληροφορικαριος ο αλλος προγραμματιστης.

Αν μπορουσα να φυγω απ αυτο το μπουρδελο για καμια Ολλανδια Γερμανια κλπ θα το κανα χθες, αλλα προσωπικα με πτυχειο Παντειου δε παω ουτε μεχρι το περιπτερο. Απ οσο εχω ακουσει οι θεωρητικοι σαν ανειδικευτοι ειμαστε εξω.
Εγώ μαθηματικός είμαι θεωρητικά πιο δυσκολη επαγγελματική αποκατάσταση
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom