Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 994K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,1%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 266 74,9%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    355

Kostas(3)

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Αυγ 2020
Μηνύματα
843
Like
1.966
Πόντοι
206
Θα σου πω μονο ενα πραγμα, για να καταλαβεις σε ποσο πλεονεκτικη θεση εισαι. Οταν ητανε να φυγω για εξωτερικο, βγηκαμε για τσιπουρα με μια παρεα μεταξυ των οποιων ητανε και καποιος 73 ετων. Μου ειπε σε ζηλευω, με την καλη εννοια, εχουμε 33 χρονια διαφορα (εγω 40 τοτε), οχι στην ηλικια σου να ημουν αλλα ακομα και 55, θα ονειρευομουνα να κανω αυτο που πας να κανεις.
Το εξωτερικο ειναι τρομερη εμπειρια και ειναι αμαρτια να φτασει καποιος στο διλλημα του να παει η οχι και τελικα να υποχωρησει. Θα το σκεφτεται οταν γερασει και ως γνωστον ειναι καλυτερα να μετανιωνεις για κατι που εκανες παρα για κατι που δεν εκανες

Ακριβως για την τελευταια σου προταση ειμαι 99% ετοιμος για να φυγω.Αυτο μου ειπε και αυτος που μου εκανε την προταση,με τις γνωσεις που εχεις μου λεει και την ικανοτητα σου,σε 1-2 χρονια θα παιρνεις τα διπλασια λεφτα εξω.Χαραμιζεσαι στην Ελλαδα για 900€.
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
13.997
Πόντοι
2.606
Υστερα Γερμανια ειναι γεματη πακια,αραβοτουρκους και ενα σωρο μαλακες.Τι να βγεις εξω?Να δεις τα φρικια?Δε λεει.
Μουνολιβαδα αναπνεεις γεματο λευκες μουναρες και ωραια θεαματα.Και τις αρεσουν τα παρτυ,η διασκεδαση,η καλοζωια,το σεξ μεσα στα γουστα εισαι.
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.422
Like
11.000
Πόντοι
3.556
Τα μουνολιβαδα ειναι παραλληλο συμπαν.Με το που περνας τα συνορα ξεφευγεις τελειως.Απλωνεις την πουτσα σου αφοβα.Δεν εχεις τους περιορισμους και τους κανονες ολη αυτη την πιεση της Δυσης.
Δυση μολις πας να απλωθεις καποιος σε κλωτσαει.Εχει κοινωνικη πιεση.Σλαβικο κοσμο εισαι ελευθερος,κανεις ο,τι γουσταρεις.
Αρχοντα αν ειχες τη δυνατοτητα να δουλευεις εξ αποστασεως, θα νοικιαζες μονιμα στα μουνολιβαδα η θα ειχες βαση Ελλαδα και θα εκανες συχνες εξορμησεις προς τα εκει;
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
13.997
Πόντοι
2.606
Απο Σλαβες δεν υπαρχει τιποτα δλδ?

Υπαρχουν αρκετες Σλαβες αλλα χανονται στο γενικο περιβαλλον.Γερμανια εχει κοινωνικη δικαιοσυνη αν πας για πιπινια σε κραζουν ολοι,φαινεσαι σαν παιδερας.
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Αρχοντα αν ειχες τη δυνατοτητα να δουλευεις εξ αποστασεως, θα νοικιαζες μονιμα στα μουνολιβαδα η θα ειχες βαση Ελλαδα και θα εκανες συχνες εξορμησεις προς τα εκει;

Εξ αποστασεως μουνολιβαδα εννοειται.Καθε μερα παρτυ και γουστα.Τι να κανω Ελλαδα?
 

Kostas(3)

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Αυγ 2020
Μηνύματα
843
Like
1.966
Πόντοι
206
Υπαρχουν αρκετες Σλαβες αλλα χανονται στο γενικο περιβαλλον.Γερμανια εχει κοινωνικη δικαιοσυνη αν πας για πιπινια σε κραζουν ολοι,φαινεσαι σαν παιδερας.

Ε δεν θα παω για 20χρονα,αυτα τα πηδας με 30€ στο στουντιο.Εγω λεω για καμια σοβαρη φαση,καμια 28-30 χρ δλδ.
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
13.997
Πόντοι
2.606
Ε δεν θα παω για 20χρονα,αυτα τα πηδας με 30€ στο στουντιο.Εγω λεω για καμια σοβαρη φαση,καμια 28-30 χρ δλδ.

Σίγουρα μπορείς να βρεις.Το 2005 που είχα πρωτοπάει Γερμανία ήταν πολύ πιο εύκολα.Τότε σε δυο μέρες είχα πιάσει γκόμενα Ρωσίδα και Λευκορρωσίδα 22 χρονών.Πολύ ωραίες γκόμενες.Τώρα δε γίνονται αυτά.Σίγουρα αν κάποιος είναι εμφανίσιμος,γυμνασμένος με καλό αμάξι και μιλάει καλά τα γερμανικά κάτι μπορεί να κάνει.
Γενικά το κακό τώρα είναι οτι βλέπεις πολύ λίγες εμφανίσιμες γκόμενες και άπειρους μελαμψούς,φρικιά,χοντρές,γκόμενες γεμάτες τατουάζ,πίρσιγνκς,χιπστεριές κτλ.Είναι σαν έρημος αν εξαιρέσουμε Βερολίνο,Μόναχο,Αμβούργο.
 

Kostas(3)

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Αυγ 2020
Μηνύματα
843
Like
1.966
Πόντοι
206
Σίγουρα μπορείς να βρεις.Το 2005 που είχα πρωτοπάει Γερμανία ήταν πολύ πιο εύκολα.Τότε σε δυο μέρες είχα πιάσει γκόμενα Ρωσίδα και Λευκορρωσίδα 22 χρονών.Πολύ ωραίες γκόμενες.Τώρα δε γίνονται αυτά.Σίγουρα αν κάποιος είναι εμφανίσιμος,γυμνασμένος με καλό αμάξι και μιλάει καλά τα γερμανικά κάτι μπορεί να κάνει.

Καταλαβα,κοιτα,εγω ειμαι 1,67 ευσομος στα 108 κιλα,μαυριδερος αρκετα.Εχω λες ελπιδες?:grin:
:grin:
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
13.997
Πόντοι
2.606

Πολωνία,Ρωσία,Τσεχία καλά είναι.
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Καταλαβα,κοιτα,εγω ειμαι 1,67 ευσομος στα 108 κιλα,μαυριδερος αρκετα.Εχω λες ελπιδες?:grin:
:grin:

Οχι,καθόλου.Μηδέν.
Γερμανία υπάρχει κοινωνική δικαιοσύνη.Θα γαμήσεις αντίστοιχα τριανταπεντάρα κοντή,100 κιλά,ξένη Ελληνίδα,΄Τουρκάλα,Αράβισσα κάτι τέτοιο.Γαμάς αντίστοιχα με αυτό που είσαι.
 

Kostas(3)

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Αυγ 2020
Μηνύματα
843
Like
1.966
Πόντοι
206
Πολωνία,Ρωσία,Τσεχία καλά είναι.
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:



Οχι,καθόλου.Μηδέν.
Γερμανία υπάρχει κοινωνική δικαιοσύνη.Θα γαμήσεις αντίστοιχα τριανταπεντάρα κοντή,100 κιλά,ξένη Ελληνίδα,΄Τουρκάλα,Αράβισσα κάτι τέτοιο.Γαμάς αντίστοιχα με αυτό που είσαι.

Αυτο προσπαθω να πω σε κατι παπαρες που ρωτανε ποια ειναι πιο καλη για νυφη,Σερβα ή Βουλγαρα και τετοια.Αμα εισαι σαν ορκ ρε φιλε,ουτε εξωγηινη δεν σου καθεται.Εννοειτε οτι θα γαμησεις αναλογικα με την εμφανιση σου.Γιατι Ελλαδα ή αλλου δεν υπαρχει αυτο που λες?Παντου ετσι ειναι.Πλακα κανω οτι ειμαι κοντος χοντρος αλλα τεσπα.
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.422
Like
11.000
Πόντοι
3.556
Εξ αποστασεως μουνολιβαδα εννοειται.Καθε μερα παρτυ και γουστα.Τι να κανω Ελλαδα?
Ελλαδα για το καθημερινο φθηνο φαι, Φυλης, Στουντιο, κλπ και οταν εχεις διαθεση να ξοδεψεις, κανονιζεις εξορμηση στα μουνολιβαδα με βαλκανικους πυραυλους με φθηνα αεροπορικα. Δε δουλευει αυτο το setup πιστευεις;
 

goystakias

Μέλος
Εγγρ.
20 Αυγ 2007
Μηνύματα
286
Like
38
Πόντοι
1
παιδες εχω ξαναγραψει εδω μεσα,ειμαι παθων απο ξενυτια.λοιπον ΧΡΥΣΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΓΕΝΙΚΕΣ ΞΕΝΥΤΙΑΣ.

εφοσον πυρες την μεγαλη απόφαση και ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΡΕΜΕΝΟΣ Η ΑΝΥΠΑΝΤΡΟΣ.

ΓΙΑ ΠΑΝΤΡΕΜΕΝΟΥΣ ΜΕ ΓΥΝΑΙΚΟΠΕΔΑΙΔΑ ΠΙΣΩ.
1ον Καμια μα καμια εποικηνωνια με κανεναν(ουτε με τον κολλητο σου)ναι δεν εχεις τηλεφωνο,ναι δουλευεις ωρες, μονο με την γυναικα σου!ολοι θα χαρουνε στο τελος αν αποτυχεις!(εκτος απο την γυναικα σου)γιαυτο κομενα με ολους...ΘΑ ΣΕ ΑΠΟΣΥΝΤΟΝΙΣΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΣΕ ΚΑΝΟΥΝ ΠΛΥΣΗ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ(για να γυρισεις ελλαδα μην χασουν παρεα)
2ον οχι φιλιες με συναδελφους ΕΙΔΗΚΑ(ξενος στους ξενους)
3ον ΚΡΑΤΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ(μην λες πολλα,ακομα δειξε και αιμοβορος παρα χαχας)
4ον ΑΝ ΔΕΝ ΤΗΝ ΠΑΛΕΥΕΙΣ ΓΕΝΙΚΑ στην δουλεια σου,σου αναθετουν αλλα καθηκοντα για αλλα π.χ σε προσλαμβανουν για τεχνικο και σε εχουν χαμαλη,τραβα βιντεακια,φωτο,(απευθειασ E-MAIL καταχωρισηγιατι μπορει να χαλασει το τηλεφωνο)ετσι ωστε αν ερθει η ωρα να καταγγειλης να εχεις πληρης στοιχεια,δηλ γινε πουτανα περισοτερο απο αυτους με ντοκουμεντα αλλα ειπαμε σε 2πηγες αποθηκευσης αν πας να τα βροντιξεις για οπισθεν)
5ον ειτε περνας τελια ειτε περνας σκατα,πεσ την γυναικα σου να μιλαει στους αλλους αοριστα και ουδετερα π.χ ναι ναι ειναι σε μια εταιρια,ναι ναι καλα,ε ναι καλα.

ΓΙΑ ΑΝΥΠΑΝΤΡΟΥΣ
1ον ΚΑΜΙΑ ΕΠΟΙΚΗΝΩΝΙα και σπανια με τον κολλητο σου,φιλους,κτλπ(θα σε κωτσομπολεωουν και θα σε διασυρουν αρνιτικα να λαχταρας τον γυρισμο και της διακοπες ελλαδα)καλητερα κανε νεους φιλους ξενουνς
2ον ΠΡΟΣΕΧΕ ΜΕ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΣΟΥ ΚΑΙ ΚΑΝΕ ΤΡΥΠΛΕΣ ΣΤΗΝ ΕΠΟΙΚΗΝΩΝΙΑ.το συμφερων τους κοιτανε να σε γυρισουν πισω να τους κανεις θεληματα.καλητερα ελαχιστα τηλεφωνα και ειδικα αν περνας χαλια πεστους καλα,δεν τους νοιαζει και πολυ αν πεινας(εκτος αν ειταν και αυτοι μεταναστες εξερεση στον κανονα)αν οι γονεις σου δεν ειταν μεταναστες να εισαι συγουρος οτι θα σε χειραγωγισουν για γυρισμο)
3ον κρατα χαρακτηρα στην δουλεια ωπος ειπαμε
4ον μην τα βροντιξεις για γυρισμο ελλαδα,δεν αφινεις παιδια να πεινανε,κυνηγα γυναικες,συγκατοικησε μαζι της,μην χαμπαριαζεις να καταγγειλης,ετσι και αλλιως εσυ και η καπα σου εισαι.μην μασας!
 

goystakias

Μέλος
Εγγρ.
20 Αυγ 2007
Μηνύματα
286
Like
38
Πόντοι
1
ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ ΧΩΝΕΨΤΕ ΤΟ ΚΑΛΑ ΚΑΛΑ ΚΑΛΑ

Η ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΝΑΙ=ΚΑΤΙ ΜΕ ΤΟΥΡΙΣΜΟ(Π.Χ ΕΧΕΤΕ ΕΝΟΙΚΙΑΖΟΜΕΝΑ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΕ ΕΝΟΙΚΙΑΖΟΜΕΝΑ)\
Η ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΝΑΙ=ΚΑΤΙ ΝΕ ΓΕΩΡΓΟΚΤΥΝΟΤΡΟΦΙΑ(Π.Χ ΕΧΕΤΕ ΧΩΡΑΦΙΑ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΕ ΧΩΡΑΦΙΑ)
Η ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΝΑΙ=ΚΑΤΙ ΜΕ ΔΗΜΟΣΙΟΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ
Η ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΜΕ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΙΕΣ(ΕΝΟΙΚΙΑ,ΚΤΛΠ)

ΑΝ εχετε ενα απο τα παραπανω και δικο σας σπιτι εχει καλος
αν δεν εχετε τιποτα,μενετε ενοικιο ελλαδα συγνωμη αλλα δεν σας κοβει και πολυ γιατι...ενοικιο ελλαδα ενοικιο γερμανια
ενοικιο κυπρος.
παντος εχω μα πω την νεα γενια(20-35)αν πατε εξω,πονηρεψτε,γινεται σκυφτοματες,και με ελληνες μακρια!μονο κακο θα βρειτε και σε καμια περιπτωση καλο
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.920
Κριτικές
15
Like
11.881
Πόντοι
3.846
ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ ΧΩΝΕΨΤΕ ΤΟ ΚΑΛΑ ΚΑΛΑ ΚΑΛΑ

Η ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΝΑΙ=ΚΑΤΙ ΜΕ ΤΟΥΡΙΣΜΟ(Π.Χ ΕΧΕΤΕ ΕΝΟΙΚΙΑΖΟΜΕΝΑ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΕ ΕΝΟΙΚΙΑΖΟΜΕΝΑ)\
Η ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΝΑΙ=ΚΑΤΙ ΝΕ ΓΕΩΡΓΟΚΤΥΝΟΤΡΟΦΙΑ(Π.Χ ΕΧΕΤΕ ΧΩΡΑΦΙΑ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΕ ΧΩΡΑΦΙΑ)
Η ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΝΑΙ=ΚΑΤΙ ΜΕ ΔΗΜΟΣΙΟΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ
Η ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΜΕ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΙΕΣ(ΕΝΟΙΚΙΑ,ΚΤΛΠ)

ΑΝ εχετε ενα απο τα παραπανω και δικο σας σπιτι εχει καλος
αν δεν εχετε τιποτα,μενετε ενοικιο ελλαδα συγνωμη αλλα δεν σας κοβει και πολυ γιατι...ενοικιο ελλαδα ενοικιο γερμανια
ενοικιο κυπρος.
παντος εχω μα πω την νεα γενια(20-35)αν πατε εξω,πονηρεψτε,γινεται σκυφτοματες,και με ελληνες μακρια!μονο κακο θα βρειτε και σε καμια περιπτωση καλο
Αυτό το τελευταίο με το ενοίκιο δεν είναι πολύ ξεκάθαρο.
Εννοείς αν ΔΕΝ έχεις δικό σου σπίτι καλύτερα να πας έξω στη Γερμανία, Κύπρο και να πληρώνεις ενοίκιο;
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.920
Κριτικές
15
Like
11.881
Πόντοι
3.846
Αγγλια σε βαθια επαρχια
Σορυ αλλά μόνος σου χαντακωθηκες.

Άλλη ζωή θα κάνει κάποιος στο εξωτερικό σε μεγάλη πόλη και άλλη σε κάποια κωμόπολη.

Αν και βρίσκω λάθος να γυρνάς Ελλάδα μετά από κάποιο ζόρι στο εξωτερικό. Υπάρχουν τόσες άλλες χώρες κλπ.
Προσωπικά κοντεύω τα 8 χρόνια έξω και δεν έχω κανένα σκοπό να γυρίσω στο μπουρδελο.
Ή φουλ remote δουλειά θα κάνω ή πάω σε άλλη χώρα αν δε μου αρέσει εκεί που μένω ή συνδυασμός και των 2.
 

Mpratan

Μέγας
Εγγρ.
29 Δεκ 2019
Μηνύματα
5.832
Κριτικές
21
Like
10.939
Πόντοι
4.546
Σορυ αλλά μόνος σου χαντακωθηκες.

Άλλη ζωή θα κάνει κάποιος στο εξωτερικό σε μεγάλη πόλη και άλλη σε κάποια κωμόπολη.

Αν και βρίσκω λάθος να γυρνάς Ελλάδα μετά από κάποιο ζόρι στο εξωτερικό. Υπάρχουν τόσες άλλες χώρες κλπ.
Προσωπικά κοντεύω τα 8 χρόνια έξω και δεν έχω κανένα σκοπό να γυρίσω στο μπουρδελο.
Ή φουλ remote δουλειά θα κάνω ή πάω σε άλλη χώρα αν δε μου αρέσει εκεί που μένω ή συνδυασμός και των 2.
8 χρόνια Κύπρο είσαι?
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.422
Like
11.000
Πόντοι
3.556
Σορυ αλλά μόνος σου χαντακωθηκες.

Άλλη ζωή θα κάνει κάποιος στο εξωτερικό σε μεγάλη πόλη και άλλη σε κάποια κωμόπολη.

Αν και βρίσκω λάθος να γυρνάς Ελλάδα μετά από κάποιο ζόρι στο εξωτερικό. Υπάρχουν τόσες άλλες χώρες κλπ.
Προσωπικά κοντεύω τα 8 χρόνια έξω και δεν έχω κανένα σκοπό να γυρίσω στο μπουρδελο.
Ή φουλ remote δουλειά θα κάνω ή πάω σε άλλη χώρα αν δε μου αρέσει εκεί που μένω ή συνδυασμός και των 2.
Οταν εισαι σε μικρο μερος εχεις και δυσκολια στο να κανεις μεταπηδηση σε αλλη δουλεια. Γι αυτο και εφυγα, επειδη ημουν εγκλωβισμενος και ως προς αυτο. Γενικα δε θα συνιστουσα σε καποιον να παει σε μικρο μερος εξωτερικο. Χανει ευκαιριες τοσο διασκεδασης οσο και εργασιας.
Κι εγω μονο για Λονδινο εψαχνα για αρχη αλλα μεχρι να βρω εγω, με βρηκε μονη της αυτη η δουλεια στην επαρχια
Λονδινο ειναι παραδεισος εργασιας αλλα πανακριβη διαμονη
Τεσπα, ολα σχετικα ειναι
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom