Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 1M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,0%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 267 75,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    356

dleivas

Μέλος
Εγγρ.
19 Μαρ 2009
Μηνύματα
3.568
Κριτικές
4
Like
497
Πόντοι
36
τυπε δεν αποφευγω το διαλογο αλλα εσυ θελεις τσαμπα να σε μαθω στο bou,κανε και εσυ λιγο δουλιτσα,για αρχη πχ διαβασε το αρθρο,εμ δε ξερετε εμ βαριεστε να ξεστραβωθειτε,ολα ετοιμα τα θελετε
θα διαβασω ενα αρθρο,θα υιοθετησω τις αποψεις του αρθρου και διαλυθηκε η αμερικη.λογικο τυπε.για ηνωμενο βασιλειο εχουμε κατι τυπε;
 

poppop

Μέγας
Εγγρ.
30 Ιουλ 2006
Μηνύματα
12.194
Κριτικές
11
Like
4.591
Πόντοι
4.765
την Καμαλα Χάρις μια τύπισσα που δεν έχει καμμια σχέση με Αμερική να σου πουλάει υφακι περί ηθικής και ανθρωπίνων δικαιωμάτων.
το αστειο με την Καμαλα ειναι οτι μιλαει για ηθικη ενω ολη η χωρα ξερει οτι υπηρξε γνωστο βιζιτονι στα νιατα της
90

γελανε και κλαινε οι Αμερικανοι με τα χαλια τους και αναρωτιουνται πως εφτασαν να εχουν αυτη τη πιπατζου για αντιποεδρο,πρεπει να εχει ιστορικα τη πιο χαμηλη δημοτικοτητα αντιπροεδρου τοσο συντομα
 

Great Awakening

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Νοε 2021
Μηνύματα
2.130
Like
2.078
Πόντοι
396
το αστειο με την Καμαλα ειναι οτι μιλαει για ηθικη ενω ολη η χωρα ξερει οτι υπηρξε γνωστο βιζιτονι στα νιατα της
90

γελανε και κλαινε οι Αμερικανοι με τα χαλια τους και αναρωτιουνται πως εφτασαν να εχουν αυτη τη πιπατζου για αντιποεδρο,πρεπει να εχει ιστορικα τη πιο χαμηλη δημοτικοτητα αντιπροεδρου τοσο συντομα
Τυπε η τυπισσα δεν εχει σταγονα αμερικανικου αιματος.Γελα ελευθερα να δεις απο που κραταει η σκουφια της.Πηρε βεβαια και τον περουσιο οβραιο και εδεσε το γλυκο.Βλεπεις αμα εχεις γκομενο απο τις δωδεκα φυλες του ισραηλ ολα μπορεις να τα καταφερεις...:jerking:

 

Great Awakening

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Νοε 2021
Μηνύματα
2.130
Like
2.078
Πόντοι
396
θα διαβασω ενα αρθρο,θα υιοθετησω τις αποψεις του αρθρου και διαλυθηκε η αμερικη.λογικο τυπε.για ηνωμενο βασιλειο εχουμε κατι τυπε;
Nαι εχουμε το λονδονισταν με πακιστανο μουσουλμανο δημαρχο.Ευχαριστουμε τα φρικια της δυσης που μας προσφερουν απλοχερα γελιο.Αντε σε λιγο και τραβελι προεδρο :2funny::gay::alivedick:
 

Great Awakening

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Νοε 2021
Μηνύματα
2.130
Like
2.078
Πόντοι
396
Μεγάλο ταλέντο ο τύπος Great Awakening :2funny::2funny::2funny:

Brain Drain, ο ορισμός :sunglasses:
Τι εγινε τυπε σου εθιξα τους λοατκι και τα τραβελια?Η μηπως δεν σου αρεσε το πακιστανος λαθροδημαρχος :2funny::2funny:

Λονδινο μενεις?Περαστικα σου και προσοχη διοτι οι πακιστανοι,ινδοι και τα μουσλιμια σε τρωνε λαχανο σε χρονο ντετε.:alivedick::ak::shit:
 
  • Like
Αντιδράσεις: Wrath_

poppop

Μέγας
Εγγρ.
30 Ιουλ 2006
Μηνύματα
12.194
Κριτικές
11
Like
4.591
Πόντοι
4.765
θα διαβασω ενα αρθρο,θα υιοθετησω τις αποψεις του αρθρου και διαλυθηκε η αμερικη.λογικο τυπε.για ηνωμενο βασιλειο εχουμε κατι τυπε;
εχω αλλα τι να το βαλω ρε τυπε?αφου εσυ δε διαβαζεις αρθρα ειδικα απο αυτους που μενουν εκει,ξερεις εσυ απο αυτούς καλυτερα :tooth:
 

dleivas

Μέλος
Εγγρ.
19 Μαρ 2009
Μηνύματα
3.568
Κριτικές
4
Like
497
Πόντοι
36
εχω αλλα τι να το βαλω ρε τυπε?αφου εσυ δε διαβαζεις αρθρα ειδικα απο αυτους που μενουν εκει,ξερεις εσυ απο αυτούς καλυτερα :tooth:
χρονοδιαγραμμα για το ηβ εχεις τυπε;θα ζουμε;
 

Great Awakening

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Νοε 2021
Μηνύματα
2.130
Like
2.078
Πόντοι
396
χρονοδιαγραμμα για το ηβ εχεις τυπε;θα ζουμε;
Θα ζειτε θα ζειτε και θα ειστε καπως ετσι :2funny::shit:

 

Wrath_

Μέλος
Εγγρ.
17 Απρ 2020
Μηνύματα
744
Like
588
Πόντοι
86
Τι εγινε τυπε σου εθιξα τους λοατκι και τα τραβελια?Η μηπως δεν σου αρεσε το πακιστανος λαθροδημαρχος :2funny::2funny:

Λονδινο μενεις?Περαστικα σου και προσοχη διοτι οι πακιστανοι,ινδοι και τα μουσλιμια σε τρωνε λαχανο σε χρονο ντετε.:alivedick::ak::shit:
Μίλησε μας και για τους ερπετομορφους τύπε, φαίνεσαι γνώστης :2funny::2funny:
 

Mounokwlaraki

Ανώτερος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2016
Μηνύματα
1.337
Κριτικές
61
Like
3.078
Πόντοι
7.216
Aυτό που γράφεις,ισχύει για Έλληνες μετανάστες στην Αυστραλία και την Αμερική,που έρχονται Ελλάδα μία φορά στα τέσσερα χρόνια.

Εγώ,ειδικά πριν από Corona,κατέβαινα για πλάκα με 9,99€ ή 19,99€ ακόμη και για ένα ΣΚ

Η άποψη ανθρώπων που κατεβαίνουν με τη συχνότητα που κατεβαίνω εγώ,μια χαρά βαρύτητα έχει,
γιατί σε μένα είναι αμέσως διακριτές οι διαφορές.
Από τις τιμές,τις υπηρεσίες,πάντα.

Πράγμα που κάποιος που τον έχει πάρει μπάλα η μακροχρόνια κρίση και έχει συνηθίσει τη φθίση,
δεν μπορεί να αντιληφθεί.
Δηλαδηντυπε εγώ που έχω έρθει 5 φορές Γερμανία διακοπές τα τελευταία 2 χρόνια γνωρίζω την κατάσταση στην Γερμανία? Και μάλιστα καλύτερα από τον ντόπιο?
Εδω μιλάς με τύπο που κρατάει log στο τελευταίο ευρώ που μπαινοβγαίνει από την επιχείρηση μου και σου λέω ότι τα τελευταία 3 χρόνια η κατάσταση είναι σταθερά ανιούσα... Και αυτό επιβεβαιωμένο και σε άλλους συναδέλφους...
 

Mounokwlaraki

Ανώτερος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2016
Μηνύματα
1.337
Κριτικές
61
Like
3.078
Πόντοι
7.216
Τυπε αν σου είναι εύκολο πες μου ακριβώς που χτίζονται οικοδομές, σπίτια, εγκατάστασεις, κτήρια, ιστορίες. Ίσως να αναφέρεσαι για την Αθήνα κυρίως. Διοτι στην βόρεια Ελλάδα εγώ τέτοιο πράγμα δεν βλέπω. Επίσης η μεγάλη πλειοψηφία των εργολάβων εδώ πάνω τα τελευταία χρόνια τα έχει βρει αρκετά σκούρα με αρκετούς να την κοπανανε έξω η ακόμα και να αλλάζουν επάγγελμα. Αν είναι διαφορετικά στην Αθήνα ή σε κάποιο άλλο μέρος της Ελλάδας ευχαρίστως να το ακούσω.
 

Mounokwlaraki

Ανώτερος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2016
Μηνύματα
1.337
Κριτικές
61
Like
3.078
Πόντοι
7.216
Καλές οι μαλακίες του ΠΘ αλλά το θέμα είναι τι γίνεται στην αγορά. Υποθέτω είσαι μηχανικός.
Αυτοί που παίρνουν τα 2000 είναι στην πλειοψηφία τους 40-45+ και τα βγάζουν δουλεύοντας όλη μέρα.
Οι ΕΕ που τα παντελονιάζουν επίσης ελάχιστοι σε σχέση με τη μεγάλη μάζα που πεινάει.
Επίσης κάποιοι μισθωτοί μηχανικοί, όπως για παράδειγμα μηχανικοί παραγωγής σε εργοστάσια που ασχολούνται ουσιαστικά με τα πάντα. Ναι, αυτοί φτάνουν και 3 και 4 χιλιάρικα δουλεύοντας πάλι όλη μέρα γιατί ο υπεύθυνος βάρδιας απλά δεν γίνεται να λείπει. Εγώ έχω παράδειγμα τύπου σαν αυτόν που λες με 2k και την πούλεψε για MBA, αυτός μαλάκας ήταν;
Πόσοι είναι αυτοί και πόσες είναι οι σοβαρές μονάδες πανελλαδικά;
Ας μη μιλάμε καν για σύγκριση budget (οποιονδήποτε) έργων σε Ελλάδα και Κεντρική - Βόρεια Ευρώπη γιατί θα μας δείχνουν με το δάχτυλο. Πόσο μάλλον για τίποτα Dubai οπου παίζουν τα πραγματικά λεφτά.
Πηγαίνοντας κάποιος νέος έξω, αυτά τα λεφτά τα έχει σχεδόν με το καλημέρα και εξελίσσεται αλματωδώς.
Ναι και εκεί θα φάει τις προθεσμίες στη μάπα, αλλά με όρους που είναι προς το συμφέρον του.
Φίλο και συνάδελφος έφυγε το 2008 για αραπιά και επέστρεψε το 2011 με 80k στην άκρη. Εγώ ως ΕΕ το ίδιο χρονικό διάστημα είχα βάλει στην άκρη 50k. Βγάλε εσύ τα συμπεράσματά σου.
 
Εγγρ.
25 Απρ 2016
Μηνύματα
7.755
Κριτικές
1
Like
9.940
Πόντοι
2.356
Δηλαδηντυπε εγώ που έχω έρθει 5 φορές Γερμανία διακοπές τα τελευταία 2 χρόνια γνωρίζω την κατάσταση στην Γερμανία? Και μάλιστα καλύτερα από τον ντόπιο?
Εδω μιλάς με τύπο που κρατάει log στο τελευταίο ευρώ που μπαινοβγαίνει από την επιχείρηση μου και σου λέω ότι τα τελευταία 3 χρόνια η κατάσταση είναι σταθερά ανιούσα... Και αυτό επιβεβαιωμένο και σε άλλους συναδέλφους...

Εσύ σαν αλλοδαπός επισκέπτης που δεν έχεις ιδέα από Γερμανία,δεν ξέρεις τη γλώσσα,δεν έχεις συγγενείς και φίλους,
είσαι το ίδιο με εμένα που σαν Έλληνας μεγαλωμένος/σπουδαγμένος στην Ελλάδα επισκέπτομαι την πατρίδα μου,όπου έχω συστηματικά εργαστεί και έχω οικογένεια και φίλους;

Μήπως τρολάρεις,γιατί δε σε έχω για άτομο που επιμένει όταν γράφει κάτι τελείως άκυρο...
 

Mounokwlaraki

Ανώτερος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2016
Μηνύματα
1.337
Κριτικές
61
Like
3.078
Πόντοι
7.216
Εσύ σαν αλλοδαπός επισκέπτης που δεν έχεις ιδέα από Γερμανία,δεν ξέρεις τη γλώσσα,δεν έχεις συγγενείς και φίλους,
είσαι το ίδιο με εμένα που σαν Έλληνας μεγαλωμένος/σπουδαγμένος στην Ελλάδα επισκέπτομαι την πατρίδα μου,όπου έχω συστηματικά εργαστεί και έχω οικογένεια και φίλους;

Μήπως τρολάρεις,γιατί δε σε έχω για άτομο που επιμένει όταν γράφει κάτι τελείως άκυρο...
Και την γλώσσα ξέρω και φίλους έχω στην Γερμανία. Ξεχνάς εύκολα ψηλέ.
Επίσης εσύ γιατί επιμένεις ότι ξέρεις καλύτερα την κατάσταση από εμένα που ζω και εργάζομαι μόνιμα στην Ελλάδα από εσένα που έρχεσαι απλά ως τουρίστας? Μήπως μας τρολλαρεις εσύ?
 
Εγγρ.
25 Απρ 2016
Μηνύματα
7.755
Κριτικές
1
Like
9.940
Πόντοι
2.356
Και την γλώσσα ξέρω και φίλους έχω στην Γερμανία. Ξεχνάς εύκολα ψηλέ.
Επίσης εσύ γιατί επιμένεις ότι ξέρεις καλύτερα την κατάσταση από εμένα που ζω και εργάζομαι μόνιμα στην Ελλάδα από εσένα που έρχεσαι απλά ως τουρίστας? Μήπως μας τρολλαρεις εσύ?
Ξέρεις τη γλώσσα σε επίπεδο να μπορείς να παρακολουθήσεις την οικονομική ειδησεογραφία,να διαβάζεις γερμανικά άρθρα και να τα κατανοείς δηλαδή,όπως εγώ τα ελληνικά στη μητρική μου;
Eπίσης έχεις την εμπειρία και γνώση μιας χώρας, έχοντάς την επισκεφτεί 5 φορές,όσο μπορεί να έχω εγώ για την Ελλάδα;
Άντε καλά...

Το επιχείρημά σου θα έστεκε μόνο απέναντι σε λαζογερμανό που έχει ζήσει Ελλάδα, μόνο για διακοπές.

Επίσης δε σου είπα ότι ξέρω καλύτερα από εσένα,απλά έχω την εμπειρία της Ελλάδας και τη γνώση,να μπορώ να σε αντικρούσω.

Ας πούμε,σαν φοιτητής έχω δουλέψει σε αρκετά γνωστά μαγαζιά εστίασης.
Ξέρεις σε πόσα από αυτά ο υπεύθυνος καταστήματος,υπεύθυνος σάλας,κ.λ.π. δούλευε ακριβώς 8 ώρες;
Σε κανένα.
Ξέρεις σε πόσα από αυτά τα καταστήματα πλήρωναν τις επιπλέον ώρες;
Σε κανένα.

Οπότε άσε με να κρίνω αυτά που διαβάζω.

Τέλος, πρωτοσέλιδα από το..........πρώτο θέμα δεν είναι επιχείρημα για οτιδήποτε.
 

Mounokwlaraki

Ανώτερος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2016
Μηνύματα
1.337
Κριτικές
61
Like
3.078
Πόντοι
7.216
Ξέρεις τη γλώσσα σε επίπεδο να μπορείς να παρακολουθήσεις την οικονομική ειδησεογραφία,να διαβάζεις γερμανικά άρθρα και να τα κατανοείς δηλαδή,όπως εγώ τα ελληνικά στη μητρική μου;
Eπίσης έχεις την εμπειρία και γνώση μιας χώρας, έχοντάς την επισκεφτεί 5 φορές,όσο μπορεί να έχω εγώ για την Ελλάδα;
Άντε καλά...

Το επιχείρημά σου θα έστεκε μόνο απέναντι σε λαζογερμανό που έχει ζήσει Ελλάδα, μόνο για διακοπές.

Επίσης δε σου είπα ότι ξέρω καλύτερα από εσένα,απλά έχω την εμπειρία της Ελλάδας και τη γνώση,να μπορώ να σε αντικρούσω.

Ας πούμε,σαν φοιτητής έχω δουλέψει σε αρκετά γνωστά μαγαζιά εστίασης.
Ξέρεις σε πόσα από αυτά ο υπεύθυνος καταστήματος,υπεύθυνος σάλας,κ.λ.π. δούλευε ακριβώς 8 ώρες;
Σε κανένα.
Ξέρεις σε πόσα από αυτά τα καταστήματα πλήρωναν τις επιπλέον ώρες;
Σε κανένα.

Οπότε άσε με να κρίνω αυτά που διαβάζω.

Τέλος, πρωτοσέλιδα από το..........πρώτο θέμα δεν είναι επιχείρημα για οτιδήποτε.
Και πιο ακριβώς είναι το επιχείρημα σου για να αντικρούσεις την άποψη μου? Θυμάσαι ποια ήταν καταρχάς η άποψη μου? Να στην θύμηση για να μην σε κουράσω. Ότι δεν ισχύει η παπάρα ότι στην Ελλάδα ο μέσος μισθός είναι 600-700 ευρώ.
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
Και πιο ακριβώς είναι το επιχείρημα σου για να αντικρούσεις την άποψη μου? Θυμάσαι ποια ήταν καταρχάς η άποψη μου? Να στην θύμηση για να μην σε κουράσω. Ότι δεν ισχύει η παπάρα ότι στην Ελλάδα ο μέσος μισθός είναι 600-700 ευρώ.
Κανεις δε λεει οτι Ο ΜΕΣΟΣ ΜΙΣΘΟΣ ειναι 600-700
Απλα με τετοιους μισθους δουλευει παρα πολυς κοσμος. Μπορει το 20%, μπορει το 30% αλλα και παλι πολυ ειναι.
 

Great Awakening

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Νοε 2021
Μηνύματα
2.130
Like
2.078
Πόντοι
396
Και πιο ακριβώς είναι το επιχείρημα σου για να αντικρούσεις την άποψη μου? Θυμάσαι ποια ήταν καταρχάς η άποψη μου? Να στην θύμηση για να μην σε κουράσω. Ότι δεν ισχύει η παπάρα ότι στην Ελλάδα ο μέσος μισθός είναι 600-700 ευρώ.
Tυπε ο βασικος μισθος ειναι 560 μικτα και 660 καθαρα στεπη.Το 80% του ιδιωτικου τομεα για τοσα δουλευει.Οι δημοσιοι υπαλληλοι σε αναλογια παιρνουν καλυτερους μισθους απο αυτους που δουλεουν στον ιδιωτικο τομεα.Με λιγα λογια ειναι οι δημοσιοι που κρατανε τους μισθους σχετικα υψηλα.Αυτοι που αμοιβονται πολυ καλα στον ιδιωτικο τομεα ειναι βαρια βαρια ενα 10-20% και μπορει να λεω και πολυ.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom