Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 1M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,0%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 267 75,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    356

Mpratan

Μέγας
Εγγρ.
29 Δεκ 2019
Μηνύματα
5.906
Κριτικές
21
Like
11.184
Πόντοι
4.546
Τυπε και πολλά βάζεις για τους νέους δημόσιους. Μερικοί έως πολλοί είναι συμβασιούχοι και μετά βίας χτυπάνε 650-700.Αλλα σε γενικές γραμμές τα γράφεις σωστά. Όλοι οι παλαιοί δημόσιοι με χρόνια στην πλάτη δεν χτυπάνε σε καμμια περίπτωση κάτω από χίλια.
8μήνες συμβάσεις και τους δίνετε η επιλογή για 12μήνη. Από κει και πέρα, δεν τους κάνουν μόνιμους για να μην αποκτούν δικαιώματα. Μόνο αν μπεις μέσο ΑΣΕΠ ή αν έχεις θείο τον πρωθυπουργό γίνεσαι μόνιμος.
 

qertq

Μέλος
Εγγρ.
17 Ιουλ 2011
Μηνύματα
2.507
Κριτικές
1
Like
247
Πόντοι
36
Εγώ πάντως επειδή δεν θέλω να το κουράσω το θέμα με τους μισθούς. Θα δώσω δύο μικρά παραδειγματακια. Φιλαράκι από στρατό που έχει τελειώσει παμακ με μεταπτυχιακό Ολλανδία δουλεύει σε ελβετική πολυεθνική. Ο μισθός του ήταν 800 και τώρα πρόσφατα λόγο και κοβιντ τους ανέβασαν στα 1000.Στην Ελβετία μου λέει ένας παρόμοιος με αυτόν χτυπάει πάνω από 3χιλ. Δεύτερο παράδειγμα. Η κολλητή της ξαδεφης μου έχει τελειώσει νομική. Από τις αριστουχες με μεταπτυχιακό σε Αγγλία δουλεύει σε δικηγορικό γραφειο για 800 ευρώ. Όταν την ρώτησα γιατί δεν αναλαμβάνει δικές, μου απάντησε πολύ απλά ότι υπάρχει μεγάλη ανεργία στον κλάδο. Ότι γίνεται σφαγή για το ποιος θα πάρει ένα περιστατικο και ότι τα λεφτά που θα πάρεις είναι σχετικά λίγα. Θα πρέπει να πιάσεις χοντρή υπόθεση με πολύ ζουμι από πίσω και συνήθως τις χοντρές υποθέσεις τις αναλαμβάνου τα μεγάλα ονόματα στο χώρο(κουγιας και σία).
οποτε καλυτερα εξωτερικο και ας πηζεις και πληρωνεις νοικια παρα ελλαδα και με ανεργια και μεροκαματο και ας εχεις δικο σου σπιτι .
 

Great Awakening

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Νοε 2021
Μηνύματα
2.130
Like
2.078
Πόντοι
396
8μήνες συμβάσεις και τους δίνετε η επιλογή για 12μήνη. Από κει και πέρα, δεν τους κάνουν μόνιμους για να μην αποκτούν δικαιώματα. Μόνο αν μπεις μέσο ΑΣΕΠ ή αν έχεις θείο τον πρωθυπουργό γίνεσαι μόνιμος.
Έτσι είναι. Επίσης το Ασεπ είναι στρατός φάση. Ετοιμάσου να γυρίσεις όλα τα κουτσόχωριά και ξερονησια του Ελλαδισταν. Βάλε νοίκια ιστορίες ούτε για πασατεμπο δεν φτάνει ο μισθός. Άσε που θα πάθεις κατάθλιψη άμα σε στείλουν σε κάνα Έβρο η σε κάνα νησί που τον χειμώνα θα βαράς μύγες...
 

qertq

Μέλος
Εγγρ.
17 Ιουλ 2011
Μηνύματα
2.507
Κριτικές
1
Like
247
Πόντοι
36
αυτο ισχυει για ολο το μπλοκ,αλλου περισσοτερο αλλου λιγοτερο,δεν εχουνε περασει δυτικο κοντισιονιγκ ειδικα μεσω pκορεκτιλας
εγω γενικος αυτο που βλεπω οτι ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΟΙ οι ανατολικοι πρωην . Τετοιοι ειναι ..

Και εχω ζησει αρκετους . Ρωσια Πολωνια Γιογκοσλαβια Ρουμανια Βουλγαρια ολοι και ολες ιδιες ειναι .
δεν ταιριαζουν καν στον καπιταλισμο.


Επειδη απο το γαμιση του κουμουνισμου περασν στην χλιδα τους ηρθε πολλη στ ραβα. Μιλαγα με μια γερμανιδα και μου ελεγε οτι σαν γερμανιδα δεν ταιριαζει ΚΑΘΟΛΟΥ με τους πρωην ανατολικο γερμανους γιατι δεν μπορουν να κανουν ιντεγκρατιον.
Δηαλδη εχουν την ιδια γλωσσα κουλτυορα αλλα ο κουμουνισμος τους αλλαξε τοσο πολλη που ακομα και τωρα μετα απο 30 χρονια δεν γινεται να ταιριαξουν αυτοι οι δυο γερμανοι. Δεν ειναι η μνοι που μου εχει πει . Σχεδον ολοι οι Γερμναοι η Γερμανιδες τα ιδια λενε για την ανατολικη γερμανια . Κανενας δεν τους γουσταρει γιατι οι πιο πολλοι ειναι ρεμαλια . και τραβανε επιδοματα. Ειχανε συνηθησει απο τον κουμουνισμο που δεν υπηρχε λογος να εισαι ανταγωνιστικος .
 

Great Awakening

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Νοε 2021
Μηνύματα
2.130
Like
2.078
Πόντοι
396
Marco μην γραφεις παρλαπιπες :2funny:
Εσύ αμερικανοτσολια τράβα στην πρεσβεία να σου δώσει ο παιατ το μεροκάματο. Εντάξει το καταφέρατε το πιθηκισταν να το κάνετε προτεκτορατο. Παρακάτω...
 

Great Awakening

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Νοε 2021
Μηνύματα
2.130
Like
2.078
Πόντοι
396
οποτε καλυτερα εξωτερικο και ας πηζεις και πληρωνεις νοικια παρα ελλαδα και με ανεργια και μεροκαματο και ας εχεις δικο σου σπιτι .
Ελλάδα μόνο αμα εισαι γόνος, εισοδηματίας η δημόσιος που χτυπάει πάνω από χίλια. Επίσης αν έχεις δικό σου σπίτι και δεν μένεις σε νοίκι η με μαμά και μπαμπά. Οτιδήποτε άλλο είναι μαρτύριο.
 
Τελευταία τροποποίηση:
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
οποτε καλυτερα εξωτερικο και ας πηζεις και πληρωνεις νοικια παρα ελλαδα και με ανεργια και μεροκαματο και ας εχεις δικο σου σπιτι .
Αυτο εξαρταται κυριως απο δυο πραγματα κατ εμε:
1. Το ποσο εξελισσεσαι στη δουλεια που κανεις
2. Το ποση διαθεση για περιπετεια αλλα και αντοχες εχεις

Πχ αν εισαι στασιμος στην Ελλαδα, κλεισμενος σε ενα γραφειο χωρις να μαθαινεις κατι μεσα απ τη δουλεια, παιρνεις 700 ευρω ενω εισαι νεος, με ορεξη και αντοχες και διαθεση να δημιουργησεις, να μαθεις και να ζησεις περιπετειες, φυσικα φευγεις εξωτερικο με κλειστα ματια

Αν εισαι 35 (στην Ελλαδα) με δουλεια δημιουργικη που νιωθεις οτι εξελισσεσαι και πως μπορεις να επενδυσεις τα προσοντα σου σε επομενες θεσεις εργασιας, ενω εχεις ηδη ζησει εξωτερικο, για σπουδες η εργασια και δε νιωθεις πως εχει κατι να σου προσφερει πλεον, τοτε το να φυγεις εξω, ισως δεν ειναι και η καλυτερη ιδεα, αναλογως και της οικογειακης σου καταστασης.

Τα ιδια ισχυουν και για οσους δουλευουν εξω, αντιστροφα. Αν εχεις εγκωβιστει σε μια δουλεια εξω, ακομα και σε καλη πολη/χωρα, που κουραζεσαι, φυτοζωεις, δεν αποταμιευεις, δε μαθαινεις κατι καινουργιο, δεν εξελισσεσαι ως ανθρωπος μεσα απο νεες σχεσεις και φιλιες, δεν ταξιδευεις, κλπ και τρως στη μαπα τον ασχημο καιρο χωρις προοκτικες, τοτε δεν υπαρχει λογος να μενεις εξω για να πληρωνεις τζαμπα φορους και ενοικια.

Αν ομως μαθαινεις καινουργια πραγματα στη δουλεια σου, κανεις μια γεματη ζωη με ταξιδια, φιλιες, χομπυ, διασκεδασεις, κλπ και μπορεις επιπλεον και να αποταμιευεις, τοτε ειναι μαλακια να τα αφησεις ολα αυτα και να γυρισεις Ελλαδα

Ολα εχουν να κανουν με το αισθημα της προσωπικης εξελιξης. Αν νιωθεις οτι εχεις τελματωσει, ειτε Ελλαδα, ειτε εξωτερικο, η καλυτερη επιλογη ειναι να μαζεψεις μπογαλακια και να ξεκινησεις για νεες περιπετειες.
 

qertq

Μέλος
Εγγρ.
17 Ιουλ 2011
Μηνύματα
2.507
Κριτικές
1
Like
247
Πόντοι
36
Ελλάδα μόνο αμα εισαι γόνος, εισοδηματίας η δημόσιος που χτυπάει πάνω χίλια. Επίσης αν έχεις δικό σου σπίτι και δεν μένεις σε νοίκι η με μαμά και μπαμπά. Οτιδήποτε άλλο είναι μαρτύριο.
ξερω ατομο με δικο του και με δουλεια 1000 και εφυγε . γιατι δεν ηταν σιγουρος και ειναι εκτος .
Και εγω το ιδιο εκανα. Και ειμαι καλυτερα απο την ελλαδα. Που δεν ειχα μελλον και εχω 20 χρονι προ.
Ενας τυπος που γνωρισα το καλοκαιρι που εχει δικια εταιριεα(:jerking: ) μου ειπε οτι θελει να συνεργασουμε και να του κανω δουλειες σε software που καιγεται . Του ειπε τι πρεπει να μου δωσει και μου λεει ο τυπος εγω σκεφτηκα να σου δινω κανα 50 την μερα . Μονο που δεν τον κοπανησα σε κανα τοιχο ΤΟΝ ΠΟΥΤΑΝΑ΅Σ ΓΙΟ .
Μετα του ειπα για aws οτι τα αναλαμβανω ολα και μου λεει οτι αυτα θα δωσει το πολλη κανα 10000 για 30 χρονια.
Ουτε ποτ καταλαβε τι του προτεινα . Ξενερωσα και ουτε που το ξαναμιλησα.
Και ετσι και επιστρεψω ποτε ελλαδα που δεν τον θελω με την καμμια προτιμω να πεθανω τις πεινας παρα να τους κανω δουλεια για ενα κομματι ψωμι.
 
  • Like
Αντιδράσεις: abcxyz
Εγγρ.
25 Απρ 2016
Μηνύματα
7.755
Κριτικές
1
Like
9.940
Πόντοι
2.356
σε ενα τετοιο περιβαλλον χρειαζεσαι καλα νεα για να μη σε παρει απο κατω ,μια μικρη θετικη ειδηση την μεγιστοποιεις περα απο τις πραγματικες της διαστασεις εχοντας ξεχασει πια τα κανονικα μεγεθη
Προσωπικά,αν διαπίστωνα θετικές αλλαγές,θα τις κατέγραφα.
Άλλωστε αυτό εύχομα για την Ελλάδα,απλά δεν το βλέπω να γίνεται.

Αντίθετα όταν κατεβαίνω,προσπαθώ να μην πέφτω ψυχολογικά από αυτά που μου μεταφέρονται.
Ακόμη και άτομα που παλαιότερα ήταν στην κοσμάρα τους και πάντα θετικοί,έχουν πέσει.
Ξέρω και άτομα που έχουν περιουσιακά στοιχεία,αλλά μηδέν ρευστότητα.

Οι μισθοί που λέει ο μουνοκωλαράκης υπάρχουν,αλλά αντιπροσωπεύουν τη μειοψηφία.
Και καταλαβαίνω από τη μία αυτό που λέει,ότι αν είσαι μιας ηλικίας και δουλεύεις για το βασικό,
κάτι δεν έκανες σωστά..
Αλλά κάτω από το χιλιάρικο είναι πλέον άτομα,που σπούδασαν και ήταν προβλεπόμενοι.

Εγώ θα πω ότι στον δικό μου κλάδο,στα φροντιστήρια η αμοιβή των εκπαιδευτικών είναι ακριβώς στο μισό από τότε που έφυγα.Αντίθετα το supermarket και άλλες υπηρεσίες και αγαθά,έχουν αυξηθεί κατά πολύ.
Επίσης κάτι αναπληρωτές εκπαιδευτικοί,κάνουν τουρ επαρχία για κάτω από χιλιάρικο και ζουν στα 30+ τους,λες και είναι φοιτητές.
Νεοδιόριστοι τα ίδια.

Όσοι είστε από Θεσσαλονίκη και θέλετε να δείτε τι βλέπει κάποιος που κατεβαίνει ανά τακτά διαστήματα,
ξεκινήστε από το ύψος του Καζίνο,Γεωργική Σχολή,Όλγας και δείτε τι έχει μείνει ανοιχτό.
Κάτι εκθεσιακά κέντρα ανατολικά,έχουν μείνει με ένα κατάστημα ή αντιπροσωπεία.
Δηλαδή εσείς δεν βλέπεται ότι κάθε 50 μέτρα έχει μόνο today,κ.λ.π. και φθηνό καφέ;
Για ποια ανάπτυξη μιλάμε...
 

qertq

Μέλος
Εγγρ.
17 Ιουλ 2011
Μηνύματα
2.507
Κριτικές
1
Like
247
Πόντοι
36
Ελλάδα μόνο αμα εισαι γόνος, εισοδηματίας η δημόσιος που χτυπάει πάνω χίλια. Επίσης αν έχεις δικό σου σπίτι και δεν μένεις σε νοίκι η με μαμά και μπαμπά. Οτιδήποτε άλλο είναι μαρτύριο.
ξερω ατομο με δικο του και με δουλεια 1000 και εφυγε . γιατι δεν ηταν σιγουρος και ειναι εκτος .
Και εγω το ιδιο εκανα. Και ειμαι καλυτερα απο την ελλαδα. Που δεν ειχα μελλον και εχω 20 χρονι προ.
Ενας τυπος που γνωρισα το καλοκαιρι που εχει δικια εταιριεα(:jerking: ) μου ειπε οτι θελει να συνεργασουμε και να του κανω δουλειες σε software που καιγεται . Του ειπε τι πρεπει να μου δωσει και μου λεει ο τυπος εγω σκεφτηκα να σου δινω κανα 50 την μερα . Μονο που δεν τον κοπανησα σε κανα τοιχο ΤΟΝ ΠΟΥΤΑΝΑ΅Σ ΓΙΟ .
Μετα του ειπα για aws οτι τα αναλαμβανω ολα και μου λεει οτι αυτα θα δωσει το πολλη κανα 10000 για 30 χρονια.
Ουτε ποτ καταλαβε τι του προτεινα . Ξενερωσα και ουτε που το ξαναμιλησα.
Και ετσι και επιστρεψω ποτε ελλαδα που δεν τον θελω με την καμμια προτιμω να πεθανω τις πεινας παρα να τους κανω δουλεια για ενα κομματι ψωμι.
 

midas69

Σπουδαίος
Εγγρ.
22 Φεβ 2012
Μηνύματα
15.725
Like
11.719
Πόντοι
2.406
Αυτο εξαρταται κυριως απο δυο πραγματα κατ εμε:
1. Το ποσο εξελισσεσαι στη δουλεια που κανεις
2. Το ποση διαθεση για περιπετεια αλλα και αντοχες εχεις

Πχ αν εισαι στασιμος στην Ελλαδα, κλεισμενος σε ενα γραφειο χωρις να μαθαινεις κατι μεσα απ τη δουλεια, παιρνεις 700 ευρω ενω εισαι νεος, με ορεξη και αντοχες και διαθεση να δημιουργησεις, να μαθεις και να ζησεις περιπετειες, φυσικα φευγεις εξωτερικο με κλειστα ματια

Αν εισαι 35 (στην Ελλαδα) με δουλεια δημιουργικη που νιωθεις οτι εξελισσεσαι και πως μπορεις να επενδυσεις τα προσοντα σου σε επομενες θεσεις εργασιας, ενω εχεις ηδη ζησει εξωτερικο, για σπουδες η εργασια και δε νιωθεις πως εχει κατι να σου προσφερει πλεον, τοτε το να φυγεις εξω, ισως δεν ειναι και η καλυτερη ιδεα, αναλογως και της οικογειακης σου καταστασης.

Τα ιδια ισχυουν και για οσους δουλευουν εξω, αντιστροφα. Αν εχεις εγκωβιστει σε μια δουλεια εξω, ακομα και σε καλη πολη/χωρα, που κουραζεσαι, φυτοζωεις, δεν αποταμιευεις, δε μαθαινεις κατι καινουργιο, δεν εξελισσεσαι ως ανθρωπος μεσα απο νεες σχεσεις και φιλιες, δεν ταξιδευεις, κλπ και τρως στη μαπα τον ασχημο καιρο χωρις προοκτικες, τοτε δεν υπαρχει λογος να μενεις εξω για να πληρωνεις τζαμπα φορους και ενοικια.

Αν ομως μαθαινεις καινουργια πραγματα στη δουλεια σου, κανεις μια γεματη ζωη με ταξιδια, φιλιες, χομπυ, διασκεδασεις, κλπ και μπορεις επιπλεον και να αποταμιευεις, τοτε ειναι μαλακια να τα αφησεις ολα αυτα και να γυρισεις Ελλαδα

Ολα εχουν να κανουν με το αισθημα της προσωπικης εξελιξης. Αν νιωθεις οτι εχεις τελματωσει, ειτε Ελλαδα, ειτε εξωτερικο, η καλυτερη επιλογη ειναι να μαζεψεις μπογαλακια και να ξεκινησεις για νεες περιπετειες.
Πολύ σωστή τοποθέτηση, αλλά υπό την προϋπόθεση ότι είσαι ένα άτομο. Σολο
Αν έχεις σκοπό να μείνεις μέχρι τα γεραματα μπακουρι η εργένης οοως γουστάρεις το λες, είναι απόλυτα σωστή η τοποθέτηση σου
Αν έχεις σκοπό κάποια στιγμή να κάνεις οικογένεια χωρίς μετά να βγάλεις τον καρκίνο από το άγχος κ τρέξιμο μέχρι να πεθάνεις, οι χώρες ειδικά οι γερμανόφωνες ελβετια Αυστρία, Ολλανδία Γερμανία, και ίσως εν μερη οι σκαυνδθναυθκες είναι μονόδρομος για το 80%
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.870
Κριτικές
15
Like
11.876
Πόντοι
3.846
ξεχασα να σου γραψω . Οτι παραολο που εχω συνδελφους πολωνους και με θελανε στην πολωνια το interaction μαζι τους ειναι για τα μπαζα. Το ιδιο και με τις πολωνεζες που γνωρισα . Ητασν σχεδον ολες για τον πουτσο .
Στομα υπονομος και ολο τσαμπουκα. Δεν σκεφτοντουσαν καθολου πριν μιλησουν . Ενας λογος που δεν γουσταρω να δουλεψω εκει ειναι αυτος . Για διακοπες home office και οτι γνωρισχω πηδηξω οκ αλλα μεχρι εκει .
Αυτο το λεω με πειρα πολωνεζας απο ελλαδα και γερμανια .
Οποτε το μονο που θα ηθελα να κανω να παω κανα 3 -4 μηνο εκει σαν home office και οτι βγει. Γιατι δεν εχω και παρα πολλη καλα λογια να πω γενικα .
Το εαν ειναι μπροστα αυτο ειναι κατι αλλο . Σιγουρα ειναι γιατι ειναι τζαμπα εκει για ολους τους δυτικους . Με 2500 ευρα παερνανε καλα και στους δυτικους δεν κοστιζει τα 5000 -6000 -9000 που θα παριυν πχ γερμανια η αγγλια .

τεσπα παντως θανκσ για την ιδεα. θα το δοκιμασω
Πάλι λάθος σε βλέπω.
Oι Πολωνες είναι τέρμα καβλιαρες και γαμιουνται πολύ ωραία. Πέρα ότι είναι κουκλαρες.
Και στο λέει κάποιος που έχει πάει πάνω από 10 φορές στη Πολωνία.

Άλλα δες και απόψεις από πολλά άλλα μέλη που επίσης ταξιδεύουν προς Πολωνία.

Και επειδή έχω γνωρίσει δεκάδες devs τα τελευταία χρόνια, θες να μου πεις.στο περίπου πόσα παίρνεις μικτά τον χρόνο εκεί Γερμανία που είσαι και πόσα χρόνια δουλεύεις πάνω στο software development;
 

qertq

Μέλος
Εγγρ.
17 Ιουλ 2011
Μηνύματα
2.507
Κριτικές
1
Like
247
Πόντοι
36
Πάλι λάθος σε βλέπω.
Oι Πολωνες είναι τέρμα καβλιαρες και γαμιουνται πολύ ωραία. Πέρα ότι είναι κουκλαρες.
Και στο λέει κάποιος που έχει πάει πάνω από 10 φορές στη Πολωνία.

Άλλα δες και απόψεις από πολλά άλλα μέλη που επίσης ταξιδεύουν προς Πολωνία.

Και επειδή έχω γνωρίσει δεκάδες devs τα τελευταία χρόνια, θες να μου πεις.στο περίπου πόσα παίρνεις μικτά τον χρόνο εκεί Γερμανία που είσαι και πόσα χρόνια δουλεύεις πάνω στο software development;
αυτο δεν προκειτα να στο πω . senior developer architect σε χρονια ειναι σχεδον 20 .
 

midas69

Σπουδαίος
Εγγρ.
22 Φεβ 2012
Μηνύματα
15.725
Like
11.719
Πόντοι
2.406
Με 20 ευρώ γαμάς, τρώως και σου μένουν και λεφτά για βενζίνη!
Γαμας μια πεθαμενη μαζί με Πακιστανός 5 λεπτά στο μετάξι, τρως μεταλλαγμένο πιτογυρο με 10 καρκινογονα συστατικά μέσα και χημικό γύρο, και βάζεις την χειρότερη βενζίνη της Ευρώπης στην ωιλοτςρη τιμή...
Γαμω τις φάσεις τυπε.
 

Great Awakening

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Νοε 2021
Μηνύματα
2.130
Like
2.078
Πόντοι
396
Προσωπικά,αν διαπίστωνα θετικές αλλαγές,θα τις κατέγραφα.
Άλλωστε αυτό εύχομα για την Ελλάδα,απλά δεν το βλέπω να γίνεται.

Αντίθετα όταν κατεβαίνω,προσπαθώ να μην πέφτω ψυχολογικά από αυτά που μου μεταφέρονται.
Ακόμη και άτομα που παλαιότερα ήταν στην κοσμάρα τους και πάντα θετικοί,έχουν πέσει.
Ξέρω και άτομα που έχουν περιουσιακά στοιχεία,αλλά μηδέν ρευστότητα.

Οι μισθοί που λέει ο μουνοκωλαράκης υπάρχουν,αλλά αντιπροσωπεύουν τη μειοψηφία.
Και καταλαβαίνω από τη μία αυτό που λέει,ότι αν είσαι μιας ηλικίας και δουλεύεις για το βασικό,
κάτι δεν έκανες σωστά..
Αλλά κάτω από το χιλιάρικο είναι πλέον άτομα,που σπούδασαν και ήταν προβλεπόμενοι.

Εγώ θα πω ότι στον δικό μου κλάδο,στα φροντιστήρια η αμοιβή των εκπαιδευτικών είναι ακριβώς στο μισό από τότε που έφυγα.Αντίθετα το supermarket και άλλες υπηρεσίες και αγαθά,έχουν αυξηθεί κατά πολύ.
Επίσης κάτι αναπληρωτές εκπαιδευτικοί,κάνουν τουρ επαρχία για κάτω από χιλιάρικο και ζουν στα 30+ τους,λες και είναι φοιτητές.
Νεοδιόριστοι τα ίδια.

Όσοι είστε από Θεσσαλονίκη και θέλετε να δείτε τι βλέπει κάποιος που κατεβαίνει ανά τακτά διαστήματα,
ξεκινήστε από το ύψος του Καζίνο,Γεωργική Σχολή,Όλγας και δείτε τι έχει μείνει ανοιχτό.
Κάτι εκθεσιακά κέντρα ανατολικά,έχουν μείνει με ένα κατάστημα ή αντιπροσωπεία.
Δηλαδή εσείς δεν βλέπεται ότι κάθε 50 μέτρα έχει μόνο today,κ.λ.π. και φθηνό καφέ;
Για ποια ανάπτυξη μιλάμε...
. Μια βόλτα από κέντρο(Ερμού, Εγνατία, αγιας Σοφίας, βαρδαρη, αριστοτελους) και θα δεις ξενοικιαστα μαγαζιά με κατεβασμένα ρολά. Το κέντρο της πόλης πάει για φούντο. Καλά για τα σε δυτικά της πόλης δεν χρειάζεται καν να αναφέρω ότι πλέον μόνο ελληνικά δεν ακούς. Έχουν φύγει όλοι οι Έλληνες και οι γειτονιές γέμισαν με αλλοδαπούς. Ρωσσοποντιοι, Αλβανοί, γυφτοι, γεωργιανοι, Πακιστανοί, συριοι, αφγανοι ιστορίες. Σκέψου ότι από βαρδαρη μέχρι ναυαρινου η πόλη είναι γκέτο αλλοδαπών. Μόνο πανόραμα και Πυλαία είναι πλούσιες περιοχές με ανάπτυξη και έργα. Όλη η υπόλοιπη πόλη είναι στάσιμη και φυτοζωει.
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.870
Κριτικές
15
Like
11.876
Πόντοι
3.846
αυτο δεν προκειτα να στο πω . σε χρονια ειναι σχεδον 20 .
Γιατί, ντρέπεσαι;
Ποιος σε ξέρει εδώ, μεταξύ μας είμαστε. ?

Δηλαδή.δουλεύεις 20 χρόνια ως software dev;;
Αν μιλάς σοβαρά,.τώρα θα έπρεπε να παίρνεις 8-10.000€ μικτά τουλάχιστον τον μήνα και να μένεις σε καμία Αμερική ή Ελβετία.

Αντίθετα σε βλέπω να μιλάς για νοίκια του χιλιαρικου και κάτι 2500€ για μισθούς.

Κάτι δεν μας λες καλά εδώ τυπε. ?
 

Mpratan

Μέγας
Εγγρ.
29 Δεκ 2019
Μηνύματα
5.906
Κριτικές
21
Like
11.184
Πόντοι
4.546
Γαμας μια πεθαμενη μαζί με Πακιστανός 5 λεπτά στο μετάξι, τρως μεταλλαγμένο πιτογυρο με 10 καρκινογονα συστατικά μέσα και χημικό γύρο, και βάζεις την χειρότερη βενζίνη της Ευρώπης στην ωιλοτςρη τιμή...
Γαμω τις φάσεις τυπε.
Μην τα παίρνεις και εσύ τοις μετρητοίς, μια πλακίτσα κάνουμε.
 

Zesty

Μέλος
Εγγρ.
18 Οκτ 2020
Μηνύματα
364
Like
407
Πόντοι
21
Εσύ αμερικανοτσολια τράβα στην πρεσβεία να σου δώσει ο παιατ το μεροκάματο. Εντάξει το καταφέρατε το πιθηκισταν να το κάνετε προτεκτορατο. Παρακάτω...
Εχεις παει στην Ρωσια marco η ακους τον Βελοπουλο ???

:2funny:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom