Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 1M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 6 άτομα (0 μέλη και 6 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,0%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 267 75,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    356

Mounokwlaraki

Ανώτερος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2016
Μηνύματα
1.337
Κριτικές
61
Like
3.078
Πόντοι
7.216
Τυπε το σχολιο σου ειναι εκτος πραγματικοτητας.Γραφεις οτι η κοπελα σου ειναι υπεθυνη καταστηματος εστιασης και παιρνει 1100.Για πες μας ποσες μερες δουλευει και ποσες ωρες...και το ωραριο αν θες.Μετα γραφεις για μηχανικους.Κανεις δεν αμφισβητει οτι οι μηχανικοι ειναι ενα απο τα δυνατα επαγγλεματα ομως υπαρχει μεγαλη ανεργια στον κλαδο και οσοι δουλευουν ειναι σχετικα μικρο ποσοστο.Ξες ποσοι μηχανικοι την εχουν κοπανησει απο Ελλαδα απο το 10 μεχρι και σημερα?Εγω τουλαχιστον εχω 5,6 γνωστους και παλαιους συμμαθητες που ειναι Αγγλια και Γερμανια και βγαζουν πανω απο τα 1400 η και τα 2χιλ που ανεφερες.Μετα μας γραφεις ο μικροτερος μισθος στην οικοδομη για τον χαμαλη ειναι 40 ευρω την μερα.Σε ποιο μερος της Ελλαδας χτιζονται οικοδομες και εγω δεν το γνωριζω?Η οικοδομη απο το 10 και μετα εχει πεθανει.

Οσο για ψυκτικους,ηλεκτρολογους,υδραυλικους κτλ μιλας προφανως για τα λαμογια που φοροδιαφευγουν σε καθημερινη βαση?Διοτι δεν γνωριζω κανεναν απο αυτα τα επαγγελματα που κοβει αποδειξη.Το τι λεφτα βγαζουν και τα ποσα κονομανε ειναι πραγματικα αγνωστο.

Για καραβαναδες και σωματα ασφαλειας τα εχουμε γραψει ειναι τα τελευταια επαγγελματα στην Ελλαδα αλλα και παλι γι'αυτο που κανουν τα λεφτα ειναι λιγα.Οι καραβαναδες εχουν μεταθεσεις.Βαλε ενοικια ιστοριες,ρευματα,λογαριασμοι,τροφιμα τα λεφτα δεν φτανουν.Το ιδιο και για αστυνομικους... εχω κολλητους σε αστυνομια και στρατο ειναι δυσκολα.

Στην Ελλαδα και 1000 ευρω να βγαζεις οπως η κοπελα σου αν δεν εχεις δικο σου σπιτι η να σηζεις με καποιον και να πληρωνετε μισα μισα το νοικι εισαι δυσκολα και ζοριζεσαι.Το χιλιαρικο στο ελλαδισταν πλεον φευγει για πλακα.Ολοι εχουν απο πισω οικογενεια,γεροντια κτλ να τους βοηθανε γι'αυτο και βλεπεις δεν υπαρχει ακομα κοινωνικη αναταραχη.Αλλα κατσε να πεθανουν και θα δεις τι εχει να γινει...:alivedick::alivedick::alivedick:
Το δικό μου σχόλιο είναι εκτός πραγματικότητας ή το δικό σου που μιλάς για το 2010 εν έτη 2021?
Η κοπέλα μου δουλεύει 6ημερο 8ωρο και τις μισές ώρες παίζει τονμουνι της. Οι μηχανικοί και τεχνικοι της οικοδομής, και όχι μόνο, περάσαμε όντως κρίση από το 2010 ως το 2018. Πλέον αυτά τα χρόνια έχουν περάσει ανεπιστρεπτί. Η οικοδομή έχει φορτσαρει τα τελευταία χρόνια σε φάση που δεν φτάνουν τα χέρια. Εσείς σε ποιον κόσμο ζείτε και δεν το βλέπετε?
Όσο για τους μονιμαδες όντως έχουν τα έξοδα που λες αλλά αυτοί πάνε σαν τους Χιώτες. Παντρεύονται μεταξύ τους και έχουν όλα τα θετικά του δημοσίου. 14 μισθούς, κοινές μεταθέσεις, άδειες λοχίας, μονιμότητα, σταθερότητα κλπ.
Δεν λέω ότι το χιλιάρικο είναι ο σούπερ μισθός. Είναι ένα νούμερο με το οποίο απλά την βγάζεις χωρίς να ζοριζεσαι, ειδικά σε μικρότερες πόλεις που μπορείς να βρεις ενοικια με 200-300 ευρώ. Απλά αγανακτώ όταν ακούω ότι ο μισθός στην Ελλάδα είναι 600. Τόσο είναι για τον ανιδεικευτο, τον πιτσιρικά, τον άσχετο τον τεμπέλη. Αν κάποιος μπει στην παραγωγική διαδικασία , αποκτήσει εμπειρία, είναι εργατικός και λίγο έξυπνος να εξιδικευτει τότε δεν υπάρχει περίπτωση να μείνει στο 600αρι. So simple.
 

Mounokwlaraki

Ανώτερος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2016
Μηνύματα
1.337
Κριτικές
61
Like
3.078
Πόντοι
7.216
Καλά δε μεταναστεύσαμε και στην Αλάσκα,κάθε τόσο κάτω είμαστε και την βλέπουμε την ανάπτυξη και τις μισθάρες :confused:
Η άποψη των μακρά μεταναστών στο εξωτερικό, όπως εσύ, για την τρέχουσα κατάσταση της Ελλάδα, έχει την ίδια βαρύτητα όπως η άποψη διαφόρων μελών για το εξωτερικό που το πιο μακρυνό τους ταξίδι είναι μέχρι το χωριό στην Πελλοπονήσο.
 

χρηστος1011

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Οκτ 2013
Μηνύματα
14.715
Like
2.476
Πόντοι
606
η οικοδομη εχει τελειωσει στην ελλαδα ξερω 3 εργολαβους που δεν χτιζουν ουτε ενα κοτετσι :grin: Μονο ο ενας απο τους 3 ο πιο <ψιλουρας > βρισκει κατι παλιες οικοδομες τις αγοραζει τις αναπαλαιωνει και ψαχνει κοροιδα να τους πουλισει διαμερισμα παλιο για καινουργιο:grin: και αυτο που και που οχι συνεχεια. Σπιτια τωρα αν αγοραζουν αγοραζουν μονο οι αλβανοι που δουλευουν σαν τρελοι και οχι καινουργια διαμερισματα αλλα παλια αυτα που πουλανε οι ελληνες:hi:
 

Mounokwlaraki

Ανώτερος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2016
Μηνύματα
1.337
Κριτικές
61
Like
3.078
Πόντοι
7.216
η οικοδομη εχει τελειωσει στην ελλαδα ξερω 3 εργολαβους που δεν χτιζουν ουτε ενα κοτετσι :grin: Μονο ο ενας απο τους 3 ο πιο <ψιλουρας > βρισκει κατι παλιες οικοδομες τις αγοραζει τις αναπαλαιωνει και ψαχνει κοροιδα να τους πουλισει διαμερισμα παλιο για καινουργιο:grin: και αυτο που και που οχι συνεχεια. Σπιτια τωρα αν αγοραζουν αγοραζουν μονο οι αλβανοι που δουλευουν σαν τρελοι και οχι καινουργια διαμερισματα αλλα παλια αυτα που πουλανε οι ελληνες:hi:
Says who? Για πες μας λίγο την ιδιότητα σου. Γιατί εγώ που έχω άποψη επί του θέματος τυγχάνει να είμαι μηχανικός.
 

χρηστος1011

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Οκτ 2013
Μηνύματα
14.715
Like
2.476
Πόντοι
606
Says who? Για πες μας λίγο την ιδιότητα σου. Γιατί εγώ που έχω άποψη επί του θέματος τυγχάνει να είμαι μηχανικός.
:hi: καλησπερα τι σχεση εχει η ιδιοτητα με το τι ειπα, που ειναι μεσα απο καταστασεις παρατηρησης της ελληνικης πραγματικοτητας μιλοντας με εργολαβους οικοδομων και ολο το συστημα. Αλβανοι εργατες που δουλευουν σε οικοδομη φευγουν γερμανια και καποιοι ιταλια που ξερω, εδω δεν γινεται τιποτα . Τεσπα παω για φραπεδακι:hi:
 

Mounokwlaraki

Ανώτερος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2016
Μηνύματα
1.337
Κριτικές
61
Like
3.078
Πόντοι
7.216
:hi: καλησπερα τι σχεση εχει η ιδιοτητα με το τι ειπα, που ειναι μεσα απο καταστασεις παρατηρησης της ελληνικης πραγματικοτητας μιλοντας με εργολαβους οικοδομων και ολο το συστημα. Αλβανοι εργατες που δουλευουν σε οικοδομη φευγουν γερμανια και καποιοι ιταλια που ξερω, εδω δεν γινεται τιποτα . Τεσπα παω για φραπεδακι:hi:
Το ίδιο είναι απλά να παρατηρείς το ίδιο να είσαι του επαγγέλματος?
Οι αριθμοί λένε την αλήθεια. Οι οικοδομικές άδειες έχουν 3 πλασιαστει φέτος και πέρυσι σε σχέση με παλαιότερες εποχές. Εσύ πίστεψε τον εργολάβο της γειτονιάς.
 
  • Like
Αντιδράσεις: abcxyz
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556

Mounokwlaraki

Ανώτερος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2016
Μηνύματα
1.337
Κριτικές
61
Like
3.078
Πόντοι
7.216
Για όσους έχουν μεινει σε εποχές 2010...

Screenshot_2021-11-14-10-29-27-281_com.android.chrome.jpg
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.870
Κριτικές
15
Like
11.876
Πόντοι
3.846
Το δικό μου σχόλιο είναι εκτός πραγματικότητας ή το δικό σου που μιλάς για το 2010 εν έτη 2021?
Η κοπέλα μου δουλεύει 6ημερο 8ωρο και τις μισές ώρες παίζει τονμουνι της. Οι μηχανικοί και τεχνικοι της οικοδομής, και όχι μόνο, περάσαμε όντως κρίση από το 2010 ως το 2018. Πλέον αυτά τα χρόνια έχουν περάσει ανεπιστρεπτί. Η οικοδομή έχει φορτσαρει τα τελευταία χρόνια σε φάση που δεν φτάνουν τα χέρια. Εσείς σε ποιον κόσμο ζείτε και δεν το βλέπετε?
Όσο για τους μονιμαδες όντως έχουν τα έξοδα που λες αλλά αυτοί πάνε σαν τους Χιώτες. Παντρεύονται μεταξύ τους και έχουν όλα τα θετικά του δημοσίου. 14 μισθούς, κοινές μεταθέσεις, άδειες λοχίας, μονιμότητα, σταθερότητα κλπ.
Δεν λέω ότι το χιλιάρικο είναι ο σούπερ μισθός. Είναι ένα νούμερο με το οποίο απλά την βγάζεις χωρίς να ζοριζεσαι, ειδικά σε μικρότερες πόλεις που μπορείς να βρεις ενοικια με 200-300 ευρώ. Απλά αγανακτώ όταν ακούω ότι ο μισθός στην Ελλάδα είναι 600. Τόσο είναι για τον ανιδεικευτο, τον πιτσιρικά, τον άσχετο τον τεμπέλη. Αν κάποιος μπει στην παραγωγική διαδικασία , αποκτήσει εμπειρία, είναι εργατικός και λίγο έξυπνος να εξιδικευτει τότε δεν υπάρχει περίπτωση να μείνει στο 600αρι. So simple.
Ρε τυπε δεν λέω ότι δεν ισχύουν αυτά που αναφέρεις, αλλά και μισθοί κάτω από χιλιάρικο παίζουν φουλ και όχι για πιτσιρικάδες αλλά για χιλιάδες παιδιά και με προϋπηρεσία σε άλλες δουλειές.
Που όμως έμειναν χωρίς δουλειά και τώρα κάνουν ότι βρούνε.
 
Εγγρ.
25 Απρ 2016
Μηνύματα
7.755
Κριτικές
1
Like
9.940
Πόντοι
2.356
Η άποψη των μακρά μεταναστών στο εξωτερικό, όπως εσύ, για την τρέχουσα κατάσταση της Ελλάδα, έχει την ίδια βαρύτητα όπως η άποψη διαφόρων μελών για το εξωτερικό που το πιο μακρυνό τους ταξίδι είναι μέχρι το χωριό στην Πελλοπονήσο.
Aυτό που γράφεις,ισχύει για Έλληνες μετανάστες στην Αυστραλία και την Αμερική,που έρχονται Ελλάδα μία φορά στα τέσσερα χρόνια.

Εγώ,ειδικά πριν από Corona,κατέβαινα για πλάκα με 9,99€ ή 19,99€ ακόμη και για ένα ΣΚ

Η άποψη ανθρώπων που κατεβαίνουν με τη συχνότητα που κατεβαίνω εγώ,μια χαρά βαρύτητα έχει,
γιατί σε μένα είναι αμέσως διακριτές οι διαφορές.
Από τις τιμές,τις υπηρεσίες,πάντα.

Πράγμα που κάποιος που τον έχει πάρει μπάλα η μακροχρόνια κρίση και έχει συνηθίσει τη φθίση,
δεν μπορεί να αντιληφθεί.
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
Οι παρακατω μισθοι ειναι μισθοι γνωστων μου, επιβεβαιωμενοι απο προσφατη συνομιλια μαζι τους, η μεσω τριτων:

σουπερ μαρκετ 4ωρη 300
εργατης εργοστασιο 600
εργατρια σε βιοτεχνια 600
φυλακας αδηλωτος 500 μαυρα
αποθηκαριος 800
βοηθος λογιστη 800
οδηγος σε εταιρια 600

Ολοι ηλικιες ανω των 40 ετων
Αυτο δειχνει οτι για τους ανειδικευτους οι μισθοι κρατιουνται χαμηλα ασχετως ηλικιας. Εξαλλου το πιο αντιπροσωπευτικο ειδος υπαλληλου παγκοσμιως, δηλαδη η ταμιας σουπερ μαρκετ, καπου εκει παιζει, στα 600-700 ευρω

Απο κει και περα, ολοι οι ΔΥ ξεπερνουν τα 1000, οι περισσοτεροι και τα 1100 και καποιοι πλησιαζουν τα 1500 ευρω. Πολλοι απο αυτους ανειδικευτοι επισης, χωρις πτυχια, γλωσσες, κλπ
Αυτο, περα απο την αποκλιση μεταξυ ΔΥ και ΙΤ, δειχνει πως η εννοια του μεσου ορου μισθων στην Ελλαδα ειναι παραπλανητικη, διοτι οταν εχεις τον μισο πληθυσμο να αμοιβεται με κατω απο 700-800 και τον αλλο μισο πανω απο 1000-1100 τοτε ενα ξερο νουμερο της ταξης του 850-900 σαν μεσος μισθος δε λεει κατι. Σε αυτην την περιπτωση οι καλυτεροι δεικτες ειναι η διαμεσος και τα quartiles, δηλαδη ποιο ειναι το νουμερο κατω απο το οποιο αμοιβονται οι μισοι, η το 25% των υπαλληλων. Αυτο στην Ελλαδα ειναι ιδιαιτερα χαμηλο. Το ιδιο ισχυει και για το ανω οριο, οπου το οριο πανω απο το οποιο αμοιβεται πχ το 10% των καλυτερα αμοιβομενων υπαλληλων ειναι ιδιαιτερα χαμηλο, λογω της σοσιαλιστικης μας οικονομιας, σε αντιθεση με φιλελευθερες οικονομιες οπου μπορει να δεις πχ το 10% των καλυτερα αμοιβομενων να λαμβανει πανω απο 200.000-300.000 ευρω ετησιως
 

Wrath_

Μέλος
Εγγρ.
17 Απρ 2020
Μηνύματα
744
Like
588
Πόντοι
86
Μια χαρά τα λέει ο Μουνοκωλαρακης...

Για όσους έχουν τελειώσει σοβαρές σχολές και ειναι ενεργοί τα 1500 τσέπη είναι απόλυτα εφικτά στα 30-35.

Όσοι τελείωσαν κωλοχανεια τύπου ΑΣΟΕΕ & Φιλοσοφικής ας μην έχουν απαιτήσεις..

Το πρόβλημα είναι ότι δυστυχως υπάρχουν πολλά παιδιά απόφοιτοι σοβαρών σχολών που λόγω κρίσης & ανεργίας δεν απέκτησαν σοβαρη εργασιακή εμπειρία ,έκαναν και το λάθος να μη φύγουν εξωτερικό και έκαψαν 5-10 δημιουργικά χρόνια να σχολουνται με παπαριες.
 

poppop

Μέγας
Εγγρ.
30 Ιουλ 2006
Μηνύματα
12.194
Κριτικές
11
Like
4.591
Πόντοι
4.765
Πράγμα που κάποιος που τον έχει πάρει μπάλα η μακροχρόνια κρίση και έχει συνηθίσει τη φθίση,
δεν μπορεί να αντιληφθεί.
σε ενα τετοιο περιβαλλον χρειαζεσαι καλα νεα για να μη σε παρει απο κατω ,μια μικρη θετικη ειδηση την μεγιστοποιεις περα απο τις πραγματικες της διαστασεις εχοντας ξεχασει πια τα κανονικα μεγεθη
 

Mpratan

Μέγας
Εγγρ.
29 Δεκ 2019
Μηνύματα
5.906
Κριτικές
21
Like
11.184
Πόντοι
4.546
Οι παρακατω μισθοι ειναι μισθοι γνωστων μου, επιβεβαιωμενοι απο προσφατη συνομιλια μαζι τους, η μεσω τριτων:

σουπερ μαρκετ 4ωρη 300
εργατης εργοστασιο 600
εργατρια σε βιοτεχνια 600
φυλακας αδηλωτος 500 μαυρα
αποθηκαριος 800
βοηθος λογιστη 800
οδηγος σε εταιρια 600


Ολοι ηλικιες ανω των 40 ετων
Αυτο δειχνει οτι για τους ανειδικευτους οι μισθοι κρατιουνται χαμηλα ασχετως ηλικιας. Εξαλλου το πιο αντιπροσωπευτικο ειδος υπαλληλου παγκοσμιως, δηλαδη η ταμιας σουπερ μαρκετ, καπου εκει παιζει, στα 600-700 ευρω

Απο κει και περα, ολοι οι ΔΥ ξεπερνουν τα 1000, οι περισσοτεροι και τα 1100 και καποιοι πλησιαζουν τα 1500 ευρω. Πολλοι απο αυτους ανειδικευτοι επισης, χωρις πτυχια, γλωσσες, κλπ
Αυτο, περα απο την αποκλιση μεταξυ ΔΥ και ΙΤ, δειχνει πως η εννοια του μεσου ορου μισθων στην Ελλαδα ειναι παραπλανητικη, διοτι οταν εχεις τον μισο πληθυσμο να αμοιβεται με κατω απο 700-800 και τον αλλο μισο πανω απο 1000-1100 τοτε ενα ξερο νουμερο της ταξης του 850-900 σαν μεσος μισθος δε λεει κατι. Σε αυτην την περιπτωση οι καλυτεροι δεικτες ειναι η διαμεσος και τα quartiles, δηλαδη ποιο ειναι το νουμερο κατω απο το οποιο αμοιβονται οι μισοι, η το 25% των υπαλληλων. Αυτο στην Ελλαδα ειναι ιδιαιτερα χαμηλο. Το ιδιο ισχυει και για το ανω οριο, οπου το οριο πανω απο το οποιο αμοιβεται πχ το 10% των καλυτερα αμοιβομενων υπαλληλων ειναι ιδιαιτερα χαμηλο, λογω της σοσιαλιστικης μας οικονομιας, σε αντιθεση με φιλελευθερες οικονομιες οπου μπορει να δεις πχ το 10% των καλυτερα αμοιβομενων να λαμβανει πανω απο 200.000-300.000 ευρω ετησιως
Αυτά να νούμερα δεν είναι απόλυτα, καθως παίζουν από επιχείρηση σε επιχείρηση. Αλλά σα γενική ιδέα και κάπως επιφανειακά, μπορούμε να πούμε ότι αντιπροσωπεύουν την ελληνική πραγματικότητα. Όσον αφορά τους δημοσίους, αυτοί που παίρνουν μισθούς πάνω από 1000 είναι οι παλιοί. Αυτοί που μπαίνουν σήμερα στο δημόσιο (ανεξάρτητα τη θέση), λαμβάνουν 800-850 καθαρά. Φυσικά, είναι καλύτερα από ΙΤ σε ευρύτερο πλαίσιο, όμως δεν είναι τρελά λεφτά. Το αξιοσημείωτο είναι ότι πλέον όποιος μπαίνει στο δημόσιο εργάζεται και δεν ξύνει τα παπάρια του (ή τουλάχιστον δεν τα ξύνει όπως συνηθιζόταν πριν κάποια χρόνια). Οι εποχές αλλάξανε και καλό θα ήταν η πασοκική νοοτροπία να φύγει από πάνω μας.
 

Great Awakening

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Νοε 2021
Μηνύματα
2.130
Like
2.078
Πόντοι
396
Το δικό μου σχόλιο είναι εκτός πραγματικότητας ή το δικό σου που μιλάς για το 2010 εν έτη 2021?
Η κοπέλα μου δουλεύει 6ημερο 8ωρο και τις μισές ώρες παίζει τονμουνι της. Οι μηχανικοί και τεχνικοι της οικοδομής, και όχι μόνο, περάσαμε όντως κρίση από το 2010 ως το 2018. Πλέον αυτά τα χρόνια έχουν περάσει ανεπιστρεπτί. Η οικοδομή έχει φορτσαρει τα τελευταία χρόνια σε φάση που δεν φτάνουν τα χέρια. Εσείς σε ποιον κόσμο ζείτε και δεν το βλέπετε?
Όσο για τους μονιμαδες όντως έχουν τα έξοδα που λες αλλά αυτοί πάνε σαν τους Χιώτες. Παντρεύονται μεταξύ τους και έχουν όλα τα θετικά του δημοσίου. 14 μισθούς, κοινές μεταθέσεις, άδειες λοχίας, μονιμότητα, σταθερότητα κλπ.
Δεν λέω ότι το χιλιάρικο είναι ο σούπερ μισθός. Είναι ένα νούμερο με το οποίο απλά την βγάζεις χωρίς να ζοριζεσαι, ειδικά σε μικρότερες πόλεις που μπορείς να βρεις ενοικια με 200-300 ευρώ. Απλά αγανακτώ όταν ακούω ότι ο μισθός στην Ελλάδα είναι 600. Τόσο είναι για τον ανιδεικευτο, τον πιτσιρικά, τον άσχετο τον τεμπέλη. Αν κάποιος μπει στην παραγωγική διαδικασία , αποκτήσει εμπειρία, είναι εργατικός και λίγο έξυπνος να εξιδικευτει τότε δεν υπάρχει περίπτωση να μείνει στο 600αρι. So simple.
Τυπε αν σου είναι εύκολο πες μου ακριβώς που χτίζονται οικοδομές, σπίτια, εγκατάστασεις, κτήρια, ιστορίες. Ίσως να αναφέρεσαι για την Αθήνα κυρίως. Διοτι στην βόρεια Ελλάδα εγώ τέτοιο πράγμα δεν βλέπω. Επίσης η μεγάλη πλειοψηφία των εργολάβων εδώ πάνω τα τελευταία χρόνια τα έχει βρει αρκετά σκούρα με αρκετούς να την κοπανανε έξω η ακόμα και να αλλάζουν επάγγελμα. Αν είναι διαφορετικά στην Αθήνα ή σε κάποιο άλλο μέρος της Ελλάδας ευχαρίστως να το ακούσω.
 

Mpratan

Μέγας
Εγγρ.
29 Δεκ 2019
Μηνύματα
5.906
Κριτικές
21
Like
11.184
Πόντοι
4.546
Αγαπαμε Αγγλιδες. Ειναι ανετες, προσεγγισιμες εως επιθετικες, πινουν πολυ, εχουν τρομερη ανεχεια στο χιουμορ (μπορεις να κανεις ολη μερα χαβαλε μαζι τους με μηδεν παρεξηγησεις) και περαν ολων, εχουν πολυ ευκολη την επαφη. Η Αγγλιδα θα σε αγγαλιασει, θα σε ακουμπησει στον ωμο, και γενικως θα σε αγγιξει πολυ ανετα και χαλαρα. Εχουν αλλη αισθηση του σωματος, της σεξουαλικοτητας και της ανθρωπινης επαφης. Βασικα ειναι ακριβως το αντιθετο με τις απομακρες μεσογειακες.
Το αν γαμιουνται ευκολα, δε νομιζω οτι χρειαζεται επιβεβαιωση. Μια βολτα Φαληρακι, Μαλια, Λαγανα, Αγια Ναπα, θα πεισει και τον πιο δυσπιστο.
Το οτι ειναι βρωμιαρες οι αγγλιδες, το αφηνω ασχολιαστο.
Δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα σε αυτή τη ζωή!
 

Great Awakening

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Νοε 2021
Μηνύματα
2.130
Like
2.078
Πόντοι
396
Αυτά να νούμερα δεν είναι απόλυτα, καθως παίζουν από επιχείρηση σε επιχείρηση. Αλλά σα γενική ιδέα και κάπως επιφανειακά, μπορούμε να πούμε ότι αντιπροσωπεύουν την ελληνική πραγματικότητα. Όσον αφορά τους δημοσίους, αυτοί που παίρνουν μισθούς πάνω από 1000 είναι οι παλιοί. Αυτοί που μπαίνουν σήμερα στο δημόσιο (ανεξάρτητα τη θέση), λαμβάνουν 800-850 καθαρά. Φυσικά, είναι καλύτερα από ΙΤ σε ευρύτερο πλαίσιο, όμως δεν είναι τρελά λεφτά. Το αξιοσημείωτο είναι ότι πλέον όποιος μπαίνει στο δημόσιο εργάζεται και δεν ξύνει τα παπάρια του (ή τουλάχιστον δεν τα ξύνει όπως συνηθιζόταν πριν κάποια χρόνια). Οι εποχές αλλάξανε και καλό θα ήταν η πασοκική νοοτροπία να φύγει από πάνω μας.
Τυπε και πολλά βάζεις για τους νέους δημόσιους. Μερικοί έως πολλοί είναι συμβασιούχοι και μετά βίας χτυπάνε 650-700.Αλλα σε γενικές γραμμές τα γράφεις σωστά. Όλοι οι παλαιοί δημόσιοι με χρόνια στην πλάτη δεν χτυπάνε σε καμμια περίπτωση κάτω από χίλια.
 

qertq

Μέλος
Εγγρ.
17 Ιουλ 2011
Μηνύματα
2.507
Κριτικές
1
Like
247
Πόντοι
36
Φίλε λυπάμαι που στο λέω αλλά έχεις μαύρα μεσάνυχτα.
Πραγματικά δεν έχεις ιδέα από την ανάπτυξη όλων αυτών των χωρών που λες.

Η Πολωνία είναι μικρή χώρα;
Άνοιξε κανένα χάρτη να δεις μέγεθος. Είναι κομμουνιστική και δεν έχει ανάπτυξη;
Κάτι Dell,.Microsoft,.HP, Amazon κλπ που έχουν γραφεία εκεί τι κάνουν;
Το ίδιο για Τσεχία.
Εσθονία είναι μικρή αλλά έχουν ξεφύγει 10 χρόνια μπροστά σε τεχνολογία. Ξέρεις μήπως.Skype, bolt, transferwise;.Τράβα μάθε από πού ξεκίνησαν.

Βέλγιο,.Αυστρία λέει είναι σαν Ελλάδα!! ??
Καλά τυπε δεν ξέρεις που πάνε τα τέσσερα. Όχι απλά δεν είναι σαν Ελλάδα,.έχουν δουλειές και ανάπτυξη δεκαπλάσιες από Ελλάδα.

Γενικά δεν ξέρω αν τρολαρεις ή μιλάς σοβαρά. Αν μιλάς σοβαρά, ξαμασκεψου τι επάγγελμα κάνεις και τι σημαίνει εξωτερικό για σένα.
ξεχασα να σου γραψω . Οτι παραολο που εχω συνδελφους πολωνους και με θελανε στην πολωνια το interaction μαζι τους ειναι για τα μπαζα. Το ιδιο και με τις πολωνεζες που γνωρισα . Ητασν σχεδον ολες για τον πουτσο .
Στομα υπονομος και ολο τσαμπουκα. Δεν σκεφτοντουσαν καθολου πριν μιλησουν . Ενας λογος που δεν γουσταρω να δουλεψω εκει ειναι αυτος . Για διακοπες home office και οτι γνωρισχω πηδηξω οκ αλλα μεχρι εκει .
Αυτο το λεω με πειρα πολωνεζας απο ελλαδα και γερμανια .
Οποτε το μονο που θα ηθελα να κανω να παω κανα 3 -4 μηνο εκει σαν home office και οτι βγει. Γιατι δεν εχω και παρα πολλη καλα λογια να πω γενικα .
Το εαν ειναι μπροστα αυτο ειναι κατι αλλο . Σιγουρα ειναι γιατι ειναι τζαμπα εκει για ολους τους δυτικους . Με 2500 ευρα παερνανε καλα και στους δυτικους δεν κοστιζει τα 5000 -6000 -9000 που θα παριυν πχ γερμανια η αγγλια .

τεσπα παντως θανκσ για την ιδεα. θα το δοκιμασω
 

poppop

Μέγας
Εγγρ.
30 Ιουλ 2006
Μηνύματα
12.194
Κριτικές
11
Like
4.591
Πόντοι
4.765
Δεν σκεφτοντουσαν καθολου πριν μιλησουν .
αυτο ισχυει για ολο το μπλοκ,αλλου περισσοτερο αλλου λιγοτερο,δεν εχουνε περασει δυτικο κοντισιονιγκ ειδικα μεσω pκορεκτιλας
 
  • Like
Αντιδράσεις: qertq

Great Awakening

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Νοε 2021
Μηνύματα
2.130
Like
2.078
Πόντοι
396
Εγώ πάντως επειδή δεν θέλω να το κουράσω το θέμα με τους μισθούς. Θα δώσω δύο μικρά παραδειγματακια. Φιλαράκι από στρατό που έχει τελειώσει παμακ με μεταπτυχιακό Ολλανδία δουλεύει σε ελβετική πολυεθνική. Ο μισθός του ήταν 800 και τώρα πρόσφατα λόγο και κοβιντ τους ανέβασαν στα 1000.Στην Ελβετία μου λέει ένας παρόμοιος με αυτόν χτυπάει πάνω από 3χιλ. Δεύτερο παράδειγμα. Η κολλητή της ξαδεφης μου έχει τελειώσει νομική. Από τις αριστουχες με μεταπτυχιακό σε Αγγλία δουλεύει σε δικηγορικό γραφειο για 800 ευρώ. Όταν την ρώτησα γιατί δεν αναλαμβάνει δικές, μου απάντησε πολύ απλά ότι υπάρχει μεγάλη ανεργία στον κλάδο. Ότι γίνεται σφαγή για το ποιος θα πάρει ένα περιστατικο και ότι τα λεφτά που θα πάρεις είναι σχετικά λίγα. Θα πρέπει να πιάσεις χοντρή υπόθεση με πολύ ζουμι από πίσω και συνήθως τις χοντρές υποθέσεις τις αναλαμβάνουν τα μεγάλα ονόματα στο χώρο(κουγιας και σία).
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom