Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 999K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 18 άτομα (0 μέλη και 18 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,0%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 267 75,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    356

The_Wolf

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιουν 2020
Μηνύματα
21
Like
22
Πόντοι
0
Το βιοτικο επιπεδο ενος λαου φαινεται ξεκαθαρα στα χωρια του.
Αν παει καποιος σε οποιοδηποτε ελληνικο χωριο θα καταλαβει και το βιοτικο επιπεδο ολοκληρης της χωρας, δε χρειαζεται να δει τιποτε αλλο.
Το μεσο ελληνικο χωριο πριν 60 χρονια αποτελουνταν απο μικρα σπιτια συνηθως με μια κουζινα, ενα σαλονι και ενα η 2 δωματια ακομα.
Τα παιδια κοιμοταν ολα μαζι σε ενα δωματιο η στο σαλονι στρωματσαδα.
Καθε οικογενεια ειχε απο 4,5,6 η και παραπανω παιδια.
Τα σπιτια δεν ειχαν ηλεκτρικο και καμια σημερινη ηλεκτρικη συσκευη, οι γυναικες επλεναν στη σκαφη, μπανιο εκαναν στη σκαφη με νερο βρασμενο στον τενεκε, ψυγεια δεν υπηρχαν, ουτε τηλεορασεις να περναει καπως η ωρα.
Νερο κουβαλουσανε με τενεκεδες απο τη βρυση του χωριου.
Αυτοκινητα δεν υπηρχαν και ολοι κυκλοφορουσανε με αλογα και γαιδουρια.
Οι δρομοι ητανε χωματινοι και για να πας στην πολη ηθελες μερικες ωρες με το μουλαρι. Οι περισσοτεροι δουλευαν στα χωριαφια, στα ζωα και στα ξυλα.
Η ενδυμασια ητανε λιτη, το ιδιο και η διατροφη.
Ολα αυτα γινοτανε στην Ελλαδα σε ολα τα χωρια πριν μερικες δεκαετιες. Τα ιδια (σχεδον) γινονται σημερα σε παρα πολλα χωρια, πολλων χωρων και δισεκατομμυρια κοσμος ζει με αυτον τον τροπο.
Σημερα ολα τα ελληνικα χωρια ειναι γεματα με στοιβαρες σπιταρωνες, με ολα τα κομφορ, αυλες, γκαραζ, κηπο, δεντρα, ψησταριες, γκαζον, μπαλκοναρες, κλπ
Τα παλια σπιτια απο χωρους απλης στεγασης και επιβιωσης, εχουν μετατραπει σε χλιδατα εξοχικα, ταυτοσημα της καλοπερασης.
Αν αυτο δεν αποτελει ενδειξη της ποιοτητας ζωης, τοτε τι αλλο;
Ο Ελληνας περναει τοσο καλα, που βρισκεται σε σημειο να απαξιει τετοια σπιτια, με τη λογικη οτι "βαριεται στο χωριο", "δεν εχει τι να κανεις" κλπ

Αυτο ειναι ο απολυτος ορισμος του υψηλου βιοτικου επιπεδου
Δεν ειναι ετσι ακριβως. Ναι υπαρχουν καλα σπιτια, αλλα οι τρωγλες ειναι πολυ περισσοτερες. Εκει μενουν μονες γιαγιαδες, που τα παιδια τους μενουν σε ενα παλιο δυαρι στην γειτονικη πολη η στην Αθηνα και τα εγγονια φυτοζωουν η δουλευουν σε κανα εστιατοριο στην Γερμανια. Αυτοι ειναι πολλοι περισσοτεροι απο τους πλουσιους, για να μην μιλησουμε για την τεραστια μειωση παιδιων και νεων ακομα σε ολα τα χωρια, ακομα και σε μικρες πολεις.
 

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.613
Κριτικές
2
Like
6.107
Πόντοι
2.356
Δηλαδή χαίρεσαι όταν βλέπεις άλλους να χουν φράγκα,γκομενάκια κλπ κι εσύ πχ είσαι κλεισμένος σπίτι άνεργος και μόνος;Μπράβο ρε Μενεδήμο,seems that envy is not your sin
Χαίρομαι με την ευτυχία του άλλου τόσο ειλικρινά που με γεμίζει. Δεν λέω ψέματα. Δεν έχω λόγο να το κάνω. Από καρδιάς το λέω.
Και όταν ζηλεύω είναι καθαρά δημιουργικά και με τη καλή έννοια. Φυσικά στη ζωή υπάρχουν αδικίες. Όμως το να χαλιεμαι επειδή έχεις εσύ και δεν έχω εγώ πρακτικά δεν μου δίνει ΚΑΝΕΝΑ όφελος. Όταν σε δω όμως να είσαι καλά, να έχεις υγεία, λεφτά, γκόμενες και καλή ζωή πραγματικά χαίρομαι. Αν μάθω όμως ότι γαμας κόσμο ως εργοδότης ή είσαι κλέφτης κλπ τότε ούτε χαίρομαι ούτε τίποτα. Μόνο απεχθάνομαι.

Και ναι είμαι και άνεργος και κλεισμένος σπίτι και μόνος και όλα αυτά και άλλα.
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Αποδείξεις γι'αυτό υπάρχουν ;

Πώς κάνει ζωάρα κάποιος με 12ωρη εργασία για 500 ευρώ ;
Προφανώς αν έχει από αλλού εισοδήματα.
 
Εγγρ.
7 Αυγ 2021
Μηνύματα
5.935
Like
7.665
Πόντοι
2.356
Καλημέρα σε όλους τους φίλους ! Θα το θέσω κάπως διαφορετικά, για εμένα η ζωή είναι σαν το candy crush σε hard level, με περιορισμένες κινήσεις, οι δυνατοί ''παίχτες'' θα βρουν τις λύσεις και θα προχωρήσουν παρακάτω, ούτε μιζέρια χρειάζεται ούτε τίποτα, πάθος για την ζωή θέλει και να μην τα πέρνουμε όλα σοβαρά, η ζωή είναι μικρή και ακόμα έχει ομορφιές να μας δώσει :hi:
ακριβώς τυπε....ολοι στα δύσκολα κρινόμαστε
 
Εγγρ.
7 Αυγ 2021
Μηνύματα
5.935
Like
7.665
Πόντοι
2.356
Χαίρομαι με την ευτυχία του άλλου τόσο ειλικρινά που με γεμίζει. Δεν λέω ψέματα. Δεν έχω λόγο να το κάνω. Από καρδιάς το λέω.
Και όταν ζηλεύω είναι καθαρά δημιουργικά και με τη καλή έννοια. Φυσικά στη ζωή υπάρχουν αδικίες. Όμως το να χαλιεμαι επειδή έχεις εσύ και δεν έχω εγώ πρακτικά δεν μου δίνει ΚΑΝΕΝΑ όφελος. Όταν σε δω όμως να είσαι καλά, να έχεις υγεία, λεφτά, γκόμενες και καλή ζωή πραγματικά χαίρομαι. Αν μάθω όμως ότι γαμας κόσμο ως εργοδότης ή είσαι κλέφτης κλπ τότε ούτε χαίρομαι ούτε τίποτα. Μόνο απεχθάνομαι.

Και ναι είμαι και άνεργος και κλεισμένος σπίτι και μόνος και όλα αυτά και άλλα.
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:


Προφανώς αν έχει από αλλού εισοδήματα.
ρε μπας και εχεις καμια καταθλιψη? ετσι ναι πως να βρείς τα κουράγια
 
Εγγρ.
7 Αυγ 2021
Μηνύματα
5.935
Like
7.665
Πόντοι
2.356
βάλε αυτο να σε ξυπνάει κάθε πρωι και θα τα βρεις τα κουράγια...η αρχη ειναι δύσκολη μετα μπαινεις στο δρόμο,και η απραξία απο τη κίνηση ειναι μια λεπτή γραμμη
 
Εγγρ.
9 Μαρ 2021
Μηνύματα
184
Like
262
Πόντοι
1
Η Ελλάδα πέρα από την κάκιστη οικονομία της αλλα κάι την ανύπαρκτη ανάπτυξη λόγο μνημονιων έχει μείνει στάσιμη κάι στο θέμα της οικοδόμησης. Μιλάμε για μια χώρα που οι πόλεις της θυμίζουν περισσότερο κεντροασιατικες η δυτικό ασιατικές πολεις πάρα Ευρώπη η οποιαδήποτε άλλη δυτική πολη. Αθήνα, Θεσσαλονίκη, Πάτρα, Λάρισα, Βόλος, Ιωάννινα κλπ είναι τριτοκοσμικες πόλεις σε ότι αφορά την οικοδόμηση κάι την αρχιτεκτονική. Δεν έχουν απόλυτος τίποτα που να θυμίζει Ευρώπη. Ακόμα και τα πρώην κομμουνιστικα κράτη της ανατολικής Ευρώπης(ρωσσια, Πολωνία, Τσεχία, Ουγγαρία, Ρουμανία Σλοβακία κλπ) έχουν πολυ πιο σύγχρονες πόλεις σε σύγκριση με Ελλάδα. Η Ελλάδα σώζεται μόνο λόγο των νησιών, η ηπειρωτική Ελλάδα ιδίως πόλεις και κωμοπόλεις είναι σε τραγικό επίπεδο.
 
Εγγρ.
9 Μαρ 2021
Μηνύματα
184
Like
262
Πόντοι
1
Επίσης μεγάλο πρόβλημα για το Ελλαδισταν στο προσεχές μέλλον θα είναι το δημογραφικό και η μαζική αστοικοποιηση. Όπως έγραψαν και άλλοι δεν θα μείνει κανένας επαρχια. Η Θεσσαλονίκη σε 5-10 χρονάκια θα είναι 2 εκ. Έχει μαζευτεί όλη η επαρχια της βορείου Ελλάδος σε μια σχετικά μικρή και πυκνοκατοικημενη πολη. Η αθηνα μπορεί να χτυπήσει και τα 5-6 εκ σε λίγα χρονάκια.Φυσικα με το δημογραφικό να αλλάζει μέσα στον πληθυσμό να συμπεριλάμβανετε και τα μουσλιμια που μας κουβάλησαν οι προδότες.
 

Frank DeSimone

Μέλος
Εγγρ.
25 Σεπ 2021
Μηνύματα
378
Like
964
Πόντοι
81
καθε φορα που παω στο χοτελ Μπιλ και βγαινω στο μπαλκονι -λεω ρε πουστη μου τι μπουρδελο ειναι αυτη η πολη. Μιλαμε το Καρατσι απο αρχιτεκτονικης ετη φωτος μπροστα. Βεβαια η θεα ειναι το Μεταξουργειο και ο σταθμος Λαρισσης και οχι οι βιλες στην Εκαλη αλλα ειναι πραγματι τριτοκοσμικη φαση
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
Η Ελλάδα πέρα από την κάκιστη οικονομία της αλλα κάι την ανύπαρκτη ανάπτυξη λόγο μνημονιων έχει μείνει στάσιμη κάι στο θέμα της οικοδόμησης. Μιλάμε για μια χώρα που οι πόλεις της θυμίζουν περισσότερο κεντροασιατικες η δυτικό ασιατικές πολεις πάρα Ευρώπη η οποιαδήποτε άλλη δυτική πολη. Αθήνα, Θεσσαλονίκη, Πάτρα, Λάρισα, Βόλος, Ιωάννινα κλπ είναι τριτοκοσμικες πόλεις σε ότι αφορά την οικοδόμηση κάι την αρχιτεκτονική. Δεν έχουν απόλυτος τίποτα που να θυμίζει Ευρώπη. Ακόμα και τα πρώην κομμουνιστικα κράτη της ανατολικής Ευρώπης(ρωσσια, Πολωνία, Τσεχία, Ουγγαρία, Ρουμανία Σλοβακία κλπ) έχουν πολυ πιο σύγχρονες πόλεις σε σύγκριση με Ελλάδα. Η Ελλάδα σώζεται μόνο λόγο των νησιών, η ηπειρωτική Ελλάδα ιδίως πόλεις και κωμοπόλεις είναι σε τραγικό επίπεδο.
Η Ελλαδα εχει ευρωπαικη δομηση, ισως και αμερικανικη, μονο στα χωρια.

Δυτικη Ευρωπη και Αμερικη ολες οι πολεις μοιαζουν με τεραστια χωρια, με την εννοια οτι ειναι γεματες με μονοκατοικες η διωροφα.
 
Εγγρ.
9 Μαρ 2021
Μηνύματα
184
Like
262
Πόντοι
1
Η Ελλαδα εχει ευρωπαικη δομηση, ισως και αμερικανικη, μονο στα χωρια.

Δυτικη Ευρωπη και Αμερικη ολες οι πολεις μοιαζουν με τεραστια χωρια, με την εννοια οτι ειναι γεματες με μονοκατοικες η διωροφα.
Οι δρόμοι και τα κτήρια σε καμμια περίπτωση. Κάποια σπίτια ίσως να μοιάζουν με Ισπανία, Πορτογαλία, Ιταλία και νοτια Γαλλία. Με βόρεια Ευρώπη δύσκολα νομίζω. Για Αμερική ούτε λόγος.
 

Sub-Zero

Μέγας
Εγγρ.
10 Οκτ 2021
Μηνύματα
14.196
Like
18.285
Πόντοι
3.656
Επίσης μεγάλο πρόβλημα για το Ελλαδισταν στο προσεχές μέλλον θα είναι το δημογραφικό και η μαζική αστοικοποιηση. Όπως έγραψαν και άλλοι δεν θα μείνει κανένας επαρχια. Η Θεσσαλονίκη σε 5-10 χρονάκια θα είναι 2 εκ. Έχει μαζευτεί όλη η επαρχια της βορείου Ελλάδος σε μια σχετικά μικρή και πυκνοκατοικημενη πολη. Η αθηνα μπορεί να χτυπήσει και τα 5-6 εκ σε λίγα χρονάκια.Φυσικα με το δημογραφικό να αλλάζει μέσα στον πληθυσμό να συμπεριλάμβανετε και τα μουσλιμια που μας κουβάλησαν οι προδότες.

Θεσσαλονίκη με φοιτητές,λάθρο και γενικά όσους μετακομίζουν για δουλειά,παίζει να'ναι ήδη 2 εκ.

Επαρχία είναι ένα απέραντο νεκροταφείο,δεν υπάρχει ζωή,δεν υπάρχουν δουλειές,μόνο γέροι και παντρεμένοι με παιδιά.
 
Εγγρ.
9 Μαρ 2021
Μηνύματα
184
Like
262
Πόντοι
1
Θεσσαλονίκη με φοιτητές,λάθρο και γενικά όσους μετακομίζουν για δουλειά,παίζει να'ναι ήδη 2 εκ.

Επαρχία είναι ένα απέραντο νεκροταφείο,δεν υπάρχει ζωή,δεν υπάρχουν δουλειές,μόνο γέροι και παντρεμένοι με παιδιά.
Ναι παίζει. Αν κάνουν οι μαλακές δημογραφική ταξινόμηση θα πιάσουν τα 2εκ χαλαρά πιστεύω αλλά θα τα μπαλωσουν. Επαρχια όντως δεν έχει μαντήλι να κλάψεις. Όλοι μεσα στην κατάθλιψη και στις ουσίες είναι. Μονο Χαλκιδικη παλεύεται το καλοκαίρι.
 

Mpratan

Μέγας
Εγγρ.
29 Δεκ 2019
Μηνύματα
5.898
Κριτικές
21
Like
11.160
Πόντοι
4.546
Η Ελλαδα εχει ευρωπαικη δομηση, ισως και αμερικανικη, μονο στα χωρια.

Δυτικη Ευρωπη και Αμερικη ολες οι πολεις μοιαζουν με τεραστια χωρια, με την εννοια οτι ειναι γεματες με μονοκατοικες η διωροφα.
Επίσης, η αρχιτεκτονική στη Βόρεια Ευρώπη (Βέλγιο, Ολλανδία, Λουξεμβούργο, Ελβετία), είναι πάνω κάτω παρόμοιο (μιλάω κατά μέσο όρο). Στην Ελλάδα, κάθε γειτονιά έχει τη δικιά της αρχιτεκτονική και αυτό το θεωρώ όμορφο, από την άποψη ότι δε βλέπεις copy paste πράγματα. Φυσικά, η ποιότητα στην Ευρώπη με τη δικιά μας δε συγκρίνεται, αλλά τέσπα.
 

Sub-Zero

Μέγας
Εγγρ.
10 Οκτ 2021
Μηνύματα
14.196
Like
18.285
Πόντοι
3.656
Ναι παίζει. Αν κάνουν οι μαλακές δημογραφική ταξινόμηση θα πιάσουν τα 2εκ χαλαρά πιστεύω αλλά θα τα μπαλωσουν. Επαρχια όντως δεν έχει μαντήλι να κλάψεις. Όλοι μεσα στην κατάθλιψη και στις ουσίες είναι. Μονο Χαλκιδικη παλεύεται το καλοκαίρι.

Γενικά παλεύεται όπου έχει τουρισμό,νησιά,Χαλκιδική,Πιερία ή φοιτητόκοσμο πχ Κομοτηνή.Οπουδήποτε αλλού γαμησε τα
 

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.613
Κριτικές
2
Like
6.107
Πόντοι
2.356
ρε μπας και εχεις καμια καταθλιψη? ετσι ναι πως να βρείς τα κουράγια
Όχι, λόγω τιμής καμία κατάθλιψη αδερφέ. Με ξέρω καλά. Ξέρω τι θέλω και τι κάνω. Τα έχω ξαναγράψει.
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
Επίσης, η αρχιτεκτονική στη Βόρεια Ευρώπη (Βέλγιο, Ολλανδία, Λουξεμβούργο, Ελβετία), είναι πάνω κάτω παρόμοιο (μιλάω κατά μέσο όρο). Στην Ελλάδα, κάθε γειτονιά έχει τη δικιά της αρχιτεκτονική και αυτό το θεωρώ όμορφο, από την άποψη ότι δε βλέπεις copy paste πράγματα. Φυσικά, η ποιότητα στην Ευρώπη με τη δικιά μας δε συγκρίνεται, αλλά τέσπα.
Τα ελληνικα σπιτια ειναι πιο στοιβαρα και καλοχτισμενα. Για να μην αναφερω τα πετρινα, που εχει πολλα η Ελλαδα, που ειναι η ανφαν γκατε σε οτι αφορα τα σπιτια
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
Γενικά παλεύεται όπου έχει τουρισμό,νησιά,Χαλκιδική,Πιερία ή φοιτητόκοσμο πχ Κομοτηνή.Οπουδήποτε αλλού γαμησε τα
Αναλογως την ηλικια. Πχ μετα τα 50 αυτα που δεν παλευονται ειναι ακριβως τα μερη που ειπες, οπως και το κεντρο Θεσσαλονικης, κλπ
Αντιθετα στα 20 που ξυπνας με την πουτσα κανταρι και το μονο που σε νοιαζει ειναι να δεις κανα μπουτακι, βυζακι, κοσμο, μουσικες, πιοτα, χορο, βολτες, κλπ εννοειται πως τα κοσμοπολιτικα μερη που ειπες ειναι τοπ προορισμοι

Μετα τα 50 αλλαζουνε τα θελω και η επαρχια ταιριαζει πιο πολυ, ειδικα αν σου αρεσει να σκαλιζεσαι με κτηματα, κλπ
 

Mpratan

Μέγας
Εγγρ.
29 Δεκ 2019
Μηνύματα
5.898
Κριτικές
21
Like
11.160
Πόντοι
4.546
Τα ελληνικα σπιτια ειναι πιο στοιβαρα και καλοχτισμενα. Για να μην αναφερω τα πετρινα, που εχει πολλα η Ελλαδα, που ειναι η ανφαν γκατε σε οτι αφορα τα σπιτια
Ε ναι, εμείς εδώ έχουμε και σεισμούς, κάτι που στην Ευρώπη δεν αντιμετωπίζουν και τόσο συχνά.
 

Le Blanc

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Νοε 2018
Μηνύματα
1.942
Κριτικές
27
Like
4.298
Πόντοι
1.446
Επίσης, η αρχιτεκτονική στη Βόρεια Ευρώπη (Βέλγιο, Ολλανδία, Λουξεμβούργο, Ελβετία), είναι πάνω κάτω παρόμοιο (μιλάω κατά μέσο όρο). Στην Ελλάδα, κάθε γειτονιά έχει τη δικιά της αρχιτεκτονική και αυτό το θεωρώ όμορφο, από την άποψη ότι δε βλέπεις copy paste πράγματα. Φυσικά, η ποιότητα στην Ευρώπη με τη δικιά μας δε συγκρίνεται, αλλά τέσπα.
Το καλο με αυτους ειναι οτι τα οικοδομικα τετραγωνα ειναι ζυγισμενα και τελεια υπολογισμενα βεβαια ναι τα σπιτια ειναι το ιδιο παντου λες και βγαινουν απο εργοστασιο μεχρι και στα χρωματα δεν εχεις επιλογη. Αμα η Ελλαδα ειχε εστω και ενα υποτυπωδες σχεδιο και δεν εκτιζαν ολοι οπως γουσταραν θα ηταν καλυτερα τα πραγματα
 

Sub-Zero

Μέγας
Εγγρ.
10 Οκτ 2021
Μηνύματα
14.196
Like
18.285
Πόντοι
3.656
Αναλογως την ηλικια. Πχ μετα τα 50 αυτα που δεν παλευονται ειναι ακριβως τα μερη που ειπες, οπως και το κεντρο Θεσσαλονικης, κλπ
Αντιθετα στα 20 που ξυπνας με την πουτσα κανταρι και το μονο που σε νοιαζει ειναι να δεις κανα μπουτακι, βυζακι, κοσμο, μουσικες, πιοτα, χορο, βολτες, κλπ εννοειται πως τα κοσμοπολιτικα μερη που ειπες ειναι τοπ προορισμοι

Μετα τα 50 αλλαζουνε τα θελω και η επαρχια ταιριαζει πιο πολυ, ειδικα αν σου αρεσει να σκαλιζεσαι με κτηματα, κλπ

Δεν είμαι 20 αλλά πάλι θέλω να βλέπω κόσμο και μουνάκια,όχι γερόντια και παντρεμένους με μωρά
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom