Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 999K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 7 άτομα (0 μέλη και 7 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,0%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 267 75,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    356
Εγγρ.
9 Μαρ 2021
Μηνύματα
184
Like
262
Πόντοι
1
Μα ουτε και ο λαος δε θελει να αλλαξουν τα πραγματα. Απλως απομεινανε 100-200 ατομα που γραφουνε στο ιντερνετ εδω και μια δεκαετια για το "τι πρεπει να γινει για να αλλαξει η χωρα, κλπ" την ωρα που εκατομμυρια αλλοι πολιτες ζουνε στο συννεφακι της συνταξης, του μισθου απο το δημοσιο, των μαυρων απο τον τουρισμο, των επιδοματων, κλπ
Απο τα 10.000.000 Ελληνες οι 9.800.000 με τον εναν η τον αλλον τροπο δε θελουν και δεν τους ενδιαφερει να αλλαξει η χωρα
Ξες γιατί? Διότι όλοι έχουν μια μικρή καβατζα κουτσα στραβά. Άλλος όπως είπες από επιδόματα, άλλος από μαύρα, άλλος επειδή έχει μπαμπά με καλή δουλειά, άλλος είναι εισοδηματίας, άλλος έχει γονείς στο δημόσιο κλπ κλπ. Επίσης οι νεαρές ηλικίες και γενικότερα η κατων των baby boomers είναι στα αρχιδια τους όλα. Τσιγάρο, φρεντο, τσίπουρα και 9 έχει ο μήνας...
 

Frank DeSimone

Μέλος
Εγγρ.
25 Σεπ 2021
Μηνύματα
378
Like
964
Πόντοι
81
Ξες γιατί? Διότι όλοι έχουν μια μικρή καβατζα κουτσα στραβά. Άλλος όπως είπες από επιδόματα, άλλος από μαύρα, άλλος επειδή έχει μπαμπά με καλή δουλειά, άλλος είναι εισοδηματίας, άλλος έχει γονείς στο δημόσιο κλπ κλπ. Επίσης οι νεαρές ηλικίες και γενικότερα η κατων των baby boomers είναι στα αρχιδια τους όλα. Τσιγάρο, φρεντο, τσίπουρα και 9 έχει ο μήνας...
να δουμε πως θα τους ερθει απο 15/12 και μετα που οι λογαριασμοι ρευματος, αεριου και περιπου 6,000 κωδικων στα σουπερμαρκετ που θα πανε απο 5% μεχρι 500% πανω, το αγγουρακι θα ειναι Καλαβρεζικο....θα γεμισει παλι το Ντουμπαι Ελληνιδες βιζιτες το ΠΣΚ
 
Εγγρ.
9 Μαρ 2021
Μηνύματα
184
Like
262
Πόντοι
1
να δουμε πως θα τους ερθει απο 15/12 και μετα που οι λογαριασμοι ρευματος, αεριου και περιπου 6,000 κωδικων στα σουπερμαρκετ που θα πανε απο 5% μεχρι 500% πανω, το αγγουρακι θα ειναι Καλαβρεζικο....θα γεμισει παλι το Ντουμπαι Ελληνιδες βιζιτες το ΠΣΚ
Βαλε και το τσουναμι λουκετων που ερχεται + αυξηση της ανεργιας.Βαλε ενφια και χιλιους δυο φορους....θα πουνε το ψωμι ψωμακι οι ελληναραδες!!!
 

matzafasoula

Μέλος
Εγγρ.
16 Νοε 2012
Μηνύματα
1.247
Like
875
Πόντοι
96
Συμφωνώ. Ο τρόπος ζωής έχει να κάνει με τα ενδιαφέροντα και τις ασχολίες σου. Αν είσαι μίζερος, όπου και να μένεις, μίζερος θα μείνεις.
+1000

Εχω παράδειγμα 2 γιατρών.
Ο ένας μίζερος, ο άλλος έξω καρδιά.
Μαντέψτε ποιός είναι ευτυχισμένος :)
 

Mpratan

Μέγας
Εγγρ.
29 Δεκ 2019
Μηνύματα
5.896
Κριτικές
21
Like
11.159
Πόντοι
4.546

Sub-Zero

Μέγας
Εγγρ.
10 Οκτ 2021
Μηνύματα
14.196
Like
18.285
Πόντοι
3.656
10 χρόνια υποτίθεται έχουμε κρίση αλλά το χρήμα δεν τελειώνει.Η μισή Ελλάδα τρώει απ'το Δημόσιο και η άλλη μισή ζει απ'αυτούς.Ο Έλληνας αρκεί να έχει το κινητό του και λεφτά για καφέ και ταβέρνα και στην πούτσα του εντελώς.Άμα γαμάει κιόλας,λέει είμαι στον παράδεισο.Κανεις δεν σκέφτεται το αύριο,εγώ αυτό το βλέπω.Όποιος το σκέφτεται,πέφτει στην κατάθλιψη και τα φάρμακα
 

BAKALIS74

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Ιουν 2012
Μηνύματα
4.733
Like
2.022
Πόντοι
456
10 χρόνια υποτίθεται έχουμε κρίση αλλά το χρήμα δεν τελειώνει.Η μισή Ελλάδα τρώει απ'το Δημόσιο και η άλλη μισή ζει απ'αυτούς.Ο Έλληνας αρκεί να έχει το κινητό του και λεφτά για καφέ και ταβέρνα και στην πούτσα του εντελώς.Άμα γαμάει κιόλας,λέει είμαι στον παράδεισο.Κανεις δεν σκέφτεται το αύριο,εγώ αυτό το βλέπω.Όποιος το σκέφτεται,πέφτει στην κατάθλιψη και τα φάρμακα
Μη λέμε μαλακίες, τα πολλά λεφτά με ολυμπιακούς αγώνες και πορσε καγιεν για την κουτσή μαρία τέλειωσαν και τώρα ήρθαμε στα ίσα μας, εκεί που αξίζουμε, μαζί με τουρκία και βουλγαρία.
 
Εγγρ.
25 Απρ 2016
Μηνύματα
7.755
Κριτικές
1
Like
9.940
Πόντοι
2.356
Aυτό περί δωρεάν περίθαλψης,παιδείας,κ.λ.π. ειδικά στην Ελλάδα,δεν ισχύει στην πράξη.
Πέρα από το γεγονός ότι τα παραπάνω είναι παροχές ανταποδοτικότητας στα πλαίσια της φορολόγησης,
σε μία χώρα όπου υπάρχουν ακόμη φακελάκια και φροντιστήρια,
ούτε δωρεάν περίθαλψη,ούτε δωρεάν παιδεία υπάρχει...

Όσο για τις δυτικές χώρες,στη Γερμανία για παράδειγμα,αν πας στον οδοντίατρο,
αυτά που καλύπτει η ασφάλιση είναι τα στοιχειώδη.
Δηλαδή έλεγχος/καθαρισμός δωρεάν,αλλά "επαγγελματικός" καθαρισμός +100ευρώ.
Σφράγισμα δωρεάν,αλλά ανθεκτικό σφράγισμα ρητίνης +40 έως 90 ευρώ.
Αυτά τα επιπρόσθετα κόστη,τα αποφεύγεις μόνο αν για παράδειγμα έχεις επιπρόσθετη ασφάλιση για τα δόντια,που σημαίνει 30 έως 50 ευρώ το μήνα,δηλαδή σε κάθε περίπτωση πληρώνεις επιπλέον...

Μετά από τόσες δεκαετίες κυβερνητικής μαλακίας,δεν έχει νόημα να γίνεται αναφορά σε κανέναν Κούλη ή Αλέκση.
Η πολιτική που ασκούν,στην ουσία της,είναι ακριβώς η ίδια και μάλιστα υπαγορεύεται από ξένα κέντρα.

Ένα παράδοξο του Ελλαδιστάν,σε σύγκριση με άλλες ευρωπαϊκές χώρες,είναι το αφρικανικό φαινόμενο να σε κυβερνάνε οι ίδιες οικογένειες για 50χρόνια..

Κατά τα άλλα,όλοι οι ευρωπαίοι πολιτικοί είναι τα ίδια σκατά,ακόμη και στην Γερμανία υπάρχουν φαινόμενα υπεξαιρέσεων,σκανδάλων,κ.λ.π. και φυσικά δεν τιμωρείται κανείς.
Τα είδατε με τη Siemens,τους ρύπους της Volkswagen και ένα σωρό άλλα πράγματα...
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
Aυτό περί δωρεάν περίθαλψης,παιδείας,κ.λ.π. ειδικά στην Ελλάδα,δεν ισχύει στην πράξη.
Πέρα από το γεγονός ότι τα παραπάνω είναι παροχές ανταποδοτικότητας στα πλαίσια της φορολόγησης,
σε μία χώρα όπου υπάρχουν ακόμη φακελάκια και φροντιστήρια,
ούτε δωρεάν περίθαλψη,ούτε δωρεάν παιδεία υπάρχει...

Όσο για τις δυτικές χώρες,στη Γερμανία για παράδειγμα,αν πας στον οδοντίατρο,
αυτά που καλύπτει η ασφάλιση είναι τα στοιχειώδη.
Δηλαδή έλεγχος/καθαρισμός δωρεάν,αλλά "επαγγελματικός" καθαρισμός +100ευρώ.
Σφράγισμα δωρεάν,αλλά ανθεκτικό σφράγισμα ρητίνης +40 έως 90 ευρώ.
Αυτά τα επιπρόσθετα κόστη,τα αποφεύγεις μόνο αν για παράδειγμα έχεις επιπρόσθετη ασφάλιση για τα δόντια,που σημαίνει 30 έως 50 ευρώ το μήνα,δηλαδή σε κάθε περίπτωση πληρώνεις επιπλέον...

Μετά από τόσες δεκαετίες κυβερνητικής μαλακίας,δεν έχει νόημα να γίνεται αναφορά σε κανέναν Κούλη ή Αλέκση.
Η πολιτική που ασκούν,στην ουσία της,είναι ακριβώς η ίδια και μάλιστα υπαγορεύεται από ξένα κέντρα.

Ένα παράδοξο του Ελλαδιστάν,σε σύγκριση με άλλες ευρωπαϊκές χώρες,είναι το αφρικανικό φαινόμενο να σε κυβερνάνε οι ίδιες οικογένειες για 50χρόνια..

Κατά τα άλλα,όλοι οι ευρωπαίοι πολιτικοί είναι τα ίδια σκατά,ακόμη και στην Γερμανία υπάρχουν φαινόμενα υπεξαιρέσεων,σκανδάλων,κ.λ.π. και φυσικά δεν τιμωρείται κανείς.
Τα είδατε με τη Siemens,τους ρύπους της Volkswagen και ένα σωρό άλλα πράγματα...

Επίσης τα αποφεύγεις άμα κάνεις privat ασφάλιση αντί για τη gesetzlich.Στο ίδιο κόστος είναι αλλά η privat δεν καλύπτει τέκνα συζύγους και θέλει μίνιμουμ εισόδημα 4 χιλιάρικα το μήνα.
Οι οδοντίατροι κονομάνε καλά Γερμανία,ένα κατοστάρι χιλιάδες το χρόνο το βγάζουν άνετα.
 

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.337
Πόντοι
28.786

Το δωρεάν η τζάμπα έχει πεθάνει σε όλα τα μήκη και τα πλάτη της υφηλίου.
Είναι ένα από τα άμεσα αποτελέσματα της παγκοσμιοποίησης.

Το μόνο είδος παγκοσμίως που εξακολουθεί να επιβιώνει οπως οι κατσαρίδες ειναι ο ελληνικός "Τζάμπα μάγκας κομματόσκυλος"
 

pezoporos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Ιουν 2009
Μηνύματα
5.518
Κριτικές
8
Like
3.307
Πόντοι
786
Aυτό περί δωρεάν περίθαλψης,παιδείας,κ.λ.π. ειδικά στην Ελλάδα,δεν ισχύει στην πράξη.
Πέρα από το γεγονός ότι τα παραπάνω είναι παροχές ανταποδοτικότητας στα πλαίσια της φορολόγησης,
σε μία χώρα όπου υπάρχουν ακόμη φακελάκια και φροντιστήρια,
ούτε δωρεάν περίθαλψη,ούτε δωρεάν παιδεία υπάρχει...

Όσο για τις δυτικές χώρες,στη Γερμανία για παράδειγμα,αν πας στον οδοντίατρο,
αυτά που καλύπτει η ασφάλιση είναι τα στοιχειώδη.
Δηλαδή έλεγχος/καθαρισμός δωρεάν,αλλά "επαγγελματικός" καθαρισμός +100ευρώ.
Σφράγισμα δωρεάν,αλλά ανθεκτικό σφράγισμα ρητίνης +40 έως 90 ευρώ.
Αυτά τα επιπρόσθετα κόστη,τα αποφεύγεις μόνο αν για παράδειγμα έχεις επιπρόσθετη ασφάλιση για τα δόντια,που σημαίνει 30 έως 50 ευρώ το μήνα,δηλαδή σε κάθε περίπτωση πληρώνεις επιπλέον...

Μετά από τόσες δεκαετίες κυβερνητικής μαλακίας,δεν έχει νόημα να γίνεται αναφορά σε κανέναν Κούλη ή Αλέκση.
Η πολιτική που ασκούν,στην ουσία της,είναι ακριβώς η ίδια και μάλιστα υπαγορεύεται από ξένα κέντρα.

Ένα παράδοξο του Ελλαδιστάν,σε σύγκριση με άλλες ευρωπαϊκές χώρες,είναι το αφρικανικό φαινόμενο να σε κυβερνάνε οι ίδιες οικογένειες για 50χρόνια..

Κατά τα άλλα,όλοι οι ευρωπαίοι πολιτικοί είναι τα ίδια σκατά,ακόμη και στην Γερμανία υπάρχουν φαινόμενα υπεξαιρέσεων,σκανδάλων,κ.λ.π. και φυσικά δεν τιμωρείται κανείς.
Τα είδατε με τη Siemens,τους ρύπους της Volkswagen και ένα σωρό άλλα πράγματα...
είναι και ποσοτικό το ζήτημα,
στην ελλάδα δεν μας εκπλήσσει,
στις πιο ανεπτυγμένες είναι λιγότερη η διαφθορά
 

fun_tou_bou

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Μαρ 2021
Μηνύματα
764
Κριτικές
8
Like
895
Πόντοι
366
Μη λέμε μαλακίες, τα πολλά λεφτά με ολυμπιακούς αγώνες και πορσε καγιεν για την κουτσή μαρία τέλειωσαν και τώρα ήρθαμε στα ίσα μας, εκεί που αξίζουμε, μαζί με τουρκία και βουλγαρία.
μπακάλη δεν τελείωσαν δυστηχώς,υπάρχει πολύ κασέρι από πίσω.λιγότερο μεν,αρκετό δε..
 
Εγγρ.
9 Μαρ 2021
Μηνύματα
184
Like
262
Πόντοι
1
Επίσης τα αποφεύγεις άμα κάνεις privat ασφάλιση αντί για τη gesetzlich.Στο ίδιο κόστος είναι αλλά η privat δεν καλύπτει τέκνα συζύγους και θέλει μίνιμουμ εισόδημα 4 χιλιάρικα το μήνα.
Οι οδοντίατροι κονομάνε καλά Γερμανία,ένα κατοστάρι χιλιάδες το χρόνο το βγάζουν άνετα.
Και ελλαδισταν κονομανε αρκετα οι οδοντιατροι.Ειναι απο τις λιγες ειδικοτητες μαζι με δερματολογους που δεν χρειαζεται να εισαι τελειος.Ενα μικρο ιατρειο να εχεις ακομα και σε κωλο γειτονια τυπου κερατσινι,κορδελιο,λιοσια κλπ θα κονομας.Διοτι ενα 30αρι να βαλεις το σφραγισμα κλπ 10 ραντεβου να εχεις την ημερα κονομας καλα.Στην ουσια οδοντιατρος δεν εισαι καν γιατρος.Περισσοτερο μιλαμε για τεχνη.Εγω εχω γνωστους που πηγανε βουλγαρια,ρουμανια πηρανε το κωλοχαρτο εμαθαν και λιγο την δουλεια κουτσα στραβα και τωρα βγαζουν καλα λεφτακια.Δερματολογος το ιδιο.Αν ασχοληθεις και με την γυναικεια περιποιηση και βαλεις μεσα μηχανηματα,αποτριχωσεις,λειζερ κλπ πιπες θα χεστεις στα φραγκα.
 
Εγγρ.
9 Μαρ 2021
Μηνύματα
184
Like
262
Πόντοι
1

Το δωρεάν η τζάμπα έχει πεθάνει σε όλα τα μήκη και τα πλάτη της υφηλίου.
Είναι ένα από τα άμεσα αποτελέσματα της παγκοσμιοποίησης.

Το μόνο είδος παγκοσμίως που εξακολουθεί να επιβιώνει οπως οι κατσαρίδες ειναι ο ελληνικός "Τζάμπα μάγκας κομματόσκυλος"
Σωστα.Ακριβως το ιδιο λιγο πολυ μου ειχε πει ενας Γεωργιανος στην Γερμανια.Οτι επι κομμουνισμου τουλαχιστον ειχαμε καποια πραγματα ελευθερα οπως παιδεια,υγεια,ρευμα,νερο κλπ ασχετα αν ζουσαμε μεσα στην φτωχεια.Απο τοτε που επεσε το σοβιετ τιποτα δεν ειναι το ιδιο.Μαλιστα μου ειπε οτι η φτωχεια που εχει η Γεωργια τωρα ειναι χειροτερη απο αυτη του σοβιετ.Στην Γεωργια πλεον κουμαντο κανουν οι ξενοι σε ολα.Περασαν ολα σε ξενους ιδιωτες,κατι σαν Ελλαδισταν εχει γινει.Μονο πλουσιοι και φτωχοι...μεσαια ταξη πολυ μικρη με μεγαλες ανισοτητες.Οι περισσοτεροι την κοπανανε εξωτερικο και αρκετοι ασχολουνται με το οργανομενο εγκλημα(vor z kone).
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.870
Κριτικές
15
Like
11.876
Πόντοι
3.846
Άμα δεν υπήρχε η ελληνική οικογένεια στη μέση, οι μισοί Έλληνες θα ήταν στον δρόμο.
Χάρη στους παππούδες επιβιώνουν οι μισοί 25ρηδες και κάτω χωρίς σοβαρή εργασία.

Αυτά στο εξωτερικό δεν υπάρχουν. Από τα 18 σου λένε έξω από το σπίτι, τράβα φτιάξε το μέλλον σου.

Για αυτό ο Έλληνας μια ζωή θα είναι μαμακιας.
Μπορούσα να βρω δουλειά σε κάποια χώρα εξωτερικου για σεκιουριτι σε γιο φίλου μου που ήταν χρόνια άνεργος και φυσικά προτιμούσε να κάθεται σπίτι και να παίρνει χαρτζιλίκι από τους γονείς.
Τέτοια άτομα για μένα θέλουν καταναγκαστικά έργα. Είναι άχρηστοι στην κοινωνία.
 
Εγγρ.
9 Μαρ 2021
Μηνύματα
184
Like
262
Πόντοι
1
Άμα δεν υπήρχε η ελληνική οικογένεια στη μέση, οι μισοί Έλληνες θα ήταν στον δρόμο.
Χάρη στους παππούδες επιβιώνουν οι μισοί 25ρηδες και κάτω χωρίς σοβαρή εργασία.

Αυτά στο εξωτερικό δεν υπάρχουν. Από τα 18 σου λένε έξω από το σπίτι, τράβα φτιάξε το μέλλον σου.

Για αυτό ο Έλληνας μια ζωή θα είναι μαμακιας.
Μπορούσα να βρω δουλειά σε κάποια χώρα εξωτερικου για σεκιουριτι σε γιο φίλου μου που ήταν χρόνια άνεργος και φυσικά προτιμούσε να κάθεται σπίτι και να παίρνει χαρτζιλίκι από τους γονείς.
Τέτοια άτομα για μένα θέλουν καταναγκαστικά έργα. Είναι άχρηστοι στην κοινωνία.
Γιατι λες μονο οι μισοι 25ρηδες και κατω?Νομιζεις οτι οι ανω των 25 εχουν κανα σοβαρο μελλον αν δεν ειναι γονοι,εισοδηματιες η τιποτα χωμενοι στο δημοσιο?Ο αδερφος μου ειναι κρεωπολης σε γνωστη αλυσιδα σουπερ μαρκετ και σε σχετικα ευκατασταση περιοχη της θεσσαλονικης(προαστιο).Το τι βλεπουν τα ματια του απο ατομα που ερχονται και του λενε βαλε 300-400 γραμμαρια κιμα η βαλε μου τις προσφορες της κοτας 1,5-2 ευρω το κιλο.Ο αδερφος μου γενικα επειδη εχει να κανει με αρκετο κοσμο καθε μερα και βλεπει και συνταξιουχους,νοικοκυρες η ατομα εργενηδες που ζουνε μονοι τους μου λεει οτι υπαρχει πολυ μεγαλη φτωχεια που αρκετοι απο εμας που ΄ισως να ειμαστε λιγο καλυτερα οικονομικα΄ δεν την βλεπουμε.Μου λεει ξες τι ειναι να μπαινει μεσα ο γεροντακος η μια κυρια με παιδια και να μου κανει παζαρια στον κιμα η στα παιδακια διοτι δεν της φτανουν τα λεφτα?Οταν βγαζουν προσφορες τις κοτες η καποια αλλα κρεατα γινεται το ελα να δεις.Η συγκεκριμενη αλυσιδα σουπερ-μαρκετ το κανει για να χτυπησει τα αλλα κρεωπολεια και τους σκιζει τα ραμματα αφου μου λεει γινονται κατι ουρες λες και βρισκεσαι στο ΙΚΑ.Για εμενα στο Ελλαδισταν ενα 70% ειναι για φουντο και φυτοζωει.Ενα 20% ειναι καπου στην μεση και κρατιεται με νυχια και με δοντια και ενα 10% ειναι στα αρχιδια του και κανει ζωαρα.Με λιγα λογια απο την περιοδο του 10 μεχρι και σημερα η μεσσαια ταξη μειωθηκε και εγινε πλεμπα/low class ενω αρκετοι στην περιοδο της κρισης εγιναν αρκετα πιο πλουσιοι και ανεβηκαν ισως και στην κατηγορια του upper class.Ενα 5-10% ειναι Ελιτ(μαρινακης,βαρδινογιαννης,λατσης,εφοπλιστες,κοπελουζος,μυτιλιναιος,αλαφουζος σια κλπ).
 

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.609
Κριτικές
2
Like
6.101
Πόντοι
2.356
Γιατι λες μονο οι μισοι 25ρηδες και κατω?Νομιζεις οτι οι ανω των 25 εχουν κανα σοβαρο μελλον αν δεν ειναι γονοι,εισοδηματιες η τιποτα χωμενοι στο δημοσιο?Ο αδερφος μου ειναι κρεωπολης σε γνωστη αλυσιδα σουπερ μαρκετ και σε σχετικα ευκατασταση περιοχη της θεσσαλονικης(προαστιο).Το τι βλεπουν τα ματια του απο ατομα που ερχονται και του λενε βαλε 300-400 γραμμαρια κιμα η βαλε μου τις προσφορες της κοτας 1,5-2 ευρω το κιλο.Ο αδερφος μου γενικα επειδη εχει να κανει με αρκετο κοσμο καθε μερα και βλεπει και συνταξιουχους,νοικοκυρες η ατομα εργενηδες που ζουνε μονοι τους μου λεει οτι υπαρχει πολυ μεγαλη φτωχεια που αρκετοι απο εμας που ΄ισως να ειμαστε λιγο καλυτερα οικονομικα΄ δεν την βλεπουμε.Μου λεει ξες τι ειναι να μπαινει μεσα ο γεροντακος η μια κυρια με παιδια και να μου κανει παζαρια στον κιμα η στα παιδακια διοτι δεν της φτανουν τα λεφτα?Οταν βγαζουν προσφορες τις κοτες η καποια αλλα κρεατα γινεται το ελα να δεις.Η συγκεκριμενη αλυσιδα σουπερ-μαρκετ το κανει για να χτυπησει τα αλλα κρεωπολεια και τους σκιζει τα ραμματα αφου μου λεει γινονται κατι ουρες λες και βρισκεσαι στο ΙΚΑ.Για εμενα στο Ελλαδισταν ενα 70% ειναι για φουντο και φυτοζωει.Ενα 20% ειναι καπου στην μεση και κρατιεται με νυχια και με δοντια και ενα 10% ειναι στα αρχιδια του και κανει ζωαρα.Με λιγα λογια απο την περιοδο του 10 μεχρι και σημερα η μεσσαια ταξη μειωθηκε και εγινε πλεμπα/low class ενω αρκετοι στην περιοδο της κρισης εγιναν αρκετα πιο πλουσιοι και ανεβηκαν ισως και στην κατηγορια του upper class.Ενα 5-10% ειναι Ελιτ(μαρινακης,βαρδινογιαννης,λατσης,εφοπλιστες,κοπελουζος,μυτιλιναιος,αλαφουζος σια κλπ).
Εντάξει. Τα είπες όλα. Όλα όμως. Ρισπεκτ
 

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.609
Κριτικές
2
Like
6.101
Πόντοι
2.356
Γιατι λες μονο οι μισοι 25ρηδες και κατω?Νομιζεις οτι οι ανω των 25 εχουν κανα σοβαρο μελλον αν δεν ειναι γονοι,εισοδηματιες η τιποτα χωμενοι στο δημοσιο?Ο αδερφος μου ειναι κρεωπολης σε γνωστη αλυσιδα σουπερ μαρκετ και σε σχετικα ευκατασταση περιοχη της θεσσαλονικης(προαστιο).Το τι βλεπουν τα ματια του απο ατομα που ερχονται και του λενε βαλε 300-400 γραμμαρια κιμα η βαλε μου τις προσφορες της κοτας 1,5-2 ευρω το κιλο.Ο αδερφος μου γενικα επειδη εχει να κανει με αρκετο κοσμο καθε μερα και βλεπει και συνταξιουχους,νοικοκυρες η ατομα εργενηδες που ζουνε μονοι τους μου λεει οτι υπαρχει πολυ μεγαλη φτωχεια που αρκετοι απο εμας που ΄ισως να ειμαστε λιγο καλυτερα οικονομικα΄ δεν την βλεπουμε.Μου λεει ξες τι ειναι να μπαινει μεσα ο γεροντακος η μια κυρια με παιδια και να μου κανει παζαρια στον κιμα η στα παιδακια διοτι δεν της φτανουν τα λεφτα?Οταν βγαζουν προσφορες τις κοτες η καποια αλλα κρεατα γινεται το ελα να δεις.Η συγκεκριμενη αλυσιδα σουπερ-μαρκετ το κανει για να χτυπησει τα αλλα κρεωπολεια και τους σκιζει τα ραμματα αφου μου λεει γινονται κατι ουρες λες και βρισκεσαι στο ΙΚΑ.Για εμενα στο Ελλαδισταν ενα 70% ειναι για φουντο και φυτοζωει.Ενα 20% ειναι καπου στην μεση και κρατιεται με νυχια και με δοντια και ενα 10% ειναι στα αρχιδια του και κανει ζωαρα.Με λιγα λογια απο την περιοδο του 10 μεχρι και σημερα η μεσσαια ταξη μειωθηκε και εγινε πλεμπα/low class ενω αρκετοι στην περιοδο της κρισης εγιναν αρκετα πιο πλουσιοι και ανεβηκαν ισως και στην κατηγορια του upper class.Ενα 5-10% ειναι Ελιτ(μαρινακης,βαρδινογιαννης,λατσης,εφοπλιστες,κοπελουζος,μυτιλιναιος,αλαφουζος σια κλπ).
Πάντως σε ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΕΠΙΠΕΔΟ γνωρίζω ανθρώπους με εισοδήματα άνω των 10 Χιλ το μήνα και με κόστος ζωής ελάχιστο και εξακολουθούν να είναι μίζεροι, να πηγαίνουν στο LIDL για προσφορές και να φοράνε κουρέλια. Στην Ελλάδα υπάρχουν τέτοιοι πολλοι
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom