Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 999K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 12 άτομα (0 μέλη και 12 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,0%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 267 75,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    356
Εγγρ.
9 Μαρ 2021
Μηνύματα
184
Like
262
Πόντοι
1
Για τον μέσο 25αρη έως και 30-35 βαριά βαριά οι πολεις είναι σχετικά καλά αν έχεις δικό σου σπίτι(δεν πληρώνεις ενοίκιο) και έχεις και καμμια κωλο δουλειά να χτυπάς ένα 700αρι800αρι κουτσά στραβά παλεύεται. Από κει και μετά αν θες οικογένεια και να ξεφύγεις από την τρέλα της πόλης πας επαρχία η κάπου έξω από τις μεγάλες πόλεις να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Επίσης παίζει μεγάλο ρόλο το που μένεις στις μεγάλες πόλεις. Περιοχή κλπ. Άλλο να μένεις Πανόραμα Θεσσαλονίκης η Γλυφάδα, Βουλιαγμένη κλπ που έχεις να κάνεις με την υψηλή κοινωνία και άλλο να μένεις δυτική Θεσσαλονίκη, δυτική Αθήνα ή Πειραιά. Οι λαθρο δύσκολα θα πατήσουν πόδι στις ευκαταστατες περιοχές της Αθήνας, Θεσσαλονίκης , Πάτρας κλπ. Θα τους τρώει η πλεμπα στη μάπα όπως και συμβαίνει σε πολλές περιοχές τόσο της Αθήνας όσο και της Θεσσαλονίκης.
 

john1975bi

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαρ 2014
Μηνύματα
42
Like
110
Πόντοι
0
Χαίρομαι με την ευτυχία του άλλου τόσο ειλικρινά που με γεμίζει. Δεν λέω ψέματα. Δεν έχω λόγο να το κάνω. Από καρδιάς το λέω.
Και όταν ζηλεύω είναι καθαρά δημιουργικά και με τη καλή έννοια. Φυσικά στη ζωή υπάρχουν αδικίες. Όμως το να χαλιεμαι επειδή έχεις εσύ και δεν έχω εγώ πρακτικά δεν μου δίνει ΚΑΝΕΝΑ όφελος. Όταν σε δω όμως να είσαι καλά, να έχεις υγεία, λεφτά, γκόμενες και καλή ζωή πραγματικά χαίρομαι. Αν μάθω όμως ότι γαμας κόσμο ως εργοδότης ή είσαι κλέφτης κλπ τότε ούτε χαίρομαι ούτε τίποτα. Μόνο απεχθάνομαι.

Και ναι είμαι και άνεργος και κλεισμένος σπίτι και μόνος και όλα αυτά και άλλα.
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:


Προφανώς αν έχει από αλλού εισοδή
χίλια μπράβο φίλε, και εύχομαι μέσα απο την καρδιά μου να σου πάει καλα αυτό που ψαχνεις
 
Εγγρ.
7 Αυγ 2021
Μηνύματα
5.935
Like
7.665
Πόντοι
2.356
Αντιθετα στα 20 που ξυπνας με την πουτσα κανταρι και το μονο που σε νοιαζει ειναι να δεις κανα μπουτακι, βυζακι, κοσμο, μουσικες, πιοτα, χορο, βολτες, κλπ εννοειται πως τα κοσμοπολιτικα μερη που ειπες ειναι τοπ προορισμοι
και μέχρι τα 35 αυτα με νοιάζανε :cheesy:
 

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.613
Κριτικές
2
Like
6.107
Πόντοι
2.356

Sub-Zero

Μέγας
Εγγρ.
10 Οκτ 2021
Μηνύματα
14.196
Like
18.285
Πόντοι
3.656
Για τον μέσο 25αρη έως και 30-35 βαριά βαριά οι πολεις είναι σχετικά καλά αν έχεις δικό σου σπίτι(δεν πληρώνεις ενοίκιο) και έχεις και καμμια κωλο δουλειά να χτυπάς ένα 700αρι800αρι κουτσά στραβά παλεύεται. Από κει και μετά αν θες οικογένεια και να ξεφύγεις από την τρέλα της πόλης πας επαρχία η κάπου έξω από τις μεγάλες πόλεις να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Επίσης παίζει μεγάλο ρόλο το που μένεις στις μεγάλες πόλεις. Περιοχή κλπ. Άλλο να μένεις Πανόραμα Θεσσαλονίκης η Γλυφάδα, Βουλιαγμένη κλπ που έχεις να κάνεις με την υψηλή κοινωνία και άλλο να μένεις δυτική Θεσσαλονίκη, δυτική Αθήνα ή Πειραιά. Οι λαθρο δύσκολα θα πατήσουν πόδι στις ευκαταστατες περιοχές της Αθήνας, Θεσσαλονίκης , Πάτρας κλπ. Θα τους τρώει η πλεμπα στη μάπα όπως και συμβαίνει σε πολλές περιοχές τόσο της Αθήνας όσο και της Θεσσαλονίκης.

Δυστυχώς το νοίκι είναι μεγάλο πρόβλημα αν θες να μείνεις εκεί.Ακόμα και μια γκαρσονιέρα μπορεί να σε γονατίζει οικονομικά αν βγάζεις μόνο 600-700 ευρώ.Ιδανικό θα ήταν να βρεις καμια γκόμενα με δικό της σπίτι και άντε να πληρώνεις κανα λογαριασμό.Απλά στην πόλη έχεις επιλογές που δεν έχεις στη γαμωεπαρχία.
 

agronnn1991

Μέλος
Εγγρ.
11 Οκτ 2021
Μηνύματα
737
Like
592
Πόντοι
86
Ελλάδα καλά είναι αμα έχεις τίποτα πολύ κατοικίες και μαγαζιά και τα νοικιάζεις.. Πολύς κόσμος κάνει ζωαρα από αυτό.. 2 διαμερίσματα κια να έχεις να νοικιάζεις 700ευρω το ένα θα κονόμας 1400ευρω το μήνα και θα κάθεσαι στα αρχιδια σου όλα, και οι ελλεινιδες θα σε βλέπουνε σαν ξερολουκουμο, με 1400και να κάθεσαι είσαι χρυσή ευκαιρία για τις ελεεινιδες.. Αντε τώρα Γερμανία και Αγγλία μέσα στα κρύα που για να βγάλεις 1400καθαρα πρέπει να δουλεύεις κάθε μέρα όλη μέρα σαν τον δούλο.. Εννοώ ότι Αγγλία είναι μόνο επιλογή ανάγκης, μόνο όσοι δεν έχουνε ούτε μισό ακίνητο Ελλάδα πάνε Αγγλία..
 
Εγγρ.
9 Μαρ 2021
Μηνύματα
184
Like
262
Πόντοι
1
Δυστυχώς το νοίκι είναι μεγάλο πρόβλημα αν θες να μείνεις εκεί.Ακόμα και μια γκαρσονιέρα μπορεί να σε γονατίζει οικονομικά αν βγάζεις μόνο 600-700 ευρώ.Ιδανικό θα ήταν να βρεις καμια γκόμενα με δικό της σπίτι και άντε να πληρώνεις κανα λογαριασμό.Απλά στην πόλη έχεις επιλογές που δεν έχεις στη γαμωεπαρχία.
Δεν γνωρίζω για ενοίκια επαρχία για να είμαι ειλικρινής. Προσωπικά έχω σπίτι επαρχία κάνα 40 λεπτό έξω από Θεσσαλονίκη αλλά στην φάση που είμαι τώρα δεν θα πήγαινα να μείνω. Επίσης αρκετά δύσκολο να ασχοληθείς με πρωτογενή τομεα. Θέλει γερά αρχιδια και υπομονή. Τα ενοίκια στη Θεσσαλονίκη είναι εξίσου πουτσετο. Εδώ κάτι κωλοσπιτα και τα χρυσο πληρώνεις πλέον.
 

Sub-Zero

Μέγας
Εγγρ.
10 Οκτ 2021
Μηνύματα
14.196
Like
18.285
Πόντοι
3.656
Δεν γνωρίζω για ενοίκια επαρχία για να είμαι ειλικρινής. Προσωπικά έχω σπίτι επαρχία κάνα 40 λεπτό έξω από Θεσσαλονίκη αλλά στην φάση που είμαι τώρα δεν θα πήγαινα να μείνω. Επίσης αρκετά δύσκολο να ασχοληθείς με πρωτογενή τομεα. Θέλει γερά αρχιδια και υπομονή. Τα ενοίκια στη Θεσσαλονίκη είναι εξίσου πουτσετο. Εδώ κάτι κωλοσπιτα και τα χρυσο πληρώνεις πλέον.

Για τα νοίκια Θεσσαλονίκη λεω.Δεν βγαίνει το πράγμα με 500 κι 600 ευρώ,όποιος βγάζει τόσα και νοικιάζει σημαίνει ότι τσοντάρουν οι γονείς.
 
Εγγρ.
7 Αυγ 2021
Μηνύματα
5.935
Like
7.665
Πόντοι
2.356
Ελλάδα καλά είναι αμα έχεις τίποτα πολύ κατοικίες και μαγαζιά και τα νοικιάζεις.. Πολύς κόσμος κάνει ζωαρα από αυτό.. 2 διαμερίσματα κια να έχεις να νοικιάζεις 700ευρω το ένα θα κονόμας 1400ευρω το μήνα και θα κάθεσαι στα αρχιδια σου όλα, και οι ελλεινιδες θα σε βλέπουνε σαν ξερολουκουμο, με 1400και να κάθεσαι είσαι χρυσή ευκαιρία για τις ελεεινιδες.. Αντε τώρα Γερμανία και Αγγλία μέσα στα κρύα που για να βγάλεις 1400καθαρα πρέπει να δουλεύεις κάθε μέρα όλη μέρα σαν τον δούλο.. Εννοώ ότι Αγγλία είναι μόνο επιλογή ανάγκης, μόνο όσοι δεν έχουνε ούτε μισό ακίνητο Ελλάδα πάνε Αγγλία..
η αληθεια ειναι οτι εδω πλέον ειναι καλη επένδυση τα σπιτια..ειδικα εδω αθηνα και γυρω κουκάκι
 
Εγγρ.
9 Μαρ 2021
Μηνύματα
184
Like
262
Πόντοι
1
Για τα νοίκια Θεσσαλονίκη λεω.Δεν βγαίνει το πράγμα με 500 κι 600 ευρώ,όποιος βγάζει τόσα και νοικιάζει σημαίνει ότι τσοντάρουν οι γονείς.
Ναι για Θεσσαλονίκη αν νοικιάζεις είναι πουτσα πλέον. Πρέπει να βγάζεις κάνα 2χιλιαρο για να πεις ότι είμαι οκ.
 

Sub-Zero

Μέγας
Εγγρ.
10 Οκτ 2021
Μηνύματα
14.196
Like
18.285
Πόντοι
3.656
Ναι για Θεσσαλονίκη αν νοικιάζεις είναι πουτσα πλέον. Πρέπει να βγάζεις κάνα 2χιλιαρο για να πεις ότι είμαι οκ.

Εντάξει,και με χιλιάρικο το παλεύεις,καλά με 2χιλιαρο είσαι άρχοντας.

Βέβαια το θέμα είναι να γαμάς,τί να το κάνεις να νοικιάζεις μόνος αν δεν γαμάς
 

Frank DeSimone

Μέλος
Εγγρ.
25 Σεπ 2021
Μηνύματα
378
Like
964
Πόντοι
81
Εντάξει,και με χιλιάρικο το παλεύεις,καλά με 2χιλιαρο είσαι άρχοντας.

Βέβαια το θέμα είναι να γαμάς,τί να το κάνεις να νοικιάζεις μόνος αν δεν γαμάς
Μα..η Σαλονικη δεν ειναι ερωτικη πολη, απο οτι λενε? Πλακα πλακα γεματη μουνακια ειναι λογω πανεπιστημιων. Δεν ειναι δυσκολο να χωθεις ενα βραδυ στα μπαρακια που πανε οι φοιτητοπαρεες. Πινεις 2-3-4 ποτα να φτιαχθεις, πετας 2-3 μαλακιες, κερνας και 1-2 μαζευεις τηλεφωνα και φτιαχνεις κυκλο. Εαν εχεις τα 2 Κ στο χερι καθε μηνα-φτιαχνεις και μια παπαντζα (μη ξεχναται η Ελλαδα ειναι η χωρα των ΠΑΠΑΤΖΗΔΩΝ δεν ειναι Ελβετια , θελει παραμυθι η Ελληνιδα- . Εγω προσωπικα αυτο κανω. Ταξιδευω συχνα μονος πολλες φορες αφου κανω μια στοιχειωδη προεργασια και μελετη. Μετα εφορμηση. Στη χειροτερη θα σου μεινουν οι εμπειριες και ενα hangover το επομενο πρωι. Βεβαια εαν τυχον θλετε να παντρευτητε μην παρετε Ελληνιδ που θελει παραμυθια αλλα βρειτε μια που να εχει ξεπερασει αυτο το σταδιο. Εναλλακτικα ΕΛβετιδα κατα προτιμηση με μεγαλο πορτφολιο ομολογων και μετοχων και 5-6 ακινητα στο Ζουγκ.
 

Sub-Zero

Μέγας
Εγγρ.
10 Οκτ 2021
Μηνύματα
14.196
Like
18.285
Πόντοι
3.656
Μα..η Σαλονικη δεν ειναι ερωτικη πολη, απο οτι λενε? Πλακα πλακα γεματη μουνακια ειναι λογω πανεπιστημιων. Δεν ειναι δυσκολο να χωθεις ενα βραδυ στα μπαρακια που πανε οι φοιτητοπαρεες. Πινεις 2-3-4 ποτα να φτιαχθεις, πετας 2-3 μαλακιες, κερνας και 1-2 μαζευεις τηλεφωνα και φτιαχνεις κυκλο. Εαν εχεις τα 2 Κ στο χερι καθε μηνα-φτιαχνεις και μια παπαντζα (μη ξεχναται η Ελλαδα ειναι η χωρα των ΠΑΠΑΤΖΗΔΩΝ δεν ειναι Ελβετια , θελει παραμυθι η Ελληνιδα- . Εγω προσωπικα αυτο κανω. Ταξιδευω συχνα μονος πολλες φορες αφου κανω μια στοιχειωδη προεργασια και μελετη. Μετα εφορμηση. Στη χειροτερη θα σου μεινουν οι εμπειριες και ενα hangover το επομενο πρωι. Βεβαια εαν τυχον θλετε να παντρευτητε μην παρετε Ελληνιδ που θελει παραμυθια αλλα βρειτε μια που να εχει ξεπερασει αυτο το σταδιο. Εναλλακτικα ΕΛβετιδα κατα προτιμηση με μεγαλο πορτφολιο ομολογων και μετοχων και 5-6 ακινητα στο Ζουγκ.

Είναι ερωτική πόλη,αρκεί να έχεις κι εσύ γκόμενα.Όχι μόνο να βλέπεις παντού τα μουνάκια κα τα ζευγαράκια κι εσύ να γυρνάς μπακούρης

Μόνος σου σε μαγαζιά δεν μπορείς να χωθείς,όλες είναι με παρέα.Και αντε βρες ελλεεινίδες που να ψαχτούν με άγνωστους σε μαγαζί
 

Frank DeSimone

Μέλος
Εγγρ.
25 Σεπ 2021
Μηνύματα
378
Like
964
Πόντοι
81
Κοιτα., στα μαγαζια εαν πας μονο σου-καταδρομικη δηλαδη και χωρις συντροφους-κομαντο- πας με το Σκανδιναυικο συστημα. Πιωμενος δηλαδη απο πριν και στο κεφι. Καθεσε ορθιος, ψιλοχορευεις -αναλογα και με το στυλ του μαγαζιου- το ιδανικοτεορ ειναι μαγαζι με ροκ μουσικη και οχι ελληναδικα και τα συναφι. Εκει με το που θα δεις οτι υπαρχει εστω και το ελαχιστοτατο "κλικ" πιανεις μια κουβεντα του τυπου "γειας κτλ, ειμαι νεος Θεσσαλονικη μολις ηρθα απο....Γιοχανερσμπουργκ Νοτιου αφρικης η Μπουενος Αιρες (φροντισε να ξερεις και 5-6 λεξεις Ισπανικα και οχι αυτες απο το "ναρκος", δηλαδη μης λες συνεχεια "τρανκιλα ερμανο, τσινγκαλα, καμπρον, πουτα, μαρικον κτλ-να ειμαστε κοσμιοι- μια περιοχη δηλαδη που ειναι "τραβηκτικη" και οχι κατι συνησθισμενο του τυπου "ειμαι απο τας Σερρας". Ακολουθεια μια 5λεπτη εξιστοριση απο εσενα οτι βρισκεις φοβερη τη Θεσσαλονικη, προσφυγοπουλο εν ολιγοις του λογου σου-κερνας ενα ποτο-παντοτε γυναικα κερναμε ποτο με πολυ ζαχαρη και οχι "στεγνα ποτα" για να μεθυσει ευκολοτερα. Εκτος και εαν πεσεις σε νεροφιδο οποτε θα σου βγει η βραδυα "αλμυρη". Μπορου μπουρου δυο τινα θα συμβουν ειτε θα περασετε το βραδυ μαζι ειτε θα παρεις ενα τηλ. για να το προσπαθησεις την επομενη. Κανε 5-6 καταδρομικες σε μια εβδομαδ-μαζεψε ισαριθμα τηλ και φτιαχνεις αυτο που λεμε κυκλο. Αφου γαμησεις που γαμησεις φευγεις γρηγορα απο τη Θεσ. και πας αλλου γιατι θα κατεβαινεις στην Πλ. Αριστοτελους και θα λενε ολοι "Ακουί βιενε ελ χιγιο ντε πούτα"
 
Εγγρ.
9 Μαρ 2021
Μηνύματα
184
Like
262
Πόντοι
1
Εντάξει,και με χιλιάρικο το παλεύεις,καλά με 2χιλιαρο είσαι άρχοντας.

Βέβαια το θέμα είναι να γαμάς,τί να το κάνεις να νοικιάζεις μόνος αν δεν γαμάς
Με χιλιάρικο πρεπει να νοικιάζεις καμμια τρυπα με 150-180 ευρώ σε τίποτα πολυκατοικία. Αν θες να μπεις σε σοβαρό σπίτι μονοκατοικία σε καμμια καλή περιοχή θες τουλάχιστον 300 με 400 ευρώ. Τώρα αν σηζεις με κάποια σίγουρα βάζετε από μισά λεφτά και παλεύεται το πράγμα.
 
Εγγρ.
9 Μαρ 2021
Μηνύματα
184
Like
262
Πόντοι
1
Μα..η Σαλονικη δεν ειναι ερωτικη πολη, απο οτι λενε? Πλακα πλακα γεματη μουνακια ειναι λογω πανεπιστημιων. Δεν ειναι δυσκολο να χωθεις ενα βραδυ στα μπαρακια που πανε οι φοιτητοπαρεες. Πινεις 2-3-4 ποτα να φτιαχθεις, πετας 2-3 μαλακιες, κερνας και 1-2 μαζευεις τηλεφωνα και φτιαχνεις κυκλο. Εαν εχεις τα 2 Κ στο χερι καθε μηνα-φτιαχνεις και μια παπαντζα (μη ξεχναται η Ελλαδα ειναι η χωρα των ΠΑΠΑΤΖΗΔΩΝ δεν ειναι Ελβετια , θελει παραμυθι η Ελληνιδα- . Εγω προσωπικα αυτο κανω. Ταξιδευω συχνα μονος πολλες φορες αφου κανω μια στοιχειωδη προεργασια και μελετη. Μετα εφορμηση. Στη χειροτερη θα σου μεινουν οι εμπειριες και ενα hangover το επομενο πρωι. Βεβαια εαν τυχον θλετε να παντρευτητε μην παρετε Ελληνιδ που θελει παραμυθια αλλα βρειτε μια που να εχει ξεπερασει αυτο το σταδιο. Εναλλακτικα ΕΛβετιδα κατα προτιμηση με μεγαλο πορτφολιο ομολογων και μετοχων και 5-6 ακινητα στο Ζουγκ.
Η Θεσσαλονίκη είναι υπερτιμημένη πόλη. Πρώτον δεν έχει πολλές πιατσες και στέκια για να βγεις πέρα από το κέντρο(λαδαδικα). Δεύτερον αν δεν έχεις κύκλο δύσκολα χτυπάς γκομενά.Θέλει πολύ κυνήγι. Μόνο αν κάνεις πέσιμο έξω σε κάνα μαγαζί αλλά και εκεί οι πιθανότητες είναι λίγες διότι η μεγάλη πλειοψηφία κοιτάει να κάνει σχέση μέσα από κοινό γνωστό, φίλη η κάποιο συγγενή. Μόνο σε φοιτητριουλες είναι κάπως εύκολα που ψάχνονται για πουτσα.
 

Sub-Zero

Μέγας
Εγγρ.
10 Οκτ 2021
Μηνύματα
14.196
Like
18.285
Πόντοι
3.656
Με χιλιάρικο πρεπει να νοικιάζεις καμμια τρυπα με 150-180 ευρώ σε τίποτα πολυκατοικία. Αν θες να μπεις σε σοβαρό σπίτι μονοκατοικία σε καμμια καλή περιοχή θες τουλάχιστον 300 με 400 ευρώ. Τώρα αν σηζεις με κάποια σίγουρα βάζετε από μισά λεφτά και παλεύεται το πράγμα.

Αν το σπίτι μαζί με ΔΕΗ,ίντερνετ,κοινόχρηστα σού βγαίνει μέχρι 500 το μήνα,με χιλιάρικο τη βγάζεις.Εννοείται δεν θα ζεις πλουσιοπάροχα αλλά από επαρχία προτιμούσα αυτό.
 

Frank DeSimone

Μέλος
Εγγρ.
25 Σεπ 2021
Μηνύματα
378
Like
964
Πόντοι
81
Η Θεσσαλονίκη είναι υπερτιμημένη πόλη. Πρώτον δεν έχει πολλές πιατσες και στέκια για να βγεις πέρα από το κέντρο(λαδαδικα). Δεύτερον αν δεν έχεις κύκλο δύσκολα χτυπάς γκομενά.Θέλει πολύ κυνήγι. Μόνο αν κάνεις πέσιμο έξω σε κάνα μαγαζί αλλά και εκεί οι πιθανότητες είναι λίγες διότι η μεγάλη πλειοψηφία κοιτάει να κάνει σχέση μέσα από κοινό γνωστό, φίλη η κάποιο συγγενή. Μόνο σε φοιτητριουλες είναι κάπως εύκολα που ψάχνονται για πουτσα.
Περα απο τα λαδαδικα εχει πολλα φοιτητομαγαζα-δεν θυμαμαι δρομους αλλα ειναι ολα κοντα-ακους μουσικη και εφορμας. Η Θεσ. εχει 15% του πληθυσμου φοιτητες και συγκεντρωμενους γεωγραφικα σε στενα πλαισια. Πηγαινεις παντου με τα ποδια (τωρα με βεβαια με τους Μουτζαχεντιν που εχουν μαζευτει ειναι χρησιμο να εισαι και γρηγορος στο τρεξιμο η εαλλακτικα να φερεις οπλισμο)
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.870
Κριτικές
15
Like
11.876
Πόντοι
3.846
Το θέμα μιλάει για εξωτερικό.
Οχι για ζωή στη Θεσσαλονίκη και πώς την πέφτετε στις ελλεηνιδες.

Έλα να επανερχόμαστε.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom