Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 999K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 13 άτομα (0 μέλη και 13 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,0%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 267 75,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    356

poppop

Μέγας
Εγγρ.
30 Ιουλ 2006
Μηνύματα
12.194
Κριτικές
13
Like
4.591
Πόντοι
4.765
Ναι, με 1700 Γερμανους μανατζερ να σε πηδανε 28800 δευτερολεπτα καθημερινα,
ακριβως ετσι πηδανε τον αρχηγο οι Γερμανοι αλλα αυτος παει και ξεσπαει στα μουνολιβαδα και ξαναγυρναει με ορεξη στη Γερμανια να τον ξαναγαμησουν,αν πηγαινε Αμερικη σημερα και δεν μιλαω για τους "αποτυχημενους" αλλα εστω οτι ηταν απο τους ελαχιστους πια που "ειχαν τον τροπο τους για να ευδοκιμησουν "που λέει και το άσμα ,θα ειχε το τιμημα του σωματικου και πνευματικου ευνουχισμου ,στη κυριολεξια ομως , με ολη αυτη τη νεοταξιτικη παλαβομαρα που παιζει ειδικα στα απερμιντλ στρωματα
 
Εγγρ.
9 Μαρ 2021
Μηνύματα
184
Like
262
Πόντοι
1
ακριβως ετσι πηδανε τον αρχηγο οι Γερμανοι αλλα αυτος παει και ξεσπαει στα μουνολιβαδα και ξαναγυρναει με ορεξη στη Γερμανια να τον ξαναγαμησουν,αν πηγαινε Αμερικη σημερα και δεν μιλαω για τους "αποτυχημενους" αλλα εστω οτι ηταν απο τους ελαχιστους πια που "ειχαν τον τροπο τους για να ευδοκιμησουν "που λέει και το άσμα ,θα ειχε το τιμημα του σωματικου και πνευματικου ευνουχισμου ,στη κυριολεξια ομως , με ολη αυτη τη νεοταξιτικη παλαβομαρα που παιζει ειδικα στα απερμιντλ στρωματα
Ακομα και σε Ρεπουμπλικανικη πολιτεία τύπου Τέξας, Φλόριντα κλπ?
 

Foukariaris2020

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2020
Μηνύματα
1.033
Like
928
Πόντοι
96
Ενας μέσος γιατρός Ελλάδα βγάζει κάπου 3000 ευρώ το μήνα,Γερμανία κάπου 7000 μηνιαίως και ΗΠΑ 12000 δολλάρια μηνιαίως.Καθαρά,μετά από φόρους κτλ.
Δικηγόρος Ελλάδα κάπου 1500 μηνιαίως,Γερμανία 4000 ευρώ και ΗΠΑ 8000 δολλάρια.Ο μέσος δικηγόρος όχι ο τοπ.
Μηχανικός Ελλάδα κάπου 1000,Γερμανία 3000,ΗΠΑ 6000 δολλάρια.
120000 δολλάρια το μήνα βγάζουν μόνο μερικοί πλαστικοί χειρούργοι,τοπ δικηγόροι partners σε πολύ μεγάλες δικηγορικές εταιρίες,investment bankers στη Wall Street,ελάχιστοι πληροφορικάριοι στη Silicon Valley,μεγαλομάνατζερς και CEO μεγάλων εταιρειών και κάποιοι σούπερ μηχανικοί στην πετρελαιοβιομηχανία.Αλλά αυτοί είναι 1% του συνόλου.
Για αυτές τις θέσεις του 1% υπάρχει τεράστιος ανταγωνισμός,πέφτουν κορμιά.Αν δεν είσαι Αμερικανός και από σχετικά εύπορη οικογένεια με διασυνδέσεις ... καλά κρασιά.Ούτε του Αγίου Πούτσου.
Δεν είναι οι ΗΠΑ που ήταν παλιά που πήγαινε ο άλλος έπλενε πιάτα για δέκα χρόνια και γινόταν εφοπλιστής.

Αρχηγε βγάζει όντως ο μέσος γιατρός 7000 καθαρά στην Γερμανία;

Το ξέρεις ή λες καμια μαλακία για να περάσει η ώρα;

Για Silicon Valley και Wall Street είσαι τελείως λάθος. Μη το ψάχνεις.

Αμερική γενικά παίζουν τρελά λεφτά, ειδικά για κόσμο που έχει κάποια εξειδίκευση. Το θέμα είναι ότι πρέπει να κάνεις τα κουμάντα σου και για τα γεράματα. Ή εξασφαλίζεις σύνταξη και περίθαλψη ή πεθαίνεις στην ψάθα.
 

poppop

Μέγας
Εγγρ.
30 Ιουλ 2006
Μηνύματα
12.194
Κριτικές
13
Like
4.591
Πόντοι
4.765
Τέξας, Φλόριντα κλπ?
τυπε στη πραγματικοτητα αυτες οι πολιτεις για να κρατησουν θα πρπει να αποσχιστουν,ηδη στο Τεξας βαλαν μπρος οι γνωστοι με προσχημα τις αμβλωσεις ασε που εκει γενικα αν δεν εισαι anglo εισαι ξενος,φλοριντα δεν ειναι πανακεια,οκ ειναι οντως δεξιοι αλλα εχει πολυ σκουριλα ,τα χρυσα κομματια της αμερικης, οι ακτες δηλαδη, χαθηκαν ανεπιστρεπτι και για αυτο αλλωστε εδυσε και το αστρο της χωρας
 
Εγγρ.
9 Μαρ 2021
Μηνύματα
184
Like
262
Πόντοι
1
τυπε στη πραγματικοτητα αυτες οι πολιτεις για να κρατησουν θα πρπει να αποσχιστουν,ηδη στο Τεξας βαλαν μπρος οι γνωστοι με προσχημα τις αμβλωσεις ασε που εκει γενικα αν δεν εισαι anglo εισαι ξενος,φλοριντα δεν ειναι πανακεια,οκ ειναι οντως δεξιοι αλλα εχει πολυ σκουριλα ,τα χρυσα κομματια της αμερικης, οι ακτες δηλαδη, χαθηκαν ανεπιστρεπτι και για αυτο αλλωστε εδυσε και το αστρο της χωρας
Εννοείς Καλιφόρνια και Νέα Υόρκη? Τέξας πάντως αλλά και Φλόριντα έχει αρκετούς Λατίνους και μαύρους. Τώρα αν ψάχνεις για πιο άσπρες πολιτείες ρίξε μια ματιά προς μεσοδυτικες πολιτείες (Montana, dakota,Idaho, Wiskonsin, Minessota κλπ). Ο νότος έχει πάρα μα πάρα πολλούς μαύρους. Αλλά τι φταίνε αυτοί? Αφού τους πήγανε σκλάβους οι λευκόι εκεί. Για την δυτική και ανατολική ακτή έχεις δίκαιο νομίζω. Έχει μαζευτεί η σάρα και μαρα. Στην ουσία το έκαναν immigration destiny. Κάτι σαν Γερμανία, Αυστραλία, Καναδά κλπ.Πολυφυλετικες χαβουζες με εκατό έθνη. Πάντως το Τέξας ιδίως στις μεγάλες πόλεις είναι δημοκρατικοι. Ρίξε μια ματιά στις τελευταίες εκλογές. Μόνο η επαρχια είναι κόκκινη.
 

χρηστος1011

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Οκτ 2013
Μηνύματα
14.706
Like
2.456
Πόντοι
606
Αρχηγε βγάζει όντως ο μέσος γιατρός 7000 καθαρά στην Γερμανία;

Το ξέρεις ή λες καμια μαλακία για να περάσει η ώρα;

Για Silicon Valley και Wall Street είσαι τελείως λάθος. Μη το ψάχνεις.

Αμερική γενικά παίζουν τρελά λεφτά, ειδικά για κόσμο που έχει κάποια εξειδίκευση. Το θέμα είναι ότι πρέπει να κάνεις τα κουμάντα σου και για τα γεράματα. Ή εξασφαλίζεις σύνταξη και περίθαλψη ή πεθαίνεις στην ψάθα.
πριν 10 -15 ημερες ημουν σε ενος φιλου το πλυντηριο αυτοκινητων . Λοιπον ηρθε ενας ελληνας της γερμανιας συνταξιουχος που ειναι γερμανια 45 χρονια. Ηταν καθηγητης Ιατρικης δηλαδη ιατρος επιστημονας τρανος τον ηξερε ο φιλος μου που εχει το πλυντιριο αυτοκινητων. Μ ε ειπε ακου τωρα τι θα μας πει.. Και τον ρωταει τον καθηγητη ιατρικης τι συνταξη παιρνεις τωρα στην Γερμανια?... που ειναι, και μας λεει 5500 ευρω:) . Τον ξαναρωταει οταν ησουν καθηγητης Ιατρικης τι μισθο επαιρνες μας λεει 13000 ευρω αλλα στο χερι Καθαρα επαιρνα 9000 ευρω:hi:
 

poppop

Μέγας
Εγγρ.
30 Ιουλ 2006
Μηνύματα
12.194
Κριτικές
13
Like
4.591
Πόντοι
4.765
Εννοείς Καλιφόρνια και Νέα Υόρκη? Τέξας πάντως αλλά και Φλόριντα έχει αρκετούς Λατίνους και μαύρους. Τώρα αν ψάχνεις για πιο άσπρες πολιτείες ρίξε μια ματιά προς μεσοδυτικες πολιτείες (Montana, dakota,Idaho, Wiskonsin, Minessota κλπ). Ο νότος έχει πάρα μα πάρα πολλούς μαύρους. Αλλά τι φταίνε αυτοί? Αφού τους πήγανε σκλάβους οι λευκόι εκεί. Για την δυτική και ανατολική ακτή έχεις δίκαιο νομίζω. Έχει μαζευτεί η σάρα και μαρα. Στην ουσία το έκαναν immigration destiny. Κάτι σαν Γερμανία, Αυστραλία, Καναδά κλπ.Πολυφυλετικες χαβουζες με εκατό έθνη. Πάντως το Τέξας ιδίως στις μεγάλες πόλεις είναι δημοκρατικοι. Ρίξε μια ματιά στις τελευταίες εκλογές. Μόνο η επαρχια είναι κόκκινη.
ναι, midwest dyskola τη παλευει ενας ευρωπαιος, τωrα για τις πολεις σιγουρα το οστιν ειναι λιμπεραλ ,λιγοτερο το dtx και το htx,για τη πολιτεια που ειναι ισως ειναι και καλο θα πει καποιος,anyway.τχ νομιζω δυσκολα για εναν ευρωπαιο να εγκλιματιστει
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
ναι, midwest dyskola τη παλευει ενας ευρωπαιος, τωrα για τις πολεις σιγουρα το οστιν ειναι λιμπεραλ ,λιγοτερο το dtx και το htx,για τη πολιτεια που ειναι ισως ειναι και καλο θα πει καποιος,anyway.τχ νομιζω δυσκολα για εναν ευρωπαιο να εγκλιματιστει
Ολα εχουν να κανουν με τα λεφτα
Εγω ανετα πηγαινα Μοντανα για 2-3 χρονια να βοσκησω γελαδια η προβατα για 100.000 το χρονο, οπως εκαναν οι Αλβανοι το 1990 οταν ερχοτανε Ελλαδα με τα ποδια
 
Εγγρ.
9 Μαρ 2021
Μηνύματα
184
Like
262
Πόντοι
1
ναι, midwest dyskola τη παλευει ενας ευρωπαιος, τωrα για τις πολεις σιγουρα το οστιν ειναι λιμπεραλ ,λιγοτερο το dtx και το htx,για τη πολιτεια που ειναι ισως ειναι και καλο θα πει καποιος,anyway.τχ νομιζω δυσκολα για εναν ευρωπαιο να εγκλιματιστει
Γτ όχι? Που θα ταίριαζε ο ελληναρας θεωρείς καλύτερα? Σε κάνα μπιτσομπαρο στην Φλόριντα η στα μπουρδελα της Nevada... :confused:
 
Εγγρ.
9 Μαρ 2021
Μηνύματα
184
Like
262
Πόντοι
1
Ολα εχουν να κανουν με τα λεφτα
Εγω ανετα πηγαινα Μοντανα για 2-3 χρονια να βοσκησω γελαδια η προβατα για 100.000 το χρονο, οπως εκαναν οι Αλβανοι το 1990 οταν ερχοτανε Ελλαδα με τα ποδια
Και εγω το ίδιο. Αν είχα οικογένεια άνετα πήγαινα Μοντάνα η Idaho για πρωτογενή τομέα. Μακριά από την τρέλα της πόλης. Με την προϋπόθεση ότι θα είχα φοροαπαλαγες και όχι να με κάνουν κρατήσεις για να δίνουν επιδόματα στην πλεμπα.
 

poppop

Μέγας
Εγγρ.
30 Ιουλ 2006
Μηνύματα
12.194
Κριτικές
13
Like
4.591
Πόντοι
4.765
Ολα εχουν να κανουν με τα λεφτα
Εγω ανετα πηγαινα Μοντανα για 2-3 χρονια να βοσκησω γελαδια η προβατα για 100.000 το χρονο, οπως εκαναν οι Αλβανοι το 1990 οταν ερχοτανε Ελλαδα με τα ποδια
τυπε η κτηνοτροφια δεν ειναι κατι απλο
Γτ όχι? Που θα ταίριαζε ο ελληναρας θεωρείς καλύτερα? Σε κάνα μπιτσομπαρο στην Φλόριντα η στα μπουρδελα της Nevada... :confused:
αμα εισαι λιγο ψαγμενος τυπε η αμερικη απο γουστα πλεον δε λέει μια,ουτε στα μπιτσομπαρα ουτε στα μπουρδελα της για αυτο το 1% που εχουν τα χοντρα φραγκα εκει φροντιζουν να την κοπανανε συνεχεια για να πανε εκει που μπορουν να περασουν καλά
 
Εγγρ.
9 Μαρ 2021
Μηνύματα
184
Like
262
Πόντοι
1
τυπε η κτηνοτροφια δεν ειναι κατι απλο

αμα εισαι λιγο ψαγμενος τυπε η αμερικη απο γουστα πλεον δε λέει μια,ουτε στα μπιτσομπαρα ουτε στα μπουρδελα της για αυτο το 1% που εχουν τα χοντρα φραγκα εκει φροντιζουν να την κοπανανε συνεχεια για να πανε εκει που μπορουν να περασουν καλά
Άρα για δουλειά δεν λέει από τι καταλαβαίνω από τα λεγόμενα σου. Καλύτερα Ευρώπη?
 
Εγγρ.
7 Αυγ 2021
Μηνύματα
5.935
Like
7.665
Πόντοι
2.356

Afypnismenos

Μέλος
Εγγρ.
9 Μαρ 2021
Μηνύματα
131
Like
829
Πόντοι
81
Αρχικά κάθε συζήτηση εδώ μέσα είναι καφενειακού επιπέδου διότι δεν γνωρίζουμε αυτός που τα γράφει ποιος είναι και τι κάνει.
Επίσης, όπως έχει ήδη αναφερθεί, υπάρχουν χαοτικές διαφορές από πόλη σε πόλη της ίδιας χώρας και φυσικά παίζει ρόλο εσύ τι προσόντα έχεις.

Βλέπω συνέχεια να αναφέρετε την Αμερική και πραγματικά δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο από τη στιγμή που υπάρχει ο Καναδάς και η Αυστραλία. Αν εξαιρέσουμε πως δεν κινδυνεύεις να σε φάει λάχανο ο κάθε ψυχασθενής (είτε cop, είτε thug, είτε mass shooter), στις δύο χώρες έχεις πολύ ανώτερο ασφαλιστικό σύστημα. Θαρρώ πως αυτός ο λόγος από μόνος του είναι υπέραρκετος και τελειώνει κάθε συζήτηση . Σίγουρα στις Η.Π.Α. βγάζεις πολλά περισσότερα λεφτά συγκριτικά με Ευρώπη, όμως τι γίνεται αν αρρωστήσεις; Μόνο το ασθενοφόρο το οποίο θα κάνει τη διακομιδή κοστίζει 1.5 χήνα
Τέλος, αγνοείτε πόσοι κλειστόμυαλοι και καθυστερημένοι ζούνε στην αχανή αμερικάνικη ύπαιθρο, τα χαμηλότερα regulations σε φαγητά, τη μανία με τη θρησκοληψία, τα συχνά ακραία καιρικά φαινόμενα, κόστος εκπαίδευσης κ.λπ.
Προφανώς όμως αν έχεις τη δυνατότητα να μεταναστεύσεις από Ελλάδα σε Αμερική το κάνεις με κλειστά μάτια. Μη συγκρίνουμε χώρες με κωλοχανεία.

Για εμένα η top επιλογή είναι οι σκανδιναβικές χώρες. Πολύ επιγραμματικά λόγω έλλειψης χρόνου έχεις: υψηλό βιοτικό επίπεδο, πανέμορφες γυναίκες, άριστες συγκοινωνίες, εξαιρετικές υποδομές και ελάχιστη γραφειοκρατία αφού όλα είναι ψηφιακά,πανέμορφες γυναίκες, δωρέαν σύστημα υγείας και παιδείας, σοσιαλιστική ιδεολογία άρα και ανοχή στους γυφτοέλληνες, πανέμορφο φυσικό περιβάλλον και το σημαντικότερο: πανέμορφες γυναίκες.
Τώρα όποιος πει πάλι για τον καιρό, ε τότε είναι άξιος της μοίρας του και ας φάει τον ήλιο. Ως πραγματικό πρόβλημα (και μάλιστα μεγάλο) αποτελούν τα ενοίκια, αλλά αυτό είναι παγκόσμιο φαινόμενο.

Υ.Γ. Αν είσαι ανειδίκευτος ή με σπουδές θεωρητικής κάτσε στα αβγά σου και μην πας πουθενά. Η Ελλάδα ακόμη έχει ψωμί για τους τεμπέληδες, τους επιδοματίες και τους αέργους. Το να πας για σκατά λεφτά σε μια ξένη χώρα όπου θα ζεις σε μια ποντικότρυπα με άλλους πέντε, απλώς και μόνο για να λες πως είσαι στο εξωτερικό, εμένα δεν μου λέει απολύτως τίποτα.
 

Foukariaris2020

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2020
Μηνύματα
1.033
Like
928
Πόντοι
96
πριν 10 -15 ημερες ημουν σε ενος φιλου το πλυντηριο αυτοκινητων . Λοιπον ηρθε ενας ελληνας της γερμανιας συνταξιουχος που ειναι γερμανια 45 χρονια. Ηταν καθηγητης Ιατρικης δηλαδη ιατρος επιστημονας τρανος τον ηξερε ο φιλος μου που εχει το πλυντιριο αυτοκινητων. Μ ε ειπε ακου τωρα τι θα μας πει.. Και τον ρωταει τον καθηγητη ιατρικης τι συνταξη παιρνεις τωρα στην Γερμανια?... που ειναι, και μας λεει 5500 ευρω:) . Τον ξαναρωταει οταν ησουν καθηγητης Ιατρικης τι μισθο επαιρνες μας λεει 13000 ευρω αλλα στο χερι Καθαρα επαιρνα 9000 ευρω:hi:

Καλά ναι, όλοι πάνε στο εξωτερικό και γίνονται μεγάλοι και τρανοί...

Διάβασε εδώ (βάλτα στο google translate αν δε φτουράς): https://approbatio.de/arzt-gehalt/
Die Karriere als Arzt lohnt sich! Der StepStone Gehaltsreport aus dem Jahr 2020 zeigt, dass angestellte Ärztinnen und Ärzte die Bestverdiener im Vergleich zu anderen Berufsgruppen sind. Laut der Statistik liegt das durchschnittliche Arzt-Gehalt bei 92.316 Euro pro Jahr. Pro Monat verdienen Ärzte also 7.693 Euro.

Βάλε και κανα 30% φορολογία (και λίγα λέω) ούτε 5μιση χιλιάρικα καθαρά δε θα παίρνουν.
 

mel123456

Μέλος
Εγγρ.
16 Ιουν 2011
Μηνύματα
158
Like
153
Πόντοι
1
Μόλις εγκαταστάθηκα Ολλανδία, βέβαια έκανα re-locate στην εταιρεία που είμαι οπότε ήταν εύκολη η απόφαση. Λοιπόν, ο μισθός αυξήθηκε κατά 55% επίσης έχουν μια μλκ για τις κρατήσεις και αν γίνει δεκτό το αίτημα σου έχεις 30% λιγότερες κρατήσεις. Ενοικο στο Άμστερνταμ 78τμ, στο Νταμ πιο κέντρο πεθαίνεις, 1600€+75 κοινόχρηστα+ 250€ ρεύμα νερό αέριο τηλέφωνο ίντερνετ κινητό. Σούπερ μάρκετ+10-15% επάνω από Ελλάδα. Έξοδος για ποτό στα ίδια , Έξοδος για φαγητό (2 άτομα) +200%
Είμαι εδώ 2 χρόνια περίπου και μέχρι τώρα λέω ότι αξίζει, γίνεται αποταμίευση, παρόλο που σπουδάζω και την κόρη μου στην Ιταλία.
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
Με όποιας εθνικότητας άτομα κι αν μιλήσεις,στην πλειοψηφία τους δεν γουστάρουν τους ομοεθνείς τους και κάνουν τα πάντα για να διαφοροποιοηθούν...
Εγώ που έχω 95% Γερμανούς/Γερμανίδες στη δουλειά,μου κράζουν συνέχεια τους Γερμανούς.
Εν τω μεταξύ αυτά που έχω ακούσει από δυτικούς για πρώην ανατολικούς Γερμανούς που ήρθαν μετά την πτώση του τείχους για δουλειά,δεν τα έχω ακούσει ούτε από το χειρότερο ρατσιστή για ξένους..

Το ίδιο ισχύει και για τις γυναίκες...
ΟΛΟΙ,από τη Σουηδία μέχρι την Ιταλία,κράζουν τις γυναίκες της χώρας τους..

Οι Τσέχοι δεν κράζουν τις Τσέχες πάντως εν αντιθέσει με τους Πολωνούς.
 

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.337
Πόντοι
28.786
Αρχηγε βγάζει όντως ο μέσος γιατρός 7000 καθαρά στην Γερμανία;

Το ξέρεις ή λες καμια μαλακία για να περάσει η ώρα;

Για Silicon Valley και Wall Street είσαι τελείως λάθος. Μη το ψάχνεις.

Αμερική γενικά παίζουν τρελά λεφτά, ειδικά για κόσμο που έχει κάποια εξειδίκευση. Το θέμα είναι ότι πρέπει να κάνεις τα κουμάντα σου και για τα γεράματα. Ή εξασφαλίζεις σύνταξη και περίθαλψη ή πεθαίνεις στην ψάθα.
Φίλε δεν τα ξέρεις καλά.

Ο αρχηγός εχει δεί ένα σωρό βίντεο στο youtube και την ξέρει μέσα έξω την Αμερική. Και τη βόρεια και τη Νότια.

Κάποιοι άλλοι που έφαγαν 3 χρόνια σύνολο εκεί δεν έχουν βέβαια ιδέα και δεν γράφουν.

Απολαμβάνουν απλά γελώντας τις γενικόλογες μαλακίες που γράφονται εδώ μέσα.
 

poppop

Μέγας
Εγγρ.
30 Ιουλ 2006
Μηνύματα
12.194
Κριτικές
13
Like
4.591
Πόντοι
4.765
Άρα για δουλειά δεν λέει από τι καταλαβαίνω από τα λεγόμενα σου. Καλύτερα Ευρώπη?
ολα σχετικα ειναι τυπε,σε απολυτους αριθμους το us δε παιζεται , πχ για καποιον που θελει να μαζεψει και να γυρισει πιο γρηγορα σιγουρα αμερικη
 
Εγγρ.
9 Μαρ 2021
Μηνύματα
184
Like
262
Πόντοι
1
Αρχικά κάθε συζήτηση εδώ μέσα είναι καφενειακού επιπέδου διότι δεν γνωρίζουμε αυτός που τα γράφει ποιος είναι και τι κάνει.
Επίσης, όπως έχει ήδη αναφερθεί, υπάρχουν χαοτικές διαφορές από πόλη σε πόλη της ίδιας χώρας και φυσικά παίζει ρόλο εσύ τι προσόντα έχεις.

Βλέπω συνέχεια να αναφέρετε την Αμερική και πραγματικά δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο από τη στιγμή που υπάρχει ο Καναδάς και η Αυστραλία. Αν εξαιρέσουμε πως δεν κινδυνεύεις να σε φάει λάχανο ο κάθε ψυχασθενής (είτε cop, είτε thug, είτε mass shooter), στις δύο χώρες έχεις πολύ ανώτερο ασφαλιστικό σύστημα. Θαρρώ πως αυτός ο λόγος από μόνος του είναι υπέραρκετος και τελειώνει κάθε συζήτηση . Σίγουρα στις Η.Π.Α. βγάζεις πολλά περισσότερα λεφτά συγκριτικά με Ευρώπη, όμως τι γίνεται αν αρρωστήσεις; Μόνο το ασθενοφόρο το οποίο θα κάνει τη διακομιδή κοστίζει 1.5 χήνα
Τέλος, αγνοείτε πόσοι κλειστόμυαλοι και καθυστερημένοι ζούνε στην αχανή αμερικάνικη ύπαιθρο, τα χαμηλότερα regulations σε φαγητά, τη μανία με τη θρησκοληψία, τα συχνά ακραία καιρικά φαινόμενα, κόστος εκπαίδευσης κ.λπ.
Προφανώς όμως αν έχεις τη δυνατότητα να μεταναστεύσεις από Ελλάδα σε Αμερική το κάνεις με κλειστά μάτια. Μη συγκρίνουμε χώρες με κωλοχανεία.

Για εμένα η top επιλογή είναι οι σκανδιναβικές χώρες. Πολύ επιγραμματικά λόγω έλλειψης χρόνου έχεις: υψηλό βιοτικό επίπεδο, πανέμορφες γυναίκες, άριστες συγκοινωνίες, εξαιρετικές υποδομές και ελάχιστη γραφειοκρατία αφού όλα είναι ψηφιακά,πανέμορφες γυναίκες, δωρέαν σύστημα υγείας και παιδείας, σοσιαλιστική ιδεολογία άρα και ανοχή στους γυφτοέλληνες, πανέμορφο φυσικό περιβάλλον και το σημαντικότερο: πανέμορφες γυναίκες.
Τώρα όποιος πει πάλι για τον καιρό, ε τότε είναι άξιος της μοίρας του και ας φάει τον ήλιο. Ως πραγματικό πρόβλημα (και μάλιστα μεγάλο) αποτελούν τα ενοίκια, αλλά αυτό είναι παγκόσμιο φαινόμενο.

Υ.Γ. Αν είσαι ανειδίκευτος ή με σπουδές θεωρητικής κάτσε στα αβγά σου και μην πας πουθενά. Η Ελλάδα ακόμη έχει ψωμί για τους τεμπέληδες, τους επιδοματίες και τους αέργους. Το να πας για σκατά λεφτά σε μια ξένη χώρα όπου θα ζεις σε μια ποντικότρυπα με άλλους πέντε, απλώς και μόνο για να λες πως είσαι στο εξωτερικό, εμένα δεν μου λέει απολύτως τίποτα.
Καλα τα γραφείς. Αλλά Σκανδιναβία επειδή έχω πάει και έχω ζήσει λιγουλάκι(έχοντας συγγενείς εκεί πάνω) ξέχασες να αναφέρεις το πανάκριβο κόστος ζωής. Όχι μόνο ενοίκια αλλά γενικά ακόμα και στο θέμα του αλκοόλ, τσιγάρα η να πας να φας σε ένα ρεστοράν κλπ. Απ την άλλη εγώ προσωπικά ψάχνω δουλειά πάντοτε και χώρα ώστε να μπορώ να αποταμιευω. Δεν πάω ούτε ως καριεριστας ούτε με νοιαζουν τα χαρτιά και τα πτυχία. Γερμανία-Φρανκφούρτη έκανα καλή καβατζα και μάζεψα καλά λεφτά για 1,5 χρόνο δουλειάς. Φυσικά δεν λέω ότι εμένα δε βίλα με πισίνα ούτε είχα ιδιωτικό τζετ να με πηγαίνει βόλτες στο Ντουμπάι. Απλά το κόστος ζωής και η αγοραστική μου δύναμη ήταν σχετικά καλά για έναν εργάτη/υπάλληλο (ας το πούμε έτσι). Αμερική αναφέρω διότι έχω 2 προτάσεις για blue/White collar τύπου δουλειά και με ενδιαφέρει το κόστος ζωής και τι αποταμίευση μπορείς να κάνεις βάση πάντα με τα λεφτά που παίρνεις και την αγοραστική σου δύναμη. Τα σκανδιναβικά κράτη από τα λίγα που ξερω είναι δύσκολο να κρατήσεις λεφτά εκτός αν είσαι όλη μέρα μέσα και κάνεις οικονομία. Τρομερή φορολογία, μεγαλο κόστος ζωής, τρομερά ενοίκια, συγκοινωνίες κλπ.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom