Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 998K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,0%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 267 75,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    356

dude33

Μέλος
Εγγρ.
10 Νοε 2007
Μηνύματα
9.196
Like
767
Πόντοι
146
παιδια κυπρο είναι κανεις από εδώ για δουλεια?:)
Τυπε πρώτη φορά γράφεις εδώ;

Έχω αναφέρει πολλές φορές εδώ ότι δουλεύω Κύπρο τα τελευταία χρόνια.
hi απλα δεδν θυμαμαι. Μαν μια ερωτηση αν ξερεις τωρα το καλοκαιρι οι ανθρωποι τις καθαριοτητας τι ωρα βγαινουν στην κυπρο το πρωι? αν ξερεις
Σεπτέμβρης τυπε αν δεν το έχεις πάρει χαμπάρι.Ποιο καλοκαίρι;

 

Wrath_

Μέλος
Εγγρ.
17 Απρ 2020
Μηνύματα
744
Like
588
Πόντοι
86
Ο Δημητράκης για ακόμα μια φορά λέει μαλακιες, απολύτως αναμενόμενο βέβαια.

Για κάποιον που ζει εξωτερικό, αλλά είναι φορολογικός κάτοικος Ελλάδας (δεν έχει μεταφερθεί στη ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού δλδ) ισχύουν τα παρακάτω :

Ακομα και αν ζει σε χώρα που υπάρχει σύμβαση αποφυγής διπλής φορολογίας, είναι υπό προϋποθέσεις υπόχρεος σε φορολόγηση από Ελλάδα για το παγκόσμιο εισόδημά του. Ένα απλό παράδειγμα, με εύκολα νούμερα.

Έχεις εισόδημα 100 για το φορολογικό έτος 2019, που προέκυψε από δουλειά στη Γερμανία πχ.

Σύμφωνα με τις φορολογικές κλίμακες Γερμανίας πληρώνεις εφορία πχ 20. Πράγματι τα πληρώνεις τα 20 γιατί εκεί ζεις.

Αν σύμφωνα με τις Ελληνικές κλίμακες φορολογίας στα 100 εισόδημα αντιστοιχεί 30 φόρος, τότε είσαι υπόχρεος να πληρώσεις επιπλέον (30-20)=10 εφορία στην Ελλάδα.

Αν η Ελληνική φορολόγηση για τα 100 είναι 20, τότε ναι δεν πληρώνεις τίποτα Ελλάδα.

Το επόμενο ερώτημα είναι: αν δεν το κάνεις, θα σε βρει η Εφορία?

Πιθανότατα όχι, αλλά γιατί να το ρισκάρεις?

Ειδικά αν κάποια στιγμή γυρίσεις να ζήσεις Ελλάδα μπορεί να σου ζητάνε χαρτιά και να μπλέξεις.

Η μεταφορά στη ΔΟΥ εξωτερικού, είναι σχετικά απλή διαδικασία. Δε χρειάζεται ούτε λογιστές, ούτε τις άλλες μαλακιες που λέει ο Δημητράκης. Μαζεύεις τα δικαιολογητικά που χρειάζεται, τα καταθέτεις και τέλος.

 
  • Like
Αντιδράσεις: dude33

fylobios30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2012
Μηνύματα
11.051
Κριτικές
2
Like
2.207
Πόντοι
606
Μέχρι τώρα από αυτά που ακούω. για εισοδήματα εξωτερικού η ελλάδα, δεν έχει ζητήσει τη διαφορά φόρου.
Θεωρητικά μπορεί να το κάνει.
Σε κάθε περίπτωση ο φόρος που αντιστοιχεί στην ελλαδα είναι από 1.5 ως 4 φορές σε σχέση με το φόρο οπουδήποτε αλλού.

Μέχρι τώρα, δεν έχω ακούσει να γίνεται.
Μακάρι να γίνει.

Τον τραμουντάνα π.χ. θα τον ξεκωλιάσουν .
 

Wrath_

Μέλος
Εγγρ.
17 Απρ 2020
Μηνύματα
744
Like
588
Πόντοι
86
Αν μεταφερθείς στη ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού ξεμπερδεύεις οριστικά και δεν έχεις καμία υποχρέωση.

Επίσης μετά από 4 χρόνια στη ΔΟΥ εξωτερικού, δεν υπάρχει πόθεν έσχες αν γυρίσεις Ελλάδα. Γυρνάς δλδ αν τύχει, φέρνεις όσα λεφτά θες και δεν τρέχει τίποτα.

Γενικά οι εφορίες είναι κωλοχανεια και δεν το ψάχνουν.

Προς το παρόν!

Στο μέλλον τίποτα δεν είναι σίγουρο όμως.
 
  • Like
Αντιδράσεις: dude33
Εγγρ.
25 Απρ 2016
Μηνύματα
7.755
Κριτικές
1
Like
9.940
Πόντοι
2.356
Αν μεταφερθείς στη ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού ξεμπερδεύεις οριστικά και δεν έχεις καμία υποχρέωση.

Επίσης μετά από 4 χρόνια στη ΔΟΥ εξωτερικού, δεν υπάρχει πόθεν έσχες αν γυρίσεις Ελλάδα. Γυρνάς δλδ αν τύχει, φέρνεις όσα λεφτά θες και δεν τρέχει τίποτα.

Γενικά οι εφορίες είναι κωλοχανεια και δεν το ψάχνουν.

Προς το παρόν!

Στο μέλλον τίποτα δεν είναι σίγουρο όμως.

Για την ώρα ισχύουν τα παραπάνω

Και εγώ στη ΔΟΥ εξωτερικού είμαι από το 2015 και δεν είμαι υπόχρεος σε τίποτα
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.355
Πόντοι
4.765
Ο Δημητράκης για ακόμα μια φορά λέει μαλακιες, απολύτως αναμενόμενο βέβαια.

Για κάποιον που ζει εξωτερικό, αλλά είναι φορολογικός κάτοικος Ελλάδας (δεν έχει μεταφερθεί στη ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού δλδ) ισχύουν τα παρακάτω :

Ακομα και αν ζει σε χώρα που υπάρχει σύμβαση αποφυγής διπλής φορολογίας, είναι υπό προϋποθέσεις υπόχρεος σε φορολόγηση από Ελλάδα για το παγκόσμιο εισόδημά του. Ένα απλό παράδειγμα, με εύκολα νούμερα.

Έχεις εισόδημα 100 για το φορολογικό έτος 2019, που προέκυψε από δουλειά στη Γερμανία πχ.

Σύμφωνα με τις φορολογικές κλίμακες Γερμανίας πληρώνεις εφορία πχ 20. Πράγματι τα πληρώνεις τα 20 γιατί εκεί ζεις.

Αν σύμφωνα με τις Ελληνικές κλίμακες φορολογίας στα 100 εισόδημα αντιστοιχεί 30 φόρος, τότε είσαι υπόχρεος να πληρώσεις επιπλέον (30-20)=10 εφορία στην Ελλάδα.

Αν η Ελληνική φορολόγηση για τα 100 είναι 20, τότε ναι δεν πληρώνεις τίποτα Ελλάδα.

Το επόμενο ερώτημα είναι: αν δεν το κάνεις, θα σε βρει η Εφορία?

Πιθανότατα όχι, αλλά γιατί να το ρισκάρεις?

Ειδικά αν κάποια στιγμή γυρίσεις να ζήσεις Ελλάδα μπορεί να σου ζητάνε χαρτιά και να μπλέξεις.

Η μεταφορά στη ΔΟΥ εξωτερικού, είναι σχετικά απλή διαδικασία. Δε χρειάζεται ούτε λογιστές, ούτε τις άλλες μαλακιες που λέει ο Δημητράκης. Μαζεύεις τα δικαιολογητικά που χρειάζεται, τα καταθέτεις και τέλος.
Καταρχήν ξέρεις τι χαρτιά ζητάνε?αν ήξερες δεν θα έγραφες μπούρδες.Αν εγώ τώρα ήθελα να πάω στη ΔΟΥ εξωτερικού θα έπρεπε να τους φέρω του κόσμου τα χαρτιά,να τα μεταφράσω να τα πάω στο προξενείο να μου δώσουν κ'αυτοί χαρτιά,μετά να πάω στη ΔΟΥ και ότι κατα τη γνώμη τους δεν έχω να τρέχω πάλι πίσω στην Ρωσσία να τους το φέρω.
Εγώ δε θα είχα πρόβλημα και να μην πήγαινα στη ΔΟΥ εξωτερικού γιατί είμαι Ρωσσος υπήκκος και στην Ρωσσία είμαι σαν Ρώσσος και η Ρωσσία δεν δίνει καμιά πληροφορία γιά τους Ρώσσους.Αν ήμουν εδώ σαν Έλληνας και η Ελλάδα ζήταγε πληροφορίες τότε η Ρωσσία θα της της έδινε.


Αν μεταφερθείς στη ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού ξεμπερδεύεις οριστικά και δεν έχεις καμία υποχρέωση.

Επίσης μετά από 4 χρόνια στη ΔΟΥ εξωτερικού, δεν υπάρχει πόθεν έσχες αν γυρίσεις Ελλάδα. Γυρνάς δλδ αν τύχει, φέρνεις όσα λεφτά θες και δεν τρέχει τίποτα.

Γενικά οι εφορίες είναι κωλοχανεια και δεν το ψάχνουν.

Προς το παρόν!

Στο μέλλον τίποτα δεν είναι σίγουρο όμως.

Για την ώρα ισχύουν τα παραπάνω

Και εγώ στη ΔΟΥ εξωτερικού είμαι από το 2015 και δεν είμαι υπόχρεος σε τίποτα

Εσύ έχεις το μεγαλύτερο γέλιο :cheesy: θυμάμαι το μούφα συμβόλαιο που είχες βάλει γιά το διαμέρισμα που έλεγες ότι νοίκιαζες στη Γερμανία και τελικά ήταν κλεμένες φωτογραφίες από μεσητικό :cheesy: .Το διαμέρισμα αυτό το νοικιάζεις ακόμα?:cheesy:

Θυμάμαι και της κουρτίνες που μας είχες βάλει ότι είναι η Γερμανίδα γκόμενα σου:cheesy:





------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------



Το πιό γελοίο με τους Ελληνες είναι ότι κανένας δεν έχει πάρει διβατήριο όπου πήγε.Δε μιλάω γιά την Ρωσσία που είναι δύσκολο και κάνουν τα πάντα γιά να μην στο δώσουν αλλά γιά την Ευρώπη που είναι κάτι το πανεύκολο να το πάρεις αν μείνεις εκεί μερικά χρόνια.Τόσο καθυστερημένοι είναι :cheesy: που αυτά γιά αυτούς είναι Κινέζικα!Το μόνο που τους απασχολεί είναι να δουλεύουν γιά να μην πεθάνουν!
 

Συνημμένα

  • symvolaio.jpg
    symvolaio.jpg
    97,2 KB · Εμφανίσεις: 23

χρηστος1011

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Οκτ 2013
Μηνύματα
14.703
Like
2.447
Πόντοι
606
παιδια κυπρο είναι κανεις από εδώ για δουλεια?:)
Τυπε πρώτη φορά γράφεις εδώ;

Έχω αναφέρει πολλές φορές εδώ ότι δουλεύω Κύπρο τα τελευταία χρόνια.
hi απλα δεδν θυμαμαι. Μαν μια ερωτηση αν ξερεις τωρα το καλοκαιρι οι ανθρωποι τις καθαριοτητας τι ωρα βγαινουν στην κυπρο το πρωι? αν ξερεις
Σεπτέμβρης τυπε αν δεν το έχεις πάρει χαμπάρι.Ποιο καλοκαίρι;
hi σεπτεμβριος με θερμοκρασια καλοκαιριου:) σε εμας δεν αλλαζει κατι 11,30 η καθαριοτητα εχει εξαφανιστει εχει σχολασει. η σκουπιδιαρα σχολαει 7,30 το πρωι λογο ζέστης πιανει στις 3 το πρωι δουλεια.
 

Wrath_

Μέλος
Εγγρ.
17 Απρ 2020
Μηνύματα
744
Like
588
Πόντοι
86
Καθυστερημένε Δημητράκη όταν μιλάμε σοβαρά θα παίρνεις πουλο και δε θα μιλάς.

Οταν θέλουμε να γελάσουμε με την καράφλα σου θα σε φωνάζουμε.

Όσα λέω δεν τα λέω στη θεωρία, τα έχω κάνει. Τα χαρτιά που ζητάει η εφορία είναι συγκεκριμένα, τα πας και τέλος.
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
Εγώ δε θα είχα πρόβλημα και να μην πήγαινα στη ΔΟΥ εξωτερικού γιατί είμαι Ρωσσος υπήκκος και στην Ρωσσία είμαι σαν Ρώσσος και η Ρωσσία δεν δίνει καμιά πληροφορία γιά τους Ρώσσους.Αν ήμουν εδώ σαν Έλληνας και η Ελλάδα ζήταγε πληροφορίες τότε η Ρωσσία θα της της έδινε.

Εσύ ρε βλάκα έχεις μηδέν εισοδήματα στην Ρωσία.

ΜΗΔΕΝ.

Τι ΔΟΥ εξωτερικού και βλακείες μας λες.

Είσαι τελείως ηλίθιος;
(ρητορική ερώτηση).
 
Εγγρ.
9 Μαρ 2008
Μηνύματα
12.037
Κριτικές
4
Like
16.698
Πόντοι
3.936
Καθυστερημένε Δημητράκη όταν μιλάμε σοβαρά θα παίρνεις πουλο και δε θα μιλάς.

Οταν θέλουμε να γελάσουμε με την καράφλα σου θα σε φωνάζουμε.

Όσα λέω δεν τα λέω στη θεωρία, τα έχω κάνει. Τα χαρτιά που ζητάει η εφορία είναι συγκεκριμένα, τα πας και τέλος.

Γιατί τον αποπαιρνετε;
Παραλίγο να πάθει εγκεφαλικό για να τα γράψει όλα αυτά.:confused:
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.355
Πόντοι
4.765
Εγώ δε θα είχα πρόβλημα και να μην πήγαινα στη ΔΟΥ εξωτερικού γιατί είμαι Ρωσσος υπήκκος και στην Ρωσσία είμαι σαν Ρώσσος και η Ρωσσία δεν δίνει καμιά πληροφορία γιά τους Ρώσσους.Αν ήμουν εδώ σαν Έλληνας και η Ελλάδα ζήταγε πληροφορίες τότε η Ρωσσία θα της της έδινε.

Εσύ ρε βλάκα έχεις μηδέν εισοδήματα στην Ρωσία.

ΜΗΔΕΝ.

Τι ΔΟΥ εξωτερικού και βλακείες μας λες.

Είσαι τελείως ηλίθιος;
(ρητορική ερώτηση).
Πήρες τον πούλο που έλεγες ότι δεν πήγα στις Η.Π.Α :cheesy:
Πήρες τον πούλο με της κάρτες που έλεγες ότι είναι χρεωστικές ενώ είναι πιστωτικές :cheesy:
Το πρόβλημα σας τώρα ποιό είναι?Σας έβαλα πόσα λεφτά παίρνω τι μαλακίες γράφεις πάλι.Στη Ρωσσία έχω 4 αποθήκες που της έχω νοικιάσει από το δήμο γιά 49 χρόνια και της επινοικιάζω παλιά έβγαζα περίπου 500 ευρώ το μήνα τώρα 170-180.Στο κέντρο της Βαρσοβίας έχω το διαμέρισμα μου που το νοικιάζω και από κει παίρνω 750-800 ευρώ το μήνα.
Αν δεν ήμουν κάτοικος εξωτερικού λογικά θα έπρεπε να τα δηλώνω στην Ελλάδα και να πληρώνω εφορία.Εγώ πήγα στη ΔΟΥ εξωτερικού γιατί νόμιζα ότι θα με βοηθούσε να μην πάω στον στρατο αλλά δεν βοήθισε.
Εσύ που δεν έχεις φράγκο τι μιλάς κατακαημένε.Τι μπορείς να ξέρεις απ'αυτά
 

Anderssen_

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2013
Μηνύματα
7.728
Like
3.135
Πόντοι
506
Για όσους θέλουν να μεταναστεύσουν και βρίσκονται σε στάδιο εκμάθησης μιας ξένης γλώσσας

Γερμανικά

Σουηδικά

Ολλανδικά

Νορβηγικά

Γαλλικά


 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.870
Κριτικές
15
Like
11.874
Πόντοι
3.846
παιδια κυπρο είναι κανεις από εδώ για δουλεια?:)
Τυπε πρώτη φορά γράφεις εδώ;

Έχω αναφέρει πολλές φορές εδώ ότι δουλεύω Κύπρο τα τελευταία χρόνια.
hi απλα δεδν θυμαμαι. Μαν μια ερωτηση αν ξερεις τωρα το καλοκαιρι οι ανθρωποι τις καθαριοτητας τι ωρα βγαινουν στην κυπρο το πρωι? αν ξερεις
Τυπε πραγματικά δεν μπορώ να τους καταλάβω.
Στην Λάρνακα που ειμαι βγαινουν οπότε να'ναι.

Όσο για τον Ξεφτιλακη29 όλο για την Ρωσία και τα διαμερίσματα του μας λέει ο πεινασμένος. Και δεν έχει λεφτά να πάει μέχρι την γωνία.

Τον κατουραω από τα 2 νησιά που έχω επισκεφτεί μέχρι στιγμής, έχω νοικιάσει και αμάξι να κόβω βόλτες και κανονίζω και κάτι Ρωσίδια για το βράδυ.
Να τα χεσω τα διαμερίσματα αν δεν έχω χρήματα να κυκλοφορησω έξω και να κάνω τα ταξίδια μου.
 
Εγγρ.
25 Απρ 2016
Μηνύματα
7.755
Κριτικές
1
Like
9.940
Πόντοι
2.356
Εγώ δε θα είχα πρόβλημα και να μην πήγαινα στη ΔΟΥ εξωτερικού γιατί είμαι Ρωσσος υπήκκος και στην Ρωσσία είμαι σαν Ρώσσος και η Ρωσσία δεν δίνει καμιά πληροφορία γιά τους Ρώσσους.Αν ήμουν εδώ σαν Έλληνας και η Ελλάδα ζήταγε πληροφορίες τότε η Ρωσσία θα της της έδινε.

Εσύ ρε βλάκα έχεις μηδέν εισοδήματα στην Ρωσία.

ΜΗΔΕΝ.

Τι ΔΟΥ εξωτερικού και βλακείες μας λες.

Είσαι τελείως ηλίθιος;
(ρητορική ερώτηση).

Tι;
Τα 200ευρώ σαν χέστρα, μαύρα τα έπαιρνε;

Τα λεφτά που του στέλνει η..........κόρη του και αυτά μαύρα;

Ο Χάρης είπε ότι τσεπώνει και επίδομα απορίας,αναπηρίας,δε θυμάμαι.....
Από την Ελλάδα



 
Εγγρ.
25 Απρ 2016
Μηνύματα
7.755
Κριτικές
1
Like
9.940
Πόντοι
2.356
Καθυστερημένε Δημητράκη όταν μιλάμε σοβαρά θα παίρνεις πουλο και δε θα μιλάς.

Οταν θέλουμε να γελάσουμε με την καράφλα σου θα σε φωνάζουμε.

Όσα λέω δεν τα λέω στη θεωρία, τα έχω κάνει. Τα χαρτιά που ζητάει η εφορία είναι συγκεκριμένα, τα πας και τέλος.

Γιατί τον αποπαιρνετε;
Παραλίγο να πάθει εγκεφαλικό για να τα γράψει όλα αυτά.:confused:

Το εγκεφαλικό δεν προϋποθέτει ύπαρξη εγκεφάλου; :think:
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
Tι;
Τα 200ευρώ σαν χέστρα, μαύρα τα έπαιρνε;

Τα λεφτά που του στέλνει η..........κόρη του και αυτά μαύρα;

Ο Χάρης είπε ότι τσεπώνει και επίδομα απορίας,αναπηρίας,δε θυμάμαι.....
Από την Ελλάδα

Τύπε, για τα ενοίκια της Βαρσοβίας (νταξ, αν υπάρχουν) πληρώνει φόρο η κόρη του. Είναι τόσο ξεφτίλας.

Τα επιδόματα απορίας δεν φορολογούνται από το Ελληνικό Δημόσιο.

Οι δε κουράδες εξαιρούνται από την διακρατική σύμβαση Ελλάδας - Ρωσσίας για διπλή φορολογία.

Το χέσιμο επίσης δεν υπόκειται σε ΦΠΑ.

Γλυτώνει και από εκεί ο Σκατάκης.

 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
Πήρες τον πούλο που έλεγες ότι δεν πήγα στις Η.Π.Α :cheesy:
Πήρες τον πούλο με της κάρτες που έλεγες ότι είναι χρεωστικές ενώ είναι πιστωτικές :cheesy:

Σκάσε ρε καθυστερημένε.

Τώρα ασχολούμαστε με τον Λάκη.

Ποιος σε χέζει εσένα;

 
Εγγρ.
25 Απρ 2016
Μηνύματα
7.755
Κριτικές
1
Like
9.940
Πόντοι
2.356
Tι;
Τα 200ευρώ σαν χέστρα, μαύρα τα έπαιρνε;

Τα λεφτά που του στέλνει η..........κόρη του και αυτά μαύρα;

Ο Χάρης είπε ότι τσεπώνει και επίδομα απορίας,αναπηρίας,δε θυμάμαι.....
Από την Ελλάδα

Τύπε, για τα ενοίκια της Βαρσοβίας (νταξ, αν υπάρχουν) πληρώνει φόρο η κόρη του. Είναι τόσο ξεφτίλας.

Τα επιδόματα απορίας δεν φορολογούνται από το Ελληνικό Δημόσιο.

Οι δε κουράδες εξαιρούνται από την διακρατική σύμβαση Ελλάδας - Ρωσσίας για διπλή φορολογία.

Το χέσιμο επίσης δεν υπόκειται σε ΦΠΑ.

Γλυτώνει και από εκεί ο Σκατάκης.

Σαν να αντέγραψες τον ορισμό του παράσιτου από το λεξικό μου φαίνεται...
 

brabus67

Σπουδαίος
Εγγρ.
9 Οκτ 2010
Μηνύματα
33.229
Like
13.392
Πόντοι
2.606

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom