Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 998K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 7 άτομα (0 μέλη και 7 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,0%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 267 75,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    356

kakiasmenoprovato

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Μαΐ 2020
Μηνύματα
2.417
Κριτικές
1
Like
2.108
Πόντοι
456
Για να μπούμε πάλι στο θέμα:έχετε γίνει φορολογικά κάτοικοι εξωτερικού;Εμφανίζετε τα αλλοδαπά εισοδήματα στην Ελλάδα;


Ασε ρε, δε βλεπεις τι γινεται? Οσοι μετρανε και βγαζουν φραγκα και εχουν ακινητα φαινονται σαν αποροι. Οπως κανει ο ζαμπλουτος Δημητρακης.

Στο σοβαρο, το να βγεις μονιμος κατοικος εξωτερικου ειναι τεραστιο λουκι. Σε βαζουν να πας συγκεκριμενη εποχη του χρονου (λες και τον υπολοιπο δεν μεταναστευει καποιος) και σου ζητανε ενα σωρο μαλακιες. Ολα αυτα θα επρεπε να γινονται στις πρεσβειες, αλλα αυτοι ειναι ο ορισμος του αργοσχολου (κατι σαν τη μανα του κυρανακη ενα πραγμα)
 

kakiasmenoprovato

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Μαΐ 2020
Μηνύματα
2.417
Κριτικές
1
Like
2.108
Πόντοι
456
Για να μπούμε πάλι στο θέμα:έχετε γίνει φορολογικά κάτοικοι εξωτερικού;Εμφανίζετε τα αλλοδαπά εισοδήματα στην Ελλάδα;
Από τον πρώτο μήνα που έφυγα εξωτερικό πριν 5+ χρόνια δηλωθηκα στην ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού και κάνω μηδενική δήλωση στην Ελλάδα.
Καμία σχέση με αυτό που γράφεις. Δεν δηλώνεις τα εισοδήματα σου στην Ελλάδα, μόνο στην χώρα που ζεις και εργάζεσαι.

Μου κανει εντυπωση αυτο που λες. Ηταν ευκολο για σενα? Εμενα η ΔΟΥ μου επρηξε τα συκωτια.

Και ναι λογω μη διπλης φορολογησης (τουλαχιστον με χωρες ΕΕ) δεν δηλωνεις κατι. Την πρωτη χρονια μονο που πρεπει να κανεις δηλωση σε δυο χωρες (αν εχεις περασει χρονο σε 2)
 

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.712
Κριτικές
1
Like
4.497
Πόντοι
1.706
Ο λογιστης μου παντως ειπε πως δεν ειναι υποχρεωτικο αφου κανω φορ δηλωση κ πληρωνω φορο στην ελλαδα ,το ιδιο κ στην γερμανια
 

edigno

Μέλος
Εγγρ.
13 Απρ 2020
Μηνύματα
447
Κριτικές
1
Like
60
Πόντοι
1
Ελληνας ο λογιστης?
 

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.712
Κριτικές
1
Like
4.497
Πόντοι
1.706
Ναι ο ελληνας.
Ο γερμανος μου ειχε πει να απευθυνθω στον ελληνα
 

Markelos.

Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2019
Μηνύματα
557
Like
623
Πόντοι
86
Τι σας νοιάζει εσάς τι θα πει ο λογιστής? Η εφορία κυνηγά όσοι έχουν περιουσία εξωτερικό, καταθέσεις,και offshore εταιρίες,εσείς δεν έχετε κάτι να φοβάστε..χαχα:cheesy: κολλάνε τα εμοτικον Δημήτρη,δεν ξέρω σήμερα, και σταματα να λες ότι δεν είσαι κλώνος μου
 

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.712
Κριτικές
1
Like
4.497
Πόντοι
1.706
Δεν λυπαμαι τοσο για τους φορους που πληρωνω στην ελλαδα οσο για το οτι πανε σε επιδοματα για ατομα που επρεπε να τα πεταξουν απο την ακροπολη να καθαρισει το γενος...
 

edigno

Μέλος
Εγγρ.
13 Απρ 2020
Μηνύματα
447
Κριτικές
1
Like
60
Πόντοι
1
Τα επιδοματα που δικαιουνται αμεα και βεβαια πρεπει να προερχοντε απο φορους, που θα τα βρει το κρατος? Σκεψου να ησουν ψυχασθενης,τυφλος,αναπηρος σε καροτσακι.
 

Markelos.

Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2019
Μηνύματα
557
Like
623
Πόντοι
86
Τα επιδοματα που δικαιουνται αμεα και βεβαια πρεπει να προερχοντε απο φορους, που θα τα βρει το κρατος? Σκεψου να ησουν ψυχασθενης,τυφλος,αναπηρος σε καροτσακι.
μια θηλιά και τέλος, τί νόημα έχει? Εγώ επειδή θα ζήλευα τους υγιείς θα περνα ένα πολυβόλο θα καθάριζα κάποιους και τέλος μετά και εγώ,ο κλώνος μου έχει πει ότι αν ήταν αναπηρος θα αυτοκτονούσε, έτσι και εγώ ΥΓ. Τωρα μπαίνω με την sim cardπου αγόρασα Στην Ελλάδα με τα δικά της δεδομένα μέχρι να φόρτωσω της εδώ χώρας περιμένω τόν κλώνο μου να μου στείλει τα χαρτζιλίκια που χρωστάει όταν του πρόσεχα της γάτες που πήγαινε Στην σκιουρινα, ερχόντουσαν κάτι ναυάγια και του ζήτησαν δανεικά αλλά είναι τσιγγούνης , φτιαχτε τα emotions γιατί δεν δουλεύουν καθόλου σε μένα
 

edigno

Μέλος
Εγγρ.
13 Απρ 2020
Μηνύματα
447
Κριτικές
1
Like
60
Πόντοι
1
Η αυτοκτονια ειναι δειλια δεν ειναι λυση, αν ησουν τυφλος τι κακο θα εκανες στους αλλους?
 

dude33

Μέλος
Εγγρ.
10 Νοε 2007
Μηνύματα
9.196
Like
767
Πόντοι
146
Για να μπούμε πάλι στο θέμα:έχετε γίνει φορολογικά κάτοικοι εξωτερικού;Εμφανίζετε τα αλλοδαπά εισοδήματα στην Ελλάδα;
Από τον πρώτο μήνα που έφυγα εξωτερικό πριν 5+ χρόνια δηλωθηκα στην ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού και κάνω μηδενική δήλωση στην Ελλάδα.
Καμία σχέση με αυτό που γράφεις. Δεν δηλώνεις τα εισοδήματα σου στην Ελλάδα, μόνο στην χώρα που ζεις και εργάζεσαι.
Εννοώ αν φέρνεις λεφτά στην Ελλάδα,σε ελληνική τράπεζα.Οχι να τα δηλώσεις στην Ελλάδα.
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.870
Κριτικές
15
Like
11.874
Πόντοι
3.846
Για να μπούμε πάλι στο θέμα:έχετε γίνει φορολογικά κάτοικοι εξωτερικού;Εμφανίζετε τα αλλοδαπά εισοδήματα στην Ελλάδα;
Από τον πρώτο μήνα που έφυγα εξωτερικό πριν 5+ χρόνια δηλωθηκα στην ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού και κάνω μηδενική δήλωση στην Ελλάδα.
Καμία σχέση με αυτό που γράφεις. Δεν δηλώνεις τα εισοδήματα σου στην Ελλάδα, μόνο στην χώρα που ζεις και εργάζεσαι.
Εννοώ αν φέρνεις λεφτά στην Ελλάδα,σε ελληνική τράπεζα.Οχι να τα δηλώσεις στην Ελλάδα.
Στέλνω κάθε χρόνο μικρά ποσά 1-2.000 € σε ελληνική τράπεζα από λογαριασμούς εξωτερικού.
Και;

Δεν ξέρω τι σου λένε, αλλά βλέπω έχεις μπερδευτεί πολύ. Στο ξαναλέω. Αν δεν έχεις εισοδήματα Ελλάδα, δεν ασχολείται καμία εφορία μαζί σου, εφόσον έχεις δηλωθεί στην ΔΟΥ εξωτερικού.

Τόσα χρόνια έξω, ποτέ δεν με ρώτησε κανείς από Ελλάδα τι βγάζω κλπ, ούτε έχω πληρώσει ποτέ φόρους στην Ελλάδα τα χρόνια που λείπω.
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.870
Κριτικές
15
Like
11.874
Πόντοι
3.846
Τι σας νοιάζει εσάς τι θα πει ο λογιστής? Η εφορία κυνηγά όσοι έχουν περιουσία εξωτερικό, καταθέσεις,και offshore εταιρίες,εσείς δεν έχετε κάτι να φοβάστε..χαχα:cheesy: κολλάνε τα εμοτικον Δημήτρη,δεν ξέρω σήμερα, και σταματα να λες ότι δεν είσαι κλώνος μου
Βλέπεις φαντάσματα;
Κανένας δεν σε κυνηγάει στο εξωτερικό αν έχεις καθαρή δήλωση στην κάθε χώρα.
 

χρηστος1011

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Οκτ 2013
Μηνύματα
14.703
Like
2.447
Πόντοι
606
παιδια κυπρο είναι κανεις από εδώ για δουλεια?:)
 

dude33

Μέλος
Εγγρ.
10 Νοε 2007
Μηνύματα
9.196
Like
767
Πόντοι
146
Για να μπούμε πάλι στο θέμα:έχετε γίνει φορολογικά κάτοικοι εξωτερικού;Εμφανίζετε τα αλλοδαπά εισοδήματα στην Ελλάδα;
Από τον πρώτο μήνα που έφυγα εξωτερικό πριν 5+ χρόνια δηλωθηκα στην ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού και κάνω μηδενική δήλωση στην Ελλάδα.
Καμία σχέση με αυτό που γράφεις. Δεν δηλώνεις τα εισοδήματα σου στην Ελλάδα, μόνο στην χώρα που ζεις και εργάζεσαι.
Εννοώ αν φέρνεις λεφτά στην Ελλάδα,σε ελληνική τράπεζα.Οχι να τα δηλώσεις στην Ελλάδα.
Στέλνω κάθε χρόνο μικρά ποσά 1-2.000 € σε ελληνική τράπεζα από λογαριασμούς εξωτερικού.
Και;

Δεν ξέρω τι σου λένε, αλλά βλέπω έχεις μπερδευτεί πολύ. Στο ξαναλέω. Αν δεν έχεις εισοδήματα Ελλάδα, δεν ασχολείται καμία εφορία μαζί σου, εφόσον έχεις δηλωθεί στην ΔΟΥ εξωτερικού.

Τόσα χρόνια έξω, ποτέ δεν με ρώτησε κανείς από Ελλάδα τι βγάζω κλπ, ούτε έχω πληρώσει ποτέ φόρους στην Ελλάδα τα χρόνια που λείπω.
Εχεις μεταφερθει όμως στην ΔΟΥ εξωτερικού.Πρέπει να εκκινησω και εγω διαδικασίες οταν ξαναέρθω Ελλάδα.
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.355
Πόντοι
4.765
Ναι ο ελληνας.
Ο γερμανος μου ειχε πει να απευθυνθω στον ελληνα

Αν η Γερμανία έχει υπογράψει συμφωνία με την Ελλάδα γιά την αποφυγή της διπλής φορολόγιας τότε πολύ σωστά σου είπε.Για τα εισοδήματα που έχεις στην Γερμανία δεν πληρώνεις φόρο στην Ελλάδα αν είσαι φορολογικός κάτοικος ΕλλάδαςΑν όμως η Ελλάδα δεν έχει υπογράψει τέτοια συμφωνία με τη Γερμανία τότε πρέπει να πληρώσεις φόρο και στην Ελλάδα :( .
Με τη Ρωσσία η Ελλάδα έχει τέτοια συμφωνία που υπεγράφη όταν ειχε έρθει εδώ ο Στεφανόπουλος.
Παλιά το να γίνεις φορολογικός κάτοικος εξωτερικού ήταν μιά απλή αίτηση τώρα είναι λιγάκι πιό δύσκολο,πρέπει να δηλώσεις όλα τα ακίνητα που έχεις σε όλο τον κόσμο!Βρίσκεις μιά λογιστική εταιρία που τα κάνει και της στέλνεις όλα τα χαρτιά και στο φτιάχνει.Όλα είναι απλά,ο κλώνος του Σαββίδη όμως και ο άλλος που λέει ότι είναι στην Αγγλία αυτά δεν μπορούν να τα ξέρουν :cheesy:
Εγώ τότε που το έκανα ηταν πολυ πιό απλό.Η πλάκα είναι που νόμιζα ότι είμαι κάτοικος εξωτερικού αλλά δεν θεωρούμουν!Μόνο γιά την εφορία ήμουν!Και το 2007 πήγα στο προξενείο όλα τα Ρωσσικά χαρτιά μου που αποδίκνυαν ότι είμαι κάτοικος εδώ γιά πάνω από 7 χρόνια και μου έδωσαν ένα χαρτί και το πήγα στην στρατολογία και πήρα αναβολή όσο είμαι κάτοικος εξωτερικού.
Στην πράξη γιά την Ελλάδα η έννοια του κατοικου εξωτερικού δεν υπάρχει,είσαι κάτοικος στο δήμο που είσαι δημότης.
Εγώ δεν βλέπω καμία διαφορά πάντος στο ότι είμαι φορολογικός κάτοικος εξωτερικού.Έτσι κ'αλλιώς ότι εισοδήματα έχω από ενοίκια στην Ελλάδα τα φορολογούμε εκεί και ότι έχω στην Ρωσσία σαν Ρώσσος εδώ.Και να μην το είχα κάνει δεν θα είχε αλλάξει και τίποτα.Εγώ το κυνήγισα τότε γιά να μην πάω στο στρατό.Αλλά εκεί μόνο αν είσαι υπήκοος σε άλλη χώρα του ΝΑΤΟ δηλώνεις ότι θα πας εκεί και δεν πηγαίνεις στην Ελλάδα.Δηλαδή αν έχεις Βουλγάρικη,Αλβανική ή Τουρκική υπηκοότητα τον γλυτώνεις τον στατό στην Ελλάδα αρκει να έχουν αυτες οι χωρες υποχρεωτικη στρατιωτικη θητεια ιση ή παραπανω με την Ελληνική,δηλώνεις ότι θα πας εκεί και ας σε ψάχνουν στην Αλβανία :cheesy:

Ο κλώνος μου έχει δίκιο με σας δεν πρόκειται να ασχοληθει κανένας αυτοί κοιταν να πιασουν τα μεγαλα ψαρια,εσας τι να σας κανουν?
 

χρηστος1011

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Οκτ 2013
Μηνύματα
14.703
Like
2.447
Πόντοι
606
παιδια κυπρο είναι κανεις από εδώ για δουλεια?:)
Τυπε πρώτη φορά γράφεις εδώ;

Έχω αναφέρει πολλές φορές εδώ ότι δουλεύω Κύπρο τα τελευταία χρόνια.
hi απλα δεδν θυμαμαι. Μαν μια ερωτηση αν ξερεις τωρα το καλοκαιρι οι ανθρωποι τις καθαριοτητας τι ωρα βγαινουν στην κυπρο το πρωι? αν ξερεις
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom