Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 998K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 13 άτομα (0 μέλη και 13 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,0%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 267 75,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    356

Monocle

Μέλος
Εγγρ.
12 Νοε 2019
Μηνύματα
1.602
Like
113
Πόντοι
16
indianapacer11 - μερικές ερωτήσεις
1. Υπάλληλος ή freelancer;
2. Τι διάρκεια έχει το συμβόλαιο;
3. Τι άλλες επιλογές έχεις;
 

Monocle

Μέλος
Εγγρ.
12 Νοε 2019
Μηνύματα
1.602
Like
113
Πόντοι
16
indianapacer11 - μερικές ερωτήσεις
1. Υπάλληλος ή freelancer;
2. Τι διάρκεια έχει το συμβόλαιο;
3. Τι άλλες επιλογές έχεις;
 
Εγγρ.
9 Μαρ 2008
Μηνύματα
12.037
Κριτικές
4
Like
16.698
Πόντοι
3.936
Παρακαλώ να εκφέρει αναλυτική άποψη ο dimitrakis29,το μόνο μέλος με εμπειρία ζωής και εργασίας στο εξωτερικό...:confused::confused::confused:

Ως τότε θα σου κάνω μια περίληψη όσων θα σου πει..."είσαι κακομοίρης και ψεύτης:2funny: σιγά μη σου δώσουν τόσα λεφτά:jerking::jerking: αυτές τις δουλειές τις κάνουν πια οι Πακιστανοί και οι Ινδοί με 1000 ευρώ το μήνα :2funny: κοιμούνται σε κοιτώνες με κοινές τουαλέτες:2funny::headbang: .Κάτι φουκαράδες σαν και σένα καλύτερα να μείνουν στη Ελλάδα να πίνουν καφέ όλη μέρα και όχι να πηγαίνουν στο εξωτερικό να μας κάνουν ρεζίλι:2funny: θα πας εκεί και θα σε βάλουνε να σκουπίζεις τραπέζια 7 μέρες την εβδομάδα και 12 ώρες την ημέρα:2funny::2funny::2funny: "
 
  • Like
Αντιδράσεις: rigass

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.712
Κριτικές
1
Like
4.497
Πόντοι
1.706
Παρακαλώ να εκφέρει αναλυτική άποψη ο dimitrakis29,το μόνο μέλος με εμπειρία ζωής και εργασίας στο εξωτερικό...:confused::confused::confused:

Ως τότε θα σου κάνω μια περίληψη όσων θα σου πει..."είσαι κακομοίρης και ψεύτης:2funny: σιγά μη σου δώσουν τόσα λεφτά:jerking::jerking: αυτές τις δουλειές τις κάνουν πια οι Πακιστανοί και οι Ινδοί με 1000 ευρώ το μήνα :2funny: κοιμούνται σε κοιτώνες με κοινές τουαλέτες:2funny::headbang: .Κάτι φουκαράδες σαν και σένα καλύτερα να μείνουν στη Ελλάδα να πίνουν καφέ όλη μέρα και όχι να πηγαίνουν στο εξωτερικό να μας κάνουν ρεζίλι:2funny: θα πας εκεί και θα σε βάλουνε να σκουπίζεις τραπέζια 7 μέρες την εβδομάδα και 12 ώρες την ημέρα:2funny::2funny::2funny: "
να συμπληρωσω πως το καλυτερο διαμερισμα ειναι του δημητρακη, στην καλυτερη γειτονια ,καλυτερη πολη, καλυτερη χωρα του κοσμου και πως εσυ που σκεφτεσαι για ιρλανδια ή οπουδηποτε αλλου εισαι φουκαρας
 

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.712
Κριτικές
1
Like
4.497
Πόντοι
1.706
Αυριο παρασκευη ετοιμασου εσυ για βομβα φαλακρακη.
Βομβα αρσενικη και πιασαρικη οχι σαν τις γυναικειες τις δικες σου χαχχα αχαχ


Και ξερεις πως εγω οταν μιλαω δεν κλανω σαν κι εσενα.
Οποτε μπορεις να αρχισεις να αγχωνεσαι χαχχχχαχα

Ψευταρακη τιποτακη
 

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
6.478
Κριτικές
1
Like
6.167
Πόντοι
2.356

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
Παρακαλώ να εκφέρει αναλυτική άποψη ο dimitrakis29,το μόνο μέλος με εμπειρία ζωής και εργασίας στο εξωτερικό...:confused::confused::confused:

Ως τότε θα σου κάνω μια περίληψη όσων θα σου πει..."είσαι κακομοίρης και ψεύτης:2funny: σιγά μη σου δώσουν τόσα λεφτά:jerking::jerking: αυτές τις δουλειές τις κάνουν πια οι Πακιστανοί και οι Ινδοί με 1000 ευρώ το μήνα :2funny: κοιμούνται σε κοιτώνες με κοινές τουαλέτες:2funny::headbang: .Κάτι φουκαράδες σαν και σένα καλύτερα να μείνουν στη Ελλάδα να πίνουν καφέ όλη μέρα και όχι να πηγαίνουν στο εξωτερικό να μας κάνουν ρεζίλι:2funny: θα πας εκεί και θα σε βάλουνε να σκουπίζεις τραπέζια 7 μέρες την εβδομάδα και 12 ώρες την ημέρα:2funny::2funny::2funny: "

Ποια Ιρλανδία?Αν δε βρει καμιά γκόμενα να τον χέζει με 200 ευρώ είναι τελειωμένος.
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.870
Κριτικές
15
Like
11.874
Πόντοι
3.846
ΙΡΛΑΝΔΙΑ
Καλησπερα.
Εχω προσφορα για ιρλανδια για πολυ καλη εταιρεια του τεχνολογικου κλαδου με 80.000 ευρω μεικτο ετησιο εισοδημα. Πρεπει να ειναι καθαρο περιπου στα 4.500-4.600 ευρω. Το βλεπετε ικανοποιητικο? Τα ενοικια εκει ειναι περιπου στα 1.500 ευρω αν θες να εισαι κοντα στο χωρο εργασιας σου , και σε σχετικα καλο διαμερισμα.Αν ξερει καποιος θα εκτιμουσα την αποψη του.
Λοιπόν έχουμε και λέμε.

Καθαρά, 51.888/χρόνο ή 4.324/μήνα.
Βγάλε 1.500€ για σπίτι, μένεις στα 2.800€.
Βάλε τα έξοδα σου (λογαριασμούς, φαγητά, ποτά) κάτω και τι δουλειά έχεις τώρα και υπολόγισε αν αξίζει.
 

kakiasmenoprovato

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Μαΐ 2020
Μηνύματα
2.417
Κριτικές
1
Like
2.108
Πόντοι
456
Η ζωη στο Δουβλινο ειναι καλη. Εχει πολλα και ευκολα γκομενακια. Φορολογια ειναι 40% πανω απο τα 30 χιλιαρικα, μεχρι τα 30 ειναι 20 τα εκατο. Τα 1500 μου ακουγονται λιγα, εκτος αν μιλας για στουντιο. Πρεπει να εχεις στο μυαλο σου και το συνταξιοδοτικο, γιατι με τα πανω ποσοστα εχεις μονο το βασικο. Αυτο μπορει να σου παει ενα εξτρα 4-10% τα εκατο. Κορκ, λιμερικ ειναι πιο φτηνα αλλα ειναι και πιο μικρα τα μερη. Γενικα θα βρεις μπολικες απο τα μουνολιβαδα εκει, επισης οι Ιρλανδες/Αγγλιδες δεν ειναι και οι πιο δυσκολες.

Αναφορικα με τη Μαλτα, μια φορα εχω παει για μια εβδμαδα ξετρελαθηκα. Να δουλευεις σε εταιρια και μετα να πηγαινεις στα καπακια για μπανιο. Μικρες αποστασεις, ωραια μπαρακια. Ειναι αρκετα διεθνες μερος με πολλους ξενους/ξενες. Το μονο αρνητικο ειναι οτι πολλα απο τα σπιτια, ειδικα τα παλαιοτερα εχουν τελειως τραγικη μονωση για το χειμωνα. Ειναι απο τα μερη που σκεφτομαι να παω για μονιμα οταν βαρεθω τα κρυα και τις βροχες.

Τωρα ο Δημητρακης ακομα και αν παιρνει 3 χιλιαρικα το μηνα (αφου καταδεχονται και του τα δινουν για μενα δεν ειναι παρασιτο, ειναι απλα αχρηστος και τεμπελης, μα αυτοι που του τα δινουν ειναι τελειως μαλακες) ζει τη ζωη των αλβανων. Παλιο αμαξι, χρεπι σπιτι, μπαζα μουνια. Με τρια χιλιαρικα στη ρωσια μονος του, θα επρεπε να εχει τουλαχιστον μουναρες.
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
Καλησπερα.
Εχω προσφορα για ιρλανδια για πολυ καλη εταιρεια του τεχνολογικου κλαδου με 80.000 ευρω μεικτο ετησιο εισοδημα. Πρεπει να ειναι καθαρο περιπου στα 4.500-4.600 ευρω. Το βλεπετε ικανοποιητικο? Τα ενοικια εκει ειναι περιπου στα 1.500 ευρω αν θες να εισαι κοντα στο χωρο εργασιας σου , και σε σχετικα καλο διαμερισμα.Αν ξερει καποιος θα εκτιμουσα την αποψη του.

Καλησπέρα φίλε, εννοείται πως είναι καλό πακέτο τα 80.000 ακόμα και για Ιρλανδία που έχει γενικά ψηλούς μισθούς (αλλά και μεγάλους φόρους και ακριβά ενοίκια).
Πριν μπούμε σε λεπτομέρειες, να ρωτήσω κάτι; Όταν λες έχεις προσφορά, εννοείς ότι έχεις περάσει όλα τα στάδια των συνεντεύξεων και έχεις λάβει job offer από την εταιρία, η απλά σε προσέγγισε κάποιος recruiter και σου είπε ότι υπάρχει η τάδε θέση εκεί;
Επειδή αυτά τα δύο είναι η νύχτα με τη μέρα.
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
Τωρα ο Δημητρακης ακομα και αν παιρνει 3 χιλιαρικα το μηνα (αφου καταδεχονται και του τα δινουν για μενα δεν ειναι παρασιτο, ειναι απλα αχρηστος και τεμπελης, μα αυτοι που του τα δινουν ειναι τελειως μαλακες) ζει τη ζωη των αλβανων. Παλιο αμαξι, χρεπι σπιτι, μπαζα μουνια. Με τρια χιλιαρικα στη ρωσια μονος του, θα επρεπε να εχει τουλαχιστον μουναρες.

Τύπε, έχεις κάποιο πρόβλημα με τα λεφτά του Δημητράκαρου;

Για πες που είσαι να σου στείλω και εσένα 500 Ευρώ με Western Union.
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
Τωρα ο Δημητρακης ακομα και αν παιρνει 3 χιλιαρικα το μηνα (αφου καταδεχονται και του τα δινουν για μενα δεν ειναι παρασιτο, ειναι απλα αχρηστος και τεμπελης, μα αυτοι που του τα δινουν ειναι τελειως μαλακες) ζει τη ζωη των αλβανων. Παλιο αμαξι, χρεπι σπιτι, μπαζα μουνια. Με τρια χιλιαρικα στη ρωσια μονος του, θα επρεπε να εχει τουλαχιστον μουναρες.

Σιγά μην παίρνει 3 χιλιάρικα το μήνα.Πώς σας κοροιδεύει έτσι?Ούτε ένα δεν παίρνει.
Είναι περίεργο πώς τρώει κάποιος τόσο εύκολα το σανό.Βέβαια αν δεν ίσχυε αυτό οι σανοπωλητές θα πέθαιναν της πείνας.Αυτός σου λέει είμαι έξυπνος,σας ξεγελάω ενώ είναι για τα μπάζα.
 
Εγγρ.
9 Μαρ 2008
Μηνύματα
12.037
Κριτικές
4
Like
16.698
Πόντοι
3.936
O καράφλας έχει λεφτά,απλά τον πιάνουν μαλάκα συνέχεια και του τρώνε τα λεφτά.
Πριν λίγες μέρες αγόρασε καινούριο μπουφάν,από πουτσόδερμα,για το οποίο ξόδεψε όπως λέει γύρω στα 500-600 ευρώ.Το ίδιο μπουφάν το πουλάνε στα παζάρια της Τουρκίας για 60-70 ευρώ.
Κρίμα είναι ο κακομοίρης...:grin:

YΓ.voltaire στείλε μου σε παρακαλώ 19.000ευρώ...στο όνομα Χαρίλαος Τρικούπης.:2funny:
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.870
Κριτικές
15
Like
11.874
Πόντοι
3.846
Αναφορικα με τη Μαλτα, μια φορα εχω παει για μια εβδμαδα ξετρελαθηκα. Να δουλευεις σε εταιρια και μετα να πηγαινεις στα καπακια για μπανιο. Μικρες αποστασεις, ωραια μπαρακια. Ειναι αρκετα διεθνες μερος με πολλους ξενους/ξενες. Το μονο αρνητικο ειναι οτι πολλα απο τα σπιτια, ειδικα τα παλαιοτερα εχουν τελειως τραγικη μονωση για το χειμωνα. Ειναι απο τα μερη που σκεφτομαι να παω για μονιμα οταν βαρεθω τα κρυα και τις βροχες.

Τωρα ο Δημητρακης ακομα και αν παιρνει 3 χιλιαρικα το μηνα (αφου καταδεχονται και του τα δινουν για μενα δεν ειναι παρασιτο, ειναι απλα αχρηστος και τεμπελης, μα αυτοι που του τα δινουν ειναι τελειως μαλακες) ζει τη ζωη των αλβανων. Παλιο αμαξι, χρεπι σπιτι, μπαζα μουνια. Με τρια χιλιαρικα στη ρωσια μονος του, θα επρεπε να εχει τουλαχιστον μουναρες.


Αν παίρνεις 3χιλ Μάλτα, που τα ποτά είναι τσάμπα, έχει γκόμενες από Κολομβία μέχρι Εσθονία και δεν σου αρέσει τότε είσαι στάνταρ ένας κακομοίρης Δημητράκης και δεν σου κάθεται ούτε γάτα.

Όλοι οι Σουηδοί, Νορβηγοι πάνε εκεί και μένουν χρόνια γιατί ξετρελανονται με την ζωή. Συνέχεια πάρτυ, happy hours κάθε μέρα και άπειρες δουλειές.
 

hustler

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Οκτ 2005
Μηνύματα
1.975
Κριτικές
1
Like
4.812
Πόντοι
456
Με 300 ευρώ το μήνα περνάει ο σκατομητσος, τρώει μπέργκερ με 10 ρούβλια...

Έχει πάθει σκορβουτο από τη κακή διατροφή, του πέφτουν μαλλια δόντια μαγουλα όλα στο πατωμα..

 

rigass

Μέλος
Εγγρ.
19 Απρ 2020
Μηνύματα
1.169
Like
558
Πόντοι
96
Πάρτε και την πρώτη βόμβα που σας έλεγα,νόμιζα ότι θα λάβω 500 στην κάρτα αλλά αυτό το μήνα πήγαν όλα πολύ καλύτερα και πήρα 1.000 και είπα να μου τα στείλουν.Αυτό το μήνα έσκισα,βέβαια έχω πολλά έξοδα αλλά έτσι είναι η ζωή.
Είναι πολύ ευχάριστο γιατί δεν τα περίμενα :wink: περιμενα να μου βάλουν 500 στην κάρτα αλλά ήμουν πολύ τυχερός :wink:






Τωρα που τα κονομησες πιστευω το χιλιαρικακι πρεπει να το διαθεσεις για αγορα κανονικου κρεβατιου
Εχει παρει σασι η σπονδυλικη σου στηλη στον καναπε που κοιμασαι

Φαινεσαι ακομα πιο γερος ετσι στραβο που ειναι το σωμα σου
 

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
6.478
Κριτικές
1
Like
6.167
Πόντοι
2.356
Αν παίρνεις 3χιλ Μάλτα, που τα ποτά είναι τσάμπα, έχει γκόμενες από Κολομβία μέχρι Εσθονία και δεν σου αρέσει τότε είσαι στάνταρ ένας κακομοίρης Δημητράκης και δεν σου κάθεται ούτε γάτα.

Όλοι οι Σουηδοί, Νορβηγοι πάνε εκεί και μένουν χρόνια γιατί ξετρελανονται με την ζωή. Συνέχεια πάρτυ, happy hours κάθε μέρα και άπειρες δουλειές.
Ισχύει. Έχω δουλέψει 4 μήνες (εκτός έδρας project).

St Julians νομίζω λεγόταν το σημείο που γινόταν της καριόλας. Ακόμα και οι αδερφές πηδάνε εκεί. :grin:
 
Εγγρ.
9 Μαρ 2008
Μηνύματα
12.037
Κριτικές
4
Like
16.698
Πόντοι
3.936
Πάρτε και την πρώτη βόμβα που σας έλεγα,νόμιζα ότι θα λάβω 500 στην κάρτα αλλά αυτό το μήνα πήγαν όλα πολύ καλύτερα και πήρα 1.000 και είπα να μου τα στείλουν.Αυτό το μήνα έσκισα,βέβαια έχω πολλά έξοδα αλλά έτσι είναι η ζωή.
Είναι πολύ ευχάριστο γιατί δεν τα περίμενα :wink: περιμενα να μου βάλουν 500 στην κάρτα αλλά ήμουν πολύ τυχερός :wink:






Τωρα που τα κονομησες πιστευω το χιλιαρικακι πρεπει να το διαθεσεις για αγορα κανονικου κρεβατιου
Εχει παρει σασι η σπονδυλικη σου στηλη στον καναπε που κοιμασαι

Φαινεσαι ακομα πιο γερος ετσι στραβο που ειναι το σωμα σου

Δεν φταίει το ντιβάνι για το χάλι του καραφλοδημητράκι,τον μακέλεψε ο Αλγερινός με κάμα σούτρα...:confused::confused::confused:
 

rigass

Μέλος
Εγγρ.
19 Απρ 2020
Μηνύματα
1.169
Like
558
Πόντοι
96
Πάρτε και την πρώτη βόμβα που σας έλεγα,νόμιζα ότι θα λάβω 500 στην κάρτα αλλά αυτό το μήνα πήγαν όλα πολύ καλύτερα και πήρα 1.000 και είπα να μου τα στείλουν.Αυτό το μήνα έσκισα,βέβαια έχω πολλά έξοδα αλλά έτσι είναι η ζωή.
Είναι πολύ ευχάριστο γιατί δεν τα περίμενα :wink: περιμενα να μου βάλουν 500 στην κάρτα αλλά ήμουν πολύ τυχερός :wink:






Τωρα που τα κονομησες πιστευω το χιλιαρικακι πρεπει να το διαθεσεις για αγορα κανονικου κρεβατιου
Εχει παρει σασι η σπονδυλικη σου στηλη στον καναπε που κοιμασαι

Φαινεσαι ακομα πιο γερος ετσι στραβο που ειναι το σωμα σου

Δεν φταίει το ντιβάνι για το χάλι του καραφλοδημητράκι,τον μακέλεψε ο Αλγερινός με κάμα σούτρα...:confused::confused::confused:








Κριμα, τον εσπασε στο γαμησι ο γιαχαμπιμπης
Σαν πουστογερο τον εκανε:confused:
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
O καράφλας έχει λεφτά,απλά τον πιάνουν μαλάκα συνέχεια και του τρώνε τα λεφτά.
Πριν λίγες μέρες αγόρασε καινούριο μπουφάν,από πουτσόδερμα,για το οποίο ξόδεψε όπως λέει γύρω στα 500-600 ευρώ.Το ίδιο μπουφάν το πουλάνε στα παζάρια της Τουρκίας για 60-70 ευρώ.
Κρίμα είναι ο κακομοίρης...:grin:

YΓ.voltaire στείλε μου σε παρακαλώ 19.000ευρώ...στο όνομα Χαρίλαος Τρικούπης.:2funny:

Τύπε, σε έφτιαξα.
Εδώ είσαι.
 

Συνημμένα

  • MoneyTransfer Charilaos Trikoupis 19000.jpg
    MoneyTransfer Charilaos Trikoupis 19000.jpg
    309,9 KB · Εμφανίσεις: 27

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom