Νέα

Επίθεση με τσεκούρι στη ΔΟΥ Κοζάνης – Τραυμάτισε 3 υπαλλήλους

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα O Mitsos
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 466
  • Εμφανίσεις 14K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Τι πιστεύετε ότι οδήγησε στην επίθεση με τσεκούρι στην εφορία της Κοζάνης

  • Ο δράστης είναι τρελλός

    Ψήφοι: 40 40,8%
  • Απελπίστηκε λόγω των υπερβολικών φόρων και ξέσπασε

    Ψήφοι: 32 32,7%
  • Του είχαν κάνει κάτι οι υπάλληλοι στους οποίους επιτέθηκε

    Ψήφοι: 26 26,5%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    98

Μεγάλος Λευκός

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Μαρ 2020
Μηνύματα
2.052
Like
1.043
Πόντοι
216
Ναι ρε τυπε μια χαρά τα λες στη θεωρία. Να σου φέρω ένα απλό παράδειγμα.

Συμφωνούμε λοιπόν όλοι ότι χρειαζόμαστε ποιοτική Δημόσια Υγεία και Παιδεία. Και πες ότι αυτό στοιχίζει Χ ευρώ και για να μαζευτούν αυτά τα Χ ευρώ επιβάλουμε συγκεκριμένους φόρους.

Στην πράξη λοιπόν αυτό που συμβαίνει είναι ότι :

1. Ο δημόσιος δάσκαλος ψωλαρει και άρα ποιοτική παιδεία δεν έχεις.

2. Ο γιατρός, δικηγόρος, υδραυλικός κλπ δουλεύει μαύρα, δεν πληρώνει μια στο κράτος και άρα το κράτος αναγκάζεται να διπλασιάσει τους φόρους και να τα πάρει από όποιον μαλακα δε μπορεί να κρυφτεί.

Αυτό δε συμβαίνει τα τελευταια 30 χρόνια?

Αυτό που σου λέω λοιπόν είναι ότι αυτός ο φαύλος κύκλος ΔΕΝ ΘΑ ΑΛΛΆΞΕΙ ΠΟΤΈ, αν οι πολίτες δεν αλλάξουν ΈΜΠΡΑΚΤΑ νοοτροπία.

Tυπε μου, μια και μιλας για θεωρια και εσυ στη θεωρια παραμενεις μιας και δεν αναφερεις καποιο χειροπιαστο στοιχειο. Ας αφησουμε λοιπον τη θεωρια και παμε λιγο στους αριθμους να δουμε και τι γινεται.

εδω
ειναι τα φορολογικα εσοδα της Ελλαδα για το 2019. Απο οτι βλεπουμε αυτα ηταν 51 δισεκατομμυρια. Απο αυτα πανω απο τα μισα 55 % περιπου ηταν εσοδα απο φορους επι αγαθων και υπηρεσιων.
Οι φοροι εισοδηματος δευτεροι αλλα πολυ λιγοτερο στο 32 % περιπου. Αυτα ειναι περιπου 16 δις. Απο αυτα, αν δεις παρακατω τα 11 δις περιπου ειναι φορος εισοδηματος φυσικων προσωπων. Και 5 δισεκατομμυρια για νομικα προσωπα, εταιρεις κλπ.
Η φοροδιαφυγη τι ποσοστο απο αυτα τα μεγεθη μπορει να εκτιμηθει?
Δηλαδη απο τα 28 δις περιπου στους εμμεσους φορους, τι ποσοστο ηταν φοροδιαφυγη? Η ποσος ηταν ο τζιρος που πραγματικα εγινε, για να πουμε ποσο ελειπε απο φοροδιαφυγη?
Το ιδιο και στο φορο εισοδηματος. Απο αυτα τα χρηματα, οσον αφορα φυσικα προσωπα μεγαλο ποσοστο προερχεται ουτως η αλλως απο μισθωτους. Απο δε επιχειρησεις, μεγαλο ποσοστο προερχεται απο μεγαλες επιχειρησεις οι οποιες δε φοροδιαφευγουν.
Αν δουμε και τις συνολικες δημοσιες δαπανες οι οποιες συμφωνα με τις εκτιμησεις του προυπολογισμου ηταν γυρω στα 58 δις. Απο αυτα 13 + 26 δηλαδη 39 δις για μισθους και συνταξεις.
Δηλαδη καταρχην εχουμε ενα επιπεδο δαπανων που πρεπει να καλυφθει. Το πως θα γινει ο διαμοιρασμος των φορολογικων εσοδων που πρεπει να καλυψουν αυτες τις δαπανες, ειναι κατι που επεται. Το οτι επιμερους ομαδες μπορει να επιβαρυνονται περαιτερω δεν αλλαζει το οτι γενικα το πως γινεται η φορολογικη αυτη επιβαρυνση εχει θεματα.
 

Μεγάλος Λευκός

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Μαρ 2020
Μηνύματα
2.052
Like
1.043
Πόντοι
216
Δυστυχώς αυτό δε γίνεται. Έχουμε αντικρουόμενες ανάγκες ως κοινωνία, συνεπώς δε θα καταλήξουμε πουθενά.

Εχουμε ως κοινωνια ηδη συμφωνησει οτι ειμαστε μια κρατικα εξαρτωμενη κοινωνια. Και αυτο ειναι εγγεγραμενη στο dna της ιδιας της ελληνικης κοινωνιας απο την αρχη της δημιουργιας της. Το ιερο τοτεμ, για αυτο ειναι πολυ δυσκολο να αλλαξει.
Αυτο που λεω ειναι να φανουν αν υπαρχουν περιθωρια για εξαλειψη καποιων δαπανων, πχ λογω αυτοματοποιησης διαδικασιων κλπ.
Ομως οταν το κρατος στην Ελλαδα εχει σκοπο να ειναι τροφος ολης της κοινωνιας και με τη σειρα του ειναι αυτοσκοπος, δηλαδη υπαρχει μια αντιστροφη σε σχεση με τη λειτουργια της κοινωνιας και της οικονομιας σε αλλα καπιταλιστικα κρατη, τοτε αυτη η λογικη δε μπορει να μεταβληθει. Ερχεται βεβαια σε συγκρουση με αλλες σφαιρες της οικονομιας για αυτο και η ελληνικη οικονομια κρατιεται διαχρονια στις παθογενειες της.
 

Sad_man

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Αυγ 2017
Μηνύματα
10.069
Like
3.712
Πόντοι
606
ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ. Συνήθως είναι γνωστοί. ΤΟΠΙΚΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΕΙΝΑΙ.

Πρέπει να κατηγορηθεί για απόπειρα ανθρωποκτονία & βαριές σωματικές βλάβες σε ήρεμη ψυχική κατάσταση.

ΝΤΡΟΠΗ ΣΤΟΥΣ ΥΠΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΛΕΝΕ ΠΩΣ ΤΟ ΕΚΑΝΕ ΩΣ "ΑΠΕΓΝΩΣΜΕΝΟΣ".  

Για ψυχιατρείο τον βλέπω να καταλήγει.Ας μας πουν βέβαια και οι νομικοί την άποψή τους
 

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
6.462
Κριτικές
1
Like
6.141
Πόντοι
2.356
Βρειτε ομοιοτητες και διαφορες

cebcceb1cebaceb7cf83-ceb2cebfcf81ceb9ceb4ceb7cf83-cf84cf83ceb5cebacebfcf85cf81ceb9-cf86ceb1cf83ceb9cf83cf84ceb1cf83.jpg


Να βοηθησω

Ομοιοτητα

Και οι δυο κρατανε τσεκουρι

Διαφορα

Ο ενας τρελλος και φυλακη

Ο αλλος βουλευτης και υπουργος της νουδου

Ευτυχως που ειμαστε ολοι ισοι εκτος απο μερικους που ειναι πιο ισοι απο τους υπολοιπους
Λαλιώτης.

Κλασικός χυδαίος Αυριανιστής, τσουβαλιάζει 2 άσχετα μεταξύ τους περιστατικά, με διαφορά σχεδόν 40 χρόνων μεταξύ τους, με κοινό... το τσεκούρι.

Η :jerking: σε άλλα επίπεδα. Σε επίπεδα Milky Way. :jerking:
 

Wrath_

Μέλος
Εγγρ.
17 Απρ 2020
Μηνύματα
745
Like
588
Πόντοι
86
Tυπε μου, μια και μιλας για θεωρια και εσυ στη θεωρια παραμενεις μιας και δεν αναφερεις καποιο χειροπιαστο στοιχειο. Ας αφησουμε λοιπον τη θεωρια και παμε λιγο στους αριθμους να δουμε και τι γινεται.

εδω
ειναι τα φορολογικα εσοδα της Ελλαδα για το 2019. Απο οτι βλεπουμε αυτα ηταν 51 δισεκατομμυρια. Απο αυτα πανω απο τα μισα 55 % περιπου ηταν εσοδα απο φορους επι αγαθων και υπηρεσιων.
Οι φοροι εισοδηματος δευτεροι αλλα πολυ λιγοτερο στο 32 % περιπου. Αυτα ειναι περιπου 16 δις. Απο αυτα, αν δεις παρακατω τα 11 δις περιπου ειναι φορος εισοδηματος φυσικων προσωπων. Και 5 δισεκατομμυρια για νομικα προσωπα, εταιρεις κλπ.
Η φοροδιαφυγη τι ποσοστο απο αυτα τα μεγεθη μπορει να εκτιμηθει?
Δηλαδη απο τα 28 δις περιπου στους εμμεσους φορους, τι ποσοστο ηταν φοροδιαφυγη? Η ποσος ηταν ο τζιρος που πραγματικα εγινε, για να πουμε ποσο ελειπε απο φοροδιαφυγη?
Το ιδιο και στο φορο εισοδηματος. Απο αυτα τα χρηματα, οσον αφορα φυσικα προσωπα μεγαλο ποσοστο προερχεται ουτως η αλλως απο μισθωτους. Απο δε επιχειρησεις, μεγαλο ποσοστο προερχεται απο μεγαλες επιχειρησεις οι οποιες δε φοροδιαφευγουν.
Αν δουμε και τις συνολικες δημοσιες δαπανες οι οποιες συμφωνα με τις εκτιμησεις του προυπολογισμου ηταν γυρω στα 58 δις. Απο αυτα 13 + 26 δηλαδη 39 δις για μισθους και συνταξεις.
Δηλαδη καταρχην εχουμε ενα επιπεδο δαπανων που πρεπει να καλυφθει. Το πως θα γινει ο διαμοιρασμος των φορολογικων εσοδων που πρεπει να καλυψουν αυτες τις δαπανες, ειναι κατι που επεται. Το οτι επιμερους ομαδες μπορει να επιβαρυνονται περαιτερω δεν αλλαζει το οτι γενικα το πως γινεται η φορολογικη αυτη επιβαρυνση εχει θεματα.

Τυπε μου προσπαθείς να ανακαλύψεις τον τροχό και ο άλλος δίπλα σου οδηγεί Lamborghini.

Σου ξαναλέω αυτά τα θέματα έχουν λυθεί εδώ και 30 χρόνια στα σοβαρά κράτη
και Θεωρούνται αυτονόητα. Το έχω ζήσει σε 3 διαφορετικές χώρες, δε μιλάω θεωρητικά.

Ειλικρινά δεν έχω καταλάβει τι ψάχνεις να βρεις, αλλά επειδή δεν έχω απεριόριστο χρόνο και δε βγάζει πουθενά, θα μου επιτρέψεις να μείνουμε εδώ.
 

Μεγάλος Λευκός

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Μαρ 2020
Μηνύματα
2.052
Like
1.043
Πόντοι
216
Τυπε μου προσπαθείς να ανακαλύψεις τον τροχό και ο άλλος δίπλα σου οδηγεί Lamborghini.

Σου ξαναλέω αυτά τα θέματα έχουν λυθεί εδώ και 30 χρόνια στα σοβαρά κράτη
και Θεωρούνται αυτονόητα. Το έχω ζήσει σε 3 διαφορετικές χώρες, δε μιλάω θεωρητικά.

Ειλικρινά δεν έχω καταλάβει τι ψάχνεις να βρεις, αλλά επειδή δεν έχω απεριόριστο χρόνο και δε βγάζει πουθενά, θα μου επιτρέψεις να μείνουμε εδώ.

Oτι η φοροδιαφυγη ειναι καραμελα ρε τυπε για να δικαιολογειται η υπερμετρη φορολογηση και οι υπερμετρες δαπανες σε βαρος του κοροιδου.
Τα "σοβαρα κρατη" ειναι σοβαρα ακριβως επειδη δεν ειναι οπως αυτο που εγραψα στον στοκαδουρα πιο κατω. Και ο λογος δεν ειναι η φοροδιαφυγη αλλα η εξαρτηση της ελληνικης κοινωνιας και οικονομιας απο το ιερο τοτεμ, το κρατος.
 

ΝΑΣΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΑΔΗΣ

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
26 Ιαν 2016
Μηνύματα
27.374
Κριτικές
49
Like
22.785
Πόντοι
24.596
στο σκουπιδι επρεπε να ειχε εφαρμοστει επιτοπου η θανατικη ποινη :S :S :S
 

aegeanorg

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2018
Μηνύματα
3.755
Like
2.191
Πόντοι
456

ΝΑΣΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΑΔΗΣ

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
26 Ιαν 2016
Μηνύματα
27.374
Κριτικές
49
Like
22.785
Πόντοι
24.596
Αυτός εδώ αντί για σύλληψη απο την αστυνομία δεν άξιζε μερικές τσεκουριές? :think: --->

παραβιασε τον νομο και καλως συνεληφθη.
το σκουπιδι με πιο δικαιωμα μπηκε μεσα και αρχιζε να τσεκουρωνει επι δικαιων και αδικων υπαλληλους;
η αρχη της αναλογικοτητας θα επεβαλλε σε κανονικη χωρα την απαλλαγη απο την κοινωνια των παρασιτων :S :S :S
 

aegeanorg

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2018
Μηνύματα
3.755
Like
2.191
Πόντοι
456
το σκουπιδι με πιο δικαιωμα μπηκε μεσα και αρχιζε να τσεκουρωνει επι δικαιων και αδικων υπαλληλους;
παραβιασε τον νομο και καλως συνεληφθη.

Βέβαια και ο Κολοκοτρώνης που τσεκούρωνε  τους... προσκυνημένους στην εποχή του ήταν παράνομος! Αντιθέτως το Χαράτσι ήταν Νόμιμο!
Όλα επαναλαμβάνονται 200 χρόνια μετά!
 

ΝΑΣΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΑΔΗΣ

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
26 Ιαν 2016
Μηνύματα
27.374
Κριτικές
49
Like
22.785
Πόντοι
24.596
παραβιασε τον νομο και καλως συνεληφθη.
δεν σου φταιει κανεις τυπε εσενα που εχεις μαγαζι και θες να φοροδιαφευγεις και να μην κοβεις αποδειξεις η συνεχεια σου ειναι χαλασμενο το pos :S :S :S
 

Διαγραμμένο μέλος 85965

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Ιαν 2010
Μηνύματα
3.283
Κριτικές
5
Like
1.328
Πόντοι
216
Τυπε μου προσπαθείς να ανακαλύψεις τον τροχό και ο άλλος δίπλα σου οδηγεί Lamborghini.

Σου ξαναλέω αυτά τα θέματα έχουν λυθεί εδώ και 30 χρόνια στα σοβαρά κράτη
και Θεωρούνται αυτονόητα. Το έχω ζήσει σε 3 διαφορετικές χώρες, δε μιλάω θεωρητικά.

Ειλικρινά δεν έχω καταλάβει τι ψάχνεις να βρεις, αλλά επειδή δεν έχω απεριόριστο χρόνο και δε βγάζει πουθενά, θα μου επιτρέψεις να μείνουμε εδώ.
Ποτε θα κατάλαβεις οτι είναι εντελώς ποντιο να συγκρίνεις τις πλούσιες χώρες που εχεις δουλεψει με την πτωχευμενη ψωροκωσταινα?
Ειναι σα να μας λες οτι ο Πύρρος Δήμας σηκώνει τονους κάθε μέρα και ο κοκκαλιαρης πρέπει να κάνει αρασε τα ίδια κιλα για να δυναμώσει σαν τον Πύρρο Δήμα!
Δεν είναι προφανές οτι θα του σπάσει η σπονδυλική στήλη αντί να γινει τουμπανο?
Το ιδιο θα συνέβαινε στη ρημαγμενη ελληνική οικονομία,αν κοπούν τα μαύρα και πληρωνουν όλοι τους υψηλούς φόρους.
Στη Σκανδιναβία που υπάρχει χρημα τα προϊόντα είναι πολύ πιο ακριβα απο την Ελλάδα.
Σκέψου τι θα πουλουσαν οι επιχειρήσεις στο Ελλαδισταν αν ειχαν τιμές Σκανδιναβίας,ενα αρχιδι.
Πρώτα πρέπει να πάρει μπρος η οικονομία με χαμηλή φορολογία,να γεμίσουν χρημα οι λογαριασμοί και μετα μπορεις να ανεβάσεις τους φόρους.
Έχει κολλησει η βελόνα!
 

aegeanorg

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2018
Μηνύματα
3.755
Like
2.191
Πόντοι
456
δεν σου φταιει κανεις τυπε εσενα που εχεις μαγαζι και θες να φοροδιαφευγεις και να μην κοβεις αποδειξεις η συνεχεια σου ειναι χαλασμενο το pos :S :S :S
Εμένα μου έγινε οικονομικός έλεγχος και δεν βρήκαν το παραμικρό! Έψαχναν έψαχναν  και δεν το πίστευαν! Όλα τα βιβλία μου καθρέφτης!
Ψάξε βρες αλλού αυτούς που λες!
Και λυπάμαι που είσαι με αυτούς τους τσάτσους της εφορίας! Τι έχεις να πεις που ποτέ δεν έχουν πάει να ενοχλήσουν Λάθρο και μόνο με τους φουκαράδες ασχολούνται?

 

Wrath_

Μέλος
Εγγρ.
17 Απρ 2020
Μηνύματα
745
Like
588
Πόντοι
86

Τυπε μην το κουράζουμε πολύ...

Εξηγησες τη γνώμη σου, την κατάλαβα, εξήγησα κι εγώ τη γνώμη μου και διαφωνούμε.

Δεν υπάρχει απεριόριστος χρόνος να λέμε τα ίδια και τα ίδια.

Πάμε παρακάτω
 

aegeanorg

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2018
Μηνύματα
3.755
Like
2.191
Πόντοι
456
Ποτε θα κατάλαβεις οτι είναι εντελώς ποντιο να συγκρίνεις τις πλούσιες χώρες που εχεις δουλεψει με την πτωχευμενη ψωροκωσταινα?
Ειναι σα να μας λες οτι ο Πύρρος Δήμας σηκώνει τονους κάθε μέρα και ο κοκκαλιαρης πρέπει να κάνει αρασε τα ίδια κιλα για να δυναμώσει σαν τον Πύρρο Δήμα!
Δεν είναι προφανές οτι θα του σπάσει η σπονδυλική στήλη αντί να γινει τουμπανο?
Το ιδιο θα συνέβαινε στη ρημαγμενη ελληνική οικονομία,αν κοπούν τα μαύρα και πληρωνουν όλοι τους υψηλούς φόρους.
Στη Σκανδιναβία που υπάρχει χρημα τα προϊόντα είναι πολύ πιο ακριβα απο την Ελλάδα.
Σκέψου τι θα πουλουσαν οι επιχειρήσεις στο Ελλαδισταν αν ειχαν τιμές Σκανδιναβίας,ενα αρχιδι.
Πρώτα πρέπει να πάρει μπρος η οικονομία με χαμηλή φορολογία,να γεμίσουν χρημα οι λογαριασμοί και μετα μπορεις να ανεβάσεις τους φόρους.
Έχει κολλησει η βελόνα!
Αν δεν τα βλέπεις τα πράγματα απο μέσα απο μια επιχείρηση δεν μπορείς να ξέρεις τι γίνεται! Και πολύ περισσότερο αν κάποιος είναι εξωτερικό 10 χρόνια και έρχεται τώρα να κάνει υποδείξεις για μια χώρα διαβάζοντας μόνο ειδήσεις και παίρνοντας πληροφορίες απο το ίντερνετ!
Εσύ και εγώ τη τελευταία δεκαετία
-έχουμε αντέξει 3 μνημόνια
-τεράστιες αυξήσεις σε λειτουργικά κόστη
-συνεχή αρνητική πληροφόρηση για την οικονομία με αποτέλεσμα την αρνητική ψυχολογία στην αγορά
-Συκοφάντηση συνεχή της χώρας και συνεπώς και των επιχειρήσεων στην Ευρώπη και το κόσμο
-Capital controls και 8άμηνη αναταραχή με εκλογές και πολιτική αβεβαιότητα
-Covid 19

Είμαστε πλέον πολύ σκληρόπετσοι για να μας πει οποιοσδήποτε το οτιδήποτε!
 

ΝΑΣΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΑΔΗΣ

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
26 Ιαν 2016
Μηνύματα
27.374
Κριτικές
49
Like
22.785
Πόντοι
24.596
Εμένα μου έγινε οικονομικός έλεγχος και δεν βρήκαν το παραμικρό! Έψαχναν έψαχναν  και δεν το πίστευαν! Όλα τα βιβλία μου καθρέφτης!
Ψάξε βρες αλλού αυτούς που λες!
Και λυπάμαι που είσαι με αυτούς τους τσάτσους της εφορίας! Τι έχεις να πεις που ποτέ δεν έχουν πάει να ενοχλήσουν Λάθρο και μόνο με τους φουκαράδες ασχολούνται?
Ειδες τυπε,αν εισαι καθαρος δεν εχεις να φοβασαι τιποτα.
δεν ειναι τσατσος οποιος κανει απλα τιμια την δουλεια του.
τοσοι εχουν συλληφθει με προσημειωμενα,δεν εχει κανεις ασυλια.
για τους λαθρο,η κυβερνηση τους εχει δωσει γενικευμενη ασυλια για οποιοδηποτε αδικημα,θα σου τα πουν πιο καλα οι 3 λαθρολαγνοι του σαιτ,καποιος θα μπει να τους υπερασπιστει :S :S :S
 

madrach

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
29 Σεπ 2015
Μηνύματα
2.109
Κριτικές
10
Like
1.542
Πόντοι
506

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom