Νέα

Επιλογή Ελαστικών αυτοκινήτου

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα imaginas.gr
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 209
  • Εμφανίσεις 9K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

romaleo

Μέλος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2009
Μηνύματα
30
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
0
εγώ στο δικό μου έχω P zero nero για διάσταση 2154517 και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος για το δικό σου δεν μπορώ να σου πω αλλά από την εμπειρία ενός φίλου που φοράει τ P6000 και αυτός πολύ ευχαριστημένος.

Άζωτο:

εξαρτάται τι άζωτο βάζεις και από ποιόν τα πιό πολλά είναι χάλια υπάρχουν και καλά.

Τι κερδίζεις:

καλύτερη συντήρηση ελαστικού (διατηρείται κρύο το εσωτερικό), ο αέρας αντίθετα όταν το αμάξι κινείται το διογκώνει.
Καλυτερο φρενάρισμά
ελάχιστες απώλειες αέρα (5 μήνες δεν έχω χάσει ούτε λίμπρα)
ομαλότερο πέρασμα απο λακούβες

 
OP
OP
I

imaginas.gr

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2008
Μηνύματα
2.416
Κριτικές
14
Like
5
Πόντοι
616

pristine

Μέλος
Εγγρ.
26 Νοε 2007
Μηνύματα
6.669
Like
8
Πόντοι
66
Τι κερδίζεις:

καλύτερη συντήρηση ελαστικού (διατηρείται κρύο το εσωτερικό), ο αέρας αντίθετα όταν το αμάξι κινείται το διογκώνει.
Καλυτερο φρενάρισμά
ελάχιστες απώλειες αέρα (5 μήνες δεν έχω χάσει ούτε λίμπρα)
ομαλότερο πέρασμα απο λακούβες
Αλήθεια? Άρα είναι αρκετά τα οφέλη.  :rolleyes:
 

ioannios_kapotios

Μέλος
Εγγρ.
5 Αυγ 2009
Μηνύματα
26
Like
0
Πόντοι
0
Κι εδώ καλά είναι.Είναι ένα πλήρες φόρουμ,που μπορείς να βρεις απόψεις για τα πάντα.Φόρουμ ποικίλης ύλης εν ολίγοις.

α οταν μας συμφερει το λεμε ποικιλης υλης.

μαααααλιστα. :birdman:
 
OP
OP
I

imaginas.gr

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2008
Μηνύματα
2.416
Κριτικές
14
Like
5
Πόντοι
616
Και πόσο πάει το γέμισμα στην τετράδα;
 
OP
OP
I

imaginas.gr

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2008
Μηνύματα
2.416
Κριτικές
14
Like
5
Πόντοι
616
α οταν μας συμφερει το λεμε ποικιλης υλης.

μαααααλιστα. :birdman:

Είμαι εδώ 1+ χρόνο σαν ενεργό μέλος.Έχω συμμετάσχει σε πολλά θέματα που δεν είναι της βασικής θεματολογίας του φόρουμ,άρα δεν είναι θέμα συμφέροντος.Βέβαια αυτό δε σημαίνει ότι επιτρέπεται να μπαίνουν ανήλικοι.Οι όροι είναι ξεκάθαροι.
 

ioannios_kapotios

Μέλος
Εγγρ.
5 Αυγ 2009
Μηνύματα
26
Like
0
Πόντοι
0
Είμαι εδώ 1+ χρόνο σαν ενεργό μέλος.Έχω συμμετάσχει σε πολλά θέματα που δεν είναι της βασικής θεματολογίας του φόρουμ,άρα δεν είναι θέμα συμφέροντος.Βέβαια αυτό δε σημαίνει ότι επιτρέπεται να μπαίνουν ανήλικοι.Οι όροι είναι ξεκάθαροι.


λεγε τετοια κ θα με μπαναρουν 1 ωρα αρχυτερα. :headbang:
 
OP
OP
I

imaginas.gr

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2008
Μηνύματα
2.416
Κριτικές
14
Like
5
Πόντοι
616
Δηλ πατάς ένα ΝΑΙ στους όρους και κάτι τρέχει στα γύφτικα. :jerking:

Δεν έχει εφευρεθεί τρόπος να αντιλαμβάνεται το σύστημα αν λες αλήθεια ή όχι.Οι όροι είναι για να είναι καλυμμένοι νομικά οι υπεύθυνοι.Δεν αποκλείεται να είναι και εγγεγραμμένοι πιτσιρίκια 14-15 ετών.Ποιος θα τους ελέγξει;Νέες εποχές,εγώ αγόρασα το πρώτο πορνοπεριοδικό στα 16,αλλά διάβαζα από τα 14 που μου έδινε ένας μεγαλύτερος φίλος!!!!Τώρα τα πιτσιρίκια κάνουν ότι θέλουν άνετα.
 

ioannios_kapotios

Μέλος
Εγγρ.
5 Αυγ 2009
Μηνύματα
26
Like
0
Πόντοι
0
Δεν έχει εφευρεθεί τρόπος να αντιλαμβάνεται το σύστημα αν λες αλήθεια ή όχι.Οι όροι είναι για να είναι καλυμμένοι νομικά οι υπεύθυνοι.Δεν αποκλείεται να είναι και εγγεγραμμένοι πιτσιρίκια 14-15 ετών.Ποιος θα τους ελέγξει;Νέες εποχές,εγώ αγόρασα το πρώτο πορνοπεριοδικό στα 16,αλλά διάβαζα από τα 14 που μου έδινε ένας μεγαλύτερος φίλος!!!!Τώρα τα πιτσιρίκια κάνουν ότι θέλουν άνετα.


μπορει να μπαινει ο 40αρης πατερας,κ να αφηνει το 12αρη γιο του,να μπαινει στο σαιτ,κ να γραφει αμα θελει με το δικο του νικ. :2funny:


σε αυτην την περιπτωση τι κανουμε; :grin:
 

giorgos58

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Αυγ 2008
Μηνύματα
13.713
Κριτικές
1
Like
4
Πόντοι
166
Τώρα έβλεπα και τα Dunlop SP4 all Seasons.Αυτά θα κρατήσουν και καλοκαίρι ή από τη ζέστη θα λιώσουν;Βλέπω σε κάποιες σελίδες ότι έχει πολύ κράτημα σε βρεγμένο και θα με ενδιέφερε,αλλά δεν ξέρω μήπως είναι σαν τα χειμερινά τα οποία πρέπει να βγουν τον Μάρτιο λόγω ζέστης.
Οπως σε ειχα προτεινη στην 1 σελιδα το Dunlop
Δεν υπαρχη προβλημα ειναι 4 εποχων,πολυ καλο σε βροχη χιονι και να ανεβενης βουνα σε κακοτραχαλο δρομο
Eιδα οτι σε προτειναν το ΑΖΩΤΟ,καλο ειναι αλλα κυριως για τα αγωνιστηκα να μην χανουν την πιεση αλλα αν καποια στιγμη χρειαστη να συμπληρωσης και εισαι εκτος πολης δεν θα το βρης οποτε θα αναγκαστης να βαλης αερα,και το αλλο που πρεπη να προσεχουν ολοι ειναι στο παρκαρισμα η σε μια κλειστη στροφη να μην ακουμπα το λαστιχο στο πεζοδρομιο εκτος του οτι τριβεται και χαλα μπορη να χαση αερα και μεχρι να ΞΕΖΑΝΤΑΡΙΣΤΗ
 

azaas

Ανώτερος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2006
Μηνύματα
671
Κριτικές
11
Like
8
Πόντοι
5.765
Άζωτο στα λάστιχα : το πιο πρόσφατο μαρκετινίστικο τρικ, τα πιο χαμένα λεφτά.

Δεν έχετε απαιτήσεις να στρίβετε την Parabolica μετά από 20 γύρους, ώστε να πάρετε από τον αέρα το 100% που μπορείτε.
Ο αέρας που αναπνέουμε, έχετε υπόψη πόσο άζωτο περιέχει ?

Μη χαλάτε τα λεφτά σας τζάμπα, έστω και 10-20€. Ρίξτε έναν σ' ένα μπουρδέλο, καλύτερα.

 

sexoula

Μέλος
Εγγρ.
26 Αυγ 2008
Μηνύματα
3.401
Κριτικές
4
Like
3
Πόντοι
16
λοιπον και για να επανελθουμε λιγο στο θεμα:
το αυτοκινητο που εχεις παρει ειναι ενα συμβατικο αυτοκινητο, εσυ ομως τι οδηγηση κανεις?
το δεξι σου ποδι ειναι αρκετα "βαρυ"? αν ναι τοτε θες ενα ελαστικο που να ζεστενεται γρηγορα ωστε να φτανει τις επιδοσεις του
αν οδηγας κυριλε τοτε δεν χρειαζεται να το ψαξεις ιδιαιτερα
μια μεση λυση ειναι τα avon zz3 και φτηνα ειναι δλδ εγω που φοραω 205/40/17 τα πηρα 450 ευρω μια πολυ καλη τιμη για την διασταση τους
για τους ελληνικους δρομους ομως θα σου συνιστουσα να αποφυγεις τα michellin ειναι πολυ μαλακα
 
OP
OP
I

imaginas.gr

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2008
Μηνύματα
2.416
Κριτικές
14
Like
5
Πόντοι
616
Όπα βλέπω γκόμενα να ασχολείται εκτός από τις πούδρες και με ελαστικά αυτοκινήτων;  :)

Τι βαρύ πόδι να έχω κούκλα;Το αμάξι είναι ψωφίμι,και η βενζίνη κοστίζει πολλά χρήματα.Κυριλέ και απλά οδηγάω,αλλά αυτό δε σημαίνει ότι θέλω να στουκάρω αν χρειαστεί να φρενάρω δυνατά επειδή κάποιος μπαγλαμάς άλλαξε λωρίδα μιλώντας στο κινητό.
 

ElftexTP

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Ιουλ 2008
Μηνύματα
3.663
Κριτικές
22
Like
25
Πόντοι
616
Ποια χώρα πρέπει να αποφύγω;Για την ημερομηνία το ξέρω.

Η χώρα παραγωγής έχει μεγάλη σημασία άσχετα από τον κατασκαυαστή. Παλιά θα θυμόσασταν ότι φτιάχναν εδω τα λάστιχα η GoodYear και η Pirelli. Παλιες δόξες.

Michlen ειναι παγοσμίως η εταιρία με πρωτοποριακή τεχνολογία και πρώτες υλες ποιοτητας (ανεξαρτητα απο χώρα παρασκευής). Ολες οι γερμανικες εταιρίες είναι καλές επίσης. Δεν θα αγόραζα λάστιχα που έρχονατι από Άσία γιατί προμηθεύονται καουτσούκ και αιθάλες από δευτεροκλασατους προμηθευτες.

πάντως για ένα 1400αράκι που θέλει ο φίλος, πιστεύω ότι οι κύριες μαρκες τον καλύπτουν. Οι διαφορες ειναι μικρες και οι απαιτησεις από το αυτοκίνητο επίσης μικρες.
 

stratos66

Μέλος
Εγγρ.
29 Μαρ 2009
Μηνύματα
265
Like
10
Πόντοι
1
Η χώρα παραγωγής έχει μεγάλη σημασία άσχετα από τον κατασκαυαστή. Παλιά θα θυμόσασταν ότι φτιάχναν εδω τα λάστιχα η GoodYear και η Pirelli. Παλιες δόξες.

Michlen ειναι παγοσμίως η εταιρία με πρωτοποριακή τεχνολογία και πρώτες υλες ποιοτητας (ανεξαρτητα απο χώρα παρασκευής). Ολες οι γερμανικες εταιρίες είναι καλές επίσης. Δεν θα αγόραζα λάστιχα που έρχονατι από Άσία γιατί προμηθεύονται καουτσούκ και αιθάλες από δευτεροκλασατους προμηθευτες.

πάντως για ένα 1400αράκι που θέλει ο φίλος, πιστεύω ότι οι κύριες μαρκες τον καλύπτουν. Οι διαφορες ειναι μικρες και οι απαιτησεις από το αυτοκίνητο επίσης μικρες.
Συμφωνώ απόλυτα σε όλα. Και να προσθέσω το εξής: λένε ότι ειναι τα michelin μαλακά, όττι φαγώνονται στα πεζοδρόμια κλπ. Να πώ ότι τα έχω κάνει συνολικά 1.000.000χλμ, τα τελευταία 25 χρόνια, περίπου τα 700.000 με michelin. Ποτέ δεν διαπίστωσα κάτι τέτοιο, πιστεύω ότι είναι ένα κλισέ που το λένε οι λαστιχάδες, αλλά ΔΕΝ ισχύει. Επίσης να πω ότι κινούμαι και σε χώμα (10%), αλλά και καβαλάω πεζοδρόμια κλπ. Με τα Michelin είδα καλό κράτημα, το καλύτερο σε βρεγμένο, αλλά και διάρκεια και χαμηλό θόρυβο.
 

ElftexTP

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Ιουλ 2008
Μηνύματα
3.663
Κριτικές
22
Like
25
Πόντοι
616
Η Michlen για να μη διαδοθεί η τεχνολογία της και οι βελτιώσεις της, χωρίζει την παραγωγική διαδικασία σε 3 σταδια. καθε σταδιο γινεται σε ξεχωριστή γραμμή παραγωγής στο ιδιο εργοστάσιο. Οι εργαζομενοι στη καθε γραμμή παραγωγής δεν έρχοναται σε επαφή με αυτούς των άλλων γραμμών. Επίσης αλλού γίνεται η ανάμιξη ακι αλλού ο βουλκανισμός. Με το τρόπο αυτο ελαχιστοποιούν την πιθανότητα διαροών όλων των ειδών μια και να φύγει καποιος μηχανικός, γνωριζει ένα μερος μονο του συνόλου της παραγωγής
 

Επισκέπτης
Συμφωνώ απόλυτα σε όλα. Και να προσθέσω το εξής: λένε ότι ειναι τα michelin μαλακά, όττι φαγώνονται στα πεζοδρόμια κλπ. Να πώ ότι τα έχω κάνει συνολικά 1.000.000χλμ, τα τελευταία 25 χρόνια, περίπου τα 700.000 με michelin. Ποτέ δεν διαπίστωσα κάτι τέτοιο, πιστεύω ότι είναι ένα κλισέ που το λένε οι λαστιχάδες, αλλά ΔΕΝ ισχύει. Επίσης να πω ότι κινούμαι και σε χώμα (10%), αλλά και καβαλάω πεζοδρόμια κλπ. Με τα Michelin είδα καλό κράτημα, το καλύτερο σε βρεγμένο, αλλά και διάρκεια και χαμηλό θόρυβο.



Κι εγω σε πολύ μεγαλο βαθμό κινούμαι σε αγροτικους δρόμους, με χαλικι κλπ και δεν είχα ποτε προβλημα με μισελεν
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom