Νέα

Επιχειρηματικές (και άλλες) ανησυχίες του majestic69

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα majestic69
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 2K
  • Εμφανίσεις 74K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

pesite

Μέλος
Εγγρ.
22 Δεκ 2005
Μηνύματα
143
Κριτικές
2
Like
65
Πόντοι
1
πολλα σωστα γραφτηκαν, όμως κανεις δεν εδωσε μια θετικη προταση που να επενδυσει ο ανθρωπος τα 100κ για να παρει κατι περισσοτερο από το 0,2% μιας προθεσμιακης

και μην αρχισουμε τωρα να τα φαει στις ...τανες  :takethis:
Αυτό του το είπαμε κιόλας

Χμμμ όσο αφορά εμένα, πιστεύω ότι τα έχω ξεσκονίσει τα περί ακινήτων.
Νοικιάζω τέσσερα, Παγκράτι Κυψέλη και Νέα Σμύρνη και όλα είναι πρός πώληση αν βρεθεί αγοραστής στα μέτρα μου. Δύο τα έκτισα, ένα αγόρασα και ένα κληρονόμησα, και τα νοικιάζω σε πολύ ευνοϊκούς όρους για τους ενοικιαστές μου αλλά με πολύ χαμηλή απόδοση για μένα, στα 5,82  5,12  4,32 και 3,42 αντίστοιχα μετά τους φόρους που δηλώνω ανελλιπώς. Δεν παραπονιέμαι, έτσι έχω αξιόπιστους νοικιάριδες που όχι μόνον τα φροντίζουν αλλά τα βελτιώνουν αναβαθμίζουν και περνάν αυτοί καλά και εγώ πολύ καλίτερα.
Τα είχα δώσει σε φοιτητές που πήραν τα πτυχία τους και συνεχίζουν και μένουν εκεί ακόμα εδώ και 17 16 12 και 7  χρόνια αντίστοιχα και δεν προβλέπεται να μου φύγουν. Με δική τους δαπάνη βάλαν τέντες κλιματιστικά και πόρτες ασφαλείας και ποτέ δεν με έχουν ενοχλήσει για επισκευές.
Επαγγελματικά έχω δεί μπαταχτσήδες και κομπιναδόρους και χαίρομαι με τα πέντε και στο χέρι που πάνε χέρι χέρι στα κορίτσια αυτού του φόρουμ.
Καλό σας βράδυ.
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.422
Like
11.000
Πόντοι
3.556
Αυτό του το είπαμε κιόλας

Χμμμ όσο αφορά εμένα, πιστεύω ότι τα έχω ξεσκονίσει τα περί ακινήτων.
Νοικιάζω τέσσερα, Παγκράτι Κυψέλη και Νέα Σμύρνη και όλα είναι πρός πώληση αν βρεθεί αγοραστής στα μέτρα μου. Δύο τα έκτισα, ένα αγόρασα και ένα κληρονόμησα, και τα νοικιάζω σε πολύ ευνοϊκούς όρους για τους ενοικιαστές μου αλλά με πολύ χαμηλή απόδοση για μένα, στα 5,82  5,12  4,32 και 3,42 αντίστοιχα μετά τους φόρους που δηλώνω ανελλιπώς. Δεν παραπονιέμαι, έτσι έχω αξιόπιστους νοικιάριδες που όχι μόνον τα φροντίζουν αλλά τα βελτιώνουν αναβαθμίζουν και περνάν αυτοί καλά και εγώ πολύ καλίτερα.
Τα είχα δώσει σε φοιτητές που πήραν τα πτυχία τους και συνεχίζουν και μένουν εκεί ακόμα εδώ και 17 16 12 και 7  χρόνια αντίστοιχα και δεν προβλέπεται να μου φύγουν. Με δική τους δαπάνη βάλαν τέντες κλιματιστικά και πόρτες ασφαλείας και ποτέ δεν με έχουν ενοχλήσει για επισκευές.
Επαγγελματικά έχω δεί μπαταχτσήδες και κομπιναδόρους και χαίρομαι με τα πέντε και στο χέρι που πάνε χέρι χέρι στα κορίτσια αυτού του φόρουμ.
Καλό σας βράδυ.

Το 5.82% μετα φορων δε μπορει να ειναι ευνοικο για τον ενοικαστη σου, μαλλον προς ακριβο παει
 

Christos Savvidis

Μέλος
Εγγρ.
9 Νοε 2018
Μηνύματα
7.704
Like
822
Πόντοι
146
πολλα σωστα γραφτηκαν, όμως κανεις δεν εδωσε μια θετικη προταση που να επενδυσει ο ανθρωπος τα 100κ για να παρει κατι περισσοτερο από το 0,2% μιας προθεσμιακης

και μην αρχισουμε τωρα να τα φαει στις ...τανες  :takethis:

Γιατι να πει ο χ ανθρωπος στον ψ ανθρωπο στο πως να βγαλει νομιμα λεφτα τυπε; Του το χρωσταει;

Τον αγαπαει επειδη ειναι χρονια φιλος και αδερφος;


 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.422
Like
11.000
Πόντοι
3.556

pokahontas

Μέγας
Εγγρ.
24 Αυγ 2008
Μηνύματα
3.158
Κριτικές
16
Like
1.779
Πόντοι
4.655
Κοίτα, αρχικά, σαν κίνηση να ξαναπουλήσεις σε 1 χρόνο (με πραγματικό κέρδος) είναι απλά αδύνατη.

Π
 

Christos Savvidis

Μέλος
Εγγρ.
9 Νοε 2018
Μηνύματα
7.704
Like
822
Πόντοι
146

Με αυτο που ρωτησες δειχνεις το ποσο ασχετος εισαι με το χρημα τυπε.

Δεν υπαρχει λογος να μιλαμε, γαμα το.

Επενδυτες και λεφταδες του πληκτρολογιου και των καφε, δεν θα παρω, συνεχιστε μονοι σας.
 

julian73

Μέλος
Εγγρ.
29 Νοε 2005
Μηνύματα
430
Κριτικές
4
Like
73
Πόντοι
1
Ας πούμε ότι έχω βρει μια μετοχή, την έχω δοκιμάσει με πολλές συναλλαγές, έχω κτίσει θέση, έχουν μπει κ οι άλλοι επενδυτές μου κ τώρα πρόκειται να πάει 100% πάνω. Για να την πω σε εσένα, τι έχεις κάνει για να το αξίζεις;
Όταν με τις δοκιμές μέχρι να βρούμε το ιδανικό τρέιντ, έχουμε δώσει χιλιάρικα, περιμένεις εσυ, κ ο καθένας εκεί έξω, να πάρει τη Γνώση τζάμπα;
Όχι βέβαια, μείνετε με το 3% κ να είστε κ ευχαριστημένοι
 

Christos Savvidis

Μέλος
Εγγρ.
9 Νοε 2018
Μηνύματα
7.704
Like
822
Πόντοι
146
Ας πούμε ότι έχω βρει μια μετοχή, την έχω δοκιμάσει με πολλές συναλλαγές, έχω κτίσει θέση, έχουν μπει κ οι άλλοι επενδυτές μου κ τώρα πρόκειται να πάει 100% πάνω. Για να την πω σε εσένα, τι έχεις κάνει για να το αξίζεις;
Όταν με τις δοκιμές μέχρι να βρούμε το ιδανικό τρέιντ, έχουμε δώσει χιλιάρικα, περιμένεις εσυ, κ ο καθένας εκεί έξω, να πάρει τη Γνώση τζάμπα;
Όχι βέβαια, μείνετε με το 3% κ να είστε κ ευχαριστημένοι

Τυπε μη τους απαξιωνεις και τους κανεις τη ψυχολογια ενα με το εδαφος.

Η αποτομη προσγειωση στη σκληρη πραγματικοτητα της ζωης, δεν ειναι για ολους. Υπηρξες λιγο σκληρος, δεν κανει.

Ασε τα παιδια να τα πουν, να παρουμε και εμεις καμια ιδεα να βγαλουμε κανα φραγκο, μια ζωη μιζερια θα μαστε; Εδω ειναι η ευκαιρια μας να γινουμε και εμεις πλουσιοι τυπε, γινε πιο ευγενικος με τα παιδια.


  :S
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.422
Like
11.000
Πόντοι
3.556
Ας πούμε ότι έχω βρει μια μετοχή, την έχω δοκιμάσει με πολλές συναλλαγές, έχω κτίσει θέση, έχουν μπει κ οι άλλοι επενδυτές μου κ τώρα πρόκειται να πάει 100% πάνω. Για να την πω σε εσένα, τι έχεις κάνει για να το αξίζεις;
Όταν με τις δοκιμές μέχρι να βρούμε το ιδανικό τρέιντ, έχουμε δώσει χιλιάρικα, περιμένεις εσυ, κ ο καθένας εκεί έξω, να πάρει τη Γνώση τζάμπα;
Όχι βέβαια, μείνετε με το 3% κ να είστε κ ευχαριστημένοι

Ατυχεστατο παραδειγμα. Αν το πεις σε αλλους 10.000 οχι μονο σε εναν, η μετοχη σου θα ανεβει και αλλο και θα κερδισεις περισσοτερα
 

P_a_u_l_i_n_a{24}.gr

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Ιαν 2016
Μηνύματα
6.505
Κριτικές
4
Like
216
Πόντοι
346
Αν τελικα καταληξετε στο πως να γινει κανεις πλουσιοςς, πειτε μ κ μενα! Φχαριστω  :S
 

julian73

Μέλος
Εγγρ.
29 Νοε 2005
Μηνύματα
430
Κριτικές
4
Like
73
Πόντοι
1
Ατυχεστατο παραδειγμα. Αν το πεις σε αλλους 10.000 οχι μονο σε εναν, η μετοχη σου θα ανεβει και αλλο και θα κερδισεις περισσοτερα
Είσαι άσχετος. Μόνο ζημιά κάνουν οι τυχαίοι περαστικοί
άσε που με τα free float των μικρομεσαίων χαρτιών, με τα δικά μας χρήματα, έχουμε μαζέψει τις μισές. Χωρίς να ανεβάσουμε την τιμή, όπως θα κάνανε οι μαριδαίοι. Οι άλλοι, θα μπουν αφού το γράψει ο μικρομέτοχος ή ο τάκαρος..
 

Christos Savvidis

Μέλος
Εγγρ.
9 Νοε 2018
Μηνύματα
7.704
Like
822
Πόντοι
146
Είσαι άσχετος. Μόνο ζημιά κάνουν οι άσχετοι,
άσε που με τα free float των μικρομεσαίων χαρτιών, με τα δικά μας χρήματα, έχουμε μαζέψει τις μισές. Χωρίς να ανεβάσουμε την τιμή, όπως θα κάνανε οι μαριδαίοι. Οι άλλοι, θα μπουν αφού το γράψει ο μικρομέτοχος ή ο τάκαρος..

Τυπε δεν το ξερεις καλα το παιγνιο, να σεβεσαι τους οσους ειναι γνωστες του αντικειμενου και να μη βγασεις γλωσσα. :S

Καποια στιγμη θα γινεις και εσυ σαν αυτους και θα δουμε καμια ασπρη μερα, σου πα να εισαι ευγενικος. Αν τους προκαλεις δεν θα μας πουν τα μυστικα του χρηματος και θα μεινουμε για παντα φτωχαδακια και αποτυχημενοι.

  :S
 

stealthgas

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιουν 2014
Μηνύματα
1.484
Κριτικές
3
Like
494
Πόντοι
36
Φθηνά ακίνητα(50.000-100.000 ευρώ) με εικονικά συμβόλαια άνω των 250.000 ευρώ(πληρώνουν παραπάνω φόρο μεταβίβασης) για απόκτηση golden visa.

τι λες ρε τυπε?
και για τα 250 δεν βγαινει επιταγη?
εγω θα επερνα τα 250 και μετα μην με ειδανε οι κινεζοι
θα πρεπει να τους επιστρεψεις τα 100k?
 

Crypto Women Travel

Μέλος
Εγγρ.
3 Φεβ 2020
Μηνύματα
157
Like
95
Πόντοι
1
Ας πούμε ότι έχω βρει μια μετοχή, την έχω δοκιμάσει με πολλές συναλλαγές, έχω κτίσει θέση, έχουν μπει κ οι άλλοι επενδυτές μου κ τώρα πρόκειται να πάει 100% πάνω. Για να την πω σε εσένα, τι έχεις κάνει για να το αξίζεις;
Όταν με τις δοκιμές μέχρι να βρούμε το ιδανικό τρέιντ, έχουμε δώσει χιλιάρικα, περιμένεις εσυ, κ ο καθένας εκεί έξω, να πάρει τη Γνώση τζάμπα;
Όχι βέβαια, μείνετε με το 3% κ να είστε κ ευχαριστημένοι

Από την στιγμή που έχεις αγοράσει τη θέση σου γιατί να μην την κοινοποιήσεις; Μια καλή μετοχή δεν θα ανέβει από μόνη της. Για να ανέβει θα πρέπει να υπάρχει κάποιος πρόθυμος να αγοράσει μετά από σένα σε υψηλότερη τιμή. Και γενικά θες η θέση σου να συζητιέται και να υπάρχει το "speculation" και να στραφούν σε αυτή περισσότεροι επενδυτές. Αφού γίνει αυτό, εσύ που είχες αγοράσει χαμηλά θα μπορείς στη συνέχεια να πουλήσεις.

Για παράδειγμα αν έχει αγοράσει ένα ακίνητο στην Κηφισιά σε χαμηλή τιμή, γιατί τώρα που η κατάσταση αρχίσει να βελτιώνεται να μην παρουσιάσεις την Κηφισιά ως καλή επιλογή σε κάποιον που θέλει ένα ακίνητο;
 

duskolieggrafi

Τιμημένος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2011
Μηνύματα
5.009
Κριτικές
203
Like
5.131
Πόντοι
17.436
Αν τελικα καταληξετε στο πως να γινει κανεις πλουσιοςς, πειτε μ κ μενα! Φχαριστω  :S

Πλούσια θα γίνεις μόνο με δική σου δουλειά.


Είσαι άσχετος. Μόνο ζημιά κάνουν οι τυχαίοι περαστικοί
άσε που με τα free float των μικρομεσαίων χαρτιών, με τα δικά μας χρήματα, έχουμε μαζέψει τις μισές. Χωρίς να ανεβάσουμε την τιμή, όπως θα κάνανε οι μαριδαίοι. Οι άλλοι, θα μπουν αφού το γράψει ο μικρομέτοχος ή ο τάκαρος..

Δηλαδή μας λες ότι διαχειρίζεσαι τέτοια κεφάλαια που έχεις μαζέψει όλο το free float συγκεκριμένων εταιρειών? Και οτι και καλά δε θα το γράψεις εδώ για να μην μπουν άλλοι και φουσκώσουν την τιμή πριν τελειώσεις εσύ με τις τοποθετήσεις σου?
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.422
Like
11.000
Πόντοι
3.556
Αν τελικα καταληξετε στο πως να γινει κανεις πλουσιοςς, πειτε μ κ μενα! Φχαριστω  :S

Εσυ το μονο που χρειαζεσαι ειναι ενα μικροφωνο και ενα καλο κλυσμα :cheesy:

hqdefault.jpg


 

stealthgas

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιουν 2014
Μηνύματα
1.484
Κριτικές
3
Like
494
Πόντοι
36
με 100 χιλιαρικα, αγοραζεις ΚΟΥΛΟΥΡΑΔΕΣ
και τα κονομας, που να μπλεκεις με ακινητα και ΣΕΙΣΜΟΥΣ, ΕΠΙΣΚΕΥΕΣ,
ΜΠΑΤΑΧΤΖΗΔΕΣ, ΚΟΡΑΚΙΑ ΔΙΚΗΓΟΡΟΥΣ, ΟΛΟΙ ΝΑ ΑΡΠΑΞΟΥΝ ΘΕΛΟΥΝ
εΔΩ στη γειτονια μια, πλακωσε η αστυνομια πριν 1 μηνα
σκοτωθηκαν ιδιοκτητης με νοικαρη...ο νοικαρης δεν ηθελε να βγει απο το σπιτι και δεν πληρωνε νοικια

φτιαξε μια επιχειρηση
 
Εγγρ.
9 Μαρ 2008
Μηνύματα
12.047
Κριτικές
4
Like
16.708
Πόντοι
3.936

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom