Νέα

Επιχειρηματικές (και άλλες) ανησυχίες του majestic69

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα majestic69
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 2K
  • Εμφανίσεις 74K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

pesite

Μέλος
Εγγρ.
22 Δεκ 2005
Μηνύματα
143
Κριτικές
2
Like
65
Πόντοι
1
Ποιός τα γαμεί τα ακίνητα...
Θα στα φάνε η Εφορία και οι κληρονόμοι...

Easy come easy go...
Κατάθεσε τα στην Μούνομπανκ...

Τόσα κορίτσια κάνουν σουλάτσο...
Πάρτα σβάρνα ένα ένα, δυό δυό, τρία τρία...

Τράβα μια βόλτα Τζερμάνια στα εφ κα κα...
Θα τα θυμάσαι όσο ζείς...

και όταν τα τινάζεις θα κοιτάς τους κληρονόμους...
και θα χαμογελάς...
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.422
Like
11.000
Πόντοι
3.556
Το καλύτερο απ όλα είναι να αγοράσεις ένα σπίτι 80-90 τ.μ. και να το σπασεις σε 2 γκαρσονιερες, η ενα 2αρι και μια γκαρσονιερα, η ακομα καλυτερα σε 3 γκαρσονιερες.
Αυτο επειδη στα μεγαλα σπιτια, η τιμη πεφτει οσο ανεβαινουν τα τετραγωνικα, ενω στα μικρα σπιτια, καθε τετραγωνικο πληρωνεται χρυσαφι.
Υπαρχει λογικη σε αυτο, καθοτι τα 30 τ.μ. μιας μικρης γκαρσονιερας καλυπτουν τρομερα σημαντικες αναγκες, δηλαδη τις βασικες που ειναι η στεγαση, η τουαλετα, η κουζινα, κλπ ενω ενα σπιτι μεγαλο, πχ 140 τ.μ., τα μισα απο αυτα ειναι χωροι πολυτελειας, δηλαδη αποθηκες, δωματιο φιλοξενουμενων, δευτερο μπανιο, κλπ
Το εκανε φιλος μου αυτο και τωρα εισπραττει ενοικια με τα οποια θα αποσβεσει το κεφαλαιο της αγορας σε μολις 8 χρονια (αντι 15-20 που ειναι το συνηθες)
 

Johnm91

Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2019
Μηνύματα
92
Like
116
Πόντοι
0
Εγω παντως πιστευω οτι πλεον ετσι οπως εχουν γινει τα πραγματα στην ελλαδα το να στοχευεις στον μεσο ελληνα αγοραστη/ενοικιαστη ειναι δωρον αδωρον...ο μεσος ελληνας εχει σχεδον καταστραφει δεν εχει λεφτα ή ακομα και να εχει δεν ειναι διατεθιμενος να πληρωσει...τα θελει ολα τζαμπα ειτε αυτο που του προσφερεις ειναι αυτοκινητο ειτε μοτοσυκλετα ειτε σπιτι ειτε κινητο....ταυτοχρονα ο πωλητης επειδη ουτε αυτος εχει λεφτα προσπαθει να τα δωσει ολα σε τιμες διαστημικες νομιζωντας οτι θα βγαλει τα σπασμενα τοσων ετων πουλωντας πχ ενα αμαξακι...και με αυτο τον τροπο δεν κινειται η αγορα....αρα το καλυτερο που εχει να κανει κανεις πιστευω ειναι να προσφερει κατι το οποιο απευθυνεται στη μεγαλη ταξη ή να απευθυνεται σε καποιον αλλοδαπο που θελει να επενδυσει στην ελλαδα...μπορει και ο κινεζος να σου κανει παζαρια σιγουρα αλλα τις απατεωνιες του ελληναρα δεν πιστευω να τις κανει αλλος...
 

pesite

Μέλος
Εγγρ.
22 Δεκ 2005
Μηνύματα
143
Κριτικές
2
Like
65
Πόντοι
1
Χεχεχε
Από ότι θυμάμαι από αριθμητική και κάνοντας μια υπόθεση για αγορά ακινήτου με τιμή € 50.000 και βάλουμε  10% φόρο μεταβίβασης, 3% υπέρ ΟΤΑ, 2% συμβολαιογράφο, 0.5% δικηγόρο συν τα έξοδα του για έρευνα τίτλων  ακόμα 2% αν πάμε σε μεσίτη, 0,475 στο υποθηκοφυλακείο, μας  βγάζει 17,975% επιβάρυνση και κάνει το κόστος 58.987,50 πες 58.900
Δώσαμε λοιπόν 58.900 και για να τα πάρουμε πίσω σε οκτώ χρόνια πρέπει να μας αφήνει κάπου στα 615 το μήνα.
Με φόρολογία στα 15% και Ειδική Εισφορά στα 5%  πρέπει να το νοικιάσουμε στα 770 το μήνα.

Τώρα πήγαινε χρυσή ευκαιρία και βρες ακίνητο να πουλιέται 60.000 παζάρεψε το στα 50.000 και πες μου αν θα εσύ του έδινες 770 νοίκι.
Συμπέρασμα το οκτώ χρόνια μάλλον δεν παίζουν, Πες καλίτερα εικοσιπέντε
 

Christos Savvidis

Μέλος
Εγγρ.
9 Νοε 2018
Μηνύματα
7.704
Like
822
Πόντοι
146
Καλησπερα παιδια.

Ευχομαι να ειστε ολοι καλα και να παιρνατε ομορφα.

Εχω 100κ απο τον παππου μου και θα ηθελα να κανω καποια επενδυση σε ακινητο στο κεντρο της αθηνας μονο

Ενδιαφερομαι να αγορασω το σπιτι και να το ανακαινισω ολο

ποιες περιοχες θα προτινατε?

Ποσα τετραγωνικα θα προτινατε?

Ο αρχικος στοχος μου ειναι να προσπαθησω το ξαναπουλησω και αν δεν βγει να παρω ενα καλο ενοικιο.

Οποιος γνωριζει ας βοηθησει.

Δεκτη η γνωμη ολων

Ευχαριστω!

Οταν θελει καποιος να επενδυσει τα χρηματα του, θελει σταδιακα να τα αυξησει. Σωστα;

Με αυτο ως βαση, την αυξηση και οχι τη μειωση, μπορουμε να πουμε τα εξης:

1) Ο χ τυπος που θα σου δωσει δωρεαν συμβουλες-πληροφοριες στο πως θα βγαλεις νομιμο χρημα, γνωριζεις εαν ο ιδιος εχει χρημα και αν εχουν πετυχει αρχικα για τον εαυτο του οι συμβουλες του;

2) Οταν μιλαμε για χρημα, εξαφανιζονται καθε ειδους εννοιες οπως φιλια, συγγενεια κτλπ. Δεν χωρανε αυτα οταν προκειται για χρημα. Εχουμε δει τα χειροτερα να συμβαινουν αναμεσα σε ανθρωπους και λαους ολοκληρους, για το χρημα.

3) Συμφωνα με το 2, γιατι καποιος που εχει βρει το τροπο να στο δωσει εσενα δωρεαν; Γιατι πολυ απλα να σε βαλει και εσενα στο παιχνιδι δωρεαν; Επειδη σε αγαπαει; Επειδη ειναι αναγκασμενος; Τιποτα απο τα δυο δεν συμβαινει, σχεδον ποτε.

4) Ολοι οι δωρεαν συμβουλοι, ποια ειναι η σχεση τους με το χρημα; Δηλαδη, δινω εγω συμβουλες για οδοντριατρικες επεμβασεις. Ποια ειναι η σχεση μου με το θεμα; Μηπως απλα εχω ακουσει-διαβασει διαφορες παπαριες και θελω απλα και εγω να δειξω οτι κατι γνωριζω και απλα γραφω και εγω τις δικες μου παπαριες;

5) Υπαρχουν ΕΠΙ ΠΛΗΡΩΜΗ τυποι και εταιριες που λεγονται συμβουλοι επιχειρησεων. Ειδικα στο εξωτερικο, χρεωνουν ακομα και στο να σε ακουσουν απλα, ποσο μαλλον στο να σου πουν το οτιδηποτε. Λες αυτοι να χρεωνουν ετσι απλα για το χαβαλε ασκοπα; Φυσικα και οχι. Ειναι οι δουλεια τους και οταν λενε κατι το λενε μεσα απο γνωση γυρω απο το αντικειμενο, δεν σου λενε παπαριες. Σαφως και υπαρχουν χιλιαδες απο αυτους, ελαχιστοι ειναι οι σοβαροι και που εχουν βαρυτητα στα αυτα που λενε.

6) Οταν θες να τοποθετησεις καπου τα λεφτα σου στο να λειτουργησουν ως επενδυση και να σου αποδιδουν, σιγουρα δεν βγαινεις παγανια στο δωρεαν επιπολαια ουτε ρωτας ανθρωπους που δεν γνωριζεις καν και ασχετους με το αντικειμενο το τι θα κανεις.

7) Συνεση, μεγαλη προσοχη, σοβαροτητα, οχι βιασυνες, συλλογη και οργανωση πληροφοριων απο τους αρμοδιους πανω στο θεμα. Για αρχη, δαπανησε καποια χρηματα ωστε να μιλησεις με σοβαρους ανθρωπους που ειναι η δουλεια τους και να διαφυλαξεις το κεφαλαιο σου και να επενδυσεις σωστα.

8) Κανεις δεν θελει το καλο σου, ειδικα στο δωρεαν.

9) Οταν ποναει το δοντι μας, δεν βγαινουμε στα φορουμ και ζηταμε συμβουλες. Πηγαινουμε στον οδοντιατρο, πληρωνουμε την επισκεψη και αν χρειαστει θα παμε και σε δευτερο οδοντιατρο να παρουμε και μια δευτερη γνωμη. Απλη λογικη.

10) Ο μεγαλυτερος εχθρος του χ ανθρωπου που θα τον οδηγησει στο να χασει τα λεφτα του και να αποτυχει, ειναι ο ιδιος ο χ ανθρωπος λογω των εντελως λαθος και απαραδεκτων επιλογων που εκανε σε ολη τη διαδικασια απο "το εχω λεφτα να επενδυσω" εως το "δεν μου εμεινε τιποτα".

Θα βγουν τωρα οι διαφοροι ειδικοι να πουν τα δικα τους, και για διαστημικη τεχνολογια να τους ρωτησεις, εχουν γνωμη και για αυτο το θεμα. Δεν κολλανε, γνωριζουν τα παντα, ειναι ειδικοι στα παντα.

Και ολα αυτα, δωρεαν. Ετσι επειδη σε γουσταρουν και εισαι φιλος και αδερφος.


 :hi:
 

Christos Savvidis

Μέλος
Εγγρ.
9 Νοε 2018
Μηνύματα
7.704
Like
822
Πόντοι
146
συμφωνώ με σαβ...

φίλε majestic αν ασχολούμαι με ακίνητα και θεωρώ ότι στην χ περιοχή υπάρχουν ευκαιρίες ποιος σου είπε ότι θα το πω σε σένα?
γιατί, για να χάσω ενδεχομένως κάτι που μπορεί να μου αφήσει χρήμα?
το πιο πιθανό είναι να σε παραπληροφορήσω εξ επίτηδες...

Γεια σου ρε Γιαννη.

  :hi: :hi: :hi:
 

Johnm91

Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2019
Μηνύματα
92
Like
116
Πόντοι
0
Χεχεχε
Από ότι θυμάμαι από αριθμητική και κάνοντας μια υπόθεση για αγορά ακινήτου με τιμή € 50.000 και βάλουμε  10% φόρο μεταβίβασης, 3% υπέρ ΟΤΑ, 2% συμβολαιογράφο, 0.5% δικηγόρο συν τα έξοδα του για έρευνα τίτλων  ακόμα 2% αν πάμε σε μεσίτη, 0,475 στο υποθηκοφυλακείο, μας  βγάζει 17,975% επιβάρυνση και κάνει το κόστος 58.987,50 πες 58.900
Δώσαμε λοιπόν 58.900 και για να τα πάρουμε πίσω σε οκτώ χρόνια πρέπει να μας αφήνει κάπου στα 615 το μήνα.
Με φόρολογία στα 15% και Ειδική Εισφορά στα 5%  πρέπει να το νοικιάσουμε στα 770 το μήνα.

Τώρα πήγαινε χρυσή ευκαιρία και βρες ακίνητο να πουλιέται 60.000 παζάρεψε το στα 50.000 και πες μου αν θα εσύ του έδινες 770 νοίκι.
Συμπέρασμα το οκτώ χρόνια μάλλον δεν παίζουν, Πες καλίτερα εικοσιπέντε
Σωστοτατος....η Ελλαδα του 2020 σε μια παραγραφο!!
 
Εγγρ.
9 Μαρ 2008
Μηνύματα
12.047
Κριτικές
4
Like
16.708
Πόντοι
3.936
9) Οταν ποναει το δοντι μας, δεν βγαινουμε στα φορουμ και ζηταμε συμβουλες. Πηγαινουμε στον οδοντιατρο, πληρωνουμε την επισκεψη και αν χρειαστει θα παμε και σε δευτερο οδοντιατρο να παρουμε και μια δευτερη γνωμη. Απλη λογικη.

 

Εσύ τόσο καιρό για δε πας σε ένα ψυχίατρο? :grin: :grin: :grin:
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.422
Like
11.000
Πόντοι
3.556
Χεχεχε
Από ότι θυμάμαι από αριθμητική και κάνοντας μια υπόθεση για αγορά ακινήτου με τιμή € 50.000 και βάλουμε  10% φόρο μεταβίβασης, 3% υπέρ ΟΤΑ, 2% συμβολαιογράφο, 0.5% δικηγόρο συν τα έξοδα του για έρευνα τίτλων  ακόμα 2% αν πάμε σε μεσίτη, 0,475 στο υποθηκοφυλακείο, μας  βγάζει 17,975% επιβάρυνση και κάνει το κόστος 58.987,50 πες 58.900
Δώσαμε λοιπόν 58.900 και για να τα πάρουμε πίσω σε οκτώ χρόνια πρέπει να μας αφήνει κάπου στα 615 το μήνα.
Με φόρολογία στα 15% και Ειδική Εισφορά στα 5%  πρέπει να το νοικιάσουμε στα 770 το μήνα.

Τώρα πήγαινε χρυσή ευκαιρία και βρες ακίνητο να πουλιέται 60.000 παζάρεψε το στα 50.000 και πες μου αν θα εσύ του έδινες 770 νοίκι.
Συμπέρασμα το οκτώ χρόνια μάλλον δεν παίζουν, Πες καλίτερα εικοσιπέντε

Μαλλον αναφερεσε στο δικο μου ποστ για τα 8 χρονια.
Με δυο λογια:
Αγορα ακινητου 120 τ.μ. αξιας 70.000 καταμεσις της κρισης σε πολυ καλο σημειο, ολα μαζι (φοροι, συμβολαιογραφικα, και ολα που αναφερεις)
Ριξιμο αλλα 30.000 για χωρισμα σε 2 δυαρια και φτιαξιμο
Συνολο 100.000
Νοικιασμα 1050 ευρω συνολικα και τα 2 το μηνα
Εχεις δικιο για το 15% φορο, οποτε παμε στα 10700 το χρονο ετησια καθαρα εσοδα, μετα φορων. Βαλε και αλλα 700 για φθορες, ζημιες, εξοδα ιδιοκτητη, κλπ πες 10.000 καθαρα εσοδα
Αρα αποσβεση σε 10 χρονια (αντι 8 που ειπα) και το ακινητο στα χερια.
Παλι πολυ καλυτερα απο το μεσο ορο των ακινητων που ειναι σιγουρα πανω απο 15 χρονια
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.422
Like
11.000
Πόντοι
3.556
Μία άλλη περιοχή που εκτιμώ για αγορά ακινήτου είναι το Περιστέρι.
Πολύ χαμηλή δόμηση σε σχέση με άλλες περιοχές και μεγαλύτερη άπλα. Καλή σύνδεση με μετρό, καλή νυχτερινή πιάτσα και μπορεί να δουλέψει και airbnb αφού είναι ελάχιστες στάσεις από το κέντρο. Και οι τιμές των ακινήτων κρατιούνται ακόμη σε λογικά επίπεδα
 

pesite

Μέλος
Εγγρ.
22 Δεκ 2005
Μηνύματα
143
Κριτικές
2
Like
65
Πόντοι
1
Μαλλον αναφερεσε στο δικο μου ποστ για τα 8 χρονια.
Με δυο λογια:
Αγορα ακινητου 120 τ.μ. αξιας 70.000 καταμεσις της κρισης σε πολυ καλο σημειο, ολα μαζι (φοροι, συμβολαιογραφικα, και ολα που αναφερεις)
Ριξιμο αλλα 30.000 για χωρισμα σε 2 δυαρια και φτιαξιμο
Συνολο 100.000
Νοικιασμα 1050 ευρω συνολικα και τα 2 το μηνα
Εχεις δικιο για το 15% φορο, οποτε παμε στα 10700 το χρονο ετησια καθαρα εσοδα, μετα φορων. Βαλε και αλλα 700 για φθορες, ζημιες, εξοδα ιδιοκτητη, κλπ πες 10.000 καθαρα εσοδα
Αρα αποσβεση σε 10 χρονια (αντι 8 που ειπα) και το ακινητο στα χερια.
Παλι πολυ καλυτερα απο το μεσο ορο των ακινητων που ειναι σιγουρα πανω απο 15 χρονια

Πολύ φιλικά μα πάρα πολύ φιλικά αφού δεν έχω τίποτε να χωρίσω μαζί σου, είσαι πολύ μακρυά στις εκτιμήσεις σου.
30 χιλιάρικα δεν φτάνουν με τίποτε για επαναδιαρύθμιση. Θέλεις 10 για μια ανακαίνιση μιάς κουζίνας και ενός μπάνιου, χωρίς αλλαγή διαρύθμισης που θες μηχανικό και νταραβέρι με πολεοδομία και Δήμο. Ο κάδος για τα μπάζα και μόνον θα σου πάει ένα πεντακοσάρικο παράβολα.
Μετά κοίτα την χρυσή ευκαιρία και βρες μου ακίνητο 120 τ.μ. στα 60 χιλιάρικα (που θα γίνουν 70 με τα έξοδα) ακίνητο εκτός από μπουντρούμια υπόγεια και ημιορόφους με το ταβάνι στο ενα ογδόντα.
Στο μέτρημα των φόρων ξέχασες την Ειδική Εισφορά. Είναι και αυτή λεφτά ντάγκα ντάγκα κάθε χρόνο.
Έτσι λοιπόν φιλικά μα πάρα πολύ φιλικά ξέχνα το δεν γίνονται έτσι τα πράμματα.
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.422
Like
11.000
Πόντοι
3.556
Πολύ φιλικά μα πάρα πολύ φιλικά αφού δεν έχω τίποτε να χωρίσω μαζί σου, είσαι πολύ μακρυά στις εκτιμήσεις σου.
30 χιλιάρικα δεν φτάνουν με τίποτε για επαναδιαρύθμιση. Θέλεις 10 για μια ανακαίνιση μιάς κουζίνας και ενός μπάνιου, χωρίς αλλαγή διαρύθμισης που θες μηχανικό και νταραβέρι με πολεοδομία και Δήμο. Ο κάδος για τα μπάζα και μόνον θα σου πάει ένα πεντακοσάρικο παράβολα.
Μετά κοίτα την χρυσή ευκαιρία και βρες μου ακίνητο 120 τ.μ. στα 60 χιλιάρικα (που θα γίνουν 70 με τα έξοδα) ακίνητο εκτός από μπουντρούμια υπόγεια και ημιορόφους με το ταβάνι στο ενα ογδόντα.
Στο μέτρημα των φόρων ξέχασες την Ειδική Εισφορά. Είναι και αυτή λεφτά ντάγκα ντάγκα κάθε χρόνο.
Έτσι λοιπόν φιλικά μα πάρα πολύ φιλικά ξέχνα το δεν γίνονται έτσι τα πράμματα.

Δεν κατάλαβες, αναφέρομαι σε περίπτωση φίλου μου που το αγόρασε πριν 2-3 χρόνια, γι αυτό και τόσο φθηνα και ήτανε και άφτιατχτο, και το έφτιαξε-νοίκιασε φέτος, γι αυτό και τόσο ψηλά. Και όχι Αθήνα αλλά Θεσσαλονίκη
Ίσως η ανακαίνιση να μην ηταν 30 αλλά λίγο παραπάνω, δε θυμάμαι ακριβώς, πάντως κοντά στο 100ρι θυμάμαι όλη η υπόθεση.
Ότι μου είπανε λέω, δεν έχω κανέναν λόγο να λέω υπερβολές.
 

pesite

Μέλος
Εγγρ.
22 Δεκ 2005
Μηνύματα
143
Κριτικές
2
Like
65
Πόντοι
1
Έχει καλώς.
Μόλις μπήκε άλλη μία παράμετρος στην εξίσωση. Θεσσαλονίκη. Και η ιστορία πριν 2-3- χρόνια. Δεκτόν.
Ας δεχθούμε επίσης ότι τα ποσά που αναφέρεις είναι σωστά και ότι το ακίνητο ήταν σε πολυκατοικία γιατί αν ήταν μονοκατοικία σε δικό της οικόπεδο θα έκανε εφτακόσια και ας δούμε το νομικό μέρος.
Πριν ξεκινήσουμε εργασίες χρειάζεται άδεια από την πολεοδομία αλλιώς χωρίς άδεια έτσι και κάνεις γκρεμίσματα έχει αυτόφωρο.
Η πολεοδομία θέλει τροποποίηση του κανονισμού της πολυκατοικίας για τις κοινόχρηστες δαπάνες και την κατανομή ποσοστών του οικοπέδου. Εδώ παίζει μελέτη από Μηχανικό στατικά υδραυλικά μονωτικά θερμαντικά, καθώς και Συμβολαιογράφο με υπογραφές από όλους τους ιδιοκτήτες και σε αυτό επιμένω, από όλους τους ιδιοκτήτες, που όλο και κάποιο καφεδάκι θα ζητάνε και αυτοί.
Τώρα αν η δουλειά έγινε στη ζούλα, έγινε, αλλά αν το κακό σκάσει, τα πρόστιμα της πολεοδομίας ξεπερνάνε την αξία του ακινήτου.
Δεν γίνονται αυτά, αλλά αν ο φίλος σου τόκανε μπράβο του και βοήθεια του.
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.422
Like
11.000
Πόντοι
3.556
Έχει καλώς.
Μόλις μπήκε άλλη μία παράμετρος στην εξίσωση. Θεσσαλονίκη. Και η ιστορία πριν 2-3- χρόνια. Δεκτόν.
Ας δεχθούμε επίσης ότι τα ποσά που αναφέρεις είναι σωστά και ότι το ακίνητο ήταν σε πολυκατοικία γιατί αν ήταν μονοκατοικία σε δικό της οικόπεδο θα έκανε εφτακόσια και ας δούμε το νομικό μέρος.
Πριν ξεκινήσουμε εργασίες χρειάζεται άδεια από την πολεοδομία αλλιώς χωρίς άδεια έτσι και κάνεις γκρεμίσματα έχει αυτόφωρο.
Η πολεοδομία θέλει τροποποίηση του κανονισμού της πολυκατοικίας για τις κοινόχρηστες δαπάνες και την κατανομή ποσοστών του οικοπέδου. Εδώ παίζει μελέτη από Μηχανικό στατικά υδραυλικά μονωτικά θερμαντικά, καθώς και Συμβολαιογράφο με υπογραφές από όλους τους ιδιοκτήτες και σε αυτό επιμένω, από όλους τους ιδιοκτήτες, που όλο και κάποιο καφεδάκι θα ζητάνε και αυτοί.
Τώρα αν η δουλειά έγινε στη ζούλα, έγινε, αλλά αν το κακό σκάσει, τα πρόστιμα της πολεοδομίας ξεπερνάνε την αξία του ακινήτου.

Οκ, φαίνεται να ξέρεις καλύτερα τις διαδικασιες. Δυστυχώς δεν ξερω κατι παραπανω απο αυτα που ειπα για τη συγκεκριμενη περιπτωση.
Γενικα πιστευεις οτι δεν αξιζει δηλαδη να αγορασεις ενα μεγαλουτσικο και να το σπασεις στα δυο;
 

pesite

Μέλος
Εγγρ.
22 Δεκ 2005
Μηνύματα
143
Κριτικές
2
Like
65
Πόντοι
1
Γνωρίζω δύο περιπτώσεις που έγινε. Αλλά έγινε μόνον στα χαρτιά. Δεν μπήκε ούτε ένα καρφί.
Ήταν όλο μια κομπίνα στο πλαίσιο της στεγαστικής αποκατάστασης παλιννοστούντων ομογενών της τέως Σοβιετικής Ένωσης αν αυτό σου λέει τίποτα.
 

CLOSER822

Σπουδαίος
Εγγρ.
23 Ιουν 2008
Μηνύματα
24.940
Like
11.166
Πόντοι
2.606
Οκ, φαίνεται να ξέρεις καλύτερα τις διαδικασιες. Δυστυχώς δεν ξερω κατι παραπανω απο αυτα που ειπα για τη συγκεκριμενη περιπτωση.
Γενικα πιστευεις οτι δεν αξιζει δηλαδη να αγορασεις ενα μεγαλουτσικο και να το σπασεις στα δυο;
Oτι ακριβως σου λεει ο φιλος ισχυει....με καθε λεπτομερεια τα εξηγει ωραια και απλα....το αν συμφερει η οχι ομως ειναι αλλιουλιου ευαγγελιο...εξαρταται πως βλεπεις το συμφερει...με ενα 100ρικο επενδυεις σε δουλεια ετοιμη και μετρας κασερακι απο την πρωτη μερα...αν η 100ρου σε εμποδιζει απλα στην τσεπη και εχεις αλλη δουλεια να βγαζεις ,πιστευω οτι το ακινητο συμφερει ΜΕΣΟΜΑΚΡΟΠΡΟΘΕΣΜΑ....Πας για αποδοση στην καλυτερη 6-7% στα λεφτα σου ανα ετος ,αλλα εχεις το κεφαλι σου σχετικα ησυχο...απο το να τα κρατας σε ελληνικη τραπεζα η σε στρωμα ,δεν νομιζω οτι συζηταμε αν συμφερει....
υγ...αν ο φιλος σου βρηκε 120μ ακινητο με 60χ στην πολη-νορμαλ φαση,θελω και γω...και σου βγαζω και ενα ταληρακι για τον κοπο σου να μου το στειλεις πμ!
 

pesite

Μέλος
Εγγρ.
22 Δεκ 2005
Μηνύματα
143
Κριτικές
2
Like
65
Πόντοι
1
Και μην πέσεις σε μπαταχτζή ενοικιαστή, εκεί να δεις γλέντια.....
 

ririkonav

Ανώτατος
Εγγρ.
2 Απρ 2007
Μηνύματα
6.037
Κριτικές
48
Like
6.426
Πόντοι
11.445
Και μην πέσεις σε μπαταχτζή ενοικιαστή, εκεί να δεις γλέντια.....

βαλε 100 καθε εξωδικο , κανα 500 δικηγορο και 1000-1500 αμα δεν ξεκουμπιζεται για επιμελητη και αποθηκευση οικοσκευης .. :tooth: :tooth:
 

geoMan

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2009
Μηνύματα
27.892
Κριτικές
16
Like
14.716
Πόντοι
6.515
πολλα σωστα γραφτηκαν, όμως κανεις δεν εδωσε μια θετικη προταση που να επενδυσει ο ανθρωπος τα 100κ για να παρει κατι περισσοτερο από το 0,2% μιας προθεσμιακης

και μην αρχισουμε τωρα να τα φαει στις ...τανες  :takethis:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom