Νέα

Επιχειρηματικές (και άλλες) ανησυχίες του majestic69

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα majestic69
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 2K
  • Εμφανίσεις 74K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
OP
OP
majestic69

majestic69

Μέλος
Εγγρ.
8 Σεπ 2009
Μηνύματα
4.811
Κριτικές
4
Like
277
Πόντοι
36
Καλησπερα παιδια.

Ευχομαι να ειστε ολοι καλα και να παιρνατε ομορφα.

Εχω 100κ απο τον παππου μου και θα ηθελα να κανω καποια επενδυση σε ακινητο στο κεντρο της αθηνας μονο

Ενδιαφερομαι να αγορασω το σπιτι και να το ανακαινισω ολο

ποιες περιοχες θα προτινατε?

Ποσα τετραγωνικα θα προτινατε?

Ο αρχικος στοχος μου ειναι να προσπαθησω το ξαναπουλησω και αν δεν βγει να παρω ενα καλο ενοικιο.

Οποιος γνωριζει ας βοηθησει.

Δεκτη η γνωμη ολων

Ευχαριστω!
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.422
Like
11.000
Πόντοι
3.556
Καλησπερα παιδια.

Ευχομαι να ειστε ολοι καλα και να παιρνατε ομορφα.

Εχω 100κ απο τον παππου μου και θα ηθελα να κανω καποια επενδυση σε ακινητο στο κεντρο της αθηνας μονο

Ενδιαφερομαι να αγορασω το σπιτι και να το ανακαινισω ολο

ποιες περιοχες θα προτινατε?

Ποσα τετραγωνικα θα προτινατε?

Ο αρχικος στοχος μου ειναι να προσπαθησω το ξαναπουλησω και αν δεν βγει να παρω ενα καλο ενοικιο.

Οποιος γνωριζει ας βοηθησει.

Δεκτη η γνωμη ολων

Ευχαριστω!

Που σαι ρε άρχοντα; Σε έψαχνα πόσο καιρό! Έχω φτιάξει ένα φόρουμ ειδικά για σένα:
Πέρα απ την πλάκα, σήμερα μιλούσα με μεσίτη στην Αθήνα για ένα σπιτάκι που έχω και μου έλεγε ότι αν θελήσω να το πουλήσω να μη μπλέξω με ανακαινίσεις κλπ γιατί θα είναι χαμένα λεφτά. Δεν ξέρω αν μιλούσε για τη δική μου περίπτωση συγκεκριμένα, η γενικότερα.

Πάντως να ξέρεις, επειδή παρακολουθώ στενά τις τιμές τόσο των πωλήσεων όσο και των ενοικιάσεων, ότι οι τιμές των πωλήσεων είναι πολύ χαμηλές σε σχέση με τα ενοίκια, κάτι που είναι παράλογο βέβαια και κάποια στιγμή θα διορθωθεί. Συμπερασματικά, είναι καλή περίοδος για να αγοράσει κανείς, γιατί αν μη τι άλλο, μπορεί να το νοικιάσει με ένα αξιοπρεπές ενοίκιο

Από τετραγωνικά θα σου πρότεινα, όσο μικρότερο γίνεται, γιατί η αξία των τετραγωνικών μειώνεται όσο μεγαλώνει το σπίτι

Για περιοχή δε μπορώ να πω, εξαρτάται καθαρά από το τι θα μπορέσεις να βρεις με αυτά τα λεφτά.

 
OP
OP
majestic69

majestic69

Μέλος
Εγγρ.
8 Σεπ 2009
Μηνύματα
4.811
Κριτικές
4
Like
277
Πόντοι
36
Που σαι ρε άρχοντα; Σε έψαχνα πόσο καιρό! Έχω φτιάξει ένα φόρουμ ειδικά για σένα:
Πέρα απ την πλάκα, σήμερα μιλούσα με μεσίτη στην Αθήνα για ένα σπιτάκι που έχω και μου έλεγε ότι αν θελήσω να το πουλήσω να μη μπλέξω με ανακαινίσεις κλπ γιατί θα είναι χαμένα λεφτά. Δεν ξέρω αν μιλούσε για τη δική μου περίπτωση συγκεκριμένα, η γενικότερα.

Πάντως να ξέρεις, επειδή παρακολουθώ στενά τις τιμές τόσο των πωλήσεων όσο και των ενοικιάσεων, ότι οι τιμές των πωλήσεων είναι πολύ χαμηλές σε σχέση με τα ενοίκια, κάτι που είναι παράλογο βέβαια και κάποια στιγμή θα διορθωθεί. Συμπερασματικά, είναι καλή περίοδος για να αγοράσει κανείς, γιατί αν μη τι άλλο, μπορεί να το νοικιάσει με ένα αξιοπρεπές ενοίκιο

Από τετραγωνικά θα σου πρότεινα, όσο μικρότερο γίνεται, γιατί η αξία των τετραγωνικών μειώνεται όσο μεγαλώνει το σπίτι

Για περιοχή δε μπορώ να πω, εξαρτάται καθαρά από το τι θα μπορέσεις να βρεις με αυτά τα λεφτά.

που εισαι ρε φιλε....καιρο εχω να μπω.Αλλα η φαση δεν κοβεται.

Ωραιο το σαιτ σου εχει πολυ πραγμα για διαβασμα.θα το δω αυριο το πρωι

Το δικο σου σε ποια περιοχη ειναι τετραγωνικα οροφος ?

Οι επιλογες ειναι δυο η γκαρσονιερες η κανονικο σπιτι αλλα μεχρι 80 τετραγωνικα δεν θελω να παω πιο πανω.

Γινονται πραξεις τι ακους τισ ου λεει ο μεσιτης κλαμα?
 
Εγγρ.
9 Μαρ 2008
Μηνύματα
12.047
Κριτικές
4
Like
16.708
Πόντοι
3.936
Κινήσου γρήγορα,μέχρι και η αντιπαροχή έχει αρχίσει να επιστρέφει σε κάποιες περιοχές.
Σημάδι σοβαρού αγοραστικού ενδιαφέροντος από δυνατά πορτοφόλια και ξένους σε πρώτη φάση.
Αν ανοίξουν λίγο την κάνουλα οι τράπεζες,δείγματα υπάρχουν,και μπουν πολλοί στο παιχνίδι τα 100 δε θα σε φτάνουν παρά μόνο για υποβαθμισμένες περιοχές και πολύ παλιά ακίνητα.
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.422
Like
11.000
Πόντοι
3.556
που εισαι ρε φιλε....καιρο εχω να μπω.Αλλα η φαση δεν κοβεται.

Ωραιο το σαιτ σου εχει πολυ πραγμα για διαβασμα.θα το δω αυριο το πρωι

Το δικο σου σε ποια περιοχη ειναι τετραγωνικα οροφος ?

Οι επιλογες ειναι δυο η γκαρσονιερες η κανονικο σπιτι αλλα μεχρι 80 τετραγωνικα δεν θελω να παω πιο πανω.

Γινονται πραξεις τι ακους τισ ου λεει ο μεσιτης κλαμα?

Εμένα είναι Φιλαδέλφεια 3ος όροφος
Αν μπορεις να παρεις 2 γκαρσονιερες ειναι οτι καλυτερο.
Ισως μπορεις να παρεις και 1 δυαρι + μια γκαρσονιερα.
Αλλα φροντισε να ειναι σε αξιοπρεπη κατασταση γιατι με 100 δε σε παιρνει και για ανακαινιση

Πραξεις γινονται, ακομη και δανεια δινονται απο τις τραπεζες, πιο αυστηρα βεβαια. Για τους Κινεζους κλπ που λεγεται οτι αγοραζουν αβερτα, δεν ισχυει και πολυ. Αγοραζουν δηλαδη, αλλα συνηθως δινουν πολυ λιγα λεφτα, πχ για σπιτι 100.000 θα σε ξεκινησουν με τιμη προσφορας 70.000
Λογικο αφου δεν τους ενδιαφερει η ποιοτητα η το σπιτι, παρα μονο η βιζα και το ξεπλυμα, οποτε αν πεις εσυ οχι, πανε στον επομενο, μεχρι να βρουν καποιον που καιγεται.
 
OP
OP
majestic69

majestic69

Μέλος
Εγγρ.
8 Σεπ 2009
Μηνύματα
4.811
Κριτικές
4
Like
277
Πόντοι
36
περιοχες μου εχουν πει να κοιταξω

κυψελη
πλατεια αμερικης
πατησιων
πατησια

και εκει γυρω

ποια ειναι η γνωμη σου.

Ο λογος που μου ειπανε αυτες τις περιοχες ειναι οτι θα μπουχτισει το κεντρο κεντρο με τους μεγαλοκαρχαριες και θα αρχισουν να βγαινουν οι εταιρεις πιο εξω.
 

enallaktikos

Μέλος
Εγγρ.
23 Οκτ 2007
Μηνύματα
5.490
Like
281
Πόντοι
86
Πάντως να ξέρεις, επειδή παρακολουθώ στενά τις τιμές τόσο των πωλήσεων όσο και των ενοικιάσεων, ότι οι τιμές των πωλήσεων είναι πολύ χαμηλές σε σχέση με τα ενοίκια, κάτι που είναι παράλογο βέβαια και κάποια στιγμή θα διορθωθεί. Συμπερασματικά, είναι καλή περίοδος για να αγοράσει κανείς, γιατί αν μη τι άλλο, μπορεί να το νοικιάσει με ένα αξιοπρεπές ενοίκιο
Θα διορθωθεί τύπε με την πτώση την πτώση των ενοικίων   :S
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.422
Like
11.000
Πόντοι
3.556
περιοχες μου εχουν πει να κοιταξω

κυψελη
πλατεια αμερικης
πατησιων
πατησια

και εκει γυρω

ποια ειναι η γνωμη σου.

Ο λογος που μου ειπανε αυτες τις περιοχες ειναι οτι θα μπουχτισει το κεντρο κεντρο με τους μεγαλοκαρχαριες και θα αρχισουν να βγαινουν οι εταιρεις πιο εξω.

Εγω θα κοιτουσα Αγιο Ελευθεριο και μετα Ανω Πατησια-Κατω Πατησια με αυτη τη σειρα. Αν και για να πω την αληθεια, πιστευω η Φιλαδελφεια θα εκτοξευτει τα επομενα χρονια, ειδικα αν γινει μετρο το 2030 οπως λενε.
Σαφως καλυτερη περιοχη απο τις προαναφερθεισες και οχι μακρια απο το κεντρο
Αν θες να δουλευεις μονο με τουριστες μπορεις να δεις και πιο κοντα στο κεντρο (πχ Αγιος Νικολαος) αλλα μην περιμενεις να αγορασεις σπιτι, αλλα αχουρι
 
OP
OP
majestic69

majestic69

Μέλος
Εγγρ.
8 Σεπ 2009
Μηνύματα
4.811
Κριτικές
4
Like
277
Πόντοι
36
γενικα ακουγονται λιβανεζοι , κινεζοι, ρωσοι , τουρκοι ,εβραιοι . Ολοι αγοραζουνε. Αληθεια που αγοραζουνε και τι τους ενδιαφερει.

Εμενα αρχικος στοχος ειναι να ξαναπουλησω στον 1 χρονο.

Κανενας ελληνας αγοραζει τιποτα αραγες?
 
Εγγρ.
9 Μαρ 2008
Μηνύματα
12.047
Κριτικές
4
Like
16.708
Πόντοι
3.936
Παραλιακή ζώνη,πιο λίγο βόρεια,γενικά στις ακριβές περιοχές.
Γλυφάδα ξεπηδάν οικοδομές για κατοικίες πολυτελείας. 
 
OP
OP
majestic69

majestic69

Μέλος
Εγγρ.
8 Σεπ 2009
Μηνύματα
4.811
Κριτικές
4
Like
277
Πόντοι
36
η παραλιακη για μενα ειναι φουσκα.Αυτοι νομιζουν οτι θα γινει μοντε καρλο.Μαλακες ειναι κατι κινεζοι που σκουπιζαν ομονοια εξαρχεια και κυψελη.
 
Εγγρ.
9 Μαρ 2008
Μηνύματα
12.047
Κριτικές
4
Like
16.708
Πόντοι
3.936
η παραλιακη για μενα ειναι φουσκα.Αυτοι νομιζουν οτι θα γινει μοντε καρλο.Μαλακες ειναι κατι κινεζοι που σκουπιζαν ομονοια εξαρχεια και κυψελη.

Φθηνά ακίνητα(50.000-100.000 ευρώ) με εικονικά συμβόλαια άνω των 250.000 ευρώ(πληρώνουν παραπάνω φόρο μεταβίβασης) για απόκτηση golden visa.
 
OP
OP
majestic69

majestic69

Μέλος
Εγγρ.
8 Σεπ 2009
Μηνύματα
4.811
Κριτικές
4
Like
277
Πόντοι
36
Το κεντρο της αθηνας που θα παει γενικα πως το βλεπεις ?
 
Εγγρ.
9 Μαρ 2008
Μηνύματα
12.047
Κριτικές
4
Like
16.708
Πόντοι
3.936
Το κεντρο της αθηνας που θα παει γενικα πως το βλεπεις ?

Αν γίνουν πράξη κάποια πράγματα όπως π.χ. αναβάθμιση αρχαιολογικού μουσείου(πιο εφικτό) και γκρέμισμα κάποιον οικοδομικών τετραγώνων θα υπάρξει ραγδαία άνοδος...αν


 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.422
Like
11.000
Πόντοι
3.556
Αν γίνουν πράξη κάποια πράγματα όπως π.χ. αναβάθμιση αρχαιολογικού μουσείου(πιο εφικτό) και γκρέμισμα κάποιον οικοδομικών τετραγώνων θα υπάρξει ραγδαία άνοδος...αν



Φιλε ωραια ολα αυτα, αλλα πολυ θεωρητικα. Μια αγωγη απο εναν απο τους 25 κληρονομους δικαιουχους των προς κατεδαφιση τετραγωνων και παμε 10 χρονια πισω.
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.422
Like
11.000
Πόντοι
3.556
Γράφω αν...
Το μουσείο λογικά θα γίνει και αυτό από μόνο του θα είναι μεγάλο boost για την υποβαθμισμένη περιοχή που το περιβάλει.


Σορρυ που θα κανω το δικηγορο του διαβολου, αλλα δε νομιζω να εχει καποια ιδιαιτερη επιπτωση το μουσειο.
Το τεραστιο προβλημα της Αθηνας ειναι οτι ειναι σουπερ πυκνοκατοικημενη, με 11.000 κατοικους ανα τ.χλμ την ωρα που το Λονδινο εχει πυκνοτητα 5.000 κατικους ανα τ.χλμ ποσο μαλλον αλλες πιο αραιες πολεις.
Και δε χρειαζονται στατιστικα, το βλεπει κανεις με το ματι αν παει σε πολλες περιοχες. Τα ιδια και χειροτερα και στη Θεσσαλονικη, ειδικα στο κεντρο.

Η δικη μου προταση ειναι να δωσουμε σημασια ως κρατος πρωτα απ ολα στην αναπτυξη ενος ισχυρου επιχειρηματικου ιστου σε ολη τη χωρα, με την ιδρυση
σημαντικου αριθμου εταιριων σε καθε νομο (30 εταιριες ανω των 50 υπαλληλων σε καθε νομο θα ειναι μια καλη αρχη) και μεσα σε αυτο το πλεγμα η Αθηνα και η Θεσσαλονικη θα βρουν το δρομο τους
 
Εγγρ.
9 Μαρ 2008
Μηνύματα
12.047
Κριτικές
4
Like
16.708
Πόντοι
3.936
Σορρυ που θα κανω το δικηγορο του διαβολου, αλλα δε νομιζω να εχει καποια ιδιαιτερη επιπτωση το μουσειο.

Αρχές δεκαετίας στο Κουκάκι ξεκίναγες από 30.000 για γκαρσονιέρες,τώρα δεν πλησιάζεις.
Κάτι αντίστοιχο θα γίνει και εκεί.
Μιλάμε για επένδυση σε ακίνητα τώρα με προοπτική σοβαρού κέρδους εντός δεκαετίας και σε τιμή μέχρι 100.000 ευρώ που ψάχνει ο majestic69.
 

rambo626

Νέο Μέλος
Εγγρ.
13 Σεπ 2016
Μηνύματα
4
Like
0
Πόντοι
0
Σπάσε το ποσό, αγόρασε 2 ή κ 3 μικρές κατοικίες, ευκαιρίες παίζουν πάντα. Να υπάρχει κοντά μέσο σταθερής τροχιάς. Νοίκιασέ τα κ μετά πουλάς αυτό με τη μεγαλύτερη αξία. Μην πας με ένα ακίνητο μόνο, για οποιονδήποτε λόγο μπορεί να μη σου βγει. Γνώμη μου λογω της φύσης της εργασίας μου. Ένας χρόνος που δίνεις, είναι λίγος. Εν τω μτξ παντα υπάρχουν σενάρια με κόσμο που καίγεται να πουλήσει, τα δινει κοψοχρονια κ ο επόμενος πουλάει 50% πάνω την επόμενη μέρα. Αν είχες αυτα τα χρήματα 3 χρόνια πριν, τώρα θα είχαν 3πλη αξία. Δεν είμαι πολύ αισιόδοξος για τις περιοχές που αναφέρθηκαν παραπισω ότι θα αναβαθμιστούν σύντομα. Δε συγκρίνονται με το Κουκάκι πχ, το Κουκάκι έχει Ακρόπολη. Η Χρυσή βίζα έχει τελειώσει. Αναμένεται νέο κύμα Κινέζων αλλά σε λίγο μπαίνει Μάρτης κ το ακούμε από το Νοέμβριο.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom