Νέα

Επενδύοντας σε ακίνητα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα trikardos
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 245
  • Εμφανίσεις 13K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

panourgos

Μέλος
Εγγρ.
3 Μαρ 2007
Μηνύματα
759
Like
6
Πόντοι
6
Φιλε μου panourgos δεν ξέρω σχεδόν τίποτα από γεωργία, εχω κάποια κτηματα αλλά εχω φυγει από το χωριό μου πολλά χρόνια.
ΔΕΝ θείχτηκα
Φυσικά αν εισαι: σαν γεωπονος καλλιεργητης που παραγω τυποποιω και διαθετω μονος μου τα προϊοντα μου μεσω μιας εταιριας που διαθετω κάθε αποψή σου και εμπειρία σου ειναι σεβαστή
.
Διάλογος να γίνεται, και είμαι όλος αυτιά.

Εσύ  Πανούργε τι καλλιεργείς και που περίπου; Αν θέλεις απαντάς
καλλειεργω κηπευτικα στην περιοχη της βοιωτιας ,
 
OP
OP
T

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.075
Like
31
Πόντοι
166
Πανούργε φίλε μου, δεν είμαι ξερόλας αλλα τα κηπευτικά δεν νομίζω ότι πάνε άσχημα

Ιδιαίτερα αν είσαι κοντά σε μεγάλες αγορές.
Κάποιο καρτελ μου μοιρίζει στην εμπορία και διάθεση κηπευτικών. Κάποια λαμογια της λαχαναγοράς είναι τσιφλικάδες χωρίς χωράφια.
Να σου πω ομως Πανούργιε όταν ακούω πολλά κλάματα δεν τα πιστεύω πάντα ( η γενίκευσεις και οι υπερβολές με κάνουν δισπιστο)
 
OP
OP
T

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.075
Like
31
Πόντοι
166
Η αξία της συνεργασίας ειναι πλέον καθαρη

Μονο με τους νέους "ακομματιστους συνεταιρισμούς" θα μπορέσουν οι αγρότες να δουν ασπρη μέρα

Αυτό που γράφει σήμερα στην Καθημερινή στο ενθετο ΟΙΚΟ ο καθ. Ευτήχης Σαρτζετάκης για τις κλιματικές αλλαγές και μπορούμε να τα αναγάγουμε και στην αγροτική παραγωγή.


"Το πρόβλημα των κλιματολογικων αλλαγών ειναι κλασικό παράδειγμα "Διλήμματος του φυλακισμένου" όπου ενώ είναι κατανοητό οτι η συνεργασία θα ωφελήσει όλους, ο καθένας ξεχωριστά δεν εμπιστεύεται τους άλλους"
 

panourgos

Μέλος
Εγγρ.
3 Μαρ 2007
Μηνύματα
759
Like
6
Πόντοι
6
κοιτα φιλε μου τα κηπευτικα πανε καλα για ολους τους εμπλεκομενους με αυτα εκτος απο τους παραγωγους , τα κυκλωματα ειναι τετοια που ουτε μπορεις να το φανταστεις , τα εξοδα μεσα σε μια χρονια ανεβηκανε 150% , και το μεγαλυτερο μερος των προϊοντων παραμενουν αδιαθετα η πωλουντε σε τιμες ξεφτιλα,
ενδεικτικα να σου πω πως το κρεμμυδι εχει 0,10 / κιλο το καροτο 0,25/ κιλο το διταρι 0,15/ κιλο και παμε λεγοντας , κατσε τωρα και σκεψου ποσο αγοραζεις εσυ τα καροτα , τα κρεμμυδια και το ψωμι και δες το ανοιγμα τις ψαλιδας , τροποι υπαρχουνε να φαει ο κοσμος φθηνα η να μαζεψον την ψαλιδα ωστε να βγαλει κατι και ο παραγωγος αλλα η εκαστοτε κυβερνηση δεν ακουμα  το θεμα ουσιαστηκα , ολα γινοντε και λεγοντε για  να κερδιζουν εντυπωσεις στην τηλεοραση ,
οσο για τους συνεταιρισμους εδω και αν ειναι για γελια .... διστυχως το κρατος οσο και να φωναζει στους αγροτες να ενωθουν ειναι αυτο που κανει τα αδυνατα δυνατα να αποτρεψει κατι τετοιο και αυτο διοτι οι αγροτες ειναι μεγαλη μαζα και δεν συμφερει κανεναν απο τους 300 να οργανωθουν ,
αστα να πανε .... και μη χειροτερα ,
παντως αν εχεις καποια απορια στειλε μου  pm με χαρα θα σε βοηθησω
 

vlachodeutsch

Μέλος
Εγγρ.
27 Δεκ 2008
Μηνύματα
6.218
Like
4
Πόντοι
66
Πανούργε φίλε μου, δεν είμαι ξερόλας αλλα τα κηπευτικά δεν νομίζω ότι πάνε άσχημα

Ιδιαίτερα αν είσαι κοντά σε μεγάλες αγορές.
Κάποιο καρτελ μου μοιρίζει στην εμπορία και διάθεση κηπευτικών. Κάποια λαμογια της λαχαναγοράς είναι τσιφλικάδες χωρίς χωράφια.
Να σου πω ομως Πανούργιε όταν ακούω πολλά κλάματα δεν τα πιστεύω πάντα ( η γενίκευσεις και οι υπερβολές με κάνουν δισπιστο)
Για να σου δωσω ενα παραδειγμα γιατι η γεωργια στην Ελλαδα πεθανε
Πριν απο 5-6 χρονια ο πατερας μου αρρωστησε βαρεια και ξεκινησα απο την Πατρα που σπουδαζα για το χωριο για να βοηθησω τους γονεις μου.Ηταν εποχη τρυγου και εχουμε ενα μικρο αμπελι το οποιο τρυγισα και πηγα τα σταφυλια στον εμπορα στο διπλανο χωριο.Τα ζυγιζει και τα αξιολογει και μου λεει οτι θα μου δωσει 50.
50 χιλιαρικα μονο του λεω για να με αποστομωσει λεγοντας μου-οχι φιλαρακι λαθος καταλαβες οχι 50000 δρχ αλλα 50 ευρω.Μετα απο δυο μερες ξαναφτανω Πατρα και απο περιεργεια πηγα σε λαικη και ειδα τα ιδια σταφυλια που πουλησα 15-20 λεπτα(εαν θυμαμε καλα) τα ειχανε 2 ευρω το κιλο.Αρα το μεγαλυτερο προβλημα ειναι οι μεσαζοντες και κατα δευτερον ο μικρος κληρος των αγροτων που σε αναγκαζει ουσιαστικα να μενεις ερμαιος των μεσαζοντων
 

panourgos

Μέλος
Εγγρ.
3 Μαρ 2007
Μηνύματα
759
Like
6
Πόντοι
6
ακριβως ετσι .....
οσο για τους μεσαζοντες υπαρχει λυση αλλα μαζι με αυτους οικονομα και το κρατος διοτι απο τις υπερτομολογισεις και μονο που τα προίοντα αλαζουν 3 χερια τουλαχιστον επι 9% Φ.Π.Α υπολογισε ποσα αρπαζει το κρατος .. ας μην μιλησουμε για το φ.π.α σε πολλα εφοδια (λιπασματα , σποροι ) που ειναι 19% λες και ειναι ειδος πολυτελειας και το αγοραζουμε για να πουλησουμε μουρη ...
 
OP
OP
T

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.075
Like
31
Πόντοι
166
Το ξαναλέω οτι δεν ειμαι ξερόλας αλλά νομίζω οτι η λύση είναι οι συνεταιρισμοί

Φιλε μου Πανουργε, ακου την κάνανε στο χωριό μου πέρσι, Ήταν η γνωστή ομάδα που λιμένεται όλους τους συνεταιρισμούς και τα κονομα ( 4-5 άτομα ανιπόλιπτα κομματοσκυλα ΠΑΣΟΚ-ΝΔ)
Ειχανε στήσει τσάμπα μαγαζί, και κονόμαγαν από το ελαιοτρηβίο και τις επιδοτήσεις, αφού οι περισσότεροι αγρότες ειναι γέροι και αμόρφοτοι.
Όσπου δεν πήγενε άλλο και μια ομάδα νέων παιδίων έκει που οι κλεφτες κάνανε σε στενό κύκλο τις εκλογές νέου συμβουλίου, μπούκαρανε και ψήφησαν μαζικά δικούς τους.
Εγινε το έλα να δεις, πλάκοσε αστυνομία, τα λαμόγια κάνανε λες και τους κλέβανε, η ομάδα όμως των νέων ήτανε μεγάλη και δυναμικη και οι ψευτόμαγκες πήρανε πόδι. έγινε και έλεγχος και η υπόθεση πηρε τον δρόμο της.
Αυτη ειναι η λύση η μαζικότητα, πόσοι είναι τα λαμόγια 10,20 και πόσοι οι βοηθοί τους, αμα σας κλέβουνε και μαζοχτητε θα κλασουνε μέντες. Άσε που άμα μαυρίσεται και τους κομματαρχες βουλευτες θα σκιαχτουνε. Εχεται τα αρχ@@@δια να πάρεται το δίκιο στα χέρια σας;
Οσο γιαυτα που λες φίλε vlachodeutsch ίσχύουν τα ίδια
Γιατι αν υπήρχε μια συνεργασια των παραγωγών ο έμπορας δεν θα μπορουσε να αγοράσει στις ξεφτιλα τιμες που δίνει
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
Πιστευω πως αν καποιοι φερουν φρουτα η καρπους
που δεν υπαρχουν στην Ελλαδα
και μοχθησουν και υποφερουν αρχικα μεχρι να ρεγουλαρουν το πραγμα
(γιατι ολοι εκει θα πεσουν μεχρι τις πρωτες δυσκολειες)

Αργοτερα οσοι μεινουν γιατι αρκετοι θα αποχωρησουν θα φανε με χρυσα κουταλια αν δεν αφησουν τους μεγαλοεμπορους να τους εκμεταλευτουν .....


Αληθεια γιατι οι μικροκαλλιεργητες η μικροπαραγωγοι ....

Δεν πανε να πουλησουν λιανικως τα προ'ι'οντα τους σε μια ''μεση'' τιμη ωστε να βγαλουν απο την μεση τους μεσαζοντες
και να ειναι ΟΛΟΙ ΚΕΡΔΙΣΜΕΝΟΙ ? (ΛΑΟΣ ΚΑΙ ΠΑΡΑΓΩΓΟΙ-ΚΑΛΛΙΕΡΓΗΤΕΣ)

Πχ το κρεμμυδι που αναφερει ενας φιλος πιο πανω
του το αγοραζουν οι μεγαλεμποροι 0,10 λεπτα το κιλο

το πουλανε στις λα'ι'κες ποσο ? 0,50 - 0,60 λεπτα ?

αν το πουλησουν οι ιδιοι με 0,30 δεν θα ειναι καλυτερα ?

Οσο για τις ποσοτητες θα μπορουν να καλλιεργουν κι απο λιγο (διαφορα ειδη)
 

panourgos

Μέλος
Εγγρ.
3 Μαρ 2007
Μηνύματα
759
Like
6
Πόντοι
6
αγαπητε trikarde δεν ειπα ποτε πως δεν εχεις δικοιο , απλα το κρατος λειτουργει απεναντι στους αγροτες με το ''διαιρει και βασιλευε ''
την κατασταση την βλαπω εγω δυσκολη που διακινω και μονος μου ολα τα παραγωμενα προίοντα μου αλλα επειδη συναμα κανω και εμπορειο τριτων προίοντων που αγοραζω απο αλλους τα βλεπω πολυ καλα πως αν συνεχιστει ετσι η κατασταση σε 5 χρονακια το 90% των παραγωγων θα καθαρησει
 
OP
OP
T

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.075
Like
31
Πόντοι
166
Και θα συνεχισω την εξιστόριση με τον συνεταιρισμο των κοντοχωριανων μου, που ειναι μαζικος και νοικοκυρεμενος.
Αμα οι κοντοχωριανοι κάνανε ελαιοτρηβίο ολοι λεγαν οτι κανενας δεν θα πατήσει να αλέσει τις ελιες του (προπαγάνδα των εμπόρων για τετελεσμένη αποτυχία)
Λοίπον τα παιδια του συνεταιρισμού κατέβασανε το ΞΑΙ ( αποζημιωση εργασίας ελαιορηβιου με προιον) απο τα 8 κιλά λάδι στα 300κιλά καρπού, σε 4 κιλά λάδι δλδ το μισω. Ουρές μαζευτικαν όλοι να αλέσουνε τις ελίες τους, και πούλησαν την παραγωγη όλου του χωριου μαζικά σε Ιταλους εμπόρους με πολυ καλυτερη τιμη ;)
 

panourgos

Μέλος
Εγγρ.
3 Μαρ 2007
Μηνύματα
759
Like
6
Πόντοι
6
Πιστευω πως αν καποιοι φερουν φρουτα η καρπους που δεν υπαρχουν
στην Ελλαδα και μοχθησουν και υποφερουν αρχικα
(γιατι ολοι εκει θα πεσουν μεχρι τις πρωτες δυσκολειες)

μετα οσοι μεινουν θα φανε με χρυσα κουταλια αν δεν αφησουν τους μεγαλοεμπορους να τους εκμεταλευτουν .....


Αληθεια γιατι οι μικροκαλιεργητες η μικροπαραγωγοι δεν πανε να
πουλησουν λιανικως τα προ'ι'οντα τους σε μια ''μεση'' τιμη ωστε νηα βγαλουν απο την μεση τους μεσαζοντες και να ειναι ΟΛΟΙ ΚΕΡΔΙΣΜΕΝΟΙ ? (ΛΑΟΣ ΚΑΙ ΠΑΡΑΓΩΓΟΙ-ΚΑΛΙΕΡΓΗΤΕΣ)
γιατι στις λαίκες αγορες υπαρχει τετοιο κυκλωμα που για να παρεις αδεια πρεπει να φιλησεις πολλα @@
 

thanoss

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2007
Μηνύματα
5.295
Like
17
Πόντοι
66
γιατι στις λαίκες αγορες υπαρχει τετοιο κυκλωμα που για να παρεις αδεια πρεπει να φιλησεις πολλα @@
κοιτα να δεις και λαϊκη να θες να μπεις που πρεπει να χεις και βισμα-ακρες!!
ελεος!
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
κοιτα να δεις και λαϊκη να θες να μπεις που πρεπει να χεις και βισμα-ακρες!!
ελεος!

Φιλε μου εισαι βαθια νυχτωμενος μου φαινεται .....

Εδω εμενα το 1996 για μια αδεια για κουλουρια στην Αθηνα

μου ζητουσαν 600.000-700.000 δρχ το ΜΗΝΑ ΔΗΜΟΠΡΑΤΟΥΜΕΝΟ ΚΙΟΛΑΣ

Και οταν ειπα.... σας τα δινω ....
Αρχισαν και μου ελεγαν οτι το ποστο αυτο μπλα - μπλα - μπλα  :jerking: :jerking: :jerking:
και τελικα δεν πηρα τιποτα !!!!!!

Και βλεπω εναν αλλον ο οποιος ειναι και ''ΠΡΟΕΔΡΟΣ'' των κουλουραδων
με πολλες αδειες (ΕΤΣΙ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ)
που εχει βαλει υπαλληλους αλβανους (μου ειχε προτεινει κι εμενα)με 50-70 ευρω ημερησιως !!!!
Και ο ΚΕ...ΑΣ αγοραζει λαχεια απο αλλου και οχι απο μενα και ερχεται και με πρηζει να τα δει ...... χωρις να αγορασει ....
 
OP
OP
T

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.075
Like
31
Πόντοι
166
θα μου επιτρεψεται να κάνω μια αναγωγηκη σκέψη

Όλοι οι Ευρωπαίοι πίστευαν ότι έχουν τσιφλίκι τους τα κοιτάσματα φυσικού αερίου της Ρωσίας.
Γιαυτό και νομισανε ότι θα αγοράζουνε τσάμπα και κάνανε τους αγωγους.
Λογαρίασανε όμως χωρίς τους παραγωγους _τους Ρωσους_ και πήραμε όλοι μας τα αρκίντια μας, όταν ένας πράκτορ της ΚΑΚΕΜΠΕ είπε ότι είναι δικά τους και οτ αυτοι μιράζουνε τα χαρτια
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
θα μου επιτρεψεται να κάνω μια αναγωγηκη σκέψη

Όλοι οι Ευρωπαίοι πίστευαν ότι έχουν τσιφλίκι τους τα κοιτάσματα φυσικού αερίου της Ρωσίας.
Γιαυτό και νομισανε ότι θα αγοράζουνε τσάμπα και κάνανε τους αγωγους.
Λογαρίασανε όμως χωρίς τους παραγωγους _τους Ρωσους_ και πήραμε όλοι μας τα αρκίντια μας, όταν ένας πράκτορ της ΚΑΚΕΜΠΕ είπε ότι είναι δικά τους και οτ αυτοι μιράζουνε τα χαρτια

Ακριβως ετσι ειναι φιλε μου

Οταν ολοι μας καταλαβουμε την δυναμη μας δεν θα τολμαει κανεις να μας κανει τον διαχειρηστη στην τσεπη μας


Το πμ το πηρες ΤΡΙΚΑΡΔΕ ?
 
OP
OP
T

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.075
Like
31
Πόντοι
166
Η μεγάλη απάτη των λαμογιων του συνεταιρισμού ήτανε στο μέτρημα της οξίτητας των λαδιών και η μη ενημέροση των παραγωγών στην βιολογικη ελαιοκαλλιέργεια, έτσι ώστε να αγορλασουνε μελοντικά αυτοί κτήματα εγκατελλημένα.

Πάντως ΠΑΝΟΥΡΓΙΕ φίλε μου, όσο μένεται ανοργάνοτοι θα σας την φορμάρουνε κανονικα και ασαλιοτα.
Για τις λαικες είναι άλλο κεφάλαιο δεν το γνωριζω καθόλου, αλλά νομίζω οτι συμφονα με οδηγια της ΕΕ οι συνεταιρισμοί μπορούνε να διακινουν μονοι τους την παραγωγή τους και λιανικα. Φυσικά ο Μπασιακος (η ο οποιος πρασινος αντιστοιχος) ειναι μπαγασακος και δεν προκοιτε να σας το πει ποτε
 
OP
OP
T

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.075
Like
31
Πόντοι
166
Για όσους θελουνε να ξενιτευτουνε και να κανουν τους αγροτες με μικρο κεφάλαιο για δεστε εδω

www.camposuruguay.org/]http://www.camposuruguay.org/[/url]

Παρακολουθω τις τιμες γης στην μακρινη Ουρουγουαη κανενα χρονο τωρα και εχουνε διπλασιασει την αξία τους
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
τωρα το πηγες παρα πολυ μακρυα .......

ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ στην αλλη ακρη της γης
 
OP
OP
T

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.075
Like
31
Πόντοι
166
Ακου ναδεις Προεδρε κ.Αχαχουχα με τα τοσα πολλα προβληματα που εχω, οταν θελω να ξεφυγω για λιγο στελνω πολυ μακρια τα ονειρα μου, καταλαβες;
Την Ουρουγουαη την επελαξα γιατι έχει μέλλον, αλλα εμεις μαλακιζομαστε εδω στο Ελλαδισταν
Ειδες τις τιμες; ενα εκταριο ειναι 10 στρεμματα
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
Καλα βρε τρικαρδε μην αρπαζεσαι ετσι

Σωστα τα λες αλλα δεν ειναι ευκολο να παει καποιος εκει ΕΛΛΗΝΑΣ να ζησει

Εδω δεν παμε επαρχια να να γινουμε αγροτες στην ΧΩΡΑ ΜΑΣ
θα παμε ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ ?

Τεσπα .... συζητηση κανουμε μην αρπαζεσαι
(εκτος και αν δεν καταλαβα τα ΓΡΑΦΟΜΕΝΑ ΣΟΥ)

Η τιμη για τα δεκα στρεμματα ποια ειναι σε ευρω ? (απο περιεργια ρωταω)

Μετα μην συγκρινεις βιοτικο επιπεδο δυο χωρων χωρις να ξερουμε τι ΜΙΣΘΟΥΣ εχει .....

Εκει μπορει να ειναι πολυ ακριβα σε σχεση με εδω .....

Παρεπιπτωντος εμαθα απο φιλο Αλβανο οτι το βασικο μεροκαματο ΑΛΒΑΝΙΑΣ ειναι 5-8 ευρω !!!!!!
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom