Νέα

Επενδύοντας σε ακίνητα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα trikardos
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 245
  • Εμφανίσεις 13K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

james tiberius kirk

Σπουδαίος
Εγγρ.
4 Φεβ 2013
Μηνύματα
4.905
Κριτικές
5
Like
7.939
Πόντοι
2.306
Αν τα πουλήσεις όλα και δεν έχεις μικρά παιδιά .... φεύγεις και από τη χώρα ....

Να μείνουν οι οικονομικοί μετανάστες ....
Δε θέλω να φύγω τύπε.
Είναι βαθιά ριζωμένο μέσα μου το μπουρδέλο.
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
13.413
Like
17.468
Πόντοι
3.656
Δε θέλω να φύγω τύπε.
Είναι βαθιά ριζωμένο μέσα μου το μπουρδέλο.
Αν δεν είχα παιδιά, θα είχα φύγει το 2011.
Τώρα, θα φύγω το 2028.

Θα κοιτάξω το θέμα , να πάψω να έχω ελληνικό διαβατήριο , υπηκοότητα και ιθαγένεια .
Να μην έχω καμία σχέση .
 

Glyfomounix

Σπουδαίος
Εγγρ.
5 Απρ 2022
Μηνύματα
4.214
Like
9.080
Πόντοι
2.306
Αν δεν είχα παιδιά, θα είχα φύγει το 2011.
Τώρα, θα φύγω το 2028.

Θα κοιτάξω το θέμα , να πάψω να έχω ελληνικό διαβατήριο , υπηκοότητα και ιθαγένεια .
Να μην έχω καμία σχέση .
Τι διαβατήριο θα πάρεις τύπε; Από κάνα τρανσφορμερ;
 

luckyseven!

Μέλος
Εγγρ.
27 Φεβ 2024
Μηνύματα
57
Like
132
Πόντοι
0
ακινητα για επενδυση τα παιρνεις για να μην χάσεις τα χρηματα απο τον πληρωρισμο η την τράπεζα , πχ εαν τα εχεις στην τραπεζα ενιαι χαμενα εαν τα βαλεις στο ακινήτο θα παιρνεις ενα 5-7% αποδοση τον χρόνο , τέτοια αποδοση σημερα δεν θα την βρεις πουθενα
 

Glyfomounix

Σπουδαίος
Εγγρ.
5 Απρ 2022
Μηνύματα
4.214
Like
9.080
Πόντοι
2.306
ακινητα για επενδυση τα παιρνεις για να μην χάσεις τα χρηματα απο τον πληρωρισμο η την τράπεζα , πχ εαν τα εχεις στην τραπεζα ενιαι χαμενα εαν τα βαλεις στο ακινήτο θα παιρνεις ενα 5-7% αποδοση τον χρόνο , τέτοια αποδοση σημερα δεν θα την βρεις πουθενα
Τύπε 5-7% απόδοση βρίσκεις για πλάκα αυτή τη στιγμή.

επίσης εξαρτάται από το που και ποτε παίρνεις το ακίνητο.

η καλύτερη επένδυση είναι όντως να μην είσαι στο νοίκι , αλλα αν έχεις βάλει τα λεφτά σου σε ένα μπαταξή που δε σου δίνει τα ενοίκια την έχεις πουτσισει.

Τέλος με τους φόρους ακινήτων στην Ελλάδα πραγματικά αμφιβάλλω αν αξίζει να έχεις λεφτά εδώ σε ακίνητα για νοίκι
 

luckyseven!

Μέλος
Εγγρ.
27 Φεβ 2024
Μηνύματα
57
Like
132
Πόντοι
0
αρχικα το δινεις σε μεσιτικο για να στο νοικιασει οσοι κανει στο μεσιτικο συνηθως ειναι πιο καλα οικονομικα,
για τους φορους στα ακινήτα κλάιω γιατι το 8 στα 10 στα ακινήτα ειναι black money , σε ενα ενοικιο 600 πχ το μήνα ζητημα να δηλωνει ο αλλος 150 με 200 euro
 

lelosbi

Μέλος
Εγγρ.
7 Σεπ 2023
Μηνύματα
353
Like
750
Πόντοι
81
Αν δεν είχα παιδιά, θα είχα φύγει το 2011.
Τώρα, θα φύγω το 2028.

Θα κοιτάξω το θέμα , να πάψω να έχω ελληνικό διαβατήριο , υπηκοότητα και ιθαγένεια .
Να μην έχω καμία σχέση .
Ετσι ακιβως. Κι εγω αν τα βρω με τον αδερφο μου και καταφερω και πουλησω το σπιτι στην Κορινθο, θα μεταφερω τα ενσημα που εχω Ελλαδα στη Γερμανια για να παρω συνταξη απο δω. Κι οταν με το καλο θα βγω στη συνταξη αν δεν μεινω Γερμανια, με τα φραγκα που θα εχω θα την κανω για καπου που να μην εχει τη ζεστη της Μεσογειου.
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
13.413
Like
17.468
Πόντοι
3.656
αρχικα το δινεις σε μεσιτικο για να στο νοικιασει οσοι κανει στο μεσιτικο συνηθως ειναι πιο καλα οικονομικα,
για τους φορους στα ακινήτα κλάιω γιατι το 8 στα 10 στα ακινήτα ειναι black money , σε ενα ενοικιο 600 πχ το μήνα ζητημα να δηλωνει ο αλλος 150 με 200 euro
Γιατί κλαις ; Η εφορία είσαι ;
Τις μαλακίες αυτές με τα μαύρα ενοίκια που τις είδες ;

Με τα καθίκια νοικάρηδες που κυκλοφορούν
ποιός θα εμπιστευτεί μαύρο ενοίκιο ; Να του τα φάνε όλα.
Πρέπει να είναι κολλητός.

Εδώ όταν φεύγουν παίρνουν εξαρτήματα τζακιών ... κουρτινόξυλα .... και σου φορτώνουν νερό μηνών.
Επειδή ξέρουν ότι δεν γλυτώνουν το ρεύμα , πιστολιάζουν το νερό που μπορούν , αφού η ύδρευση ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΚΥΝΗΓΑΕΙ ΤΟΝ ΝΟΙΚΑΡΗ . Την πληρώνει ο ιδιοκτήτης.
 

Spieler

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Ιαν 2024
Μηνύματα
650
Κριτικές
26
Like
1.837
Πόντοι
1.196
Τέλος με τους φόρους ακινήτων στην Ελλάδα πραγματικά αμφιβάλλω αν αξίζει να έχεις λεφτά εδώ σε ακίνητα για νοίκι
Να κάνεις σήμερα την τοποθέτηση δεν αξίζει καθόλου, αυτό που νοικιάζω στο 1000ρικο, αν το αγοράσεις κάνει γύρω στα 350Κ και ο ιδιοκτήτης πληρώνει φόρο, ΕΝΦΙΑ, ασφάλεια και τις όποιες φθορές του σπιτιού.
 

Glyfomounix

Σπουδαίος
Εγγρ.
5 Απρ 2022
Μηνύματα
4.214
Like
9.080
Πόντοι
2.306
Να κάνεις σήμερα την τοποθέτηση δεν αξίζει καθόλου, αυτό που νοικιάζω στο 1000ρικο, αν το αγοράσεις κάνει γύρω στα 350Κ και ο ιδιοκτήτης πληρώνει φόρο, ΕΝΦΙΑ, ασφάλεια και τις όποιες φθορές του σπιτιού.
Καλά λεφτά με ακινητα βγάζεις αν μπορείς να φτιάξεις κάποιο παλιο φτηνά (αν πχ είσαι μηχανικός κλπ) η αν βρεις μέρος που είναι να ανεβεί. Όπως ήταν η Αδριατική, η Πράγα , το Βουκουρεστι πριν μερικά χρόνια.
 

diogenis_c

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Δεκ 2017
Μηνύματα
2.848
Like
2.231
Πόντοι
456
αρχικα το δινεις σε μεσιτικο για να στο νοικιασει οσοι κανει στο μεσιτικο συνηθως ειναι πιο καλα οικονομικα,
για τους φορους στα ακινήτα κλάιω γιατι το 8 στα 10 στα ακινήτα ειναι black money , σε ενα ενοικιο 600 πχ το μήνα ζητημα να δηλωνει ο αλλος 150 με 200 euro
Είναι και το ΕΝΦΙΑ.
 

luckyseven!

Μέλος
Εγγρ.
27 Φεβ 2024
Μηνύματα
57
Like
132
Πόντοι
0
Γιατί κλαις ; Η εφορία είσαι ;
Τις μαλακίες αυτές με τα μαύρα ενοίκια που τις είδες ;

Με τα καθίκια νοικάρηδες που κυκλοφορούν
ποιός θα εμπιστευτεί μαύρο ενοίκιο ; Να του τα φάνε όλα.
Πρέπει να είναι κολλητός.

Εδώ όταν φεύγουν παίρνουν εξαρτήματα τζακιών ... κουρτινόξυλα .... και σου φορτώνουν νερό μηνών.
Επειδή ξέρουν ότι δεν γλυτώνουν το ρεύμα , πιστολιάζουν το νερό που μπορούν , αφού η ύδρευση ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΚΥΝΗΓΑΕΙ ΤΟΝ ΝΟΙΚΑΡΗ . Την πληρώνει ο ιδιοκτήτης.
δεν ξερω που μένεις αλλα θεσσαλονικη ειναι αλλιως τα πραγματα και με το real estate εχω αρκετη πείρα απο εκει βγαζω το ψωμακι μου , οποτε κατι παραπάνω ξερω

τα black φυτσικα και τα δινει ολα μπροστα ο καθε ενοικιαστης
 

diamantino

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Ιουν 2018
Μηνύματα
1.108
Κριτικές
1
Like
2.291
Πόντοι
456
Γιατί κλαις ; Η εφορία είσαι ;
Τις μαλακίες αυτές με τα μαύρα ενοίκια που τις είδες ;

Με τα καθίκια νοικάρηδες που κυκλοφορούν
ποιός θα εμπιστευτεί μαύρο ενοίκιο ; Να του τα φάνε όλα.
Πρέπει να είναι κολλητός.

Εδώ όταν φεύγουν παίρνουν εξαρτήματα τζακιών ... κουρτινόξυλα .... και σου φορτώνουν νερό μηνών.
Επειδή ξέρουν ότι δεν γλυτώνουν το ρεύμα , πιστολιάζουν το νερό που μπορούν , αφού η ύδρευση ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΚΥΝΗΓΑΕΙ ΤΟΝ ΝΟΙΚΑΡΗ . Την πληρώνει ο ιδιοκτήτης.
ακριβως καθονται και γραφουν οτι ναναι τι στην ευχη> παπαγαλακια του Κουλη ειναι? απο το 2008 που κληρονομησαμε απο ενα διαμμερισμα εγω και η αδερφη μου , για εμενα θα πω ,δεν εχω κρυψει ουτε μισο ευρω .μενω 90 χλμ μακρια απο το ακινητο ,ακοπμη και να ηθελα η βενζινη για να παω καθε μηνα να παρω τη διαφορα εινα περισοτερη σαν ρξοδο ,απο το φορο που θα γλυτωνα βαλε και την κουραση με μηχανη απο την οδηγηση.Στο μεταξυ το ειχα στα 240 ευρω απο το 2014 λογω κρισης και πριν 2 χρονια που εφυγε αφησε 1 μιση χρονο απληρωτο το νερο 2 μηνες τα κοινοχρηστα μου εφαγε και 2 ενοικια και οταν καταφερα να μπω πανω απο 500 ευρω βλαβες ,μαζι με το βαψιμο ξεπερτασα τα 1500 ευρω ,και ολα αυτα δεν περνανε σαν εξοδο τα φορολογεισαι με 15% ,και λετε τα 8 στα 10 ,αν ειναι δυνατον .εΔΩ ΕΛΕΓΑ ΜΕ ΤΗ ΠΩΛΗΣΗ ΕΝΟς ΟΙΚΟΠΕΔΟΥ , ΜΗΠΩς ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΑ ΚΑΙ ΕΠΑΙΡΝΑ ΚΑΠΟΙΟ ΜΙΚΡΟ ΔΙΑΜΜΕΡΙΣΑΜ αλλα μαλλον δεν θα το κανω καλυτερα ειδα κατι ομολογα αμερικσνικου δημοσιου με πανω απο 5% η καποια τεοιου ειδους επενδυση ,ασε που οταν μενει ξςνοικιαστο πληρωνεις εξοδα
 

luckyseven!

Μέλος
Εγγρ.
27 Φεβ 2024
Μηνύματα
57
Like
132
Πόντοι
0
κανεις το συμβολαιο πχ 1 Αυγουστου ενα ποσο 1000ευρω και δηλωνεις τα 200 ωραια τα 800 *12 στα δινει μπροστα black και καθε μηνα στην τραπεζα 200 τι δεν καταλαβαινετε σε αυτο που γράφω,
Επισεις το σπιτι ποτε δεν το βάφεις εσυ πλεον!!! το παραδιδεις αβαφο στο παραδιδει αβαφο και αυτος που φευγει για να μην κηνυγας να παρεις την εγγυηση σου η να τρεχεις να βαφεις σπιτια τωρα που ο καθε μπογιατζης θελει 2000 για ενα σπιτι 80 τμ .

βρες εναν καλο μεσιτη που γνωριζει την περιοχη που ειναι το καθε ακινήτο δουλεψε μαζι του και θα ειστε κερδισμένοι και οι 2
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
13.413
Like
17.468
Πόντοι
3.656
Στο μεταξυ το ειχα στα 240 ευρω απο το 2014 λογω κρισης και πριν 2 χρονια που εφυγε αφησε 1 μιση χρονο απληρωτο το νερο 2 μηνες τα κοινοχρηστα μου εφαγε και 2 ενοικια και οταν καταφερα να μπω πανω απο 500 ευρω βλαβες ,μαζι με το βαψιμο ξεπερτασα τα 1500 ευρω ,και ολα αυτα δεν περνανε σαν εξοδο τα φορολογεισαι με 15% ,
Για νέους ενοικιαστές, είτε εσύ , είτε κάποιος δικός σου ... έλεγχε αν πληρώνεται το νερό .....

Αν όχι το κόβεις με τη μία και ουστ .......... να πάνε στο διάολο .... γλυτώνεις από χειρότερα ....

ΜΗ ΠΛΗΡΩΜΗ ΝΕΡΟΥ=ΠΡΟΑΓΓΕΛΟΣ ΓΙΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ
 
  • Like
Αντιδράσεις: j 1973

Spieler

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Ιαν 2024
Μηνύματα
650
Κριτικές
26
Like
1.837
Πόντοι
1.196
κανεις το συμβολαιο πχ 1 Αυγουστου ενα ποσο 1000ευρω και δηλωνεις τα 200 ωραια τα 800 *12 στα δινει μπροστα black και καθε μηνα στην τραπεζα 200 τι δεν καταλαβαινετε σε αυτο που γράφω,
Επισεις το σπιτι ποτε δεν το βάφεις εσυ πλεον!!! το παραδιδεις αβαφο στο παραδιδει αβαφο και αυτος που φευγει για να μην κηνυγας να παρεις την εγγυηση σου η να τρεχεις να βαφεις σπιτια τωρα που ο καθε μπογιατζης θελει 2000 για ενα σπιτι 80 τμ .

βρες εναν καλο μεσιτη που γνωριζει την περιοχη που ειναι το καθε ακινήτο δουλεψε μαζι του και θα ειστε κερδισμένοι και οι 2
Δηλαδή αν θέλω 3ετές συμβόλαιο που είναι το σύνηθες θα δώσω 28.600 μαύρα before moving in και χωρίς να έχω ουσιαστικά τεστάρει το σπίτι; Κι αν μετά βγάζει προβλήματα το σπίτι και θέλω να φύγω τι μέσο θα έχω για να πάρω τα λεφτά πίσω από τον ιδιοκτήτη; Κανένα, θα μου πει, πάρε τις αρχιδοσακούλες μου και με το δίκιο του. Ή αν μου προκύψει λόγος να αλλάξω πόλη πριν τη λήξη του συμβολαίου θα χάσω ένα σωρό λεφτά. ΟΚ, πρέπει να είναι τελείως μαλάκας ο ενοικιαστής για να νοικιάσει έτσι.
 

BIG_BIG_BEN

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
4.680
Like
7.492
Πόντοι
2.306
Να κάνεις σήμερα την τοποθέτηση δεν αξίζει καθόλου, αυτό που νοικιάζω στο 1000ρικο, αν το αγοράσεις κάνει γύρω στα 350Κ και ο ιδιοκτήτης πληρώνει φόρο, ΕΝΦΙΑ, ασφάλεια και τις όποιες φθορές του σπιτιού.

Μην το λες. Μετά από μια απότομη άνοδο του πληθωρισμού, αυτό που έχεις και κοστίζει τώρα 350Κ μπορεί να κάνει 525Κ. Μια 50% αύξηση είναι υπό συνθήκες εφικτή μέσα σε λίγα χρόνια.
 

BIG_BIG_BEN

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
4.680
Like
7.492
Πόντοι
2.306
Δηλαδή αν θέλω 3ετές συμβόλαιο που είναι το σύνηθες θα δώσω 28.600 μαύρα before moving in και χωρίς να έχω ουσιαστικά τεστάρει το σπίτι; Κι αν μετά βγάζει προβλήματα το σπίτι και θέλω να φύγω τι μέσο θα έχω για να πάρω τα λεφτά πίσω από τον ιδιοκτήτη; Κανένα, θα μου πει, πάρε τις αρχιδοσακούλες μου και με το δίκιο του. Ή αν μου προκύψει λόγος να αλλάξω πόλη πριν τη λήξη του συμβολαίου θα χάσω ένα σωρό λεφτά. ΟΚ, πρέπει να είναι τελείως μαλάκας ο ενοικιαστής για να νοικιάσει έτσι.

Αυτό που λέει γίνεται, όταν επεκτείνει κανείς για ένα χρόνο.

Αλλά και πάλι, χάνεις το δηλωμένο εισόδημα στην εφορία, ώστε να μπορείς να δικαιολογήσεις την επόμενη αγορά.

Δεν με ενθουσιάζουν, δεν μου αρέσουν αυτά τα κόλπα.
 

luckyseven!

Μέλος
Εγγρ.
27 Φεβ 2024
Μηνύματα
57
Like
132
Πόντοι
0
Δηλαδή αν θέλω 3ετές συμβόλαιο που είναι το σύνηθες θα δώσω 28.600 μαύρα before moving in και χωρίς να έχω ουσιαστικά τεστάρει το σπίτι; Κι αν μετά βγάζει προβλήματα το σπίτι και θέλω να φύγω τι μέσο θα έχω για να πάρω τα λεφτά πίσω από τον ιδιοκτήτη; Κανένα, θα μου πει, πάρε τις αρχιδοσακούλες μου και με το δίκιο του. Ή αν μου προκύψει λόγος να αλλάξω πόλη πριν τη λήξη του συμβολαίου θα χάσω ένα σωρό λεφτά. ΟΚ, πρέπει να είναι τελείως μαλάκας ο ενοικιαστής για να νοικιάσει έτσι.
οταν εχει να κανει με black στην ουσία ανανεώνεις το συμβολαιο καθε χρόνο και στο ιδιωτικο συμφωτινιτκό μπαίνει όρος που λέει οτι εαν δεν δώσεις τα black απο 1 /8/25 το συμβολαιο παει στα 1000 τραπεζα απο τα 200 πχ
Ο ενοικιαστης δεν δινει και τα 3 χρόνια μπροστα αλλα το 1ο ετος .

εαμ φυγεις πριν λήξη το συμβολαιό σου αρχικα σιγουρα κανεις την εγγυηση που θα δώσεις
 

luckyseven!

Μέλος
Εγγρ.
27 Φεβ 2024
Μηνύματα
57
Like
132
Πόντοι
0
Αυτό που λέει γίνεται, όταν επεκτείνει κανείς για ένα χρόνο.

Αλλά και πάλι, χάνεις το δηλωμένο εισόδημα στην εφορία, ώστε να μπορείς να δικαιολογήσεις την επόμενη αγορά.

Δεν με ενθουσιάζουν, δεν μου αρέσουν αυτά τα κόλπα.
8/10 αγορες ακινήτων παιζουν black χρήμα οποτε δεν σε επιρεάζει πουθενά , μονο οσες αγορες γίνονται μεσω δανείκος ειναι καθαρα ολα τα αλλα εχει black money, και αρκετο black money , να χτίσεις δηλωθεν εισοδημα θελεις μονο εαν θέλεις να παρεις καποιο δάνειο αλλιως στα παιρνει η εφορια με την δηλωση σου , γιατι εαν ξεπεράσεις τα 12Κ απο ενοικία η εφορια σου παινει αλλο ποσο
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom