Νέα

Επενδύοντας σε ακίνητα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα trikardos
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 245
  • Εμφανίσεις 13K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

Spieler

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Ιαν 2024
Μηνύματα
650
Κριτικές
26
Like
1.837
Πόντοι
1.196
οταν εχει να κανει με black στην ουσία ανανεώνεις το συμβολαιο καθε χρόνο και στο ιδιωτικο συμφωτινιτκό μπαίνει όρος που λέει οτι εαν δεν δώσεις τα black απο 1 /8/25 το συμβολαιο παει στα 1000 τραπεζα απο τα 200 πχ
Ο ενοικιαστης δεν δινει και τα 3 χρόνια μπροστα αλλα το 1ο ετος .

εαμ φυγεις πριν λήξη το συμβολαιό σου αρχικα σιγουρα κανεις την εγγυηση που θα δώσεις
ΟΚ, κατάλαβα. Για να κάνει ο ενοικιαστής τέτοιες business πρέπει να είναι τελείως μαλάκας, let alone με μεσίτες που δε ξέρουν καν να γράψουν τη λέξη συμφωνητικό, αλλά εντάξει, αν βρίσκεις θύματα να δαγκώνεις, respect.
 

BIG_BIG_BEN

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
4.680
Like
7.492
Πόντοι
2.306
Δίκοπο μαχαίρι είναι η εκμίσθωση ακινήτων. Είναι ως 35% η φορολόγηση του μισθώματος που λαμβάνεις, συν ΕΝΦΙΑ. Επιπλέον τα κοινόχρηστα ιδιοκτήτη, τα οποία δεν εκπίπτουν από την εφορία. Αν προκύψουν κι άλλα έξοδα, επειδή ο ενοικιαστής δεν πλήρωσε κοινόχρηστα, νερό κλπ. προκύπτουν και επιπλέον ζητήματα. Και σε περίπτωση κακοπληρωτή , έχεις να προσθέσεις τα πολύ σεβαστά δικηγορικά έξοδα.

Θα ανέβουν πολύ ακόμη τα ενοίκια, ακριβώς επειδή είναι ψηλοί οι φόροι.

8/10 αγορες ακινήτων παιζουν black χρήμα οποτε δεν σε επιρεάζει πουθενά , μονο οσες αγορες γίνονται μεσω δανείκος ειναι καθαρα ολα τα αλλα εχει black money, και αρκετο black money , να χτίσεις δηλωθεν εισοδημα θελεις μονο εαν θέλεις να παρεις καποιο δάνειο αλλιως στα παιρνει η εφορια με την δηλωση σου , γιατι εαν ξεπεράσεις τα 12Κ απο ενοικία η εφορια σου παινει αλλο ποσο

Ναι, για έσοδα πάνω από 12K από ενοίκια πληρώνεις 35% φόρο. Επίσης είναι το χαρτόσημο 3.6% σε περίπτωση επαγγελματικής στέγης, το οποίο το πληρώνει είτε ο ενοικιαστής, είτε ο εκμισθωτής.

Από το 2024, όταν πουλάς ή αγοράζεις ακίνητο, το ποσό που αναγράφεται στο συμβόλαιο, είναι ακριβώς αυτό που διακινείται και διατραπεζικά.

Γενικώς, δεν συμφωνώ ότι ο χώρος των ακινήτων προσφέρεται πια για αγορές με αδήλωτους πόρους από τους ντόπιους αγοραστές. Οι ξένοι που αγοράζουν στην Ελλάδα είναι υπόλογοι στη δική τους εφορία, και κάνουν άλλα κόλπα.

Τέσπα. Είναι και θέμα οπτικής γωνίας. Εγώ τα θέλω όλα νόμιμα.
 

luckyseven!

Μέλος
Εγγρ.
27 Φεβ 2024
Μηνύματα
57
Like
132
Πόντοι
0
εαν ειμαι καλος η οχι στην δουλεία μου θα με κρινεις εαν εχουμε καποια συνεργασια η συναναστροφη , το να μην γραψω σωστα μια λεξη δεν νομιζω οτι μπορεις να εχεις αποψη για εαν ειμαι σωστος η οχι επαγγελματίας . και θυματα οχι δεν υπάρχουν μονο σωστοι συνεργάτες και ανθρωποι , ο κοσμος ερχεται σε εναν μεσιτη και οχι εμεις σε αυτους
 

Spieler

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Ιαν 2024
Μηνύματα
650
Κριτικές
26
Like
1.837
Πόντοι
1.196
εαν ειμαι καλος η οχι στην δουλεία μου θα με κρινεις εαν εχουμε καποια συνεργασια η συναναστροφη , το να μην γραψω σωστα μια λεξη δεν νομιζω οτι μπορεις να εχεις αποψη για εαν ειμαι σωστος η οχι επαγγελματίας . και θυματα οχι δεν υπάρχουν μονο σωστοι συνεργάτες και ανθρωποι , ο κοσμος ερχεται σε εναν μεσιτη και οχι εμεις σε αυτους
Kρίνω από αυτά που λες αδελφέ and that's enough, trust me. Αν είναι να έχω πρώτα συνεργασία με όποιον μου φαίνεται αναξιόπιστος για να διαπιστώσω έμπρακτα την αναξιοπιστία κλάφτα Χαράλαμπε.
 

luckyseven!

Μέλος
Εγγρ.
27 Φεβ 2024
Μηνύματα
57
Like
132
Πόντοι
0
Σίγουρα θα με κρίνουν οι πελατες μου και ο κυκλος που έχω που ευτυχως για εμενα ειναι καλος με μεγαλογιατρους δικηγόρους σαν πελάτες και αρκετούς ερβολάβους σαν συνεργάτες .

Απο εκει και πέρα καλη δυναμη σου ευχομαι και καλες επενδυσεις
 

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
4.204
Like
3.468
Πόντοι
1.706
οταν εχει να κανει με black στην ουσία ανανεώνεις το συμβολαιο καθε χρόνο και στο ιδιωτικο συμφωτινιτκό μπαίνει όρος που λέει οτι εαν δεν δώσεις τα black απο 1 /8/25 το συμβολαιο παει στα 1000 τραπεζα απο τα 200 πχ
Ο ενοικιαστης δεν δινει και τα 3 χρόνια μπροστα αλλα το 1ο ετος .

εαμ φυγεις πριν λήξη το συμβολαιό σου αρχικα σιγουρα κανεις την εγγυηση που θα δώσεις
Και πώς ακριβώς διατυπώνεται αυτός ο όρος, διότι προφανώς δεν μπορεί να φαίνεται ως απειλή, αλλά ως αναπροσαρμογή ενοικίου για χ λόγους. Ο όρος αναγράφεται στο συμβόλαιο ενοικίασης ή σε ξεχωριστό ιδιωτικό συμφωνητικό (πράγμα που κινεί υποψίες); Αν στον 1, 5 χρόνο τα τσουγκρίσεις με τον ενοικιαστή και σε καταγγείλει, θα φαίνεται ότι συνεχίζεις να εισπράττεις 200 πέραν του ενός χρόνου, ενώ υπήρχε όρος που στον ένα χρόνο αναπροσάρμοζε το ενοίκιο στα 1000.

Σαφώς μπορείς να κάνεις προσαρμογές με τόση διαφορά, αν μπορείς να τις δικαιολογείς πχ ο ενοικιαστής πληρώνει τον πρώτο χρόνο λίγα, επειδή αναλαμβάνει να κάνει επισκευές, αλλά αυτό δεν νομίζω ότι μπορείς να το κάνεις συνήθη πρακτική. Με κάποιον από τους πελάτες θα έχεις κάποια στιγμή πρόβλημα. Κινείς υποψίες και μπαίνεις στο στόχαστρο των αρχών που ψάχνουν για πρόστιμα.

Για ποιον λόγο να μην κάνεις ετήσιες ανανεώσεις, στο προφορικό για τα black, κι αν δεν τηρείται η συμφωνία, απλά να μην ανανεώνεις το συμβόλαιο. Λες να μην βρίσκεις ενοικιαστές; Αλλά και πάλι αν η συνήθης πρακτική είναι τα 3ετή συμβόλαια, οι ετήσιες ανανεώσεις κινούν κι αυτές υποψίες, οπότε είτε τις κάνεις επιλεκτικά είτε απευθύνεσαι σε ειδική πελατεία που δικαιολογεί τα ετήσια συμβόλαια πχ ξένους εργαζόμενους.

Βέβαια δεν ξέρω καλά από Ελλάδα και το concept που λες, παρόλο που είναι ριψοκίνδυνο, μπορεί στην πράξη να δουλεύει.
 

Spieler

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Ιαν 2024
Μηνύματα
650
Κριτικές
26
Like
1.837
Πόντοι
1.196
Και πώς ακριβώς διατυπώνεται αυτός ο όρος, διότι προφανώς δεν μπορεί να φαίνεται ως απειλή, αλλά ως αναπροσαρμογή ενοικίου για χ λόγους. Ο όρος αναγράφεται στο συμβόλαιο ενοικίασης ή σε ξεχωριστό ιδιωτικό συμφωνητικό (πράγμα που κινεί υποψίες); Αν στον 1, 5 χρόνο τα τσουγκρίσεις με τον ενοικιαστή και σε καταγγείλει, θα φαίνεται ότι συνεχίζεις να εισπράττεις 200 πέραν του ενός χρόνου, ενώ υπήρχε όρος που στον ένα χρόνο αναπροσάρμοζε το ενοίκιο στα 1000.

Σαφώς μπορείς να κάνεις προσαρμογές με τόση διαφορά, αν μπορείς να τις δικαιολογείς πχ ο ενοικιαστής πληρώνει τον πρώτο χρόνο λίγα, επειδή αναλαμβάνει να κάνει επισκευές, αλλά αυτό δεν νομίζω ότι μπορείς να το κάνεις συνήθη πρακτική. Με κάποιον από τους πελάτες θα έχεις κάποια στιγμή πρόβλημα. Κινείς υποψίες και μπαίνεις στο στόχαστρο των αρχών που ψάχνουν για πρόστιμα.

Για ποιον λόγο να μην κάνεις ετήσιες ανανεώσεις, στο προφορικό για τα black, κι αν δεν τηρείται η συμφωνία, απλά να μην ανανεώνεις το συμβόλαιο. Λες να μην βρίσκεις ενοικιαστές; Αλλά και πάλι αν η συνήθης πρακτική είναι τα 3ετή συμβόλαια, οι ετήσιες ανανεώσεις κινούν κι αυτές υποψίες, οπότε είτε τις κάνεις επιλεκτικά είτε απευθύνεσαι σε ειδική πελατεία που δικαιολογεί τα ετήσια συμβόλαια πχ ξένους εργαζόμενους.

Βέβαια δεν ξέρω καλά από Ελλάδα και το concept που λες, παρόλο που είναι ριψοκίνδυνο, μπορεί στην πράξη να δουλεύει.
Μ' αρέσει που απαντάς λες και υπάρχει περίπτωση να είναι επαγγελματίας.
 

luckyseven!

Μέλος
Εγγρ.
27 Φεβ 2024
Μηνύματα
57
Like
132
Πόντοι
0
Και πώς ακριβώς διατυπώνεται αυτός ο όρος, διότι προφανώς δεν μπορεί να φαίνεται ως απειλή, αλλά ως αναπροσαρμογή ενοικίου για χ λόγους. Ο όρος αναγράφεται στο συμβόλαιο ενοικίασης ή σε ξεχωριστό ιδιωτικό συμφωνητικό (πράγμα που κινεί υποψίες); Αν στον 1, 5 χρόνο τα τσουγκρίσεις με τον ενοικιαστή και σε καταγγείλει, θα φαίνεται ότι συνεχίζεις να εισπράττεις 200 πέραν του ενός χρόνου, ενώ υπήρχε όρος που στον ένα χρόνο αναπροσάρμοζε το ενοίκιο στα 1000.

Σαφώς μπορείς να κάνεις προσαρμογές με τόση διαφορά, αν μπορείς να τις δικαιολογείς πχ ο ενοικιαστής πληρώνει τον πρώτο χρόνο λίγα, επειδή αναλαμβάνει να κάνει επισκευές, αλλά αυτό δεν νομίζω ότι μπορείς να το κάνεις συνήθη πρακτική. Με κάποιον από τους πελάτες θα έχεις κάποια στιγμή πρόβλημα. Κινείς υποψίες και μπαίνεις στο στόχαστρο των αρχών που ψάχνουν για πρόστιμα.

Για ποιον λόγο να μην κάνεις ετήσιες ανανεώσεις, στο προφορικό για τα black, κι αν δεν τηρείται η συμφωνία, απλά να μην ανανεώνεις το συμβόλαιο. Λες να μην βρίσκεις ενοικιαστές; Αλλά και πάλι αν η συνήθης πρακτική είναι τα 3ετή συμβόλαια, οι ετήσιες ανανεώσεις κινούν κι αυτές υποψίες, οπότε είτε τις κάνεις επιλεκτικά είτε απευθύνεσαι σε ειδική πελατεία που δικαιολογεί τα ετήσια συμβόλαια πχ ξένους εργαζόμενους.

Βέβαια δεν ξέρω καλά από Ελλάδα και το concept που λες, παρόλο που είναι ριψοκίνδυνο, μπορεί στην πράξη να δουλεύει.
σε ξεχωριστό ιδιωτικό , ο νόμος προστατευει τον ενοικιαστη για 3 χρόνια , οποτε εαν κάνεις συμβολαιο ειτε 1 ειτε 3 θεωριτικα ειναι το ίδιο , αρα για αυτο ανανεώνεις 1+1+1 με οόρους πχ οτι εκανε εργασίες καλοπισμού στο σπίτι με ιδία χρήματα και για αυτο το τίμημα ειναι μικρό, και κάνεις το ίδιο και το ίδιο... εαν ερθει κανεις εφορια για ελενχω το μονο ευκολο να βρουμε τιμολόγια εργασιων@!
 

Spieler

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Ιαν 2024
Μηνύματα
650
Κριτικές
26
Like
1.837
Πόντοι
1.196
Αν προκύψουν κι άλλα έξοδα, επειδή ο ενοικιαστής δεν πλήρωσε κοινόχρηστα, νερό κλπ. προκύπτουν και επιπλέον ζητήματα. Και σε περίπτωση κακοπληρωτή , έχεις να προσθέσεις τα πολύ σεβαστά δικηγορικά έξοδα.
Τα πληρώνει η ασφαλιστική αυτά. Όποιος νοικιάζει ανασφάλιστο σπίτι πάει γυρεύοντας.
 

BIG_BIG_BEN

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
4.680
Like
7.492
Πόντοι
2.306
Τα πληρώνει η ασφαλιστική αυτά. Όποιος νοικιάζει ανασφάλιστο σπίτι πάει γυρεύοντας.

Αν το ασφαλίζει κανείς, είναι επιπλέον έξοδα, επειδή πληρώνεις την ασφαλιστική.
 

Spieler

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Ιαν 2024
Μηνύματα
650
Κριτικές
26
Like
1.837
Πόντοι
1.196
Αν το ασφαλίζει κανείς, είναι επιπλέον έξοδα, επειδή πληρώνεις την ασφαλιστική.
Ρε αδελφέ, είσαι σοβαρός; Θα νοικιάσεις ανασφάλιστο σπίτι σε κάποιον; Και, ΟΚ, άσε την περίπτωση να χάσεις ενοίκια ή να βρεθείς να πληρώνεις δικηγόρους. Αν κάνει ο ενοικιαστής μια μαλακία και πάρει μια φωτιά το σπίτι τι θα κάνεις; Ποιός θα σε αποζημιώσει;
 

BIG_BIG_BEN

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
4.680
Like
7.492
Πόντοι
2.306
Ρε αδελφέ είσαι σοβαρός; Θα νοικιάσεις ανασφάλιστο σπίτι σε κάποιον; Και, ΟΚ, άσε την περίπτωση να χάσεις ενοίκια ή να βρεθείς να πληρώνεις δικηγόρους. Αν κάνει ο ενοικιαστής μια μαλακία και πάρει μια φωτιά το σπίτι τι θα κάνεις; Ποιός θα σε αποζημιώσει;

Εγώ δεν είπα καν, αν θα το ασφαλίσει κανείς ή όχι. Διάβασε το καλύτερα ξανά. Είπα, ότι εάν επιλέξει κανείς να το ασφαλίσει, προκύπτουν επίσης επιπλέον δαπάνες.

Κατά τα άλλα, λίγα είναι τα μισθωμένα ακίνητα, που είναι ασφαλισμένα. Επιπλέον, μια άλλη πρακτική είναι, το συμβόλαιο μίσθωσης να υποχρεώνει τον ενοικιαστή να το ασφαλίσει.
 

Spieler

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Ιαν 2024
Μηνύματα
650
Κριτικές
26
Like
1.837
Πόντοι
1.196
Επιπλέον, μια άλλη πρακτική είναι, το συμβόλαιο μίσθωσης να υποχρεώνει τον ενοικιαστή να το ασφαλίσει.
Θα ασφαλίσει ο ενοικιαστής το ακίνητο σου για να καλυφθείς εσύ για απλήρωτα ενοίκια, έξοδα έξωσης κλπ. αν είναι ασυνεπής; ΟΚ.
 

BIG_BIG_BEN

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
4.680
Like
7.492
Πόντοι
2.306
Θα ασφαλίσει ο ενοικιαστής το ακίνητο σου για να καλυφθείς εσύ για απλήρωτα ενοίκια, έξοδα έξωσης κλπ. αν είναι ασυνεπής; ΟΚ.
Αν κάνει ο ενοικιαστής μια μαλακία και πάρει μια φωτιά το σπίτι τι θα κάνεις; Ποιός θα σε αποζημιώσει;

Ψάχνεσαι για παρανοήσεις μου φαίνεται, παίκτη, ή για κουβέντα χωρίς τελειωμό, ή είσαι κάπου χωρίς θάλασσα ή κλιματισμό, και δεν σκέφτεσαι πια καθαρά.

Σου λέω πρωτύτερα απλά, ότι υπάρχει κι η εκδοχή να είναι υποχρεωμένος ο ενοικιαστής εκ του συμβολαίου μίσθωσης να το ασφαλίσει το ακίνητο για καταστροφή ή πυρκαγιά.

Άσχετα με το τι θα κάνεις εσύ. Αν, και για ποιο πράγμα, θα ασφαλίσεις εσύ το/τα ακίνητο/α σου.
 

james tiberius kirk

Σπουδαίος
Εγγρ.
4 Φεβ 2013
Μηνύματα
4.905
Κριτικές
5
Like
7.939
Πόντοι
2.306
Πιθανότατα ο Πατρινός μινάρας να το νοίκιαζε κάνα 600€ το δωμάτιο και να υποστήριζε ότι είχε επενδύσει "πολλά λεφτά" για τη συντήρηση/ανακαίνισή του!
Μακάρι να γίνουν καλά οι άνθρωποι...
 

poutsesmple1447

Μέλος
Εγγρ.
3 Μαΐ 2022
Μηνύματα
988
Like
776
Πόντοι
86
σε ξεχωριστό ιδιωτικό , ο νόμος προστατευει τον ενοικιαστη για 3 χρόνια , οποτε εαν κάνεις συμβολαιο ειτε 1 ειτε 3 θεωριτικα ειναι το ίδιο , αρα για αυτο ανανεώνεις 1+1+1 με οόρους πχ οτι εκανε εργασίες καλοπισμού στο σπίτι με ιδία χρήματα και για αυτο το τίμημα ειναι μικρό, και κάνεις το ίδιο και το ίδιο... εαν ερθει κανεις εφορια για ελενχω το μονο ευκολο να βρουμε τιμολόγια εργασιων@!
για εξηγησε γτ να δεχτει τις ανανεωσεις;;
αφου τον καλυπτει ο πρωτος χρονος για την τριετια
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom