Νέα

Επενδύοντας σε ακίνητα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα trikardos
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 245
  • Εμφανίσεις 13K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

τασος3

Σπουδαίος
Εγγρ.
7 Νοε 2010
Μηνύματα
6.403
Like
7.850
Πόντοι
2.356
Κοιτα,απο την εμπειρια μου με τα ακινητα δεν χανεις σχεδον ποτε εκτος φυσικα απο εξαιρεσεις που απλα επιβεβαιωνουν αυτο τον κανονα.
Με 90-1ΟΟΚ που γραφεις αν το νοικιασεις 400 στην πενταετια εχεις βγαλει 24Κ ,μειον φορο και μικρες ζημιες που θα υπαρξουν σιγουρα θα σου μεινουν περιπου 18 καθαρα.
Το πουλας μετα κερδιζοντας και απο την υπεραξια που θα εχει παρει ,αν το κρατησεις δεκαετια ακομα μεγαλυτερο το κερδος.
Απο κληρονομια παλι δεν συμφερει να το πουλησεις τωρα ... αυτα.
 

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.701
Κριτικές
1
Like
4.466
Πόντοι
1.706
Το 2002 αγορασα ενα διαμερισμα 110.000€.
Κατα το 2007 αρχισε η οικονομικη κριση στην ελλαδα
Μολις τωρα καταφερα και το πουλησα και πηρα τα λεφτα μου χωρις κερδος......20 και χρονια.....
Δεν υπολογιζουμε τον πληθωρισμο.

Συμπερασμα: δεν ειναι δεδομενο οτι θα κερδισεις απο τα ακινητα.
Αν γινει κανα μπαμ για ενα καρβελι ψωμι θα τα δινουμε.

Και για να μην ξεχνιομαστε: απο κατι τετοια βρεθηκαν καποιοι με τεραστιες περιουσιες που εμφανισαν ξαφνικα οι παπουδες τους μετα απο τον πολεμο με γερμανους και τον εμφυλιο.
Οι λεγομενοι δοσιλογοι, τοκογλυφοι κτλ.
Τα στοιχεια καηκαν μετα απο πυρκαγια στα σχετικα κρατικα αρχεια οταν ηταν να δημοσιευθουν οι λιστες με συνεργατες των γερμανων.

Σημερα τα εγγονια καποιων απο αυτους μας κουνανε το δαχτυλο ακομη και στο αγαπημενο μας σαητ....
 

Rockadi-pibousk

Μέλος
Εγγρ.
3 Σεπ 2023
Μηνύματα
175
Like
365
Πόντοι
21
Το 2002 αγορασα ενα διαμερισμα 110.000€.
Κατα το 2007 αρχισε η οικονομικη κριση στην ελλαδα
Μολις τωρα καταφερα και το πουλησα και πηρα τα λεφτα μου χωρις κερδος......20 και χρονια.....
Δεν υπολογιζουμε τον πληθωρισμο.

Συμπερασμα: δεν ειναι δεδομενο οτι θα κερδισεις απο τα ακινητα.
Αν γινει κανα μπαμ για ενα καρβελι ψωμι θα τα δινουμε.

Και για να μην ξεχνιομαστε: απο κατι τετοια βρεθηκαν καποιοι με τεραστιες περιουσιες που εμφανισαν ξαφνικα οι παπουδες τους μετα απο τον πολεμο με γερμανους και τον εμφυλιο.
Οι λεγομενοι δοσιλογοι, τοκογλυφοι κτλ.
Τα στοιχεια καηκαν μετα απο πυρκαγια στα σχετικα κρατικα αρχεια οταν ηταν να δημοσιευθουν οι λιστες με συνεργατες των γερμανων.

Σημερα τα εγγονια καποιων απο αυτους μας κουνανε το δαχτυλο ακομη και στο αγαπημενο μας σαητ....

20 χρόνια κλειδωμένο το είχες; Δε το νοίκιαζες;
 

goustarwnaxunw

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Αυγ 2019
Μηνύματα
982
Like
3.141
Πόντοι
446
Το 2002 αγορασα ενα διαμερισμα 110.000€.
Κατα το 2007 αρχισε η οικονομικη κριση στην ελλαδα
Μολις τωρα καταφερα και το πουλησα και πηρα τα λεφτα μου χωρις κερδος......20 και χρονια.....
Δεν υπολογιζουμε τον πληθωρισμο.

Συμπερασμα: δεν ειναι δεδομενο οτι θα κερδισεις απο τα ακινητα.
Αν γινει κανα μπαμ για ενα καρβελι ψωμι θα τα δινουμε.

Και για να μην ξεχνιομαστε: απο κατι τετοια βρεθηκαν καποιοι με τεραστιες περιουσιες που εμφανισαν ξαφνικα οι παπουδες τους μετα απο τον πολεμο με γερμανους και τον εμφυλιο.
Οι λεγομενοι δοσιλογοι, τοκογλυφοι κτλ.
Τα στοιχεια καηκαν μετα απο πυρκαγια στα σχετικα κρατικα αρχεια οταν ηταν να δημοσιευθουν οι λιστες με συνεργατες των γερμανων.

Σημερα τα εγγονια καποιων απο αυτους μας κουνανε το δαχτυλο ακομη και στο αγαπημενο μας σαητ....

Πιστευω εχει μεγαλη σημασια και ποτε πουλας ή αγοράζεις το σπιτι. Το 2002 που αγορασες εσυ ηταν οι καλες εποχες ακομα της ελλαδας και φανταζομαι τα ακινητα ηταν σε ψηλες τιμες... Το 17 αγορασα αρκετα αξιοπρεπης σπιτι (δεν εριξα μεσα ευρω περα απο αλλαγη πορτας σε ασφαλιας) σε εξευτελιστικά τιμη και τωρα το πουλαω ανετα χ5 φορες πανω, αυτος που μου το πουλησε θα βαραει το κεφαλι του στο τοιχο...
 

Νίο

Μέγας
Εγγρ.
24 Ιουν 2018
Μηνύματα
10.617
Κριτικές
6
Like
10.932
Πόντοι
3.936
Πάνω στην κρίση είχα κάτι οικονομίες και τις επένδυσα σε ακίνητα σε πρωτεύουσα εξωτερικού- που ανηκε στο πρώην ανατολικό μπλοκ, δεν το μετάνιωσα κάτι γίνεται
 

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
4.204
Like
3.468
Πόντοι
1.706
Προσπαθώ να σκεφτώ κάποια καλή επένδυση στο ελλαντα του 2024, και ήρθα στο κατάλληλο μέρος, μιας και εδώ συχνάζει το ανφάν γκατέ των επενδυτών, των οικονομολόγων, και γενικά των φραγκάτων (Εαν δεν είμασταν φραγκάτοι και με μεγάλη πούτσα δεν θα μας δεχόντουσαν στο σαιτ έτσι κ αλλιώς)

Στο διαταύτα. Είναι καλή επένδυση τα ακίνητα? Πλεον ένα δυάρι στο κέντρο κοστίζει τουλάχιστον 90κ-100κ στην ξεφτίλα (δεν μιλάω για κανενα ημιυπόγειο στον αγιο παντελεήμονα, αλλά σε όροφο και σ κατάσταση που βλέπετε), και μπορείς να το νοικιάζεις μέχρι 350-400 καταστόρικα. Εαν υπολογίσουμε και τυχόν ζημιές που θα πρέπει ως ιδιοκτήτης να καλύψεις, ή κανένα πιστόλι, αναρωτιέμαι, είναι καλή επένδυση το να έχεις ακίνητο απλά για να το νοικιάζεις? Απτην αντίθετη, εαν έχεις κληρονομήσει ένα τέτοιο ακίνητο, δεν είναι καλύτερα να το πουλήσεις και να πάρεις αυτα χρήματα από το να παίρνεις απλά ένα νοίκι? Περιμένω τα φώτα των αγαπητών μελών :grouphug:
Ναι, είναι καλή επένδυση γενικώς, αλλά για την Ελλάδα δεν ξέρω πολλά. Όποιος θέλει να ασχοληθεί, καλό είναι να κάτσει να μάθει πέντε πράγματα για επενδύσεις ακινήτων, γιατί αν επενδύσει σαν κυρ-Παντελής (νοικοκυραίος χωρίς επενδυτικές γνώσεις) δεν θα αξιοποιήσει σωστά τα λεφτά του.
Υπάρχουν κάποια δύσκολα ζητήματα για κάποιον που δεν ξέρει, πχ
ποια είδη ακινήτων είναι κερδοφόρα, ποιες περιοχές έχουν μέλλον, πώς θα υπολογίσεις κόστος επισκευών αν χρειάζονται, με ποιους τρόπους βρίσκεις καλές ευκαιρίες, τι δυνατότητες ρευστοποίησης έχουν, τι προσωπική εμπλοκή χρειάζεται κλπ.

Από ό,τι έχω επενδύσει, τα καλύτερα ήταν τα αυτοματοποιημένα parkings, τα δωμάτια σε ιδιωτικές φοιτητ. εστίες και διάφορα projects crowdfunding σε ανατ. μπλοκ.
 
Εγγρ.
15 Οκτ 2022
Μηνύματα
1.971
Κριτικές
1
Like
6.178
Πόντοι
1.056
Ναι, είναι καλή επένδυση γενικώς, αλλά για την Ελλάδα δεν ξέρω πολλά. Όποιος θέλει να ασχοληθεί, καλό είναι να κάτσει να μάθει πέντε πράγματα για επενδύσεις ακινήτων, γιατί αν επενδύσει σαν κυρ-Παντελής (νοικοκυραίος χωρίς επενδυτικές γνώσεις) δεν θα αξιοποιήσει σωστά τα λεφτά του.
Υπάρχουν κάποια δύσκολα ζητήματα για κάποιον που δεν ξέρει, πχ
ποια είδη ακινήτων είναι κερδοφόρα, ποιες περιοχές έχουν μέλλον, πώς θα υπολογίσεις κόστος επισκευών αν χρειάζονται, με ποιους τρόπους βρίσκεις καλές ευκαιρίες, τι δυνατότητες ρευστοποίησης έχουν, τι προσωπική εμπλοκή χρειάζεται κλπ.

Από ό,τι έχω επενδύσει, τα καλύτερα ήταν τα αυτοματοποιημένα parkings, τα δωμάτια σε ιδιωτικές φοιτητ. εστίες και διάφορα projects crowdfunding σε ανατ. μπλοκ.
Το πάρκιν ανάλογα κ την περιοχή αποδίδει σαφώς πολύ καλύτερα,κ οικόπεδο να έχεις χρειάζεται μικρό κεφάλαιο για να το στήσεις κ ακόμα κ αν δε ρίξεις προσωπική εργασία σε νορμάλ ωράριο με δύο υπαλλήλους είσαι κομπλέ
Το ενοίκιο σε νορμάλ πλαίσια στην Ελλάδα θέλει πολύ προσοχή κ μελέτη καθώς κ κουβέντα με ανάλογο λογιστή να σου εξηγεί τα μικρά γράμματα αλλά πλέον όπως έχουν τα πράγματα για το ελλαντα είναι δίκοπο μαχαίρι
 
  • Like
Αντιδράσεις: j 1973

PavlakisTheKid

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Μαΐ 2023
Μηνύματα
601
Like
1.772
Πόντοι
206
Χαμός αγοράς διαμερισμάτων από Βαλκάνιους (Σκοπιανοί, Σέρβοι, Ουκρανοί τα σκήπτρα αυτόν τον καιρό)
 
Εγγρ.
15 Οκτ 2022
Μηνύματα
1.971
Κριτικές
1
Like
6.178
Πόντοι
1.056
Αυτή εδώ η κουβέντα είναι από τις πλέον ολόσωστες.
Όχι απλώς δεν είναι δεδομένο αλλά είσαι εξ αρχής με το χέρι στην τσέπη,από τα έξοδα για κατασκευή ή αγορά και μετέπειτα συντήρηση του κλπ.

Ουδείς σου εγγυάται ότι θα πάρεις πίσω τα χρήματα σου εν καιρώ,πόσο μάλλον αν θα το πουλήσεις σε καλή κατάσταση και καλή τιμή.
Πρόσθεσε επίσης ότι σε χτισίματα ανακαίνισεις κτλ πρέπει να είσαι κ από πάνω κ στο κυνηγητό οπότε χαραμιζεις κ πολύ προσωπικό χρόνο που ίσως κάποιοι έχουν να διαθέσουν άλλοι πάλι λόγο εργασίας τους είναι αδυνατο
 
Εγγρ.
15 Οκτ 2022
Μηνύματα
1.971
Κριτικές
1
Like
6.178
Πόντοι
1.056
Χαμός αγοράς διαμερισμάτων από Βαλκάνιους (Σκοπιανοί, Σέρβοι, Ουκρανοί τα σκήπτρα αυτόν τον καιρό)
Πήγαινε κ μια βόλτα στο μικρό Πέραμα να δεις το πανηγύρι έχουν στήσει με τους Κινέζους! (Κάτι διαμερίσματα που δε βάζεις μέσα ούτε το σκυλί σου κ τα δίνουν 100000 κ άνω)
 

Α-Ω

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Σεπ 2009
Μηνύματα
6.121
Κριτικές
14
Like
4.295
Πόντοι
2.777
χωριο εχω και θα σου πω το εξης απιστευτο!!! μεχρι πριν μια 10ετια το χωριο μου ειτανε τιγκα στα προβατα-γελαδια κτηνοτροφια κλπ! περνουσε με το αμαξι και εκοβες καθε τρεις και λιγο να περασουν τα προβατα! απο χωραφια? να χαζευει το ματι σου και να μην χορταινει!
λοιπον εχουμε και λεμε! οι παλιες οι φουρνιες γερασανε παρα πολυ και πουλησανε τα προβατα κλπ κλπ (καθονται με την συνταξουλα τους) οι δε αλλοι ειναι φευγατοι απο το χωριο οπως και γω που δεν εζησα ποτε μου εκει, ελαχιστοι ειναι αυτοι που ακολουθησανε τετια επαγγελματα κτηνοτροφια κλπ και βγαζουνε χρηματα και οχι αστεια...ο διπλανος μας γυρναει απο τις αγελαδες το καλοκαιρι στις 11 το βραδυ!! οι δε υπολοιποι τα εχουνε πουλησει....γιατι??? γιατι ξαφνικα ανεβηκε τοσο πολυ η αξια και πολλα απο τα στρεματα ειναι αρτια και οικοδομησιμα!!! οποτε αυτοι που τα πουλησανε πηρανε διαμερησματα για νοικια κλπ και ο καθενας για τι αναγκες ειχε....
το αποτελεσμα?
εκει που εβλεπα το χωριο μου με τις κατσικουλες του και τα προβατακια του τις κοτουλες του και τα γελαδια του τωρα χαθηκαν ολα αυτα κοντευει να γινει προαστιο και σηκονονται συνεχως βιλες και μεζονετες!
οποτε παω λεω παει και αυτο πουληθηκε...κοιτα κατι σπιταρωνες...
όλοι αυτοί οι μαλάκες που θα έρχονται για να μείνουν στις μεζονέτες και στις σπιταρώνες θα θέλουν και μία ΑΑΑ ποιότητα τροφής αφού το κυριλέ πολυτελές ποτέ δεν πάει με χάμπουργκερ και pringles.
Ψάξε τί μπορεί να χωρέσει στην επιφάνεια που εφάπτονται αυτοί οι δύο τομείς, ίσως εκεί η αγροκτηνοτροφία μπορεί να δώσει μια καλή παντρειά.
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
13.413
Like
17.468
Πόντοι
3.656
Και για να μην ξεχνιομαστε: απο κατι τετοια βρεθηκαν καποιοι με τεραστιες περιουσιες που εμφανισαν ξαφνικα οι παπουδες τους μετα απο τον πολεμο με γερμανους και τον εμφυλιο.
Οι λεγομενοι δοσιλογοι, τοκογλυφοι κτλ.
Τα στοιχεια καηκαν μετα απο πυρκαγια στα σχετικα κρατικα αρχεια οταν ηταν να δημοσιευθουν οι λιστες με συνεργατες των γερμανων.
Αυτά είναι μαλακίες της αριστεράς.
100% .

Ψάχτο . Ο Σβώλος, έκανε νόμο που ακυρώθηκαν όλες οι αγοραπωλησίες ακινήτων που έγιναν επί κατοχής.
ΟΛΕΣ ΟΜΩΣ.


Κέρδος μέσω ακινήτων , είχαν πολλοί από τον πόλεμο ΛΟΓΩ ΠΛΗΘΩΡΙΣΜΟΥ.

Αναφέρει ο Ζάχος Χατζηφωτίου, γνωστός Αθηναίος , προσωπικό του παράδειγμα στη βιογραφία του
Η ΓΕΝΙΑ ΤΩΝ ΓΕΝΝΑΙΩΝ.


Είχαν αγοράσει πολυκατοικία με δάνειο από τράπεζα, μέσα δεκαετίας του 1930 .
Με τα ενοίκια και τα έσοδα της οικογένειας , θα αποπληρωνόταν το δάνειο δεκαετία του 1960.
Μετά από 35 χρόνια.


Με τον πληθωρισμό , το 1950 , ξόφλησε το δάνειο , με τη σοδειά από κάστανα από ένα χωράφι .

Συγγενείς μου είχαν κέρδος με ακίνητο στη Μάνη. Κάπου 1937 πήραν δάνειο επισκευής
3 αδέλφια μαζί . Θα το ξεπλήρωναν το 1972.
Μετά τον πόλεμο , πούλησαν 200 ελιές και το ξεπλήρωσαν .
Το 1951, εύκολα .
 
Τελευταία τροποποίηση:

alekos26

Μέλος
Εγγρ.
21 Οκτ 2005
Μηνύματα
285
Like
210
Πόντοι
21
Νομίζω ότι αυτή την στιγμή οι τιμές είναι ψηλά για επένδυση.Αν αγοράσεις ένα δυάρι 90.000 και παι΄ρνεις καθαρά 400 τον μήνα από ενοίκιο, θέλεις κάπου 18 χρόνια για να κάνεις απόσβεση.Παλαιότερα άξιζε τώρα δεν είμαι σίγουρος.Από την ΄άλλη σου μένει το ακίνητο.Παίζει ρόλο και ηλικία.Ηξερα ένα παππού 90 χρονών που αγόραζε δεκαετή ομόλογα.Λάθος επένδυση γαι μένα.
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
13.413
Like
17.468
Πόντοι
3.656
Αν θες να ρευστοποιούνται άμεσα, τα ακίνητα δεν είναι καλή επένδυση όπως δεν είναι και οι χρυσές λίρες.
Για παρκάρισμα χρημάτων σε βάθος χρόνου, που ξεπερνάει και τον ανθρώπινο βίο , είναι τέλεια επένδυση και τα δύο .
 

BIG_BIG_BEN

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
4.680
Like
7.492
Πόντοι
2.306
Μακροπρόθεσμη επένδυση τα ακίνητα.

Δεν προσφέρονται για εκείνους, που δεν θέλουν να έχουν σκοτούρες.

Θα αναγκαστείς να σκοτιστείς, αν θέλεις να βγάλει οικονομικό νόημα η επένδυση σου. Και να περιμένεις.
 

james tiberius kirk

Σπουδαίος
Εγγρ.
4 Φεβ 2013
Μηνύματα
4.905
Κριτικές
5
Like
7.939
Πόντοι
2.306
Γενικώς τώρα είναι εποχή για πώληση κι όχι για αγορά.
 

BIG_BIG_BEN

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
4.680
Like
7.492
Πόντοι
2.306
Γενικώς τώρα είναι εποχή για πώληση κι όχι για αγορά.

Δεν το ξέρω, δεν το βλέπω έτσι.

Σε περιβάλλον υψηλού πληθωρισμού τα ακίνητα τείνουν να αντέχουν περισσότερο στην απώλεια αξίας του χρήματος.

Οι πληθωριστικές πιέσεις συνεχίζουν να είναι έντονες αυτήν την εποχή.

Από την άλλη, η φορολογική επιβάρυνση και τα λοιπά έξοδα δεν είναι διόλου αμελητέα μέρη της εξίσωσης.

Εξαρτάται.
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
13.413
Like
17.468
Πόντοι
3.656

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom