Νέα

Eλληνικός τουρισμός και κρίση

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα POLEMARXOS
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 62
  • Εμφανίσεις 3K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

pristine

Μέλος
Εγγρ.
26 Νοε 2007
Μηνύματα
6.669
Like
8
Πόντοι
66
Υπάρχει αρκετά αυστηρη νομοθεσία που διέπει τα τουριστικά καταλύματα, αν και ο περισσότερος κόσμος αγνοεί τα δικαιώματα που έχει...
Αν ρωτήσεις στο Υπουργείο Ανάπτυξης σχετικά, θα σου πουν ότι στα πλαίσια του ανταγωνισμού, ελεύθερης αγοράς κλπ οι τιμές με εξαίρεση πλοία, αρχαιολογικούς χώρους (δηλ κάποιες συγκεκριμένες κατηγορίες), διαμορφώνονται ελεύθερα.

Άρα πρέπει και εδώ να αρχίσει να λειτουργεί η καταναλωτική συνείδηση επιτέλους όπως υπάρχει παντού στο δυτικό κόσμο. Αυτός που κερδοσκοπεί δηλ να το κλείσει το μπουρδέλο του από την αδιαφορία του κόσμου και όχι να περιμένουμε τη εκάστοτε διεφθαεμένη ΥΠΕΔΑ να του βάλει χέρι.

Γι' αυτό και άνοιξα ένα thread σχετικό τις προάλλες μπας και δούμε το spread τιμών για ένα συγκεκριμένο προϊόν σε όλη την επικράτεια. Όχι ότι περίμενα και συμμετοχή βέβαια εδώ μέσα...
 

fffanatic

Μέλος
Εγγρ.
16 Δεκ 2008
Μηνύματα
4.130
Like
12
Πόντοι
16
Tι περιμενατε απο την Ελλαδα?
Τιποτα καλυτερο?

Ο τουριστας εδω ταλαιπωρειται και χανει τα ωραια του λεφτα.

 

agiana

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Ιουν 2008
Μηνύματα
13.700
Κριτικές
5
Like
50
Πόντοι
166
Δυστυχώς οι περισσότεροι των επιχειρηματιών που ενεργοποιούνται στο τουριστικό κύκλωμα, βλέπουν τον πελάτη σαν πορτοφόλι γεμάτο λεφτά, και όχι σαν μία ενδυνάμει επένδυση, σαν ένα κεφάλαιο που θα του αποφέρει ακόμη περισσότερους επισκέπτες. Ισως είναι βαριά η λέξη, αλλά ο τυχοδιωκτισμός ανθεί στον Ελληνικό τουρισμό.
 

teras1956

Μέλος
Εγγρ.
17 Φεβ 2006
Μηνύματα
4.547
Like
11
Πόντοι
16
τελευταία ανταπόκριση.. Μιλάνο 4 ημέρες (3 διανυκτερεύσεις) σε ξενοδοχείο 4* με πρωινό και αεροπορικά εισητήρια 381 ευρώ για ΔΥΟ άτομα... στην Ελλάδα όπου και να πας δεν σου φτάνουν ούτε για ξενοδοχείο...

Ζημιά συνολική (μετά φαγητού, ποτού, μετακινήσεων, θεαμάτων και shopping therapy της συζύγου 832 Ευρώ..)

αντε τώρα να μου πούνε να πάω ελλάδα.. ΓΙΑΤΙ?
 

teras1956

Μέλος
Εγγρ.
17 Φεβ 2006
Μηνύματα
4.547
Like
11
Πόντοι
16
Προηγούμενο ταξίδι (Φεβρουάριος) Παρίσι, 5 ημέρες (4 νύχτες) ξενοδοχείο 3* και αεροπορικά εισητήρια 502 Ευρώ για ΔΥΟ άτομα... επιπλέον 31 Ευρώ για ταξί από Ξ/Δ σε αεροδρόμιο στις 3.30 την νύχτα..

ααα ναι και τα εισητήρια με δυνατότητα εξαργύρωσης...
 

teras1956

Μέλος
Εγγρ.
17 Φεβ 2006
Μηνύματα
4.547
Like
11
Πόντοι
16
και τον Δεκέμβριο... Βερολίνο 5 ημέρες (4 νύχτες) σε ξενοδοχείο 3* με πρωινό (πολύ καλό καθαρό και ήσυχο με δωματιο 50 τμ και μπάνιο 20 τμ) 467 ευρώ ΔΥΟ άτομα... περιλαμβανονταν και μετακινήσεις από και προς το αεροδρόμιο με ταξί στην τιμή...
 

agiana

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Ιουν 2008
Μηνύματα
13.700
Κριτικές
5
Like
50
Πόντοι
166
και τον Δεκέμβριο... Βερολίνο 5 ημέρες (4 νύχτες) σε ξενοδοχείο 3* με πρωινό (πολύ καλό καθαρό και ήσυχο με δωματιο 50 τμ και μπάνιο 20 τμ) 467 ευρώ ΔΥΟ άτομα...

Και οι τιμές και τα ταξίδια ασυναγώνιστα! Αλλά δεν μας είπες..... σε αυτό το ταξίδι, λες ΔΥΟ άτομα, χωρίς να μας λες ότι το δεύτερο άτομο ήταν η γυναίκα. Αρα? Ποιά ήταν?
 

thanoss

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2007
Μηνύματα
5.295
Like
17
Πόντοι
66
Προηγούμενο ταξίδι (Φεβρουάριος) Παρίσι, 5 ημέρες (4 νύχτες) ξενοδοχείο 3* και αεροπορικά εισητήρια 502 Ευρώ για ΔΥΟ άτομα... επιπλέον 31 Ευρώ για ταξί από Ξ/Δ σε αεροδρόμιο στις 3.30 την νύχτα..

ααα ναι και τα εισητήρια με δυνατότητα εξαργύρωσης...
ναι αλλα το θετικο στην ολη ιστορια ειναι οτι πηγες Φβρουαριο!
(παρα πολυ καλη τιμη)
 

teras1956

Μέλος
Εγγρ.
17 Φεβ 2006
Μηνύματα
4.547
Like
11
Πόντοι
16
Και οι τιμές και τα ταξίδια ασυναγώνιστα! Αλλά δεν μας είπες..... σε αυτό το ταξίδι, λες ΔΥΟ άτομα, χωρίς να μας λες ότι το δεύτερο άτομο ήταν η γυναίκα. Αρα? Ποιά ήταν?

η σιωπή μου προς απάντηση .. τα εν οίω μη εν δήμω...
 

teras1956

Μέλος
Εγγρ.
17 Φεβ 2006
Μηνύματα
4.547
Like
11
Πόντοι
16
και ήμουν και τις τρείς φορές τυχερός διότι και στο βερολίνο και στο Παρίσι ο καιρός ήταν καλός (κρύο αλλά όχι βροχή) ενώ στο μιλάνο είχε λικάδα του κερατά και 20 βαθμούς... ισως επειδή πάντα κουβαλάω ομπρέλλα.. έχει βαλθεί να μου παοδείξει ότι είναι άχρηστη..
 

agiana

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Ιουν 2008
Μηνύματα
13.700
Κριτικές
5
Like
50
Πόντοι
166
μεγάλε ανάκριση θα μου κάνεις?

Απάντηση 1η:  :2funny: :2funny: :2funny:

Απάντηση 2η: Οχι βρε φιλαράκι μου, αλλά όταν ξαναπάς, πες μου κι εμένα να έρθω παρέα με τη δικιά μου, χεχεχε (όχι τη γυναίκα ε?).
 

agiana

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Ιουν 2008
Μηνύματα
13.700
Κριτικές
5
Like
50
Πόντοι
166

Εχω κάνει κι εγώ μερικά (αλλά μόνο εντός Ελλάδος). Δεν με έχει καμαρώσει ακόμη η ομογένεια εκτός των ορίων της λατρεμένης πατρίδος μας χιχιχιχι.
 

teras1956

Μέλος
Εγγρ.
17 Φεβ 2006
Μηνύματα
4.547
Like
11
Πόντοι
16
η αλεπού δεν κοπρίζει ποντέ κοντά στην φωλιά της
 

xristos1974

Μέλος
Εγγρ.
27 Μαρ 2008
Μηνύματα
16
Like
0
Πόντοι
0
Είναι προφανώς μέγιστη μαλακία να κάνει ο έλληνας διακοπές στην Ελλάδα και δη σε νησί για όλους τους λόγους που επισήμαναν οι προλαλήσαντες και για δύο ακόμη που θα ήθελα να προσθέσω:

[1] επειδή δεν γουστάρω τα τυπάκια του "μένουμε ελλάδα" που χρυσοπληρώνονται για να κάνουν προπαγάνδα του αισχίστου είδους μέσα από την ΕΡΤ που πληρώνω κάθε μήνα θέλοντας και μη με το χαράτσι της ΔΕΗ.

[2] επειδή, στην τελική, αν είναι να δώσω λεφτά προτιμώ (ακόμη και ίδιες να είναι οι τιμές) να τα δώσω σε ΞΕΝΟ παρά σε ΕΛΛΗΝΑ για τον απλούστατο λόγο ότι ο έλληνας είναι ανταγωνιστής μου. Να πληρώσω δηλαδή τον μαλάκα ξενοδόχο στο κωλοξερονήσι του Αιγαίου για να μου κάνει φιγούρα τον χειμώνα με το αμάξι του και να μου τρώει τις γκόμενες ή να μου χτυπήσει την τιμή του ακινήτου που θέλω να αγοράσω και εγώ? Καλύτερα στον Τούρκο. Για τον ίδιο λόγο και όλες οι αγορές μέσω Internet από το εξωτερικό. Ομοίως ποτέ αγορές από μικροκαταστήματα - πάντα από μεγάλες πολυεθνικές αλυσίδες. Αλλά αυτά είναι προχωρημένα νοήματα και δεν τα πιάνουν πολλοί.
 

pristine

Μέλος
Εγγρ.
26 Νοε 2007
Μηνύματα
6.669
Like
8
Πόντοι
66
Νομίζω τη συγκεκριμένη εκπομπή την αδικείς - μια χαρά παιδιά είναι και δε νομίζω να κάνουν promotion σε συγκεκριμένα ξενοδοχεία ή άλλα επιχειρηματικά συμφέροντα.

 

Enforcer

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
5.439
Like
9
Πόντοι
66
[2] επειδή, στην τελική, αν είναι να δώσω λεφτά προτιμώ (ακόμη και ίδιες να είναι οι τιμές) να τα δώσω σε ΞΕΝΟ παρά σε ΕΛΛΗΝΑ για τον απλούστατο λόγο ότι ο έλληνας είναι ανταγωνιστής μου. Να πληρώσω δηλαδή τον μαλάκα ξενοδόχο στο κωλοξερονήσι του Αιγαίου για να μου κάνει φιγούρα τον χειμώνα με το αμάξι του και να μου τρώει τις γκόμενες ή να μου χτυπήσει την τιμή του ακινήτου που θέλω να αγοράσω και εγώ? Καλύτερα στον Τούρκο.

Αυτό που περιγράφεις είναι αρκετά σοβαρό και δε λύνεται

Ονομάζεται κόμπλεξ
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom