Νέα

Eλληνικός τουρισμός και κρίση

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα POLEMARXOS
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 62
  • Εμφανίσεις 3K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

giorgospapa

Τιμημένος
Εγγρ.
6 Ιουλ 2006
Μηνύματα
15.922
Κριτικές
10
Like
39
Πόντοι
2.157

pristine

Μέλος
Εγγρ.
26 Νοε 2007
Μηνύματα
6.669
Like
8
Πόντοι
66
Αν χρειαζόταν λόγω δουλειά να δει τα μηνύματα του,καλώς τα έδωσε.Αν πήγε για να μπει στο μπουρδέλα,κακώς.
Δε μου πέφτει λόγος, αλλά εγώ θα πήγαινα σε Internet cafe να πιω κι ένα καπουστίνο και να πάρει τα φράγκα ένας μικρομεσαίος και όχι οι γαμημένοι κλέφτες της εμπορίας των ξενοδοχείων.

Fuck them...
 

arcans

Μέλος
Εγγρ.
31 Ιαν 2009
Μηνύματα
1.959
Like
0
Πόντοι
16
arcans,

να με συγχωρείς πολύ αλλά ΚΑΚΩΣ τα έδωσες. Έρχεσαι εδώ τώρα στο bourdela και τα λες? :think:

Έπρεπε να σηκωθείς να φύγεις - αν τα έδωσες, έβαλες λάδι στη συντήρηση του συστήματος.

μαγκες μπηκα να δω για μαιλ που αφορουσαν την δουλεια μου.και επισης η κουφαλα που δουλευε εκει με ρωτησε στην αρχη αν μενω στο ξενοδοχειο και τις ειπα ναι.και μου λεει πληκτολογησε τον αριθμο του δωματιου σου για κωδικο και μπες.την πουτσα την ειδα την αλλη μερα το πρωι στον αναλυτικο λογαριασμο οταν πηγα να πληρωσω το δωματιο.του ειπα το τυπου στη ρεσεψιον,καλα πολυ ακριβω το εχετε το ιντερνετ?και μου λεει η διευθυνση του ξενοδοχειου αποφασιζει για τις τιμες.στα αρχιδια μου στην τελικη.απλα δεν θα με ξαναδουνε εκει καμια φορα.
 

imaginas.gr

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2008
Μηνύματα
2.416
Κριτικές
14
Like
5
Πόντοι
616
Α δεν έχει δωρεάν συνδρομή;Τουλάχιστον έχει άτοκες δόσεις σε C.T;

:2funny:
 

kaytos

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιαν 2007
Μηνύματα
6.904
Like
14
Πόντοι
66
μαγκες μπηκα να δω για μαιλ που αφορουσαν την δουλεια μου.και επισης η κουφαλα που δουλευε εκει με ρωτησε στην αρχη αν μενω στο ξενοδοχειο και τις ειπα ναι.και μου λεει πληκτολογησε τον αριθμο του δωματιου σου για κωδικο και μπες.την πουτσα την ειδα την αλλη μερα το πρωι στον αναλυτικο λογαριασμο οταν πηγα να πληρωσω το δωματιο.του ειπα το τυπου στη ρεσεψιον,καλα πολυ ακριβω το εχετε το ιντερνετ?και μου λεει η διευθυνση του ξενοδοχειου αποφασιζει για τις τιμες.στα αρχιδια μου στην τελικη.απλα δεν θα με ξαναδουνε εκει καμια φορα.

Δε θα ξαναδούν εσένα, αλλά θα δουν κάποιον άλλο που δε θα είναι ενημερωμένος και θα δει τη λυπητερή εκ των υστέρων...
Οπότε, δε χάνουν τίποτα, λόγω "κυλιόμενης" πελατείας, που είναι κατά τη γνώμη μου ένα από τα πλεονεκτήματα του κλάδου, αφού δεν περιμένουν να κονομήσουν - τί χυδαία λέξη !!! - από σταθερούς πελάτες...
 

pristine

Μέλος
Εγγρ.
26 Νοε 2007
Μηνύματα
6.669
Like
8
Πόντοι
66
μαγκες μπηκα να δω για μαιλ που αφορουσαν την δουλεια μου.και επισης η κουφαλα που δουλευε εκει με ρωτησε στην αρχη αν μενω στο ξενοδοχειο και τις ειπα ναι.και μου λεει πληκτολογησε τον αριθμο του δωματιου σου για κωδικο και μπες.την πουτσα την ειδα την αλλη μερα το πρωι στον αναλυτικο λογαριασμο οταν πηγα να πληρωσω το δωματιο.του ειπα το τυπου στη ρεσεψιον,καλα πολυ ακριβω το εχετε το ιντερνετ?και μου λεει η διευθυνση του ξενοδοχειου αποφασιζει για τις τιμες.στα αρχιδια μου στην τελικη.απλα δεν θα με ξαναδουνε εκει καμια φορα.
Αν είναι έτσι, το παίρνω πίσω και καλώς τα είπες εδώ μπας και το δει και κανάς χριστιανός. Δεν καταλαβαίνω όμως ρε arcans - αφού ήσουν πελάτης, γιατί να σε χρεώσουν? Δεν ήσουν περαστικός... :think:

Μου φαίνεται πολύ τραβηγμένο ακόμα και για τα δεδομένα της φαιδράς πορτοκαλέας. :rolleyes: Μήπως ήταν η χρέωση κανα-δυό Bud της τελευταίας στιγμής που δε θυμάσαι? ;)
 

thanoss

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2007
Μηνύματα
5.295
Like
17
Πόντοι
66
μαγκες μπηκα να δω για μαιλ που αφορουσαν την δουλεια μου.και επισης η κουφαλα που δουλευε εκει με ρωτησε στην αρχη αν μενω στο ξενοδοχειο και τις ειπα ναι.και μου λεει πληκτολογησε τον αριθμο του δωματιου σου για κωδικο και μπες.την πουτσα την ειδα την αλλη μερα το πρωι στον αναλυτικο λογαριασμο οταν πηγα να πληρωσω το δωματιο.του ειπα το τυπου στη ρεσεψιον,καλα πολυ ακριβω το εχετε το ιντερνετ?και μου λεει η διευθυνση του ξενοδοχειου αποφασιζει για τις τιμες.στα αρχιδια μου στην τελικη.απλα δεν θα με ξαναδουνε εκει καμια φορα.
σκεψου να καθοσουν 1h30m αν ειχες πολυ δουλεια!!
τοτε να δεις φρικη!

μια φορα πριν 7χρονια περιπου ημουν με τον κολητο μου στο δωματιο (σε ξενοδοχειο 3*** ή 4****)δεν θυμαμαι και μας επιασε η καβλα νυχτιατικα να κατσουμε μπαλκονακι με ωραιο καιρο να πιουμε μια κολα να κανουνε τσιγαρακι........το πληρωσαμε χρυσο το κουτακι!
(αλλος εξυπνος και γω λεω πρωι πρωι θα παω να βαλω στο ψυγειο τις 2 που ηπιαμε απο το περιπτερο)
8 ευρωπουλα 2 κουτακια! κοντεψα να κλαψω στην ρεσεψιον!
 

arcans

Μέλος
Εγγρ.
31 Ιαν 2009
Μηνύματα
1.959
Like
0
Πόντοι
16
φιλε ητανε ιντερνετ καθαρα.αλλα μια και το ανεφερες να σου πω,οτι το μινι μπαρ δεν το ακουμπισα ουτε για πλακα,και να σας πω και γιατι.τα ουισκι τα οποια ολα ειναι σε μπυκαλακια μινιατουρες κοστιζουν 12 ευρω,βοτκα,τζιν,επισης σε μινιατουρα 10ευρω.μπουκαλακι κρασι 8 ευρω,μεγαλο μπουκαλι νερο 4ευρω,δεν θυμαμε τωρα να σας πω κατι σοκολατες,και κατι αλλες μαλακιες που ειχε ποσο κανανε.αλλα απεναντι απο το ιντερκοντινεταλ εχει ενα περιπτερο και επερνα εγω απο εκει οτι ηθελα.δεν γαμιουντε οι μαλακες.
 

imaginas.gr

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2008
Μηνύματα
2.416
Κριτικές
14
Like
5
Πόντοι
616
Αυτό με τα mini bar είναι τρελή απάτη.Εντάξει,δεν είπα να τα δίνουν τσάμπα,αλλά όχι 4€ το νερό.Από τη στιγμή που στο δωμάτιο δεν έχει νερό να πιεις ας το βάλουν 1€.Τα άλλα δεν τα πειράζεις με τίποτα.Το ουίσκι,δεν είναι ούτε το μισό σε μπαρ και το χρεώνουν πολύ ακριβά.Κι εγώ όταν πάω σε ξενοδοχείο από έξω παίρνω νερό και ότι άλλο θέλω.Με τους απατεώνες.Πέρσι στη Γενεύη,60€/βραδιά σε δίκλινο με χρήση μονόκλινου,πεντακάθαρο,με πλούσιο πρωινό,ωραία συμπεριφορά.3* ήταν και πέρασα 3 νύχτες ωραίες.Και μιλάμε για περίοδο Διεθνούς έκθεσης αυτοκινήτου.
 

is2001

Μέλος
Εγγρ.
3 Ιαν 2008
Μηνύματα
213
Κριτικές
1
Like
10
Πόντοι
1
Δε θα ξαναδούν εσένα, αλλά θα δουν κάποιον άλλο που δε θα είναι ενημερωμένος και θα δει τη λυπητερή εκ των υστέρων...
Οπότε, δε χάνουν τίποτα, λόγω "κυλιόμενης" πελατείας, που είναι κατά τη γνώμη μου ένα από τα πλεονεκτήματα του κλάδου, αφού δεν περιμένουν να κονομήσουν - τί χυδαία λέξη !!! - από σταθερούς πελάτες...


Αγαπητε   Φιλε  Διαφωνω .

Εχω  Δουλεψει  σε  Ξενοδοχεια  σε  Αττικη και  Ευβοια  (1993-1998)  ως  Σερβιτορος/Groom


Oι Τουριστες  (Ελληνες -Ξενοι)  δεν ειναι  ηλιθιοι..

Χωρις  service / added  value  services / χαμογελο  και τιμες  σχετικες  με αυτο που προσφερεις  εισαι  τελειωμενος..

Ο  γαμημενος(μη  σωστα  εξυπηρετημενος  ) πελατης  ...το λεει  σε  10-15  φιλους  γνωστους  οταν  θα  φυγει  απο  το Ηotel!!!

Ξερω   2  Ξενοδοχεια  στην  Αττικη  (3* & 4* ) που βαρανε  μυγες  ..διοτι  ηταν  τις αρπαχτης ..της  μαγκιας ..

Ξεκινησανε με  Γαλλους/Δανους το 1980  

    παιξανε με Ρωσους/Τσεχους το 1990-2002

     και  τωρα παιζουν  το  πουλακι  τους !!!!  

Υπαρχει τρομακτικος  ανταγωνισμος  και  οι πελατες  (ειδικα οι Ξενοι ) μετρανε  και το
cent ...  

Oι περισσοτερες Διοικησεις Ξενοδοχειων (με μερικες λαμπρες  εξαιρεσεις )
ειναι της  πλακας..

Βαζουν κολλητους  , γκομενες  , ασχετους ,   και  εχουν  καταστρατηγησει  ολες  τις αρχες
του Recruitment( Σωστη Επιλογη Προσωπικου και  ανταμοιβη ) και Μarketing..
Υοu pay peanuts ..you get monkeys (μισθοι  πεινας και εκμετάλευση .. )

Δυστυχως  οι Ελληνες  σε  γενικες  γραμμες  νομιζουν οτι  ο πελατης  
ειναι το κοροιδο ...

 
 Eχει  ακουσει  κανεις  για  το  service  στην Σκωτια (Hotel-Management ) η Eλβετια .??

 Στα παπαρια τους!!!  

 Ε!!!  Καποια στιγμη θα το πληρωσεις ...

 

arcans

Μέλος
Εγγρ.
31 Ιαν 2009
Μηνύματα
1.959
Like
0
Πόντοι
16
γιαυτο να μην κλαινε σαν τις πουτανες τοτε.ας τα εχουν αδεια τα δωματια τους να τα χαιροντε.
 

is2001

Μέλος
Εγγρ.
3 Ιαν 2008
Μηνύματα
213
Κριτικές
1
Like
10
Πόντοι
1
Αυτό με τα mini bar είναι τρελή απάτη.Εντάξει,δεν είπα να τα δίνουν τσάμπα,αλλά όχι 4€ το νερό.Από τη στιγμή που στο δωμάτιο δεν έχει νερό να πιεις ας το βάλουν 1€.Τα άλλα δεν τα πειράζεις με τίποτα.Το ουίσκι,δεν είναι ούτε το μισό σε μπαρ και το χρεώνουν πολύ ακριβά.Κι εγώ όταν πάω σε ξενοδοχείο από έξω παίρνω νερό και ότι άλλο θέλω.Με τους απατεώνες.Πέρσι στη Γενεύη,60€/βραδιά σε δίκλινο με χρήση μονόκλινου,πεντακάθαρο,με πλούσιο πρωινό,ωραία συμπεριφορά.3* ήταν και πέρασα 3 νύχτες ωραίες.Και μιλάμε για περίοδο Διεθνούς έκθεσης αυτοκινήτου.

Πεστα  ρε μεγαλε  !!!!    

και  οχι  μονο ..

Λυπαμαι  Ανατολικους που  ερχονται  στην Ελλαδα  και  τους  μαδανε σαν τα κοτοπουλα..

* Περνουν  τηλεφωνο  εξωτερικο  απο το ξενοδοχειο   ...  μαδημα ..

* Πινουν ποτο  μαδημα  ...

* Συμπεριφορα  ..ελα μωρε  μαλακες  ειναι οι Ξενοι ..
 

arcans

Μέλος
Εγγρ.
31 Ιαν 2009
Μηνύματα
1.959
Like
0
Πόντοι
16
γιαυτο βλεπεις μετα να κλεινουν ολοι,και να τα κανουν κολαδικα τα ξενοδοχεια τους.αλλα δεν φταινε μονο αυτοι,φταιει το μπουρδελο το κρατος.πανε ρε στο ξενοδοχειο και γαματον τον πουστη που πουλαει 4 ευρω το νερο.δισφημιζει τη χωρα ο καριολης.
 

is2001

Μέλος
Εγγρ.
3 Ιαν 2008
Μηνύματα
213
Κριτικές
1
Like
10
Πόντοι
1
Η πρόσφατη οικονομική κρίση τόσο σε διεθνές επίπεδο όσο και στη χώρα μας αποτελεί την αφορμή για να αναδειχθούν τα προβλήματα που αντιμετωπίζει ο τουρισμός στην Ελλάδα.




Ξαφνικά ο τουρισμός απέκτησε ενδιαφέρον και τα διαφαινόμενα προβλήματά του αποτελούν προσφιλές αντικείμενο ανάλυσης από ειδικούς και μη. Αρκετοί από τους όψιμους σχολιαστές παρουσιάζουν την κρίση στον τουρισμό ως επακόλουθο της παγκόσμιας οικονομικής κρίσης. Τίθεται, όμως, ένα καίριο ερώτημα: τα προβλήματα αυτά ανέκυψαν πράγματι ξαφνικά και προέκυψαν από την παγκόσμια (και εσχάτως και εθνική) οικονομική κρίση;

*Ο τουριστικός κλάδος στην Ελλάδα έχει εισέλθει σε έναν κύκλο παρατεταμένης κρίσης, με χαρακτηριστικά αργής αλλά σταθερής παρακμής, εδώ και αρκετά χρόνια. Ιδιαίτερα μετά τους Ολυμπιακούς Αγώνες της Αθήνας και την επακόλουθη εμφανή αδυναμία και προφανή αποτυχία τουριστικής αξιοποίησης της κληρονομιάς τους σε βάθος χρόνου.

Η παρατεταμένη κρίση της τουριστικής βιομηχανίας μας επηρεάζεται ακόμα και από τη γενικότερη εικόνα της Ελλάδας στο εξωτερικό, η οποία δεν είναι η ιδανικότερη.


Ομως, τα βαθύτερα αίτια της κρίσης δεν είναι συγκυριακά, αλλά σχετίζονται με τον τρόπο με τον οποίο ως χώρα, ως πολιτεία, ως κοινωνία αλλά και ως πολίτες αντιμετωπίζουμε τον τουρισμό.

*Ηρθε, λοιπόν, η στιγμή να αντιμετωπίσουμε μερικές σκληρές αλήθειες, όχι τόσο για να αποδώσουμε ευθύνες αλλά κυρίως για να προβληματιστούμε σε βάθος και -ακόμα και την ύστατη ώρα- να αναλάβουμε όλοι τις ευθύνες μας και να λάβουμε διορθωτικά μέτρα.

Αλλωστε, δεν θα πρέπει να λησμονούμε ότι, ο τουριστικός κλάδος έμμεσα και άμεσα αποτελεί τον σημαντικότερο κλάδο της ελληνικής οικονομίας, με την υψηλότερη συνεισφορά στο ακαθάριστο εθνικό προϊόν της χώρας μας.

Κακώς συχνά λέγεται ότι η Ελλάδα δεν διαθέτει βαριά βιομηχανία - ο τουρισμός είναι σαφέστατα η βαριά μας βιομηχανία! Είναι καιρός να ασχοληθούμε μαζί της σοβαρά, χωρίς τις συνήθεις ευκαιριακές πρακτικές της «αρπαχτής».

*Ο τουρισμός αποτελεί μεν τα τελευταία 30 χρόνια την ατμομηχανή της οικονομικής ανάπτυξης, αλλά σε μεγάλο βαθμό αναπτύχθηκε άναρχα και χωρίς συντονισμό (όπως και πολλοί άλλοι κλάδοι στη χώρα). Ο προσεκτικός και μακροχρόνιος σχεδιασμός, όπως αρμόζει σε μια βαριά βιομηχανία εθνικής διάστασης, συχνά ήταν ανεπαρκής. Κάθε αλλαγή προσώπων (π.χ. υπουργών και λοιπών ιθυνόντων) οδηγούσε -και οδηγεί- στην ανατροπή των σχεδίων που οι προηγούμενοι κατάρτισαν και προωθούσαν.

*Ταυτόχρονα, η έλλειψη τουριστικής παιδείας και συνείδησης του μέσου πολίτη είχε σαν αποτέλεσμα την αντιμετώπιση του τουρισμού σαν την κότα που γεννά χρυσά αβγά... Ξεχάσαμε, όμως, ότι μία τέτοια κότα για να παραμείνει παραγωγική θα πρέπει να τη φροντίζουμε και να την περιποιούμαστε!

*Παλαιότερα ο ελληνικός τουρισμός αναπτυσσόταν με σταθερό ρυθμό κυρίως εξαιτίας του χαμηλού κόστους παραγωγής του, το οποίο είχε σαν αποτέλεσμα η σχέση ποιότητας-τιμής για τον τουρίστα να είναι ικανοποιητική.

Τα τελευταία δέκα έτη το κόστος είναι υψηλό, με αποτέλεσμα είτε η τελική τιμή του τουριστικού προϊόντος να είναι ιδιαίτερα ακριβή είτε να διατηρείται μεν η τιμή σε λογικά επίπεδα αλλά η ποιότητα του προϊόντος να είναι πολύ χαμηλή. Και στις δύο περιπτώσεις η σχέση ποιότητας-τιμής για τον τουρίστα βαίνει μειούμενη, με αποτέλεσμα τη διαρκή κρίση της τουριστικής βιομηχανίας της χώρας μας.

Παράλληλα, έχουμε εγκλωβιστεί σε αφελή στερεότυπα και ιδεοληψίες, όπως ότι «έχουμε την ομορφότερη χώρα του κόσμου, τις ωραιότερες παραλίες κ.λπ.».

*Η παρούσα διεθνής οικονομική κρίση επηρεάζει την τουριστική μας βιομηχανία με τρόπο που λειτουργεί αλυσιδωτά: το διαθέσιμο εισόδημα των περισσότερων ανθρώπων (εντός και εκτός Ελλάδος) μειώνεται, ο ελεύθερος χρόνος τους επίσης μειώνεται και οι ανάγκες τους για αναψυχή και διακοπές αλλάζουν, τόσο ποιοτικά όσο και ποσοτικά. Ολα αυτά έχουν ως αποτέλεσμα τη μείωση της εγχώριας αλλά και της διεθνούς ζήτησης για τουριστικά προϊόντα, τη μείωση της χρονικής διάρκειας των διακοπών και τη συνειδητή επιλογή όλο και οικονομικότερων τουριστικών προορισμών και προϊόντων.

Παράλληλα, οι τουριστικές επιχειρήσεις αντιμετωπίζουν μειωμένη ρευστότητα, δυσκολία -και συχνά αδυναμία- νέων επενδύσεων, αλλά και εντονότερες πιέσεις από τους μεσάζοντες (για παράδειγμα τους tour operators).

*Η κρίση στον τουρισμό δεν ενέσκηψε εσχάτως και ούτε προέκυψε μόνο εξαιτίας της τρέχουσας διεθνούς οικονομικής κρίσης. Βέβαια, η διεθνής κρίση διογκώνει τα προβλήματα του τουριστικού κλάδου και καθιστά πιεστική την ανάγκη λήψης μέτρων, τόσο βραχυπρόθεσμου όσο και μακροπρόθεσμου χαρακτήρα. Η ανάλυση των απαιτούμενων μέτρων δεν αποτελεί αντικείμενο του παρόντος άρθρου, αλλά οι τομείς στους οποίους πρέπει να εστιάσουμε την προσοχή μας είναι οι ακόλουθοι:

*Ανάπτυξη τουριστικής συνείδησης μεταξύ του κοινωνικού συνόλου.

*Ουσιαστική επένδυση στους ανθρώπινους πόρους και στην τουριστική εκπαίδευση.

*Μακροπρόθεσμος σχεδιασμός τουριστικής πολιτικής και μάρκετινγκ, με σχέδια που υλοποιούνται και δεν παραμένουν σε συρτάρια.

*Ενίσχυση της πραγματικά υγιούς επιχειρηματικότητας και όχι «συλλήβδην» του επιχειρείν.

*Δημιουργία αναγκαίων υποδομών: Από τον εκσυγχρονισμό των αεροδρομίων και λιμανιών μέχρι τη δημιουργία μαρινών και ειδικών τουριστικών υποδομών (συνεδριακά - εκθεσιακά κέντρα, θεματικά πάρκα, εγκαταστάσεις ειδικών μορφών τουρισμού).

*Αλλωστε, σύμφωνα με μια κινέζικη παροιμία, σε κάποιον που πεινάει είναι προτιμότερο να μην του δώσεις ένα ψάρι για να χορτάσει περιστασιακά, αλλά να του δώσεις ένα αγκίστρι και να του μάθεις να ψαρεύει για πάντα!

Σημερινη εφημεριδα

(ΤΟΥΡΙΣΜΟΣ  ΚΑΙ ΚΡΙΣΗ )

NO COMMENT






ΚΥΡΙΑΚΑΤΙΚΗ - 15/03/2009

 

pristine

Μέλος
Εγγρ.
26 Νοε 2007
Μηνύματα
6.669
Like
8
Πόντοι
66
γιαυτο βλεπεις μετα να κλεινουν ολοι,και να τα κανουν κολαδικα τα ξενοδοχεια τους.αλλα δεν φταινε μονο αυτοι,φταιει το μπουρδελο το κρατος.πανε ρε στο ξενοδοχειο και γαματον τον πουστη που πουλαει 4 ευρω το νερο.δισφημιζει τη χωρα ο καριολης.
Δε μπορεί στο όνομα της ελεύθερης αγοράς :jerking: το κράτος να κάνει τίποτα. Μόνο η αλλαγή της καταναλωτικής συμπεριφοράς του μαλάκα του νεοέλληνα μπορεί να αλλάξει τα πράγματα.

Θα περάσουν βέβαια πολλά χρόνια... :headbang:
 

imaginas.gr

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2008
Μηνύματα
2.416
Κριτικές
14
Like
5
Πόντοι
616
Γνώρισα πρόπερσι έναν Βέλγο στο IRC και ήθελε να επισκευτεί τα Καλάβρυτα,μιας και είχε δει φωτογραφίες από το χιονοδρομικό και του άρεσαν.Μου ζήτησε να του βρω ξενοδοχείο με δίκλινο δωμάτιο,για 12 ημέρες.Μόλις του είπα τις τιμές,μου απάντησε "άσε,θα πάω στις Αυστριακές Άλπεις".Για κάθε βραδιά ζήταγαν 180€ για 4* κατάλυμα.Το δίκλινο.Έπρεπε να νοικιάσει αμάξι,διότι το Χ.Κ είναι 7-8 χλμ μακρυά,και δεν έχει ο δήμος λεωφορείο,επειδή αντιδρούν οι ταξιτζίδες.Στις Άλπεις με 120€ βρίσκεις ξενοδοχείο μέσα στο Χ.Κ!Κλάψτε με μαύρο δάκρυ τώρα.
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Δε μπορεί στο όνομα της ελεύθερης αγοράς :jerking: το κράτος να κάνει τίποτα. Μόνο η αλλαγή της καταναλωτικής συμπεριφοράς του μαλάκα του νεοέλληνα μπορεί να αλλάξει τα πράγματα.

Θα περάσουν βέβαια πολλά χρόνια... :headbang:

Υπάρχει αρκετά αυστηρη νομοθεσία που διέπει τα τουριστικά καταλύματα, αν και ο περισσότερος κόσμος αγνοεί τα δικαιώματα που έχει...
Αν ο κάπελας- ξενοδόχος την παραβιάσει, η απειλή της καταγγελίας στον Ε.Ο.Τ. και της αγωγής, συνήθως έχουν θαυματουργά αποτελέσματα...

Ωστόσο, επειδή κανείς δεν θέλει να τρέχει στις διακοπές του, μπορείς να πετύχεις πολλά με εντατικό ψάξιμο (παλιά θυμάμαι που έπαιρνα τα ειδικά περιοδικά τύπου ΔΙΑΚΟΠΕΣ και έκανα τηλεφωνικές έρευνες, τώρα το ίντερνετ έχει διευκολύνει πολυ τα πράγματα), διαπραγμάτευση και φυσικά ακούγοντας άτομα την κρίση των οποίων εμπιστεύεσαι...
Αυτό προϋποθέτει βέβαια κάποιον προγραμματισμό αλλά αν ξέρεις ότι πχ από τότε μέχρι τότε θα πας εκεί ένα μηνα νωρίτερα, μπορείς να βρεις εξαιρετικές ευκαιρίες με κόστος στο 1/2- 1/3 απ' ό,τι αν το έκλεινες τελευταία στιγμή, των εισιτηρίων συμπεριλαμβανομένων...
 

arcans

Μέλος
Εγγρ.
31 Ιαν 2009
Μηνύματα
1.959
Like
0
Πόντοι
16
ελληνικος τουρισμος ειναι.αλβανος=λουκουμαδες,μαυροι=cd,σε πιανω το κολο μαλακα που ηρθες να κανεις διακοπες.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom