Νέα

Δολοφονία 5 κυνηγών

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Xartinos
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 74
  • Εμφανίσεις 7K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

arcturus

Μέλος
Εγγρ.
11 Δεκ 2005
Μηνύματα
87
Like
0
Πόντοι
0
Tο καθήκι ο Φλωράκης, είχε καταδικαστεί 6 φορές σε θάνατο, αλλά και ελεύθερος ήταν όλη του τη ζωή και όταν πέθανε είχαν μεσίστιες τις σημαίες της Ελλάδος της οποίας ήταν προδότης.

Ο Φλωράκης όταν κατέλαβε το Καρπενήσι το Γενάρη του 1949 έθαψε ζωντανούς 1200 φαντάρους που νοσηλεύονταν στο στρατιωτικό νοσοκομείο. Για πληροφορίες μπορείτε να ανατρέξετε σε άρθρα "προοδευτικών" εφημερίδων της εποχής, όπως των εφημερίδων του Λαμπράκη !!!!

Ο Παττακός δεν νομίζω να τιμηθεί όταν πεθάνει από την Πολιτεία όπως ο αρχιεγκληματίας αρχιπροδότης Φλωράκης.

Φιλε lakis33
νομίζω ότι είσαι εκτός θέματος για άλλο θέμα ανοίχτηκε αυτό το πόστ κι oχι για το αν έπρεπε να δοξαστεί η όχι η μνήμη κάποιου.
 

kostas10

Μέλος
Εγγρ.
19 Μαρ 2006
Μηνύματα
437
Κριτικές
2
Like
770
Πόντοι
81
Φοβαμε οτι γενικα εχομε ξεφυγει απο το γεγονος οτι καποιος παλαβος καθαρισε πεντε ανθρωπους γιατι απλα τρομαξαν  οι προβατινες.
Αλλα δεν μπορω να μην ανταπατησω στον θεοφιλο
Ι)Ακροδεξια νοοτροπια νομιζω οτι διακατεχει κι εσενα διοτι με αφορμη ενα αποτροπαιο γεγονος προτεινεις την απαγορευση του κυνηγιου ενδεχομενως του ψαρεματος και γιατι οχι και των μανιταριων.
ΙΙ)Επιχειρηματολογια (μολονοτι ζητας) γιατι θα επρεπε να γινει 
αυτο που προτεινεις  δεν αντιπαραθετης
ΙΙΙ)Εχω βαρεθει τα τυπακια-τυπισσες που ενω με το δεξι τους χερι καμακωνουν το κοκορετσακι σου λενε με περισπουδαστο
υφος -οταν μαθαινουν οτι γουσταρεις το κυνηγι-"καλα δεν λυπασαι τα κακομοιρα τα πουλακια"
Λες και το κοκορετσι ειναι απο πολυπροπυλενιο
Λες και ολοι οσοι τρωμε κρεας δεν συμετεχουμε στην αφαιρεση καποιας ζωης.
και τελος επειδη οντως δεν γνωριζομαστε απο χτες ασε το τροπο που μιλαω στο σπιτι μου και απλα δωσε  πειστικα επιχειρηματα ,οχι σε μενα αλλα στον εαυτο σου.
Διοτι εμενα πολυ απλα μου αρεσει η σαρκα
 

Επισκέπτης
Για το κυνήγι, θα πρότεινα τα εξής:

1)Να θεσπιστούν κανόνες που θα τηρούνται σχετικά με το που επιτρέπεται και να υπάρξει μεγαλύτερη μέριμνα για σπαρτά & βοσκοτόπια. Οι κυνηγοί κάνουν το χαβαλέ τους, αλλά οι αγρότες και οι βοσκοί βγάζουν το ψωμί τους και με το ψωμί των άλλων δεν επιτρέπεται να παίζουν όσοι κάνουν χαβαλέ.
2)Να συσταθεί και πάλι αγροφυλακή, την οποία κατήργησε ο καταστροφέας της Ελλάδος , το καθήκι ο Σιδερένιος.
3)Να γίνουν αυστηρότερα τα πρόστιμα για τους ΑΝΗΛΙΚΟΥΣ που κυνηγούν. Δεν είναι παιχνίδι για παιδιά, ειδικά όπως είναι τα παιδιά της Ελλάδος που δεν σέβονται τίποτε. Οι 17 δεν πρέπει να έχουν καραμπίνες.

Θα μπορούσε ίσως και να απαγορευτεί η χρήση της καραμπίνας.Προσωπικά τις λίγες φορές που έχω πάει κυνήγι πήγα με το μονόκανό μου και πιστέψτε με έχω αρκετά κυνηγετικά. Το θεωρώ πιο δίκαιο να έχει μόνο μία ο κυνηγός.
 

Επισκέπτης
Φιλε lakis33
νομίζω ότι είσαι εκτός θέματος για άλλο θέμα ανοίχτηκε αυτό το πόστ κι oχι για το αν έπρεπε να δοξαστεί η όχι η μνήμη κάποιου.

Έχεις δίκιο, αλλά εξίσου εκτός θέματος ήταν και οι παπαριές του αναρχοαυτόνομου που άρχισε να λέει για τον Πατακό ...
 

Todok

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιουλ 2006
Μηνύματα
3.299
Like
12
Πόντοι
16
Tο καθήκι ο Φλωράκης, είχε καταδικαστεί 6 φορές σε θάνατο, αλλά και ελεύθερος ήταν όλη του τη ζωή και όταν πέθανε είχαν μεσίστιες τις σημαίες της Ελλάδος της οποίας ήταν προδότης.

Ο Φλωράκης όταν κατέλαβε το Καρπενήσι το Γενάρη του 1949 έθαψε ζωντανούς 1200 φαντάρους που νοσηλεύονταν στο στρατιωτικό νοσοκομείο. Για πληροφορίες μπορείτε να ανατρέξετε σε άρθρα "προοδευτικών" εφημερίδων της εποχής, όπως των εφημερίδων του Λαμπράκη !!!!

Ο Παττακός δεν νομίζω να τιμηθεί όταν πεθάνει από την Πολιτεία όπως ο αρχιεγκληματίας αρχιπροδότης Φλωράκης.

Δυστυχώς η αριστερά ουδέποτε αναγνώρισε τις ιστορικές της ευθύνες.
 

Todok

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιουλ 2006
Μηνύματα
3.299
Like
12
Πόντοι
16
Για το κυνήγι, θα πρότεινα τα εξής:

1)Να θεσπιστούν κανόνες που θα τηρούνται σχετικά με το που επιτρέπεται και να υπάρξει μεγαλύτερη μέριμνα για σπαρτά & βοσκοτόπια. Οι κυνηγοί κάνουν το χαβαλέ τους, αλλά οι αγρότες και οι βοσκοί βγάζουν το ψωμί τους και με το ψωμί των άλλων δεν επιτρέπεται να παίζουν όσοι κάνουν χαβαλέ.
2)Να συσταθεί και πάλι αγροφυλακή, την οποία κατήργησε ο καταστροφέας της Ελλάδος , το καθήκι ο Σιδερένιος.
3)Να γίνουν αυστηρότερα τα πρόστιμα για τους ΑΝΗΛΙΚΟΥΣ που κυνηγούν. Δεν είναι παιχνίδι για παιδιά, ειδικά όπως είναι τα παιδιά της Ελλάδος που δεν σέβονται τίποτε. Οι 17 δεν πρέπει να έχουν καραμπίνες.

Θα μπορούσε ίσως και να απαγορευτεί η χρήση της καραμπίνας.Προσωπικά τις λίγες φορές που έχω πάει κυνήγι πήγα με το μονόκανό μου και πιστέψτε με έχω αρκετά κυνηγετικά. Το θεωρώ πιο δίκαιο να έχει μόνο μία ο κυνηγός.

Πολύ σωστά, αλλά δυστυχώς και πάλι, η κοινή λογική δεν ευδοκιμεί στην ελλάδα.
 

trixotos kavliaris

Μέλος
Εγγρ.
6 Νοε 2006
Μηνύματα
1.129
Like
2
Πόντοι
16
Φίλε lakkis33, δθστυχώς απο το 81 κι μετά μας κυβερνούνε τα σκατά ( ψευτοσοσιαλιστές, ψευτοαριστεριστές με δεξιές τσέπες ) και έρχονται να προστεθούν και ουτοπιστές αναρχοκομμούνες με αποτέλεσμα να δημιουργηθεί στη ελληνική κοινωνία μία τάση στρέβλωσης και αποσιώπησης σημαντικών γεγονότων της πρόσφατης ελλ. ιστορίας και συγκεκριμένα του εμφυλίου προς εύνιοαν της αριστεράς. Λες και Αντίσταση κάνανε μόνο οι αριστεροί.
Πιστεύω ότι η χώρα χρειάζεται αναμορφωτές. Ελπίζω να βρεούν γρήγορα και να σταματήσει αυτή η κοροίδία με τα θύματα πάντα τους αριστερούς.
 

Επισκέπτης
Δυστυχώς η αριστερά ουδέποτε αναγνώρισε τις ιστορικές της ευθύνες.

Όχι μόνο δεν αναγνώρισαν τις ευθύνες τους,αλλά είναι αμετανόητοι. Αυτές τις μέρες γιορτάζουν τα 60 χρόνια από την ίδρυση του Δημοκρατικού Στρατού!!!!!!!!

Αντί να δουν τώρα, μετά από 60 χρόνια έστω, πόσο μεγάλη μαλακία ήταν το αιματοκύλισμα της χώρας που ξεκίνησαν το 1946, αυτοί το γιορτάζουν και το μόνο που τους χαλάει είναι που δεν κέρδισαν για να μας κάνουν ίδια σκατά με την Αλβανία, τη Βουλγαρία και τα άλλα μπουρδέλα του υπαρκτού.

Και σήμερα αν μπορούσαν, πάλι τα ίδια θα έκαναν, δεν έχουν βάλει μυαλό, απλά τώρα δεν τους παίρνει.
 

theofilos

Μέλος
Εγγρ.
3 Νοε 2006
Μηνύματα
683
Like
0
Πόντοι
6
Βλέπω οτι τα τελευταία ποστ έχουν εμπεριστατωμένες απόψεις για τη θεσμική βελτίωση του κυνηγιού!
 

arcturus

Μέλος
Εγγρ.
11 Δεκ 2005
Μηνύματα
87
Like
0
Πόντοι
0
Ο Φλωράκης όταν κατέλαβε το Καρπενήσι το Γενάρη του 1949 έθαψε ζωντανούς 1200 φαντάρους που νοσηλεύονταν στο στρατιωτικό νοσοκομείο. Για πληροφορίες μπορείτε να ανατρέξετε σε άρθρα "προοδευτικών" εφημερίδων της εποχής, όπως των εφημερίδων του Λαμπράκη !!!!

1. Μπορείς σε παρακαλώ να μας αναφέρεις συγκεκριμένα κι όχι αόριστα τις πηγές σου  όπως αριθμό φύλλου η ημερομηνία για να ανατρέξουμε να πληροφορηθούμε.

2.  Κατά την διάρκεια του εμφυλίου έγιναν έκτροπα κι από τις δυο πλευρές όπως σε κάθε πόλεμο υπάρχουν θύματα κι από τους μεν κι από τους δε, όπως στη Νότια Ελλάδα έγιναν έκτροπα από τους Χ-ιτες.

Δυστυχώς η αριστερά ουδέποτε αναγνώρισε τις ιστορικές της ευθύνες.

3.  Μετά τον εμφύλιο αυτοί που ανάλαβαν την εξουσία κυβέρνησαν την Ελλάδα αξιοκρατικά, εξίσου προ όλους τους πολίτες;

4.  Ποιος ανάλαβε τις πολιτικές ευθύνες για τη Μακρόνησο, για φυλακίσεις, για εκτελέσεις, χωρίς να υπάρχουν επαρκή στοιχεία για την τεκμηρίωση της ενοχής των κατηγορουμένων; Κι αν σκεφτεί κανείς ότι τότε ο εμφύλιος είχε τελειώσει.


Λες και Αντίσταση κάνανε μόνο οι αριστεροί.

5. Συμφωνώ ότι στην εθνική αντίσταση προσέφεραν όλοι οι Έλληνες μετά την αποχώρηση των γερμανών παρέμειναν οι γαμημένοι οι Εγγλέζοι που ως σύμμαχοι και καλά κατάφεραν να διασπάσουν τους έλληνες σε δυο αντίπαλα στρατόπεδα και τα έκαναν όλα πουτάνα όπως σε κάθε μέρος της υφηλίου που έβαλαν το χεράκι τους.

6. Προσωπική μου άποψη είναι ότι από όλα αυτά έβλαψαν την Ελλάδα σε μεγάλο βαθμό και καλό θα ήταν να βλέπουμε τα πράγματα πιο αντικειμενικά κι όχι πωρωμένα, η πώρωση δεν κάνει καλό μόνο κακό μπορεί να προκαλέσει, για να προοδεύσει ένας λαός πρέπει να μαθαίνει από το παρελθόν του να μην εφησυχάζετε για να μην υποπέσει πάλι στα ίδια σφάλματα γιατί η ιστορία επαναλαμβάνεται, να κοιτάζει αισιόδοξα το μέλλον και να βαδίζει προς αυτό ενωμένος και να μην καλλιεργούνται κατάλοιπα του παρελθόντος.  

 

theofilos

Μέλος
Εγγρ.
3 Νοε 2006
Μηνύματα
683
Like
0
Πόντοι
6
Αχ βρε αρκτούρε, έχεις δυστυχώς την αφέλεια να πιστεύεις οτι οι λεβέντες στους οποίους απευθύνεσαι (εξαιρείται ο Todok, είναι καλών προθέσεων) μπορούν να σου απαντήσουν νηφάλια και τεκμηριωμένα. Αν ψάξεις τα ποστ των τελευταίων εβδομάδων  θα διαπιστώσεις οτι  μόνο να γρυλλίζουν δύνανται!
 

trixotos kavliaris

Μέλος
Εγγρ.
6 Νοε 2006
Μηνύματα
1.129
Like
2
Πόντοι
16
Φίλτατε Θεόφιλος, εφόσον ορισμένοι όπως λές γρυλίζουν γιατί δε μας λες την αποψή σου για τον Εμφύλιο, την τότε αριστερά και τη σημερινή. Αλλά αν δε το κάνεις σημαίνει ότι είσαι χειρότερος απο εκείνους που δήθεν γρυλίζουν.
Αλλά το μόνο που δύνασαι εσύ να κάνεις είναι να φλύαρείς με ηλιθιότητες ( όταν ζορίζεσαι ) του τύπου " ο Κολοκυθόπουλος ¨ και αηδίες. Εκτός αν αναφέρεσαι στον εαυτό σου.
 

theofilos

Μέλος
Εγγρ.
3 Νοε 2006
Μηνύματα
683
Like
0
Πόντοι
6
Φίλτατε Θεόφιλος, εφόσον ορισμένοι όπως λές γρυλίζουν γιατί δε μας λες την αποψή σου για τον Εμφύλιο, την τότε αριστερά και τη σημερινή. Αλλά αν δε το κάνεις σημαίνει ότι είσαι χειρότερος απο εκείνους που δήθεν γρυλίζουν.
Αλλά το μόνο που δύνασαι εσύ να κάνεις είναι να φλύαρείς με ηλιθιότητες ( όταν ζορίζεσαι ) του τύπου " ο Κολοκυθόπουλος ¨ και αηδίες. Εκτός αν αναφέρεσαι στον εαυτό σου.
Φίλε μου, ποιον ενδιαφέρουν εδώ μέσα οι απόψεις μου για τον εμφύλιο; Που παρεμπιπτόντως, δεν είναι τόσο μονομερείς όσο οι δικές σου, ούτε τόσο ανιστόρητες, αν κρίνω εκείνο το ανεκδιήγητο "μας κυβερνούν οι αριστεριστές" που εξεστόμισες λίγο πιο πάνω. Αν πάντως είσαι περήφανος για την Ελλάδα όπως κυβερνήθηκε μετά την Κατοχή, με τη Μακρόνησο γεμάτη, με βασανιστήρια και με χιλιάδες αντιστασιακούς εκτελεσμένους, δικό σου πρόβλημα!
 

LeoKnight7

Μέλος
Εγγρ.
9 Οκτ 2006
Μηνύματα
407
Like
0
Πόντοι
1
Γιατί αναφέρεστε στον Συμμοριτοπόλεμο ως "εμφύλιο";
 

LeoKnight7

Μέλος
Εγγρ.
9 Οκτ 2006
Μηνύματα
407
Like
0
Πόντοι
1
Όχι εγώ, η Ιστορία τον λέει Συμμοριτοπόλεμο. Μόνο κάποιοι γραφικοί νοσταλγοί του παρελθόντος επιμένουν να τον αποκαλούν "εμφύλιο".
 

theofilos

Μέλος
Εγγρ.
3 Νοε 2006
Μηνύματα
683
Like
0
Πόντοι
6
Όχι εγώ, η Ιστορία τον λέει Συμμοριτοπόλεμο. Μόνο κάποιοι γραφικοί νοσταλγοί του παρελθόντος επιμένουν να τον αποκαλούν "εμφύλιο".
Για άνοιξε κανένα σχολικό βιβλίο ιστορίας πρώτα και μετά γρύλλιζε όσο θες. Αλλά μ' αρέσει που νομίζεις οτι δεν είσαι νοσταλγός του παρελθόντος!
 

arcturus

Μέλος
Εγγρ.
11 Δεκ 2005
Μηνύματα
87
Like
0
Πόντοι
0
Όχι εγώ, η Ιστορία τον λέει Συμμοριτοπόλεμο.

Εξαρτάται από ποιους έχει γραφτεί η ιστορία.

Μόνο κάποιοι γραφικοί νοσταλγοί του παρελθόντος επιμένουν να τον αποκαλούν "εμφύλιο".

Αυτό πάλι που το είδες;
Είναι η προσωπική σου άποψη;

 

rouli

Τιμημένος
Εγγρ.
31 Ιαν 2006
Μηνύματα
666
Like
0
Πόντοι
6
είνα απορίας άξιον πάντως...

πώς από τους 5 κυνηγούς...

φτάσαμε στον εμφύλιο...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom