Νέα

Δημιουργία οικογένειας -Αξίζει ή όχι;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 8K
  • Εμφανίσεις 482K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 10 άτομα (0 μέλη και 10 επισκέπτες)

jim28

Ανώτερος
Εγγρ.
7 Ιαν 2007
Μηνύματα
1.950
Κριτικές
27
Like
2.391
Πόντοι
6.955
Fronime σε διαβεβαιωνω οτι οταν θα φτασεις 40 ετων θα εχεις αλλαξει ιδεες. Στην ηλικια σου ειχα πανω κατω παρομοιες με εσενα αποψεις. Τωρα στα 42 κι υστερα απο δεκαετη εργενικη ζωη εχω καταληξει στο συμπερασμα πως η ζωη ειναι πιο ευκολη οταν συνασπιζεται ενα αρσενικο κι ενα θυληκο μαζι για να την αντιμετωπισουν.
Ταδε εφη ενα 42 χρονο γεροντοπαλικαρο.
 

Νίο

Μέγας
Εγγρ.
24 Ιουν 2018
Μηνύματα
10.797
Κριτικές
6
Like
11.271
Πόντοι
3.936
Αμα με ρωτούσατε τώρα, θα σας έλεγα με τίποτα!
Θα προτιμούσα ένα σύμφωνο συμβίωσης.
A λα κάρτ δηλαδή..  Όλα μαζί σε ένα και γρήγορο εξαφανιζόλ σαν χρειαστεί..  :thumbsup:
 

Συνημμένα

  • images (9).jpg
    images (9).jpg
    7,1 KB · Εμφανίσεις: 27
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
μαλλον δεν ξες τις νομικες διαφορες.

με το συμφωνο συμβιωσης εχει την δυνατοτητα με μια δηλωση, σε μια μερα, χωρις αποζημειωση, χωρις σοβαρα δικηγορικα και αλλα εξοδα να παψεις να εχεις τις κοινες υποχρεωσεις και τα αμοιβαια δικαιωματα του γαμου.

με λιγα λογια δεν μπορει να σε εκβιαζει η συζυγος για διατροφες προς αυτην, αν δεν εχει εισοδημα ή να μεινει σε δικο σου σπιτι (αν δεν υπαρχει παιδι ), μεχρι να εκδοθει διαζυγιο και αλλα τετοια

Γνωστα ολα αυτα, απλα ο φιλος δε λεει καπου ρητα οτι θελει να χωρισει και δε μπορει. Απλα ανεφερε το συμφωνο συμβιωσης γενικα.
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 172663

Επισκέπτης
Γνωστα ολα αυτα, απλα ο φιλος δε λεει καπου ρητα οτι θελει να χωρισει και δε μπορει. Απλα ανεφερε το συμφωνο συμβιωσης γενικα.
εννοειται για την περιπτωση που θελει να φυγει το λεει,

αλλιως ειναι ολα ιδια, τι νοημα εχει. ιδια στεγη , ονοματοδοσια στο παιδι, δικαιωματα σε κληρονομια αν καποιος απο τους δυο πεθανει κλπ.

σε συμφωνο αν πχ χρωσταει το μισο σπιτι και ειναι στο ονομα του με συμφωνο απλα φευγει, αν ειναι στο ονομα της συντροφου σταματαει να πληρωνει.

με γαμο ομως το σπιτι που ειναι στο δικο του ονομα μπορει να διεκθηκηθει κατα το ημιση απο την συντροφο αν ειναι περιουσια που αποκτηθηκε εντος γαμου και διαφορα τετοια αδικα. δουλευω εγω, καθεσαι εσυ, τα κερδη μισα μισα, τα χρεη μονος μου. για αυτο εγω δεν την ξαναπαταω με γαμο, ρωτησα οταν πηγα για διαζυγιο τι μπορει να μου τυχει, πριν δεν τα ηξερα.
 

GSAKKI

Μέλος
Εγγρ.
28 Νοε 2010
Μηνύματα
2.777
Κριτικές
1
Like
209
Πόντοι
36
Και εγω συμφωνο συμβιωσης εκανα.

Εχουμε κατι μαζι απο την αλλη αν κατι παει στραβα δεν ποναει τοσο ο χωριαμος δεν θελει δικηγορους εξοδα κλπ αλλα
και το ψυχολογικο κοματι

 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
Εβαλα δημοσκοπηση στο τουιτα για το Συμφωνο Συμβιωσης  :headbaning1:

Το βραδυ τα αποτελεσματα (χωριστα για γυναικες ανδρες)
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
Και εγω συμφωνο συμβιωσης εκανα.

Εχουμε κατι μαζι απο την αλλη αν κατι παει στραβα δεν ποναει τοσο ο χωριαμος δεν θελει δικηγορους εξοδα κλπ αλλα
και το ψυχολογικο κοματι

Ωραιος. Αν επιτρεπεται ποιος το προτεινε πρωτος; Γενικα φτασατε ευκολα στην απφαση η υπηρχαν προστριβες μεχρι να φτασετε σε αυτην;
Πιστευω το πιο δυσκολο κομματι ειναι αυτο, γιατι αν ο ενας ειναι αρνητικος τοτε δυσκολευει πολυ το πραγμα, μεχρι και για χωρισμο
 

piii

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Ιουλ 2019
Μηνύματα
112
Κριτικές
6
Like
320
Πόντοι
281
μαλλον δεν ξες τις νομικες διαφορες.

με το συμφωνο συμβιωσης εχει την δυνατοτητα με μια δηλωση, σε μια μερα, χωρις αποζημειωση, χωρις σοβαρα δικηγορικα και αλλα εξοδα να παψεις να εχεις τις κοινες υποχρεωσεις και τα αμοιβαια δικαιωματα του γαμου.

με λιγα λογια δεν μπορει να σε εκβιαζει η συζυγος για διατροφες προς αυτην, αν δεν εχει εισοδημα ή να μεινει σε δικο σου σπιτι (αν δεν υπαρχει παιδι ), μεχρι να εκδοθει διαζυγιο και αλλα τετοια

Αν το έχω αντιληφθεί σωστά βρίσκεται κάπου κοντά με το συναινετικό διαζύγιο. Στην περίπτωση πάντα που άλλη πλευρά θέλει να το κάνει(συναινετικό), αλλιώς χαιρέτα μου το πλάτανο.
 

GSAKKI

Μέλος
Εγγρ.
28 Νοε 2010
Μηνύματα
2.777
Κριτικές
1
Like
209
Πόντοι
36
Εγω το προτεινα και το δεχτηκε. Με βοηθησε να αποφυγω και μια μεταθεση
αυτη η διαδικασια.

παντως απο τα χρηματα που θα αποκτησουμε μαζι δικαιουται τα μισα νομιζω
παντως σιγουρα λιγοτερες απαιτησεις απο το γαμο..

επισης και διατροφη δικαιουται σε καποιες περιπτωσεις νομιζω αλλα μη το μελαταμε...
 

Luka Bazuka

Σπουδαίος
Εγγρ.
29 Δεκ 2018
Μηνύματα
5.339
Κριτικές
1
Like
6.344
Πόντοι
2.356
Εγω το προτεινα και το δεχτηκε. Με βοηθησε να αποφυγω και μια μεταθεση
αυτη η διαδικασια.

παντως απο τα χρηματα που θα αποκτησουμε μαζι δικαιουται τα μισα νομιζω
παντως σιγουρα λιγοτερες απαιτησεις απο το γαμο..

επισης και διατροφη δικαιουται σε καποιες περιπτωσεις νομιζω αλλα μη το μελαταμε...
Ολα αυτα τα κανονιζεις απο νωρις,διατροφες,κληρονομικα,τα παντα ωστε μετα αν στραβωσει με μια υπογραφουλα και μια ελαχιστη αμοιβη να εισαι ελευθερος.Ακομα και παιδια να προκυψουν μπορεις να εχεις μεριμνησει απο πριν.Η καλυτερη λυση ειναι το συμφωνο!
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
Τα αποτελεσματα της δημοσκοπησης για το προσυμφωνο μεχρι τωρα. Οριακα υπερτερει το ΝΑΙ - θα δεχομουν και στα δυο φυλα

 

Συνημμένα

  • poll10.PNG
    poll10.PNG
    33,3 KB · Εμφανίσεις: 33

Christos Savvidis

Μέλος
Εγγρ.
9 Νοε 2018
Μηνύματα
7.704
Like
822
Πόντοι
146
Ζωη, οτι πολυτιμοτερο υπαρχει.

Εχουμε μονο μια, καθε ημερα που περνα δεν ξαναγυρνα.

Για ποιο λογο ενας ανθρωπος να μη ζησει τη ζωη του οπως θελει τη καθε στιγμη ελευθερος να κανει οτι θελει και να μπει σε καταστασεις γαμου-υπογραφων κτλπ;

Χιλιαδες τα παραδειγματα γυρω μας που ενω ειχαν ξεκινησει ολα με τις καλυτερες προυποθεσεις κατεληξαν σε τοξικες καταστασεις και τραγωδιες.

Η καλυτερη να ειναι, ο καλυτερος να εισαι, θα τη βαρεθεις και θα σε βαρεθει, νομος. Θα χαθει καποια στιγμη η σεξουαλικη ελξη και θα μεινεις μονο με τα προβληματα-μπλεξιματα.

Τι σχεση εχουν του τι ειδους χαρτια θα κανεις και πως θα ονομαζεται το ολο θεμα;

Ενα ειναι το σιγουρο.

Γεννηθηκες ελευθερος.

Ζησε λοιπον ελευθερος οπως γουσταρεις και μη μπαινεις σε καταστασεις που θα εξαρταται η ψυχικη-σωματικη σου υγεια απο αλλους ανθρωπους.

 

maclaud

Μέγας
Εγγρ.
29 Φεβ 2008
Μηνύματα
1.736
Κριτικές
26
Like
619
Πόντοι
4.475
Σαββίδη αν και κατά βάθος συνηγορώ στα γραφόμενά σου, θέλω να αντιτάξω και τον αντίλογο.

Κάνεις ένα μεθοδολογικό λάθος. Προβάλεις τις δικές σου απόψεις στις επιλογές των άλλων. Για κάποιους είναι συνειδητή επιλογή, γιατί αυτή είναι η ζωή που ήθελαν να ζήσουν. Στη ζωή κάπου χάνεις, κάπου κερδίζεις. Δεν μπορείς να τα έχεις όλα.

Η σεξουαλική έλξη υπεραντισταθμίζεται ενδεχομένως από άλλα πιο ισχυρά συναισθήματα με την γυναίκα και το παιδί σου. Ίσως να ολοκληρώνεσαι και να βελτιώνεσαι σαν άνθρωπος όταν παραμερίζεις τις προσωπικές εγωϊστικές σου ανάγκες για να ικανοποιήσεις τις ανάγκες μιας εύθραυστης ύπαρξης που εξαρτάται από σένα. Ίσως, δεν ξέρω γιατί δεν αξιώθηκα να το ζήσω.

Προφανώς και θα συμφωνήσω ότι μια λάθος επιλογή μπορεί να την πληρώσεις με τοξικές καταστάσεις συμβίωσης δύο ανθρώπων που τρώνε τις σάρκες τους καθημερινά με ένα πολύ επώδυνο και ψυχοφθόρο τρόπο.

Και κάθε φορά που το πράγμα σοβαρεύει έχεις πάντα αυτή την σκέψη στο πίσω μέρος του μυαλού σου.

Όμως ξέρεις ποιά είναι η όλη ιστορία Σαββίδη; Να βρεθεί αυτή που θα σε κάνει να ξεχάσεις αυτή την σκέψη.

Βαθιά μέσα σου Σαββίδη υπάρχει μια σφοδρή εσωτερική σύγκρουση ανάμεσα στην άγρια μορφή της ελευθερίας που συνοδεύεται από ηδυπάθεια αλλά ταυτόχρονα από σκληρή μοναξιά και στα δεσμά μιας υπεύθυνης συντροφικότητας και πατρότητας όπου θα πρέπει να εκχωρήσεις ένα μέρος της ελευθερίας σου ως αντάλλαγμα.

Τελειώνοντας, για να σε προλάβω, ξέρω τι θα μου απαντήσεις. Ότι δεν υπάρχει αυτή η γυναίκα που θα σε κάνει να ξεχάσεις αυτή την σκέψη περί τοξικότητας. Θα σου απαντήσω με το ίδιο πνεύμα που είχες απαντήσει στον Λάκη για τις γκόμενες 8αράκια.

Αν εσύ και εγώ δεν το έχουμε ζήσει ή ακόμα και αν είναι σχεδόν αδύνατον να συμβεί,....... αυτό δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει...
 

skieros

Σεβαστός
Εγγρ.
9 Μαΐ 2011
Μηνύματα
2.118
Κριτικές
27
Like
1.459
Πόντοι
1.720
Όπως έγινε η κατάσταση με τους κορονοϊούς θα είναι ο μόνος τρόπος για να γαμάμε , οπότε αξίζει
 

Christos Savvidis

Μέλος
Εγγρ.
9 Νοε 2018
Μηνύματα
7.704
Like
822
Πόντοι
146
Σαββίδη αν και κατά βάθος συνηγορώ στα γραφόμενά σου, θέλω να αντιτάξω και τον αντίλογο.

Κάνεις ένα μεθοδολογικό λάθος. Προβάλεις τις δικές σου απόψεις στις επιλογές των άλλων. Για κάποιους είναι συνειδητή επιλογή, γιατί αυτή είναι η ζωή που ήθελαν να ζήσουν. Στη ζωή κάπου χάνεις, κάπου κερδίζεις. Δεν μπορείς να τα έχεις όλα.

Η σεξουαλική έλξη υπεραντισταθμίζεται ενδεχομένως από άλλα πιο ισχυρά συναισθήματα με την γυναίκα και το παιδί σου. Ίσως να ολοκληρώνεσαι και να βελτιώνεσαι σαν άνθρωπος όταν παραμερίζεις τις προσωπικές εγωϊστικές σου ανάγκες για να ικανοποιήσεις τις ανάγκες μιας εύθραυστης ύπαρξης που εξαρτάται από σένα. Ίσως, δεν ξέρω γιατί δεν αξιώθηκα να το ζήσω.

Προφανώς και θα συμφωνήσω ότι μια λάθος επιλογή μπορεί να την πληρώσεις με τοξικές καταστάσεις συμβίωσης δύο ανθρώπων που τρώνε τις σάρκες τους καθημερινά με ένα πολύ επώδυνο και ψυχοφθόρο τρόπο.

Και κάθε φορά που το πράγμα σοβαρεύει έχεις πάντα αυτή την σκέψη στο πίσω μέρος του μυαλού σου.

Όμως ξέρεις ποιά είναι η όλη ιστορία Σαββίδη; Να βρεθεί αυτή που θα σε κάνει να ξεχάσεις αυτή την σκέψη.

Βαθιά μέσα σου Σαββίδη υπάρχει μια σφοδρή εσωτερική σύγκρουση ανάμεσα στην άγρια μορφή της ελευθερίας που συνοδεύεται από ηδυπάθεια αλλά ταυτόχρονα από σκληρή μοναξιά και στα δεσμά μιας υπεύθυνης συντροφικότητας και πατρότητας όπου θα πρέπει να εκχωρήσεις ένα μέρος της ελευθερίας σου ως αντάλλαγμα.

Τελειώνοντας, για να σε προλάβω, ξέρω τι θα μου απαντήσεις. Ότι δεν υπάρχει αυτή η γυναίκα που θα σε κάνει να ξεχάσεις αυτή την σκέψη περί τοξικότητας. Θα σου απαντήσω με το ίδιο πνεύμα που είχες απαντήσει στον Λάκη για τις γκόμενες 8αράκια.

Αν εσύ και εγώ δεν το έχουμε ζήσει ή ακόμα και αν είναι σχεδόν αδύνατον να συμβεί,....... αυτό δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει...

Πιστεψε με σε αυτο, δεν υπαρχει.

Ευχομαι να μη με θυμηθεις ποτε και να εισαι παντα καλα στην υγεια σου και χαρουμενος.

  :hi:
 

maclaud

Μέγας
Εγγρ.
29 Φεβ 2008
Μηνύματα
1.736
Κριτικές
26
Like
619
Πόντοι
4.475
Πιστεψε με σε αυτο, δεν υπαρχει.

Ευχομαι να μη με θυμηθεις ποτε και να εισαι παντα καλα στην υγεια σου και χαρουμενος.

  :hi:

αντεύχομαι Σαββίδη. Να είσαι πάντα καλά στην υγεία σου και γεμάτος με ότι έχεις επιλέξει να κάνεις  :hi:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom