Νέα

Δικηγόροι στην Ελλάδα: Ανεύθυνοι 100% !

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Κώστας Λαδάκης
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 209
  • Εμφανίσεις 16K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Συμφωνώ ότι χάνουν τίς μισές ύποθέσεις έξ'όρισμού, άλλά τίς μισές ύποθέσεις πού δέχονται, δέν έπρεπε κάν νά τίς άναλαμβάνουν διότι δέν στέκονται νομικά. Τό κάνουν φυσικά γιά νά βγάζουν φράγκα. Στίς Η.Π.Α., στίς περισσότερες ύποθέσεις οί δκηγόροι δέν ζητάνε ΚΑΘΟΛΟΥ χρήματα, καί πληρώνονται ΜΟΝΟ άν κερδίσουν τήν ύπόθεση. Αύτό λέγεται "contingency fee representation."
Όσο γιά τό άνατολικό Κονγκό, άστο καλύτερα. Έπειδή έμεινα άνεργος πρίν μερικά χρόννια καί δέν είμαι τεμπέλης νά πίνω τά φραπεδάκια μου στού Μικέλ κάθε μέρα, καί έπειδή, λόγω μεγάλης ήλικίας δέν μού έδινε κανείς σημασία στήν Πατρίδα, πήγα καί έκανα αύτό πού έπρεπε νά κάνω. Καλό Σαββατοκύριακο.

ρε παίκτη το contigency fee είναι μόνο για περιπτώσεις αστικών υποθέσεων και ποτέ για περιπτώσεις ποινικών... εκεί ο δικηγόρος συμφωνεί να πάρει ποσοστό από το ποσό που θα καταφέρει να αποσπάσει από τον αντίδικο (συνήθως 30-35%)...

 

Yuma

Μέλος
Εγγρ.
24 Δεκ 2015
Μηνύματα
1.125
Like
44
Πόντοι
16
Ναι αλλά τι κάνεις δεν μας ειπες. Οσο για το αν πρεπει να πληρωνεσαι μονο αν κερδισεις, ας γελασω. Η αμοιβη αντιστοιχει στην εκπροσωπηση, οχι στο αποτελεσμα. Εξαλλου τι παει να πει "κερδιζω" μια υποθεση? Αν εγω αναλαβω εναν φονιά και φαει δεκα χρονια φυλακη αντι για ισοβια, κερδισα ή εχασα? Αστο ρε τύπε.

Γέλα όσο θές. Οί Άμερικάνοι δικηγόροι δηλαδή είναι μαλάκες πού έργάζονται μέ "contigency fee?"
Πάντως δέν διάβασες προσεκτικά αύτά πού έγραψα πρίν ή δέν τά κατάλαβες καλά. Δέν είπα γιά "όλες" τίς ύποθέσεις.
Στήν δική μου έργασία πάντως πληρώνομαι τό 50% μπροστά καί τά ύπόλοιπα μετά τήν έπιτυχή έκβαση τής άποστολής.
Γιά τούς έπαγγελματίες τό άποτέλεσμα μετράει μόνο, όλα τά άλλα είναι άέρας κοπανιστός.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.460
Πόντοι
8.006
Γέλα όσο θές. Οί Άμερικάνοι δικηγόροι δηλαδή είναι μαλάκες πού έργάζονται μέ "contigency fee?"
Πάντως δέν διάβασες προσεκτικά αύτά πού έγραψα πρίν ή δέν τά κατάλαβες καλά. Δέν είπα γιά "όλες" τίς ύποθέσεις.
Στήν δική μου έργασία πάντως πληρώνομαι τό 50% μπροστά καί τά ύπόλοιπα μετά τήν έπιτυχή έκβαση τής άποστολής.
Γιά τούς έπαγγελματίες τό άποτέλεσμα μετράει μόνο, όλα τά άλλα είναι άέρας κοπανιστός.
Τρίτη φορά δεν θα ρωτησω ποιος ειναι ο δικος σου κλαδος. Βαρεθηκα.
 

matzafasoula

Μέλος
Εγγρ.
16 Νοε 2012
Μηνύματα
1.247
Like
875
Πόντοι
96
Επιστήμες είναι τα Μαθηματικά/Φυσική/Χημεία

Τα υπόλοιπα είναι τεχνικές

Και οι δικηγόροι (η πλειοψηφία) άχρηστοι κωλάνθρωποι
Δεν είναι τυχαίο που έχουν γεμίσει την βουλή

Και να μην έχεις πρόβλημα, θα σου δημιουργήσω να με έχεις ανάγκη
Ασε που θεωρούν τον εαυτό τους επιστημονα

Και ωραίο γκόμενο
Παράσιτα υποχρεωτικά είναι

Και ορισμένοι είναι τόσο απατεώνες που ζήτησαν αμοιβή μεγαλύτερη από την υπόθεση που εκδικάζανε (πχ δικαστήριο με εφορία για 1.000.000 δρχ, αφού τελείωσε ο μεγαλοδικηγόρος που χρέωνε με χρονοχρέωση ζήτησε αμοιβή 1.200.000)

Και επιδιώκουν οι άνθρωποι να τσακώνονται
 

fouxtakias

Μέλος
Εγγρ.
5 Απρ 2017
Μηνύματα
39
Like
14
Πόντοι
0
Επιστήμες είναι τα Μαθηματικά/Φυσική/Χημεία

Τα υπόλοιπα είναι τεχνικές

Και οι δικηγόροι (η πλειοψηφία) άχρηστοι κωλάνθρωποι
Δεν είναι τυχαίο που έχουν γεμίσει την βουλή

Και να μην έχεις πρόβλημα, θα σου δημιουργήσω να με έχεις ανάγκη
Ασε που θεωρούν τον εαυτό τους επιστημονα

Και ωραίο γκόμενο
Παράσιτα υποχρεωτικά είναι

Και επιδιώκουν οι άνθρωποι να τσακώνονται

σωστος, σωστότατος.
 

Yuma

Μέλος
Εγγρ.
24 Δεκ 2015
Μηνύματα
1.125
Like
44
Πόντοι
16
Τρίτη φορά δεν θα ρωτησω ποιος ειναι ο δικος σου κλαδος. Βαρεθηκα.

Γιατί ρωτάς τόσο έπίμονα; Άσφαλίτης είσαι; Άν κάποιος δέν άπαντάει μετά άπό 3 φορές πού τόν έχεις ρωτήσει, αύτό γίνεται γαιτί δέν θέλει νά σού πεί. Καλό Σαββατοκύριακο νά έχεις φίλε μου καί προσοχή στόν δρόμο.
 

μπαρμπαγιαννης

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2016
Μηνύματα
7.671
Κριτικές
12
Like
6.864
Πόντοι
2.646
Αλεξ,πιστευω οτι στη δουλειά σας είστε 2 στους 10 καλοί,1 σούπερ και οι υπόλοιποι 7 άχρηστοι.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.460
Πόντοι
8.006
Επιστήμες είναι τα Μαθηματικά/Φυσική/Χημεία

Τα υπόλοιπα είναι τεχνικές

Και οι δικηγόροι (η πλειοψηφία) άχρηστοι κωλάνθρωποι
Δεν είναι τυχαίο που έχουν γεμίσει την βουλή

Και να μην έχεις πρόβλημα, θα σου δημιουργήσω να με έχεις ανάγκη
Ασε που θεωρούν τον εαυτό τους επιστημονα

Και ωραίο γκόμενο
Παράσιτα υποχρεωτικά είναι

Και ορισμένοι είναι τόσο απατεώνες που ζήτησαν αμοιβή μεγαλύτερη από την υπόθεση που εκδικάζανε (πχ δικαστήριο με εφορία για 1.000.000 δρχ, αφού τελείωσε ο μεγαλοδικηγόρος που χρέωνε με χρονοχρέωση ζήτησε αμοιβή 1.200.000)

Και επιδιώκουν οι άνθρωποι να τσακώνονται
Εγω θα κανω μια ερωτηση.
Ποσα πμ για συμβουλές εχει λαβει εδω μεσα ενας φυσικός και ποσα ενας δικηγορος? Εγω εχω λαβει πολλά. Ας μου πει και ενας μαθηματικος ή φυσικος πόσα εχει λαβει για θεματα της επιστημης του.
Οσο και να χτυπιεστε λοιπον.
Η Νομική ειναι η πρωτη Επιστήμη, επειδη ρυθμιζει τις σχεσεις των ανθρωπων.
Εχει πραγματικα μεγαλη πλακα να βλεπω τους μη νομικούς, απο την μια να προσπαθουν να απαξιωσουν την Νομική, και απο την αλλη οταν καιγεται ο κωλος τους, να τρεχουν στον νομικο να τους σωσει.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.460
Πόντοι
8.006

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.460
Πόντοι
8.006
Και ορισμένοι είναι τόσο απατεώνες που ζήτησαν αμοιβή μεγαλύτερη από την υπόθεση που εκδικάζανε (πχ δικαστήριο με εφορία για 1.000.000 δρχ, αφού τελείωσε ο μεγαλοδικηγόρος που χρέωνε με χρονοχρέωση ζήτησε αμοιβή 1.200.000)
Ρε παλικαρι μου.
Αν για μια υποθεση ενος εκατομμυριου, ζηταει ο δικηγορος αμοιβη εναμισι εκατομμυριο, πες μου με το χερι στην καρδια.
Ειναι απατεωνας ο δικηγορος που τα ζηταει, ή ηλίθιος αυτος που πήρε τον συγκεκριμενο δικηγορο να τον εκπροσωπησει?
Πρεπει να υπαρχει και λιγο μυαλο.
Οταν η υποθεση κοστιζει 5 και ο δικηγορος ζηταει 10, τοτε φταιει ο δικηγορος ή ο πελατης που ειναι ζωον?
 

Ampelale

Τιμημένος
Εγγρ.
10 Οκτ 2015
Μηνύματα
10.232
Κριτικές
35
Like
5.964
Πόντοι
6.796
Εγω θα κανω μια ερωτηση.
Ποσα πμ για συμβουλές εχει λαβει εδω μεσα ενας φυσικός και ποσα ενας δικηγορος? Εγω εχω λαβει πολλά. Ας μου πει και ενας μαθηματικος ή φυσικος πόσα εχει λαβει για θεματα της επιστημης του.
Οσο και να χτυπιεστε λοιπον.
Η Νομική ειναι η πρωτη Επιστήμη, επειδη ρυθμιζει τις σχεσεις των ανθρωπων.
Εχει πραγματικα μεγαλη πλακα να βλεπω τους μη νομικούς, απο την μια να προσπαθουν να απαξιωσουν την Νομική, και απο την αλλη οταν καιγεται ο κωλος τους, να τρεχουν στον νομικο να τους σωσει.

Εμενα παντως για ενα θεμα που σε ρωτησα.. με εκλασες  :)
 

BAKALIS74

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Ιουν 2012
Μηνύματα
4.728
Like
2.017
Πόντοι
456
Εγω θα κανω μια ερωτηση.
Ποσα πμ για συμβουλές εχει λαβει εδω μεσα ενας φυσικός και ποσα ενας δικηγορος? Εγω εχω λαβει πολλά. Ας μου πει και ενας μαθηματικος ή φυσικος πόσα εχει λαβει για θεματα της επιστημης του.
Οσο και να χτυπιεστε λοιπον.
Η Νομική ειναι η πρωτη Επιστήμη, επειδη ρυθμιζει τις σχεσεις των ανθρωπων.
Εχει πραγματικα μεγαλη πλακα να βλεπω τους μη νομικούς, απο την μια να προσπαθουν να απαξιωσουν την Νομική, και απο την αλλη οταν καιγεται ο κωλος τους, να τρεχουν στον νομικο να τους σωσει.

Αν είχες λίγο μυαλό θα καταλάβαινες οτι χωρίς φυσική και μαθηματικά (που πρώτοι εφάρμοσαν οι αρχαίοι έλληνες στις κατασκευές και όλα τα έργα τους) η ανθρωπότητα θα ήταν ακόμα στην εποχή των σπηλαίων και άρα δεν θα υπήρχε καμμία ανάγκη έτσι κι αλλιώς για τη νομική.
 

μπαρμπαγιαννης

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2016
Μηνύματα
7.671
Κριτικές
12
Like
6.864
Πόντοι
2.646
Οι συγκρίσεις είναι σε ανόμοια πράγματα. Ο δικηγόρος είναι που θα σε βάλει η θα σε βγαλει από τη φυλακή.Οι άλλοι δε ρυθμίζουν καν την καθημερινότητα σου αλλά ενεργουν σε γενικά πλαίσια.
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.619
Κριτικές
1
Like
302
Πόντοι
386
Εγω θα κανω μια ερωτηση.
Ποσα πμ για συμβουλές εχει λαβει εδω μεσα ενας φυσικός και ποσα ενας δικηγορος? Εγω εχω λαβει πολλά. Ας μου πει και ενας μαθηματικος ή φυσικος πόσα εχει λαβει για θεματα της επιστημης του.
Οσο και να χτυπιεστε λοιπον.
Η Νομική ειναι η πρωτη Επιστήμη, επειδη ρυθμιζει τις σχεσεις των ανθρωπων.
Εχει πραγματικα μεγαλη πλακα να βλεπω τους μη νομικούς, απο την μια να προσπαθουν να απαξιωσουν την Νομική, και απο την αλλη οταν καιγεται ο κωλος τους, να τρεχουν στον νομικο να τους σωσει.

Χωρις μαθηματικα και φυσικη δε θα υπηρχε καν ο υπολογιστης το πμ κλπ. Βασικα ισως να μην υπηρχε καν η αναγκη για δικηγορια καθως η ανθρωποτητα και οι ¨"σχεσεις των ανθρωπων" να ηταν πιο πρωτογονες και στοιχειωδεις.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.460
Πόντοι
8.006
Χωρις μαθηματικα και φυσικη δε θα υπηρχε καν ο υπολογιστης το πμ κλπ. Βασικα ισως να μην υπηρχε καν η αναγκη για δικηγορια καθως η ανθρωποτητα και οι ¨"σχεσεις των ανθρωπων" να ηταν πιο πρωτογονες και στοιχειωδεις.
Οκ. Ο,τι πειτε.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.460
Πόντοι
8.006
Το οτι εχετε μπλεξει την δικηγορια με την νομική δεν θα το σχολιασω περαιτερω.
Και δεν βλεπω και τον λογο να συνεχισω να εξηγω οτι ο ηλιος βγαινει απο την ανατολή.
Καληνυχτα σας.
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
63.956
Like
22.732
Πόντοι
5.506
Αλλο ενα αχρηστο νημα. Χωρις λογο υπαρξης.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom