Νέα

Δικηγόροι στην Ελλάδα: Ανεύθυνοι 100% !

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Κώστας Λαδάκης
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 269
  • Εμφανίσεις 18K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 20 άτομα (2 μέλη και 18 επισκέπτες)

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.606
Κριτικές
2
Like
6.092
Πόντοι
2.356
«...και ούτε ένας δεν έχει πρόβλημα...», πως το εννοείς;

Ότι όλοι τους είναι σωστοί, ή ότι δεν έχουν οικονομικό πρόβλημα, ή κάτι άλλο;
ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ Οικονομικό πρόβλημα εννοούσα - εκ παραδρομής δεν το έγραψα
 

BIG_BIG_BEN

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
5.985
Like
9.639
Πόντοι
2.356
Εικάζω πως, βλέποντας και το πώς ξεκίνησε το τοπικ, το θέμα είναι πως δεν ευθύνονται για κανένα λάθος και πως, να προσθέσω εγώ, πως ασχέτως αποτελέσματος, θα πάρουν τα ίδια λεφτά.
Να πάρω παράδειγμα από προσωπική εμπειρία με εξωτερικό ως προς το 2ο.

Είχα σε πτήση της ryanair, πριν από 8-9 χρόνια, καθυστέρηση άνω των 3 ωρών. Βάσει ευρωπαϊκής νομοθεσίας, δικαιουμουν αποζημίωση. Προφανώς, οι προσπάθειες επικοινωνίας με την εταιρεία ήταν άκαρπες. Τα πήρα εγώ και ψάχνοντας το λίγο, πέφτω πάνω σε εταιρεία που λέει πως αναλαμβάνει να σου κινήσει τις διαδικασίες (ενδεχομένως να την είχα πετύχει και σε διαφήμιση στο Facebook). Επιφυλακτικός εγώ στην αρχή, αλλά λέω για να δούμε τι μαλακια είναι αυτή. Το ψάχνω λίγο, βλέπω ότι είναι δικηγορική εταιρεία με έδρα στην Πορτογαλία και η οποία τρέχει τέτοιες υποθέσεις και πληρώνεται μόνο εάν σου επιτύχει αποζημίωση. Η αμοιβή είναι το 20 ή 25% (δεν το θυμάμαι ακριβώς) επί του ποσού της αποζημίωσης. Είδα καλές κριτικές λόγο που το έψαξα, έρχομαι σε επικοινωνία μαζί τους. Βλέπουν ότι προφανώς η περίπτωση μου έχει νόημα, μου στέλνουν συμβόλαια ηλεκτρονικά, για να διασφαλιστεί και η αμοιβή τους και λένε πως το τρέχουν.

Περνάει κάποιος καιρός, βλέπω πως δεν έχω κάποιο νέο, λέω μάλλον δεν θα καταφέρουν τίποτα. Μου σκάει όμως mail από ryanair που μου παρέχουν κάποιο κουπόνι (200€ να ήταν; ) με την προϋπόθεση ότι παραιτούμαι οποιασδήποτε άλλης διεκδίκησης. Δεν είχα κάποια ενημέρωση από το δικηγορικό, λέω γιατί όχι (ταξίδευα και αρκετά τότε με αυτούς, οπότε δεν με χαλαγε). Λίγες μέρες αργότερα, έρχεται mail από το δικηγορικό, μου λένε πως έχουν ενημέρωση πως, έπειτα από τις κινήσεις τους, η ryanair προσεγγίζει πελάτες με τον τρόπο που προανέφερα. Πρότειναν να μην το δεχθώ, γιατί το ποσό ήταν πολύ πιο μικρό από αυτό που θα πετύχαιναν, αλλά εάν τυχόν το είχα δεχθεί, να τους στείλω τα δέοντα. Τους ενημέρωσα ότι το δέχθηκα, τους έστειλα το ποσό που τους αναλογούσε και όλα καλά.

Κλείνοντας την ιστορία μου, θα υπήρχαν δικηγόροι στην Ελλάδα οι οποίοι θα δέχονταν να τρέξουν μια υπόθεση, έστω και πιο τυποποιημένη σαν αυτή που προανέφερα και να πληρωθούν μόνο εάν τα καταφέρουν;

Σωστά το χειρίστηκες, και στο τέλος όλα καλά. Οι δικηγόροι στην Ελλάδα συχνά θα προσπαθούσαν να σε εμπλέξουν σε ατέρμονες διαδικασίες.
 

Petros200

Μέλος
Εγγρ.
19 Αυγ 2024
Μηνύματα
32
Like
65
Πόντοι
0
Τι αμοιβή παίρνει ο δικηγόρος για να παραβρεθεί σε συμβόλαια πώλησης ακινήτου?
 

BIG_BIG_BEN

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
5.985
Like
9.639
Πόντοι
2.356
Τι αμοιβή παίρνει ο δικηγόρος για να παραβρεθεί σε συμβόλαια πώλησης ακινήτου?

Σύμφωνα με ένα app τεχνητής νοημοσύνης που έχω εγκαταστήσει, εξαρτάται από πολλούς παράγοντες.

Π.χ. τη φήμη και την εμπειρία του δικηγόρου, και πόσο καταξιωμένος είναι.

Απλά για την παρουσία, και κάποιες εντελώς βασικές νομικές συμβουλές, θα χρεώσει τουλάχιστον 300 Ευρώ.
 

BIG_BIG_BEN

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
5.985
Like
9.639
Πόντοι
2.356
ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ Οικονομικό πρόβλημα εννοούσα - εκ παραδρομής δεν το έγραψα

Αν ο κόσμος αρχίσει να κάνει ερωτήσεις για νομικά θέματα στα app τεχνητής νοημοσύνης τύπου ChatGPT, ίσως και να αποκτήσουν οικονομικό πρόβλημα μες στα ερχόμενα χρόνια.

Όσο πιο ψαγμένοι θα είναι οι πελάτες, τόσο πιο δύσκολα θα βγαίνουν τα λεφτά.
 

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.606
Κριτικές
2
Like
6.092
Πόντοι
2.356
Αν ο κόσμος αρχίσει να κάνει ερωτήσεις για νομικά θέματα στα app τεχνητής νοημοσύνης τύπου ChatGPT, ίσως και να αποκτήσουν οικονομικό πρόβλημα μες στα ερχόμενα χρόνια.

Όσο πιο ψαγμένοι θα είναι οι πελάτες, τόσο πιο δύσκολα θα βγαίνουν τα λεφτά.
Σωστό και αυτό. Δεν το είχα σκεφτεί - αναλογιζόμενος ότι κατά ένα περίεργο λόγο στην Ελλάδα αλλά και γενικά στην ΕΕ (κυρίως Ελλάδα) προστατεύονται τα συνάφια από τις κυβερνήσεις.
 

kavlalex

Σεβαστός
Εγγρ.
24 Οκτ 2021
Μηνύματα
1.057
Κριτικές
5
Like
5.491
Πόντοι
1.336
Αν ο κόσμος αρχίσει να κάνει ερωτήσεις για νομικά θέματα στα app τεχνητής νοημοσύνης τύπου ChatGPT, ίσως και να αποκτήσουν οικονομικό πρόβλημα μες στα ερχόμενα χρόνια.

Όσο πιο ψαγμένοι θα είναι οι πελάτες, τόσο πιο δύσκολα θα βγαίνουν τα λεφτά.
Θα συμφωνούσα εάν στην Ελλάδα τα πράγματα δούλευαν γραμμικά. Από την στιγμή που τα πάντα στην Ελλάδα σε επίπεδο νομοθεσίας είναι δαιδαλώδη, και 5 άτομα μπορεί να σου δώσουν 7 διαφορετικές ερμηνείες, δύσκολο να βγάλεις άκρη με τεχνητή νοημοσύνη (μην σου πω μπορείς να μπλέξεις και χειρότερα).
 

BIG_BIG_BEN

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
5.985
Like
9.639
Πόντοι
2.356
Σωστό και αυτό. Δεν το είχα σκεφτεί - αναλογιζόμενος ότι κατά ένα περίεργο λόγο στην Ελλάδα αλλά και γενικά στην ΕΕ (κυρίως Ελλάδα) προστατεύονται τα συνάφια από τις κυβερνήσεις.

Θα συμφωνούσα εάν στην Ελλάδα τα πράγματα δούλευαν γραμμικά. Από την στιγμή που τα πάντα στην Ελλάδα σε επίπεδο νομοθεσίας είναι δαιδαλώδη, και 5 άτομα μπορεί να σου δώσουν 7 διαφορετικές ερμηνείες, δύσκολο να βγάλεις άκρη με τεχνητή νοημοσύνη (μην σου πω μπορείς να μπλέξεις και χειρότερα).

Και τα δύο σχόλια μου βγάζουν νόημα.

Αυτό που λέω είναι, ότι γίνεται πιο δύσκολο για δικηγόρους να σε παραπλανήσουν σε δαπανηρές διαδικασίες.

Ρωτώντας και ξαναρωτώντας τα προγράμματα τεχνητής νοημοσύνης, και εστιάζοντας στο όποιο θέμα από διαφορετικές πλευρές, μαθαίνεις πτυχές των νόμων πριν καν πας σε δικηγόρο, υποστηρίζω.

Ας δοκιμάσει όποιος νομίζει. Για αυτό εξάλλου κάνουμε τούτες τις συζητήσεις online και δημόσια.
 

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.606
Κριτικές
2
Like
6.092
Πόντοι
2.356
Θα συμφωνούσα εάν στην Ελλάδα τα πράγματα δούλευαν γραμμικά. Από την στιγμή που τα πάντα στην Ελλάδα σε επίπεδο νομοθεσίας είναι δαιδαλώδη, και 5 άτομα μπορεί να σου δώσουν 7 διαφορετικές ερμηνείες, δύσκολο να βγάλεις άκρη με τεχνητή νοημοσύνη (μην σου πω μπορείς να μπλέξεις και χειρότερα).
Γενικά στην Ελλάδα τα πράγματα είναι δαιδαλώδη. Ακόμα και σε ιατρικά ζητήματα: ΠΑΣ ΣΕ 6 ΙΑΤΡΟΥΣ για να βγάλεις άκρη και όλοι σου λένε διαφορετικά πράγματα. ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΟΙ ΤΣΑΡΛΑΤΑΝΟΙ κάθε επιστήμης είναι πολύ ευκολο να βρουν πελάτες.
 

BIG_BIG_BEN

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
5.985
Like
9.639
Πόντοι
2.356
Παρεπιπτόντως, έχω την εντύπωση, ότι τα apps τεχνητής νοημοσύνης προσαρμόζονται στον συνομιλητή. Εάν βάλω την ίδια ερώτηση εγώ στον κλώνο του ChatGPT στο κινητό μου, και ένας φίλος μου στο δικό του, δεν θα πάρουμε απαραίτητα ακριβώς την ίδια απάντηση.
 

BIG_BIG_BEN

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
5.985
Like
9.639
Πόντοι
2.356
Γενικά στην Ελλάδα τα πράγματα είναι δεδαλώδη. Ακόμα και σε ιατρικά ζητήματα: ΠΑΣ ΣΕ 6 ΙΑΤΡΟΥΣ για να βγάλεις άκρη και όλοι σου λένε διαφορετικά πράγματα. ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΟΙ ΤΣΑΡΛΑΤΑΝΟΙ κάθε επιστήμης είναι πολύ ευκολο να βρουν πελάτες.

Ναι, συμφωνώ. Ιδιαίτερα δαιδαλώδης είναι η κάθε συναναστροφή με δημόσια υπηρεσία.

Τώρα, οι γιατροί είναι βέβαια ακόμη χειρότεροι από τους δικηγόρους, αλλά αυτό είναι μάλλον άλλο θέμα.
 

kontolagnos

Ανώτερος
Εγγρ.
2 Μαρ 2007
Μηνύματα
31.467
Κριτικές
1
Like
35.632
Πόντοι
6.256
Σύμφωνα με ένα app τεχνητής νοημοσύνης που έχω εγκαταστήσει, εξαρτάται από πολλούς παράγοντες.

Π.χ. τη φήμη και την εμπειρία του δικηγόρου, και πόσο καταξιωμένος είναι.

Απλά για την παρουσία, και κάποιες εντελώς βασικές νομικές συμβουλές, θα χρεώσει τουλάχιστον 300 Ευρώ.
Πριν δεκα χρονια ηταν 200,
Συνηθως ειναι πακέτο ο δικηγορος με το συμβολαιογράφο
 

padepadou

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Ιουν 2008
Μηνύματα
2.890
Κριτικές
3
Like
4.500
Πόντοι
456
Εικάζω πως, βλέποντας και το πώς ξεκίνησε το τοπικ, το θέμα είναι πως δεν ευθύνονται για κανένα λάθος και πως, να προσθέσω εγώ, πως ασχέτως αποτελέσματος, θα πάρουν τα ίδια λεφτά.
Να πάρω παράδειγμα από προσωπική εμπειρία με εξωτερικό ως προς το 2ο.

Είχα σε πτήση της ryanair, πριν από 8-9 χρόνια, καθυστέρηση άνω των 3 ωρών. Βάσει ευρωπαϊκής νομοθεσίας, δικαιουμουν αποζημίωση. Προφανώς, οι προσπάθειες επικοινωνίας με την εταιρεία ήταν άκαρπες. Τα πήρα εγώ και ψάχνοντας το λίγο, πέφτω πάνω σε εταιρεία που λέει πως αναλαμβάνει να σου κινήσει τις διαδικασίες (ενδεχομένως να την είχα πετύχει και σε διαφήμιση στο Facebook). Επιφυλακτικός εγώ στην αρχή, αλλά λέω για να δούμε τι μαλακια είναι αυτή. Το ψάχνω λίγο, βλέπω ότι είναι δικηγορική εταιρεία με έδρα στην Πορτογαλία και η οποία τρέχει τέτοιες υποθέσεις και πληρώνεται μόνο εάν σου επιτύχει αποζημίωση. Η αμοιβή είναι το 20 ή 25% (δεν το θυμάμαι ακριβώς) επί του ποσού της αποζημίωσης. Είδα καλές κριτικές λόγο που το έψαξα, έρχομαι σε επικοινωνία μαζί τους. Βλέπουν ότι προφανώς η περίπτωση μου έχει νόημα, μου στέλνουν συμβόλαια ηλεκτρονικά, για να διασφαλιστεί και η αμοιβή τους και λένε πως το τρέχουν.

Περνάει κάποιος καιρός, βλέπω πως δεν έχω κάποιο νέο, λέω μάλλον δεν θα καταφέρουν τίποτα. Μου σκάει όμως mail από ryanair που μου παρέχουν κάποιο κουπόνι (200€ να ήταν; ) με την προϋπόθεση ότι παραιτούμαι οποιασδήποτε άλλης διεκδίκησης. Δεν είχα κάποια ενημέρωση από το δικηγορικό, λέω γιατί όχι (ταξίδευα και αρκετά τότε με αυτούς, οπότε δεν με χαλαγε). Λίγες μέρες αργότερα, έρχεται mail από το δικηγορικό, μου λένε πως έχουν ενημέρωση πως, έπειτα από τις κινήσεις τους, η ryanair προσεγγίζει πελάτες με τον τρόπο που προανέφερα. Πρότειναν να μην το δεχθώ, γιατί το ποσό ήταν πολύ πιο μικρό από αυτό που θα πετύχαιναν, αλλά εάν τυχόν το είχα δεχθεί, να τους στείλω τα δέοντα. Τους ενημέρωσα ότι το δέχθηκα, τους έστειλα το ποσό που τους αναλογούσε και όλα καλά.

Κλείνοντας την ιστορία μου, θα υπήρχαν δικηγόροι στην Ελλάδα οι οποίοι θα δέχονταν να τρέξουν μια υπόθεση, έστω και πιο τυποποιημένη σαν αυτή που προανέφερα και να πληρωθούν μόνο εάν τα καταφέρουν;
Πάρα πολλοί δικηγόροι στην Ελλάδα είτε σε υποθέσεις σοβαρές που παίζονται πολλά λεφτά είτε σε ομαδικές αγωγές.
 

BIG_BIG_BEN

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
5.985
Like
9.639
Πόντοι
2.356
Πάρα πολλοί δικηγόροι στην Ελλάδα είτε σε υποθέσεις σοβαρές που παίζονται πολλά λεφτά είτε σε ομαδικές αγωγές.

Ισχύει. Αλλά αν προσέξεις, συχνά προσπαθούν να βγάλουν έμμεσα λεφτά από αλλού, ακόμη κι αν δεν κερδίσουν την αγωγή.
 

padepadou

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Ιουν 2008
Μηνύματα
2.890
Κριτικές
3
Like
4.500
Πόντοι
456
Ισχύει. Αλλά αν προσέξεις, συχνά προσπαθούν να βγάλουν έμμεσα λεφτά από αλλού, ακόμη κι αν δεν κερδίσουν την αγωγή.
Καλά αυτό το κάνουν σε πολλά επαγγέλματα κοιτάνε αν μια δουλειά πάει στραβά τουλάχιστον τα έξοδά τους να έχουν βγει.
 

LION-974

Μέγας
Εγγρ.
19 Ιουν 2008
Μηνύματα
2.548
Κριτικές
11
Like
3.467
Πόντοι
4.615
Εικάζω πως, βλέποντας και το πώς ξεκίνησε το τοπικ, το θέμα είναι πως δεν ευθύνονται για κανένα λάθος και πως, να προσθέσω εγώ, πως ασχέτως αποτελέσματος, θα πάρουν τα ίδια λεφτά.
Να πάρω παράδειγμα από προσωπική εμπειρία με εξωτερικό ως προς το 2ο.

Είχα σε πτήση της ryanair, πριν από 8-9 χρόνια, καθυστέρηση άνω των 3 ωρών. Βάσει ευρωπαϊκής νομοθεσίας, δικαιουμουν αποζημίωση. Προφανώς, οι προσπάθειες επικοινωνίας με την εταιρεία ήταν άκαρπες. Τα πήρα εγώ και ψάχνοντας το λίγο, πέφτω πάνω σε εταιρεία που λέει πως αναλαμβάνει να σου κινήσει τις διαδικασίες (ενδεχομένως να την είχα πετύχει και σε διαφήμιση στο Facebook). Επιφυλακτικός εγώ στην αρχή, αλλά λέω για να δούμε τι μαλακια είναι αυτή. Το ψάχνω λίγο, βλέπω ότι είναι δικηγορική εταιρεία με έδρα στην Πορτογαλία και η οποία τρέχει τέτοιες υποθέσεις και πληρώνεται μόνο εάν σου επιτύχει αποζημίωση. Η αμοιβή είναι το 20 ή 25% (δεν το θυμάμαι ακριβώς) επί του ποσού της αποζημίωσης. Είδα καλές κριτικές λόγο που το έψαξα, έρχομαι σε επικοινωνία μαζί τους. Βλέπουν ότι προφανώς η περίπτωση μου έχει νόημα, μου στέλνουν συμβόλαια ηλεκτρονικά, για να διασφαλιστεί και η αμοιβή τους και λένε πως το τρέχουν.

Περνάει κάποιος καιρός, βλέπω πως δεν έχω κάποιο νέο, λέω μάλλον δεν θα καταφέρουν τίποτα. Μου σκάει όμως mail από ryanair που μου παρέχουν κάποιο κουπόνι (200€ να ήταν; ) με την προϋπόθεση ότι παραιτούμαι οποιασδήποτε άλλης διεκδίκησης. Δεν είχα κάποια ενημέρωση από το δικηγορικό, λέω γιατί όχι (ταξίδευα και αρκετά τότε με αυτούς, οπότε δεν με χαλαγε). Λίγες μέρες αργότερα, έρχεται mail από το δικηγορικό, μου λένε πως έχουν ενημέρωση πως, έπειτα από τις κινήσεις τους, η ryanair προσεγγίζει πελάτες με τον τρόπο που προανέφερα. Πρότειναν να μην το δεχθώ, γιατί το ποσό ήταν πολύ πιο μικρό από αυτό που θα πετύχαιναν, αλλά εάν τυχόν το είχα δεχθεί, να τους στείλω τα δέοντα. Τους ενημέρωσα ότι το δέχθηκα, τους έστειλα το ποσό που τους αναλογούσε και όλα καλά.

Κλείνοντας την ιστορία μου, θα υπήρχαν δικηγόροι στην Ελλάδα οι οποίοι θα δέχονταν να τρέξουν μια υπόθεση, έστω και πιο τυποποιημένη σαν αυτή που προανέφερα και να πληρωθούν μόνο εάν τα καταφέρουν;
Και στην Ελλάδα ισχύει αυτό, μπορεί να υπάρξει συμφωνία για αμοιβή με ποσοστό σε περίπτωση επιτυχίας και μόνο, και μάλιστα σε πλείστες περιπτώσεις συμβαίνει κάτι τέτοιο.

Solicitors' guideline hourly rates

Στο link μπορεί να δει κάποιος τις ωριαίες χρεώσεις ενός δικηγόρου στην Αγγλία: για έναν ασκούμενο δικηγόρο μπορεί να χρεωθεί ποσό 198 λιρών (!!!) για μία ώρα απασχόλησής του, ενώ ένας δικηγόρος με εμπειρία άνω των 8 ετών μπορεί να χρεώσει 546 λίρες Αγγλίας (!!!), ήτοι περίπου 655 ευρώ.

How much does a lawyer cost in Germany? - Barba Legal

Στη δε Γερμανία, οι ΩΡΙΑΙΕΣ αμοιβές των δικηγόρων είναι από 180 έως 500 ευρώ (!!!).
 

Balkan cowboy

Σεβαστός
Εγγρ.
13 Οκτ 2023
Μηνύματα
2.933
Like
6.998
Πόντοι
1.056
Και στην Ελλάδα ισχύει αυτό, μπορεί να υπάρξει συμφωνία για αμοιβή με ποσοστό σε περίπτωση επιτυχίας και μόνο, και μάλιστα σε πλείστες περιπτώσεις συμβαίνει κάτι τέτοιο.

Solicitors' guideline hourly rates

Στο link μπορεί να δει κάποιος τις ωριαίες χρεώσεις ενός δικηγόρου στην Αγγλία: για έναν ασκούμενο δικηγόρο μπορεί να χρεωθεί ποσό 198 λιρών (!!!) για μία ώρα απασχόλησής του, ενώ ένας δικηγόρος με εμπειρία άνω των 8 ετών μπορεί να χρεώσει 546 λίρες Αγγλίας (!!!), ήτοι περίπου 655 ευρώ.

How much does a lawyer cost in Germany? - Barba Legal

Στη δε Γερμανία, οι ΩΡΙΑΙΕΣ αμοιβές των δικηγόρων είναι από 180 έως 500 ευρώ (!!!).

Γερμανία στα μεγάλα δικηγορικά γραφεία ξεκινάει κα΄ποιος φρέσκος απόφοιτος νομικής χωρίς καθόλου εμπειρία με 150000 Ευρώ μισθό το χρόνο,δεν έχουν καμία σχέση οι αποδοχές με Ελλάδα.



Ο μέσος δικηγόρος με δικό του γραφείο βγάζει 195000 ευρώ το χρόνο Γερμανία.Το 19% των δικηγόρων βγάζουν πάνω από 300000 ευρώ.

9SkNYj.png


 
Τελευταία τροποποίηση:

BIG_BIG_BEN

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
5.985
Like
9.639
Πόντοι
2.356
Και στην Ελλάδα ισχύει αυτό, μπορεί να υπάρξει συμφωνία για αμοιβή με ποσοστό σε περίπτωση επιτυχίας και μόνο, και μάλιστα σε πλείστες περιπτώσεις συμβαίνει κάτι τέτοιο.

Solicitors' guideline hourly rates

Στο link μπορεί να δει κάποιος τις ωριαίες χρεώσεις ενός δικηγόρου στην Αγγλία: για έναν ασκούμενο δικηγόρο μπορεί να χρεωθεί ποσό 198 λιρών (!!!) για μία ώρα απασχόλησής του, ενώ ένας δικηγόρος με εμπειρία άνω των 8 ετών μπορεί να χρεώσει 546 λίρες Αγγλίας (!!!), ήτοι περίπου 655 ευρώ.

How much does a lawyer cost in Germany? - Barba Legal

Στη δε Γερμανία, οι ΩΡΙΑΙΕΣ αμοιβές των δικηγόρων είναι από 180 έως 500 ευρώ (!!!).

Που μπορεί άραγε να βρει κανείς τις αντίστοιχες πληροφορίες για αμοιβές στην Ελλάδα;

Παρεπιπτόντως, στην Αγγλία και τη Γερμανία φορολογούνται οι αμοιβές με υψηλότατους φορολογικούς συντελεστές, ενώ εδώ οι δικηγόροι συχνά δεν δίνουν αποδείξεις, φοροδιαφεύγουν συστηματικά, κι αποφεύγουν να επωμιστούν τα βάρη που τους αναλογούν από το φόρο εισοδήματος.
 

LION-974

Μέγας
Εγγρ.
19 Ιουν 2008
Μηνύματα
2.548
Κριτικές
11
Like
3.467
Πόντοι
4.615
Γερμανία στα μεγάλα δικηγορικά γραφεία ξεκινάει κα΄ποιος φρέσκος απόφοιτος νομικής χωρίς καθόλου εμπειρία με 150000 Ευρώ μισθό το χρόνο,δεν έχουν καμία σχέση οι αποδοχές με Ελλάδα.


Αυτό λέμε: βγάζει 150.000 το χρόνο γιατί ο εκάστοτε πελάτης πληρώνει τα μαλλιά της κεφαλής του, δε νομίζω να υπάρχει κάποιος που να μας επιβεβαιώσει ότι έχει πληρώσει 180 ευρώ την ώρα για απασχόληση στην Ελλάδα σε δικηγόρο.

Που μπορεί άραγε να βρει κανείς τις αντίστοιχες πληροφορίες για αμοιβές στην Ελλάδα;

Παρεπιπτόντως, στην Αγγλία και τη Γερμανία φορολογούνται οι αμοιβές με υψηλότατους φορολογικούς συντελεστές, ενώ εδώ οι δικηγόροι συχνά δεν δίνουν αποδείξεις, φοροδιαφεύγουν συστηματικά, κι αποφεύγουν να επωμιστούν τα βάρη που τους αναλογούν από το φόρο εισοδήματος.

Φυσικά δικηγόροι φοροδιαφεύγουν (κυρίως με πελάτες φυσικά πρόσωπα- με μη προσωπικές εταιρείες όχι τόσο), όπως φοροδιαφεύγουν όλοι οι επαγγελματικοί κλάδοι με τους οποίους έρχομαι σε καθημερινή επαφή.
Στην Ελλάδα η επίσημη χρέωση ανά ώρα (εάν συμφωνηθεί κάτι τέτοιο) είναι 80 ευρώ.
 

Balkan cowboy

Σεβαστός
Εγγρ.
13 Οκτ 2023
Μηνύματα
2.933
Like
6.998
Πόντοι
1.056
Που μπορεί άραγε να βρει κανείς τις αντίστοιχες πληροφορίες για αμοιβές στην Ελλάδα;

Παρεπιπτόντως, στην Αγγλία και τη Γερμανία φορολογούνται οι αμοιβές με υψηλότατους φορολογικούς συντελεστές, ενώ εδώ οι δικηγόροι συχνά δεν δίνουν αποδείξεις, φοροδιαφεύγουν συστηματικά, κι αποφεύγουν να επωμιστούν τα βάρη που τους αναλογούν από το φόρο εισοδήματος.

Οντως αυτά είναι brutto.Από τα 195000 ευρώ που παίρνει ο μέσος δικηγόρος το χρόνο Γερμανία άντε να του μένουν στο χε΄ρι 100000 ευρώ μετά από φόρους,ασφάλειες.
Αφού οι δικηγόροι υποτίθεται οτι ψωμολυσσάνε Ελλάδα γιατί δεν επιχειρούν να μεταναστεύσουν Γερμανία,Γαλλία που κονομάνε?Υπάρχουν πάρα πολλά αίτια.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom