Νέα

Διαφήμιση Jumbo με την Στανίση. Αυτός είναι ο νεοέλληνας?

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα geman30
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 164
  • Εμφανίσεις 9K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Boldemort

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Σεπ 2009
Μηνύματα
47.532
Κριτικές
12
Like
42
Πόντοι
1.220

Mr.Fregoli

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Φεβ 2013
Μηνύματα
161
Κριτικές
6
Like
180
Πόντοι
281
Οι ημέρες της Μεγάλης Εβδομάδας έχουν ένα συμβολισμό. Μας δίνουν ένα παράδειγμα. Μέσα απο τα πάθη του Χριστού ως την Ανάσταση... κάνουμε το δικό μας απολογισμό, βλέπουμε τις δικές μας δυσκολίες και ψάχνουμε διέξοδο.
Το Πάσχα μπορεί να ερμηνευτεί απο το καθένα όπως θέλει.
Απο το να είναι όλη μερα στην εκκλησία...εως να είναι όλη μερα στο σπίτι να τρώει αρνια και να γαμαει τη γυναίκα του.

Αλλωστε το βράδυ μετα την Ανασταση κάπου λεει πως είναι όλοι προσκεκληνένοι στο γιορτινό τραπεζι, και νηστεύσαντες και μη νηστεύσαντες, και πιστοι και άθεοι ...όλοι ανεξαιρετως.

Οπως και απο κάθε θρησκεία. Αν κάτι είναι καλο, μας ωφελεί μια παραδοση, κάποια έθιμα, κάποια λόγια πχ. τα λόγια του Κομφούκιου, κάτι απο το Κοράνι κλπ... καλο είναι να το ακουμε με προσοχή. ισως μας κάνει καλο.
Ετσι και με το χριστιανικό Πάσχα. Δεν έχει σημασία η Στανίση, το αρνι, αν δεν κάνεις το σταυρο σου Μ.Παρασκευη κλπ. Οτι καλο μπορεί να πάρει κανείς απο μια γιορτή που προσκαλείται ...καλό είναι.
Και στο Πάσχα συμμετέχουμε όλοι.
 

Ψωριάρης

Μέλος
Εγγρ.
17 Δεκ 2007
Μηνύματα
3.590
Κριτικές
9
Like
23
Πόντοι
16
Από την όλη ιστορία , η Στανίση  έβγαλε  ενα μεροκάματο και είδε την νεκρή πλέον καριέρα της να παίρνει μια μικρή παράταση σε κάποιο χλμ. της Εθνικής Οδού .....
 

sloth88

Μέλος
Εγγρ.
13 Απρ 2013
Μηνύματα
109
Like
0
Πόντοι
1
Σε 10-20-30-100 χρόνια που όλος ο πλανήτης θα έχει γίνει ίδιος και που όλοι θα μιλάνε την ίδια γλώσσα και θα πρέπει να ζουν με τον ίδιο τρόπο, που θα έχουν ξεχαστεί λαοί,ήθη,έθιμα,παραδόσεις και οποιοδήποτε ιδιαίτερο χαρακτηριστικό που διακρίνει την μια κουλτούρα από την άλλη θα έχει εξαφανισθεί,τότε αυτή εδώ η συζήτηση θα φαντάζει άραγε ένα αστείο ή μία επαλήθευση τούτων των γραφομένων;
και που το βλεπεις το κακο σ αυτο τυπε που εγραψες θα ειμαστε ολοι ιδιοι  χωρις συνορα και μαλακιες ¨, πολεμους ,    θρησκειες , και μαλακιες  
    ουτοπια τυπε  ο ανθρωπος χωριζεται σε δυο κατηγοριες τους πλουσιους και τους φτωχους  ολα τα αλλα ειναι παπαριες να  χωριζουν τα εθνη  γλωσσες θρησκειες κτλ........    
 

Επισκέπτης
[quote author=sloth  link=topic=172373.msg4507900#msg4507900 date=1366822549]
και που το βλεπεις το κακο σ αυτο τυπε που εγραψες θα ειμαστε ολοι ιδιοι  χωρις συνορα και μαλακιες ¨, πολεμους ,    θρησκειες , και μαλακιες  
    ουτοπια τυπε  ο ανθρωπος χωριζεται σε δυο κατηγοριες τους πλουσιους και τους φτωχους  ολα τα αλλα ειναι παπαριες να  χωριζουν τα εθνη  γλωσσες θρησκειες κτλ........    
[/quote]οκ τυπε και ολα τα σκυλια ειναι σκυλια ανεξαρτητα αν το ενα κανει για κυνηγι και το αλλο ποιμενικο, ολα τα κατσικια ειναι κατσικια (τι αγριοκατσικα και μαλακιες) και ολα πουλια ειναι ιδια αφου εχουν φτερα...
 

bianco_verdi

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2010
Μηνύματα
1.725
Like
57
Πόντοι
16
[quote author=sloth  link=topic=172373.msg4507900#msg4507900 date=1366822549]
και που το βλεπεις το κακο σ αυτο τυπε που εγραψες θα ειμαστε ολοι ιδιοι  χωρις συνορα και μαλακιες ¨, πολεμους ,    θρησκειες , και μαλακιες  
    ουτοπια τυπε  ο ανθρωπος χωριζεται σε δυο κατηγοριες τους πλουσιους και τους φτωχους  ολα τα αλλα ειναι παπαριες να  χωριζουν τα εθνη  γλωσσες θρησκειες κτλ........    
[/quote]
όλοι ίσοι ναι,όλοι ίδιοι όχι.
αυτή είναι και η διαφορά ελεύθερου(πνεύματος)-δούλου.
 

Gun Club 181

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Ιαν 2012
Μηνύματα
16.373
Like
103
Πόντοι
166

raikage

Μέλος
Εγγρ.
27 Ιουλ 2008
Μηνύματα
193
Like
18
Πόντοι
1
[URL unfurl="true" έγραψε:
http://www.kourdistoportocali.com]Όταν[/URL] πρωτοείδα τη διαφήμιση των Jumbo με την Κατερίνα Στανίση ντυμένη κόκκινη τούρτα – λαμπατέρ πίστας, φρίκαρα. Δεν πίστευα στα μάτια μου. Αυτό και μόνο θα έπρεπε να με υποψιάσει για την ιδιοφυία των δημιουργών της αλλά εγώ παρέμενα κολλημένος στην πρώτη ανάγνωση. Μια κουβέντα με ένα φίλο (για να μη στο παίζω και ιδιοφυής) μου άνοιξε αμέσως τα μάτια.
Απέναντι στην πιο τίμια καταγραφή της πραγματικότητας μιας χώρας. Πάσχα τσίκνα, παχύσαρκα παιδιά, κοιλαράδες γονείς, πλαστική καρέκλα, σκυλάδικα, χύμα φτηνό κρασί σε πλαστικά μπουκάλια και μαλλί κομμωτηρίου μαζί με φόρεμα τσαντίρι – Μπάκιγχαμ. Κι ένα τελευταίο πλάνο με ένα παλουκωμένο καμένο αρνί πάνω στο οποίο οι διαφημιστές μας εύχονται «Καλό Πάσχα». Είναι genius. Tίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο.

Μέσα σε λιγότερο από ένα λεπτό, ολόκληρη η νεοελληνική ασχήμια, μετατρέπεται σε διαφημιστικό όνειρο του Αλμοντοβάρ με επιρροές από τον κοινωνικό ρεαλισμό. Από την πρώτη κι όλας σκηνή, με τους άντρες της οικογένειας να πασαλείβουν το αρνί για τη σούβλα και να φωνάζουν την πολεμική ιαχή «στα μπούτια στα μπούτια». Του αρνιού. Που θέλει περισσότερο πασάλειμμα στα μπούτια για να για να μην κάψει. Αρνί πουτάνα κονσομασιόν κανονικά δηλαδή, σε συνοικιακό σκυλάδικο με μορφή τσουρομαδημένου κήπου που έχει λιώσει το γκαζόν, και στην είσοδο του σπιτιού κρέμονται τα κρόσια του ινδιάνου. Την ώρα που από κει βγαίνει φορτωμένη με πιάτα μια δούλα νοικοκυρά, με καμένο από το πιστολάκι και το ντεκαπάζ μαλλί, σκάει ξαφνικά η θεά Κατερινάρα τραγουδώντας και  φορτωμένη σακούλες Jumbo. Με τα παχύσαρα να αναγκάζονται για μια φορά στη ζωή τους να κουνήσουν τον χοντρό κώλο τους και να τρέξουν για τα δώρα. Φωνάζοντας  «η νονά η νονά». Και με αργή κίνηση για να τονιστεί τόσο το προγούλι στα πεντάχρονα που κουνιέται στο χοροπήδημα όσο η συναισθηματικότητα της σκηνής την ώρα που η Στανίση ανοίγει τα χέρια  της σαν τον Ιησού του Ρίο για να αγκαλιάσει τα θρεφτάρια.

Για να κάτσουν όλοι μαζί μετά στις λευκές καρέκλες κήπου του γύφτου, με τη νονά στην κορυφή, τα αρσενικά με φανελάκι που τονίζει ερωτικά το πατσοκοίλι και τα θηλυκά με τη λάμψη πλύστρας από το ξεπάτωμα στην κουζίνα. Προκειμένου να γιορτάσουν την ανάσταση του Θεανθρώπου σε ένα τραπέζι στον κήπο, με αραδιασμένα πλαστικά μπουκάλια χύμα κρασί και πιάτα, σαν το παζάρι, να πιούνε και να φάνε μέχρι να ρευτούνε (αν και αυτό δυστυχώς δεν συμπεριλαμβάνεται στη διαφήμιση). Να πούνε σόκιν ανέκδοτα, και να αισθανθούν περήφανοι, επαρκείς και ευτυχισμένοι πιάνοντας κρυφά κάτω από το τραπέζι με τα λαδομένα από την πέτσα δάχτυλα τους, τον κώλο της γυναίκας του άλλου (ούτε αυτό δυστυχώς συμπεριλαμβάνεται).

Αυτή είναι η εικόνα της Ελλάδας και του Πάσχα των Ελλήνων Πάσχα. Όσο πιο γλαφυρά και τίμια μπορεί να αποτυπωθεί. Τόσο αλμοντοβάρ όσο και ρεαλιστική. Ούτε καν κιτς, απλά πραγματική. Ρώτησα αυτόν τον φίλο μου που ανέφερα στην αρχή κάνοντας το δικηγόρο του διαβόλου και επιμένοντας ακόμα στην αρχική μου αποστροφή πριν δω με καθαρά μάτια το διαφημιστικό: «Οκ, κι αν υποθέσουμε ότι όντως το διαφημιστικό είναι συνειδητό μέσα στην κακογουστιά του, σαν άποψη, και πάλι σε ποιον τελικά απευθύνεται; Στον λιπαρό και φρικαλέο τύπο του ελληναρά που απεικονίζει ή στο πιο ψαγμένο κοινό που μπορεί να το αποκωδικοποιήσει;» Για να μου απαντήσει πολύ απλά: «Μα εννοείται και στους δύο. Γι αυτό είναι απόλυτα επιτυχημένο σαν διαφήμιση. Οι μεν θα πάνε στα Jumbo γιατί αυτό ακριβώς το μοτίβο ζωής τους εκφράζει και θα αισθανθούν οικεία που τους το αναγνωρίζει η διαφήμιση σαν πρότυπο. Οι δε θα πάνε επειδή είναι ή αισθάνονται πως είναι διαφορετικοί από αυτούς, πιο σικάτοι, εξελιγμένοι και έξυπνοι, οπότε θα υποθέσουν με τη σειρά τους, πως γι αυτούς έγινε η διαφήμιση, για να τους κάνει να γελάσουν. Επομένως θα πάνε όλοι». Με αποστόμωσε.

....


Μες τη μιζέρια και το κόμπλεξ κατωτερότητας είναι το "άρθρο". Το ίδιο βλαχαδερό με τον μέσο άνθρωπο είναι ο Έλληνας. Τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο..

[URL unfurl="true" έγραψε:
http://www.kourdistoportocali.com]...με[/URL] τους άντρες της οικογένειας να πασαλείβουν το αρνί για τη σούβλα και να φωνάζουν την πολεμική ιαχή «στα μπούτια στα μπούτια». Του αρνιού. Που θέλει περισσότερο πασάλειμμα στα μπούτια για να για να μην κάψει. Αρνί πουτάνα κονσομασιόν κανονικά δηλαδή, σε συνοικιακό σκυλάδικο με μορφή τσουρομαδημένου κήπου που έχει λιώσει το γκαζόν, και στην είσοδο του σπιτιού κρέμονται τα κρόσια του ινδιάνου...

θεϊκοί συνειρμοί και παρομοιώσεις..  :idiot:

Αυτός ο συνδυασμός μίρλας - (δήθεν) κουλτούρας μου σπάει τα παπάρια όσο τίποτα.
 

troueno

Μέλος
Εγγρ.
14 Απρ 2006
Μηνύματα
3.392
Κριτικές
1
Like
903
Πόντοι
96
ολοκληρη αναλυση για μια διαφημιση

τι να πεις

  Αυτο μπηκσ να πώ και εγω . Καταντια να αναλύεις το τίποτα μιας διαφημισης, τα ιδια ειχαν γινει και με τον ομορφαντρα


Την πρώτη φορά που είδα τη διαφήμιση με τον «ομορφάντραμου» ένιωσα ένα κρύο χέρι να μου σφίγγει το κεφάλι. Το ίδιο είχα νιώσει κι όταν είδα τις διαφημίσεις με την «αγαπούλα την κουκούλα» και «τη φουκαριάρα τη μάνα μου». Είναι οι διαφημίσεις που συμβολίζουν την Ελλάδα που δε μ’ αρέσει.


Όταν πρωτοείδα τη διαφήμιση των Jumbo με την Κατερίνα Στανίση ντυμένη κόκκινη τούρτα – λαμπατέρ πίστας, φρίκαρα. Δεν πίστευα στα μάτια μου. Αυτό και μόνο θα έπρεπε να με υποψιάσει για την ιδιοφυία των δημιουργών της αλλά εγώ παρέμενα κολλημένος στην πρώτη ανάγνωση. Μια κουβέντα με ένα φίλο (για να μη στο παίζω και ιδιοφυής) μου άνοιξε αμέσως τα μάτια.


Αρλουμπες , απλα ο Ελληνας αν εχει να διαλεξει αναμεσα σε ενα σουβλατζιδικο και ενα βιβλιοπωλειο θα παει στο σουβλατίδικο . Αζ σιπλυ αζ δατ  αυτη ειναι η Ελλάδα .

 

georgetsl

Μέλος
Εγγρ.
15 Φεβ 2007
Μηνύματα
3.077
Like
2
Πόντοι
16
:thumbsup:

το πρόβλημα του Έλληνα δεν είναι την ημέρα εορτασμού του Πάσχα.
Το πρόβλημα το χει τις υπόλοιπες 250 μέρες που πάει (; ) δουλειά.
Ξέρετε...εκείνες οι κοπάνες, οι αργοπορίες, το βάψιμο των νυχιών, οι άδειες απ τη σημαία, οι αργοί ρυθμοί, οι πονηροί συνειρμοί...

μακάρι να ταν το πρόβλημα αυτό που δείχνει η διαφήμιση

ξεχασες τα προβληματα των εταιριων ιντερνετ που μας βασανιζουν ,κατι υπαλληλοι του πλασιου να κανουν πλιατσικα στις αποθηκες,κατι παλληλοι του σκλαβενιτη να κλεβουν στο ενα τα δυο δωρο απο συσκευασιες.....ο μηχανικος αυτοκινητων οταν σε χρεωνει την μανα και τον πατερα του ....ο καφετερειατζης που δεν κοβει την γαμημενη αποδειξη των 3,50 ευρω αλλα το ΦΠΑ του το πληρωνεις εσυ......ο μαγαζατορας ρουχων και παπουτσιων που αγοραζει 10ευρω και πουλαει 150ευρω και βαααλε.....ο μελλισανιδης που μαλλον αγοραζει τον οπαπ με ενα ευρω γιατι ο δικηγορος του ειναι και συμβουλος του σαμαρα .....η ακτωρ που εχει γαμησει ολα τα τα δημοσια εργα με τιμες και κοστος το 10πλασιο απο οτι στοιχιζουν στην πραγματικοτητα ...και εν γενει φιλτατε και ολοι οι υπολοιποι που στυνονται στα pc και περιμενουν καμια επιδοτηση απο το δημοσιο μπας και φανε κανα φραγκο επειδη εχουν μπαρμπα υπουργο και τελος θα προσθεσω την ιδιωτικη πρωτοβουλια του υγιεστατου  ιδιωτικου μεγαλο τομεα που ειναι οι ΤΡΑΠΕΖΕΣ ,των οποιων την χασουρα μας την δινουν εμας να την πληρωσουμε ......Οπως καταλαβες φιλε,οι δημοσιοι κοπανατζηδες και οι αδειουχοι απο την σημαια.....ειναι σαφως λιγοτεροι κλεφτες απο τους περισσοτερους εξω που ειναι και οι μεγαλυτεροι κλεφτες!!!!
 

georgetsl

Μέλος
Εγγρ.
15 Φεβ 2007
Μηνύματα
3.077
Like
2
Πόντοι
16
Ο καθενας κανει αυτο που του γουσταρει φιλε,αν εξαιρεσεις τη μασα εμενα ου φαινονται μερες σαν ολες τις αλλες,οταν δουλευα τις εβλεπα αποκλειστικα σαν μερες εκδρομης-ξεκουρασης και τιποτα παραπανω.

και επειδη εσυ δε δουλευεις τωρα ...προφανως δεν μπορεις να παρεις αδεια για να πας εκδρομη....πρπει να την πληρωσουν ολοι οι υπολοιποι που γουσταρουν αρνι στη σουβλα.....εσυ φαε στρουντελ απο τα lidl......και εγω δε γουσταρω να βλεπω μουσουλμανο πρωι ,σε πλατεια των αθηνων να ειναι στα γονατα και να προσευχεται ...τι να κανουμε ??? εσυ με τους μεν ,εμεις με τους δε .....δε ειδα ομως να φωναζεις για τα θρησκευτικα πιστευω αλλων εθνικοτητων.......το πασχα σε πειραξε εσενα ??? κατσε σπιτι σου και κλαψε ,ειναι αναγκη να κλαιγεσαι εδω μεσα ανεργε επαναστατη ???
 

male_tsouli

Μέλος
Εγγρ.
23 Σεπ 2010
Μηνύματα
731
Κριτικές
6
Like
26
Πόντοι
6
Ύστερα απο 9 ολόκληρες σελίδες , δεν κατάλαβα ακόμα γιατί είναι τόσο κακό να σουβλίζει κάποιος ένα αρνί και κοκορέτσι για την οικογένειά του , να πίνει και να τρώει λίγο παραπάνω και γιατί όχι να κοιτάει και λίγο το κώλο της κουμπάρας ..... ( ο αναμάρτητος πρώτος το λίθο ας ρίξει )
Νεοέλληνας !
Μια λέξη που έχει γίνει βρισιά και όλοι ρίχνουν σε αυτό τα "βάρη" της ηθικής κατάπτωσης και της οικονομικής κρίσης!
Μισό λεπτό όμως ... μήπως πρέπει κάποτε το αυτομαστίγωμα να σταματήσει ;
Ρωτάω το εξής :
Αν μπορούσατε να επιλέξετε . τι εθνικότητα θα επιλέγατε να γεννηθείτε ;
Έτσι είμαι περίεργος για τις απαντήσεις ...
 

Eisenfaust

Ανώτερος
Εγγρ.
11 Απρ 2011
Μηνύματα
1.217
Κριτικές
58
Like
2.597
Πόντοι
7.276
Εγώ εν τω μεταξύ δεν κατάλαβα γιατί με τη συγκεκριμένη διαφήμιση έγινε τόσος ντόρος (στο θέμα αισθητική)
Τυπική διαφήμιση Τζάμπο είναι.
Δηλαδή, το "μεθάου πίνου" και το "Φλούφλη κύκνο μου θυμίζεις" ήταν καλύτερες και τους χάλασε η Στανίση ;  :2funny:
 

nomercy

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Αυγ 2007
Μηνύματα
2.283
Κριτικές
15
Like
225
Πόντοι
1.240
Αυτος ηταν ειναι και θα ειναι ο Ελληνας το πασχα !  Να ψηθουν καλα τα μπουτια του αρνιου να ξεροψηθει η πετσουλα να ανεβασουμε χοληστερινες, να πιουμε κρασακι και να ακουσουμε κλαρινα και οτι αλλο γουσταρουμε. Να αφησουμε τους καθωσπρεπισμους και τα δηθεν για τις υπολοιπες μερες του χρονου και να γουσταρουμε οικογενειακο φαγοποτι με μαναδες γιαγιαδες και εγγονια να τσιριζουν! ΠΑΣΧΑ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ!
 

dimis74

Ανώτερος
Εγγρ.
30 Σεπ 2005
Μηνύματα
7.403
Κριτικές
10
Like
19
Πόντοι
5.825
καλά το kourdistoportokali δεν είχε τι να γράψει...
 

seminole

Μέλος
Εγγρ.
29 Μαρ 2008
Μηνύματα
3.117
Κριτικές
6
Like
29
Πόντοι
16
Αυτος ηταν ειναι και θα ειναι ο Ελληνας το πασχα !  Να ψηθουν καλα τα μπουτια του αρνιου να ξεροψηθει η πετσουλα να ανεβασουμε χοληστερινες, να πιουμε κρασακι και να ακουσουμε κλαρινα και οτι αλλο γουσταρουμε. Να αφησουμε τους καθωσπρεπισμους και τα δηθεν για τις υπολοιπες μερες του χρονου και να γουσταρουμε οικογενειακο φαγοποτι με μαναδες γιαγιαδες και εγγονια να τσιριζουν! ΠΑΣΧΑ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ!
Δεν γιορταζουμε το Πασχα  αλλα την ΑΝΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΤΙΣ ΗΜΕΡΕΣ ΤΟΥ ΠΑΣΧΑ ΤΩΝ ΕΒΡΑΙΩΝ
 

dimmits

Τιμημένος
Εγγρ.
2 Μαΐ 2008
Μηνύματα
29.794
Κριτικές
183
Like
3.241
Πόντοι
8.535
προχθες αγορασα κατι απο Τζαμπο κ στο ταμειο σου δινουν δωρο το cd με το τραγουδια της Στανιση...λεω στην πωλητρια: οχι ευχαριστω δεν το θελω....
μα ειναι δωρεαν κυριε....
το ξερω αλλα δεν το θελω...
μα ειναι δωρο Κυριε... :headbang:
τις λεω:Δεσποινις για κοιτα με καλα...ειμαι ενα τυπος με Μπλουζα Morbid angel κ τιγκα στα μανικια,λετε να γουσταρω την Κυρια Στανιση?
κ μου απαντα:ποτε δεν ξερετε αν δε δοκιμασετε...μπορει να κλαιτε για τα χαμενα χρονια... :S :S

παρεπιπτοντως η Στανιση λεει οτι εχασε ολα της τα φραγκα...τα ειχε λεει σε ομολογα... :rolleyes: :rolleyes:
 

seminole

Μέλος
Εγγρ.
29 Μαρ 2008
Μηνύματα
3.117
Κριτικές
6
Like
29
Πόντοι
16
Εγω πηγα χθες να μπω στο Τζαμπο και εφαγα πορτα  :huh: Μου λεει ο τυπος τραπεζι εχετε κλεισει?
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom