Νέα

Δεκαετία 80 (80's) ..H Πιο γαματη δεκαετία ever?

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα nikbel2000
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 251
  • Εμφανίσεις 13K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

vaskores

Μέλος
Εγγρ.
29 Δεκ 2009
Μηνύματα
725
Κριτικές
1
Like
119
Πόντοι
6
Τι ωραια ηταν ..... Γαμουσαμε τουριστριες αβερτα
Πολύ πουτσο και καλα μουνια
 

P_a_u_l_i_n_a{24}.gr

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Ιαν 2016
Μηνύματα
6.505
Κριτικές
4
Like
216
Πόντοι
346

yakuza old boy

Σπουδαίος
Εγγρ.
16 Νοε 2019
Μηνύματα
6.129
Κριτικές
23
Like
7.727
Πόντοι
3.346

perseas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Νοε 2006
Μηνύματα
2.067
Κριτικές
7
Like
3.811
Πόντοι
736
Πάρα πολλύ δυνατή δεκαετία . Ήταν η περίοδος πολλών ανατροπών σε όλα τα επίπεδα σαν ένα ξεψάρωμα θα έλεγα με πολλύ cult και kitsch αποχρώσεις.

Απίστευτη δεκαετία. Χαίρομαι που την έζησα !!!
 

kuzia

Μέλος
Εγγρ.
25 Ιαν 2010
Μηνύματα
850
Like
396
Πόντοι
26
Παπι c 50 yamaha ,xt 500 ,xt 550 ,rd 350 lc ,rd350 ypvs kawasaki gpz550 honda cbx 1050 boldor ντισκο studio 254 εσπεριδες volcano χορος μεχρι τα ξημερωματα μετα κοντρες στην ποσειδονως κραξιμο στα τραβελια συγγρου. Απο τουρισμο Ροδος με σουηδεζες κρητη με γερμανιδες και Κερκυρα με αγγλιδες και λιγο μιχ. Με 100 200 δραχμες(περιπου 80 σεντς) στην τσεπη thn hmera ειχες τσιγαρα(35 δρχ) βενζινα φουλ(50 δρχ) στην μηχανη και κερνουσες γκομενα  στην ντισκο καθαρα ποτα(100 150 δρχ).Καλοκαιρι να βαραει η μουσικη μεχρι τις 5.30 το ξημερωμα. Μαλι χαιτη παντελονι καμπανα και πουκαμισο με γιακα ποντα που βγαζει ματι.
:worship:
 

kuzia

Μέλος
Εγγρ.
25 Ιαν 2010
Μηνύματα
850
Like
396
Πόντοι
26
Μέχρι και τη δεκαετία του 80 , στην ελλάδα υπήρχε το στοιχείο που υπήρχε πάντα έξω, στον πολιτισμένο κόσμο.


ΚΑΜΑΚΙ ΜΕΤΑΞΥ ΑΓΝΩΣΤΩΝ ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΗ.

Στα 90s με το κωστοπουλοτσίλι στη νύχτα .... βγήκε η βρωμερότερη πλευρά του έλληνα στη φόρα και κυριάρχησε.
Η δηθενιά και η σκατομαγκιά.


Μπαίναν 7000 άτομα στα ρημάδια κέντρα των 90s , αλλά ο καθένας ήταν με την σκατοπαρέα του.
Οι γκόμενες παίζαν με το μαλάκα που τους έκανε προξενιό η χωριανή τους ή ο γιός του νονού τους ή η καριόλα συμφοιτήτρια.
ΚΑΜΑΚΙ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ.

Βρωμερή σχεσίλα και δηθενιλίκι. Και επίδειξη της λάσπης.

Όσοι έτρωγαν λεφτά στη νύχτα ήταν μαλάκες.


Ευτυχώς εγώ τα έφαγα όλα σε πουτάνες και πιάσαν τόπο .

Αν θυμάται κανείς κάρτα 90s από βιζιτογραφείο με σκιτσάκι μοντελογκόμενας και τίτλο hell .....

με ξέραν όλες οι τηλεφωνήτριες ....


Ααααα .... ναι ...... είσαι ο L33 που θες βίζιτες βολλεϋμπολίστριες .... σου έχω μια 1.87 .....



Οι πολλοί τα τρώγαν στο κάμελ , στο λα μαμούνια, στο άγριο τριαντάφυλο της λάσπης και του κώλου ........


και άκουγαν λα μπους , μιτ λοαφ , παφ νταντυ, κούλιο ... μαζί με βανδή και τον καπετανάκη ....


ΞΕΦΤΥΛΙΣΜΕΝΗ ΕΠΟΧΗ .


Στα στριπ παίζαν πιο ενδιαφέροντα κομμάτια !!!

π.χ. 1ο ανατολή χαμοστέρνας !!!!!!!!!
:worship:
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.000
Πόντοι
2.606
Εδώ τι ακούγαμε τη δεκαετία του 90.Δεν υπήρχαν αυτά το 80.



Κλασσικός χαβαλές δεκαετίας 90.

 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.000
Πόντοι
2.606
Γενικά το 80 δεν είχαμε πολλά παιχνίδια και αυτοσχεδιάζαμε.Παίζαμε μπάλλα με μπουκαλάκια γεμάτα πέτρες,μπάσκετ στα κουρτινόξυλα,παιχνίδια με τα μπαλόνια και ήμασταν η πρώτη γενιά που δεν είχε αλάνες να παίξει οπότε παίζαμε μες στα αυτοκίνητα και τους δρόμους.
Θυμάμαι το κρυφτοκυνηγητό που η μια ομάδα μπορούσε να κρυφτεί σε ένα ορισμένο τετράγωνο και η άλλη ομάδα τους έψαχνε.Οταν όμως τους έβρισκε έπρεπε να τους πιάσει κιόλας οπότε ακολουθούσε κυνηγητό στους δρόμους ανάμεσα στα αμάξια,μέσα στις πολυκατοικίες κτλ.
Ομως κανείς δεν τραυματίστηκε ποτέ.Ημασταν συνηθισμένοι.
Η ο κουκουναροπόλεμος ή ο πετροπόλεμος μια ομάδα έπιανε ένα πλάτωμα και η άλλη ένα οικόπεδο και έπρεπε ο ένας να εκτοπίσει τον άλλον πετώντας πέτρες ή κουκουνάρια.
Η το σκοτεινό δωμάτιο.Μαζευόμασταν σε ένα δωμάτιο κλείναμε τα φώτα και μπουσουλάγαμε και άμα συναντούσες κάποιον στα τυφλά έπρεπε να τον σπάσεις στο ξύλο.
Και άλλα πολλά παιχνίδια με μπαλόνια,τένις με ρακέτες,ποδήλατα κτλ.Π.χ. είχαμε ένα παιχνίδι που ο ένας προσπαθούσε να ρίξει από το ποδήλατο τον άλλον με σύγκρουση ή πετώντας πέτρες ή κουκουνάρια.
Οι μανάδες φωνάζανε αλλά ήταν διασκεδαστικά.
Θυμάμαι επίσης στη μπάλλα όπου όλοι οι αγώνες έληγαν με ξύλο ή κυνηγούσαμε το διαιτητή.Βασικά άμα χάναμε τσακωνόμασταν μεταξύ μας και χτυπούσα τους συμπαίκτες και άμα κερδίζαμε έδερνα τους αντιπάλους.

Στα χωριά υπήρχε χώρος να παίξεις άφθονος βέβαια μέσα στον κουρνιαχτό αλλά στην πόλη με περιορισμένο χώρο και τσιμέντα γινόσουνα ζογκλέρ.Αλλά οι χωριάτες είχαν φοβερό μάτι ήταν φοβεροί στη σφεντόνα,τον πετροπόλεμο κτλ και πολλοί οδηγούσαν από τα 10 ακόμα και ημιφορτηγά ή τρακτέρ.
Επίσης τότε έπαιζε το κατενάτσιο Ιταλία και μερικοί παίδες εμπνέονταν από την τηλεόραση και σου έριχναν κάτι φοβερές καλαμιές άμα τους τρίπλαρες που μετά δεν μπορούσες να περπατήσεις.Οπότε συχνά έπεφταν μετά μπουκέτα και κλωτσίδια αβέρτα.
Κλασσικά το 82 πριν ματς Ιταλία-Βραζιλία να σε ρωτάνε οι μεγάλοι είσαι με το τζελάτο ή με τον καφέ?Φυσικά όλοι Βραζιλία υποστηρίζαμε,ήταν φαντεζί ομάδα είχαμε καταστενοχωρηθεί όταν έχασε.

 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.000
Πόντοι
2.606
Υπήρχαν και τα φλιπεράκια και τα ηλεκτρονικά βέβαια.Εκεί χάζευες τους δεξιοτέχνες.Ηταν μερικοί πραγματικά φοβεροί στα φλιπεράδικα.Κέρδιζαν συνέχεια παιχνίδια αβέρτα και μαζευόμασταν 10,20 άτομα και τους χαζεύαμε τι κάνανε.Στα χωριά τα λέγανε μπαλλάκια.Λέγανε οι μαμάδες και οι θείες όλο στα μπαλλάκια είναι.
Στα σπίτια έπαιζε ο Αμστραντ που περίμενες δέκα ώρες να φορτώσει η κασέτα για να διαλύσεις το fat boy.
Μετά έγιναν τα Αμιγκάδικα βέβαια θυμάμαι πολλοί την κοπάναγαν για καμιά ώρα και άμα ρώταγε ο καθηγητής πού ήσασταν απαντούσαν Αμιγκάδικο κύριε.Πού ήσασταν είπατε?
-Αμιγκάδικο κύριε.
Μετά έξυνε τη γκλάβα του να καταλάβει τι του λέγανε αν έπρεπε να δώσει αποβολή.

 

fylobios30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2012
Μηνύματα
11.051
Κριτικές
2
Like
2.207
Πόντοι
606
εγω ζηλέυω οσους ηταν 20 χρονων το 1980 και προλαβαν τις ντισκο με το καμακι και το μπαλαμπουτιασμα.

εγω ημουν 20 χρονων το 2000.

Οπότε εσύ δεν έζησες στα αλήθεια τίποτε από τα 80's. Ήσουν μπόμπος.
Μέσα δεκαετίας 80 , ήταν καταπληκτική η νύχτα. Ξενύχταγε ο κόσμος , ΠΟΛΥ ΚΟΣΜΟ ΠΑΝΤΟΥ,
δεν είχαν σηκωθεί οι μύτες, ΟΙ ΓΚΟΜΕΝΕΣ ΓΑΜΙΟΥΝΤΑΝ , όλα ήταν μια χαρά.
Σε 3-4 χρόνια .... άρχισε η εποχή τσιλικωστόπουλου πήγαν όλα στο διάολο ........
 

max-mad

Σπουδαίος
Εγγρ.
29 Ιαν 2009
Μηνύματα
1.826
Κριτικές
10
Like
467
Πόντοι
3.245
Ποδοσφαιρακια ?? (και το τελος εποχης από τα μπιλιάρδα ) .Άλλο μεγαλο κεφαλαιο τα ποδοσφαιρακια ...
 

averkios

Μέλος
Εγγρ.
10 Μαΐ 2008
Μηνύματα
412
Like
63
Πόντοι
1
εγω ζηλέυω οσους ηταν 20 χρονων το 1980 και προλαβαν τις ντισκο με το καμακι και το μπαλαμπουτιασμα.

εγω ημουν 20 χρονων το 2000. 1998 όταν βγαιναμε πρωτοετείς φοιτητες ειτε με γκομενες ειτε χωρις στα ορθαδικα ουτε χορο μπορούσαμε να ευχαριστηθούμε ουτε καμακι να κανουμε αφου φώναζες στο αφτι της διπλανης και δεν σε ακουγε.

μια ντισκο ειχε μεινει ουσιαστικα για τους φοιτητες στην θεσσαλονικη η φιγκαρο, και τωρα εχει 2 στην μια επειδή είναι 15 χλμ από την πολη πηγαινουν μονο 40+ που εχουν αμαξια, στην άλλη στα λαδάδικα μου αρεσει πιο πολύ και παιζεται και καμακι πιο πολύ.
Ποια είναι η ντίσκο στα λαδάδικα;και τι κόσμο μαζεύει;φοιτητριούλες ή 40+ ;Η άλλη προφανώς είναι η Bluesky
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.388
Like
10.924
Πόντοι
3.556
Ακομη 2 ωραια παιχνιδια της εποχης ηταν τα καπακια (καπακια αναψυκτικου γεματα κερι που τα σουταρες με το δαχτυλο επανω σε στενο πεζουλι) και φυσικα οι μπιλιες:

648a7207302fd2b1353ab2cf89655b02.jpg


URL]]
 

Wolfman 42

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Οκτ 2019
Μηνύματα
1.282
Like
2.387
Πόντοι
456
Οπότε εσύ δεν έζησες στα αλήθεια τίποτε από τα 80's. Ήσουν μπόμπος.
Μέσα δεκαετίας 80 , ήταν καταπληκτική η νύχτα. Ξενύχταγε ο κόσμος , ΠΟΛΥ ΚΟΣΜΟ ΠΑΝΤΟΥ,
δεν είχαν σηκωθεί οι μύτες, ΟΙ ΓΚΟΜΕΝΕΣ ΓΑΜΙΟΥΝΤΑΝ , όλα ήταν μια χαρά.
Σε 3-4 χρόνια .... άρχισε η εποχή τσιλικωστόπουλου πήγαν όλα στο διάολο ........

Όλα άλλαξαν μετά το 1989 όταν έγινε πρωθυπουργός ο Μητσοτάκης!
 

centrino

Μέλος
Εγγρ.
6 Φεβ 2008
Μηνύματα
6.210
Like
657
Πόντοι
146
η χειμερινή σύναξη των κωλογερων  ... τίποτα το ιδιαίτερο δεν υπήρξαν τα ´80s ... απλά σκατογεριαζουμε και εξειδανικευουμε το παρελθόν όπως όλοι οι σκατογεροι ... όλα τριγύρω αλλάζουνε και όλα τα ίδια μένουν άλλωστε ... η επιφάνεια διαφοροποιείται αλλά ο πυρήνας ελάχιστα αλλοιώνεται ... αδράξτε την μέρα και αφήστε τις νεκρολογιες για τα ένδοξα χρόνια που πέρασαν ...
 

duskolieggrafi

Τιμημένος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2011
Μηνύματα
5.009
Κριτικές
203
Like
5.131
Πόντοι
17.436
εγω ζηλέυω οσους ηταν 20 χρονων το 1980 και προλαβαν τις ντισκο με το καμακι και το μπαλαμπουτιασμα.

εγω ημουν 20 χρονων το 2000. 1998 όταν βγαιναμε πρωτοετείς φοιτητες ειτε με γκομενες ειτε χωρις στα ορθαδικα ουτε χορο μπορούσαμε να ευχαριστηθούμε ουτε καμακι να κανουμε αφου φώναζες στο αφτι της διπλανης και δεν σε ακουγε.

μια ντισκο ειχε μεινει ουσιαστικα για τους φοιτητες στην θεσσαλονικη η φιγκαρο, και τωρα εχει 2 στην μια επειδή είναι 15 χλμ από την πολη πηγαινουν μονο 40+ που εχουν αμαξια, στην άλλη στα λαδάδικα μου αρεσει πιο πολύ και παιζεται και καμακι πιο πολύ.

Τι να πω κι εγω που το 2000 ήμουν 13 ακόμα...

Η χειρότερη γενιά νομίζω η δική μου. Δεν προλάβαμε τίποτα απο τα 80s, μεγαλώσαμε μέσα στην περίοδο της βλαχογκλαμουριας, και βγήκαμε στην αγορά εργασίας μέσα στην κρίση. Χαμένη γενιά εντελώς...

Το μόνο ισως θετικό της γενιάς μου οτι μάλλον σπουδασαμε καλύτερα από ολες τις προηγούμενες και επόμενες γενιές.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom